In de vroege ochtend is de 8 October viering feestelijk begonnen De Proloog van 8 October: fakkels en muziek De gasten uit Bath werden in Kinheim ontvangen Wethouder G. van Slingerland 25 jaar in de Raad Deze morgen in Alkmaar: „De lof der vrijheid is dikwijls bezongen zonder dat men haar in volle omvang besefte'' Muziek, wedstrijden, versieringen en een plechtige herdenking Het is een korte nacht geweest» wanneer de wekker deze morgen in de kamer van uw verslaggevers meldt, dat het zeven uur is. In vele kamers ratelen thans de wekkers: in die vande leden van het 8 Octobercomité, in de kamers van de kinderen, die straks met meneer Jonker de reveille zul_ len zingen, in die van de blazers van de muziekcorpsen, die vandaag een zware dagtaak hebben te vervullenHet is zeven uur. en de eerste gang van allen zal wel die naar het raam zijn. Er hangt over de straten daarbuiten nog een lichte ochtendmist, en het is zeer fris, bijna koud herfst. weer. Aan de bomen beginnen de eerste bladerenhoe laat, dit jaar? geel te worden, en er liggen er reeds vertrapt langs de stoepranden. Zó is deze driehonderd vijf pn zeventigste jaardag na de verdreven Spanjaarden begonnen. En men denkt, wanneer hetcarillon voor de zoveelste maal ..Merc k toch hoe sterck" heeft gespeeld meieen ontroering van geluk aan de jong e vrijheid. De vrijheid, die wij mensenvan de oorlogsgeneratie, eerst weer re cht naar waarde hebben leren schatten. REVEILLE Het Is nog geen uur later geworden, wanneer uw verslaggevers de stad in trekken. Er zaj veel te doen zijn, van daag, en zo u oog heeft voor de feeste lijke versieringen, die overal langs de straten is aangebracht, dan twijfelt u er ook niet aan, of alles zal in blijde stemming verlopen. Nog zijn van de meeste huizen de deuren en ramen ge sloten. maar nauwelijks zijn de ruiter, tjes aan de Waagtoren acht maal rond geweest, of daar klinkt het vrolijk Victorielied van de Stenenbrug. De hoge stemmen van de kinderen, wier laatste slaap reeds lang is geweken, juichen*door de ochtendlucht de fa meuze historie van bijna vier eeuwen her. En dan klinkt nog eer aan de beiaardier het lied van het carillon van 8 October. vóór zü. zwaaiend met feestelijke vlaggetjes, tot een vrolijke stoet geformeerd de Langestraat in gaan, om, na een jocht door de nauwe straatjes tenslotte voor het stadhuis weer opgesteld te worden rond hun dirigent Corn. Jonker. Daarby voegen zich, wat meer gedisciplineerd, maar dan ook zoveel ouder dan deze kin deren, de muziekcorpsen Soli Deo Glo ria en de Postharmonie. De autoritei ten zijn op het bordes getreden, en het is voor de burgemeester, dat een „Va. derlands lied" wordt aangeheven. „Denk er aan", zal de dirigent te vo ren tegen zijn koor gezegd hebben, „Denk er aan: de burgemeester zélf Ztuat naar jullie te luisteren'. En zijn- kinderen hebben hem goed begrepen wanj het melodieuze lied komf zo goed over. dat het applaus een gemeend en hartelijke ovatie geworden is. „Wij willen Holland houen" zingen zy dan nog. en „Wilhelmus van Nassouwe" De Politiemannen en de militairen Staan stram in de houding. Men ont bloot het hoofd. Zó. met dit plechtig volkslied, wordt de reveille besloten. De burgemeester mr. dr. Wytema en zijn vrouw, aan wie bloemen met de Alkmaarse linten werden aangeboden, toonden zich zeer tevreden. Onmiddellijk na de zang begaf mevr. Wytema zich naar de hal van het stadhuis waar zij aan de kinderen versnaperingen uitdeelde. KORAALMUZIEK Denk nu niet. dat de mensen zich weer zullen gaan verspreiden in de Langestraat: men ziet het duurt Velen misschien iets te lang dat de mannen van Soli Deo Gloria de tre den van het bordes beklimmen om daar onder leiding van hun bezielende dirigent, de heer J. Schoen uit Zaan dam een concer' van Koraalmuziek ten gehore te brengen. De oude va derlandse liederen en de statige kora. len klinken tot ver in de stad door. en geen van her. die hier aan-.vezig wa ren zullen van hun belangstelling ook maar een ogenblik spijt hebben WEDSTRIJDEN EN TURNEN Het concert duurt niet zeer lang van goede muziek kan men nimmer genoeg te horen krijgen en nadat de laatste klanken van „Van Alkmaar de Victorie" verklonken zijn. trekken velen der luisteraars naar de Laat. Want daar. op het «tuk tussen Brille- steeg 'en Schoutenstraat is het terrein vrijgemaakt voor de wedstrijden voor DIERENBESCHERMING Te Alkmaar zijn zwervend aange troffen. een jo g. donker hondje, reu. middelmatig groot; op de Kanaaldijk een zwart bruin hondje en op de Kennemerstraa —eg een bastaard jachthondje (zwart bruin grijs). Er staat ook een mooi wit poesje ter beschikking. De volgende gelden voor een te stichten nieuwe paardens'al op het nieuwe woonwagenpark kwamen bin nen: mevr. Z f L—mevr. R. f 2.50; Ted f 0.50; dames M. f 3,—; mevr S. v. K. f 1,tesamen f 3. Men wordt er nogmaals op gewezen dat er geen dieren bij de inspecteur mogen worden gebracht Het adres van de Inspecteur is: C. Verwer. Baan- «traat. Het adres van de Penningmees- teresse: Mevr. Vorstenburg, Egmonder •trast 3. jongens. Er is doelschieten maar niet allen zijn erg goed getraind Beter gaat het met de hindernisloop, die plaats vindt onder de vrolijke tonen van de gramophoonmuziek die door de heer Kamper wordt uitgezonden. De stemming zit er perfect in, en de jongens amuseren zich bijzonder. Terwijl de kindeien daar bezig zijn, banen wij ons een weg door de nu reeds zeer druk geworden straten. Een paar straten verder maar, op het Waag plein, geven de drie Alkmaarse turn verenigingen de Halter, Turnlust en Jong Holland een demonstratie van hun kunnen. Het ligt misschien aan ons, omdat wij zeer veel van rhythme houden, dat wy de vrije oefeningen en de rhythmische gymnastiek het boeiendste vonden. Wanneer u zo een grote groep jonge mensen in volmaak te vorm gymnastiek ziet maken, dan is dat, vooral wanneer men het van een hoog raam uit ziet, iets zeer bij zonders. Maar ook de individuele pres taties van de leden, de oefeningen aan het rek, op het paard en wat niet al getuigden van een bijzondere getraind heid. En we begrepen, dat er niet voor "niets drie Alkmaarse meisjes naar de Olympische Spelen waren uitgezonden GECOSTUMEERDE OPTOCHT We hebben er geruime tijd staan kij_ ken. Tot het ogenblik, waarop we van de Langestraat uit muziek horen ko men. Dat moest de gecostumeerde op tocht van meisjes zijn, die van het Hofplein af een rondje door de stad waren gaan maken. Waren het vorig jaar de geestige mutsen, die heel wat toeschouwers plezierige ogenblikken bezorgd hebben, het waren nu com plete coatuums, die zij in elkaar ge fabriekt hadden. Natuurlijk, moeder zal wel eens geholpen hebben, anders waren die aardige Pierrot- en Colom- bine pakjes vast niet tot stand geko men, maar de meisjes zelf zullen er ock heel wat werk mee te stellen ge had hebben. Leek het aanvankelijk, dat er zich dit jaar niet zoveel meisjes op zouden geven voor de optocht als het het vorig jaar het geval was, na een kleine op' ekking, die de drie te Alkmaar verschijnende kranten hadden gepubliceerd is er een bijzon der groot aantal opgaven binnenge stroomd, en zo konden we ook dit jaar weer een vijfhonderd meisjes in de stoet zien meelopen. Het was een blijde stoet, en de feestvreugde werd nog verhoogd door de Postharmonie, die zich hier weer eens bijzonder weerde. Evenzeer trouwens als Soli Deo Gloria haar best gedaan had bij de turndemonstratïes HET CARILLON Natuurlijk is het wat later gewor den dan elf uur, al was dat de vast gestelde tüd van afloop, voor deze ver schillende feestelijkheden. Maar zo om en nabij elf uur is er toch weer een beetje rust ingetreden. En dan vangt de Stadsbeiaardier, B. J van der Veen te spelen aan. Het zyn eenvoudige vaderlandse liedjes, die hij in dit talve uur brengt, maar hy speelt ze op een zo voortreffelijke wijze, dat men onwillekeurig stil staat en luistert. Een carillon, zo oud als het onze, moet wel indrukwekkend zijn, en de oude liederen, die men toch vooral in de oorlog is gaan waarderen herinner u in hoeveel gezinnen ze mef een weemoed, maar ook met een vaste overtuiging en een grote strijd kracht werden gezongen die oude liederen ontroeren als geen. Aanrijding met dubbele overtreding Gistermiddag reed een auto over de Kanaalkade een fietser aan, die uit de Paternosterstraat kwam. Door de snelheid, waarmee de auto reed, was er geen sprake meer van uitwijken of remmen. De fiets van de wielrij der werd totaal vernield. De fietser zelf kwam er goed af. De politie zal tegen de autobestuur der een dubbel proces-verbaal opma ken. want hij was niet in het bezit van een rijbewijs en de snelheid, waarmede hij reed, was te hoog. Mr. de Lange spreekt Herdenkingsrede uit De korte verstilling in de feesten duurt slechts een ogenblik. Om ktyart voor twaalven heeft de Postharmónie zich weer in het geweer gesteld, ert de tocht naar het Victoriebeeld kan be ginnen. Vele autoriteiten trekken er mee, om, eenmaal in het Victoriapark aangekomen, zich om het beeld heen te scharen. waar de jaarlijkse plech tigheid een aanvang neemt. En daar staat ook ons grote mannenkoor Or_ pheus onder de straffe en uitstekende leiding van Karei Böhne, die de lie deren in deze voor het koor toch firel ongewone „concertzaal" uitstekend naar voren weet te brengen. Wanneer zij zijn uitgezongen, treedt mr. C. J. de Lange naar voren, om de herden kingsrede uit te spreken. Mr. De Lange begint zijn rede. met een citaat uit het Kort Verhaal van de Belegering van Alkmaar van de Pen sionaris der stad, Nanning van Fo- reest, en geeft daarop een korte be schrijving van de geschiedenis, die ons met Oranje zo hecht verbonden heeft Zo sterk als thans is de band nimmer geweest. „Was, zo zult Gij mij vragen, onze vrijheid nooit zo sterk verzekérd als nu het geval is? Vergeet ge dan, zo vraagt Gij mij vervolgens, de span ningen, die niet alleen ons werelddeel maar welhaast de gehele wereld in haar voegen doen trillen en die voor onze vrijheid een grotere bedreiging dan zy ooit te verduren had beteke nen? „Ik geef u de verzekering, dat ik die spanningen geenszins uit het oog verlies, of de betekenis ervan onder- schat. Maar belangrijker acht ik het dat nu het Nederlandse Volk, evenals vele andere volkeren, in vrywel al zijn geledingen de onschatbare waarde van vryheid en onafhankelijkheid ten vol le beseft, terwijl dit een betrekkelijk gering aantai jaren geleden niet het geval was. Wie heugt zich niet de tijd. waarin grote groepen der bevolking iedere poging om ons land tegen een vijandige inval te beschermen als een uiting van een la<" kbaar militairisme veroordeelden en hun medewerking daartoe in woord en geschrift weiger, den?. „Hoe dikwyls zal op deze plaats en elders in den lande de lof der Vrij heid zyn gezongen zonder dat men haar zegeningen in volle omvang be sefte!" Hierop leest mr. De Lange het prach tige gedicht van J. C. Bloem „Na de Bevrijding" voor, om te eindigen met een vers van Top Naeff, „Twee Ko ninginnen". „Zo wordt", besluit mr- De Lange, „dan in de baaierd dezer tijden het Nederlandse Volk door twee krachten gesterkt. Het zijn de zelfde krachten, als eens de burgerij van Alk maar deden besluiten niet de Span jaarden, maar de troepen van de Prins toegang tot de stad te verlenen en zich tot het uiterste tegen de onderdrukker te verzetten: de onweerstaanbare zucht de kort te voren verkregen vrijheid te bewaren, en het door tijdsduur noch tegenslag te schokken vertrouwen in Oranje. Zolang ons Volk van deze ge, zindheid is vervuld, zal het §P zijn vrij en onafhankelijk voortbestaan mogen hopen. Het was een plechtig moment, toen alle aanwezigen opstonden, om het Victorielied te zingen. En dat was het einde van de feestelijkheden van deze morgen. Wanneer u deze courant in uw brievenbus zult vinden, zijn de feestelijkheden weer in volle gang. Over de gebeurtenissen van deze mid dag en avond zullen wij u morgen uitvoerig verslag brengen. Wij wensen u plezierige uren! Het is al donker geworden wanneer ïn de verte de muziek hoorbaar wordt van het eerste muziekcorps, dat aan de stoet van kinderen voor af gaat. Overal in de stad zijn |de lichten aangegloeid. In de Lange straat brandt de versiering in een pracht, die haast die van de Jubile umfeesten overtreft en in vele anjdere straten weet men hoe een versie ring des avonds op zo'n mooist is. En nu. nu de feestelijke vooravond van de 8 Octoberviering is ingegaan, nu, Donderdag 7 October 1948 nu staan wij in de heldere herfstlucht aan de wallekant bij de brug ,over de Oudegracht bij de Ridderstraat. Aan de Noorzijde van de Oudegracht naderen de muziek en de kinderen. Zij hebben al een goed deel van Alkmaar doorgelopen, wanneer zy over de brug bij de Brillesteeg naar de Zuidelijke kant van de Oudegracht gaan. Voorop gaat Excelsior en daar achter komen zij, de vele honderden kinderen met hun vlammende fakkels waarvan de vonken in de lucht ver waaien. Rode, gele, groene, oranje en lichtblauwe lampions spiegelen in het stille water van het grachtje. De kinderen zelf zijn haast niet te zien. Zij lopen maar en zingen, of roepen naar hun ouders de bewonde ring uit over een mooi verlichte ge vel of over een plots gevaarlijk op flakkerende kaars, die gelukkig steeds weer tijdig dooft- Het is het feest voor hen, deze avond, een feest als met Sint Maarten, wanneer zij bij ge brek aan een echte lampion hun va der een uitgeholde koolraap- hebben afgebedeld. Het is het minst offieiële gedeelte van de hele viering, maar het is stellig een der ontroerendste. Eindeloos lange rijen van kinderen, onregelmatig achter elkander met hier en daar een van Alkmaars vier mu ziekcorpsen, die, met fakkels op stan daards of lichtjes aan hun pet, moe- marcheren. Ja, het is een van de mooi ste gedeelten van het feest en wie zou het gaarne willen missen? Kermis Als wij een tijdje later, met het zachte licht van de lampions nog voor ogen, Jangs de Paardenmarkt en over het Canadaplein lopen, dan is daar de schittering en het rumoer van de kermis reeds in volle gang. Honder den verdringen zich rond de zweefmo lens en de auto-scooter, rond de sui kerspin en the American Trip Trap. Het is een traditionele en vrolijke 8 October-kermis en de kinderen de lampions nog in de hand, vergeten in de draaimolens alweer het genoe gen van hun avondlijke tocht langs de donkere straten van hun stad, waar zij kleurig licht hebben gebracht. Hoe kan het anders? De kermis is zo kla terend, dat alle lampion-schijn er bij in het niet valt - ENGELSE GASTEN ONTVANGEN Aan het station, waar wij een uur later komen, is iets anders te doen. Het is er drukker levendiger dan anders, en wanneer de trein van 10 uur 1 de overkapping binnenstuift, komt er beweging in het kleine kille groepje wachtenden. De Engelse gas ten die hier de 8 Octoberviering mee zullen maken, worden verwelkomd. Snel worden ze meegenomen naar het Paviljoen Kinheim, waar hun gasthe ren en gastvrouwen voor een eerste en vluchtige kennismaking reeds wachten. Een half uurtje praten en dan trekt men huiswaarts. Zij zijn aangekomen. Over negen uur zal de reveille door Alkmaar klinken en de stedelingen van de adopterende stad Bath, zullen het meemaken. Voor het eerst misschien. Een oud, waardig maar voor hen volkomen nieuw Hol lands feest.... Opstelling der Hockeyers Bath, doel: Brocksom; backs: H. Peel. miss M. de Wolff-Peereboom; halfbacks: miss H. Pope, H. de Looper R. Morgan; voor: D. Osmond, miss P Key, D. Buuraugh, miss J. Fortt, G. Fortt. Alkmaar, doel: P. Adolf; mej. F. Rolff, H. Kirkenier; mej. E. de lan ge, J. Eyzer, J. Keyzer; mej. L. Rolff, H. Schuurman, F Beek, D Edens, mej. B. Rolff. P. Beers op zijn best ..Damlust" opende het seizoen me; een simultaan-séance, gegeven door de clubkampioen, de heer P. Beers. Zes tien spelers hadden aan de borden tegenover de heer Beers plaats geno. men, waaronder het bijna voltallige eerste tiental. De simultaanspeler heeft ondanks deze sterke bezetting slechts één partij op moeten geven, en wel die tegen de heer Th. de Haas. Vier partijen eindigden met remise, nl. die tegen Fr Slot, Joh Huyfema, P Mie nis en C Schuffelen. De heren P Bak ker, H Engernigh. P van der Molen. Jac Grootjes. J Zijp. P Balder JWeels P Schuffelen W Hoedjes, A v d Walle A Goudsblom trokken aan hef kortste eind, zodat de stand 6—26 werd. Het was een ongemeen fraaie prestatie. —O Jong Holland Nieuws Het programma voor onze elftallen is voor a.s. Zaterdag als volgt samen gesteld: J.Holland 1 vrij J.Holland IIDindua ni J Holland jun. a—Watervogels a J.Holland adsp. b—vrij Uitgeest a adsp.—J-Holland a adsp. Het 2e elftal speelt thuis om 3 uur, en de Jun. om half 5. Deze wedstrij den worden gespeeld op het J-Holland veld aan de Westerweg (v.h. Boys veld). Hopende dat het 2e elftal deze week de eerste winstpunten binnen krijgt, na de moedgevende wedstrijd in Mon nikendam. Zet 'm op boys! De junio ren zullen hun overwinningenreeks hard moeten verdedigen, sn de a ad- spiran'en moeten ook nog op dreef komen. Hup J.Holland! Komt U ook eens een kijkje nemen op het voor Boys-veld? Tweede vertoning van S.O.S. voor Dieren EGMOND AAN ZEE Dinsdagavond had in de zaal van het verenigingsge. bouw de tweede vertoning plaats van de film S.O.S. voor de dieren. Dit maal was de vertoning speciaal be stemd voor groteren. De heer Nieuwèn huizen uit Den Haag hield een korte inleiding. De zangvereniging VIVEO. onder leiding van de heer Sombroek uit Bergen gaf een nummertje ten beste, dat zeer in de smaak viel. Dit was de eerste maal, dat ZIVEO op. trad en als deze vereniging zo door gaat. belooft het iets goeds te worden Hierna werden een paar dierenfilms vertoond. Speciaal voor de groteren was ook de film, die weergaf, hoe wreed soms met dieren wordt omge sprongen en hoe dan de Ver. voor Dierenbescherming op het juiste mo. ment weet in t® grijpen. De films wer den door de heer Nieuwenhuizen in het kort toegelicht. Na afloop gaven zich een 60-tal personen op als nieuw lid van de Ver. voor Dierenbescher ming. Voor genoemde ver. was het dus een succesvolle avond. Van iimmerman iot weihoudt. In de kamer van zyn woning aan de Kennemersingel zit ik tegenover wethouder G. van Slingerland. Sedert 4 September 1923 vertegenwoordigt hij het Alkmaarse katholieke volksdeel in de gemeenteraad. Eigenlijk is deze wethouder, die tevens loco.burge- meester is, reeds de zilveren 25 jaren gepasseerd. Ter vereenvoudiging zal dit jubileum echter gelijktijdig met dat van de heer Sietsma in een in tieme samenkomst van de Raad op Maandagavond worden herdacht. Het opvallendste van deze tijd acht de jubilerende wethouder, dat de ver houding in de Raad zo goed is. „Dat was vroeger wel anders", zegt hij glimlachend, „toen waren er echte kemphanen bij. „Dat wil natuurlijk geenszins zeggen, dat er geen verschil len van mening bestaan. Dat is een gezpnd verschijnsel, maar de scherpste tegenstellingen zijn verdwenen. Uit de rijkgeschakeerde herinne ringen van wethouder Van Slinger land zijn er natuurlijk ook droevige. Als zodanig memoreert hij het sterf geval van de heer H. F. Thomson, wethouder voor de voormalige Libe rale Staatspartij, die in de raadszit ting van i September 1931 plotseling dood bleef. Gelukkig zijn hem veel van dergelijke herinneringen bespaard gebleven. e Weihouder Over zijn arbeid als wethouder, die waarlijk niet gering is, vertelt de wethouder bereidwillig Het departe ment van Sociale Zaken valt thans ook onder zijn beheer, omdat de so cialistische wethouder Bakker wegens ziekte zijn taak niet kan vervullen. Zijn eigenlijke departementen zijn echter financiën (uitermate gewichtig, vooral in deze tijd), Georganiseerd Overleg, Ongevallenfonds en Pensioen fonds. De toestand van de financiën vindt de wethouder op hef ogenblik nog niet zo rooskleurig, ondanks de bijzondere bijdrage van het Rijk ingevolge de NoodwetOud. „Overigens zie ik de toekomst met vertrouwen tegemoet", verklaart hij mij op een desbetreffende vraag, ter. wijl hy me opgewekt aankijkt. Voor al de herleving van het bedrijfsleven meent de wethouder als daarvoor gunstig te moeten onderkennen. Wat al die jubilea betreft, vertrouwt hij me toe, had hij liever verstek laten gaan, maar je kunt je er niet aan onttrekken. Toch is het met vreugde, dat hij aan de onderscheiding van de Orde van Oranje Nassau denkt, waar mee hij het vorige jaar werd begiftigd Werk is voldoening Ons gesprek krijgt een meer per soonlijk cachet, als ik hem vraag wel ke liefhebberijen hij beoefent. „Och zegt hij, „mijn liefheberijen heb ik altijd gevonden in sociale vraagstuk ken. Voldoening heb ik altijd in mijn werk gevonden bijvoorbeeld als be stuurder van de KA.B., waarvan ik jarenlang bestuurder was, maar welke functie ik verleden jaar op zestigjari ge leeftijd heb opgegeven, zoals dat bij ons gebruikelijk is". Belangrijke Vergadering van het K.C. Bergen Dinsdag JA. vond er te Bergen ia „De Rustende Jager" een vergadering plaats van de werkende leden van het Kunstenaars Centrum, waarbij tevens de burgemeesters van Schoorl en Ber- gen alsmede de ambtenaren van Soci- als Zaken aan.vezig waren. De nood van vele kunstenaars werd op deze vergadering besproken. Als regeringsambtenaar sprak de heer Nolet uit Den Haag. die van oor deel was, dat er hulp geboden m -se J worden. Er zijn echter zeer velen, die met moeilijkheden te kampen hebben en het is derhalve de vraa* of er wel afdoende hulp kan worden geboden. De vraag of iemand kun stenaar is of niet is daarbij wel zcet urgent. Over dit moeilijke punt werd v<\_* gediscusieerd. Een ieder zo zcide m. Vis, moet te eten hebben en het i» thans zo, dat er in vele gevalle i weer honger wordt geleden. D.* burgemees ter bleek gaarne bereid te heipen. maar de kas voor dit doel wa, leeg. Zolang de nieuwe landePike r—-';n* nog in voorbereiding is. m- nni nog op de oude voet blijven v o t- gaan. Dat komt hier op neer. c :t de kunstenaar in nood alles moe: aan vaarden, wat het arbeidsbureau hem biedt. Dit was voor Jan de Leeuw aanleiding een bittere Ha a- n het adres van de Overheid tc die het zelfs gepresteerd had een kunst naar in de DUW te brengen, om 1 Lr grondwerk te doen. De heer N'n'et merkte op. dat dit Inderdaad c. hebbelijk gebaar was. Hij zal zich K r tegen met kracht verzetten Voor s zette hij uiteen, dat, zo d- nimwe regeling werkelijkheid werd' cr noodlijdende kunstenaars f 31 per week zal worden uirge'- erd iNc erkenning wordt door een plaals.-I.jke commissie uitgemaakt. Bergens burgemees er K - -v, de hiervoor niet veel, omdr; h j de volle verantwoording te dragen zou hebben. Hij meende dat het be er was kunstenaars a!s erkend te Iatcrt gelden, wanneer zij lid zijn van ec.« vereniging waar reeds ballotage had plaats gevonden. Mr Vis bepleitte, bij het ministerie van O. K. en W. ie mand aan te stellen, die tot oordelen in staat is. Het is vooral in ce.i kleine plaats zc moeilijk, capa bele personen voor een dergelijke commissie te vinden. Na deze besprekingen en na c:e pauze werd de heer C'ir. Geel uit Schoorl benoemd tot nieuw bestuurs lid. De heren Jaap Sax, Thijs Sterk en A Bos Eyssen hadden bedankt Het bestuur is met twee personen ver. kleind. ALKM. EXPORTVEILING 19 OCT. Aardappelen Bevelanders 7 00; sla. bonen z dr 2542; stokantf bonen 40 64; stamsnijbonen 2030; pronkbo- nen 1216; komkommers 632; toma ten a 3264; tomaten bonken 2030; bloemkool Ia 28—38, I 20-24, II 12—19 rode kool 6—13; witte kool 5; savoye kool 5—9; groene kool 5—9; spruitkool 22—36; boerekooj 8; spinazie 10—38; postelein 9—16; sla 3.5014; andijvie 45.50; appels 4868; pejen 23—72; WARMENHUIZEN, 7 OCTOBER. 700 kg. peen 5.50; 13.500 kg. uien 7—7.10; 7900 kg. slabonen 20—35; 20.500 kg. aardappelen: BI. eigenhei mers 5.906.60; Bevelanders 55.20; Bintjes 5.605.70; Wiue eigenheimers 5.70580; Schotse muizen 5.60; 3900 kg. gele kool 5—5.40; 3400 kg. groene kool 5; 12.200 kg. rode kool 6—7.40. Lang geleden kwam de heer Van Slingerland, als jong besteder van de R.K. Volksbond in Alk maar. Voordien had hy in zijn geboorteplaats Soeterwoude bij Leiden als timmerman gewerkt. Zijn laatste werkzaamheden voor hij in Alkmaar kwam wonen, waren aan het Academisch Zie kenhuis in Leiden. In zijn jonge jaren heeft de jubileren de wethouder ook tekenonderricht ge noten. Bij de Katholieke Sociale Ac tie onder leiding van prof. dr. Aal- berse volgde hij cursussen in sociale economie, socialogie en staatsinrich ting. Geacht bij tegenstanders Van eenvoudig timmerman heeft de heer Van Slingerland zich tot een vooraanstaand politicus in onze stad opgewerkt, die door zijn politieke te genstanders wegens een diepgaande kennis van de materie zeer geacht wordt. Hij zegt. dat het hem spijt geen academische opleiding te hebben ge noten. Vaak merkt hij daar de na delen van bij zijn werk. Toch schat hij de voordelen, die hij heeft ver worven door zijn praktijk in de v/.i- beweging hoog. Het is de leerschool van het leven zelve. Zo ligt dus ongeveer voor ons de carriëre van wethouder G. van Slin gerland, een bescheiden man, die vindt dat ik er maar niet zoveel drukte van moet maken. Een carriëre van tim merman tot wethouder. Moge hU deze functie tot heil van Alkmaar nog laa* ge tijd uitoefenen,

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2