Gevreesde volksziekte blijft toenemen in dit district Beledigingen en mishandelingen ,Een die niet geteld wordt' In gesprek mei de longspedalisi, de heer Vrijman (Van onze verslaggever) „Helaas is ook dU jaar het aantal lijders aan tuberculose in dit district toegenomen", aldus de heer J. Vrijman, arts en longspecialist, tijdens een onderhoud, dat wij met hem hadden. Deze geneesheer bekleedt een leidende functie in de bestrijding van de gevreesde volksziekte in een district, dat zich uitstrekt van Uit geest tot Texel. In een ouderwets gebouw aan de Scheteldoekshaven 2 te Alkmaar is gevestigd het Consultatiebureau voor Bestrijding van Tuberculose. Daar zwaait de longspecialist, de heer J. Vrijman, de scepter. In cij fers. die hU ons toonde, komt het best tot uiting de omvang, die de tu berculose in de na-oorlogse jaren heeft aangenomen. Dit voorjaar heeft zich een belangrijke stijging van open tb.c.-gevallen gemani festeerd en deze tendenz zet zich nog steeds voort- Er moet op gere kend worden, dat er dit jaar 100 gevallen van open t.b.c. door het con sultatiebureau zullen worden ontdekt. Voor de oorlog en verleden jaar waren het er 60 tot 70 gevallen. Er worden dus op het ogenblik 'n aantal tuberculose-patiënten thuis ver pleegd. Dat is een kwaad ding In Ook in de toenaming van het aan tal consulten komt de verbreiding van de tuberculose tot uiting. Voor de oorlog kwamen ongeveer een 3000 mensen per jaar bij het consultatiebu reau. In 1946 waren het er 4500 en ln 1947 zelfs 6200 mensen, die allen In meerdere of mindere mate aan t.b.c. bleken te lijden. Hierbij zijn dan niet gerekend de mensen, die met een eenvoudig consult konden volstaan. Zorg één der oorzaken De slechte maatschappelijke toe stand van de bevolking tijdens de oorlog en ook daarna moet in de eerste plaats genoemd worden als oorzaak van de t-b.c. De voeding is Inmiddels op een dergelijk peil, dat deze niet meer van doorslaggevende betekenis kan worden geacht. De huisvesting echter in de stad en op het platteland, die ver beneden het wenselijke blijft, is een voorname voedingsbodem voor de t.b.c. Maar ook de zorg, die veel mensen hebben, moet genoemd worden. Een bestrij ding van deze belangrijke oorzaken van de tuberculose is van eminent belang en zou de gezondheidstoestand van de bevolking sterk ten goede ko men. Lange wachttijd Gegeven deze vrij sombere situa tie is het van overwegende betekenis welke mogelijkheden de Tuberculose Bestrijding ter beschikking heeft- He laas zijn deze ook niet 100 pCt te noemen. Door het verloren gaan van verpleegruimte in de oorlog en het tekort aan verpleegsters zijn de wacht tijden, voordat opneming in een sa natorium kan geschieden vaak lang. Door het plaatsen van barak ken, ai dan niet bij sanatoria is in het ruimtegebrek tegemoet gekomen. Deze ruimte kon ech ter niet altijd benut .worden doordat er te weinig verpleeg sters waren. De wachttijd is inmiddels wel kor ter geworden, maar duurt ook thans nog 4 tot 7 maanden. On langs werd een patiënt opgeno men, die 10 maanden op opneming had moeten wachten Het Gulden Vlies: Geef mij maar een schip Wat zou U doen als U een schoener erfde? Dit hangt natuurlijk af van de maatschappelijke omstandigheden waarir U verkeert. De zwerver Flip de Schuimer wist er niet beter mee te doen dan al zijn lot genoten deelachtig te maken aan dit geluk en hun een dak boven het hoofd te verschaffen. En dit was nog zo gek niet- Door alle ruzies en kib belarijen werd er een prachtige ge meenschap geschapen daar in die kleine roef; met z'n allen een stel toffe jongens. Tot dan toe bracht de auteur Hans Tiemeijer iets aparts en ons overkwam zelfs een lichte herin nering aan de Driestuivers-opera. Maar toen kwam de moraal van het verhaal. Van deze „a-socialen" moes ten nette burgers gemaakt worden en hier waren nog drie bedrijven voor nodig. Waar we wel van genoten hebben? Van de uitstekende acteurs van de toneelgroep Bouber, die hun rollen prima brachten. Allereerst Riek Neut (Aaf Bouber). Wat een pracht type van een volksvrouw en welk een overgave. Maartje Donders (Annl Langenaken) liet een manzieke we duwe tot werkelijkheid worden, ter wijl Ans Koppen als het 18-jarige Feetije van de ruwe klanten edele zielen maakt' wat als 18-jarige op- zichzelf onwaarschijnlijk was. Van de mannelijke bezetting kunnen wij De Schuimer (Herman Bouber) en De Walelbaas (de acteur Hans Tiemeijer) wel in een adem noemen. Volkstoneel-acteurs van het zuiver ste water. Van Bouber kostelijk sa menspel met „Riek Neut" Wat Piet van der Meulcn, Ben Minoli en Bert Silverster van hun zwervers- rollen maakten stond op hoog peil. Prachtige type-uitbeelding. Silvester Is bovendien een heel goed zanger. Alle lof voor de regie van Hans Tie meijer. Het gezelschap had na afloop een ovatie in ontvangst te nemen. verband met de beperkte woonruim te en het besmettingsgevaar voor de gezinsleden. Ook is de sfeer van het huis niet de geschikste voor de ge nezing. Er worden een aantal mensen ver pleegd in het Elisabeth-ziekenhuis. De afdeling voor tuberculose-patiën ten in het Centraal Ziekenhuis is echter veel kleiner. Alkmaar heeft gelukkig nog een veiligheidsklep, zoals de heer J. Vrij man dit betitelde. Het Consultatiebu reau kan in zeer speciale gevallen zieken onderbrengen in zijn lighal Met goed gevolg is dit al enkele ma len geschied, hoewei deze situatie lang niet als ideaal mag worden be schouwd. Barakken in Alkmaar Het gebrek aan plaatsruimte heeft gtmaakt, dat de Inspectie van de Volksgezondheid Alkmaar enkele ba rakken heeft toegewezen. De bouw hiervan heeft echter grote vertraging ondervonden. Men hoopt echter, dat deze ba rakken ,die plaats kunnen bie den aan 32 patiënten uit dit district, binnenkort gereed zul len zijn. Zü zijn gunstig gelegen n.L achter Westerlicht in de Alkmaarse Hout. De heer Vrijman concludeerde, dat na de oorlog het werk aan het Consultatiebureau voor Bestrij ding van Tuberculose belangrijk is toegenomen. ..De mogelijkheden zijn echter niet gestegen", aldus de longspecialist, ,,er is gebrek aan ruimte, er is tekort aan personeel. Iedereen is overbelast. Dit kan niet onbeperkte tijd duren". Hij hoopt nu maar, dat de bespre kingen met het Rijk en de Inspectie voor de Volksgezondheid verlichting zullen brengen in deze toestand. Wtj mogen allen respect hebben voor de wijze, waarop de mensen van de tu berculosebestrijding hun taak opvat ten, ondanks de bijna niet te over winnen moeilijkheden. Zij moeten op ons aller steun kunnen rekenen. Mo ge ook het Rijk oog hebben voor de strijd die hier gevoerd wordt tegen een gevaarlijke volksvijand: de t-b.c. en maatregelen nemen, die deze strijd kan verlichten. Nog geen afdoende middel Tenslotte sneed de heer Vrijman nog de medische geneeswijze aan van de tuberculose. Het chirurgische in grijpen bij t-b.c. is zeer verbeterd en levert vaak goede resultaten op. Over de medicamentaire geneesmiddelen was hij niet zo enthousiast. Strepto- micine is een vondst, di'> zeker niet afdoende genoemd mag worden en nadelen met zich brengt. In vele ge vallen hebben de patiënten ér toch nut van ondervonden. In Zweden heeft men een geneesmiddel ontdekt, dat de geneeskracht heeft van strep- tomicine en met grotere dose3 kan worden gebruikt en minder nadelen schijnt te hebben. „We moeten echter wel voor zichtig zijn en onze verwach tingen op geneesmiddelen niet te hoog spannen, hoewel altijd hoop blijft bestaan, dat vroeger of later iets gevonden zal wor den als afdoende geneesmid del", aldus de heer Vrijman. Viswedstrijd in de Hoornse Vaart De Alkmaarse Hengelsportvereni ging Luctor et Emergo hield de vorige Zondag haar derde viswedstrijd in de, Hoornse vaart. Er waren 25 prijzen en de deelneming was dan ook groot De lauwertak, uitgeloofd door het Hengelsporthuis Daatselaar werd door de heer C. P. Erich gewonnen met 66 punten. B. Jansen bleef daar twee punten onder. D ewedstrijd was zeer spannend en het laatste half uur moest de beslissing brengen. De uitslagen waren als volgt: 1ste prijs P. Mooy, 2de prijs F. Erich Sr. Tussen vijf le den werd geloot om de derde prijs'. Derde werd tenslotte W. Verhagen, vierde B. Jansen, vijfde J. Burgering, zesde F. Meelis en zevende Weeshof. De Vereniging kan terug zien op een zeer geslaagde wedstrijd waarbij de geest weer als vanouds uitstekend was G.N. De volgende maal net zo! Propaganda-avond Ned. Blindenbond Gisteravond bleek de Doopsgez. Kerk te klein om alle belangstellenden te bevatten voor de Kunstavond die be legd was door de Ned, Blindenbond. Het Alkmaars Dubbel Mannenkv#irtet bracht vier liederen ten gehore, waar van ons vooral het „Indische Wiege lied" van Wesseler trof. Warm pleitte de propagandist, de heer Joh. v. d. Berg, zelf reeds jaren blind, voor de belangen van zijn lotgenoten. Het gedicht „O zon, ik wil gelukkig we zen" van Ad. v. Scheltema noemde hij als van toepassing op de levens houding van de blinde. Zijn ogen zijn naar binnen gericht. Hij wil van bin nen uit leven. Vroeger zat hij aan de kant van de levensweg. Maar van de blinden zelf ging het initiatief uit tot lotsverbetering. Het streven is: door de maatschappij erkend te worden als volwaardig. Braille's uitvinding open de de poort tot geestelijke vorming en ontwikkelng. Tal van beroepen werden genoemd, waarin blinden werk zaam zijn: Musici (Meer dan 50 blin de kerkorganisten in Nederland!), te lefonisten, stenotypisten, ja kort ge leden promoveerde in Leiden een blinde tot Dr. in de wis- en natuur kunde. Ten plattelande is het lot der blinden vaak het moeilijkst. Deze zo mer is een Rijksblindencommissie in het leven geroepen, waarvan veel ver wacht wordt. De hoop is gericht op een wereld van liefde en gerechtig heid, waarin plaats zal zijn voor de sterke en de zwakke, ook voor de blinde. Spr. eindigde met de laatste regels van het Bondslied: Geef ons uw steun, uw medestreven, reikt allen ons uw broederhand, dan komen wel dra beet're dagen voor alle blinden in ons land. Deze vurige rede sloeg zo in, dat zich spontaan een 40 aanwezigen als donateur opgaven. Verder brachten de blinde violiste Gusta v. d. Heijden en de blinde pianist van de Doopsgez. Kerk in den Haag ten gehore: Sonate van Locatelli, Largetto van Handel en Ciacconna van Vitall. Jammer dat In het begin het gebrekkige orgel Joop Slegtenhorst parten speelde. Vooral in het tweede deel van de sonate, waar de melodie in huppelende cadans zich voortspoedt, was het klepperend toetswerk storend.. Later beperkte de organist zich tot een zachte ondertoon, waardoor de violiste het gedragen Largetto en het lichte, fijn zingende, melodieuze Ciaconna volledig tot zijn recht kon laten komen. Met „Najaarsgedachten" en „De Zaaier" van de blinde dichter Fr. Tingen besloot de heer v.d. Berg de ondanks enige oi effenheden, gesla#^ de avond. Monument Dr. Ten Kley Uit de kring van patiënten van wij len Dr. H. E. J. ten Kley heeft zich een comité gevormd dat zich ten doel stelt te komen tot de oprichting van een monument op de Algemene Be graafplaats of tot het instellen van 'n fonds als blijk van dankbaarheid voor alles wat Ds. ten Kley voor zijn patiënten deed. Het comité zal één dezer dagen circulaires turen met de oproep aan alle patiënten dit werk financieel te steunen. Mochten er on der hen zijn, die door een misverstand niet in het bezit van dit rondschrij ven zijn gekomen, dan worden zij ver zocht, zich in verbinding te stellen met mevr. Hoekmeyer-vander Laan, Juliana van Stolberglaan 5, of hun bijdrage te storten op girorekening no. 11978 ten name van J. Hoekmeyer 50-Iarig bestaan van Hockey Scheidsrechtersbond Op Zaterdag j.1. werd een vierlan- dentournooi ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Hockey- scheidsrechtersbond georganiseerd, er werd door het Engelse, Franse Belgi sche en Hollandse team aan deelge nomen. Het feest vond plaats in Amsterdam en op de bonte avond, die Zaterdag avond plaats vond traden behalve de bekende Amsterdamse artisten Jan Kleyn en Rodl Roeters ook drie leden van het bekende Alkmaarse Caba ret gezelschap „Onder eigen Vlag" op en wel Wim Arts, Klaas Koomen en Bob Mulders. Jan Kleyn als accorde onist, Rodi Roeters als sneltekenaar, Wim Arts als goochelaar, Klaas Koo men met imitaties en de Pessimisten met een internationaal programma hebben een op een hoog peil staand programma gebracht dat door de gas ten zeer werd geapprecieerd. Tegen elf uur kwam het einde van deze ge zellige avond. Wij laten hier nog de einduitslag van het tournooi volgen: Door het gelijke spel van Nederland tegen België In de winnaarsronde bezetten beide lan den de eerste en tweede plaats, terwijl Engeland als derde en Frankrijk als vierde eindigde. De damesontmoeting NederlandBelgië gaf een winst van 20 voor onze dames. DE NIEUWE AUTO. HEERHUGOWAARD De jeugdige bestuurder van de pas aangeschafte auto van bakker R. Is met zijn vehikel niet bijster gelukkig. Ruim een week geleden tuimelde hij met z(jn wagen aan de Groene Dijk het water in, deze week trachtte hij een boom te rammen, waarbij ge lukkig maar de wagen meer schade opliep, dan de bestuurder. De poliiierechier Gerrlt W. uit N. Niedorp heeft een rijwiel verkocht onder het merk Turner, terwijl het helemaal geen Turner was. En dat was dan de eerste zaak, die gisterenmiddag door de Alkmaarse Politierechter, Mr. Van der Wall Bake werd be handeld. Hoe het verder afliep met dat fietsje? Wel. Gerrit had eerst allerlei onderdelen gekocht, en daar een fiets van in elkaar gefa briekt, en er later het bewuste merk op geplaatst. Toen moest het vehikel f 165 kosten. Nadat de han delaar van de onderdelen, Her man N. verklaard had, hoe het voertuig eigenlijk wel in elkaar zat, verwees de rechter de zaak naar de rechter-commissaris. BELEDIGING Theodorus V uit Akersloot is boek houder, en heeft de goede naam van de (Wachtmeesters Roemer en Van Zaal aangetast door in het Nieuw Noordhollands Dagblad een stuk te dien opnemen, waarin het optreden dezer politiemannen tijdens de ker mis werd gehekeld. Het stuk is zeer ontactisch geschreven, en er komt nog bij, dat schrijver vroeger met wachtmeester Roemer enig geschil heeft gehad. Nadat drie getuigen licht in de zaak hadden gebracht, rfchtte de Officier de smaad bewezen. Hiervoor vorderde hij een straf van drie maan den. Als verdediger trad Mr. C. Berk houwer op, die zich afvroeg, of zijn cliënt wel met opzet de belediging had begaan. De goede naam is niet aangetast, zo zeide hij: de namen wer den niet eens genoemd. Derhalve drong pleiter aan op vrijspraak, sub sidiair een kortere straf. De rechter achtte de beklaagde schul dig aan het ten laste gelegde, en von niste f 400 of 48 dagen en twee maan den voorwaardelijk met twee proef jaren. Dan is daar Rinske F uit Diemen. Zij is winkeljuffrouw van haar be roep, en heeft, toen zij op een dag in Schoorl was, ruzie gekregen met een andere juffrouw. Ze heeft die ook nog een stomp gegeven, maar de laatste verklaarde dat de stomp zo erg was aangekomen, dat ze zich on der behandeling van een specialist moest laten stellen. De Officier vroeg f 15 of negen dagen. Het vonnis was conform. Wiilebrordus K uit- Uitgeest is een avondje uit geweest, en heeft toen een beetje teveel gedronken. Dat was natuurlijk niet zoals het hoorde; was houdi ziiiing... het daar echter maar bij gebleven maar hij had bovendien nog iemand mishandeld, door hem te trappen en op de grond te gooien. Beklaagde staat bij de politie ongunstig bekend, en 1» als een woestaard opgetreden. Nadat het O.M. voor de mishandeling drie weken had geëist, vorderde de rechter f 70 of veertien dagen en twee maanden voorwaardelijk met twee proefjaren. Hilke K uit Barsingerhorn was weggebleven. Hij had een dame be ledigende woorden toegevoegd en een andere dame geslagen. De Officier vorderde f 15 of tien dagen, en het vonnis was conform. MISHANDELING Simon H uit Alkmaar heeft zich schuldig gemaakt aan dierenmishan deling: hy heeft op een ergerlijke wij ze een kat geslagen. Het was een diertje van drie weken oud. Dat kost te hem nu f 6 of drie dagen. Johan Z uit Schagen is aannemer, en heeft een wonderlijke daad op z'n geweten: hij heeft iemands kle ren vernield. Het was in een café ge beurd, omdat beklaagde een vertering niet wilde betalen. Er werd besloten de zaak nader aan te houden om nog enkele getuigen te horen. Pieter P uit Alkmaar heeft een last lood gekocht, van twee jongens, zon der te onderzoeken, of dat niet op een onwettige wijze in hun bezit gekomen was. Tweemaal was dat voorgekomen en de rechter vond het heel onvoor zichtig. Opkopers mogen bovendien niet van jongens kopen. De eis was derhalve een maand gevangenisstraf een eis die door de rechter werd te ruggebracht tot veertien dagen. Ook Jan H uit Alkmaar had zoiets op z'n geweten. Behalve een ernsti ge vermaning kreeg ook hij veertien dagen. IJsbrand K uit Warder heeft zich vier postduiven toegeëigend, en ze aan enkele andere personen verkocht. De duiven waren uit Engeland af komstig. De Officier noemt het ver duistering, en daar de beklaagde gun stig bekend staat ls de eis f 20 of tien dagen. Het vonnis is conform. O.N.A. presenteerde: Een uitstekend geslaagde opvoering Gisterenavond had in „Huize Wes terlicht" de eerste opvoering plaats door de toneelvereniging ONA met het prachtige toneelspel „Een die niet geteld wordt" door Joh. van Eekelen en Jan Grosveld. Na het welkomstwoord van de heer Mol, die wegens ziekte van de heer Chr. J. Maats, deze taak op zich had genomen, kreeg ONA de gelegenheid te tonen wat zij in haar mars had. Dat het een uitstekende opvoering is geweest bleek wel uit het spontane applaus dat na elk bedrijf opklonk. Arnold Hermsen, een fabrikant, trouwt voor de tweede maal, doch zijn zoon Alfred mist in deze vrouw zijn moeder. De strenge en liefdeloze op voeding die zij hem geeft is er de oorzaak van, dat Alfred het huis ver laat. Na een afwezigheid van 14 jaar wordt hij door zijn vader terugegroe- pen, maar het blijkt ai spoedig dat de verhouding tussen stiefmoeder en zoon in niets veranderd is. Het wordt een kwelling thuis, maar Fred, die op zijn omzwervingen door de wereld een meisje won en weer verloor en aan een ziekte lijdt, waar aan hij sterven moet, vindt één bond genoot: zijn stiefbroer Tom. Deze brengt tenslotte een verzoening tot stand, maar dan is de ongelukkige reeds een gebroken man. De zeer zware rol van Alfred werd uitstekend gespeeld door de heer Jan de Moor. Daarnaast mogen we zeker niet vergeten zijn stiefbroer Tom, (Kees Mooij), zijn geliefde Annie, (Stien Pik), zijn stiefzuster Henny, (Urs van Kerkoerle), Annie's vader, (Jan Tulp). De stiefmoeder (Suze Bruijns) had het in het derde bedrijf een beetje Jong Holland-Nieuws Het eerste elftal heeft deze week weer een overwinning behaald, en wel op het sterke NOC I. Dit was wel de mooiste van de tot nu toe gespeelde wedstrijden en zij die er niet geweest zijn hebben iets gemist. Met de rust stond J. Holland met 10 achter, en ongeveer een kwartier in de 2e helft was deze achterstand al 3—0. Nooit hebben we nog hoop gehad op een gelijk spel. Maar na de 3e goal, grepen de jon gens toch nog de kans en werkend met alle energie die ze hadden, kwam de voorhoede los, en lieten ons het ongelofelijke zien en toen werd het achtereenvolgens 13, 23, 33 en ten slotte nog 4—3. Een prachtige wedstrijd die door de hardstwerken- de ploeg werd gewonnen. J. Holland staat nu op de 2e plaats, met 1 wed strijd minder gespeeld. En alle lei ders (4) in deze afdeling hebben nu leder 2 verliespunten. De jun. wonnen ook weer en wel van het sterke Boys b elftal met 21, en behouden zo doende de kop. Uitslagen ZMC J. Holland 1—NOC I 4—3 J. Holland jun.Alkm. B. jun. b 21 Foresters aJ.Holland a 00 Foresters bJ.Holland b 02 AANVOER VAN VEE Op de Maandagse veemarkt van 18 October werden er 192 vette koelen, 3 graskalveren, 27 nuchtere kalveren en 244 vette schapen aangevoerd. Alles was bestemd voor de Centrale. Bergen Voordrachtavond A. Roland Holst Deze zomer organiseerde het Kun stenaarscentrum Bergen een tentoon stelling van werk, manuscripten, enz. van de dichter A. Roland-Holst waar voor grote belangstelling bleek te be staan. Thans wordt onder auspiciën van dit "Centrum een declamatie- en mu ziekavond gehoftden, gewijd aan het werk van deze dichter o pVrijdag 29 October a.s. des avonds om 8 uur in „De Rustende Jager" te Bergen. De voordrachtskunstenaresse Jan tien van Eek en de klavier-kunste naar H. W. Poldermans voeren het declamatoïium*liit „De geheime Zee", een cyclus van zes gedichten met muziek van Henri Zagwijn, Behalve deze gedichten uit de bun del „Voorb ij de Wegen", worden nog enkele andere verzen van Roland Holst gedeclameerd, ingeleid door een piano-voordracht „Nachtstflcke" van Schumann. Voor belangstellenden in de gedich ten van Roland Holst,uitgevoerd In een muzikale omlijsting, die tot een schier volmaakte eenheid van werk en uitvoering in woord en muziek voerf. is hier een avond van bijznder kunst genot te wachten. Kunstkring Bergen Voor het komende seizoen zijn door de Kunstkring te Bergen de volgende avonden vastgesteld. De eerste uitvoe ring zal plaats vinden op Donderdag 4 November. De Haagse Comedie zal deze avond verzorgen met „De nacht van de 16e Januari". De tweede avrnd is op 2 December, eveneens te verzor gen door de Haagse Comedie terwijl de derde toneelavond op 10 Februari is vastgesteld. Op deze avond komt het Amsterdamse toneelgezelschap „Come dia". De abonnementen voor dit seizoen moeten op Zaterdagmiddag 30 October afgehaald worden ln de Rustende Ja ger, 'g middags van 3 tot 5 uur. te kwaad met een gebrek aan rol* kennis. (Of waren het de zenuwen dia haar parten sP^elde?) De vader, (Ep de Jong) was o.i. wat te rtug in de ze rol. De overige rollen waren in goede handen bij de heer Jelmer Dou- ma, als vriend van Alfred en als Ja* cob ,een tuinman, bij Jantje van Veg- ten als de hospita, juffrouw van Ber gen, en de heer Kees Mooy als dok ter. Met deze uitvoering werd mede gedongen in de wedstrijd voor hef amateurstoneel welke uitgeschreven is door de VATOV. De ONA kan terugzien op een uit stekend geslaagde avond en voor d® nog volgende twe^ uitvoeringen kun nen wij de aansporing geven, ze te gaan zien. Bond voor Staaispensionnering De vergadering van bovengenoemde bond gehouden in café Nieuwendijk op Maandagavond werd geopend door de heer de Greeuw, voorzitter der fede ratie van de bond in N/-Holland. Hij wees de aanwezigen er op dat het noodzakelijk is dat er propaganda ge maakt moest worden voor het doel van de bond. In Bergen zijn momenteel p!m. 600 leden, mede door het toedoen van do heer Keppel, maar er is nog geen bestuur. Uit de weinige leden die aanwezig waren, werd toen een be stuur gekozen bestaande uit de heren F. de Beurs als voorzitter, S. Visser als secretaris, Molenkrochtlaan 6 en de heer J. Hoek, Berkenlaan 16a, pen ningmeester. Hierna volgde besprekingen om een cabaret-avond te organiseren, die dan op 16 November gehouden zou wor den, de entrée-prijs zal zeer laag wor den gehouden, opdat een ieder van deze avond zal kunnen profiteren. De heer de Greeuw sloot deze avond met een opwekkend woord om propaganda te maken voor deze avond en in 't bijzonder voor de bond voor Staa'sn^nsionnering. Jns rdmi WOENSDAG 20 OCTOBER 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuw» 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 9.00 Wer ken van Rimsky-Korsakow; 10.00 Mor genwijding; 10.30 Voor de vrouw 11.00 Populair non-stop; 12.00 Orkest Fran* Wouters; 12.38 The Kilima Hawaiians; 13.00 Nieuws; 12.30 Gram.platen; 14jOO Gesproken portretten; 14.15 Jeugdcon- cert; 15.00 De vrouw in de mist, hoor spel; 15.30 De Regenboog; 1615 Het stond in de krant; 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Graag gehoorde platen; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 1915 Schotse liedjes; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Lezen in de bijbel; 20.00 Nieuws; 20.15 Promenade-con cert; 20.50 „Het eiland van Aara", hoorspel; 21.30 Concertgebouworkest; 22.10 Joods programma; 2225 Kwartet Jan Corduwener; 23.00 Nieuws. Hilversum II 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 715 en 8.15 Gram.muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Ochtendconcert; 10.30 Morgendienst; 11.15 „De erfgenaam v. Redcliffe", hoorspel; 1155 Harmonie- muziek; 12.33 en 13.15 Metropole-or- kest; 13.30 „Dldio and Aenas" van Purcell; 14.30 Plantenpr aatje; 15.00 Concertgebouwkwintet; 15.40 Klanken bij de thee; 1615 Voor de jeugd; 17.30 De vijf Zakaparaês; 18.00 Dameskoor; 18.30 RVU-lezing; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.30 Het actueel geluid; 20.15 Radio-Philharmonisch orkest; 2115 Mt litia Christi; 21.45 Vrij en Bljj; 22.15 Zangkoor; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws. Gelukkig in loten HEERHUGOWAARD In 1947 had 't loterij kantoor Zut alhier, de hoofd prijs van de Schager Paastentoonstel- ling, de 2e prijs van de LTM te Hoorn en de 2e prijs van de Zijper-Land bouwtentoonstelling. En nu vorig» week de hoofdprijs van de grote Enk- huizer Paardenverloting en wel op lot no. 4559 en gekocht door Juffr. E de Jong uit de Basserweg. veiling arkten WARMENHUIZEN 18 OCTOBER lOOOkg Slabonen 46-60; 5400 kg UI en 6—7; 2100 kg Peen 4-5.60; 5500 kg Rode kool 6—7; 16800 kg Witt» kool 4—5. N.-SCHARWOUDE 18 OCTOBER 7500 kg. Aardappelen: Eigenhei mers 5; BI. Eigenheimers 6.50; Beve landers 4.805.10; 16000kg Rode kool 6—8.20; 147000 kg Witte kool 4—5; 2700 kg Groene kool 6—6.90; 6400 kg Uien 6.10—7; 500 kg Bieten I 6; H 4.50; m 3; 1000 kg Peen H 5.50; UI 4.40—4.60; IV 4; 25 00 kg Slabonen 43—68. BROEK OP L DIJK, 18 OCT. 3300 kg. aardapppelen: Blauwe eigen heimers 6.60; Bevelanders 5.30; 18.000 kg. rode kool 6—7.70; 3500 kg. gele kool 5—6.80; 15 000 kg. groene kool 5—6.40; 142 DOO kg. witte kool 4—5.10; 3500 kg andijvie 4; 350 kg. slabonen 42—52; 4000 kg. peen 5.50; 15.500 kg. uien 7—720; 1300 st. bloemkool 14—1T«

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2