Jtmaadef N. HOLLANDSE PERS 1945 5E JAARGANG N° 1355 3 «Wij hunkeren naar samenwerking» TMiK-TOMKBOWHi Duizenden kilo's wol en katoen uit Belgie Grole bonnenzwendel in Utrecht ontdekt WOENSDAG 13 OCT. 1948 Uitgave Stichting „De Vrye Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen 0.80 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur.- J. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 De V N over Sovjet-plan iot ontwapening: Wysjinski (Rusland); De politieke commissie van de assemblee der Verenigde Naties heeft Dinsdag de besprekingen te Parijs over het Sowjet-voorstel, betreffende vermindering der bewapening met één/derde en controle op atoomwa pens, voortgezet. De Britse delegatie, diende Maandag, zoals wij reeds meldden, een tegen-voorstel op het Sowjet-plan in en nadat afgevaardigden van ver schillende landen over deze kwestie aan het woord waren geweest voorstellen hadden gedaan en resoluties hadden ingediend betrad de tweede Amerikaanse gedelegeerde Austin het spreekgestoelte. Hij heeft de Sowjet-Unie uitgedaagd, te ontkennen, dat zij een oorlog ziet als een middel om een commu nistische wereldorganisatie tot stand te brengen. ..Het volk der Veren»gd> Staten is bereid, ieder bona fide voor «tel tot vermindering der bewapening zorgvuldig ;e overwegen", aldus Austin. In de zaal, die tot de laatste plaats was bezet, heerste grote spanning en een doodse stilte toen de eerste Sow jet-afgevaardigde Wysjinsky opstond en de handschoen opnam, die Austin hem voor een woordensteekspel had toegeworpen. Garantie? De Britse delegatie had in haa.- resolutie, te kennen gegeven, dat elk systeem voor ontwapening e«* doel treffend systeem van veiligheids, maatregelen in zich moet sluiten. Wysjinsky verklaarde gisteren op de vergadering de.- politieke commis. sie van de VN. ..dat de Unie van Socialistische Sowjet-Republieken be reid is. alle maaregelen te aanvaar, den. om te garanderen, dat de bcwa- peningsbeperking van een derde (in. -gevolge bet Sowjet-voorstel) zon wor den uitgevoe.-d zonder enig bedrog. „Veto-rechf als valstrik" Austin gewaagde van de noodzaak van doeltreffende garantjps voor een algemene ontwapening. Volgens hem was de bedoeling van het Sowjet- voorstel tot controle op de ontwape ning in het kader van de Veiligheids raad ..met het veto-rechi als valstrik" te doorzichtig om het voorstel ernstig fn overweging te nemenAustin haalde een aantal publicaties van .gezaghebbende Sowiet-ziide" aar om te tonen. ..dat de bedoelingen van de Sowiet.regering niet van vrede lievende aard waren".' Hii beloof met een beroep op de Sowjet-Unie met ons samen fe wer ken om de internationale spanning *e verminderen en de vrees en be» wan trouwen, die bet leven var, zovele volken vervult, te v^Tdrijven". Red* Wysjinski Wvsiïnsky. de eerste Sowjet-afge vaardigde, was van mening, dat d« algemene vergadering het voorsfl van ziin land los van de kwestie van de atoombom diende te behandelen Hii zeide vervolgens dat het mo gelijk zou zijn een samenwerking »ue sen de communistische en kapitalis tische landen tot stand te brengen ..Wij hunkeren naar samenwerking doch w5i willen die niet onder drei ging van een super-wapen", aldus Wysjinsky. Oorlogspsychose „De feiten tonen aan, dat onze voor stellen niet prettig zijn voo. de rege ringen der VS en Engeland, omdat zij zich bevinden in de greep van de oorlogspsychose', meende hij en aan de hand van cijfers wilde hij aanto nen dat een belangrijk deel van de Amerikaanse uitgaven voor oorlogs doeleinden worden gebruikt. Over zijn eigen land en volk zei Wysjinsky, ..Gij zegt, dat wij geen pacifisten zijn. Natuurlijk zijn WÜ geen pacifisten. We zijn ook geen vegetariërs. Wanneer wjj vegetar'ërs geweest waren, zouden we door dc vraatzuchtige Hitlèr zijn opgevreten. Wanneer wij een klap krijgen, slaan we terug en gewoonlijk drievoudig". Terstond na de rede van Wysjinsky werd de bijeenkomst verdaagd om gelegenheid te geven tot bestudering van de ingediende voorstelten. RAYMOND BRA1NE VRIJGESPROKEN De n d.internationaal van België, Raymond Braine. is vrijgesproken van collaboratie met de Duitsers. PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige en in de kuststreken later krachtige wind tus- ser West en Zuid. Weinig verande kFf 1» temperatuur. Open kaart f ..Als de algemene verga dering het voorstel aanneemt voor het verbod van de atoómbom en voor de be perking van de bewapening 1 met een derde, zal de Sow jet-Unie gelijk met alle an dere staten inlichtingen ver strekken over alle wapens in haar bezit. Wjj zullen u deze inlichtingen verschaf fen zodra zij van practisch nut zijn. Als gij het voorstel wilt aannemen om de atoom wapens te verbieden en de bewapening met een derde te verminderen in de loop \..n een jaar, zullen wij onze kaarten op tafel leggen alle kaarten. Gij legt de uwe naast de onze. Vervolgens zullen er middelen en we gen zijn om te onderzoeken of het de goede kaarten zijn Wat de "Sovjet-Unie betreft kan verzekeren, dat het de goede zijn," aldus de Sowjet-afgevaardigde Wy sjinski tijdens zijn rede in de politieke commissie der - V N. Specerijen goedkoper De prijzen van specerijen zijn .en kele malen aan veranderingen on derhevig geweest. Thans gelden de volgende prijzen, waarin voor enkele specerijen prijsverlagingen zijn ver werkt van 2 tot 16 cent per 100 gram Kaneei kost ten hoogste 33 cent per 100 gram ongemalen, 35 cent per 100 gram gemalen los, 28 cent per blik ken of cartonnen strooier van 50 gr. 41 cent per flesje van 50 gr., 16 cent per blikken of cartonnen strooier van 25 gram en 12 cent per flesje van 25 gr- Kruidnagelen ongemalen los 13 cent per 100 gr., gemalen los 15 cent per 10C gr.. 18 cent per strooier, 14 cent per flesje van 50 gr.. 11 cent per strooier, 7 cent per flesje van 25 gr Venkelzaad ongemalen los 12 een», gemalen los 14 cent per 100 gr. Gemberwortel kosi 27 cent ongema* len los en 29 cent gemalen los per 100 gr. Tenslotte mag cardamon ten hoogste f 1.80 ongemalen los en fl.82 gemalen los per 100 gr. kosten. Pinguïns lopen graag, doch moei lijk. Deze mijnheer vindt het steeds weer een genoegen, een ritje te ma ken op de rug van een grote alliga tor-schildpad. ONDERZOEK NAAR OVER EENKOMST. De sub-commissie voor politieke aangelegenheden, die er mede belast is een werkwijze vast te stellen voor het vervolg van de werkzaamheden van de V. N. op het stuk van de atoomenergie heeft met acht tegen 2 siemmen (USSR en de Oekraïne), bij een onthouding (Indië), het Cara dese voorstel goedgekeurd, waar Dij de zes leden van de commissie voor de atoomenergie (de Grote Vijf en Carada) verzocht worden overleg f p'cgen om te onderzoeken of er een mogelijke basis van overeenko nst bestaat. Veiligheidsraad vóór Vrijdag bijeen? Beslissing kwestie Berlijn Men verwacht, dat de Veiligheids raad binnen 48 uur bijeen zal omen M«or 't nemen van een uiteindelijKC '-estissing in de kwestie Berlijn Vo.- gens de woordvoerders van de drie Westelijke mogendheden worden de ze ongeduldig door hef steeds wer uitstellen van een beslissing in leze kwestie. Men neemt aan, dat dr. Bm muglia, dc huidige voorzitter van de Veiligheidsraad, vandaag overleg zal plegen met de andere vijf „neutrCe" leden van de raad over de vorm van een resolutie, welke vandaag cf Donderdag aan de raad zal worden voorgelegd Tot dusver is nog niets concrajts voortgekomen uit de bijeenkomsten van deze, niet direct bij de kw»-, e betrokken leden van de raad. De drie Westelijke mogendheden hebben dr. Bramuglia duidelijk te kennen ge^J- ven geen belang te stellen in pogin gen tot „be middeling". Engeland, Ame rika en Frankrijk wensen een du ie- lijke uitspraak, dat de „Sowjet-bl »k- kade" een bedreiging vormt van de internat'onrle vrede Iedere resol'i.ie. die de .rcutralen" zouden kunnen indienen, zal zeker sfuiten op een Sowjet-ve'o. De zaak zal dan wur- schijnlijk voor de algemene vergane- ring worden gebracht. De Am' «-ikaanse minister* van bui tenlands» zaken, George Marshall, uie Maandagmorgen in Parijs terugkeer de. begaf z»ch regelrecht naar de A n« rikaanse ambassade om met zijn voor naamste adviseurs besprekingen te voeren. De kwestie Berlijn was een van de besproken onderwerpen. Smokkelaffaire kosHe ons f 200 000 aan deviezen Na maandenlang onderzoek van de CCD te Tilburg, is thans volle klaar heid gebracht in een smokkelaffaire. waarvan enige maanden geleden reeds melding werd gemaakt. Voor «over destijds bleek was met deze smokkelaffaire een bedrag gemoeid van f 50.000. No het onderzoek ge sloten is, kwam vast te staan, dat in totaal 'n bedrag van f 200.000 naar België verdween. Tilburg centraal punt De hoofdfiguren van het smokkel- complot, de Tilburgers P- van E. en A. v. d. A kochten in België geregeld grote partijen breikatoen, breiwol en zakdoeken tegen zwarte prijzen. De Belgische leveranciers zorgden er voor, dat de gekochte goederen over de Nederlandse grens werden ge smokkeld. In Tilburg werd de smok kelwaar in een tweetal opslagplaat sen verzameld. 'Vandaar uit gingen de goederen verder landinwaarts. On der gefingeerde namen werden de partijen wol door middel van bona fide expeditiebedrijven verzonden, alhoewel in Amsterdam en Rotter dam enkele personen, behorende tot het personeel van aldaar gevestigde expeditiebedrijven in het complot za ten. De goederen werden in de meeste gevallen verkocht aan manufacturen- hamjelaars en wei tegen afgifte van tei»teipunten. De prijzen lagen in dat gevaj vrijwel normaal, doch winke liers die hun punienvootrrraad op peil wilden brengen en dus geen tex tielpunten te missen hadden, konden kopen tegen verhoogde prijzen. In veel gevallen werden de winke liers vooraf bezocht door een der hoofdfiguren van het smokkeleom- plot, A v. d. A. die zich uitgaf als vertegenwoordiger van een textielfa briek. Ook een Rotterdammer, H. van T. belastte zich later met de verkoop van gesmokkelde goederen. In totaal werd in» ons land op ongeoorloofde wijze 10.000 kg wol en katoen inge voerd. In deze affaire werden negen arrestaties verricht, vijf in Til burg, drie in Amsterdam en een in Rotterdam. Voorts werd tegen 54 personen proces-verbaal opge maakt Katoen voor Nederland De E.C.A.-administratie heeft aan Nederland een bedrag van zes milli- oen dollar toegewezen, waarvan 5.706.000 dollar voor de aankoop van katoen in de Verenigde Staten en dï rest voor oceaan-vracht. CHURCHILL IN BRUSSEL Winston Churchill wordt Donder dag in Brussel verwacht voor een be zoek a^n prins-regent Karei van Bel gië. Overeenkomst V.S. Franco Spanje? Bern- de Parijse correspon dent van de New York Star, schrijft, dat de Verenigde Staten reeds tot n militaire overeenkomst met het Span je van Franco gekomen zijn. Hij zegt, dat dit bericht is gebaseerd op be sprekingen, die vorige week gehou den ztfn tussen de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Mars hall, en een „leidende diplomaat van zeker Zuid-Amerikaans land Benelux-conferentie Ontwerp Economische Unie Te Brussel wordt vernomen, dat de Benelux-conferentie, welke Maandag te Luxemburg is gehou den, 'n memorandum heeft goed gekeurd betreffende een program ma op lange termijn in het kader van het plan Marshall. Dit memorandum zal nog deze week worden voorgelegd aan de organisatie voor Europese econo mische samenwèrking. De voor zitters van de Benelux.raden zullen op 16 en 17 November a.s. opnieuw bijeenkomen. De plaats van de bijeenkomst is nog niet bekend. Een redactie-commissie werd be last met. het opstellen van een ont werp voor een Economische Unie tus sen de drie landen, waarbij rekening zal worden gehouden met de wensen, die in de loop der besprekingen naar voren werden gebracht. De vergadering werd gepresideerd door de voorzitter der Luxemburgse delegatie, Albert Calmes. België was vertegenwoordigd door baron Snoy. secretaris-generaal van het ministe rie van Economische Zaken, terwijl van Nederlandse zijde o.a. aan de be sprekingen deelnamen de heren Hirschfeld, financieel adviseur van het ministerie van Buitenlandse Za ken, D. P. Spierenburg, directeur bui tenlandse handel van het ministerie van Economische Zaken en mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar. Wesieuropese Unie ingewijd De twee Franse leden van de pas opgerichte permanente verdedigings organisatie van de West-Europese Unie. generaal Jean de Lattre de Tas signy en vice_admiraal Robert Jau- jard. zijn f)er vliegtuig te Londen aangekomen voor de eerste officiële besprekingen met veldmaarschalk Montgomery. Hij kon het In Minnesota (Ver. St.) heeft de 76-jarige Walter Morgan, zo meldt Reuter. Maandag een parachute sprong van 10.000 voet hoog te gemaakt. Zijn vrouw en zes kinderen stonden op de grond toe te kijken. Na de sprong zei Morgan: „Het zal hun veel moeite kosten me voortaan op de grond te houden." Waarom Morgan, die boer van beroep is, zulke krasse dingen deed? Och, hij wilde zijn kinderen tonen, „dat hij het kon." Distribufie-ambienaren knoeiden De economische recherche te Utrecht is een belangrijke frau de in bonnen op het spoor ge komen, waarbij behalve twee beruchte zwarte handelaren in 'bonnen, tevens distributie-amb tenaren betrokken zijn. Duizen den kaarten zijn in *de zwarte handel terecht gekomen, allen afkomstig van het distributie kantoor te Utrecht en de uitrei- kingsposten te Harmeien, Maarsen Vleuten ep Schalkwijk. Sommi ge distributie-ambtenaren wis ten door deze knoeierijen in 2 maanden tijds 7000.— te „ver dienen". In Scheervlucht EXPORT NAAR DE VEREENIGDE STATEN. Mr. H. Zwarensteyn, secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophan del voor Amerika, zal op 6 November a.s. naar de Verenigde Staten ver trekken, teneinde de mogelijkheid na te gaan voor vergroting van de ex port van Nederlandse producten naar Amerika. PROTEST OUDEN VAN DAGEN. Een groot aantal Ouden van Dagen, verenigd in de algemene bond voor Ouden van Dagen, kwam gistermor gen in den Haag bijeen om te pro testeren tegen de ondersteuning, die zij van regeringswege ontvangen. Voor de beide Kamers werd een adres opgesteld. BRANDSTOFFENWERKERS IN STAKING. Gisteravond besloten 180 brandstof- fenwerkers, die in dienst zijn van Amsterdamse brandstof-detailhande laren, in staking te gaan. De oorzaak van dit conflict is een op 12 Juli door de Overheid toegestane loon- correctie. FILM VAN DE MAAND. De stichting Nederlandse Filmclub heeft het praedicaat „Film van de Maand" verleend aan de Deense film „Ditte een mensenkind". NIEUWS UIT INDONESIë. Een Chinees blad in Batavia heeft vergaard, dat de communistische lei ders Moes-». Sjarifoeddin en Setiadjit thans in het buitenland verblijven, In het marine-etablissement te Soerabaja is Maandagmiddag een ge weldige brand uitgebroken, die een schade van vijf millioen gulden ver- oo: Laakte. Oorzaak vonken van een locomotief. Uif de republiek wordt nog strijd gemeld tegen de communisten. De communisten zijn opgerukt naar Saleh. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Men veronderstelt, dat het spoor wegverkeer in Oost-Frankrijk, waar de stakingen het meest uitgebreid wa ren, vandaag weer voor 90 procent normaal zal zijn. De «poormannen in Brest zullen deze week echter in ie der geval nog blijven staken. De Franse regering heeft de oor log verklaard tegen zwarthandelaren FRANCO EN ZIJN VIJANDEN. Generaal Franco heeft te Sevilla verklaard: „Ik ben er zeker van, dat in Spanje ieder naar de wapens zal grijpen om het communisme te be strijden". AMERIKAANS KAPITAAL Generaal Clay, de Amerikaanse opperbevelhebber heeft Maandag be_ kend gemaakt, dat het Amerikaanse particuliere kapitaal weldra in de Duitse industrie kan worden belegd. ONGEREGELDHEDEN IN ITALIAANSE PARLEMENT De Italiaanse kamerleden, d.w.z. dc communisten en afgevaardigden van de sociale beweging (neo-fascisten) raakten Maandag tijdens een bijeen komst slaags. Het ging er heet toe. doch er waren geen gewonden. VERVOER MARSHALL-GOEDEREN De E CA. zal niet in staat zijn de opdracht van het Amerikaanse con gres, welke bepaalt, dat 50 procent van de Marshall-goederen met Ame rikaanse schepen moeten worden ver voerd, uit te voeren. Sensatie De mensheid schijnt tegenwoordig in een stadium te verkeren, waarby niet meer rustig kan worden gedacht en gesproken. Ieder bericht wordt naar voren gebracht met de bedoe ling iemand de stuipen op het lijf t« jagen. Niet alleen in -ae couranten, hoewel sommige bladen een speciale voorliefde hebben voor sensationele koppen. We wijzen er met nadruk op, welk een gevaar hier in schuilt. Tal van lezers, die zich niet voor politiek in„ teresseren, lezen alleen de kop. Is die schreeuwerig, dan houdt dat nog lang niet altijd in, dat de inhoud van het artikel ook ontsteltems zou verwek ken. Integendeel. Hoeveel maal het ons de laatste tijd niet is overkomen, dat we bij de lezing van een „groot" op, gemaakt bericht eigenlijk teleurge steld waren, wij zullen het U niet verklappen. Inmiddels heeft de kop, de sensatie, zijn werk reeds gedaan, wordt er bij de massa een angst-, wellicht zelfs oorlogspsychose ge kweekt. die zeer gevaarlijk is. Zo is het in het groot, zo is het in het klein Ais men in een of ander middel van vervoer zit en men beluistert de gesprekken, dan kan men niet aan de indruk ontkomen, dat de mensen over dingen en gebeurtenissen niet meer kunnen spreken, zonder te over drijven. We hadden onlangs het voorrecht, een gesprek af te luisteren tussen twee dames, die het over de duurte hadden. Dat het leven duur is. onder, vinden we dagelijks aan de lijve, klaar dat het zo erg was, als we uit het gesprek van deze -ames konden opmaken, dat hadden we toch niet gedacht. En dat het binnen een paar weken zo erg zal worden, als die dames het elkaar probeerden wijs te maken, we hopen niet, dat .het ons boven het hoofd hangt, want dan zou ons land in de kortst mogelijke tijd 'n ernstiger beeld bieden dan Frank- rUk-- Wollen dekens zouden volgende - week in prijs verdubbelen. Schoenen kon men over een maand niet meer betalen. Textiel stond er nog veel erger voor. En ze hadden het alle maal uit de krant. Een paar heren, die aan het gesprek deej gingen ne men. wisten de datum te noemen, waarop de derde wereldoorlog zou beginnen. Dan en dan zouden de vijandelijkheden geopend worden en wellicht nog beter dan een of a"i-'P.-e generalissimus het kan. voorspelden ze het verloop van de strijd1. Ze had den het uit de krant. Er werd geen bepaalde krant genoemd! Niet min der dan drie verschillende klanten hoorden we noemen. We hebben de moeite genomen om de desbetreffende kranten eens na te zien. De kopper, gaven de helft van de sensatie. De sprekers hadden de andere helft er bij genomen. De in houd van de artikelen bevatte mets sensationeels, maar was blijkbaar niet gelezen. We weten niet of deze just tot sen. salionele berichtgeving nog een over blijfsel is van de Nazicultuur. Des ie eerder we er echter van verlost wor den. des te aangenamer zrl het ons zijn. v Z.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1