Hornaarder „Internationale samenwerking alleen kan ons redden", zegt min. Mansholt De zwendel i Engeland in IN 1945 GEPLEEGDE ROOFMOORD AAN HET LICHT GEKOMEN 5E JAARGANG N° 1352 ZATERDAG 9 OCT. 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder". Exploitatie N.V. Sprekend Papier. Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentie* 14 ct per mm., familieberich_ ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting Vorantw. redacteun J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971. Geestelijk leven Alleen op de wereld? Toevallig kwam mij dezer dagen «en bekend kinderboek weer in han den, dat velen zich uit hun jeugd sullen herinneren: „Alleen op de wereld". De titel alleen al heeft voor kinderen een vreemd- aangrijpende klank. En als wij op latere leeftijd nog eens in da» boek bladeren, en ons weer het leven voor ogen stellen van dat jongetje, dat als vondeling was grootgebracht door vreemde men jen, en dat zwervend door de we reld en de liefde van mënsen mis- tecd. de oneindige eenzaamheid van snij bestaan voelt, die alleen te ver dragen is, omdat tenminste een paar dieren zich aan hem hechten, dan komt weer dat meegevoel gemengd met ontzetting in ons op, dat wij als kinderen zo sterk voelden. Vreemd, dat juist kinderen zo goed weten wat eenzaamheid is, ook al zijn zij opge nomen en geborgen in een liefdevol gezm. Hieruit blijkt wel dat eenzaamheid «Is levensgevoel in de diepste grond niet afhankelijk is van ons al of niet omringd zijn door medemensen, maar in het dagelijks leven zijn wij ons dat meestal niet bewust- Wij zijn knap in het verdringen van het eenzaam heidsgevoel: wij gaan op in ons werk, wij zoeken ontspanning, wij luisteren naar de radio en gaan naar de bios coop, maar tochop sommige ogenblikken faa.lt dat alles en dan kan de vraag in ons opkomen: Zijn wij niet eigenlijk ook alleen op de wereld? Bei. ik. ondanks mijn fami lie. mijn vrienden, mijn werk. mijn drukke besognes en mijn liefhebbe- flien, niet heel alleen? Als wij deze vraag niet lichtvaardig van ons af zetten, kan ze zich verdiepen tot de vraag: Kunnen wij mensen, die ai- leen in de grond dit gevoei kennen, elkaar daarvan verlossen? Ligt de bron der eenzaamheid niet dieper? Komt de eenzaamheid niet voort uit he- besef, dat wij allen met elkaar •Is mensheid alleen op de wereld" zijn en dat wij het daarom, ieder voor ons als enkeling ook zijn? Ge steld eens. dat het waar was. dat de mensheid zo aan zichzelf over gelaten was, als een vondeling, zwer vend op de aarde, met alleen de die ren om mee om te gaan. om mee te platen, om afhankelijk van te zijn. terwijl zij zelf juist zo afh-mkelijk van ons zijn. Gesteld eens. dat het waar was, dat de mensheid, die nog is als een kind zonder begrip hoer het eigenlijk leven moet. zon der zelfbeheersing, zonder veranr woordelijkheidsgeyoel. zonder de werkelijke -gev tren te zien, maar tóch met duizend angsten werkelijk •lleen gelaten was. Gesteld eens dat er niemand zou zijn. die de mensheid om raad kon vragen, op wien zii vertrouwen kon, niemand bij wien zii troost kon vinden, niemand, die haar haar schuld wilde vergeven, niemand dien zü dank kon brengen, niemand niemand, die enige liefde voor haar haddat zij alléén op de we reld was Dat is de '-ote beklemmende ge dachte, de bron van alle eenzaam- heidsgevoelens, die ook door het me' mensen tezamen zijn, niet wordt wee genomen Wie deze gedachte zich ernstig voor ogen heeft gesteld, voelt, dat hij hierover zekerheid moet vin den. Is het zo. of is het niet zo. dat wij alleen op de wereld zijn? Als het zo is. dan zijn wij de ongelukkigste wezens, die denkbaar zijn, dan zijn wij als vondelingen verloren in de oneindige .lege ruimte van het heel al. Maar als het eens niet zo is. wie zal het ons vertellen, wie zal ons ze kerheid geven? Is er een stem. die het anders zegt, een woord, dat me' gezag ons overtuigt? Is er een „goe de boodschap" tot ons gekomen die ons verkondigt dat wij niet alleen op de wereld zijn? „O Zion, gij verkondigster van goe- ^É^ZONNBCH'iM, AANHOUDEND FRAAI WEER Droog en vrij zonnig weer met voor namelijk in het Noorden van het land enkele overdrijvende wolkenvelden. Ongeveer dezelfde temperatuur. Zwakke tot matige en langs de Wad den-eilanden later vrij krachtige Oos telijke wind. Conferentie over 's werelds voedselvoorziening In de aula der Landbouwhogeschool te Wageningen begon gisteren een tweedaagse conferentie van het Ver bond van Wetenschappelijke Onder zoekers over „de voedselvoorziening der wereld" Prof Minnaert uit Utrecht vestigde er in zijn openingswoord de aandacht op, dat het thans vier jaar is geleden, dat de hongertochten uit onze grote steden een aanvang namen. De toe stand. zoals Nederland die één winter gekend heeft, kan terugkomen. In som mige landen is hij er aldoor geweest en is bij nu ook nog zelfs erger dan ons land die heef) gekend. Onze distributie is een zegen' Dat het voedselprobleem een we reldprobleem is, dat alleen door sa menwerking kan worden opgelost, daarvan getuigden de inleidingen van alle sprekers op de eerste dag der con ferentie. Min. Mansholt zeide o.m. dat een der grote gebreken van de organisa tie van de vroegere Volkenbond was, dat hij geen speciale sector had voor landbouw- en voedselvoorzieningspro blemen. Gedurende en na de laatste oorlog zijn belangrijke stappen in de goede richting gedaan. Het doel van de in het leven geroepen „Food and agriculture organisation" is het streven naar „freedom of want". Men komt er niei meer door te trachten het vraag- suk der voedselvoorziening nationaal op te lossen. Slechts door een mobili seren der voorraden in de grote pro ductie-gebieden, door een krachtige ex portpolitiek en door een goede distri butie' der beschikbare voorraden kan honger in West Europa worden voor komen. De F.A.O. zal een onschatbare fac tor zijn voor het begunstigen van het internationale politieke klimaat. Een gapende leemte in deze organisatie is de weigering van Rusland om er aan deel te nemen. Indien het plan Marshall er niet was zou het consumptieniveau in Neder land niet gehandhaafd kunnen blijven De minister wees op de voorsprong die Nederland b.v. op Frankrijk heeft dank zij de distributie maatregelen. De grote stakingen in Parijs zijn ui* gebroken op het moment, dat de brooddistributie faalde Deze moest fa len, toen het grootste deel van de tar we in de varkensmagen verdween Productieverhoging dringend geboden „Ik geloof, dat ik niet te ver ga, als ik zeg dat, indien Nederland niet alles wat het doet richt op de ver hoging van de productie van zijn land bouw. iedere Nederlander het niet al leen in zijn dagelijks dieet, maar ook in zijn gehele levenspeil zal ondervin den," aldus dr. ir. S. L. Louwes, di recteur-generaal van de voedselvoor ziening aan het slot van zijn rede. Ir. Louwes stelde in het licht dat kwaliteit en producie over de gehele wereld moeten stijgen „wil de enorme politieke spanning niet in een cata- strophe eindigen" Uit een onderzoek van de F.A.O. is gebleken, dat de melkproductie, ten einde een beboorlijke melkvoeding voor de wereldbevolking te krijgen, zal moeten worden verdubbeld, tus sen 1945 en 1960. Nederland zal zich zelf nooit geheel kunnen helpen. Onze tarweproductie b.v. ligt tussen 3 en 400 000 ton 's jaars en onze behoefte is één millioen ton. Er komt nog iets bij: de aanwas der bevolking. Blik in de toekomst In tien jaar tüds zal onz^e bevolking met ongeveer 15% zijn toegenomen. Bij het zelfde voedingspeil als voor de oorlog zal er dus 15% meer nodig zijn. Als wij bij de minder kracht- voederaanvoer eenzelfde productie aan veredelingsproducten kunnen ha len, dan komt dat er toch nog op neer dat wij minder zullen kunnen expor teren. Om een voorbeeld te nemen.: dan zal onze varkensvleesexport, die ongeveer lOpCt van onze productie ophouden. De zuivelproductie zal. als inde consumptiegewoonten geen ver andering komt moeten verminderen. Voorai belangrijk is de productie-ver hoging van melk. maar als conclusie van het geheel zeide spr, dat het In Nederland er om zeide spr. dat het in de boem zo sterk mogelijk en zo oor deelkundig mogelijk uit tc breiden of te vergroten. In een verklaring van het bureau van de Britse premier wordt in ver band met de gruchten over de ont dekking van een grote zwendelpartij op het departement van Handel in En geland gezegd, dat een volledig ju stitioneel onderzoek zal worden inge steld. De beschuldiging is uitgesproken, dat geld van een combinatie van orga nisatoren van voetbal-pools gebruikt is om het departement van Handel te beïnvloeden, en voorts, dat tegen betaling van een aanzienlijk bedrag faciliteiten zijn verleend voor het im porteren van kennisuitrustingen. Waarschijnlijk verwijzend naar kran tenberichten omtrent zwarte handel in textiel, zeide de verklaring, dat er geen andere beschuldigingen zijn uit gebracht; aldus Reuter. O VERLIEZEN IN INDONESIë De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwe zen de navolgende verliezen zijn ge rapporteerd: Kon. Landmacht: sold. A. Mulder, uit Uddel (Geld) Kon.Ned Ind. Leger: jav. sold. 2e kl. Mirans uit Indonesië OP SCHIPHOL IS EEN nieuwe start- en landingsbaan voor enkele dagen in gebruik genomen. De reusachtige baan loopt Zuid Oost Noord West, en is voorzien van 2 rijen vlakke lichten op een onderlinge afstand van 50 meter. Bij nacht zal de baan uitstekend verlicht zijn, want de lampen hebben een sterkte van 5500 i. k. max. elk De K.A.F. is begonnen met de op leiding van mannelijke en Iflke hospitaalsoldaten in het para chutespringen, teneinde op deze w^jze hulp te brengen aan gewon den die via de begane grond moei lijk te bereiken zijn. Zuster Bradley in de uitrusting waarmee zij bij een dergelijk on geval hulp verleende. Nieuwe bonnen Consumenten crediet Van het voorschotboekje, dat des tijds aan consumentencredietnemers is uitgereikt, zijn de volgende waarde bonnen geldig: no's 02, 03, 04, 05, 06, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 17, 18, 21, 22 en 23 Bovendien zijn met ingang van 1 October 1948 geldig verklaard de nieu we ongenummerde waardebonnen van het consumentencrediet- Credietnemers, die nog geen nieu we waardebonnen ontvingen, zullen dezer dagen van de districtsraad voor het consumentencrediet een oproep ontvangen hun voorschotboekje tegen nieuwe waardebonnen te komen om wisselen. Men dient het voorschotboekje en eventuele losse waardebonnen zorg vuldig pe bewaren. Franse troepen en siakes slaags Twaalf personen werden gewond bij een treffen van Veiligheidspolitie en troepen met «akers, die gebou wen van de .staalfabrieken te Miehe ville in het district Nancy, biet hielden. De Veiligheidspolitie, onge veer 300 man sterk, gebruikte traan— gasbommen. Zij werd gesteund door 200 man van het leger. Volgens een woordvoerder der sta kers zou de politie door de arbeiders ontwapend zijn. Bij een treffen tussen stakers en politie te Merlebach bij Met* is eeo man gedood. Er werden vier stakers ernstig gewond en een zestiental licht gekwetst. De stakingen breiden zich over het gehele land nog uit. Sensatie—grapje Tijdens grootscheepse ma noeuvres van de Amerikaanse vloot bij San Diego in Cali- ifc>rnië is sensatie verwerkt door de ontdekking van een man in een Sovjet-Russisch officiersuniform! De man bleek later een verslaggever van de „San Diego Daily Journal". De hoofdredacteur verklaarde: „wij hier op de krant, waren van mening, dat een van de be langrijkste dingen bij de ma noeuvres was de kwestie van de veiligheid. Wij hebben op eigen gelegenheid eens een proef genomen'*. de boodschap, klim op een hogen berg; o Jeruzalem gij verkondigster van goede boodschap, hef uwe stem op met macht, hef ze op, vrees niet, zeg den steden van Juda: Zie hier is uw God" (Jesaja 40). Hoor dan mens, hoor de stem, die tot u spreekt, neem waar de tekenen die geschied zijn, laat u overtuigen van de waarheid. „Heft uwe ogen op omhoog en ziet. Wie deze dingen geschapen heeft". Wij zijn niet alleen op de wereld, want God is met ons. Hij is onze Va der die in de hemelen is, maar Hij is ook met ons op de aarde. Want Hij is tot ons gekomen in Jezus Christus, opdat wij in hem Zijn we zen zouden leren kennen, opdat wij in hem ons leven door God gedragen weten, en aangenomen weten in Zijn liefde en genade. Jezus Christus ver lost ons van alle eenzaamheid, voor goed. J. A. O. De Schiedamse politie is det daders van een afschuwelijke roofmoord op het spoor gekomen, die reeds in Maart 1945 werd gepleegd op de Zandvoortse winkelier Jac. Boer. Het drietal, dat het complot smeedde en ten uitvoer bracht is gearresteerd. Het heeft een volledige bekentenis afgelegd. De drie daders door Schiedamse politie gearresteerd De heer Boer, die in die dagen naar de hoofdstad geëvacueerd was, reis de regelmatig van Amsterdam naar Schiedam voor het inkopen van je never, waarvoor op de zwarte markt f 200 per liter werd betaald. De Boer kocht, er soms partijen van honderden liters, welke hü, ofschoon fel anti-nazi, door Duitsers met een Werhmachtsauto liet vervoeren. Voor deze zaken, die contant werden af gewikkeld, had hij grote kapitalen op zak. Slachtoffer werd mei nekschot gedood Ook op 5 Maart *945 nam de heer Boer in Schiedam contact op met de scheepsbouwer A.M., diens com pagnon J. M. H. en de 33 jarige weger H. J. K. C. M. zette een planne tje in elkaar om Boer uit de weg te ruimen en zich van zijn geld meester te maken H. en K. lokten de Zand- voorter mee naar een winkelpand aan de Broersvest, zogenaamd met het doel hem jenever te verkopen. Terwijl K hem aan flessen met kla re liet ruiken, waarbij Boer schuin tegen een tafeltje leunde, heeft H hem een nekschot gegeven. Het geld dat Boer bij zich had, f 27000 werd verdeeld. H en K ontvingen ieder hen mille, M die achter de schermen gebleven was, zeven mille. Het lijk van het slachtoffer hebben zij toen op een plaatsje achter het huis begraven. „Bij razzia opgepikt" De vrouw van het slachtoffer, die al verscheidene malen had laten in formeren waar haar man bleef, kreeg enige dagen later «en briefje onder haar deur geschoven, waarin werd medegedeeld, dat hü een razzia moest zijn opgepikt. Deze zaak zou vermoedelijk nooit aan het licht zijn gekomen, ware het niet, dat er in de lasserij en scheeps- bouwerij van M. praatjes gingen over een lang geleden gepleegde moord. De politie ia toen aan het speuren gegaan en het resultaat is geweest, dat het lijk van Boer achter het be wuste pand aan de Broersvest kon worden opgegraven en de daders konden worden gearresteerd. M. is een bekende cricket-speler. Hij had juist een contract getekend voor „Ramsbottom" te Manchester en zou dezer dagen als cricketter naar Engeland vertrekken. in scheervlucht In Bangkok werd een KLM.- toe stel dat diamanten vervoerde, op nieuw bestolen. De buit was groot: 1099 van deze edele stenen. De waarde loopt in de honderd duizenden. In Juli werd te Karachi voor 500.000 gul den diamanten gestolen. De Prix de Rome voor de grafi sche kunst is dit jaar gewonnen door een 29-jarige Haarlemmer J. B. Sleper Op een buitengewoon congres vai. de E.VC. over de wetsontwerpen pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisaties, heeft de heer Blokzijl deze wetsont werpen vergeleken met „de coöpera tieve opbouw van de fascistische staat van Mussolini". „De behoeften van Nederlandse volk worden door een handje vol mensen geëxploiteerd, die dit doen uit winstbejag" zo' zeide spr. Conform de eis werden de twee leden van de colonne-Henneicke, Rut- gers en Hinse, tot de dood veroor deeld. Tegen twee andere leden. Vlug» en Bout, werd de doodstraf geëist. Douglas Fairbanks komt met zijn echtgenote Dinsdag in Amsterdar- voor een verblijf van enkele dagen. Als opvolger van Montgomery in de functie van chef van de Britse Im periale staf is generaal sir William Slim benoemd. Hef troepenschip „Zuiderkruis" is met 1400 militairen aan boord weer naar Indonesië vertrokken. Twee vertegenwoordigers van een Amerikaanse oliemaatschappij in Hon garije hebben, in de V.S. terugge keerd, verklaard door de Hongaars# politie zo te zijn gemarteld, dat zij een bekentenis omtrent «wende! onderte kenden. In Hilversum is een krasse 100- jarige. Opa van Leeuwen. Kleinkind# ren: 39, achterkleink'nderen: 50. De Canadese schooljeugd heeft de onze verrijkt met 1500 pakketten schoolbenodigdheden. „The world we want" is het onder werp, dat de „New York Herald Tribune" heeft gestel^ voor er- «m- stelwedstrijd, waaraan scholier- an 16 en 17 uit 16 landen (ook Neder land) mogen deelnemen. De 32 prijs winnaars krijgen een gratis vacant»# van 10 weken in de V.S. Den Haag wenri nieuw «verleg mei Djokja Thans wordt ook uit Den Haag ge meld, dat de Nederlandse regering nieuwe constructieve suggesties heeft gedaan om tot een hervatting van de onderhandelingen met de Republiek te komen. Deze suggesties zijn een amende ring van het indertijd door het Am. lid van de C. v. G. D., Croehan opge stelde plan. De „onmiddellijke" ver kiezingen welke Croehan voorstelde zijn hierin vervangen door „verkie zingen, wanneer orde en rust zijn te ruggekeerd". De Kederl. regering acht het ech ter noodzakelijk, dat eerst aan infil traties en bestandsschendingen een einde wordt gemaakt, alvorens tot her vatting der besprekingen kan worden overgegaan. De Republ. minister van Voorlich ting verklaarde gisteren nog aan Ane- ta, dat er „geen aanwijzingen be staan dat de NederL regering de be trekkingen met Je Republiek wil ver beteren'. Van de strijd tegen de opstandelin gen bij Madioen wordt gemeld, óat Poerwodadi in Republikeinse hon den is.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1