JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Moeilijkheden in het Benelux-dorp In geteisterd Putten staat een prachtig Jeugdhuis Nederlandse middenstanders benadeeld Er heerst een onplezierige en ontevreden stemming in het 4200 zielen tellende Brabantse grens dorp Baarle Nassau. Men voelt zich verongelijkt en gedupeerd. De middenstanders zien zich in hun bestaan aangetast. Zij vrezen hét ergste als niet onmiddellijk wordt ingegrepen.. Men zou kunnen zeggen, dat hier op heel bescheiden schaal al eeu Benelux-gedachte groeide nog voor er ooit over Benelux gesproken werd en nu vindt men het jammer, dat juist thans, nu men op weg is naar de econo mische Unie der drie landen er een controverse wordt geschapen tussen Belgen en Nederlanders. Want de Belgische winkeliers er wonen er ongeveer 30 verkopen niet alleen Belgische waren, maar zij krijgen ook de Nederlandse artikelen op de Ne derlandse distributiebescheiden officieel toegewezen. De Neder landse winkeliers krijgen alleen de Nederlandse goederen op de distributiebescheiden. Naar de kelder En nu is het zo, dat de Nederlandse Cliëntéle er gemakkelijker t°e komt. om niet naar de Nederlandse midden stander en naar de Belgische winke lier te gaan, maar alleen naar de Bel glsche winkelier, waar hij alles op zijn officieie bonnen en bovendien nog andere zaken kan krijgen. Wij zijn bij enige Nederlandse win keiiers binnengestapt. Algemeen was de klacht: zo gaat het niet langer, onze zaak gaat naar de kelder. Dit jaar kwamen er vooral in de zomermaanden vele reizigers met au tobussen van boven de rivieren, om Belgische waren tegen,, zwarte francs" te kopen. Men kocl.t ofwel met deze „zwarte francs", ofwel men betaalde zoveel in guldens, dat daar mee het equivalent van de zwarte franc bereikt werd. Anderhalve tiaand geleden liet de economische officier van Justitie te Breda plots alle Belgische artikelen ln de Nederlandse zaken in beslag ne men. Daarvoor zullen 'eze midden standers nog vervolgd worden. Hij liet zulks doen, omdat het gesmok kelde waren betrof en om te voor komen, dat er door het kopen van die artikelen deviezen verloren zou den gaan. Daardoor is de tegenwoordige moej lijke toestand voor de winkeliers in het dorp en de onaangename toestand onderling ontstaan. Wat kan de op lossing zijn? Burgemeester Grauw zeide, dat het wegnemen van alle Belgische enclaves natuurlijk het meest afdoende zou zijn. Dat is ech ter een internationale zaak, die op 'n geheel rradex terrein ligt. Men zou op de 1 ga-aken DE ALCOHOL IS VRIJ Een luxe-auto van een taxibedrijf Uit Borculo kwam Zondagnacht met zulk een geweldige snelheid in de richting Neede gereden, dat de wa gen tegenover de weg naar Haarlo Uit de bocht vloog. De 50 jarige chauf feur werd uit de auto geslingerd en overleed kort daarop. De Ford werd totaal vernield. De chauffeur bleek onder de in vloed van alcohol te verkeren. ELECTRICITEIT UIT DUITSE BRON VOOR GEHEEL W.-EUROPA? Volgens het Duitse nieuwsbureau DPD (Britse zone) is van Belgische zijde een ontwerp opgesteld, binnen kort te bespreken door een conferen tie te Essen van de economische com missie voor West Europa van de VN, vertegenwoordigers van de bezettings autoriteiten en Duitse deskundigen, volgens hetwelk West-Europa voor zien zou worden van electrische ener gie door centrales met eeu productie capaciteit van in totaal één millioen kilrwatt, die gestookt zouden worden met bruinkool uit het Rijnland. Van een Nederlandse Baarle— Nassau alleen kan men niet spre ken. Men kan beter praten over de beide Baarle's, over Baarle Nassau en het Belgische Baarle Hertog, want deze beide dorpen zijn op zeer bijzondere wijïa ineen gestrengeld. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat er in het Neder landse dorp Baarie-Na.'.sau onge veer 32 stukjes Belrisc.i grondge bied liggen. Men "san ergens op Nederlands gebied liv.n passen doen om eensklaps in België te staan en een tiental passen verder weer in Nederland. In een café zou men een partijtje biljart kunnen speten en tot de ontdekking komen, dat na een carambole één bal op het groene laken op Belgisch terrein ligt en de beide andere op het zelfde laken in Nederland rollen. De Nederlanders en Belgen hebben alles gezamenlijk en doen alles ge zamenlijk en nu tot een streng gescheiden houden van alle Belgische en Nederlandse gedeel ten in het dorp. Uit het hiervoor ge noemde, het gehele gezamenlijke le ven, zal men kunnen begrijpen, dat zulks niet doenlijk is. Men zou een grote onrust in de kleine dorpsge meenschap verwekken. Een oplossing Maar een derde mogelijkheid noem de de burgemeester als zeer practisch en zeer eenvoudig: het verleggen van de controledienst der invoerrechten en accijnzen naar de Noordelijk en Noord-Oostelijk gelegen dorpen Chaam en Alphen. Men kan daar een ieder controleren, die goederen uit Baarle Nassau zou willen meene men. Dat zou ook een inkrimping van het aantal controlerende ambte naren betekenen en een vereenvou diging en intenivering van de con trole tegelijkertijd. Naar wij vernemen heeft de mid denstand contact opgenomen met het Tweede Kamerlid, mr. dr. v. d. Heu vel uit 's-Hertogenbosch, die inmid dels reeds vragen aan de ministers van financiën en van economische za ken over deze kwestie heeft gesteld. Londen hoofdkwartier van W.-Eur. Unie? Volgend jaar zou Moniy over 50 divisies moeien beschikken Volgens lt.-generaal H. G. Martin, militair correspondent van de „Daily Telegraph", „zal de verdedigingsor ganisatie van de West-Europese Unie hoewel de permanente zetel van de staf van de opperbevelhebber nog niet is bekend gemaakt, zeker Lon den als centrum krijgen". De corres pondent verwacht, dat aldaar het hoofdkwartier gevestigd zal worden en onderafdelingen van het hoofd kwartier op het vasteland. Ook de bij eenkomsten van de ministers van de fensie zullen te Londen gehouden worden, aldus deze correspondent. Martin schat 50 volledig uitgeruste divisies, ondersteund door een vol doende luchtmacht, het noodzakelij ke minimum, dat eind 1949 Montgo- mery ter beschikking zou moeten staan. EEN MONTGOMERY-CHRYSANT Na drie jaren kweken gelukte het aan de heer H. Heusinkveld te Lich tenvoorde een nieuwe troschrysant te winnen. Te Amsterdam behaalde hij met deze nieuwe aanwinst een hoge onderscheiding. In antwoord op een verzoek aan veldmaarschalk Montgomery 0m de ze variëteit zijn naam te mogen ge ven, berichtte deze: „heel graag". In het voorjaar zal Montgomery 'n aantal stekken ontvangen van de n'euwe chrysant, waarvan het hart röodachtig oker de rand lichtoker is. Meerderheid van Turkse kiezers wenst niet te stemmen De meerderheid van de half millioen kiezers te Instanboel blijkt zich bij de tussentijdse verkiezingen voor het Turke parlement, die in het gehele land door de oppositiepartijen geboy cot worden, van stemming te hebben onthouden. Stembureaux in vele ge deelten van Instanboel waren bijna verlaten en een gelijksoortige boycot werd uit Smyrna gemeld. De Democratische Partij en de Na tionale Partij, beide oppositiegroepen, drongen er bij het volk op aan niet te stemmen, omdat zij het huidige telsysteem aan bedrog onderhevig achten. Men verwacht, dat de uitslagen Donderdag bekend worden. In 1950 wordt de algemene verkiezing in Tur kije gehouden. Hielp Frans diplomaat Joego-Slavisch spion 7 Franse diplomatieke kringen wor den er van beschuldigd, geld en brie ven ter beschikking te hebben ge steld van Andria Lontsjaric, die door een districtgerechtshof te Belgrado berecht wordt, daar men hem er van verdenkt srpionnagediensten te heb ben verricht voor ex-koning Peter van Joego-Siavië. Lontsjaric deelde het Hof mee. dat „een beambte van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken, Bre- va genaamd, langs Franse diploma tieke kanalen 'n verbinding tot stand bracht tussen hem en de ex-koning". Lontsjaric "zeide voorts aan Wid- kowitsj. een mede-verdachte, meege deeld te hebben, dat generaal De Gaulle in Frankrijk spoedig aan dc macht zou komen, en dat de koning persoonlijk hem had verzekerd, dat De Gaulle ,.op een beslissend ogen blik zou helpen". Kijkt Engeland zuur „De mensen doen niets dan klagen in deze tijd. Indien men sommigen mag geloven, gaat men denken, dat zij geboren zijn op verzoek van de minister van Volksgezondheid, dat zij in het huwelijk zijn getreden om de Aartsbisschop van Canterbury genoe gen te doen, dat zij kinderen hebben omdat zulks in het belang is van de minister van Oorlog, dat zij uitslui tend werken voor de kanselier van de schatkist en dat zij hopen weldra te sterven om hun verzekeringsmaat schappij een poets te bakken". Zo schetste de Britse conservatieve afge vaardigde Gammans in een rede te Hornsley de mentaliteit van „de En gelsman onder het socialistisch re giem". (Hij zeide er niet bij, of naar zijn verzuchting dit zwartkijkend Enge land straks s^ms ook zal stemmen om Churchill een genoegen te doen red.) TE VEEL VOOR ZIJN KRACHTEN? De heer Remmelt Boerhof te Em- men, die op Maandag 4 October i.t. de honderdjarige leeftijd bereikte, is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag overleden. De grote belangstelling op zijn verjaardag aan de dag gelegd, heeft waarschijnlijk te veel van zijn krachten gevergd. Komt „dodelijke atoomwolk'' over de oceaan Dr. Ralph Slngleton Sr., weten schappelijk medewerker aan het na tionale laboratorium te Brookhaven, heeft verklaard, dat de dodelijke uit werking van de atoombombardemen ten van Hlrosjima en Nagasakl „uit eindelijk misschien haar weg zal vin den naar onze kusten" en dat „het niet onmogelijk is, dat onze nakome lingen er de invloed van ondervin den". Het laboratorium van Brook haven op Long Island is een belang rijk centrum voor de opleiding van studenten, die gevorderd zijn in de wetenschap van de kernphysica en andere daarmede verband houdende wetenschappen. MOSLEY PAST ZICH AAN Sis Oswald Mosley, de Britse fas cistische leider, heeft verklaard ver trouwen te hebben in de idee van een Verenigd Europa. Hij telde voor een Europese assem- blée te kiezen volgens „het nieuwe beginsel, dat iedere Europeaan kan stemmen voor 'n andere Europeaan". Europees Rusland zou van Mosley ook mee mogen doen (na geheime stemming onder internationale con- tróle). Of hij ook voor de Joodse Europeanen een plaatsje in ruimt In zijii gedachten, vermeldt de historie niet. ZWARE PIEPERS. De Alpha-aardappel van 775 gram is overtroefd* De Wieringer teler J. de Vries vond dezer dagen n.L een piepertje van meer dan een kilo gram, Kan aardappel-tend Neder land de dag verwachten, dat m"n naar de groenteboer gaat om voor de mlddagpot één aardappel of misschien een halve te halen? Ondertussen, wij hoorden van pieperdeskundige zijde, dat deze „reuzenvorming" onder aardappels niet iets nieuws is. Vooral onder de soorten die voor verwerking in fabrieken gekweekt worden, ko men dergelijke „bonken" nogal eens voor. BRAND AMERIKAANSE VLOOTBASIS Vrijdag is brand uitgebroken in de Amerikaanse vlootbasis Quonset Point De schade wordt op een mil lioen dollar geschat. BANDEN VOOR MOTORTRACTIE VRIJ Het ministerie van Economische Za ken maakt bekend, dat met ingang van 19 October 1948 de distributie van banden voor motortractie is op geheven. De regering acht de grond- stoffenpositie, de binnenlandse pro ductie en de aanvoer uit het huiten- land voldoende zeker om tot deze op heffing over te gaan. ê- 't. .^V ■T<\ Dank zij het initiatief en een financiële bijdrage van drie „women's institutes" uit de omgeving van het Engelse plaatsje Stroud slaagde een zevental bewoners van het in 1944 door de Duitsers gedeeltelijk plat gebrande Veluwse dorp Putten er in, een hecht fundament te leggen voor de opbouw van een dorps-jeugdhuis, „Stroud" genaamd, dat Zaterdag middag met enig ceremonieel is geopend. De gelden voor dit nieuwe gebouwd zijn voortgevloeid uit een landelijke inzameling. Doel van het jeugdhuis is de Putten ses bevolking en met name de jeugd die, naar men weet, voor een groot deel vaderloos is, gelegenheid te bieden na werk- en schooltijd gepaste en nuttige ontspanning te vinden. Als dank voor het Engelse initiatief voor dit jeugdhuis bracht een koor tje van kinderen, die na de bevrijding enige maanden in Engeland hebben vertoefd. Engelse liedje ten gehore. De opening verrichtte de loco-burgemeester van Putten, de heer W. van Ganswijjï, Mevr. M. Oudemans-Hacke is voorzitster van een speciale commissie, die het jeugdwerk ter hand zal nemen. 86. De juryleden riepen al tegen hun warme hoofden en maakten gri- cours verdwenen was. Nu kregen zij de andere renners: „Hebben jullie massen, dat zij 't niet wisten. Het was zelf tenminste weer een kans op de Jimmy met meneer Babbel ook ge- hun overigens een pak van het hart, eerste prjja en zij reden er om, dat de zien?" maar de coureurs schudden dat de aap eensklaps van het par- stukken er af vlogen. De stem van Allard riep ons! Het was weer een buitengewoon g# slaagd week-end dat we meemaakten op de Volkshogeschool ,De Zandhoe- ve" in Bergen, ditmaal gewijd aan het volkslied en onder de bekwame leiding van de heer en mevrouw Geraedts. 's Avonds werd door de heer Ge raedts een inleiding gehouden over „Rondom het volkslied" waarin de verschillene aspecten van het lied werden belicht. Vragen als: „Waarom zingen wij toch die oude liederen" en „Waar om hebben de latere liederen slechts betrekkelijke waarde en zyn dikwijls slechts waardeloos", werden lang en breedvoerig besproken en men moest wel tot de slotsom komen dat de ou de volksliederen inderdaad het meest waardevol zijn en dat de curve in de 18e en 19e eeuw bedenkelijk naar beneden loopt. Bron en basis van het lied is de Gregoriaanse melodie, waaruit de Prachtige liederen zijn ontstaan, die we jammer genoeg tegenwoordig veel te weinig zingen hoewel er in de laatste jaren verbetering komt. Het onderwijs en de jeugdbewe ging kunnen in dit opzicht veel doen en het is hun taak deze oude liede ren bij de jeugd te laten voortleven. Deze overschakeling is voor de jeugd leiders die de jeugd boven de 12 hebben inderdaad niet eenvoudig, maar hier kan met veel geduld en juist inzicht toch veel bereikt worden De leiding moet in de eerste plaats zelf goed ter zake kundig zijn en hierin voorziei ce Volkshogeschool op een uitstekende wijze. Zij biedt toch door haar cursus sen en week-ends de gelegenheid tot het verkrijgen van de juiste kennis en daarom kunnen er niet genoeg mensen naar de Volkshogeschool ko men. U begrijpt wel lezers, dat er op dit week-end niet alleen gesproken is maar natuurlijk ook veel gezongen. Zondagmiddag heeft de hr. Geraedts de cursisten verschillende liederen ge leerd, terwijl mevrouw Geraedts en kele punten aanstipte over ademtech- niek en gebruik van de stem en deze oefeningen ook jiet doen en" wanneer U er geweest was zoudt U versteld hebben gestaan over het resultaat van een uur intens oefenen. De leiders van dit week-end ons 's avonds horen, dat ze niet alleen kunnen les geven maar ons konden laten genieten van prachtig® zang en pianospel en zij vormden 'n waar dig slot aan dit leerrijke en plezie rige week-end. De opkomst was jammer genoeg ge ring en we hopen ook, dat een vol gend maal veel meer mensen uit de jeugdbeweging en van het onderwij» aanwezig zullen zijn. R. K. VERWARRING OM DE „HAKKEPLOF". Er blijkt verwarring te bestaan ten aanzien van de bepalingen voor rij wielen met hulpmotor. De ANWB zegt er het volgende van: Alle rijwielen met hulpmotor val len voor de motorrijtuigenbelasting onder de categorie van 1 10 per jaar en worden voor wat de verkeersvoor schriften betreft beschouwd niet als rijwiel, maar als motorrijtuig. Alleen voor motorrijtuigen met een motorvermogen van niet meer dan VsPk (de merken worden nog nader bekend gemaakt), is géén rijvergun ning nodig. Die moeten dus op de rijwielpaden en mogen ook 's Zon dags rijden. President Truman heeft Zaterdag op een speciale persconferentie, na terugkeer van een verkiezingstocht in het midden-westen van de Ver. Staten voor het komende jaar een defensie begroting van 14400.000.000 dollar voor de Verenigde Staten aangekon digd. Hij zeide, dat er een lichte ver betering in de wereld-situatie en in de Sowjet-Russische houding te consta teren was. Hy was optimistisch ren aaanzien van zijn kansen op herver kiezing. FEUILLETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld door XAVIER DE MONIEPIN 12). Tot zijn ongeluk alweer vond Vaubaron crediet bij een machinefabrikant, wiens inhaligheid in handels zaken algemeen berucht was. Toen de schuld van de uitvinder het cijfer van acht tienhonderd francs bereikt had, weigerde de fabrikant langer crediet te geven en bood hem zijn nota aan. Vaubaron bezat geen cent en vroeg om uitstel van betaling. Hij kreeg drie maanden, doch moest daartoe een wissel tekenen van tweeduizend francs op negentig dagen. De negentig dagen verliepen. Vaubaron, wiens gelde lijke verlegenheid groter was dan ooit, kon er zelfs niet aan denken om zijn wissel te betalen. De zaak was weldra in deuivraarders handen, er kwam een veroordeling om te betalen en eindelijk het vonnis. Dit vonnis hield niet minder in dan lijfsdwang. De schuldeiser kon zijn schuldenaar in St. Pelagie doen gevangen zette*. IX. EEN PAAR BOEVEN. Het was zes uur in de avond, toen een eenvoudig gekleed man, wiens leeftijd moeilijk te bepalen viel, langzaam door de rue de Valois Palais-Royal liep. Tel kens bleef hij even stilstaan om naar een uithangbord te kijken of een aankondiging te lezen, welke hier of daar op een muur geplakt was. Dit deed hij echter alleen om snel een blik achter zich te kunnen slaan. Niet ver van de passage Radzivill bestond nog op dat ogenblik een van de restaurants van minder allooi, Welke de Parijzenaars gewoon waren „gargates" te noe men. Boven de deur stond met rode letters: Wij zijn beroemd om onze schapencotelettes. In de beide zalen, welke voor het publiek bestemd waren, trof men een groot aantal tafeltjes aan. Tot deze zalen kreeg men toegang langs een trap van tien of twaalf treden. De wandelaar, van wie wij hier boven spraken, daalde de trap af, na een vrouw op de hoek familiaar gegroet te hebben. Hij liep vervolgens de eerste zaal in en zette zich aan een leeg tafeltje, dat voor twee personen gedekt was. De kellner schoot toe en vroeg: Eet mijnheer alleen? Ja, alleen, antwoordde de vreemde, die naar zijn accent te oordelen ook een vreemdeling moest zijn. Hij scheen een geduchte honger te hebben, en vroeg, nadat hij een menu besteld had, ook een fles Bordeaux wijn. Naar gissing was hij niet ouder dan vijf en dertig, doch hij kon ook evengoed vijftig zijn. Hij had lang blond haar, bakkebaardjes en levendige zwarte ogen, zonder enige uitdrukking, die beschermd werden door een grote blauwe bril. Hij was groot van gestalte, maar had gebogen schouders als een ziekelijk of vermoeid mens. Zijn kleding bestond uit een nauwe grijze broek, en een van die jassen, die men „polonaises" noemt, bij het tegenwoordige geslacht onbekend zijn, en meest allen van groen laken waren. De hoed bood geen bijzondere kentekenen aan. In één woord, zijn kleding en zijn uiterlijk waren volkomen met elkaar in harmonie, De kellner bracht hem zijn diner en van tijd tot tijd onderzoekend rondziende, liet hij het zich wel smaken. Na verloop van tien minuten ontdekte hij een klein man netje, als een welgesteld burgerman gekleed, en dat haastig de trap afkwam. Regelrecht kwam hij op de eter af. Deze stak hem de hand toe en nodigde hem uit mee te eten. Wat nieuws? vroeg de vreemde, toen ook de nieuw aangekomene voorzien was. Prachtig nieuws, mijnheer Werner! Vol-au-Vent heeft de zilverkast en de laden van het kleine atricetje van de Gaité eens geïnspecteerd en heel wat juwelen gevonden, waaronder zeer fraaie. En Mouche-è-Miel, wat heeft die gedaan, Richard? Hij heeft gedeeltelijk, maar niet zonder gevaar, de horlogemaker van Saint-Dénis uitgekleed, wiens winkel even voorbij de gevangenis Saint-Lazare ligt De hor logemaker is wat te vroeg wakker geworden, heeft om hulp geroepen en een pistool afgeschoten. De wacht van de Saint-Lazare is in 't geweer gekomen en Mouche- è-Miel heeft zich gehaast om de plaat te poetsen, nog voordat hij de winkel geheel en al leeggeplunderd had. Wat heeft hij meegepakt? Een dertig stuks horloges, waaronder tien van goud, een pakje kettingen en wat lepels en vorken.... het kan zo ongeveer een duizend kronen tezamen zijn, 't Is toch altijd beter dan niets. En nu Ripainsel? Ripainsel is volgens uw instructies door de tuin het hotel en het boudoir van de gravin Lublinzky in de Champs-Elysées binnen gekomen en heeft er twee ju welenkistjes weten in te palmen. In het ene was een parure van robijnen, in het andere een van saffieren; bewonderenswaardig, onvergelijkelijk schoon, altijd vol gens het zeggen van Ripainsel. Ik heb ze zelf niet gezien. Komaan, dat is beter. Die snuiters hebben hun tijd goed besteed. Nu zullen ze papa Legrip wel nodig hebben. Dat spreekt, mijnheer Werner. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3