Grote plannen: zal Alkmaar straks uitgebreide VVV-expositie krijgen? L Muur van krot aan Omval ingestort Fa. Kommer Heiloo lei op! Schone dag voor VVV-ers in Langedijk ring moet zich niet in details gaan verliezen!, aldus Voorzitter. De vergadering besloot in principe een grote expositie te organiseren voor de duur van ongeveer 6 weken, waar. schijn]ük in Alkmaar. DE BEGROTING. De begroting van de federatie tot een bedrag van 8150.— lokte ver schillende besprekingen uit O.a. kwam de bijdrage van de V.V.V. Alcmaria in het geding. Sommige afgevaardigden voritlen de kosten van de lunch te hoog. De afdelingen Texel en Langedijk werden aangewezen om de boeken voor 1948 na te zien. Bij de bestuursverkiezing deelde Voorzitter mede, dat de heer Moens zich óm gezondheidsredenen terug trekt. Namens de vergadering zal hem dank worden gebracht voor het vele werk dat hij voor de federatie heeft verricht. „Hei U mij een eer en een vrtUjdc XI in de ïemeenle Langedijk nel- kom te heten", aldus burgemeester Schelhaas in zijn welkomstwoord in Concordia", ter gelegenheid van de officiële ontvangst van de afgevaar. digden van de federatie Noord-Holland-Noord van de V.V.V. Ook onze gemeente, die zo op de export is aangewezen, beseft, dat vreemdelingen- verkeer tot haar bloei kan bijdragen." De voorzitter, mr. Breebaart, dankte de heer Schelhaas en het ge. merntebestuur, er zijn voldoening over uitsprekend, dat aan de vele industrie aan de Langedijk een nieuwe was toegevoegd: de industrie van het vreemdelingenverkeer. Het is voor de V.V .V._mensen in derdaad een schone dag geweest aan de Langedijk. Uitzonderlijk fraai herfst ■weer begunstigde de rondvaart en de verzorging van afgevaardigden en pers liet niets te wensen over. De bezoeken aan het veilinggebouw en de zuurkoolfabriek van Peter Ver burg waren zeer interessant, mede vooral dank zij de verschillende toe lichtingen van de heer Zeeman. Bijzonder in de smaak vielen ook de volksdansen, die docr enkele jon gelui van de Langedijk op voortref felijke wijze tijdens de gezellige lunch werden opgevoerd. Wanneer U dan nog weet, dat de stemming onder de V.V.V—mensen amicaal is, dan begrijpt U, dat deze dag volkomen slaagde. Aan deze feestelijke bijeenkomst was de jaarvergadering in café ..Wel_ gelegen" voorafgegaan. Hierbij her. dacht voorzitter Mr. Breebaart de voorzitter van de Algemene Vereni ging. baron Kraijenhof en de voor zitter van de afdeling Langedijk, de heer Van Zuilen, door de vergadering staande aangehoord. Bijzonder welkom heette hij bur gemeester Schelhaas ei de heer an der Garde, vertegenwoordiger van dc Horecaf. Bij de mededelingen bleek, dat de gemeenten St Maarten, Wieringer. waard, Heemskerk. Den Helder en Heer_Hugowaard subsidie hebben verleend. In Wester.Blokker werd een nieuwe afdeling opgericht, terwijl Medemblik lal volgen. Er zal contact opgenomen worden met de Wadden-eilanden en Friesland. Er zullen nieuwe V.V.V-schildjes worden vervaardigd. Elke belangheb bende zal in de toekomet een insigne op zijn huis moeten aanbrengen. Er wordt ook over gedacht om een V.V. V._vlag te gaan invoeren. Het V.VV. wezen moet in ons land zoveel mo gelijk gepropageerd -/orden. Over schliajes en vlaggen werd uitvoerig van gedachten gewisselu. De maandelijkse werkvergadering zal zich nader beraden over deze zaken Deze winter zal ook een gids in het Frans worden Vtgegeven en een kaart van ons gebied verschijnen. De exploitatie van de V.V.V _cou rant is niet ongunstig en de verschij ning is ook deze winter verzekerd, indien de afdelingen genoeg exem plaren afnemen. Er werd een levendige woorden strijd geleverd tussen de voorzitter en de afgevaardigden van enkele afde lingen over het vraagstuk of het nieuw te benoemen bestuurslid uit een bepaalde afdeling moet komen. Terecht stelde de voorzitter de zaak zo, dat een bestuurslid niet een afde ling veregenwoordigt, maar de belan gen van de gehele federatie moet dienen. Het resultaat was, dat als bestuurs leden werden gekozen de heren J. Th. Schneider en Lap. Als plaats, waar de voorjaarsverga dering zal worden gehouden, werd Schoort aangewezen. De heer Bouma wenste dat de fede ratie leiding zou geven aan het stem pelen van souvenirartikelen. De heer Zeeman dankte voor de waarderende woorden, die de voorzitter aan de heer Van Zuilen wijdde. Voorts zou hij het op prijs stellen, dat de V.V.V.'s zouden worden ingelicht over de komst van vreemdelingen De heer Schelhaas raadde aan zich tot de minister van Landbouw te wenden. De heer Margadant wilde ook de reisbureaux inschakelen. Nadat de heer Zeeman nog e^n overzicht had gegeven over de tot standkoming van de veiling enz. werd de vergadering door de heer Bree baart gesloten. NOORD-HOLLANDSE EXPOSITIE. De directeur zeide, dat Vreemde lingenverkeer een magneet moet zijn. Het is niet voldoende, dat we zeggen dat onze provincie mor. is. Hjj zou het toejuichen, als er een tentoonstel ling zou worden gehouden: „Zó is Noord-Holland". Dit zal duizenden vreemdelingen naar ons gewest trek ken en ze e. een poos houden. Het zal echter een grote kosten van de leden vergen. De Voorzitter achtte het idee voor treffelijk Het moet echter iets zeer bijzonders zijn. Waar moet het grote bedrag vandaan komen? Er kan een groot exploitatietekort komen. Er mag geen groot tekort ontstaan, zon der waarborgen! De heer Margadant bepleitte de instelling van een ga rantiefonds. Als dc wil er is, kan het slagen. De discussies dreigden uitvoe rig te worden, maar de Voorzitter greep in en achttehet gewenst dat de vergadering een principe-besluit nam en de uitwerking pan een klein comité zou opdragen. Deze vergade- Bewoners zoeken een woning (Van een onzer verslaggevers). Het politiebericht meldde zakelijk: ,.De noordelijke muur van het perceel Omval 18 is ingestort. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De zaak is in handen van Bouw en Woningtoezicht. De bewoners moeten el ders worden ondergebracht". Ver buiten de vesting Alkmaar ligt de Omval. Het ziet er daar landelijk uit. In de gouden herfstzon staan de oude huisjes als een kleurig schil derij van een Hollandse landschapschilder. De vriendelijke aard van deze woningen is echter voornamelijk uiterlijk. Wanneer men naderbij treedt, ziet men duidelijk de gebreken, die eraan kleven. Het bewuste perceel no. 18 bijvoorbeeld is een bouwvallig krot. De zijmuur is over een breedte van een drJetaj meters ingestort. De bewoners zijn niet thuis, maar een werkman die de achterzijde van het huis bewoont, vertelt mij er zo het een en ander van. Onontkoombaar gevolg. Geet de klachten op Dinsdagmiddag klokslag drie uur is het gebeurd. Gelukkig was geen der bewoners op de plaats van het onge val, zodat niemand le;sej bekwam. Men moet er echter niet aan denken, wat er gebeurd zou zijn, indien juist op dat ogenblik een der kinderen ter plaatse had gespeeld „Och", zegt ne man „het stond al lang op instorten. De bewoners" ver telt hij verder, „zijn een wegwerker, genaamd Van Galen, zijn vrouw en drie kinderen, waarvan een baby van zes maanden. Op het ogenblik zijn zij een woning aan het zoeken. „Dat zaï niet meevallen, „zeg ik. Hij haalt zijn schouders op en brengt zakelijk in het midden: „Dat weten we nu zo lang zamerhand wel...." De voorgevel hangt gevaarlijk scheef naar voren en de man betoogt, dat het gezin er r.iet meer kan wonen, want als het een keer flink waait, stort het huis 'n elkaar. Dit geval wijst n°ë weer eens een keer op de woningnood, waardoor on_ ze stad wordt bezocht. Het herinnert er ons pijnlijk aan, dat nog vele men- sen in een mensonwaardige woning moeten verblijven. „Een onontkoom baar gevolg van een verwoestende oorlog", zeggen we en herzeggen we. Maar is het niet verschoonbaar, dat mensen met dergelijke levensomstan digheden te kampen hebben, wel eens gaan twijfelen, of zjj nog wei eens zullen delen in de rijke vruchten, die de aarde op kan leveren? De directeur van Bouw en Woning toezicht, de heer A. Oosterlee, deelde ons mede, dat het gezin geen verlof KOOL EN NOG EENS KOOLOp de grootste groentenveiling van ons land te Grootebroek—Bovenkarspei heerst ongekende drukkte. Dage. lijks worden ruim 300. schuiten met de bekende Lutjebroeker bloemkool aangevoerd, waardoor het aan;al geveilde kolen het respectabele getal van ongeveer 2, millioen stuks bereikt! Punters wachten op hun beurt om tot de veiling te worden toegelaten. had gehad van de Huisvesting zich in het getroffen pand te vestigen. Zij zullen nu op nummer 16 moeten gaan wonen, dat de achterkant van dit huis vormt. Het loont, aldus de directeur, de moeite niet het huis te stutten en te herstellen. Het zal afgebroken moe ten worden, omdat het geen mens waardige wo.iing is. In zekere zin zijn deze mensen, nog steeds volgens betreffende directeur, het slachtoffer van het tempo van de woningbouw. Doordat er niet voldoen de woningen zijn, moeten bouwvallen, dei in normale tijd allang onbewoon baar zouden zijn verklaard, nog be woond blijven. De heer A. Oosterlee kan de mensen, die klachten hebben over hun woning alleen maar adviseren zich onmiddel lijk in verbinding te stellen met Bouw en Woningtoezicht, opdat ongelukken door instorten worden voorkomen. „Elk geval", aldus de directeur van de gemeentedienst, .wordt op zijn eigen waarde geschat en zo de klach ten gefundeerd zijn worden er maat regelen getroffen". kerkdiensten ZONDAG 10 OCTOBER 1948 ALKMAAR: Ned. Herv Gcm. Grote Kerk 10 uur ds J. Dikboom 5 uur ds Wesseldijk. Kap^kerk 10 uur ds L. Kievit van Putten. Doopsgez. Gemeente 10 uur dsA.J, v. d. Sluis Rozekruisers Genootschap 10.30 uur Tempeldienst scpreker dhr C. L. Alp'henaer. Onderwerp: „Zwei- vers in Niemandsland". Baptisten Gemeente 10 uur Evang. Hofhuis. 7.30 uur n.m Jongelieden-samenkomst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond Zondag 3 uur Jeugdsamenkomst. Donderdag 7.30 uur Zend.-v. d. Wc, van Driebergen. Dinsdag 7.30 uu. Bijbelbespreking, Houtweg 8. Evang. Luth. Gem. 10 uur (Kerk Oudegracht): eerw. heer J. K Schendelaar van Den Helder. Onderw.: Het verhaal van de wind. Rem. Geref. Gemeente 10.30 uur ds F. W. Rapold. Geref. Kerk 10 uur Preeklezen 5,30 uur ds W. v. d. Lingen. Collecte Theologische Hogeschool. Harmonia (Hotel Centraal) dhr D. Rus uit Alkmaar. Ned. Leger des Heils Zondagmorgen 10 u. Wijdingsdienst Zondagavond 8 uur Openbare sa menkomst. Heden overleed onze lieve Moeder,, Behuwd- en Grootmoeder Mevrouw de Weduwe A. C. ZAAL— SCHOLTF.N 'in de leefijd van 76 jaar Alkmaar: N. H. LoiengaZaal Dr. W. J. Lojenga Adri en Jeanne Den Haag: C. D. Zaal A. E. ZaalVoorham Bergen (NH): H. J. Zaal C. ZaalMul Delden: Mr. D A. J. Zaal W. C. E. J. Zaal— Siegers Alkmaar. 6 Oct. 1948 Kennemerstr.weg E 125 .De crematie zal plaats hebbed te Wester véld op Maandag 11 October na aankomst van trein 14.06 uur uit de richting Alkmaar en van trein 14.09 uur uit de richting Haarlem. Het is NU de tijd voor LEVERTRAAN SANASTOL SINATRAN HALITRAN ALCHTRAAN enz. Want de R is in de maand Ook voor Rotertabletten, Ovomaltine Marsil vermagerings bonbons Originele kauwgum 9 cent per pakje (zonder bon) Drogisterij De Waag Voordam 7 Alkmaar H. H. VEEHOUDERS! Denkt U er om? NU schapenpillen t''-dienen Het middel tegen Ongans en Leverbotziekte. WMytey. P Kauwgom is een verrassing voor de jongens over zee 10 cent per pakje maar nog op Uw snoepbon ft £aAoü tt Laat 66, n.d. Kapelkerk VULPENHOUDERS Het kopen van vulpenhou ders is een vertrouwenszaak. Wij kunnen thans aan iedere wens voldoen, door een mooie sortering betere kwaliteiten langdurige garanties juiste adviezen „DE SPECIAALZAAK" MirrTi?^ VULPENREPARATIES Bierltade 2 - Alkmaar .DEPEUKAAN' ONTB'JT MET BROOD VAN.. Ouwehand's bakkerij MIENT 4 - TEL. 2589 Officiële publicatie. INLEVERING SCHEER, ZEEPBONNEN. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat de taillisten de bonnen „reserve E tabak", welke zijn aange wezen voor scheerzeep uiter lijk op 16 October a.s. ge plakt op opplakvellen in het bezit moeten doen zijn van een grossier of fabrikant. Grossiers moeten deze bon nen eveneens op opplakvel len geplakt uiterlijk op 23 October bij een fabrikant inleveren. Fabrikanten moeten de bon nen tenslotte in de week van 24 tm. 30 October a.s. bij de distributiedienst in leveren ter verkrijging van •"vhgs'bewijs. Is Uw gebit stuk? Na afspraak in 4 uur weer gereed A. v. d. HILST Tandtechnicus Spreekuren: Alkmaar, Stationsweg 23 Dinsdags en Vrijdags 2.304 uur. Bergen, Breelaan 5, de gehele dag. Gevraagd een meisje voor gehele dagen. Meerdere hulp aanwezig. „KINHEI M" Stationsweg 60E, Alkmaar. Te koop aangeboden een ket oud 2*6 jaar, onbetuigd,te bevragen. H. J. LEYEN, Doorntjes 12, Bergen (N.H.) Het dierenhuis heeft alle voeders voor Uw huis- en pluimvee, spenenzalf enz. W. BUIS, Straatweg A 337a t.o. Gem. Sportpark. Vanaf Zaterdag 9 October wordt de praktijk van wij len Ds. H. E, J. ten Kley WAARGENOMEN te zijnen huize. EGMONDERSTRAAT 16. Moei U een dege ijke kachel hebben? Uw adres is: Voormccr 2. Godins, Salamanders, Tigers en Zaalkachels z.ga.n. ESSEVELD, Voórmeer 2 Alkmaar. GULDEN VLIES Viert opgewekt 8 OCTOBER-FEEST in alle zalen van HET GULDEN VLIES in de grote zaal versterkt orkest SIREI.LI In de foyer: 3AR. In de voorzaal GERARD v. d. WTUDEN - 's Middags van 4—6 uur GEZELLIG BORRELUUR. rima kwaliteit en a'werking ok driedelig maken van veren bedden I ieuw overtrekken van Uw meubelen en matrassen egen scherp concurerende prijzen Alleen Laat 65, t/o Kapelkerk Te koop: buffet, stoelen, transport en herenrijwiel, verwarmingskachel, haardka chel, goed gaande klok en schudbed, bij J. Keyzer. A 71 Barsingerhorn. Te koop een prima zeil boot f 175 G. Molenaar, Win kei. Te koop z.g.a.n kinder wagen, crème. P. Kos, Pie tershof weg 1, A. Paulowna. Personeel jfDUl&JÜKTJKü Kosten slccnta 1 1.50 tot vier regels, elke regel méér 0.25. Advertenties onder nummer bovendien stééds f 0.25 voor nazending. Elk OPDUIKERTJE wordt ge plaatst In én „De Vrije Alkmaarder" én „De Nieuwe Scliager" én „Herrijzend Wle- rlngei-meerland". Opgaven moeten Dinsdags ol Donderdags vóór 'J uur In ons bezit zijn. Bewijsnummers worden ln de regel niet verzonden. Te Koop aangeboden Te koop regenton 15.—, bekl. wieg m. matras 15. reiswieg 7.50. Anna v. Bu_ renstr. 5, Alkmaar. Te koop: z.g.a.n. Etna Haardkachel. J Molen, Zo_ cherstr. 27 A. Alkmaar. Te koop: prima haard met circulatie en voor. en onderplaat. Na 6 uur. Oude gracht 145, Alkmaar. Te koop: een tweepers pinch.pine ledikant mef staal matras. Heerenstraat E 132, Schagen. Te koop 4 ramlammcren, stamboek, bij C. Havik, Rui geweg D 32, St- Maartens brug. Te koop: enige dames en heren rijwielen, z.ga.n., prijs zeer billijk. Adres: Dorpsstr. B 100, N. Niedorp. Te koop: een beste stof zuiger en een mooie dames fiets. Klaas Groet, Wieringer waard. Te koop z.g.a.n. blauw hercncostuum, donkerblauwe damesmantel. hondenmand en rolbezem. L Koning, Landbouwstr. D 145, Schagen Te koop: 5 tons vlet met platte kop; 10 kinderledi kantjes, nieuw, per stuk f 10; snelweger f 80; zakkenkleden vanaf f 22.50; prima paarde dekken f 11.50; papierrol f 10 bakfiets f 90; bascule m ge wichten f 40; aanhangwagen tje achter fiets, prima f 50; 2 grote meelkisten f 15 en f 25; 2 toonbanken, zeer ge schikt voor konijnenhok, sa men f 25. H. Rijs, Dirkshorn B 122, Tel. 200. Thans geven wij 5 pond heerlijke handperen voor f 1. 2 pond druiven voor f 1; ver der hand en stoofperen om te bewaren. J. A. Portegies, Noord A 8, boerderij hoek Nesdijk, Schagen. B.z.a. 2 nette dames, voor het schoonhouden van kan toren of iets dergelijks; ook thuiswerk gevr. Geen bi-ei- of naaiwrek Br. no A r-20 bur. v. d. blad. Gevr. huishouds.er bij man alleen Kind geen bezw. Br. no. 1136 bur. v. d. blad. Verstelnaaien. stop en brei werk aan huis gevraagd. Middenweg 73, Breezand. Bietenrooiers gevr. bij A. Stammes, Schagerwaard. Ha ren karspel. Gevr. bietenrooiers, bij P. Appel, Keins, Schagen. Aardappel en bietenrooiers gevr. bij J. W. Metzelaar, te Oudesluis. Net meisje biedt zich aan voor hulp in de huishouding leeftijd 21 jaar. Brieven on der nr. 1135 bur. v. d. blad. Gevr. dagmeisje of werk ster bij S. Grin, Zuid Zijper weg, Wieringerwaard. Gevr. meisje, 4 5 dagen per week per 1 Nov. bij D. Houter, Groenveld C 94, St. Maarten Verlo ren Verloren een bruine jon gensjas, gaande van Prins Maurits Nieuwe Niedorp via Klooster Nieuweweg, dijk Aartswoud de Gouw. Gaarne bericht aan J. Vijzelaar, Gouw, Hoogwoud. Verloren zilveren arm band, gedachtenis. Tegen ho ge beloning terug te bezor gen, café Kossen, St. Maar tensbrug Diversen Kappersvakschool. Elke Dinsdagavond 6 uur gratis knippen en 25 ct. toe. Waagplein 24, Alkmaar. Muziekschool Zwaag. On derricht op elk instrument. Studiegelegenheid. In bruik leen en op conditie. Zeer voordelige lesgelden. In schrijving dagelijks. Emma. straat 73, Tel. 4425 Alkmaar. Dansschool Zwaag. Aan„ vang nieuwe cursussen voor beginners, gevorderden en gehuwde paren. Behalve de bestaande dansen, Rumba, Samba en oude dansen. In schrijving dagelijks. Emma- straat 73, Tel. 4425, Alkmaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4