En zó lacht Ameri ka JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Onisiemming onder landbouwers over uitblijven van richtprijzen VOORLENS Boekje vol van humor van de hand vakman van een Voor mij ligt een opmerkelijk boek je getiteld: „En zó lacht Amerika". Het bevat een clolectie typische Ame rikaanse humor uit de jaren 1940 1045, bijeengebracht door Jaap Sikke- ma en vertaald en bewerkt door de bekwame journalist Ten van fieers. Het boekje is een waardige pendant van het reeds eerder bij dezelfde uit geverij (Schcffer en Sikkema te Am sterdam) verschenen werk. „Het lachen niet verleerd......", dat een voortreffelijk beeld gaf van -de En gelse oorlogshumor. Het bijeenbrengen van deze Ame rikaanse grappen verraadt de hand van de vakman. Er wordt een goed inzicht geboden in de veelheid van de gebieden, waarop deze humor zich beweegt. Voor3l de vele getekende moppen zijn hiervan even zo vele treffende voorbeelden. De samenstel ler heeft er wel voor gewaakt, dat deze humor van de andere zijde van de Atlantische Oceaan te moeilijk is voor het publiek. Dat is een van de grote verdiensten. Zo immers wordt 'n belangrijke kant van het Amerikaan se leven toegankelijk voor de grote massa. Leert men eigenlijk een volk niet beter kennen door zijn humor dan door verklaringen van zijn on getwijfeld wijze staatsmannen in de Veiligheidsraad en de UNO Het is mede daarom, dat ik dit boekje van harte toejuich. Om mijn woorden waar te maken -meen ik niet beter te kun nen doen dan een willekeurige greep uie deze grappen onder de aandacht van de lezers te brengen Betere kansen voor ontspoorde jeugd Vandaag. Donderdag 14 Octobei. Wordt het Rtjkskamp voor sociaie jeugdzorg „Vreeswijk" te De-urne of ficieel geopend. De openstelling van dit kamp be tekent het inluiden van een nieuwe phase in de ontwikkeling van het Rijkskamp- "en internaatswerk voor de sociaal-labiele jeugd. Als eerste biedt thans het kamp „Vreeswijk" aan die jongens, wier leven in ver keerde banen dreigt te komen of die reeds met de kinderrechter in aan raking kwamen, de mogelijkheid zich in een vak te bekwamen, zodat zij als geoefend of geschoold arbeider be tere kansen hebben bij hun terug keer in de maatschappij. Een lang gekoesterde wens is hiermede in ver vulling gegaan. Na de opening van het kamp zal het borstbeeld van de oud-kinder- réchter Mr. G, T. J. de Jogh, de geestelijke vader van het kampwerk, Onthuld worden. De vader De multi-millionnair John D. Rocke- feller Sr. kwam in het Willard-hote! Washington en wenste de goed koopste kamer (zonder bad). De ho telhouder was met stomheid geslagen Maar meneer, uw zoon neemt hier altijd de mooiste suite!" Best mogelijk!", antwoordde John D. „Hij heeft een rijke vader". Hei brak zijn val Toen hij met zijn maats op de 94ste verdieping van de nieuwe wolken krabber, werkte verloor Finnigan zijn evenwicht en suisde omlaag. Hij sloeg met zijn hoofd door het trottoir heen en kwam in de kelder terecht. Zijn jnaats zagen hem weer naar bo ven klauteren en hoorden hem in zichzelf mompelen: „Gelukkig, dat het trottoir er was. Dat brak m'n val". De bus voor Blaricum Met veel moeite slaagde de jonge re- cruut er in de dokter er van te over- tuigen, dat hij niet meer dan tien meter ver kon zien. Hij had bar slechte ogen. Maar 's avonds zag de dokter hem in de bioscoop zitten en waarlijk niet op de voorste rij. De jongeman handelde snel, toen hij bemerk Ie, dat de dokter hem nijdig bekeek. „Pardon meneer zei hij nerveus „is dit de bus vooj Blaricum. Laai hem maar lopen „Vader' zei Moeder, „Robbie's onder wijzer zegt dat de jongen een ency clopedie moet hebben". „Is die vent razend" stoof Pa op. „Laat die snotneus maar naar school lopen". Tact Toen Mariene Dietrich wee" eens 'n goede foto van zich liet maken, was ze niet erg tevreden met het resul taat. „Ik begrijp er niets van", zei ze „De vorige keer dat U mij fotogra feerde waren de opnamen zo prach tig" „Ah, natuurlijk" zei toen de fo tograaf „maar vergeet U niet dat is nu tien jaar ouder ben De sprekende paarden Het paard wandelde de bar binnen en vroeg: „Een droge Martini met 'n beetje tomaten:ap" „Okay, buddy" zei de barkeeper. Toen het paard de borrel naar binnen had geslagen, zei het: „Je zult het wel vreemd vinden, dat een paard een martini met toma tensap drinkt". „Helemaal niet" antwoordde de- bar keeper „Ik drink 't zelf ook het lief ste zo". „ZO ZIT-IE NOU ELKE WOENSDAG HIJ HEEFT UITGEREKEND, DAT HIJ EEN DAG IN DE WEEK VOOR DE BELASTING WERKT' (Dave Gerard in Collier's) Geiikt Soldaat Williams mankeerde op het appèl en toen de sergeant van de week hem ging opzoeken, vond hij Williams, rustig schrijvend, op zijn krib zitten. „Wel, wel, schrijf je aan je schatje?" begon de sergeant hate lijk. „Nee," zei Williams zonder op te zien. „Ik schrijf aan mezelf'. „Och, wat een grappenmaker", zei de sergeant. „En wat schrijf je wel allemaal?" „Hoe kan ik dat nou weten, sufferd. Ik heb -de brief immers nog niet ont vangen". O Met deze enkele grappen, waar van twee getekende, die dank zij de medewerking van de uit gever gepubliceerd konden worden, is het boekje „En zó lacht Amerika" natuurlijk wat al te schematisch weergegeven. Moge de lezer hiervan althans een kleine indruk hebben ge kregen C. J. v. d. P. „MAAK JE VOORAL GEEN ZOR GEN. IK KRIJG JE ERUIT, AL ZAL IK ER MIJN HELE LEVEN AAN MOETEN WERKEN" (Chon Day in New Yorker) dis1 N1LLWE BONNEN VOOR TABAK* EN WIJZIGING IN DE BON AAN WIJZING Van 24 October af zullen de bon nen voor tabak tegelijk met de bon nen voor voedingsmiddelen worden bekendgemaakt. In de bonnenlijst van 21 October zullen derhalve bonnen worden aan gewezen voor 6 rantsoenen tabak (tabakskaart) en 2 rantsoenen tabak (gecombineerde kaart), bestemd voor het tijdvak van 24 October t.m. 6 No vember. In verband hiermede worden voor de week van 17 tm. 23 October van de tabakskaart de bon Tabak 116 voor twee rantsoenen sigaretten of kerftabak, en van de gecombineerde kaart de bon Tabak 119 voor één rantsoen sigaretten.of kerftabak aan gewezen. Houden van kippen en eenden vrij In het kader van het streven be perkende bepalingen, o a. op voedsel voorzieningsgebied, geleidelijk op te heffen, is. voor het komend seizoen geen regeling ontworpen inzake het vaststellen van maxima voor te hou den aantallen kippen en eenden. Een en ander geldt niet ten aanzien van de kuikentoewijzingen, welke voorlopig gehandhaafd zullen blij ven. De algemene inleveringsplicht van eieren is zoals men './eet eveneens gehandhaafd. Monsterproces tegen Franse fascisten Elf lange jaren heeft men in Frank rijk gewerkt aan een aanklacht van 1200 dicht betikte bladzijden tekst, die in de komende zes weken ge bruikt zal worden tijdens een mon sterproces tegen 6* mannen en vrou wen, beschuldgid van lidmaatschap van de vooroorlogse fascistische or ganisatie van de Calougards. De Calougards (de gemaskerden) verenigden zich in 1935 als een bol_ werk tegen 't communisme en thans worden de leden o.m. beschuldigd -van moord, anarchie en illegale wa penhandel. In 1937 vonden de eerste arrestaties plaats, toen te Parijs een belangrijke clandestiene wapenop slagplaats werd ontdekt. De actie te gen de Calougards werd daarna voort gezet, doch tot berechtingen is het nooit gekomen. Het spreekt vanzelf, dat geduren de de bezetting de organisatie zich geheel op het fascisme afstemde en buitengewoon brutaal optrad. De aan klacht noemt o.a. het venr4oorden van Italiaanse anti-fascistische vluch_ telingen, het opblazen van het hoofd kwartier van het Franse werkgevers verbond, moorden (o.a. in 1941 op de socialistische oud-minister Dor_ moy met een in het bed van het slachtoffer verscholen bom), execu ties van „verraderlijke" medeleden en nog vele andere misdaden. Ongeveer 400 gécuigen zullen wor den opgeroepen. Van de 64 "beschul digden zijn er 20 buitenlands; zij zul len blfl verstek worden veroordeeld. Tweede Kamerlid stelt vragen Door het lid der Tweede Kamer, de heer den Hertog, zijn aan de mi nister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening de volgende vra_ gen gesteld: Is het de minister bekend, dat mo menteel onder de akkerbouwers gro te ontstemming heerst over het feit, dat de richtprijzen voor de oogst-1949 nog steeds niet door de regering zijn" bekendgemaakt? Is het de minister bekend, dat als gevolg hiervan het voor de akker bouwers bijzonder moeilijk wordt tij dig hun bouwplan op te stellen, als gevolg waarvan de tijdige bestelling van zaaizaad en pootgoed grote moei lijkheden oplevert en tevens de in het landbouwbedrijf noodzakelijke spreiding van het risico over de di verse landbouwproducten in ernstige mate wordt bemoeilijkt? Is de minister bereid mede te de len, of het in de bedoeling van de regering ligt om, zo nodig in.afwij king van de door het Landbouw Economisch Instituut voor 1949 bare kende prijsbases, de omvang van de teelt van bepaalde landbouwproduc ten door zekere prijsmanipulaties in de door haar wenselijk geachte rich ting te leiden, een en ander naar analogie van de voor 1948 en 1949 vastgestelde koolzaadprijzen? Is de minister bereid die maatre NURKS Is het u wel eens overkomen, dat u een avontuur heeft gehad? Een avontuur, waarin ge zelf kostelijk hebt genoten? Het behoeft helemaal niet zo bijzonder te zijn. Geen wereldschok kend feit, maar zo maar eens een avontuur. Ge verheugt u er reeds op uw vriend te ontmoeten en het hem in kleuren en geuren te vertellen. Want ge zijt overtuigd, dat hij ook uw vreugde zal delen. Eindelijk is het dan zo ver. Ge ver telt uw belevenissen met veel verve. Ge geniet er nog eens van. Ge windt u op, terwijl ge vertelt, onderwijl kij kend, of uw vriend ook geniet van uw vertelkunst. Als er op zijn gezicht niets te be- inzïken valt, spant ge u nog eens da nig in. Het wordt nu zelfs een boel- end relaas en ja, het gelaat van de luisteraar ontspant even. Tuk op suc ces gaat ge verder, tot ge plotseling afgesneden wordt door een opmer king, die neef Nurks uit de Haarlem merhout eer zou hebben aangedaan. „Je moet niet zo fantaseren", klinkt het plotseling. Alle aardigheid is er af. Ge doet nog een poging om ver der te gaan, verzekert, dat ge de waarheid en niets dan de waarheid spreekt, maar de „vriend" herhaalt: „Je bent een fantast". Is het u wel eens overkomen? Mij wel. En ik vertel nooit meer iets. In de politiek kunnen de verschil lende landen het niet zo erg best met elkaar vinden, maar de Amerikaanse filmmensen rekenen dat geld niet stinkt. De vertegenwoordiger van de Amerikaanse maatschappij. MPEA. de heer Eric Jhonston is tenminste in Moskou geweest om te trachten daar Amerikaanse films aan. de man te brengen. Na Moskou kwam Tito aan de beurt en in de terugreis liep hij even bij Franco binnen. Ook die klop te hij vaderlijk op de schouder. Mis schien heeft hij overal wel verteld, dat de Amerikanen gek op iedereen zijn. Ten minste als het op „business" aankomt. De Amerikanen schijnen plotseling een bevlieging te hebben voor de Hol landse tulpen. Naar alle waarschijn lijkheid zal de export dit jaar acht millioen dollar bedragen. Wat ons be treft krijgen ze daar zelfs een hobby voor bloembollen. Wij eten ze toch niet meer. Dat hebben we in de hon gerwinter gedaan. Geef ons er nu maar Amerikaans vlees voor terug. We zullen dit jaar met de Sinter klaas niet verwend worden met ho ningkoeken. De imkers hebben een buitengewoon slecht jaar gehad. En de bijen natuurlijk nog slechter. Door de koude tijdens de bloeiperiode van heide en koolzaad, leden de anders zo nijvere diertjes liever honger en bleven in de korf. De opbrengst be draagt nog geen derde van het vorig jaar. gelen te treffen, waardoor alsnog op korte termijn de richtprijzen worden bekendgemaakt? 'Is het voorts de minister bekend dat er in boerenkringen enige twfl fel begint te rijzen ten aanzien van de waarde, die overigens aan dez® richtprijzen op de duur kan worden toegekend, waar deze prijzen geen garantieprijzen zijn, zodat b(J een eventueel vortgaande daling van de wereldmarktprijzen mogelijkerwijs in toenemende mate voor meerdere pro ducten ook de nog vast te stellen richtprijzen niet kunnen worden gi. haald.? Indien deze laatste vraag in beves tigende zin wordt beantwoord is de minister dan bereid maatregelen te treffen, waardoor de landbouwers enl ge grotere zekerheid voor een lonend bedrijf en een groter vertrouwen is het landbouwbeleid van de regering worden gegeven? VRIJDAG 15 OCTOBER 1948 Hilversum I 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 7,30 en 8,15 Gram .muziek; 9.00 Schubert-prOgramma; 10.00 Mor genwijding; 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Zangrecital; 11.05 Voordracht; 11.25 Orkest Frans Wouters; 12.00 En semble Jo Bos; 12.45 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.00 Musette-orkest; 1400 Kookpraatje; 14.20 en 15,20 Gram.mu- ziek; 15,00 Ons volk in zijn dichters; 16.00 Vioolrecital; 16.30 Jeugduitz. „Tussen 12 en 16"; 19,00 Orgelspel v. Johan Jong; 17.30 Muziekpraatje van Piet Tiggers; 18.00 Nieuws; 18.15 VA RA felicitaties; 18.30 Strijdkrachten PrOgr.; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Kwartet Jan Corduwener; 19,30 VPRO uitzending; 20.00 Nieuws; 20.05 Vier handig pianospel; 20.30 Cursus: Mid den in de wereld,H; 21.00 Men vraagt wij draaien; 21.30 Hoorspel: De kermis der ijdelheid; 22.00 Buitenl. weekoverzicht; 22,15 Swing en sweat 22.40 Mej. dr. N. A. Bruining „Van daag"; 22,45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Symphonisch concert. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8,15 Vrolijke platen; 9.00 Werken van Engelse componis tfin; 9.35 Schoolradio; 10.05 Muziek houdt U.00 ziekenbezoek: 11.40 Schoolradio; 12.03 Kinderliedjes door sopraan; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Or kest zonder naam; 13.00 Nieuws; 13,25 Orkest zonder naam; 14.00 Middag concert op gram. pl.; 15,25 Vrolijke middagklanken v(gr.); 16.00 Radiozie kenbezoek; 17,00 Na schooltijd; 17.45 De RaaffSchutte, planoduo met rhythm. beg.; 18.00 Promenade-or kest; 18.30 Kamermuzie'- (Mozart-pr) 19.00 Nieuws; 19.30 Orkest Geraldo; 20.00 Nieuws en de gewone man; 20.12 Missa Brevis van Kodaly; 20.50 Luisterspel: Uit de schatkamer van het O.T.; 21.40 Franse muziek; 22.15 Lichte pianoklanken: 23.00 Nieuws; 23,15 Disco-variëteiten. 82. Het publiek had dit schouw spel ademloos aanschouwd, ademloos doch ook met instemming, want men vond de hinderlaag, die men Jimmy had gelegd niet helemaal netjes. „Vooruit Jimmy, zet 'm op!" riep ie mand en deze -woorden wekten een storm van geestdrift bij de andere toe schouwers op. Er steeg 'n daverend gejuich op van de tribunes en er was niemand, die oo» maar eer. greintje meelij had met meneer Babbel, die als een zak vuil wasgoed op de bre de rug van Jimmy hing. FEUILLETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld door X AVI ER DE MONTEPIN 8). De jonge man, wel beseffende dat het hem voor het ogenblik niet mogelijk was te werken, wierp zich op zijn legerstede en wilde gaan slapen. Een enkele, een onophoudelijke gedachte hield de slaap van hem ver wijderd. Hij meende voortdurend te midden van de duisternis, die hem omgaf, het blonde meisje te zien, bleek en uitgeput, gelijk aan een beeld der smarte. De gehele nacht verliep aldus en de nacht was lang. Toen eindelijk het uur aanbrak om zijn zolderkamer te verlaten, teneinde zich naar het atelier te begeven, had Jean Vaubaron nog geen ogenblik rust genoten. Wat ging er toch in deze ziel om? Welk nieuw machtig gevoel maakte zich zo zegevierend, daarvan meester, bracht daarin zulk een volkomen verwarring teweeg? Wanneer men Jean Vaubaron dienaangaande onder- vraagd had, zou hij ongetwijfeld geantwoord hebben, dat dit gevoel medelijden was. Doch beter ingelicht dan hij, kunnen -wij verzekeren dat het liefde was, een liefde des te sterker, wijl ze zich zelve onbewust was, een liefde, die de jonge werktuigkundige niet vermoedde en dus ook niet kon bestrijden, hetgeen hij, zo hij haar gekend had, wellicht beproefd zou hebben te doen met de woorden: Ik ben te arm om het recht te hebben haar te beminnen! Acht dagen"* verliepen er. Op ae avond van de achtste dag kwam Jean Vaubaron later dan gewoonlijk thuis. De portierster hield hem staande op het ogenblik dat hij haar loge voorbijging. Mijnheer Vaubaron, vroeg zij hem, hebt ge soms in de paar laatste dagen uw klein buurmeisje gezien? Neen, antwoordde Jean. Ik ma., me wezenlijk ongerust over dat schaap, weet u dat wel? En waarom? Verbeeld u, sinds de dag der begrafenis is ze nog maar twee maal uitgegaan. Hoe en van wat leeft rij? Begrijpt gij daar iets van? Gisteren ben ik eens wezen kyken. Ik heb zeker meer dan tienmaal moeten klop pen, voor zij mij open deed. Ze was zo bleek als een lijk Ik heb zo tegen haar gezegd: Juffrouw Martha zei ik, itc kom eens horen of je niet aan het een of ander behoefte hebt. Wat of het ook is, ik zal het met alle plezier voor je gaan halen.... Ze heeft me echter heel beleefd bedankt en verzekerd dat ze niets nodig had. Vandaag is ze uitgegaan. Onder haar doek droeg zij een mandje. Toen zij na een half uur terugkwam zag zij eruit als een geest. Ik geloof be paald dat ze ziek is, mijnheer en als ze niet riek is, hongert zij zich dood. Na dit gesprek was het plan van Jean Vaubaron ge maakt. Hij moest het meisje redden en zocht slechts een gelegenheid om haar te spreken. Hij zocht zijn kamer op en juist toen hij de sleutel in het slot stak, hoorde hij aan de overzijde een dof gereutel, alsof iemand lag te sterven. De jonge man aarzelde geen ogenblik en op de deur van de andere kamer toelopend, zette hij er zijn stevige schouder tegen aan en drukte haar in, Op de drempel bleef hij ontzet staan. HOOFDSTUK VI DE TWEE WEZEN Een benauwde damp sloeg hem tegen, de damp van houtskolen, die aan het smeulen waren en vlam vatten. Het raam was zorgvuldig gesloten. Het jonge meisje had, voor haar rampzalig plan ten uitvoer te brengen, nog zelfs de moed gehad om stroken ruw grijs papier op de reten te plakken, opdat geen enkel deeltje der dodende dampen zou kunnen ontsnappen. Zij had zich vervolgens op haar bed glegd, geheel in het zwart gekleed, de handen samengevouwen, de ogen naar de hemel, waar zij zich weer met haar moeder hoopte te verenigen. En zo had zij de dood afgewacht. Reeds gaf Martha Bernard geen teken van. leven meer. Haar lippen waren onbeweeglijk haar ogen stonden strak en onbezield haar hart had opgehouden te kloppen. Jean Vaubaron nam het bewustelozè meisje in zijn ar omen en bracht het naar zijn kamer waar hij het op zijn eigen bed neerlegde, vervolgens, nog zelfs voor dat hij de lamp had aangestoken, snelde hij weer de kamer uit en riep met alle macht van de trap af: Help! Help! Weldra bevonden zich een twaalftal personen met de- conciërge aan het hoofd in de kamer van Vaubaron. Er moet dadelijk een dokter gehaald worden zei de hulpvaardige vrouw. Waar? vroeg Vaubaron met een doffe stem. Er woont er hier een in de straat drie deuren hier vandaan rechts. Zijn naam staat op een bordje naast de bel. Reeds hoorde de werktuigkundige niet meer en rende hals over kop de trap af. De dokter verklaarde terstond dat het een hoogst ernstig geval was en dat hij voor niets kon instaan. Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3