luiBaièr 5E JAARGANG N° 1358 N HOLLANDSE PERS 1945 ZATERDAG 16 OCT. 1948 Verenigde Stalen verwerpen Russisch ontwapeningsvoorstel In den beginne J Nog geen oplossing in Berlijnse kwestie De gevechten duren echter voort Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Allernaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting Verontw. redacteur» J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 Osborn acht het „onaanvaardbaar" en „absurd'' Bij monde van hun afgevaardigde Frederic Osborn hebben de Verenig de Staten het speciale sub-comite der elf landen, dat speciaal is samenge steld om een schema op te stellen van de ontwapeningsvoorstellen in de assemblee der Verenigde Naties laten weten, dat zij het voorstel der BowJet-Unie als „volkomen onaan vaardbaar" hebben verworpen. Men zal zich herinneren, dat de eerste Sowjet-afgevaardigde Wysjins- ki enige tijd geleden voorstelde de bewapening met één derde te vermin deren en de atoomwapens te vernie tigen. Wysjinski verklaarde Dinsdag in de politieke commissie der Verenig de Naties, dat de Sowjet Unie „alle kaarten op tafel zou jeggen", als haar Geestelijk leven Veel mensen, ook zij die misschien nooit meer een bijbel opslaan, weten toch nog wel, dat op de eerste blad zijde verteld wordt hoe hemel en aarde door God werden geschapen. Maar bij die wetenschap blijft kef meestal, want zij weten ook, dat het 'wordingsproces onzer aarde zich over veel langer tijd moet hebben uitge strekt dan de zes dagen waarvan de bijbel spreekt. En dus.... Laat mjj op twee dingen mogen wij zen Ten eerste: vergelijk dat wat de -bijbel op zijn eerste bladzijde vertelt over het scheppen van hemel en aarde Cens met de scheppingsverhalen van andere volken. Gij behoeft daarvoor slechts één bladzijde verder te lezen. Want zelfs de bijbel heeft nog een zij 't zwakke echo bewaard van hetgeen bü de volken der oudheid re gel was: een zinnelijke en stoffelijke voorstelling van de scheppingsdaad Gods. Lees Genesis 2 vers 7: God wordt daar Voorgesteld als boetseren de den mens uit het stof der aarde en vervolgens hem del levensadem in blazende door zijn neusgaten. Bii de andere volken der oudheid (Baby- loniërs b.v.) gaat het nog veel zinne lijker toe. Er wordt daar verteld van een strijd op leven en dood van we- reldmonsters en hoe de overwinnende partij de andere middendoor snijdt en uit de ene helft het uitspansel for meert en uit de andere de aarde. Leg daar nu de eerste bladzijde van de bijbel naast: het is van begin tot einde van een grote en strakke on stoffelijkheid. Hier niets van bloedige gevechten pf van zinnelijk-stoffelijk formeren. Er staat telkens slechts: en God zeide Alleen door Zijn woord geeft God de dingen aanzijn. En de betekenis daarvan spring nog scho ner in het oog in de (reeds beroemd geworden! vertaling van Martin Bu- ber, die het hebreeuwse woord, dat onze Statenvertaling weergeeft met: en God zeide, vertaalt door: en God rieo. God roept: Licht! En het roepen van het woord doet het reeds ont staan. -Nu ja, zó voorgesteld is Genesis misschien nog wel te waarderen, zegt gij, maar daarmede houdt het dan ook op. Want de aarde werd niet in zes dagen, maar in millioenen jaren ge schapen. Inderdaad Maar daar ligt de kern niet Onze discussie rondom Ge nesis moet zich op hoger plan bewe gen dan over de vraag van zes dagen of millioenen jaren. Wij moeten en dat is de tweede opmerking Gene sis lezen bij het licht van Hebreën 11 vrs 3: door het geloof verstaan wü dat de wereld door het Woord Gods is toebereid. Daar ligt de sleutel. Het hoi van het wordingsproces moge de Werenschap in steeds indringender on derzoek vaststellen Het Maat de bijbel (en ons in zijn voetspoT) slechts Om de erkenning Wie de Beweger is van dit proces tot op onze dag. Daarmede zijn onze vragen niet opgelost: vragen blijven er te over. Alleen al deze: waa-om kunnen mensen deze schep "EN^ZOHHKCH'jHJ TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Wisselende bewolking met enkele buien. Zwakke tot matige en langs de Waddenzee tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig veran dering in temperatuur. ontwapenngsvoorstellen zouden wor den aangenomen. Brutaliteit De Amerikaanse afgevaardigde deel de nu mede, dat het „absurd" was, dat een dergelijk ontwapeningsvoor stel moet komen van een land dat zo gesloten is, dat niemand mogelijk kan weten in hoeverre daar de bewape ning werd verminderd. Osborn stel de de Sowjetunie de volgende vra gen „om de positie van de Sowjets ten aanzien van internationale contro le duidelijk te maken"; 1. Wilt u verklaren dat het stre ven van de Sowjet-Unie naar ex pansie zal ophouden, door uw vijf de colonne uit bevriende landen terug te trekken? 2. Wilt u het eens worden over vei ligheidsmaatregelen, waaronder ve rificatie en controle, die niet onder hevig zijn aan het veto? 3. Wilt u rw land open stellen, zodat andere landen kunnen zien wat daar omgaat en hun vrees kun- laten varen die hen aanspoort tot bewapenen? Tenslotte vroeg Osborn: „Gelooft u niet dat er een zekere brutaliteit aan wezig is in het presenteren van zo'n voorstel aan de algemene vergadering uit naam van een dictatorschap dat de meest reactionaire regering in de wereld vormt?" Het sub-comitè is ver daagd tot Zaterdag. Dan zullen afge vaardigden van China, Salvador en Polen spreken. Veelbelovende jeugd De Haagse politie heeft gearresteerd de 14-jarige J K., de 15-jarige A. M. W. en diens broer, de 14-jarige R. L. W., die de laatste drie maanden Den Haag onveilig maakten. In totaal maakten zij zich tienmaal schuldig aan diefstal door middel van braak en inklimming in bioscopen, magazijnen en woningen, waarbij textielgoederen, geld, sieraden, rijwielonderdelen en sigaretten werden gestolen Bovendien vernielden zij een wagen voor een in valide op het Spui en het bioscoop orgel in Astra. Ook maakten zij zich schuldig aan oplichting, c.q. verduis tering van 2 kinderfietsen en aan diefstal van een kolen- en textielkaart ten nadele van een familielid. Door het openschuiven van ramen en klim men over muren en langs afvoerpij pen verschaften zij zich toegang. Verkiezingen in Duitsland Het politieke leven in Noord-Rijn- land-Westfalen staat in het teken van de gemeenteraadsverkiezingen, die aanstaande Zondag plaats zullen vinden. Het zullen de eerste verkie zingen zijn na de valuta hervorming. Van de 12 millioen inwoners is on geveer 70% stemgerechtigd. Acht par tijen nemen aan de verkiezingei deel. DUBBELE ROL BESCHUIT: 26 CT. De kostprijs-verhoging van beschuit die 1 cent per dubbele rol bedraagt, mag thans in de verkoopsprijs wor den doorberekend. De prijs is dus 26 ct. per dubbele rol van 14 stuks Welkome aanvulling van vleesrantsoen Bij een jachtpartij op graaf Sten- bock's landgoed Sundby bij Stockholm heeft Prins Bernbard drie elanden ge schoten. De gehele buit bedroeg 13 elanden. ping dikwijls maken tot een vloetï? Daarom sta ik wat septisch tegenover een film als „De God der Schepping", onlangs in dit blad besproken, als 'n middel om tot geloof te komen. Het aanschouwen van de schepping brengt niet zonder meer tot geloof de er kenning, dat er een Ma£er moet zijn is heel iets anders!). Wel is het om gekeerde het geval: de gelovende mens (daardoor niet beter!) zal bij het doordringen in het scheppingswonder, met steeds dieper bewondering voor Zijn Schepper vervuld worden cn kan zich aldus in Zijn geloof ges-er kt voelen Maar wij mensen beginnen niets met het geloof. Slechts mogen wij hopen door de Genade Gods er ééns mede te mogen eindigen. P. Prins van Wijngaarden Palestina eo de V.N. Bernadotte 's rapport De politieke commissie van de Ver. Naties is gistermorgen begonnen met de bespreking van het rapport' Van wijlen graaf Bernadotte, dat zowel door Engeland als door de Joden wordt bestreden. Graaf Bernadotte had er- in zijn rapport op aangedrongen, dat de staat Israël zou worden erkend 'n dat Jeruzalem onder nationaal zelf bestuur zou komen.- De waarnemende bemiddelaar, dr. Bunche, heeft verklaard, dargi-aaf Bernadotte de onverzoenlijkheid der beide partijen als oorzaak- zag voor de nog steeds uitgebleven ba sis voor overeenkomst. HERNIEUWDE POGINGEN Bunche zei verder, dat Bernadótte van plan was geweest, om in Parijs hernieuwde pogingen te doen óm vol gens zijn conclusies een Arabisch- Joodse overeenkomst t® bereiken. Hij verbeeldde zich echter in het geheel niet dat Arabieren of Joden deze con clusies meteen in hun geheel zouden accepteren. De commisie heeft besloten, Mosje Sjertok, de minister van Buitenland se Zaken van de voorlopige regeAig van Israël aan de debatten t® laten deelnemen. De Arabieren en Joden zullen misschien hun zaak Zaterdag morgen kunnen voordragen. „Leugens" De Joegaslavische premier, maar schalk Tito, heeft in een rede voor de communistische jeugd te Belgra do in verband met de aanvallen op zijn regiem door de Cominform ver klaard, dat hij het zeer betreurde „dat vele communisten de eigenschappen waarheidsliefde en rechtvaardigheid misten". Wij hebben altijd veronder steld, aldus maarschalk Tito, „dat al leen het afgeleefde kapitalistische stelsel zich van zulke leugens kon be dienen". -v Befehl. Door de krijgsraad in In donesië zouden drie Neder landse militairen tot zware straffen zijn veroordeeld, om dat zij geweigerd hadden gehoor te geven aan een hun gegeven bevel om de kam pong Pakisadji plat te bran den. De tweede kamerleden van der Goes van Naters en Vorrink (p.v.d.a.) hebbende minister-president en de minister van overzeese ge biedsdelen gevraagd of dit hun bekend is. Het platbran den van de kampong heeft, aldus de vragenstellers, in feite plaats gevonden. De ministers wordt o.a. r# vraagd, of zij nadrukkelijk willen uitspreken of naar hun mening de regel „Be fehl ist Befehl" in de Ne derlandse rechtstaat gelding heeft. TELEVISIE IN HEEL NEDERLAND? De adjunct-regeringscommissaris voor het radiowezen en de Nederlandse Radio Unie hebben bij Philips in Eindhoven een televisiedemonstratie bijgewoond en besprekingen gevoerd over de mogelijkheid de televisie voor Nederland in te voeren. V.Lnzv de heren M. Franken, directeur van de N.V. Philips Verkoop Mij. voor Nederland, Pater Kors, voorzitter van de NJLU., Mr. Ph. de Vries, adjunct-regeringscommissaris, Ir. R. E. Laman Trip, technisch directeur van de Hoofdindustriegroep Apparaten en R. H. F. J. Wubbe, secretaris van de Technische Di enst van de N.R.U. Milliarden fnéér voor V.S.-wapenen? Welingelichte kringen te Washing ton hebben een uitbreiding van de be groting voor de Amerikaanse verdedi-» ging voorspeld. De gewapende diens* ten zouden het vrijwel onmogelijk achten de toekomstige uitgaven bin nen de grens van 15 milliard dollar te houden, welke door Truman is vastgesteld. Men noemt een eventuele kostensom voor wapenen voor Ame rika zelf en voor West-Europa van twintig milliard dollar voor het jaar van 1 Juli 1949 tot 30 Juni 1950. „WIJ VECHTEN NIET". Jeanette Vermersch, een commu nistische afgevaardigde voor Parijs in het Franse parlement, heeft gisteren verklaard, dat de communistische par tij haar leden zou instrueren niet te gen de Russen te vechten ingeval Frankrijk in een oorlog tegen de Sowjet-Unie zou worden betrokken. Zij voegde daaraan toe: „Als het bevel om tegen de USSR te vechten onterend zou zijn, zou het onze plicht zijn niet te gehoorzamen. HITLER'S BEZITTINGEN De zuiveringsrechtbank acht Hit- ler's zelfmoord bewezen. Al zijn be zittingen (en dat zijn er heel wat) werden verbeurd verklaard. Bramuglia vraagt inlichtingen - Rusland weigert Na negen dagen pauze, waarin de zes „neutrale" landen gepoogd hebben, een weg te vinden om tot opheffing van de Sowjet-„blokka- de" van Berlijn te geraken, heeft de Veiligheidsraad de discussies over de Berlijnse kwestie voortge zet. De waarnemende voorzitter van de Raad, dr. Juan Bramuglia (Argen tinië) heeft aan de vier mogend heden, die in het geschil betrokken zijn gevraagd, „te verklaren, hoe de verkeersbepalingen in Berlijn en tussen de Oostelijke en de Wes telijke zónes zijn ontstaan". Hij vroeg vervolgans of de vier mo gendheden uitvoerig wilden medede len, welke overeenkomst de instruc ties aan de militaire gouverneurs van Berlijn inhielden en door welke oor zaken de overeenkomst niet was uit gevoerd. „Een truc" ÏDe Verenigde Staten en Frankrijk hebben zich bereid verklaard, de door Bramuglia gewenste inlichtin gen te verstrekken. De Britse gedelegeerde Cadogan zeide, dat hij gaarne aanvullende in lichtingen zou geven, doch dat het merendeel der antwoorden op de twee vragen reeds gegeven is „in de gepubliceerde documenten met inbe grip van het witboek, dat de Britse regering onlangs heeft uitgegeven". (In dit wi'boek wordt de huidige onhoudbare situatie o.a. toegeschre ven aan de onverzoenlijkheid van de Sowjet-Unie, (red.) De Russische afgevaardigde Wy- sjinsky beschouwde de Vragen van Bramuglia als een truc om de Sowjet Unie te betrekken in een discussie over de Berlijnse kwestie in de Vei ligheidsraad. „Het is naief t® geloven, dat wjj in dit aas zullen happen of ons aan deze vliegenvanger zullen laten kleven", zei de Sowjet afge vaardigde. De zitting werd vervolgens tot Dins dagmiddag verdaagd. Rede van Truman „Ik beschouw de toestand niet als hopeloos" zo verklaarde president Truman gisteravond toen hij het had over de meningsverschillen, die tij dens de besprekingen in verband mer de atoomenergie te Parijs tussen de Sowjet-Unie en andere Verenigde Na ties aan het licht zijn gekomen. Tru man bracht voorts critiek uit op de tegenkanting van Rusland inzake het plan der meerderheid nopens de con trole op de atoomenergie en laakte de Sowjet-Unie omdat zij in deze kwestie van haar vetorecht had ge bruik gemaakt. Hij voegde er aan toe „Wij hopen, dat de Sowjet-Unie en al de leden van de VN zullen inzien dat het wijs, logisch en noodzakelijk is 'n controleplan goed te keuren, dat in de commissie door zulk een grote meerderheid wordt gesteund". De Communisten trekken terug Volgens een bericht uit Ma- dioen hebben de communisten onder leiding van Djoko Soe- jono het resort Poeloeng ver laten om terug te trekken naar Elaoeng, ten Zuiden van Po- norogo. Hun sterkte wordt ge schat op 4500 bewapende man schappen, die vergezeld wor- door 1000 gezinsleden. Hoewel uit vele andere dis tricten ook hevige gevechten, vaak op kleine schaal, worden gemeld, heeft een woordvoerder van de republiek medegedeeld, dat de opstand der communis ten practisch is onderdrukt. Thans zouden mr fc-egelen wor den getrvffen om de afzonder lijke groepen opstandelingen on schadelijk te maken. Aneta deelt nog mede, dat Japara door communisten be zet zou zijn. Koedoes en Pati vielen reeds eerder in hun han den. DOODSTRAF GEëlST. De advocaat-fiscaal van het Bijzon der Gerechtshof te AmsterdVn eiste gistermorgen de doodstraf tegen Koot en Hofman, twee medewerkers van de in de oorlog beruchte colonne Henneicke. VAN GEELKERKEN KOMT VOOR. De plaatsvervangend leider van de N.S.B. en inspecteur generaal van de landwacht, van Geelkerken, zal bin nenkort voor het Amsterdams Bijzon der Gerechtshof terecht staan. Het proces-verbaal zal de komende week aan de procureur-fiscaal mr. Sikkel, worden overhandigd. MINISTER STIKKER IN PARIJS. De minister van Buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, is gistermiddag per vliegtuig naar Parijs vertrokken om deel te nemen aan de besprekin gen met de ministers van Buitenland se zaken van de landen, die betrok ken zijn bij het plan Marshall De Nederlandse minister zal vandaag te rugkeren. BOND VOOR STAATS- PENSIONNERING. De Bond voor Staatspensionnering heeft gisteren een buitengewone al gemene vergadering gehouden in Am sterdam. Uitdrukkelijk werd vastge houden aan het oorspronkelijke be ginsel en doel van de bond: een premievrij pensioen voor alle Neder landse mannen en vrouwen. BESPREKINGEN IN PARIJS Naar vernomen wordt, zullen de ministers van Financiën van Groot- Brittannië, Frankrijk en de Benelux- landen Zondag a.s. te Parijs bespre kingen voeren, in het bijzonder over de manier en middelen van financie ring der nieuwe defensie-schema's SCANDINAVISCHE MILITAIRE POLITIEK De ministers van defensie van De nemarken, Noorwegen en Zweden zijn~te Oslo bijeen geweest ter be spreking van een gemeenschappelijke Scandinavische militaire politiek. OVEREENSTEMMING Over de ontmanteling van Duitse fabrieken zou tussen de Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken Bevin en de administrateur van het Mara- hall-plan Hoffman, overeenstemming zijn bereikt. REVOLUTIE IN HONDURAS Volgens betrouwbare berichten uit Honduras is in dit land een revolu tie uitgebroken. De strenge censuur in dit land maakte directe berichten over de opstand onmogelijk. KOERS FRANSE FRANC Van betrouwbare zijde is verno men, dat de Franse regering Vrijdag middag heeft besloten met ingang van Maandag weer een enkele koers voor de Franse franc vast te stellen. Door deze maatregel wordt de waar de van het pond sterling ongeveer 1060 francs. Twaalf jaar geëist tegen ex-hoofdredacteur van „De Telegraaf" Voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof had zich gisterochtend te verantwoorden de thans 41-jarige ex- hoofdredacteur van het dagblad „De Telegraaf", Comejis van der Heijden. Hem werd ten laste gelegd dat hij van October 1944 tot het einde van ■de oorlog het hoofdredacteurschap heeft bekleed bij „De Telegraaf" en tezelfdertijd fungeerde als waarne mend hoofdredacteur van .Het Nieuws van den Dag", welke beide bladen aldus de dagvaarding „naar algemeen bekend is, in de be zettingstijd de nationaal-socialistische en Duitse belangen zoveel moge'ijk trachtten te behartigen". Voorts zou hij in September 1944 te Berlijn dienst genomen bij de Waffen SS. In October 1944 keerde verdiepte, die als oorlogscorrespondent *a- het Oostfront had gewerkt, naar N-der land terug én nam hij contact op met de directeur van „De Telegraaf', de heer Holdert. Op dat ogenblik was bij het dagblad de functie van hoofd redacteur vacant en Holden b^o >t. Van der H. als zodanig te beno? nen Op een desbetreffende vraag van de president zeide verdachte: ..Wat de „Telegraaf" betreft, er was géén dag blad in Nederland, dat de moed had berichten van de Engelse zender te verwerken. Iets wat wij wel gedaan hebben". De procureur-fiscaal had niet zó veel bewondering voor de moed van verd. als deze zelf. Hij laakte z'n arti kelen, vooral een, dat tot doel had de schuld voor de verschrikkingen van de hongerwinter op de regering in Londen te schuiven. Hij eiste tenslotte, 12 jaar gevangenisstraf.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1