Indien 1t gemeen II roept, bezorg het als Uw eigen PELS' Oude Jenever André Carrell als Huisdokter Te hoge lonen betaald en bonnenzwendeltjes Partij van de Arbeid huldigde de heer Sietsma Er staat een prachtige oude spreuk boven de poort van ons stadhuis: „Indien 't Gemeen U roept, besorght het als U eigen". Deze spreuk is gisteravond bij de huldiging van de heer A. Sietsma, die vijf en twintig jaar lang lid is geweest van de Alkmaarse gemeenteraad dik, .wijls aangehaald. De leden van de Partij van de Arbeid waren in gro- te getale in de Tuinzaal van de Gemeentelijke Muziektuin tesamen gekomen, om een hunner oudste en meest geachte vertegenwoordigers een grootse hulde te brengen. En deze hulde, waaraan behalve de zang vereniging ..De Stem tfts Volks" en het Muziekcorps ..Excelsior" zestien sprekers deelnamen, heeft geheel in het teken van die spreuk gestaan, een woord waaraan nog het devies werd toegevoegd: „lek Dien". Bestuurders Bond, terwijl de heer Zeegers de gelukwensen van de wo ningbouwvereniging overbracht. Ook het Instituut voor Arbeiders Ontwik- OPENING Nadat de voorzitter, de heer Kou- denhoven, alle aanwezigen en na, 'luurlijk in het bijzonder de jubilaris len zijn vrouw had welkom geheten, long „De Stem des Volks" onder leiding van de heer Algra de liede ren „Morgenrood" en „Eens :Daarop stommelde het korps „Excel, sioi" binnen, en het duurde niet lang Of' een schetterende mars deed de raaj op haar grondvesten trijjp. Di rigent Kamp heeft werkelijk uit zyn mannen weten te halen, wat er in zat. TERUGBLIK Dan vangt eigenlijk de officiële hul, ,digir.g aan. Het is de heer Kouwen- hoven, die het eerst het woord neemt, en in een uitstekend gedocumenteer de rede de afgelopen vijf en twintig '|aar de revue laat passéren. De heer Sietsma heeft in die tijd veel tot SK-r.d gebracht en zo het niet voor een groot deel zijn werk was, dan heeft hij toch aan vele andere dingen krachtig mede geholpen. Het waren vooral de commissies, waarvoor hij 'rich bijzonder gaf, en het was dan ook met grote voldoening, dat de !yoo.zitter het tot stand komen van 'bijvoorbeeld de sintelbaan, de ten nisbaan en het nieuwe voetbalveld ^op liet gemeentelijk Sportpark memo, ireerde. De gasfabriek, ir de commis. •Bie waarvan hij ook zitting heeft, [heeft zijn buizenstelsel tot ver in ie omtrek uitgebreid, tijdens zijn lid- maatschap is een goed deel van het «antal woninge*1 op Rochdale tot stand gekomen en last but not least was het ook de financiële commissie, die Steeds oP zijn medewerking kon re kenen. In het algemeen mag men wel leggen aldus de heer Kouwenho, Ven dat men nimmer tevergeefs 'n beroep op hem deed. Natuurlijk vergezelde een „stoffe- ^^afaéreilae Woorden.nét was het eerste geschenk van het grote aan tal. dat deze avond nog zou volgen, en het waren voor mevrouw Sietsma Oik de eerste bloemen VELE SPREKERS Nog vijftien andere spreker, voer- den het woord. Daar was dan in de eers:e plaats de Gewestelijke voorzit ter. do heer Van de Kapelle uit Zan- dam. Mevrouw Kansen feliciteerde namens de vrouwenbond en Mej. A Holman namens de DSJV Nieuwe Koers, terwijl de heer Kirpesteyn als vice-voorzitter van de Raadsfractie en als vriend het verhaal van zijn eerste ontmoeting met de jubilaris vertelde. Als laatste voor de pauze kv. am de heer Klaasen Bos nog aan he- woord. Hij sprak een zeer men- telijk woord over de mens Sietsma. Na de pauze was het eerst de heer Olivier, fractie-voorzitter der PvdA te Heiloo die de jubilaris op onge meen hartelijke wijze toesprak, en er bovendien nog een woordje Fries aan toevoegde, hetgeen de heer Sietsma. die, zoals men weet uit Friesland af komstig is, bijzonder trof. De heer Kuyper sprak namens het Vrije Volk, dt heer Meyer namens de Alkmaarse De A.J.C. confereert over „weerbare democratie'' Op 16 en 17 October komen de bo_ ven 16-jarige leden der Arbeiders Jeugd Centrale uit het Gewest Noord Holland bijeen te Purmerend, om op de Zaterdagavond te luisteren naar en te discussiëren over „Weerbare Democratie". De inleiding over dit onderwerp tal worden gehouden door de heer J. H. Scheps, lid der Twe.ede Kamer der Staten Generaal en oud-illegaal werker. Een onderwerp, dat naar de mening van het Bestuur actueel is en dat belangstelling verdient in Vrij wel de meeste Politieke en Geeste, lijke stromingen van ons volk. De belangselling voor deze confe rentie is dan ook heel groot en de verschillende afdelingen komen met flinke.groepen naar Purmerend, waar zij bij vrienden zullen worden inge kwartierd. Op de Zondagmorgen wordt een bont programma opgevoerd in de zaal van „Het Herenlogement*'. Er zal door de AJC.ers worden gedaan aan Lekenspel. Volksdans, Muziek en Zang. terwijl de bekende decla_ ma:riet* Wanda Reumer zal voordra gen- Deze bijeenkomst is ook voor het publiek toegankelijk. Bij goed weer wordt Zondagmid dag een mars door Purmerend ge houden met tot slot een Volksdans- «lemonstratie op een plein in de stad. keling had steeds van de zijde van de heer Sietsma veel belangstelling gehad, en het was de heer Koster, die namens deze instelling sprak. De heer Moj had een drieledige taak te vervullen: hij moest namens 't Volks onderwijs gelukwensen, spieken na mens de Nederlandse Reisvereniging en als vriend. Tenslotte waren het de heren Gerling voor het NOG, Wie- se als mede-fractie-lid, Coerts als Wethouder en Eriks als vriend, die zich bij de huldiging aansloten. WETEN TE DIENEN Het zal toen voor de heer Sietsma zelve geen eenvoudige taak geweest zijn, te moeten antwoorden op de lof, die hem van zovele kanten werd toe gezwaaid. „Ik heb", zo zeide hij, „niets anders gedaan dan mijn plicht Ik heb mij trachten te houden aan de spreuk, die hier zo vele malen naar voren is gebracht: Indien 't ge meen U roept, besorght het als U eigen. Wanneer men eenmaal tot een dergelijk verantwoordelijke positie als die van raadslid toch is, is geroe pen, dan moet men weten te dienen". Vervolgens dankte de heer Sietsma alle sprekers afzonderlijk, en besloot met de wens, dat de Partij van de Arbeid nog zou mogen groeien en bloeien, opdat hetgeen zii voorstaat moge worden verwezenlijkt. Nadat de voorzitter Kouwenhoven hem tenslotte de presentielijst als laatste geschenk had aangeboden, werd de vergadering besloten met het zingen van de Socialisten Mars. O Instituut vooi Ai beider s Ontwikkeling de lezing van K. Eriks over Schei kunde, welke op Maandag 18 October in het win terprogram ma is vermeld, verzet is naar Vrijdag 22 October a.s. en wordt gehouden in het zaaltje van de Vrijz. Herv. in de Heul. Tevens deelt het bestuur mede, dat voor de toneelavond „de Wacht a.d. Rijn" van 8 Nov. a.s. de kaartverkoop zo vlot verloopt, dat nog slechts 80 toegangskaarten verkrijgbaar zijn. Vraagt dus spoedig aan bij E. J. M. Schinkel, C. W. Bruinvisstraat 18. Filmavond over Indonesië De Vereniging Oost en West, aftL Alkmaar presenteerde Woensdaga vond. in de vrij goed bezette zaal van Het Wapen van Heemskerk, voor haar leden en genodigden een uitstekende filmavond over Indonesië En het is juist zoals dhr. Feringa in zijn sluitingswoord memoreerde, een dergelijke avond heeft geen an der doel dan de interesse op te wek ken voor datgene wat Indonesië is. Na een korte inleiding van de heer v. d. Knoop over rijstbouw werd als eerste een rijstbouwfilmpje vertoond Elke phase werd even belicht, haast eentoning van gedegenheid. Anders was het tweede door de Amerikanen gemaakte filmpje, tij dens de oorlog vervaardigd om de soldaten enig inzicht te geven voor wat voor volkeren zij de vrijheid op de Jappen bevochten. Prachtig van compositie. In deze film zat vaart. In no-time kreeg men een indruk hoe mooi de Indische Archipel eigenlijk wei is. Na de pauze een film gemaakt in op dracht van het Ministerie voor Overz Gebiedsdelen. Teveel werd in deze film de na druk gelegd in welk verbazend snel tempo de wederopbouw zich aldaar voltooide.- We weten allen dat het minder vlot gaat. Hulde echter voor het feit, dat de pracht vrouwen en mannen van de Geneeskundige Dienst extra belicht werden. Zij doen daar in Indonesië prachtig en zegenrijk werk. Met recht wordt door hen de beschaving uit gedragen. DE APPELS WAREN ZUUR "Twee jongelieden van 11 en 13 jaar wilden Dinsdag ergens op de Laat appels gaan stelen. Om dit te doen. moesten ze over het dak van een schuurtje klauteren. Dat zat hen ech ter niet glad, want het dak begaf het en de heren vielen in de schuur. Zo werden ze gepakt en aan de politie overgegeven, waar op h?t bureau de kinderpolitie een ernstig onderhoud met ze had. Zij moeten schade van he dakje betalen. agenda BIOSCOPEN: Victoria: de Betovering om La Bohème. Harmonie: Het Lied v.d. Woestijn. Cinema Americain: Pursneil, AjB.T.: Down Mexico Way.... VRIJDAG: Gulden Vlies, 8 uur, Hof stad-operette. O 36 Jaar trouwe dienst Op Vrijdagavond a.s. zal er op het Canadaplein om elf uur een mili taire plechtigheid plaats vinden. Aan de Adjudant H. van Deutekom wordt dan n.1. de gouden medaille voor 36- jarige trouwe dienst uitgereikt. Het een en ander geschiedt met militaire eer. INGEZONDEN MEDEDELING met haar kleur van oud ivoor, haar volle zachte smaak en pittig aroma, kan thans weer onbeperkt geleverd worden. ALKMAAR TEL. 2585 DE VERKEERDE FIETS Het is misschien goed, dat U Uw fiets even nakijkt, want er is bij het plaatsbespreken in het Gulden Vlies een verkeerd rijwiel meegenomen. Er ia hier geen sprake van misdrijf, daar de beide fietsen zeer veel op elkaar geleken. Men kan inlichtingen krijgen aan het Politie-bureau. WIEL GEKRAAKT Op de Stenenbrug reed gisteren een auto van een kinderwagenfabrikant achteruit en kraakte bij die man>pu- latie een wiel van een bakfiets, die daarachter geparkeerd s.ond. De scha de werd onderling geregeld, zodat er geen proces verbaal werd opgemaakt Ter plaatse werd een nieuw wiej op kosten van de autobestuurder aan de bakfiets gemonteerd. MEDEWERKING BELOOND EGMOND AAN ZEE Namens het Ministerie is aan alle Egmondse scho len een beloning van f 25 uitbetaald voor de medewerking, deze zomer verleend bij het zoeken naar colora- do-kevers op het strand. BENOEMD Als kapelaan der R-K. Parochie te Egmond aan Zee is door de Bisschop van Haarlem benoemd, de Zeer Eerw Heer Roosjen te Amersfoort. Een brief van de cabarettier met aardige verhalen De bekende Alkmaarse cabarettist André Carrell maakt op het ogenblik met zijn troep een tournee voor de Niwa door Indonesië. Thans werkt hij nog op Java, maar binnenkort om precies te zijn: op 15 October zal hij naar Sumatra gaan. waar hU uiteraard ook een groot aantal Alk maarse jongens hoopt te ontmoeten. Wij interesseerden ons zeer voor zijn tournee, en wy zijn thans tot ons groot genoegen in staat, hieronder een brief af te drukken, die wij van hem ontvingen. Zalfjes en druppels Ik heb om maar meteen met een aardig verhaal te beginnen laatst een tocht van 275 K.M. moeten maken op een vrachtwagen, langs eindeloos lange stoffige wegen. Men wordt moe van al dat reizen en trekken, en ook op deze tocht voelden wij een haast niet te onderdrukken moeheid in ons opkomen. Toen wij zo'n tweehonderd Kilo meter hadden afgelegd, kwamen we aan een pontje, waar onze grote wa-1 gen niet overheen kon. Er werd daarom uitgeladen, .en drie leden van de troep konden verder met een jeep, terwijl ik bij de koffers achter bleef, de bagage te halen. Nu was er in da buurt een kampong, en, omdat ik zo als ik reeds zei, doodmoe was, ging ik daar vlak bij een poortje in een rieten stoel zitten naast m'n bagage. Het was zes uur en het begon al te schemeren. Terwijl ik daar zo half zat te slapen, kwam er een man op me af, die me zacht vroeg: „Toewan Dokter?" Nu had ik een medicijnkistje in mijn koffer zitten, en daarom ant woordde ik maar bevestigend. Hij liet me zien, dat hij ëen ontsteking aan z'n oog had. Ik vertelde hem, dat hy wat water moest halen; daarin waste ik m'n handen, zette de man daarop in de stoel, bond hem een handdoek voor de borst en vulde een spuitje met oogdruppels. Daarna waste ik zijn gezicht, en hij bedankte me heel har telijk, Maar nauwelijks was hij weg of een heel aantal mensen uit de kam pong kwam'op me af. Allemaal had den ze wat. En ik plakte pleisters, smeerde zalf, gaf hoofdpijn-poeders en middeltjes tegen de griep. U begrijpt hoe ik me voelde, m'n handen tril den van moeheid en zenuwen. Ze had den fakkels aangestoken het zal wel een wonderlijk schouwspel ge weest zijn, toen ik daar zo in dat sprookjesachtige licht aan het werk was met al die volwassenen en klei ne kinderen om me heen. Ze waren zo dankbaar, toen mijn geneeskundig werk was afgelopen maar het mooi ste begon pas, toen ik ze een paar goochelkunstjes ging vertonen. Ze kwamen met allerlei lekkernijen voor Toewan Dokter aandragen. Ja, en toen de jeep tenslotte kwam, moest de chauffeur wachten, tot ieder de Dokter een hand had gegeven.... Cijfers Dat was zo'n klein intermezzo op een lang tournee. Want dat er ge werkt wordt kan ik U met een paar getalletje3 aantonen. In de afgelopen drie maanden (Juni, Augustus en September) hebben we 82 voorstellin gen gegeven, we hadden 14000 bezoe kers en we werkten 130 uur. En dat is heel wat, vooral wanneer U weet dat we op de dagen dat we niet op treden ongelooflijk lange tochteh, soms van zeventien en een half uur aan één stuk per jeep maken. Maar ook gaat de reis wel eens met een ander vehikel. Zo voeren we laatst met een Higgersboot, die vroeger aan de marine toebehoorde. Ze was be mand met militairen maar wie op een Higgersboot werkt heeft een heel vry leven. Ze voelen zich in het ge heel geen militair, maar zeeman. Toen we een half uurtje aan het varen wa ren, greep een van de jongens een lijn van een meter of dertig met een vis haak er aan en gooide die over boord. Op mijn vraag, waar dat voor diende, antwoordde hij me, dat ze daar ge regeld hun miadagmaah mee vingen Na uren varen zat er nog steeds niets aan, maar om de tien minuten voelde een van de jongens of hij soms al beet had. Toen kwam er plotseling een complete opschudding voor op de boot, want er doken eed paar dolfij nen boven het water uit. Een majoor en ik bleven achter op de boot zitten, en als of het afgespro ken werk was, haalde de majoor de lijn binnen boord, terwijl ik een jam blikje met een hengsel er aan opzocht, dat we aan' de haak bonden. Toen het blikje in het water lag,«werd de lijn strak gespannen en we waren al bang, dat ons snoer zou breken. Na een kwartier kwam er een van de pet "wel niks zou worden met het vismaaltje. Maar meteen trekt hij aan de lijn en voelt natuurlijk dat die strak is gespannen.... En hij begint me daar te schreeuwen, dat er een dolfijn aan de lijn zit.... Meteen wordt er geroepen, dat de boot moet stoppen. En daar lag hij dan, midden op zee, die Higgersboot, en twee sol daten trokken onder de juichkreten van bemanning en passagiers de lijn voorzichtig binnen boord. U begrijpt het getier en het gelach, toen men het blikje bemerkte.... Dat zijn zo een paar verhalen, die Andre Carrell voor ons schreef. Wij hopen, dat U er zich even goed als wij mee heeft vermaakt, en wij belo ven U, er binnenkort nog enkele te publiceren. O Nieuwe films Danny Kaye, dwaaste komiek in De Kampioen Melkboer Danny Kaye is een van de aller dwaaste jongens, die zo de laatste jaren zijn grollen op het witte doek laat reproduceren. Na de eerste ken nismaking met hem in De Wonder man wisten wij reeds, dat hier weer eens 'n top_star werd geïntroduceerd. Zijn komische talenten zijn dan ook van bijzondere kwaliteiten en het ^temt tot veiheugfcnis dat hy lijn genre iets geheel aparts weet te bren^ gen, hoewel het thema, dat hij tot uitvoering moet brengen reeds on eindig veel malen werd gevarieerd. Is het gegeven van de Danny Keye- films dus niet origineel, op onverge telijke wijze weet de komiek tal van grappige vondsten te brengen, die het peil van zijn werk ver verheft bo ven dat van de Laurel en Hardy bij voorbeeld. Danny Keye is in deze film een niet zo- erg succesvolle melkboer, die tijdens 'n gevecht een meisje, dat hy op het eerste gezicht mint aan de on gewenste attenties van twee mannen weet te onttrekken, waarvan een de niet te minachten titel van kampioen weltergewicht voert. De welterge- wicht gaat knock-out. Niet door de slag„ maar door de bukvaardigheid van Danny, waardoor een geweldige slag van de collega, van de welter gewicht net niet de ietwat schriele grappenmaker, maar de bokskam pioen ongelooflijk hard treft. Aange„ zien allerlei publiciteit de doffe stoot aan Danny toeschrijft (Evnieigh heet hij in de Kampioen-Melkboer, een film die deze week in de Harmonie gaat draaien), is hy op slag een be roemdheid. Boksend trekt hij het land door, Economische delicten berecht Als bijzondere Poütierethter trad gisterenmiddag Mr. Stoffels op, die weer een hele lijst economische deleten' te behandelen had. Als eer ste verdachte zagen we Hui bert v. S. uit A'DAM verschijnen, die by de Stichting van Wederopbouw te hoge lonen had uitbetaald en va- cantiebons a f 3.25 had verstrekt, hetgeen in strijd is met het buiten gewoon besluit van de arbeidsver houdingen. Het geval had zich in de Wieringermeer afgespeeld, en er kwamen nu $ier getuigen de toestand ophelderen. De Officier gaat in zijn requisitoir de eis nog eens na, en komt tot de conclusie dat hier niet de Stichting, maar verdachte de verantwoordelijkheid te dragen heeft. Hij vordert derhal ve een hechtenis van 14 dagen, een eis, die na de verdediging van Mr. Smit wordt veranderd in een von nis van 7 dagen. Hendrik A. uit ENKHUIZEN heeft vlees besteld bij iemand, die de op dracht kreeg het té bezorgen in een pakhuis. Nou is zoiets natuurlijk een wonderlijke opdracht en U be grijpt direct, dat het hier ging om vlees_zonder-bon. Toch vindt de Of ficier deze bekl. niet zo erg schuldig want hij heeft het gedaan in opdracht van zijn patroon; bekl. is slagers knecht. Daarom blijft de eis beperkt tot f 100 of 30 dagen en 1 maand voorw. Het vonnis werd f 50 of 25 dagen. Jacob J. uit CALLANTSOOG was veroordeeld tot een boete van f 250 voor het te duur verkopen van een gebruikte motor. Bekl. vond deze boete te hoog, maar de Officier bleef bij het reeds opgelegdevonnis. Na de verdediging van Mr. Jonker was de uitspraak f 100. O. DIE BONNEN: Hendrik de H. uit WARDER heeft een maand of vier lang levensmid delenbonnen gekocht, waaronder zich ook boterbons bevonden. Ook had h(j nog zo maar boter gekocht, hoe wei hij wist, dat het verboden was. De Officier vond de overtreding zeer ernstig, en hij noemt de bekl. een kleine zwarte handelaar. Hij méént John Milburn Z0.000 poncf sterling waard De experts zijn het er over eens dat John Milburn, de nieuwe middenvoor van het Engelse elftal, momenteel 20000 pdst waard is. Toch heeft hij Newcastle United slechts 10 pdst ge kost toen hy, komend van de Ashing- ton Club in Northumberland, in 1942 voor Newcastle tekende. De 24-jarige „Jaeltie", zoals hij in de wandeling genoemd wordt, Is mon teur van beroep. Als voetballer blinkt hij uit op onverschillig welke plaats in de voorhoede, en Newcastle heeft hem. dan ook o^ral gebruikt, behalve als linksbuiten. Zijn pas verworven „cap" betekent de voorlopige bekro ning van een schitterende loopbaan, met als recent hoogtepunt zyn „hat trick" voor de Engelse Leaque tegen de Ierse League. De man die hij vervangt, te weten Tommy Lawton, is voor Engeland uit gekomen in alle vijftien internationale wedstrijden welke na de wereldoorlog gespeeld zijn. Maar Lawton had een bar slechte dag tegen Denemarken en de F.A. beslisten, dat hij het véld moest ruimen, waarbij een terugkeer natuurlijk mogelijk blijft ingeval hij zijn vorm hervindt en Milburn mocht falen. Voorlopig heeft de 29-ïarjge Lawton, eens de meest gevierde voetballer van England, echter afgedaan. succes na succes behalend.Jam mer alleen voor de onnozele kam pioen-melkboer, dat men hem hier mee vooï het lapje houdt. Met 2ijn lief de-op .het-eens te-£e' zicht loopt het niet zo erg goed in deze periode, want zijn geliefde acht zijn bokscarriére maar matig. De kampioen-melkboer belooft het vechten er aan te geven, maar er ko men eerst nog een heleboel verwik kelingen. Brillant is de dans-persi_ flage op Pawlova, die Danny ten bes te geeft. Hieraan ontdekt men de meeterlijke komiek. Een film. waar aan men zeer veej genoegen kan be leven. De regie berustte bij Norman Z Mc. Leod. De andere bioscopen IN CINEMA AMERICAIN gaai draaien „Een wonderlijk experiment" met in de hoofdrol Erich von Stro- heim. Wie van de ietwat zwaarmoe dige en altyd geheimzinnige acteur ho\idt, weet waar hU terecht kan. VICTORIA-THEATER brengt: „De schat in de Siërra Madre" met in de hoofdrol o.a. de bekende Humphrey .Bogart. Volop sensatie biedt A B T. met het „Purperen monster". dat hier een behoorlijke, boete op z'n plaats is, en eist daarom f 150 oi 50 dagen en 1 maand voorw. met S proefjaren. Het vonnis was f 100 of 50 dagen en 14 dagen voorw. met 2 proefjaren. Dan was er nog de winkelier Fok- ke P. uit WARDER, die suikerbon netjes zou hebben gekocht Voor dit misdrijf vorderde de Officier f 150 of 40 dagen, terwijl de rechter als vonnis f 75 of 30 dagen uitsprak. Nelis Lagrand is kaaskopersknechf en woo.nt in EDAM. Hij heeft te War der .ia, lezers, voor de derde maal Warder, want daar zit een zekera Kout. een zwarte handela:.r kaaS- bennen gekocht Het is tweemaal voorgekomen: de eerste keer waren het er 25. de tweede keer 50. Hef O.M. acht de zaak bewezen en eist f 40 of 24 dagen, terwijl het vonnis f 20 of 10 dagen is. En dan was er tenslotte Albert K. uit BEETS. die verzekeringsagent is, maar kennelijk niet met z'n rantsoen rond kon komen. Hij had bonnen van diverse pluimage gekocht en verkocht om er nog wat aan te ver dienen ook. Toch staat bekl." als gun stig bekend. De Officier vordert f 100 of 30 dagen, het vonnis ovèr Albert uitgesproken, was f 60 of 30 dagen. schrijvende lezers Over verbouw en nieuwbouw De heer L. C. v. d. Burgh, v. d. Woudestraat 42, alhier, schrijft ons naar aanleiding van het krot op de Omval „Zulke dingen maken me woedend," merkt de briefschrijver op. Inzender kan er over meepraten, zegt hij, want zelf is hij ook inwonend en weet dus wat gebrek aan woonruimte betekent. De heer v. d. Burgh verklaart zich tegen het verbouwen van winkels, omdat, zo zegt "hij, van het daarvoor gebruikte materi aal woningen gebouwd hadden kunnen worden. De inzender eindigdt met de vraag: „Hoelang zullen wij op huizen moeten wachten? Ik hoop niet tot alle win kels en kantoren vergroot of ver nieuwd zijn." Wij meenden deze stem aan het "••">'<1 t® moeten loten, omdat deze klank in de huidige woningnood vaak gehoord wordt. Wij tekenen hierbij aan. dat de opvatting van de schrijver niet de onze is, hoewel wij ten volle maar dan ook voor 100% begrip heb ben voor zijn en anderer netelige si tuatie. De hoeveelheid materiaal, die gebruikt wordt voor de herbouw van winkels, is in verhouding tot de ont stellend grote woningnood gering. In het niet-meer-verbouwen van kanto ren of winkels kan voor deze nood onmogelijk een oplossing worden ge vonden. Voor de woningnood is er slechts één oplossing en die heet: be schikbaar stellen van vele deviezen voor de aankoop van materiaal in het buitenland. Zolang dit niet in vol doende mate geschiedt, (om redenen, die ongetwijfeld hun wortels hebben in de internationale politieke en eco nomische situatie en in welker be oordeling wij moeilijk kunnen tre den), zal een definitieve oplossing van de woningnood niet gc-mden worden. Redactie. ALKM. EXPORTVEILING 13 OCH BI. Eigenheimers 5—6; Slabonen 20 —42 Stoksnijbonen 32—72; Pronkbo- nen 1632; Komkommers 526; To maten A 28—60; Bonken 22—30; Wit lof 82; Bloemkool 5—29; Rode kool 611; Savoyekool 6; Groene kooj 6 —10; Spruitkool 20—42; Postelein 8— 22; Sla 1.5013; Andijvie .46.50; Ro de bieten 6; Bospeen 514; Winter peen 4—6.40; Waspeen 7—12; Uien 6 —9; Prei 7—10; Druiven: Frankentha- lers 75—100; Alicant 72—106; West- Frisia 7275; Peren: Conference 59 61 Doyenné 57; Legipont 57; Nou veau Poiteau 2227; Williams Du- chess 4753; Zwijndrechtse wijnpeer NOORDSCHARWOUDE 13 OCT. 10.000 kg aa-dappelen. Blauwe Ei genheimers 6.306.70; Bevelanders 5,305,60; Bintjes 5,20; 13.000 kg rode kool 6—8.70; 2000 kg gele kool 6— 6.50; 260.000 kg witte kool 4—5; 4400 kg groene kool .7.30—6.20; 4000 kg uien 6.807; Drielingen 5; Nep 9.30 10,50; 3600 kg peen II 5.50; III 4 40; 7000 kg slabonen 20—31. PURMEREND 12 OCTOBER 1948 VEEMARKT 460 Vette koeien levering;; 253 Gel dekoeien 350—625; 118 Melk- en kr.lf koeien 475850; 41 Pinken 325 510; 32 Stieren 425—750; 25 Graskal veren 160—240;86 kalveren levering; 11 Vette varkens levering; 577 Biggen 30—60; 1605 Schapen voor de weide- rij 6098; Lammeren 3862; 102 Bok ken en geiten 1070; 59 Paard ;n 350—750; Veulens 150—220

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2