Ifemaattiei' 5E JAARGANG N° 1357 VRIJDAG 15 OCT. 1948 N. HOLLANDSE PERS 1945 „Tegenstand der communisten is gebroken" Van Mook treedt af Bevin wil solide bouwen Overtredingen van het bestand zijn „chronisch" Spelen met vuur Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Abonnementen ƒ0.30 per week j maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke Verantw. redacteur» J. v. Zoonen Bureau, Ridderitraat koek Oudegracht Tel. R 2200 397I4 Siahtir verklaarde: Opnieuw moorden in de Republiek Soetan Sjahrir, die Dinsdag uit Djogja te Batavia arriveerde, heeft verklaard, dat de toestand in Djogja e omgeving rustig is. De organisa torische tegenstand van de commu nistische partij en van het democra tisch volksfront is door de republi keinse regering gebroken, aldus Sjahrir. Hij noemde de berichten van de Nederlandse dienst legercontacten over de toestand in de republiek gro. tendeels onjuist. Vele feiten waren volgens hem opzettelijk overdreven. Voorts deelde hjj mede, dat van Ne derlandse zijde tot dusver geen voor stellen aan de republiek waren ge daan. Suggesties In ïe Woensdag gehouden „routi. ne-vergadering" van de Commissie van Goede Diensten werd besloten aan beide partijen suggesties t« doen om maatregelen te treffen, die een gcede handhaving van het bestand zouden bevorderen. De suggesties zuj len schriftelijk, aan beide partijen ter kennis worden gebracht. Volgens Antara heeft Hadji Agoed Srlim, de republikeinse minister van Buitenlandse Zaken verklaard ,dat de Nederlanderelke poging van de Commissie van Goede Diensten tot Oplossing van het conflict tussen Ne derland en de Republiek torpederen. Zoals wjj reeds Woensdag meldden heeft dr. Van Mook het voornemen te kennen gegeven om zijn ontslag als luitenant-gouverneur aan te vra gen. Het ANP vernam hieromtrent na- der, dat de officiële ontslagaanvrage In Den Haag nog niet werd .ontvan gen. Wel mag men aannemen, dat dr. Van Mook dit ontslag inderdaad zal aanvrager met Ingang van 1 Nov. In Batavia werd van gezaghebben de zijde bevestigd, dat dr. Van Mook met ingang van genoemde datum ontslag heeft aangevraagd. Wenselijk Het oegenwoordige Nederlandse kabinet heeft /an zijn totstandko ming af het standpunt ingenomen, dat een verandering in de persoon ▼an de vertegenwoordiger der KrooD in Indonesië wenselijk was voor d» verwezenlijking van de Nederlandse politiek met betrekking tot het Indo nesische probleem, zo meent men 'n gezaghebbende kringen in Batavia Overtuigd van de noodzaak van volledig evenwicht en harmonie in de betrekkingen tussen de regerin gen van Nederland en Indonesië besloot dr. Van Mook tot het indie nen van zijn ontslag. Intussen doen in Batavia de ge. nichten de ronde, dat verschillend» hoge ambtenaren van de Neder landse regering in Indonesië thans eveneens de dienst zullen verlaten Sjahrir heeft verklaard, niet ver rast te zijn over deze gang van zaken „Gebleken is, dat dr. Van Mook niet kon instemmen met de uitvoe. ring van een politiek, waarvan h;j ov-r:uigd is, dat zij niet goed is" aldus Sjahrir. WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Matige, in de kust st'eken tijdelijk krachtige wind tus sen Zuid en West. Iets kouder. Setyadjit vermoord? Uit Batavia komen berichten, dat Setyadjit, de voormalige vice-premier in het kabinet Sjarifoeddin tijdens zuiveringsoperaties van het Republi keinse leger zijn gedood. Men ver meldt nog niet, waar deze actie is geschied. Ook wordt bekend gemaakt, dat dr. Moewardi, de leider van de Gerakan Rakjat Revolusioner in de omgeving van Solo zon zyn vermoord. Volgens verklaringen van uit het Republi keinse binnenland gearriveerde per sonen, zou dit soort moorden, voor namelijk tussen Islamieten en com munisten, al geruime tijd aan de gang zijn. STAAT VAN BELEG Op -6 October is in de residentie Tapanoeli, in liet republikeinse ge bied van Sumatra, de start van be. leg afgekondigd, aangezien in het Noorden van deze resfdentie elk ogen blik een aanval door opstandelingen kan worden verwacht. De dienst legercontacten meldt, dat de branden op de olieterreinen ten Noorden van Tjepoe voortduren. Bestrijding communistische actie De civiele en militaire autoriteiten in Oost-Java hebben besloten, aan alle georganiseerde communistische activiteit in hun gebied een eindete maken door de hoofdleiders op te vatten. Het is n.1. meer en meer ge bleken, dat de communisten beproe ven, door intimidatie en door fluister campagnes de bevolking angstig te maken en onrust te verwekken. O „De oplossing voor de vraag of we 100 jaar vrede zullen hebben is op gesloten in het probleem van de In dische oceaan, het Midden-Oosten, Pa kistan, India en Ceylon. Engeland heeft opgehouden een imperialistisch ras te zijn. We overheersen niemand", zo sprak de Britse minister van Bui tenlandse zaken, Ernest Bevin tijdens een lunch van de Nationale Unie van fabriekseigenaren. „ALS ZIJ POGEN..." Over de samenwerking mef de Sowjet-Unie zeide hij: „Als we niet tot een overeenkomst kunnen komen met onze buren, laat ze dan tenmin ste aan hun kant van de muur blijven. Ik ben geen voorstander van een ingrijpen, maar als zij ons pogen te hinderen, moeten wij het niet erg vin den ons te verdedigen. NIET ONDER BRITSE OVERHEERSING. Bevin wil: „Solide bouwen, tezamen met Bel gië, Nederland, Luxemburg, Frank rijk en waarschijnlijk andere landen, met het grote Midden-oosten, Paki stan, India, Zuidafrika en Zuid-oost- azië, alle onder Britse overheersing, maar door het stellen van alle ele menten en constitutionele overwegin gen op een wijde en begrijpelijke ba sis waarop Engeland zich heeft ont wikkeld." Sub-commissie voor ontwapening begonnen De sub commissie voor ontwape ning Is Donderdag met haar werk zaamheden begonnen. Kolonel W. R. Hodgson (Australië) it tot voorzitter gekozen. Men besloot in het openbaar te vergaderen. De Sow jet-af ge vaardigde Jacob Malik bestreed een Belgisch voor stel de atoomwapens en de ontwape ning afzonderlijk te behandelen. Hij drong er op aan, dat het Sowjet- voorstel het eerst zou worden bespro ken, en wel in zijn geheel. Na anderhalf uur van argumente ren over de werkwijze besloot de sub-commissie Vrijdag te beginnen met de bespreking van de Sowjet- resolutie betreffende vermindering der bewapening van de „grote vijf' met een derde en verbod van atoom wapens. HOFFMAN IN LONDEN -Doeltreffen Nog niet zo lang geleden werd het Potomac-Edisonge- bouwte Hagerstown in de Amerikaanse staat Mary- land uitgerust met een spe ciale camera om dieven te fotograferen als zij het ge bouw zouden binnendringen Gisteren hebben dieven er ingebrokenen de came ra meegenomen. Ter bespreking van de uitwerking van het .Jdarshall-plan op Engeland en haar koloniën is de administrateur van het hulpplan, Paul Hpffman, uit Parijs naar Londen gekomen, waar hij door minister Bevin werd ontvan- geor. Mr. Hoffman (rechts) voor het ministerie van Buitenlandse Zaken samen met Mr. Harriman. Succes voor gezagvoerder van Ulsen De Convair Liner, het nieuwe twee motorige vliegtuig, waarvan er on langs twee aan de KLM zyn afgele verd, heeft 'gisteravond een zeer snel le vlucht van Londen naar Amster dam gemaakt. De machine, die be stuurd werd door gezagvoerder A. van Ulsen uit Bergen en die 26 pas sagiers aan boord had, legde de af stand van de Engelse hoofdstad naar Schiphol af in 1 uur en 4 minuten De normale reisduur op deze route te tot op heden 1 uuren 40 minuten. Voor de afstand van stad tot stad had de machine, die voor het eerst in Eu_ ropa voor een lijn vlucht werd ge bruikt, slechts 48 minuten nodig. De Convair Liner zal pas officiéél op de Europese KLMroute's worden in ge bruik genomen, zodra ook de andere 10 bestelde toestellen in ons land zul len zijn aangekomen. DODELIJK ONGEVAL. In de ondergrondse werken van de mijn Oranje Nassau werd Woensdag avond tengevolge van 't springen van een luchtleiding een arbeider gedood. C.T.G. congres Tijdnes het congres van de CGT in Parys heeft Louis Saillant, de alge mene secretaris van het Wereldvak verbond een overzicht gegeven van de toestand dezer organisatie en van haar positie tegenover de internatio nale vraagstukken. „In Frankrijk en in andere kapitalis tische landen, verkeert de democra tie in gevaar en daardoor openbaren zich geweldige sociale beroeringen in de wereld", aldus Saillant In het bijzonder heeft hy gespro- kt - over de beroeringen die zich in deb Verenigde Staten „dit bolwerk van het kapitalisme" hebben voorge daan. Het CGT_congres heeft een motie aanvaard, waarin verklaard wordt. dat „de Franse economische politiek staat onder de dwang van de Ameri kaanse trusts" en dat de prijsverla gingsmaatregelen van de Franse re gering „komedie" zijn. In de motie wordt verder aange_ drongen op het vaststellen van mi nimumlonen door de regering, doch van de werkelijke lonen in collectief overleg op basis van een glijdende schaal. Bunche over Palestina Wanneer officieel verslag over Bernadotte's dood? Onder voorzitterschap van War ren Austin kwam de. Veiligheids raad gistermiddag bijeen om het verslag van de bemiddelaar der Verenigde Naties in Palestina en de schendingen van het bestand te bespreken. De waarnemende bemiddelaar, Ralph Bunche, heeft verklaard, dat de overtredingen van het bestand van beide zijden thans „chronisch" zijn. Ralph Bunche heeft in deze verga dering ook de omstandigheden uit eengezet, waaronder de aanslag op Graaf Bernadotte is gepleegd. Nuttig „Het schijnt my bijzonder nuttig, dat de Verenigde Naties beschikken over een officieel verslag, inzake de vor deringen van het onderzoek met be trekking tot de dood van Graaf Ber nadotte, de maatregelen om de schul digen te arresteren en de mogelijke individueel verantwoordelijke perso nen, die het plegen van de misdaad in de hand hebben gewerkt", aldus Bunche. De waarnemend bemiddelaar heeft te dien opzichte in de laatste tijd geen enkel bericht ontvangen. De Syrische afgevaardigde ver klaarde, dat de Arabieren de dood van Bernadotte betreuren, „niettegenstaan de zijn soms oppervlakkige ziens wijze". CONTROLE. De leider van de Joodse delegatie, Eban, verklaarde, dat zijn regering zal trachten samen te werken met de Veiligheidsraad en de bemiddelaar, opdat de vrede in Palestina zou ge handhaafd worden. Hij eiste echter, dat de controle van de V. N. over de Arabische staten strenger zou zijn Plicht Volgens een Chinees-Britse re solutie moet de Veiligheidsraad beslissen, dat de betrokken rege ringen en autoriteiten o.a de plicht hebben, waarnemers en andere ambtenaren van de V. N. vrije toe gang te verlenen tot alle plaatsen waar zij door hun ambt geroepen worden, met inbegrip van de vlieg velden, de havens, de strategische punten en zones. Op een datum, die wegens de bespreking van de Berlijnse kwes tie nog moeilijk is vast te stellen, zullen de debatten over Palestina worden voortgezet. DE BRAND BIJ BLAUFRIES. Omtrent de oorzaak van de brand in het koelhuis Amerika van Blauw hoeden en Vriezeveem te Amsterdam doen nog steeds talrijke gissingen de ronde. Het onderzoek is nog niet ge sloten. Franco moordt verder Naar de Times meldt, is Woensdag te Barcelona het grootste openbare politieke proces van de laatste jaren in Spanje geopend. 82 leden van de verzetsbeweging verschenen voor de rechtbank om zich te verantwoorden wegens „moord, terrorisme, sabotage en diefstal mét geweldpleging". De organisatie werd gesticht door oud leden van de Franse verzetsbeweging „Maquis". Het merendeel der be klaagden is communist of socialist- Er zijn ook enkele gematigde repu blikeinse-democraten onder hen. Het proces, dat verschillende keren werd uitgesteld, heeft grote belang stelling in het buitenland gewekt en een groot aantal verzoeken om cle mentie en tussenkomst werd tot de Spaanse autoriteiten en buitenlandse consulaten gericht. Verwacht wordt, dat tegen 15 der beklaagden de dood straf zal worden geeist. Tegenspraak In de economische commissie van de Verenigde Naties heeft de gedele geerde van Wit-Rusland verklzfcrd, dat de lof van dr. Pikijn voor het plan-Marshall (de rede van dr. Patijn publiceerden wij gisteren) de ware gevoelens van het Nederlandse volk niet weerspiegelde. doodstraf voor Poos en Slagter Het bijzondere gerechtshof te 's Gra- venhage veroordeelde Donderdag Leo Eoos en Maarten Slagter, twee voormalige Haagse politie-ambtena- ren, conform de eis, tot de doodstraf. Door hun toedoen verloren tiental len Nederlandse verzetslieden in Duitse concentratiekampen of voor 'n vuurpeloton het leven. Stakingen in Italië Officieel wordt gemeld, dat een ge middelde van 55 tot 65 procent van het millioen Italiaanse burgerlijke ambtenaren van het werk zijn wegge bleven uit protest tegen de weigering van de regering om een onmiddellij ke verhoging van de lonen toe te staan Op het Ministerie van Koopvaardij was de staking volledig. Op het Ministerie van Arbeid staak te ongeveer 80 procent der ambtena ren. Men voegde er officieel aan toe, dat de poging van het algemeen vak verbond om de regeringsdepartemen ten te verlammep slechts „beperkt suc ces" had gehad Het aantal stakers op het Ministerie van Landbouw zou zijn gedaald tot 20 procent en op het bu reau van de eerste minister waren geen afwezigen, evenals op het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. De toestand in Frankrijk De 8 dagen oude staking van taxi- chaffeurs te Parijs voor een grotere benzine- en bandentoewijzing, is na het tekenen van een overeenkomst ge ëindigd. In het Oostelijke deel van het spoor wegsysteem, dat het meest door de nlaatselijke stakingen was aangetast, is het werk ook weer begonnen. Alle treinen liepen weer. Er waren geen nieuwe ontwikkelingen in de staking van de 145000 mijnwerkers, die zijn elfde dag ingaat en Frankrijk reeds 1595 000 ton steenkool heeft gekost. De strijd in China De woordvoerder van het Ministerie van landsverdediging heeft vandaag bevestigd, dat de Noordelijke legers, die Tai Joean insloten, de nationalis tische stellingen op een tiental kilo meters ten Zuid-Oosten van de hoofd stad der provincie Sjansi hadden aan gevallen. Vervolgens heeft de woordvoerder toegegeven, dat de .communistische troepen" na de bezetting van Tsji Nan, West Liaoning hebben aangevallen, de lijnen Peking—Moekden en Peking— Soei Joean hebben afgesneden en Kei Soei, Kalga, Tatoeng cn Tai Joean bedreigen. Ook zijn zij Zuid-Sjensi binnengedrongen, hebben verscheide ne lijnen aangevallen en grootscheep se aanvallen gedaan. De mensheid is als een kind. De roede van het gat, de slagen verge ten. Het heeft er tenminste veel van. Bezien we alleen maar het geval— Franco. Direct na de oorlog was er een uitermate verbitterde stemming tegen deze dictator, die een verre van fraaie rol gespeeld heeft en die het alleen aan 'n gelukkige of ongelukki ge samenloop van omstandigheden te danken heeft gehad, dat hij niet het zelfde lot heeft ondergaan als Hitte* en Mussolini. Dat Spanje niet aan de oorlog heeft deelgenomen is immers alleen maar te danken aan het feit, dat Spanje nog te uitgeput en zijn bevolking nog te onbetrouwbaar was om in een oor log te worden gezonden. Na de oorlog is er een sterk stre ven geweest, om Franco door middel van een isolement weg te krijgen Het is niet gelukt. En nu zijn we zo ver, dat een deel der mensheid, die toch ook gestreden heeft tegen het fascisme, Franco graag gehandhaafd wil zien alleen uit angst voor het communisme. En de caudillo zelf biedt zijn diensten aan en verkon digt, dat een millioen Spanjaarden bereid is om te vechten tot de laatste ademtocht. We hebben het geluid meer ge hoord. Ook Mussolini sprak altijd in geestdrift over zoveel millioen bajo netten. Of de Italianen werkelijk zo geestdriftig waren als de Duce zelf. wagen we te betwijfelen. Belangrijker dan het aanbod van dc Spaanse tyran is de vraag houding er tegenover wordt aau*e- nomen. We weten, dat er ook Ul, de Nederlanders mensen worden ge vonden, die hem als het kleinste kwaad beschouwen. In een van de in Noord-Holland verschijnende bladen lazen we vorige week, dat hij niet bemind was, maar dat hij niet ge mist kon worden. Ten minste, daar kwam het op neer. Het is juist tegen deze mentaliteit; da; we stelling willen nemen. Men moet niet geloven, dat men het com munisme kan bestrijden, door #an te gaan pappen met een andere dicta tuur. Wie dat gelooft, komt bedro gen uit. Dat niet alleen. Hij speelt met vuur en loopt grote kans, da. hij zijn vingers brandt. Dictatuur is een te ernstige zaak en we hebben er te fel tegen gestreden, dan dat we er mee zouden gaan*flirten. Laat men goed beseffen, dat ae fas cistische dictatuur wel een nederlaag heeft geleden, maar dat de fascisti sche geest nog niet dood is. Men zie slechts naar het proces Graziani. Men peile maar eens de stemming -7-r tal van Duitsers. Men bederke. 111 Frankrijk De Gaulle zijn kan5 -u wacht. Men kan niet de duivel uitbannen met Bëelzebub. Men kan niet het wantrouwen van Rusland overwin nen, door zich te verschansen acteer de Pyreneeën. Daarom beueuren we het, dat Franco weer pesona grata wordt. Wij hopen dat de democra tie in ons land zo hecht verankerd is, dat voorzichtigheid wordt betracht met de keuze van zijn partner». Juist in het belang e - der»*«e ku .nen wij hem misse. v. Z. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1