JIMMY BROWN ALS WIELRENNER VOOR LENS Achtste wereldwonder 300 jaar FEUILLETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld door XAVIER DE MONTEPIN 9). Na verloop van een klein uur, dank zij de aan gebrachte hulp, opende het meisje de ogen. Martha Ber- nard richtte zich in het bed op en sloeg een verschrik te blik in het rond, waarin duidelijk ongerustheid en vrees te lezen stonden en die eindelijk beurtelings van de dokter die zij nooit gezien had, op-Jean Vaubaron ging die zy niet herkende. Zij had willen sterven, achter eenvolgens had zij alle angsten van de doodsstrijd door staan en deze angsten hadden in hun gevolg de onmacht meegevoerd en thans nu het leven voor een ogenblik weer zijn gewone gang hernam, was het geen ontwaken, nee, het was een wederopstanding. Zij barstte in een stroom van tranen los. Deze crisis zal haar redden, zei de dokter fluiste rend tot Vaubaron. In vervoering drukte deze de handen van de genees heer. Wat hebt gij haar lief! fluisterde deze hem toe. Ik? vroeg Jean, maar ik ken haar ternauwernood! De geneesheer lachte ongelovig en verwijderde zich. Toen hij weg was zei Jean Vaubaron tot de conciërge Als u vannacht hier wilt blijven ga ik ergen3 anders slapen. Maar waar wilt ge dan heen gaan? vroeg de vrouw O, ik zal wel een plekje vinden. En boven aan de trap ging hij zitten. Uren lang peinsde hij onverpoosd over de woorden van de dokter. Zij onthulden hem het geheim zijns harten. Ja, riep hij uit, het Is zo! Ik voel het, ik bemin haar En onwillekeurig begon hij plannen voor de toekomst te maken. Toen het morgen werd, klopte hij met een wonderlijke gewaarwording aan de deur van Martha's kamer. Hoe is het met de zieke? vroeg hij de conciërge. Ze slaapt was het antwoord. Ze heeft me vannacht bekend dat zij een einde aan haar leven wilde maken, omdat ze zich zo geheel alleen en hulpeloos weet. Ik heb haar wat moed ingepraat en gezegd, d§q er toch nog wel goede ménsen waren, die haar wilden helpen. Hierbij dacht ik onwillekeurig aan u, mijnheer Vaubaron. Toen het meisje wakker werd en haar redder zag, stak zij hem de hand toe. Ik zal beproeven te blijven leven! zei ze zacht. De beterschap van het meisje nam nu met de dag toe en vanzelf werd de verhouding van haar en Jean Vau baron daardoor anders. Hoe eerlijk hun omgang ook was, deze kon zo toch niet voortduren, 'n Jong meisje dat zich door een jonge man liet onderhouden, bracht vanzelf de boze tongen in beweging. Wat Jan betreft, hy koesterde voor Martha Bernard een oprechte en onbaatzuchtige liefde. Hij had slechts één doel, één wens en één hoop: die, om van het jonge meisje zijn levensgezellin te tóaken en met haar alle vreugde en leed te delen, die een on bekende toekomst voor hem bewaard hield. Martha was nog geen zestien jaar Vaubaron telde ternauwernood twintig. Ondanks deze jeugdige leeftijd van de een zowel als van de andere, niettegenstaande de wees hoegenaamd niets bezat en hij evenmin een vaste betrekking had, schrikte het huwelijk hem toch niet af. Ik heb wel in de behoeften van mijn pleegouders voor zien, zei hij bij zich zelf. Ikbezit thans evenveel kracht en kennis als ik tien had, ik kan dus gerust de lasten van een huishouden op mij nemen, zonder dat ik vrezen moet er onder te zullen bezwijken. Veertien dagen ongeveer na de mislukte poging tot zelfmoord van het arme kind, zamelde de werktuigkun dige al zijn yioed bijeen en de geweldige kloppingen van zijn hart onderdrukkende, zei hij tot Martha met een bewogen stem en met een ernstige en treffende een voud: Wy 'zijn beiden wees, beiden arm, we staan beiden alleen op de wereld, zonder familie, zonder vrienden. Wilt gij, dat wij voor elkander alles zijn? Wilt gij mijn vrouw worden? Ja, dat wil ik antwoordde Martha, terwijl zij, haar bevende hand in die van Vaubaron legde en mijn moe der, indien zij ons ziet, indien zij ons hoort van uit de hemel, is er zeker gelukkig door en zegent haar kin deren. HOOFDSTUK VII. EEN HARDVOCHTIGE PATROON Daar er nu eenmaal besloten was te trouwen, bleef #v nog slechts over om dit zo spoedig mogelijk te doen. Geen hinderpaal kon trouwens vertraging "komen bren* gen in de vereniging der beide jonge lieden, Beiden wees hadden zij niemands toestemming nodig. Ten eind# de huwelijksafkondiging te doen plaats vinden, was het voldoende om tegelijk met de actén van geboorten der to# komstige echtelieden, de akten van overlijden van hun ouders op het raadhui# af te geven. (Wordt vervolgd^ 8 October De stad Alkmaar ver keert in feestelijke stemming Allerwegen klinken vrolijke marsen van muziekcorpsen in de straten, vol met mensen die uitgelaten doen uit vreugde, dat 875 jaar geleden de Span jaarden wegtrokken en de ze gepraal der Alkmaarders in de annalen der historie geboek- •faafd zou worden. Voor me loopt een dame, die blijkbaar niet uit de stad komt, maar toch het feestelijk gebeu ren met welbehagen aanrthouwt. Ze loopt, neen, ze dwarrelt door de straat. Heeft voor het ver keer geen oog, kijkt links, kijkt rechts, kijkt achterom, terwijl ze toch steeds in voorwaartse richting begeeft. Ze neemt een hoek. Tegelijkertijd komen feest klanken van een fanfarecorps tot haar gewaaid. Nieuwsgierig kijkt ze ac! r- :m, rr. ko.-rst vrolijk verder. Dan een fel ''claxonsignaal, knarsen van rem men. Er gebeurt gelukkig niets. Alleen verandert de dame van kleur. De bestuurder van de auto schudt het hoofd. „He, he," zucht de dame tegen me. „Ik ben op weg naar het ziekenhuis om een vriendin te bezoeken, maar ik zou er haast zelf heengebracht zijn." Terwijl ik nog bezig ben, haar uit te leggen, dat ze ook aandacht aan haar koers moet schenken, ver laat ze het veilige trottoir al weer en dwarrelt opnieuw over de weg. Ik b?b c' getracht, haar van haar dwalingen terug te brengen. Hopeloos. O In Zwolle schijnen louter gooche laars te wonen. Daar houdt men bin nenkort een rookwedstrijd. Niets bij zonders. De sigaren worden gratis beschikbaar gesteld. Dat is al een tikje vreemder. De prijswinnaars kr*j gen zilveren bekers en medailles. Het kost dus een ,chep geld. Maar dan komt het vreemdste van alles. De net to-opbrengst komt ten goede aan ver «chillende stichtingen voor ouden van 4agen. Of die op een nadelig saldo gesteld zullen zijn, is voor ons een vraag. Men had ze beter de sigaren kunnen geven. Churchill gaat naar Hollywood. Het schijnt dat hij geldgebrek heeft. U weet missccien wel dat hij zijn mé moires heeft uitgegeven. Die moe ten een slordige duit hebben opge bracht. Nu heeft de oude baas ze aan Metro Goldwyn Mayer aangeboden teneinde zijn leven te laten verfilmen Hij vroeg echter een millioen dollar voor de rechten en daar ging zelfs de Amerikaanse maatschappij van overstag. Nu gaat Churchill zelf naar Hollywood. Het zal óns benieuwen wat hij losbeukt! Het is maar hóe je het bekijkt In Groningen en Drente waren op een gegeven ogenblik mensen e kort om de aardappelen te oogsten. Niet dat wij van plan zijn om er heen te gaan In de eerste plaats kunnen we zo maar niet voor de lens weg lopen enf in de tweede plaats kan aardappel- rooien in de herfst een onaangenaam werk zijn. Maar daar wilden we het niet over hebben. Het gaat ons er om de oorzaak van het tekort aan arbei ders vast te stellen. Zelfs dat is niet zo eenvoudig. Het ANP zegt, dat het komt omdat er zo veel meer aardappels zijn uitgepoot. De Waarheid zegt, dat het zijn oorzaak vindt in de loon -en prijspolitiek der regering. Als twee mensen over een zo onnozele zaak al zulk een ver schillende zienswijze hebben, is het dan een wonder, dat het in de ver gadering der VN ook niet op rollet jes loopt? In Bari (Italië) is een jongetje van zes weken geopereerd aan het hoofd. De operatie duurde enige uren en in die tijd werd van het hoofd van de baby een aangroeisel weggenomen, dat bijna de omvang van een hoofd had. Hoe komt een kind van zes we ken aan zo iets! Er wordt niet bij ver meld, waar het aangroeisel zich be vond. Als het bij de kin was, zouden we haast geloven, dat de Italianen zich ongerust maakten over een mo- gelijke terugkeer van Mussolini en de kin alreeds bij voorbaat hebben weggenomen. Op 29 October a.s. is. het 300 jaar geleden, dat de eerste steen van het stadhuis van Amsterdam, thans Kon. Paleis, werd gelegd. Het was een wit marmeren steen, die in de Zuidvleugel van het gebouw, tegenover de Kal- verstraat, werd aangebracht, doch thans niet meer te zien is. In Jacob van Campens schepping is echter nog een herinnering aan deze gebeur tenis, een prachtig omlijste zwart marmeren steen, waar in met gouden letters een Latijnse tekst staat, die ver taald luidt: „Op de vierde dag voor de 1ste November 1648, waarop is bijgelegd de oorlog, die de, verenigde vol keren van Neder-Duitsland met drie Philippi, zeer mach tige koningen der Spanjes, te land en ter zee op onge veer alle kusten der aarde meer dan 80 jaren dapper hebben gevoerd met hand having van vrijheid en gods dienst, hebben onder auspi ciën van de burgemeesters, de goede vredestichters Ger- brant Pankras van Erpecum, Sybrant Valkenier en Pieter Schaap, de zonen en verwan ten der burgemeesters door legging van de eerste steen van het fundament dit raad huis gesticht. Op een voedselconfercntie te Wa- geningen heeft dr. Cleveringa crl- tiek uitgeoefend op het wetenschap pelijk onderzoek in ons land, dat hij onzeker noemt. Wij weten niet pre cies, wat hij daarmee bedoelde. Het werd er niet beter op ,toen we lazen, dat de slechte kwaliteit van de Ne derlandse boter moet worden toege schreven aan de bedenkelijke kwali teit van het gras. En die slechte kwa liteit van het gras wordt weer ver oorzaakt doordat de harmonie in de Nederlandse bodem zoek raakt. Het zal wel waar zijn, maar we heb ben toch even op de kalender geke ken of we al in de buurt van de eerste April waren. O Wij hebben een gezegde. Misschien kent u het ook wel: „Het scheelt een hoop, wie er p.... zegt". Dat is in de hogere politiek óók zo. In Berlijn hadden enige Duitsers de Sovjet-vlag naar omlaag gehaald, weshalve ze vijf en twintig jaar dwangarbeid kre gen. In Wenen haalden een paar Ame rikaanse soldaten hetzelfde uit en nu bepaalde de straf zich tot een protest Tenzij Wenen door dit akkevietje een navolging van Berlijn zal worden. Dan krijgen we binnenkort nog een tweede luchtbrug. O Als er tussen de landen van de VN een enquete werd gehouden in welk land de idiootste dingen gebeuren, wonnen de Amerikanen vast de prijs In een Amerikaanse stad was een 86 jarige vrijgezel overleden. De man heeft tijdens zijn lven zijn stem op een grammofoonplaat vast laten leggen en die plaat werd bij de begra fenis afgedraaid. Wilt u nog een paar Amerikaanse dwaasheden? Een koorddanser meen de een record koorddansen te moeten vestigen en danste vier en twintig uur achter elkaar en ten slotte vermel den wij nog een geval, waarin een man enige dagen op een zadel in een vlaggestok zat. Motto: „Niets is ons te dol". Als we maar kampion^r hebben! O We geloven, dat we reden hebben tot vreugde. De Duitsers beginnen 'n beetje bescheidener te worden. In Bonn is een commissie bij elkaar ge weest, die heeft besloten, dat de naam in het vervolg zal lifiden: De Duitse Republiek. De naam „Das Deutses Reich" konden ze niet meer aanvaar In de suikerfabrieken is de cam pagne in volle gang. Na wassen en snijden wordt de melassestroop uitge kookt en komt in grote ketels (links) waarna zij wordt geraffineerd. De pulp verlaat na dc bewerking de ke tel om via een speelgoot naar le schepen te worden afgevoerd. den wegens nationaal socialistische en mythische associaties. Misschien dat di een begin is. Het klinkt tenminste aanlokkelijker dan het gebrul van „Ein Volk, ein Reich, ein Führer". O In Indianapolis werd onlangs een gevangene in vrijheid gesteld, die drie en twintig jaar in afzondering had geleefd. Na enkele dagen verzocht de man wer om opsluiting. Hij kon zich niet verenigen met de hoge prijzen. Kortweg gezegd vond hij ze schanda lig. Uit veiligheidsoverwegingen heeft men hem weer opgesloten. Misschien dat op deze wijze de strijd tegen de duurte moet worden gevoerd. O Bij de prijzencommissie te Amster dam kwam onlangs een klacht bin nen, van iemand die een roeiboot had gekocht, die te duur en lek was. Hoe wel het klaarlichte dag was toen de koop gesloten werd, was de man er klaarblijkelijk ingevlogen. De prij zencommissie toog op onderzoek uit, maar helaas bleek de boot gezonken. Hoewel het constateren1 van een over treding toen moeilijk was, heeft de kóper toch vijftig gulden terug ont vangen. Zou de prijzencommissie soms onder water gezeten hebben? YiHt. O Engeland wordt voor plezierrit- ten binnenkort geen benzine meer be schikbaar gesteld, daar de „lucht brug" naar Berlijn zulke geweldige hoeveelheden benzine verslindt. De Engelse autobezitters zijn woedend over deze maatregel. De autohande laars nog veel woedender, daar de prijs van tweedehands auto's in een, dag met een duizend gulden daalde. Dus Engelsen, koopt nu een slee. O Hoewel de Russische autoriteiten geen bewonderaars zijn van de „New Look", naar wy menen te we ten uit overwegingen van textiel- schaarste, hoewel er natuurlijk ook iets anders achter kan schuilen, weet het persbureau Tass te melden, dat de Russische vrouwen zich in deze weinig aantrekken van de mannen. Op een te Moscou gehouden mode show waren de rokken tenminste aan zienlijk langer. Ja, ja, een vrouw is zelfs duizend mannen te erg. O Het zit met de r.ardappelen ook weer niet rustig. De boeren krijgen een prijs .waarvoor ze met veel ge ploeter een schraal boterhammetje kunnen verdienen. En toch zijn de aardappelen in de stad, tenminste zo bericht het Centraal bureau voor de Statistiek nog even duur als vorig jaar. Terwijl de boer gemiddeld vijf cent per kilo krijgt, betaalt de consu ment 12 cent. Een verschil van 7 et- per kilogram. Brrrrrr. NEDERLANDERS VOOR MILITAIR! RECHTBANK TE PRAAG Naar AFP uit Praag mededeelt, zal de medicus Jan Schmid, die ervan ba schuldigd wordt militaire geheimen te hebben medegedeeld aan de agen ten van de Nederlandse inlichtingen dienst van Dam en Jan Ruiter, op 22 October te Praag voor een militaire rechtbank verschijnen. MAAR NEGENDUIZEND BELEDIGINGEN VOOR DE GAULLE De Gaulle's propaganda-eecretaris heeft bekend gemaakt, dat in een campagne van 3% week ongeveer 3.250.000 propaganda-zegels zijn ver kocht. De zegels droegen een leuz# ten gunste van de generaal en kostten 50 francs per stuk. Zij brachten 162% millioen francs op. Generaal De Gaulle heeft twee mil lioen brieven ontvangen, waarvan slechts 9000 beëdigingen bevatten. BEKLAGENSWAARDIGE HALFBLOEDEN IN DE BELGISCHE CONGO Een in Leopoldstad (Belg. Congo) ingesteld onderzoek heeft uitgewezen dat het aantal door de vader nlet-er- kende halfbloeden 90 pCt. bedraagt. Het aantal der door de Belgische va ders totaal in de steek gelaten half bloeden wordt op 60 pCt. geschat. De moeders beschikken in het al gemeen niet over de nodige midde len om hun kinderen de juiste opvoe ding te geven. Als regel worden do halfbloedkinder in de Europ>- menievin g geweerd en slechts zij. die door de vader erkend zijn. mogen een Europese schooi bezoeken. „Importeur" bleek rasoplichter: 365.000 verduisterd Een 45-jarige koopman te s'-Graven hage wist in de jaren 1945 t.e.m. 1948 van een vijftiental relaties op kerke, lijk en zakelijk gebied bedragen tot een totaalbedrag van f 365.000 in han don te krijgen. Hij beweerde dat Mj importeur van gedistilleerd was en indien hij over voldoende middelen kon beschikken zou hij met het in voeren van gedistilleerd grof verdie. nen en grote wist kunnen uitbeta len. Om z'n verhaal aannemelijker te maken stuurde hij soms gedistilleerd voorgevende dat het monsters waren van hetgeen hij invoerder Ook be taalde hij enkele malen het verkre gen bedrag, met een grote som als winst, terug om later weer gemak kelijker geld te krijgen Hij is thans gearresteerd en in be waring gesteld maar zegt zich alle gevallen niets ,e kunnen herinneren. —En deden geruchten i".e ronde, dat de prijsbeheersing op textiel zou ver vallen. De regering heeft nu mede gedeeld, dat er geen sprake van is de controle is zelfs intensiever gewor den. De Berlijners hebben uit de puin hopen 280 millioen stenen en 23 mil lioen dakpannen gezocht, die weer gebruikt kunnen worden voor de woningbouw. —De naam van het Koninklijk Ned. Indische Leger is veranderd: Indi sche is Indonesich geworden, waar door de afkorting KNIL kon blijven bestaan. ZATERDAG IS OCTOBER 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 800 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muzlekj 9.30 Koorzang; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radio-feuilleton; 10.35 Spaans# dansen; 11.05 Marsen en walsen- 11.30 Radiolympus; 12.00 nconó#rK 12.33 Johan Jong, orgel; 13.00 Ned, Strijdkrachten; 13.30 Orkest Malando 14.00 AJC-uitzending ;14.20 Marinier# kapel; 14.50 Zeeuws streekprogr. 15.15 Omroepkamerorkest; 16.15 Amerika zingt; 17.00 Nieuws van de olaten- markt; 18.00 Nieuws; 18.30 Nedeaer- landse strijdkrachten; 19.00 Artistiek# staalkaart; 19.30 „Wat doet de kerk?" cursus; 20.00 Nieuws; 20.15 Promena de-concert; 21.00 Socialistisch com mentaar 21.15 De winkel van Si» kei; 22.00 Vindobona-schrammel'iR 22.25 Voordracht; 22.40 Ensemble Ac cordeola; 23.00 Nieuws. Hilversum n 415 m. 7.00 en 8.0« Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muzieku 7.45 Morgengebed; 9.05 Engelse ka mermuziek; 9.35 Operetteklankenj 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem; 1145 Schoolradio; 21.33 Orkest Don Bare- to; 13.00 Nieuws; 13.25 Orkest Glen Miller; 13.50 Film en toneel; 14.28 Engelse les; 14.40 Omroeporkest; 15.20 Gram platen; 16.00 Un aorés- midi Paris; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.10 Weense operetteklanken 18.30 Journalistiek weekoverzicht! 19.00 Nieuws; 19.15 Moderne Frans# muziek; 20.00 Nieuws; 20.20 Lichtba ken; 21.00 Negen heit de klok; 21.45 De dood belt op, detective-hoorspel; 22.00 Weekend-serenade: 22.45 Avond gebed; 23.00 Nieuws. 83. Er ontstonjd grote opwinding op de tribunes, want, zo vroeg men zich af, wat ging er nu gebeuren? Zette de aap de wedstrijd voort met dat vrachtje op zijn ruS? zou hij het dan nog kunnen bolwerken? On danks dat voorval met het net lag Jimmy nog steeds een volle ronde voor, maar zou 'hij dat kunnen ble ven? Vol spanning wachtte men af.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3