Ikmaatikr y JAARGANG N° 1351 VRIJDAG 8 OCT. 1948 Worden besprekingen hervat IHDMHBqfllli Accoord lussen Spaanse monarchislen en socialisfen FRAHSE REGERIHG STELT TR0EPEH TEGEHOYER STAKIHG „Toon aan, dal gij ontwapenen wilt'' Backer Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaar-der"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich_ ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Vercmtw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 397t t met de Republiek? Nederlandse stap uitwijzing van Ondeitnssen groeit de interim-regering Te Batavia werd van Republikeinse xyde gisteren medegedeeld, dat de Nederlandse autoriteiten Woensdag de Republikeinse delegatie er op infor mele wijze van in kennis hebben ge steld, dat, hangende de besprekingen over een hervatting van de onderhan delingen tussen Nederland en de Repu bliek, geen Republikeinse families uit het door Nederlanders gecontroleerde gebied zullen worden uitgeleid. Een uitzondering wordt gemaakt voor slechts 32 personen, van wie vast staat, dat zij „in subversieve hande lingen" betrokken zijn geweest. Hun gezinnen mogen echter blijven. j De thans opgeschorte uitwijzing zou op 9 October plaats hebben gevonden. Over een hervatting der onderhande— lingen zeide de Republ. woordvoerder, 1 dat dit ®iet kan gebeuren voor de kwestiePegansaan en de uitleiding der ambtenaren definitief is geregeld Voorts verklaarde hij, dat de Republiek bereid zou zijn eventueel deel te ne men aan de interimregering. De voorwaarde die Soekarno onlangs stelde, n.1. dat deze regering verant woording schuldig moet zijn aan een op democratische wijze gekozen volks Yertegenwoordigmg, staat daarbij voor op. Doch de eis, dat daarvoor eerst verkiezingen moeten worden gehou den wil de Republiek thans laten val len. F.I.R. van 3 Indonesiërs Over de grote lijnen van het ont— I werp voor de interimregering is tussen de Nederlanders en de niet— Republikeinse Indonesische afgevaar digden, thans overeenstemming be reikt. De federale interim regering (FIR) die zal komen, zal bestaan uit drie Indonesiërs, gekozen door de regerin gen of bestuurscolleges der deelstaten De benoeming der leden moet door de Kroon bekrachtigd worden. Er zou voorts zijn een Federale raad, waarin elke deelstaat met één lid zal zijn vertegenwoordigd. Verder een Fede rale Volksvertegenwoordiging, waarin elke deelstaat zal zijn vertegenwoor digd met tenminste twee en ten hoog ste tien leden. De secretarissen van Staat zijn be last met het bestuur der departemen voorlopig geen Republikeinen Bloedbad in Madioen? 1000 mensen zouden onthoofd zijn Radio Djokja bericht, dat tijdens de tiendaagse opstand te Madioen meer dan duizend personen door de communisten zijn onthoofd. Te Doen- goes zijn zestig personen vermoord, onder wie vier meisjes. De Republikeinse minister van voor lichting Moh. Natsir, heeft verklaard dat in Madioen en in de andere „be vrijde gebieder." de toestand weer normaal is. Hij zeide, dat de rebel len niet over zee kunnen vluchten, omdat Patjitan in regeringshanden is De gevangen genomen opstandelingen zullen binnenkort berecht worden. 12 JAAR TEGEN LANDWACHT COMMANDANT GEëlST Met twee „collega's" stond gisteren de ook in Noord Holland beruchte landwachtcommandant Hartman in Utrecht terecht. Hij maakte zich schul dig aan tal van arrestaties en leverde zijn gevangenen aan de SD uit- De proc. fiscaal eiste 12 jaar tegen hem. WEINIG VERANDERING Enkele overdrijvende wolkenban ken, maar over het algemeen vrij zonnig en droog weer. Ongeveer de zelfde temperatuur. Zwakke tot ma tige wond, hoofdzakelijk tussen Nrd- Oost en Oost. ten. Zij vormen tezamen de Raad van secretarissen van Staaf, die op gezette tijden vergaders onder voorzitterschap van een der leden van de F.IR. Zij kunnen voor de volksvertegen woordiging de technische zijde van hun beleid verdedigen. De politieke verantwoordelijkheid voor de depar tementen berust bij de F.I.R. Over het toelaten van buitenlandse vertegenwoordigers in Indonesië wordt beslist door de Kroon na de F.I.R. en de hoge vertegenwoordiger te hebben gehoord. Over verschillende punten duurt het overleg nog voort, om. over de status van Nieuw Guinea en het vraagstuk der Fed. Strijdkrachten. FRANCO's einde in zichi? „Welwillende Britse Eenwoo-dvoeder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de Spaanse mo. narchisten en socialisten in balling schap een overeenkomst hebben ge sloten over de toekomstige politiek. De tekst van dit accoord was Woens dag aan de Britse gezant te Parijs, Ashley Clark, overhandigd en thans te Londen aangekomen. De overeen komst was getekend door de leider der socialisten in ballingschap, Inda- lecio Prieto, en door de monarchisti sche leider Gil Robles. Uit Parijs wordt nader vernomen, dat de socialisten van Prieto erin toe- gestemr hebben, dat de constitutionele monarchie in Spanje hersteld wordt- zodra „het democratisch regiem" dat van Franco zou vervangen. Hoe men zich die vervanging voorstelt, zegt het communiqué niet. De overeenkomst schrijft o.mr voor: „Instelling van vrije democratische in stituten zoals een vrije pers, aanvaar ding van het plan Marshall en nauwe samenwerking met de West Europese Unie. het houden vsn "In kiezingen of een plebisciet om de definitieve toekomstige constitutie va-u te stellen". In antwoord op een vraag zeide de woordvoerder van het ..Foreign Offi ce", dat de overeenkomst de „welwil lende steun" van de Britse regering had. De woordvoerder ontkende opnieuw dat Marshall een voorstel gedaan zou Weer cacao en extra vet In de bonnenlijst van 21 October as. zal weer cacao voorkomen: 50 gr. op A, B en C en 100 gT. op D en E- kaarten. Bovendien een ;Xtra rantsoen voedingsvetten (boter, margarine of vet) n.1. 250 gr. voor de leeftijdsgroe pen boven de 5 jaar. 125 gr. voor de overige. Start van vier plus één Veel politieman- en, nog meer pu bliek, de Kon. Mil. Kapel, hoge auto riteiten als admiraal Ilelfrich en gene raal Kruis, veel sterren van het to neel, fotografen, journalisten, filmers, een radioreporter en die allen stonden gisteren rondom een jeep met aanhangwagen op het Plein in Den Haag. Er volgden hartelijke toespra ken, er kwamen cadeau's, ëpplaus, het Wilhelmus en vele wensen voor een goede reis. Zo was het vertrek van vier jonge tonelisten en een tamme kraai, die startten voor Indonesië om er voor onze mannen te spelen. Maar Hans Kaart, Bill v. Dijken, Wim Hart, Jack Keiling en de kraai rijien een flink eind: door België, Frankrijk, Spanje, Noord Afrika, de Sahara en de Congo naar Zuid Afrika. Ze moeten onder weg verdienen. Vandaar gaan ze per boot verder. steun" van de regering hebben fot wijziging van de politiek ten opzichte van Spanje. Aan geruchten over steun van de VS voor Franco was nieuw voedsel gegeven door de verklaringen van James Farley, ex-voorz. van de Aip. democratische partij, die Woensdag j. 1. een onderhoud van 90 minuten had met de Spaanse dictator. Farley zeide: „ik sprak persoonlijk de hoop uit, dat tussen onze twee landen bevredigende betrekkingen hernieuwd zullen wor den en hij roemde Franco als een ver standig man, die „enkele leiders van de geallieerde strijdkrachtx" waarde volle aanwijzingen zou kunnen geven O JAPANS KABINET NEEMT ONTSLAG Het Japanse coalitie kabinet heeft zijn ontslag ingediend, daar het de morele verantwoordelijkheid op zich neemt voor het schandaal bij de Sov- Denko-meststoffen maatschappij, waar de in Juli afgetreden vice-premier Nisjio bij betrokken is. Het ontslag moet nog bekrachtigd worden door de bezettingsautoriteiten. O VERGIFTIGD DOOR CROQUETJES Een drogist uit Amsterdam, zijn vrouw, hun twee jarig dochtertje en de baby zijn onwel geworden na het eten van croquetjes die zij hadden ge kocht. Het meisje van twee jaar is inmiddels overleden. Men denkt aan paratypbus. O Tussen Joodse en Egyptische troe pen zou een hevige strijd woeden in de Negef. Prinses Wilhelmina tot ridder geslagen door baar dochter Koningin Juliana. De fotograaf wist gisteren op de Sonsbeekweide van Arnhem op het juiste moment af te drukken! V._J Hulp rukt aari voor de veenkoloniën De regering neemt maatregelen om de aardappeloogst in de veenkoloniën die dreigt te mislukken door een te kort aan arbeidskrachten, te redden Van vele delen van het land zullen a beiders aangevoerd worden; van N. Brabant zijn de eerste groepen al ge arriveerd in het kamp Zweelo in Drenthe. In allerijl worden andere kampen gereedgemaakt. Ook uit onze contreien zullen waarschijnlijk ar beiders tijdelijk worden „overge O Kinderen in Eindhoven ontdekten granaten. Zij waren verstandig en haalden de politie! Bouw zelf Uw woning De eerste „Limburg-wo ning" is er. Ze staat in Stein w.rd in 4 weken gebouwd en is geheel van leemblok- ken. Ontwerper; dr. ir. Groot hoff, beheerde- é.zx Staats mijnen. Ruimt?: gote woon kamer, 3 slaapkamers, was hok, berghok en kelder. Be doeling: de mijn wrekers le ren, hoe zij zelf hun wo ning kunnen bouwen Plechtigheid op Sonsbeekweide Op de grote Sonsbeek-weide te Arn hem heeft H.M. de Koningin gister morgen een groot aantal onderschei dingen uitgereikt. Het is een groots militair schouwspel geworden dat de duizenden Arnhemmers, die een plaats je rond de weide konden veroveren, nog lang in herinnering zal blijven. De uitreiking van de onderscheiding in de militaire Willemsorde le klasse (grootkruis) aan prinses Wilhelmina der Nederlanden verleende een zeer bijzonder karakter aan deze gebeurte nis. Er waren zeer vele hoge burgelijke en militaire autoriteiten aanwezig. Er was een defile van troepen en C. Ba ron van Boetzelaar las de besluiten voor, waarin de heldendaden van de te onderscheiden Nederlanders stonden vermeld. Over haar moeder zei Ko ningin Juliana in 'n toespraak: „In tij den van grote nood wist prinses Wil helmina der Nederlanden de wil van het volk fe sterken en door te zetten op een zodanige wijze, dat het volk haar de erenaam gaf van de „Moeder des Vaderlands" O De honingoogst van dit jaar is erg slecht. Moskou heeft Italië is een nota dringend, gemaand, dat de Ita liaanse schepen, waar het recht op heeft, volgens het vredesverdrag, ein delijk eens moeten komen. In een speciale bijeenkomst heeft het Franse kabinet maatregelen voor bereid, om indien nodig, door middel van troepen de werkzaamheden in 13 grote en vitale hoogovenbedrijven „te beveiligen en voortgang te doen vin den". Deze bedrijven bevinden zich in het Noordelijk steenkoolgebied. In zes van deze bedrijven zou de productie weer op gang zijn; in de zeven an dere worden de vuren weer aange maakt. Ook onrust bij de spoorwegen De vier dagen oude staking van de 320.000 mijnwerkers wordt meer en meer voelbaar in Noord-Frankrijk. En kele steden zijn al verstoken van gas voor licht en kookdoeleinden. Stakende Franse spoorwegmannen hebben het station te Chalons Sur Marne, halfweg ParijsStraatsburg bezet. De Parijse spoorwegen deelden of ficieel mee: „beroering heerst ook op het station te St. Nazaire in Angers en een aantal andere stations in het Wes ten, maar de treinen lopen normaal". Ook voor de scheepvaart echter vreest men weer een grote staking. Men zegt dat de communisten de re gering willen dwingen af te treden om plaats te maken voor een nieuwe „Volksfront^'regering McNeil tot Wysjinsky: Hoeveel besteedt Moskou aan bewapening? De SovjetRussische ontwapening resolutie is gisteren door de politieke commissie van de VN in behandeling genomen. Wysjinsky verdedigde dit voorstel tot drastische vermindering der bewapening van de „Grote Vijf' met vuur, maar Hector Mc Neii gaf voor Engeland uitdrukking aan het wantrouwen tegen de Russische be doelingen. Hij vroeg Wysjinsky aan te tonen, dat het de Sovjet Unie ernst is. Wysjinsky verklaarde, dat de mo- genover de „onwil der kapitalistische het indienen van dit voorstel deel uitmaakten van de „volhardende poli tiek" van deze regering in „haar strijd tegen maatregelen of plannen, die 'u scheiding tussen de volkeren teweeg zouden kunnen brengen". Hij stelde deze „vredespolitiek" te genover de „onwil der kapitalictische landen", die o.m. ook bij de ontwape ningspogingen van vóór de oorlog dui delijk aan de dag was getreden, o Wysjinsky noemde de West Euro pese Unie nogmaal een manifestatie van de agressieve houding tegenover de Sovjet Unie en daagde Spaak uit, te bewijzen dat de S.U. „een aanval voorbereidde" op België, voor de be vrijding waarvan Sovjetsoldaten ton nen bloed hadden vergoten. "Wij zijn bang voor de Sovjets" Hector Ms Neil antwoordde, dat de voorstellen van Wysjinsky geen ver trouwen kunnen scheppen. „Wysjinsky weet tot op de laatste man en de laatste cent precies, wat Engeland uitgeeft voor de bewapening. Maar" en Mc Neil keek hierbij strak naar Wysjinsky „in 1947'48 bedroeg het percentage van het nationale in- Eindelijk is dan toch de langver- wachte zaak tegen de commissaris in de provincie Noord-Holland voor ge weest. De eis is niet mals. Achttien jaar, als er niets afgaat, zal deze man aan de samenleving onttrokken wor den. We kunnen niet zeggen, dat we me delijden met hem hebben. Daarvoor heeft hij te veel schade aan de Neder landse zaak gedaan. Schade, die niet is voortgekomen uit handelingen, ver richt volgens overtuiging, maar die uitsluitend het gevolg is van de zucht van een persoon om een rol te spelen Te zwaarder achten wij dit vergrijp, daar het is gepleegd door een man van meer dan gewone gaven. Een man die nog veel voor de provincie had kunnen doen Wat uit dit proces echter wel zeer duidelijk naar voren is gekomen, is de drang, waaraan diverse ambtena ren en Burgemeesters weerstand heb ben moeten bieden. Ambtenaren op de griffie en burgemeesters van on derscheidene gemeenten. Hoe dikwijls zal het niet voorgeko men zijn, dat deze gezagsdragers bij de commissaris op het matje hebben moeten verschijnen en dikwijls meer dan eens in levensgevaar hebben ver keerd, omdat ze niet klakkeloos ft-ens- ten uit te voeren, wat van nui(Se zijde werd verordonneerd. Helaas zijn enkele ourgt n_<. t, fout geweest, maar het dogt goed te kunnen constateren, dat verreweg de meesten weerstand heben geboden. De een duidelijker dan de ander, maar als geheel zeker in voldoende mate. Het staat toch immers als een «-aal boven water, dat het reeds in norma le tijd een grote dosis zedelijke moed vereist, om op te tornen tegen richt lijnen, die van hogerhand gegeven worden. Hoeveel te meer klemt dit niet in een tijd, dat een mensenleven niet geteld werd. In een tijd, waarin de democratische rechten met voeten getreden werden. Waar ontslag en represailles tegen vrouw en kinderen schering en inslag waren. Er behoorde moed toe om in de illegaliteit deel te nemen aan de strijd tegen de overweldiger. Er behoorde evenveel moed toe ,als men nog op verantwoordelijke posten geplaatst was, om de bevelen van Haarlem zo veel mogelijk te saboteren en niet na te komen. Dit proces heeft ons er van doordrongen, dat het verzet niet al leen schuilde in de illegaliteit. Het gehgel volk was er van door drongen. Het bood koppig weerstand, taai, volhardend. Dat velen onzer bur gemeesters daarbij een belangrijke rol hebben gedeeld, ondanks de intimi derende invloed van Backer is een reden tot grote tevredenheid. Het schenkt ons tenminste evenveel vol doening als de eis van achttien jaren. v Z. De 29-jargie W. H. uit Putten, die haar man op 4 Juni had doodgescho ten, werd veroordeeld tot 1 jaar met afrek Zij was slecht behandeld door haar echtgenoot. komen van de Sovjet Unie, dat aan uewapening werd uitgegeven, hoeveel ja, hoeveel? Mijnheer Wysjin sky, sla er eens een slag in. Vijf pro cent? Tien procent?" Mc Neil vond het officiële cijfer, 17 ook nog allesbehalve betrouwbaar. En een ander officieel cijfer zegt, dat Rusland thans 66.1 milliard uitgeeft voor bewapening tegen 17.5 in 1937 „Mijn land is na deze oorlog tot het uiterste gegaan mef ontwapening. Doch nu staan wij tegenover dit cij fer 66.1 milliard". zeide Mc Neil, in zijn opwinding struikelend over zijn woorden. Op hartstochtelijke toon verklaarde hij: „De volkeren in vele delen van de wereld, die de Sovjet Russische expansie zien, zijn bang geworden, bang voor de Sovjet Unie. Wysjinsky weet zeer goed. dat nie mand van ons een oproep tot ont wapening zou kunnen weerstaan, wanneer hij kon aantonen, dat deze oproep wel gefundeerd was" Na hem sprak nog Rolin voor België, maar daarop werd evenals giste- ren de bespreking over de kwestie Berlijn in de Veiligheidsraad de 1 vergadering plotseling geschorst, om dat zich verder geen spreker# had den aangediend. ize kleine tovena?r

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1