Gewest Noord-Holland Noord P.v. d. A. bijeen Humanistisch Verbond ook te Alkmaar opgericht Klaas Boot Jr. en Rie de besten van G^e ne Beter Alcmaria won regelmatig van tegenvallend UW (4-2) 8* r bosal"! O' WASMACHINES MAHUELA DEL RiO Adverteert in dit b!ad OERSTERK ©ip|pl©% Magisfrale rede van de heer Scheps „Al heeft de uitslag van de verkie- zingen ons niet ten volle bevre- digd, voor de Partij van de Arbeid is ze zeer belangrijk geweest, om- l dat de Partij een ontzaglijke ac. I tiviteit heeft ontwikkeld, Welke L de organisatie ten goede is ge- 1 komen" t Aldus de voorzitter, de heer Van j Capellen op de najaarsvergade- ring van het Gewest Noordholland j Noord in het Wapen van Heems- I kerk te Alkmaar. De vergadering was uitstekend j bezocht- Tal van afgevaardigden uit de hele provincie waren naar Alkmaar gekomen om zich te be raden op welke wijze de propagan da voor de P v d A het best kan worden verricht. De heer Van der Vaart hield een inleiding over wat er deze winter zaj moeten worden gedaan om de P v A uit te breiden en te consolide- De afdelingen moeten de grootst mo gelijke activiteit ontplooien en het Gewest zal daarbij graag de behulp zame hand bieden. Het socialistisch inzicht zaj moeten worden verdiept. Ook aan de scho ling van raadsleden en candidaat raadsleden zal grote zorg moeten worden besteed. Mevrouw Sleert-Brouwer hield 'n pleidooi om vooral het werk on der de vrouwen ter hand te ne men. Er moeten veel meer soc dem. vrouwengroepen komen. Ze deed een beroep op de mannen om daarbij behulpzaam te zijn. Het is niet de bedoeling om de bond voor Plattelandsvrouwen schade te doen.. Het gaat om de politieke bewustwording van de vrouwen. DISCUSSIES Bij de discussies gaven verschillende afdelingen goede wenken, die de pro paganda zouden kunnen bevorderen. Over het algemeen was de toon wat de groei van de Partij betrof zeer op timistisch. De voorstellen van het Gewestelijk bestuur inzake de propaganda wor den ongewijzigd vastgesteld. De af deling MidwoU' bevreemdde het, dat in Amsterdam de communistische wethouders ijn ontslagen, terwijl in andere gemeenten ze in commissies worden herkozen. Verschillende afgevaardipden voer den hierover het woord. De een wil de de strengst mogelijke maatregelen tegen de CPN, een ander wilde re kening houden met verschillende om etandigheden. Casius uit Hoorn, die door Mid- woud was bedoeld richt zich »n sommige dingen niet naar het pai- tijbestuur. Het partijbestuur maakt partijpolitiek, de raadsfracties ma ken gemeentepolitiek. Hij behoudt zich het recht voor zelfstandig te- handelen. Ei. geval moet plaatse lijk worden bekeken. Ook Enkhui zen deelt deze mening. DE VEI. TEGENWOORDIGE»* VAN HET P B. AAN HET WOORD. De heer Scheps, vertegenwoordiger van 't PB zegt dat men 'n advies van het PB niet moet beschouwen als n bevel aan de kinderkamer. E^k geval moet op zichzelf bekeken worabn. Er kan verschil zijn tussen een wethou der van Amsterdam en een van een andere gemeente. Hij kan zich geval len indenken, waarin men de commu nisten per sé weert Over de discussies zal rapport aan het PB worden uitgebracht. De heer Scheps besprak hierna de politieke toestand. Voor 1940 betoog de hij zou men eerst ovef Nederland se aangelegenheden spreken. Nu spreekt men eerst oyer 't buitenland. Wij zijn teleurgesteld. Opnieuw is de situatie dreigend. Opnieuw is de democratie in ge vaar door de tegenstelling Oost-West door dat Rusland slechts door een Jubileum avond Gita-Mando' Zaterdagavond hield het Alkmaar- se- Mandolmeorkest „Gita-Mando" voor een uitverkocht „Wapen van Heemskerk" haar jubileumavond ter gelegenheid van haar 10 jarig be staan. Nadat de heer Bruin deze avond ha.1 geopend trad het jubilerende orkest het eerst voor het voetlicht onder krachtige leiding van de heer R. Was senaar. Prachti0 klonk de muziek door de zaal en een welverdiend ap plaus was i beloning na elk num mer. Na dit optreden, speelde de ac-' cordeonver. „Jong Hoorn" uit Hoorn erkele succesnummers uit hun re pertoire welke zij juist des middags voor de KRO hadden gespeeld. Ook hier was het succes daverend. Na de pauze was het de beurt aan hec cabaretgezelschap „RASA" uit Alkmaar. RASA heeft i- Alkmaar 'n uitstekende naam en vooral de ca baret afd. van deze vereniging kan bogen op een goede naam. Zij liet cok deze avond weer enke'.e zes.- ge slaagde schetsen zien, waarvan de po* litiecommissaris wel het grootste suc ces had. Jan adig had met zijn le ven iedjes en voordrachten een ge- w cidig succes. toeval met de democratiën tegen het fascisme streed. De beschaving van het Westen wordt bedreigd door de dictatuur. Uitvoerig motiveerde de heer Scheps deze stellingen. Wij zullen ons moreel sterk moeten maken tegen elke vorm van dictatuur Wat het Indonesische vraagstuk aan gaat, zei de heer Scheps .dat de Ne derlanders zich vertrouwd zullen moeten maken met de idee dat het Indonesische volk tot ontwaking is ge komen. Wij moeten niet steeds achter de feiten aanlopen. De derde moei-, lijkheid is dat de economische we reldhuishouding moet worden om gevormd. Nederland zal deze problemen in in ternationaal verband moeten oplos sen De oplossing zal slechts gevon den kunnen worden in sterk vooruit- trevende geest. Deze geest zal socialistisch moeten zijn en het volk zaj er van doordron gen moeten worden. Alleen de kracht van de vrijheid van geest zal het ons mogelijk ma ken de dreiging van de overwinning van de dictatuur te weerstaan. Mogen wij daartoe de kracht opbrengen. Hierna werd de vergadering geslo ten onder het zingen van de socialis tenmars. BRANDSTOFFENTOESLAG Ook in de komende winter zal aan personen die een uitkering ontvangen krachtens de bepalingen van de soci ale bijstandsregeling een brandstoffen toeslag worden verstrekt. Deze toeslag groot f2 of f 1 per week voor personen, die respectieve lijk minstens 12 eenheden of 6 een heden brandstof hebben toegewezen gekregen, zal wekelijks boven bedoel de uitkering worden verleend en wel over hef tijdvak van 31 Octobcr tot en met 30 April 1949. DE STAKING IN AMSTERDAM De staking bij verscheidene brandstof- fenhandelaren in de hoofdstad omvat op het ogenblik ruim twee honderd man in twintig bedrijven. De politie beschouwt de staking echter niet als „ernstig". In het hockey-tournooi ter gelegenheid van het jubileum van de Neder landse Hockey bond, in het Stadion te Amstelveen, hebben Nederland en België in de eindstrijd de punten gedeeld (11.) De Belgen maken de gelijkmaker: de Nederlandse doelverdediger Richter tr'cht vergeefs vallende de bal te stoppen. Om de Vrijheid van de Mens... Velen hebben gisterenavond aan de oproep, mede te werken aan de oprichting van een Gemeenschap Alkmaar van het Humanistisch Verbond, gehoor gegeven. Het Humanistisch Verbond wil, zoals wij enige tijd geleden reeds schreven, de buiten-kerkelijken verenigen om ook hen, wier levens- en wereldbe schouwing niet overeenstemt met die van enige religieuze groep, een op de werkelijkheid gebaseerde geestelijke verdieping te geven. DE BEWUSTE MENS Christen geeft het antwoord: God. Nadat de organisatrice dezer eer ste praat-avond, mevrouw G. Prins van der Lijn, met een kort woord de bijeenkomst in het restaurant van „De overdekte" geopend had, zette de heerH. J. J. Lips uit Amersfoort in een boeiend betoog het wezen van het Humanisme en het streven van het Verbond uiteen. „De beroemde Noorse toneelschrij ver Ibsen", zo ving de heer Lips aan. heeft in zijn werk Peer Gynt de figuur getekend van een jonge man, die van zijn leven, één groot lucht kasteel «naakte. Zelfs wanneer Jiij noodzakelijkerwijs met de werkelijk heid werd geconfronteerd, trachtte hij die werkelijkheid nog in een droom in te kapselen. Tot hij, na vele om zwervingen schipbreuk geleden te hebben, berooid in zijn land terug komt. en een ui vindt, die hij ach teloos af pelt. Er blijft van de bol tenslotte niets over, en plotseling weet hij, dat zó het beeld van zich- zelve is: dat het ontdaan moet zijn van alle uiterlijkheden". „Wat hebben wij dan als kern? Een Halier-kampioenschappen Zondag waren wij getuige van deze voor „De Halter" zo belangrijke dag. Precies om tien uur werd begonnen met een welkom aan de deelnemers jury en telcommissie door de 2de voorzitter de Th. Tromp, die door de afwezigheid van de heer Remslag deze functie vervulde Er werd gewerkt in een zeskamp Paard. Brug, Rek, Ringen, Paard- springen en Vrije Oefeningen. Van de 2e en 3e graad turners(sters) waren de prestaties heel goed te noe men. Wij zagen daar bij de dames zeer goede krachten, waaronder Mevr. Veldstra-ten Pas en J. Thesing. Bij de heren F. Elout, H. Lichér. Precies op tijd waren de ochtend- weds rijden geëindigd en konden de resultaten bekend gemaakt worden. DAMES, 3e graad A en B l.J. The sing 87.3 pnt 4 2. A. v. d. Burg-Bakker 85 pnt3 T. Haringhuizen 84 1 pnt. HEREN, 3e graad. 1 F. Elout 81.9 pnt.; 2 G. Gilles 80.5; 3. H Helleman 73.4 pnt. DAMES, 2e graad. 1 M Veldstra- ten Pas 94.6 pnt-: 2 G. Edel 87.2 pnt.; 3. A. Heiligenberg 86 6 pnt. BEREN 2e graad. 1. H Lichér 93.1 pnt-; 2. D. Langenberg 87.4 pnt- 's Middags om 2 uur werden de wed strijden voortgezet en wij zagen de craks van „De Halter" elkaar op de meest vriendschappelijke wijze be kampen. Wederom was de leiding en verschillende functies in goede han den Een extra woord van lof voor Tel.- en Prijzen-Commissie, die na af loop alles klaar hadden en de prijzen en diploma's konden uitreiken. We hebben genoten van deze keur- klassen en we zagen hoe men zich voor de volle 100 gaf als een mede lid een goede beurt had gemaakt. Zo zagen wij Kitty Koster aan de brug bij de eerste graad dame" bortstwaarts rollen, kippen en hooge zwaaien, dat was mooi werk. Leo Post bij de le gr. heren zag zijn brugoefening beloond met 1K2 pnt. Deze turner zal o.i.z. nog wel meer van zich laten horen en gaat zeker een goede turnloopbaan tege moet. Bij de dames ere-graad wisselde de ene mooie oefening na de ander el kaar of omdat deze. oefeningen zowel als bij de Heren ere-graad keur-oefe- ningen moesten zijn. Rie van Genen, Ciara Post, Rie Schermer, Nel Ram pen waren hier in verschillende on derdelen wel de besten. Rie van Genen vergastte ons op een pracht ringen-oefening met een feno menale schroefsalto tot slot. Clara Post was in haar vrije oef. iets buitengewoons, terwijl wij Rie Een humanist doet dat zeer beslist -niet. Wel is hij bereid, hier een vraagteken te zetten. Wij kunnen die diepste kern slechts benaderen omdat •*wij mens zyn: dat betekent, in staat te zijn tot „de ontdekking", dat be tekent óók: bewust zijn. Het' is toch ons principieel verschil met de die ren, dat wij oordelend tegenover het kosmisch geheel staan ,dat wij onder scheid maken in goed en slecht, in schoon en lelijk, in waar en onwaar- Daarom eisen wij van iedere mens ver antwoording en verantwoordelijkheid en daarom hebben wij eerbied voor de mens als bewust deel van het kos misch geheel, als schepper en deel hebber der geestelijke waarden. Dit nu brengt als diepste consequentie de vrijheid met zich mede". „Absolute vrijheid", zo zeide de spreker verder, „betekent ontbinding Ieder mens is door vele factoren ge bonden, in de eerste plaats aan zich zelf. Maar de redelijke vrijheid, dat is het, wat het Humanisme door alles heen voorstaat". De heer Lips roerde vele en zeer belangrijke problemen aan proble- 8en, waar een ieder mee te worste- n heeft. Het Humanistisch Verbond Siu, tracht, door praat-avonden zijn Alcmaria heeft zijn kans om in de kopgroep te blijven met beide han den aangegrepen en een volkomen verdiende zege behaald op een UW, dat zich vrijwel gedurende de gehe le wedstrijd niet als een kampioens pretendent voorstelde. Niet dat deze ploeg een slechte wedstrijd speelde, maar we hadden méér verwacht. We willen hierbij de Alcmaria-zege geens zins kleineren. In tegendeel: de wit- hemden (na de rust blauwhemden) hebben een prima partij voetbal ge speeld. Zowel technisch als tactisch waren zij de meerderen en had de UW-achterhoede het geluk iets min der mee gehad, de overwinning was ongetwijfeld groter geweest- We ge loven niet, dat Alcmaria in dit sei zoen zo goed gespeeld heeft. Alles vlotte prima. De middenlinie vertoonde de taak uitstekend, de voor hoede was weer uiterst gevaarlijk en het was verheugend, dat de Buyzer nu eens niet voor zijn collega's on derdeed. Evers^eyn was wel weer de beste man in deze linie. UW heeft de nederlaag grotendeels aan zich zelf te wijten. Men speelde onnodig hard en scheidsrechter Warmenhoven moest vele malen laten weten, dat er ook nog een scheidsrechter was. Kee per Boudewijn (UW) verrichte vele goede saves, doch zijn verre uitlopen was uiterst gevaarlijk. DE WEDSTRIJD Alcmaria wint de toss en prefereert leden dieper in deze vraagstukken te doen indringer „Het gaat", zo zeide de inleider, om het opbouwen van een levensstijl. Daarom is hier ook zeer veel volks-«opvoedend werk. Wij zullen een stuk humanisering ook in ons land brengen op grond van dit nieuwe geloof: de eerbied voor de mens" GEMEENSCHAP ALKMAAR Nadat enkele vragen beantwoord wardl, kwam men tot de oprichting van een Gemeenschap Alkmaar. Tot leden van het voorlopig bestuur wer den benoemd mevrouw G. Prins-van der Lijn en de heren Koeman (voor zitter), W. Hijmans (secretaris), Zwaanswijk (Penningmeester), R. Kremer, A. Eriks en G. Blankman. Daar er velen deze avond verhinderd waren, de vergadering bij te wonen, merken wij nog éven op, dat men zich ten allen tijde op kan geven als lid bij de secretaris, Langestraat 37 A te Alkmaar. wind mee. UW krijgt reeds direot een corner te nemen, die Dukers weg- stompt. Een snelle Alcmaria aanval wordt besloten met een schot vaü Un- tied, dat doelman Boudewijn corner stompt. Als er plm. 10 minuten ge speeld zijn krijgt Schmidt de bal, keurig omspeelt hij enige spelers, zwenkt naar binnen en jost van plm. 20 meter 'een prachtig schot, dat Bou dewijn t^ machtig is. (1—0). Even later denken we Alcmaria de voor sprong te zien vergroten, als Schmidt voorzet en de gehele UW-verdedi- ging mist. Doch ook de Buyzer mist, en de bal gaat naast. Toch is het uit stel van executie; 5 min. na het eer ste doelpunt krijgt Alcmaria een vrije schop te nemen even buiten het doel gebied. Een schijnbeweging van Ever- steyn is voldoende om de UW muur te doen instorten, Untied ziet zijn kans en het is 20. Vlak hierop krijgt Untied opnieuw een kans doch hij wacht te lang en Freyee kan weg werken. Aan de andere kant schiet Van Dijk een corner van v. d. Bor hoog over. Toch weet UW de achterstand te verkleinen door Van Elswijk, uit een voorzet van rechtsbuiten v. d. Bor. 2-1 Alcmaria zet opnieuw een offen sief in en een gevaarlijke ->nt. staat voor het UW doel als Boude wijn twee keer te ver uit zijn doel loopt. Met onveranderde stand gaat de rust in. Na de thee is Alcmaria direct op nieuw in de aanval, doch het loopt op niets uit. Onverwachts krijgt de Buy zer een kans, doch Boudewijn is op zijn post. Aan de andere kant weet linksbuiten Tips het beter te doen, als hij een goede aanval afsluit met een schot, dat wellicht als voorzet bedoeld werd. Nu ging de bal jot Vreugde van de UW aanhang in sio hoek (22) Deze vreugde is slechu van korte duur: I minuut later is het de Buyzer die de vreugde over laat gaan op de Alcmaria aanhang, door een goed schot (32) UW geeft de moed ech ter niet op Enige felle aanvallen vol gen. doch Maasen c.s. zijn niet meer te passeren. Tien minuten voor het einde valt de beslissing. De Grand lost een hoog schot, dat Boudewijn niet onder controle krijgt, hij laat de bal vallen en het is opnieuw de Buy zer die uit -een kluwen van spelers een gaatje ziet (42). Schermer als jongste der sterren .met buitengewone sierlijkheid haar oefe ningen zagen maken. Nel. Rampen maakte een schaarsprong uit de rin gen. die aller bewondering afdwong! Bij de heren waren 't Klaas Boot Jr. Maup Volkers, Wim Veldstra, die om de ere-palm kampten, terwijl Janne- man, A. Volkers en Langenberg een ander trio vormden. Er is gestreden tot 't eind, met de wil elkaar niets toe te geven en de positie te veroveren, die men meende te kunnen bereiken. Er is aan alle toestellen prima gewerkt, alleen paard was ditmaal van de cracks niet ge heel en al 100 Maar aan de andere toestellen brachten Volkers Veldstra en Boot Jr. ons in extase. De uitslagen van deze groepen wa ren als volgt: DAMES ere-graad: 1. R v. Genen 101,6 pnt.; 2. Cl. Post 98 4 pnt.: 3- R- Schermer 90,5 pnt.; 4N. Romp 88.8 pnt. HEREN ere-graad: 1. K. Boot Jr 110,9 pnt2. M. Volkers 102,8; 3. W. Feldsp-a 97,3; 4. Janneman 88.2. DE KAMPIOEN WISSELBEKER ere-graad en le graad Dames was voor R. v Genen. DE KAMPIOEN WISSELBEKER ere-graad en le graad Heren wasvoor K. Boot Jr. DE WISSELBEKER voor de 2e en 3e graad Dames voor M Veldstra-ten Pas DE WISSELBEKER voor de 2e en 3e graad Heren voor H. Lichér. Extra prijs beste prestaties aan één onderdeel (Dames allen) behaalde R. v. Genen met een paardsprong die haar 19.1 pnt. opleverde. Extra prijs beste prestatie aan éen onderdeel Heren alle graden behaal de K. Boot ook met een paardsprong 19.4 pnt. Extra prijs aan één onderdeel Da mes le, 2e en 3e graad behaalde Kitty Kos*er met een brug-oef. 185 pnt. Extra prijs beste prestatie aan één onderdeel Heren le, 2e en 3e graad behaalde Leo Post aan brug 19.2 pnt. Extra prijs aan twee onderdelen Dames en Heren behaalde K. Boot aan ringen en rek 37.5 pnt- Deze uitslagen werden bekend ge maakt toen de heer Boot voor de laat ste maal zijn fluitje deed hortn. De voorzitter reikte de prij'.*m aan de overwinnaars uit en dan*allen die hadden medegewerkt om d^-c dag wederom zo goed te doen slagm Met dank aan de leider, de he »r K Boot. de heer Visser, voorturners en de jury besloot hij deze spo^eve üa-4 O.i. heeft „De Halter" een g"><d» fceurt gemaakt en ook zijn e- veer v« rschillende jonge krachten di voor de toekomst veel beloven. „Je Hul- ttr" kan met gerustheid het isng bestaan en de toekomst tegemoet g: öoöooööoaoao De 22e October hopen Ronze lieve Ouders en z Grootouders G. KAMP KAMPPLUISTER hun 40-jarige echtver- Q Q eniging te herdenken. Q Q Receptie op Vrijdag 22 Q 3 October in café Laan te Q Q Winkel van 3 tot 5 uur. Q Q J. KAMP 2 g M. KAMP—FLOOR X g Gerrit en Nelly q (XJCOOÖOOOOÖO Heden overleed, na een kortstondige ziekte, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer KLAAS DE GEUS Weduwnaar van Guurtje Schermerhorn in de ouderdom van ruim 80 jaar. Oude Niedorp, P. de Geus N. de Geus-Bos Akersloot, W. de Geus E. de Geus- Schrooder Starnmeer, A, Uitentuis-de Geus J. Uitentuis Kleinkinderen en Achterkleinkind. Oudorp, 16 Oct. 1948 Kanaaldijk E 4 (post Alkmaar) De begrafenis is be paald op Woensdag 20 October a.s. te Stompe- toren nam. half drie. Vertrek van het S'.crf- huis nam. twee uur. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van onze innig geliefde Man, Vader en Grootvader de Heer DIRK KRIJGSMAN betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, A. Krijgsman-Steyn. Westerweg 262, Alkmaar. Opleiding Waterschapsadministratie Bij voldoende deelneming vangt vanwege de vereni ging van Noordhollandse Waterschappen een NIEUWE CURSUS aan ter opleiding voor het Unie-diploma voor waterschapsadministratie. Aanmelding bij J. W. BOERSMA, Kennemerstraat- weg 13, Alkmaar. Dr. J. J. Jungerhans Specialist voor iuw. ziekten 20 October geen spreekuur Er zijn twee nieuwe modellen uitgekumen; op aanvraag zenden wij u afbeeldingen toe. Fa KAR EL BOS - M1KN1 1—- ALKMAAR vzcJSüup uii a i le «i».luiiiiduael GULDEN VLIES lntera. Concertdir. EKNoi KRAUSS DONDERDAG 21 OCTOBER, 8 uur de vermaarde Spaanse Danseres m.m.v. JOAQUIN ROCA (Guitaar) MADGE WILMOT (Pianiste) Programma: AlbenizGranadosBretonde Falla en Volksmuziek. Entrée 150, 2.— en 2.50. Plaatsbespreken vanaf Dinsdag dag. van II tot 1 uur. MEVROUW, reeds 20 jaar specialiseerden wij ons op onderstaande behan delingen: Electr. epileren (pijnloos) verwijderen van wratjes, vlekjes, sproeten, puistjes rimpels, te droge of te vette huid. enz. MAISON GEELS Tel. 3528 Eikend Schoonheidsspe cialist Aparte salon. Oudegr. 231 - Alkmaar. Een PERPLEX-parketvloer kan een stootje verdragen. Met PERPLEX- parket behoeft U niet ieder ogenblik angstig naar Uw kinderen om te zien PERPLEX kan er tegen! Het wordt reeds bij U gelegd vanaf f 4. per M2. TOONKAMERS, Amsterdam, Amsicldijk 146, Tel. 99225-2271$> Rotterdam, Nobelstraat 95B, Tel. 48938 Den Haag, v, Boeizelaerlaan 90, Tel. 555564 Utrecht, Mauritsstraat 98, Tel. 11520 Haarlem, Plein 18, Tel 20879 Maastricht, Brusselschestraat 132 Breda, Spoorstraat 34A Arnhem, Sonsbeeksingel 3A,Tel. 20116 Apeidoorn, Jachtlaan 10, Tel. 2620 Alkmaar, Koningsweg 70. Tel. 37JO leiden, Hooglandsche Kerkgracht 9 Een product van de ,'uerer.febriek. Den Haan

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4