I Zeer verwarde toestand in de Republiek Truman wil vrede door samenwerking Begroting voor Europees Parlement 5E JAARGANG N° 1360 DINSDAG 19 OCT. 1948 Nog langdurige strijd verwacht 29 Man verdronken? Pakisadji Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaardei Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.05 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich_ ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Bureau, Ridderstraat hoek Oudegraeht Tel. R 2200 3971 Slarifoedin niei dood? Volgens nadere inlichtingen uit Midden-Java zou het bericht dat Sjarifoeddin gedood is, niet juist zijn. Zowel Sjarifoeddin als Moeso bevinden zich met enkele leger- autoriteiten in de bossen ten Wes ten van de Willis. Men verwacht niet, dat zij zullen trachten van Java weg te komen. Volgens deze berichten zal er nog een langdurige strijd tussen de communisten en de Republiek gevoerd worden, daar deze de op stand reeds lang hebben voorbe reid en over grote voorraden be schikken. GUER1LLASTRIJD In Bondjo Negoro neemt de strijd tussen de communisten en de Republi keinse froepen de vorm van een gue- rillaoorlog aan. De opstandelingen hebben zich in de bergen verschanst, vanwaar zij telkens uitvallen op ver schillende plaatsen doen. Ook in de residentie Madioen is de toestand nog verre van rustig In verband met het grote aantal gewonden wordt in ver schillende streken dringend om me dische hulp verzocht. BFSrHTTï,n»r,ING TEGEN NEDERLAND In het KN.TP. werd aan do minister van Justitie de vraag gesteld of er sprake was van collaboratie tussen de Indische communistische par«i, Moeso. Sjarifoeddin en Nederland De mini tel antwoordde dat hij over het be staan van documenten hierover nog geen verklaring wenste af te leggen, maar hii voegde er aan toe dat In ver Schillende hoofdkwartieren van de P.KT. de Nederlandse vlag en distinc tieven van de Nederlandse marine Wa- ren gevonden HERVATTING DER BE SPREKINGEN. De P.N.I. en de Masioemi hebben bekend gemaakt, dat zij niet gunstig gestemd ziin over de mogelijkheid om de besprekingen met de Nederlanders te heropenen. In ieder geval zal eerst aan de volgende voorwaarden maeten worden voldaan. Opheffing van de economische blok kade welke Nederland nog steeds toe past en garantie voor de diplomatieke onschendbaarheid van de vertegen woordigers der Republiek. ONRUST OP SUMATRA De Masjoemi op Sumatra schijnt het voornemen te hebben een „heilige oorlog" tegen het comnganisme te be ginnen, wat de Republiek tot dusverre heeft weten te verhinderen. De Re publiek zou er n.1. ernstig bezwaar tegen hebben de strijd fen Godsdien stig karakter te geven. De T.NJ. beeft opdracht gekregen om alle ongere geldheden de kop in te drukken, doch daar deze in zich zelf verdeeld is, zijn er tussen verschillende afdelingen reeds botsingen voorgekomen, hetgeen voor de uitoefening van gezag niet be paald bevorderlijk is. ABDOEL KADIR GAAT HEEN In verband met de ontslagaanvrage van dr. Van Mook heeft ook Abdoel Kadir besloten heen te gaan. Naar het „Dagblad" verneemt zul len anderen, voor wier heengaan eerst gevreesd werd. aanblijven. Rondreis congresleden De vijf Amerikaanse democratische congresleden uit de Zuidelijke .Staten, die eenkort bezoek aan Madrid heb' ben gebracht, zijn Zaterdagmiddag per vliegtuig vandaar naar Brussel vertrokken. Zij zouden ook nog D-n Haag, Frankfort en Heidelberg bezje- ken. Een van hen, Frank Wilson üh Te xas, zeide: „Persoonlijk voel ik erg veel voor Spanje. In een tijd als doze moesten we ons van de hulp" vaii ledereen, die tegen het communisme is, verzekeren". Heil Hiiler Zaterdagavond werden in 'n café aan de Marktgracht te Amsterdam het Engelse en 't Nederl, volkslied gespeeld, waarop een van de bezoekers reageerde met „Heil Hitier". Dit bekwam hem slecht Bin nen enkele ogenblikken ont stond een vechtpartij waar aan niet minder dan 8 man nen en 4 vrouwen deelna men. De Hitlervereerder kwam uit de strijd met een gat ui hoofd, een deerlijk gehavend gelaat, een gewonde kaak en een gescheurd costuum. De strijd in Palestina De Joden beweren strategische heu vels in de Negef te hebben veroverd waardoor zij de wegen naar hun ge ïsoleerde nederzettingen beheersen. Dit is. zo zeggen zij. na zware gevecb ten bereikt. Men verwacht, dat binnenkort een spoedzitting van de Veiligheidsread zal worden gehouden, teneinde de Pa lestijnse situatie te bespreken. De premier van Israël, David Ben Goeridon heeft de Israëlische troe pen de opdracht gegeven een door braak op de weg tot stand te bren gen en de wapens niet neer te leggen dan nadat het doel bereikt is. Ook Maandag is in het gebied van de Negef zwaar gevochten, aldus een Joodse woordvoerder. De voorzitter van de bestandscom missie te Jeruzalem heeft een tele gram aan de VN gezonden, waarin hij beide partijen ervan beschuldigd personen te verhinderen de heilige plaatsen te bezoeken. Verder maakt het telegram melding van schending van heilige plaatsen der Christenen in de door Arabieren zowel als door de Joden bezette zones. Op een bijeenkomst van het Ame rikaans legioen te Miami heeft presi dent Truman een rede gehouden, waarin hij zeide, dat zyn aanvanke lijk voorstel de opperrechter Fred Vinson naar Moskou te zenden, geen verband hield met de bestaande on derhandelingen in het kader der VN of van de raad van ministersvan Buitenlandse Zaken, Mijn bedoeling was, Stalin om me dewerking te verzoeken bij het ver drijven van de huidige giftige atmos feer van wantrouwen, die thans de onderhandelingen tussen de Weste lijke mogendheden en de Sowjet- Unie omringt. Myn afgezant zou ge tuigd hebben van de ernst en oprecht MARSHALL ,%U1T ATHENE VERTROKKEN De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Marshall, verklaarde gister bij zijn vertrek uit Athene, waar hij in het afgelo pen weekeinde besprekingen voerde met Griekse en Amerikaanse func tionarissen, het volgende: „Ik was zeer verheugd naar Athene te gaan. waar ik zelf weinig zag doch des te meer hoorde". Marshall weigerde vragen van ver slaggevers te beantwoorden, „omdat bij in verband met hftidige critieke situatie en orderhandelingen uiterst voorzichtig moest zij PER EENMANSDUIKBOOT DE NOORDZEE OVER? Naar wij vernemen neemt een En gelse officier, Mackenzie, in het Wiï- helminakanaal proeven met een Duit se eenmansduikboot, om de draag kracht en de stabiliteit van dit vaar tuig vast te stellen. Hy zou voorne mens zijn ,in de duikboot van Neder land naar Engeland te varen. Deze tocht zou volgens Mackenzie in 22 23 uur volbracht kunnen worden. ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt met enkele buien hier en daar vergezeld van onweer en hagel. Aanvankelijk meest zwak ke, maar later meer toenemende wind Uit Westelijke richtingen. Iets kouder. heid der Amerikaanse bevolking, waar het haar verlangen naar vrede betreft", aldus Truman. „Op dit ogenblik wil ik duidelijk doen uitkomen ,dat ik geen stap ben afgeweken van mijn besluit, iedere gelegenheid om voor de vrede te werken aan te grijpen". EEN ONGELUKJE BIJ EEN GELUKJE De Amsterdamse politie heeft Za terdag een inbreker gearresteerd, die in 1943 op 17-jarige leeftijd bij een kleermaker in de Bloemstraat een aantal kleedingstukken had ont vreemd. Ondanks het feit, dat hij destijds een vingerafdruk had achter gelaten heeft men hem nooit kunnen vinden. Zaterdag liep hij echter tegen de lamp. Maar het bleek, dat zijn dief stal inmiddels war verjaard. Toen de pditie echter naging hoe het kwam. dat hij destijds spoorloos had kunnen verdwijnen ontdekte zij, dat hij dienst had genomen bij de S.S. Hij wordt niet vervolgd wegens diefstal maar werd niettemin opgesloten in het kamp te Laren als politiek delin quent. In de bollenstreken is men alweer bezig de bloembollen uit te zetten, die Let volgende voorjaar de velden met hun kleuren zullen tooien. Met spe ciale rekken worden de bedden gemerkt en in de gemerkte vakken leg- gon de arbeiders dan de bollen neer. Nederlanders onderscheiden De Engelse ambassadeur in Neder land heeft aan Nederlandse vrouwen en mannen die zich hebben onder scheiden in de strijd tegen Nazi Duits land, onderscheidingen uitgereikt. De ambassadeur zeide in een toespraak dat hij door deze opdracht van zijn Koning zeer vereerd was. Zoals wy in oorlogstijd samen stre den, aldus de ambassadeur, zo zullen wij, dit is een essentiele behoefte, ook in vredestijd moeten samenwerken. Onze volkeren hebben dezelfde op vattingen van democratie en vele de zelfde belangen. In dit verband zei de hij dat het Brusselse verdrag der vijf landen voor vrede en veiligheid in de toekomst van uitzonderlijke grete betekenis kan zijn. e Tot de gedecoreerden behoren ook orof Mr R P Cleveringa, de journa listen-kamerleden F J Goedhart (Pa rool), J S Bruins Slot (hoofdredac teur Trouw) en de hoofdredacteur van „Vrij Nederland", mr H M van Randwijk. Zij ontvingen de Britse Koninklijke medaille voor moed om wille van de vrijheid. Deze onder scheiding werd posthuum verleend aan wijlen C van Staveren uit Veu len <L) Zijn moeder ontving de me- waille. NIEUWE E.C.A.-TOEWIJZING VOOR NEDERLAND De ECA heeft nieuwe toewijzingen tot een totaalbedrag van 18.436.230 dol lar bekendgemaakt. Nederland en Indonesië kregen ge zamenlijk een bedrag van 6.968.000 dollar toegewezen voor de aankoop van steenkool, teerproducten, minera len, katoenen weefsels en nikkel. Van officiële zijde te- Portland- (in het Engelse graafschap -orsetshire) is bekend gemaakt, dat men vreest, dat 29 leden der be. anniig van -h«n vliegdekschip „Illustricus" zijn ver dronken. Een Uberty-boo ,die de zee lieden naar de „Illustrious" terug bracht en tot vlak bij het schip gena derd was, is door de zware zee omge slagen. Onder het licht van schijnwerpers ven afgezocht. Enkele leden der be manning wisten de „Illustrious'' zwem mend te bereiken, anderen werden door passerende boten opgepikt. VLIEGONGELUKKEN Een Amerikaanse Skymaster die kort voor 7 uur gistermorgen van Berlijn terugkeerde is enige kilometeres ten Oosten van het vliegveld Rhein-Main neergestort. De bemanning die uit drie koppen bestond, kwam om het leven. Vier personen verloren het leven toen een vliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht met 34 inzittenden bij een noodlanding wegens machinesto ring enkele kilometers ten Noord- Oosten van Clinton 'verongelukte. Een vijfde inzittende werd ernstig gewond. De anderen kwamen er met iichte verwondingen af. Kan Nederland de doorslag geven? Donderdag wordt in Den Haag een grote internationale betoging gehou den welke georganiseerd wordt door het comité, dat in Mei van dit jaar het grote Europese Congres organi seerde. De gedachte aan een Verenigd Europa is groeiende. In het Franse parlement is reeds een poging -gedaan om de idee op korte termijn te verwezenlij ken. Luxemburg en België zijn er enthousiast over. Er zijn echter nog meer landen bij het pact van vijf betrokken. Nederland heeft zich er nog niet over uitgelaten en in Engeland is men als steeds zeer voorzichtig en wil men niet overhaasten. Daar staat tegenover dat Italië en Ierland hun warme symphatie hebben betuigd. De vraag is nu: hoe staat Nederland tegenover de instelling van een Eu ropees parlement? En hoe staan de Nederlandse partijen er tegenover? Men mag als vaststaand aannemen, dat als België en Nederland zich beiden er onomwonden voor uitspre ken, Engeland zijn gereserveerde hou ding zal laten varen. Dan wordt een belangrijke stap in de goede richting gedaan en is het wellicht mogelijk om in de nabije toekomst een Europees parlement' te stichten. GEEN GROTE BEVOEGDHEDEN Dit parlement zal nog geen grote bevoegdhed/n hebben en voorlopig alleen adviezen kunnen uitbrengen. Deze bevoegdheden zullen dan langzamerhand kunnen worden uitge breid. De bedoeling van deze betoging is nu om de Nederlandse regering in de goede richting te stuwen. Als sprekers zullen optreden de Engelsman Sandys, de Fransman An- dré Philip en de Nederlanders Vor- rink en Serrarens. De betoging wordt gehouden in de Ridderzaal en is voor het publiek toe gankelijk. Brand is duur Hoe groot de schade is, die steeds weer door brand veroorzaakt wordt, blijkt uit het rapport van de hoofd inspectie voor het Brandweerwezen over de maand September. De directe schade, als gevolg van brand wordt in deze maand geraamd op 11 milli- oen gulden. In dit bedrag is mede inbegrepen de schade van de brand op 11 September j.1. in het gebouw van Blauw Friesenveen te Amster dam. Niet mifider dan 13 boerderijen werden geheel of gedeeltelijk door brand verwoest. De totale directe schade wordt hier geschat op onge veer f 560.000. Van 12 grote branden kon de oor zaak niet worden vastgesteld. Het spelen met vuur veroorzaakte 3 grote branden met een directe scha de van T' 110.000. Do'or kortsluiting e. d. ontstonden vijf grote branden. Een nieuw geluid, op de oude wijs Generaal Peron heeft te Buenos Ai res voor een menigte van 200.000 per sonen verklaard dat zijn regering „met uitzondering van enige obscure critici" geen oppositie heeft. Van buitenaf echter werd de regering bedreigd door „geweldige imperialis tische monopolies, die hun kansen in dit land zien ontglippen en een leu gencampagne zijn begonnen". Peron sprak ter gelegenheid van de derd verjaardag de organsatie van de Descamisados, zijn aanhangers. Door hem te vermoorden zou deze be weging niet tot staan gebracht worden Zij zou een objectieve en mystieke leerstelling achterlaten, die door Des camisados tot werkelijkheid moest worden gemaakt. Ieder lid moest een waken soldaat zijn, nu het verraad in alle medestanders kon schuilen. Waar hebben we dit geluid ook meer gehoord? Sprak Mussolini niet zo on geveer 't zelfde? AFSCHEIDSDINER De NederlandsZuid-Afrikaanse vereniging biedt heden de Neder landse emigranten die met de „Kota Inten" naar Zuid-Afrikr, zullen ver trekken een diner aan. De vereniging is er van overtuigd dat de emigratie de goede verstandhouding tussen de beide landen zeer 2al bevorderen. DE GAULE OP HET VINKENTOUW Naar aanleiding van de uitslagen van de verkiezingen in Frankrijk, waar kiesmannen moesten worden gekozen, voorspellen politieke waar nemers bij de verkiezingen voor de Raad van de Franse Republiek een grote overwinning voor De Gaulle Sommigen verwachten zelfs, dat bij de absolute meerderheid zal behalen. De uitslag van de verkiezingen was als volgt: Communisten 20 (88); So cialisten 50 (64); MRP 25 (70); Radi calen 80 (40); Gaullisten e.d. 145 (93) HOE DE DUITSERS STEMDEN In Rijnland Westphalen zijn Zon dag gemeenteraadsverkiezingen ge houden, waarbij ruim 5 millioen kie zers opkwamen. De voorlopige uitslag luidt in per centen: Christen-Democraten 37.6, sociaal de mocraten 36, Centrum 9,1, Commu nisten 8 en liberalen 7. De communisten verloren vergele ken met de Landdagverkiezingen in 1947 6 pCt. De grootste winst 4 pCt. was voor de socialisten. Ongeveer 70 pCt. der kiezers na men aan de stemming deel. De Briiten hebben „zeer krachtig" geprotesteerd tegen de arrestatie van de Engelsman Richard Wallis van het Britse voorlichtingsbureau te Praag bij en inval van de politie, waarbij een Tsjechischa employé werd gearres teerd. Later werd Wallis weer vrijge laten. Af en toe wordt er een tip opge- licht van de sluier, die de gebeurte nissen in Indonesië bedekt. En elke keer als we iets te zien of te horen krijgen, bevangt ons een beklem ming. Zuid Celebes. Gruwelen, gepleegd door Nederlandse soldaten, in zulk een mate, dat er een onderzoek van maanden nodig is om licht te bren gen. Licht, dat nog niet is verschaft, Zal het wel ooit komen? Bondowoso. Tientallen soldaten ge stikt in een trein. Krijgsgevangeneiv die volgens internationale wetten recht hebben op bescherming en goe de behandeling. Pakisadji. Een dorp wordt in brand gestoken, uitsluitend represaillemaat regel. Ditmaal geen daad, bedreven door Duitsers, die de Hunnen van Europa worden genoemd, maar door Nederlanders, die prat gaan op hun beschaving. Wij -maken ons sterk, dat voor deze daden vergoelijkende motieven kun* nen worden aangevoerd. Ook de In donesiërs zullen wreedheden hebben gepleegd. Wellicht dat van wreedhe den over en weer moet worden ge sproken. Inmiddels heeft de laatste affaire een nasleep. Een drietaj Nederlandse militairen heeft geweigerd aan het bevel om het dorp Pakisadji te ver woesten mee te werken en is deswe ge veroordeeld tot langdurige vrij heidsstraffen. Ds Buskes heeft et naar wij menen te weten, het eerst op geattendeerd en zal zich deswege voor het gerecht hebben te verant woorden. Kamerleden hebben er vra gen over gesteld en wellicht zal de kwestie in het Nederlandse parle ment ter sprake komen. Hoewel wy niet willen verhelen, dat de zedelijke moed van het ver oordeelde drietal ons uitermate heeft verheugd, omdat het een bewijs is, dat het „bevol is bevel" bij ons ten minste nog niet het hoogste gebod ts geworden. Willen we bierbij niet lang stilstaan. Evenmin als bij de onmen selijke straf, die aan deze mannen is opgelegd. Wij denken in dit verband aan po gingen, die van verchillende zijden ondernomen worden om de oorlog te humaniseren. Wij dienen ons bewust te worden, dat deze twee woorden, „oorlog en humanisme'' r.iet in een adem genoemd kunnen worden Oorlog kan ooit humaan gevoerd worden. In het verleden niet en in 't heden, nu de ocrlog totaal geworden is niet en in de toekomst nog veel minder. Dat is de les, die Indonesië ons leert En meer in het bijzonder nog Pakisadji. Het Nederlandse volk is van nature niet bloeddorstig. Maar ook op ons heeft de strijd in Indone sië, die wy nog niet eens volledig oorlog kunnen noemen, zulk een ver dierlijkende uitwerking, dat wij ons moeten schamen over gebeurtenissen, welke daar plaats vinden en die in elke oorlog schering en inslag zijn. Men kan de oorlog niet humanise ren, zomin als men een Christelijke oorlog kan voeien. De enige weg om humanisme en Christendom te doen zegevieren, is geen oorlog meer te voeren. v. Z. onze kleine tovenaar 0SfóoP -

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1