Politieagent fungeerde als een inbreker! JIMMY BROWN ALS WIELRENNER NIEUWS UIT DE SKEER WINKEL VOOR «fc LENS Diefstallen konden niet opgehelderd worden In het Oranjekwartier te Bloemen- daal was het de laatste maanden 'is nachts niet pluis. Herhaaldelijk kwamen bij de politie aangiften bin nen van diefstallen. Het merkwaar dige was altijd, dat er geen sprake was van inbraak en dat er nooit het geringste spoor van de dader of de daders te vinden was. De insluiper kwam steeds in de huizen bifcnen door niet-afgesloten deuren of ramen of regelrecht door de voor- of ach terdeur met een valse sleutel. De Bloemendaalse politie stond voor een raadsel en welke voorzorgs maatregelen zij ook nam, altijd was de geheimzinige „Lord Lister,, haar te slim af. Meermalen zette de politie een val op in de nachtelijke uren, soms zelfs werd het gehele Oranje kwartier met agenten afgezet, doch steeds weer bleek alles tevergeefs. De Bloemendalers werden er wan hopig onder en de politie zat met de handen in het haar. Totdat een der Insepcteurs, de heer Voerman, een lumineus idee had. Hij ging de lijst van diefstalen nauwkeurig vtlgens data en uur opgesteld, eens verge lijken met het dienstrooster van zijn manschappen en kwam toen tot de conclusie dat alle gevallen samenvie len met de nacht, waarin een bepaal de agent dienst had gehad. De eerste reactie was twijfel, maar het spoor mocht niet worden verwaarloosd en zo gingen de corpssuperieuren zelf in de nacht van 13 op 14 October op patrouille. Toen bleek dat de verdachte agent, de 24-jarige A. S., op vreemde wijze dienst deed. Hij kwam op geen en kele contrölepost en in zijn laatste dienstuur zag men hem met een voor agenten ongebruikelijke snelheid door het kwa_t-er fietsen. De arg waan was nu een regelrechte verden Toen hielp ontkennen niet meer en de agent gaf zijn schuld volledig toe. Hij bekende sinds maanden 's nachts in de huizen te zijn binnengedrongen met valse sleutels en ongeveer f 1500 aan baar geld benevens 24 textiel- kaarten en andere distributiebeschei den. een radiotoestel en tal van huis houdelijke artikelen te hebben gesto len, De buit bracht hij meteen naar zijn meisje. Het motief was: hij wilde gaan trouwen en probeerde zo zijn inboedel en uitzet bij elkaar te krij gen. Hij heeft bekend in totaal onge veer twintig maal hetzelfde feit te hebben gepleegd. MINISTER VOOR DE SPORT In het Engelse Lagerhuis zal bin nenkort een voorstel aan de orde ko men om een Minister voor de Sport tes benoemen. Men is daar n.1. onte vreden over de resultaten van de Olympische Spelen. Gelukkig dat onze athleten het er beter hebben afgebracht. Over een Sportminister hebben wij ons nog geen zorgen te maken. VON BRAUCHITSCH OVERLEDEN Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat veldmaarschalk Walter von Brauchitsch gisteravond in een ziekenhuis van „het militaire kamp nabij Hamburg, waar hij was gedetineerd, is overleden. Von Brauchitsch, voormalig opper bevelhebber van de Duitse strijd krachten tijdens de veldtocht tegen Polen, was een van de vier Duitse generaals, die na hun krijgsgevan- schap in Engeland hun berechting als oorlogsmisdadigers afwachten. 87. Drie juryleden wierpen zich ten einde raad in een auto om per soonlijk een onderzoek op het par cours in te stellen. Zij maakten zich eigenlijk minder zorgen om Jimmy Brown, dan omtrent het lot van me neer Babbel, die als een soort gevan gene door Jimmy was meegevoerd. I Zij snorden tweemaal over het par- co-rs, maar wat zij ook ontdekten geen Jimmy en geen meneer Babbel. PECH Motorrijwielen zijn prettige dingen. Als je op de fiets zit en er snort er je een voorbij, ben je licht geneigd om jaloers te worden. Wanneer je er echter pech mee hebt, is het iets anders. Dan wordt zelfs de beste motor een onaangenaam blok aan het been. Dat ondervond een on zer medewerkers, die met de motor ver van huis pech kreeg. Veel zin om wandelende naar huis te gaan had hij niet en dus werd er een au to opgebeld, die dra verscheen. Een lang touw aan de auto, de motor er aan vastgebonden en daar ging het. Tenminste, dat zoudt u denken. Helaas was het touw niet goed vast gebonden en slingerde om het stuur heen, zodat motor en berijder op de grond rolden, toen de auto zich in beweging zette. De man kwam er goed af. Maar terwijl hij op de grond zat, zag hij, hoe de motor door de au to over de straatstenen werd voortge trokken. Een diepe zorg vervulde kin. geworden en de agent werd aan hem Wa„( een m<nw ,s op m<). een streng erhoor onderworpen. Hij ontkende ten stelligste, doch de on dervragers betrapten hem op een reeks pertinente leugens, onder an dere dat hij zich op het vastgestelde uur op een bepaalde controlepost had gemeld. Diezelfde middag kwam weer weer een aangifte van diefstel binnen uit c" buurt waar men S. had Sien racen. Een hui3zoiking bij de verloofde van de agent bracht de oplosing. Daar werden namelijk tal van artikelen aangetroffen di in de afgelooen maanden gestolen werden. WERKLOOSHEID IN SEPTEMBER Aan het eind van September was het aantal werklozen geringer dan eind Augustus. Het bedroeg op dat ogenblik 24152. In alle provincies was het cijfer ge daald, behalve in onze provincie, waar het met 654 is gestegen. Een verkl-.ring voor dit verschijn sel kunnen we niet geven. O O Naar wij vernemen hebben Italië, Turkije, Griekenland en Egypte be sloten Om een vierlanden-tournooi voor voetballer© in te stellen. Doel is de Vriendschapsbanden te versterken en een geest van verdraagzaamheid en vrede te kweken. Het doe lis goed. Maar of het wat zal uitwerken? We menen ons te her Inneren, dat voetbalwedstrijden tij dens de Olympiade nog al eens aan leiding waren tot schandaaltjes. En daar waren ook Turken bij betrok ken. Eerlijk gezegd houden we ons hart vast. ment niet direct te vervangen, zelfs als men er de financiën voor heeft. Benauwde kreten ontsnapten aan zijn mond. De auto ging verder, de motor huppelde en rammelde en schokte en botste. Tot de automobilist achter zich keek en de motorrijder miste. Gelukkig bleek de schade aan de mo tor niet groot te zijn. Maar het vreem de van het geval is, dat dit ongeluk aan onze medewerker r verkomen, ons langs een cmweg bereikte. O O De bond voor staatspensionnering is nog niet tevreden met de gang van zaken. Op haar jaarvergadering te Amsterdam bleef ze vasthouden aan de eis van een algemeen premievrij staatspensioen voor alle Nederlanders Het streven van de bord is sympa thiek, maar gezien de insteling van de verschillende bedrijfspensioenfond sen wagen we het te betwijfelen of ze binnen afzienbare tijd haar doel zal zien verwezenlijkt. O O Bij het proces tegen maarschalk Gra- ziani liet deze zich ontvallen dat Mus sclini slap en bedeesd zou zijn ge weest. Als hij tegenover Duitsers stond was hij als met lamheid gesla gen en vond alles goed wat zij. zei den. Dat was de man met de sterke kin van een andere kant bezien. Wilt u geloven, dat het ons niets verwon dert. Het is eigenlijk 'n normaal ver schijnsel, dat meerdere malen voor komt bij mensen, die bij gebrek aan zwaarte omhoog getuimeld zijn. Ze verbergen hun kleinheid door bruutheid en wreedheid te demonstre ren, Komt er echter iemand met een nog groter mond. dan worden het kwispelstaartende hondjes. Roubaix, een stad in Frankrijk is in het bezit van een voetbalclub van beroepsvoetballers. Het elftal ging naar Hongarije en verloor daar te Bu dapest met niet minder dan 90. GrO te consternatie in de kringen der Franse beroepsvoetballers. Dat kunt U begrijpen. Het bestuur der federa tie heeft nu bepaald, dat Roubaix in de eerste twee maanden niet tegen buitenlandse clubs mag uitkomen. Wij vragen ons af of de voetballers in Frankrijk soms ook al besmet zijn met stakingsbacilen. O O Een Amerikaanse geleerde heeft 'n middel bedacht om muskieten te ver delgen. Op een gramofoonplaat heeft men het zoemende geluid voortge bracht, dat de muskieten tijdens de paringstijd voortbrengen. De vrouwe lijke dan wel te verstaan. En de man netjes zijn natuurlijk stom genoeg om daar in te trappen. In zwermen komen ze er op af en vliegen in de listig opgezettte val. Er worden in 'n val gemiddeld 600 mukieten per uur gevangen. Een van de meest beruch te moerassen van Cuba werd in twee maanden tijds van muskieten gezui verd. Er wordt niet bij vermeld, waar de wijfjes blijven. Het Octobernummer van de „Speel wagen" begint ditmaal wel zeer ori gineel: met een advertentie, waarin ter overname gevraagd wordt een echte oud-Hollandse boerenwagen. Jammer genoeg zijn deze wagens er niet al te veel meer, maar wat nog wel voorkomt is de wijze van „ad verteren" zoals men Vroeger deed. En dit wordt op pag. 310 van „De Speel wagen" wel zeer bevattelijk door Bob Entrop beschreven: „Er is een oud boerengebruik, dat het plaatsen van egn advertentie of „Te Koop"-bordjes eenvoudig ne geert en op haar eigen specifieke manier aan het publiek vertelt, dat er dit of dat te koop is. Onlangs kwam ik door de Lange- dijk. Het was ter hoogte van Broek op Langendijk, dat ik op het erf van een echte oude Westfriese stelphoeve dicht aan de weg, een wagen zag staan. Het was een eenvoudige wa gen, waar niets moois a~n te zien was. Geen uitzonderlijke vormen, geen mooi antiek snijwerk versierde het vehikel. Toch was er iets, dat aan de kar opviel. Aan één van de bomen, die in de lucht staken (het was een tweewielige) bungelde een bosje stro in de lucht heen en weer. Het bundeltje goud-geel stro werkte door de opvallende kleur, die tegen het donkergroen geboomte rond de hoeve, scherp afstak, als een blik vanger. Dit was trouwens ook net de fe«doeling. De wagen was te koop en het bosje stro was de advertentie! „Dat moet je ook maar weten", zult U zeggen. Zo is het ook. Oningewijde lieden herkennen natuurlijk in zo'n onnozel bosje stro geen ,Te Koop"- advertentie, maar de boeren en han delaren, die een wagen willen kopen, zegt het genoeg. Het is een oud ge bruik, dat in verschillende varian ten nog voorkomt. Inderdaad, voor ingewijden zegt het genoeg. Doch welke rasechte (ver geef ons dit geijkte woord) Westfries zou dit niet weten? Het gaat niet op de gehele inhoud van „De Speelwagen" te bespreken. We zouden best nog even kunnen uitwijden over de reis met de caricle (soort tilbury) waarvan op pag. 299 sprake is. Een reis, alleen al interes sant vanwege het aantal plaatsen dat doortrokken wordt vanaf De Rijp naar Texei en terug. We kunnen, nee wij moeten U wijzen op de prach tige foto's en de beschrijvingen daar bij. Het meest voor de hand liggende is echter, dat ge zelf „De Speelwa gen" doorneemt en van de inhoud ge niet! Wij voor ons zien waarlijk nu al weer verlangend uit naar het eerstvolgend nummer van „De Speel wagen"! Die oude maarschalk Graziani heeft merkwaardige dingen gezegd over de veldtocht in Abessinië. Er was toen op hem een aanslag gepleegd, waar door hij ernstig gewond werd. De Italiaanse generale staf wilde represailles. En ze werden prompt uitgevoerd ook. Ondanks de waar schuwing van Graziani, dat het een verkeerde uitwerking zou hebben. Bij zijn proces verklaarde hij, dat de Italiaanse verliezen na beëindiging van de veldtocht tien maal groter wa ren dan tijdens de gevechten. Oosterse handelsgeest De KLM beleeft soms wonderlijke dingen. Op een vliegveld in het verre Oosten stonden een aantal pelgrims, die met een vliegtuig van de KLM naar het heilige Mecca zouden wor den vervoerd. Het vliegtuig stond al klaar, maar het was helaas maar 'n armzalige Dakota. De Dakota's ver heugen zich niet meer zo bijzonder in de populariteit van de luchtreizi gers. Ze zijn te armoedig. De pel grims bekeken hej vliegtuig dan ook met afkeurende blikken O O Nog voor ze ingestapt waren, kwam een sierlijke Douglas en land de oP het vliegveld. Dat was beter! Opgewonden snelden de aanstaande luchtreizigers op het toestel af, ter wijl ze luidruchtig eisten, dat ze met de Douglas zouden worden vervoerd. Hun geschreeuw overstemde zelfs 't geluid van de motoren De agent van de KLM trachtte ver geefs de vrede te herstelen. De pel grims weigerden met de Dakota ge noegen te nemen. Als ze nou eens 'n keer vlogen, dan was het beste maar net goed genoeg! O O Er was echter in de Douglas geen plaats meer. Alles was volgeboekt. Hevig verontwaardigd confereerden de pelgrims opnieuw. Toen begaven ze zich naar de directie. Ze namen het niet! Als ze dan perseé met een Dakota moesten, dan wilden ze het goedkoper hebben. Het leek wel een Perzische markt. Maar het eindigde er toch mee, dat de agent aan iedere pelgrim 75 dol lar moest terug betalen. Toenwas de vrede getekend en welgemoed stap ten ze in de gereedstaande Dakota. „As ik de baas was in Nederland", begon de barrebier, „dan zou ut er aars van langs gaan. Ze Prate moin hier nag veuls te veul en alles duurt even lang. Maar ja, ik ben de baas niet en ik zei ut wel nooit worre ok, dus ut" zei nag wel een toidje zo bloive, dat ze achter de1* dinge an lou- pe. En den maar prate of ze dut niet doen zelle en dat niet doen zelle en as ze den net besloten benne om ut te doen, den is ut al weer te laat. Nei, wat dat betreft, ben ik niks in m'n sas. Neem nou dat geval deer in Indië. „Houw maar op", zoi Klaas. „In de eerste plaas weet jij van die hele zaak niks of, aars praatte je niet over Indië, maar over Indonesië en in de tweide plaas, we kenne wel korter bai huis bloive. Ik las deer net in de krant, dat in de raad van Barre- gorn hewwe ze de Weunruimtecom- missie weer benoemd. Nou is dat niet zo'n mirakel, want dat doen ze in al le gemeente. Ut moet nou ienmaal. Maar leit me die commissie nou in Barregorn ut hele jaar niks te doen had hewwe.... Afoin, deer kenne we dat durp ge lukkig om proize. Want ik weet wel van are plaasse." „Dat wou ik je ok zo zegge", mum melde Kees. Hai praat niet als te best, want z'n tande benne net trok ken, dat we hewwe wel derus een toer om um te verstaan. „Dat ken ik je wei aars vertelle. Ik hew nog al wat kennisse onder die commissielede in verskillende plaasse. En azze die me vertelle met wat voor moeilukhede die te kampe hewwe, den roize je de here te ber gen. Nei, den leve ze deer in Barre gorn gelukkig. Deer benne zeker hil- lekendal gien jóö- en moide die trou we wulle en op 'n huis zitte te wach ten. Of ze moete deer allegaar nuuwe huize voor bouwe. Dat zou 'n pracht weze. Maar dat ken ik me meist niet voorstelle. Ik hew er tenminste nooit van hoord. Er benne are plaasse. Deer komt die weunruimtecommisse zowat elke maand bai mekaar. Ze be ginne 's eivends om een uur of acht en voor twaalve gaan ze niet nei huis". Kees keek stroidlustig om um heen Hai wachtte op teugenspraaL. Die kwam vezelf niet ei. Maar voorlou- pig kwam Kees niet meer an ut woord, want de barrebier had al ge nog de straai in, dat-ie z'n oigen zo'n toid stil houwen had. „Deer hei je ut weer", brieste-ie. „Ze praatte maar. Ze praatte maar. In alle gemeentes benne ze nou al een jaar an de gang. Hei jij er veul van ontdekt? Ja zo hier en deer. Maar ut betekent niks. Vleden jaar dochte we, nou, dat ken wat worre. Nou benne we ai zo veer, dat je lache er 'n beetje om. Er is nag niks veranderd. En behalve in Barregorn zitte er ho iderde jongelui op een huis te wachte. Of ze trouwe maar en kruipe van arremoed bai vader en moeder in. Je magge soms niet zien, hoe ze zitte. In een staltje, op zolder, in kippeboete. Afoin,' as deer niks aars is, zei je moin deer niet over hore. Maar dat is ut um nou juist". „Ja, dat is ut um nou juist", her haalde Klaas. „Ik weet van een par- toi, die heb in de verkiezingsstroid een inzameling houwen en die ge bruikte as motto: Niet prate, maar doen. Ut was te wense, dat ze bai die weunruïmte deer ok erus van uit gonge. Maar deer is ut net persies aars om. Veul prate en woinig doen. En deer skiete we niet hard mee op". zoi Dirk, die nagal rustig is. „Das nou wel heel makkeluk, maar vindt jij ut den zo*h lolletje om een stik of wat ouwe mense uit er huis te zette?" Ut bleef een heel toidje stil. We voelde bliksems goed, cat ut niet zo makkeluk is. Op ut lest zoi de barre- beir? „As ze jullie jöös weghale om de zaakkies in Indonesië op te knap pen, is dat zo'n lolletje? Ok niet ei! Maar ut gaat toch deur. As ze je boel tje vordere of ontoigene om een weg an te leggen, gaat ut deur, al vind i« ut nag zo beroerd. En as er nou mense benne, die «n d'r ientje of met z'n tweitjes in een groot huis weune en die mense prak- kezere er niet over om uit er oigen bai me kaar te gaan of are mense er in te nemen, den zei dat maar zo bloive moete. Al zitte er verlegen veui are mense om 'n huis te springe. Ik vind as er nou werkeluk zo'n ge brek is aan weuninge, den moet de beskikbare ruimte toch maar zo eer- luk verdeeld worre. Den spaart dat meskien nag een zoodje nuuwe huize ui.. Nei, as ik de baas was in Neder land, een beetje minder prate, een meer doen". Figaro FEUILLETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld door XAVfER DE MONTEPIN 13)Welnu, laten ze zorgen om 10 uur precies in de avenue de Neuilly te zijn, dan zal papa Legrip hen te woord staan. Een voor een kunnen ze komen. Men moet voorzichtig zijn, niet waar? Het kleine mannetje bleef nog even over allerlei din gen zitten praten, stond toen op en zei: Ik vergat nog haast u te zeggen, dat ik geen cent meer rijk ben. Nu, hier zijn twintig francs. Toen de man weg was, vroeg Werner den kellner om papier, pen en inkt en schreef het volgende briefje: Liefste vriendin, Het spijt mij zeer, dat ik vanavond niet kan komen logeren, maar een dringende familieaangelegenheid maakt my dat onmogelijk. Tot morgen! Nadat de heer Werner dit kort minnebriefje onder tekend had, adresseerde hij het aan Mejuffrouw Ursule Renaud huishoudster bij mijnheer baron de Virville Rue de Pas-de-la-Mule. Hij rekende daarna met de kellner af, stak de brief bij zich en gaf hem bui.en aan een dienstman. Werner-Rodille sloeg nu snel de richting in van de passage Radzivill. MIJNHEER ANTOINE. Een ieder kent de Passage Radzivill, wonderlijk en afschuwelijk zowc? op dit ogenblik als destijds in 1830, donker zelfs op klaarlichte dag, prijkende met arm zalige winkeltjes, tot toevluchtsoord diepende aan aller lei verdachte takken van bestaan, en gebouwd bij wijze van doolhof. Het vrij raadselachtige personage, dat wij aan onze lezers hebben voorgesteld, sloeg deze passage in; toen hij ter hoogte van de rue des Bons Enfants gekomen was, ging hij een zeer smalle, zeer slecht verdichtte Je liefhebbende Rodille, U zijtrap op en klom naar boven, de voorzorg nemende om stil te blijven staan gedurende een of twee secon den, telkens wanneer hij de een of ander tegenkwam, ten einde zich goed er van te vergewissen, dat die persoon zijn weg naar omlaag vervolgde en zich niet om hem bekommerde. Hij bereikte zodoende de zesde en laatste verdieping, en liep een vrij lange gang in, waarop verscheidene deuren uithamen, die elk een nummer droegen. Hij hield stil voor die, waarop no. 5 te lezen was, en over tuigd, dat hij zich alleen in de gang bevond, haalde hy een sleutel uit de zak, opende de deur en trad een klein vertrek binnen. Deze kamer, waarin het gehele meubilair bestond uit een mahoniehouten bed, een toilettafel en één van de grote beweegbare spiegels, waarin men zich gemak kelijk van het hoofd tot de voeten kan beschouwen, geleek volmaakt op de achterwinkel van een kleer- koper. Een zestigtal kapstokken, op gelijke afstanden naast elkaar tegen de muren opgehangen, droegen kleren van allerlei vormen en allerlei kleuren. De kleermaker van een schouwburg kon bijna niet beter voorzien zijn. Alle standen der maatschappij waren hier door hun kenmerkende klederdrachten vertegenwoordigd, De burgerman, de werkman, de dandy, dg priester, de sol daat, de officier, van alle wapens en alle graden, de matroos, de besteller, de koetsier enz. enz. zouden hier onder deze hoop van gedragen plunjes de kleren aan getroffen hebben, die met hun smaak, hun gewoonten cn hun beroep overeenkwamen. Kapsels en pruiken waren er even talrijk als ver schillend. Werner-Rodille liet een gordijn neervallen, die een begluring van buiten* af door het sleutelgat onmogelijk maakte, wierp zijn hoed op het bed, zomede zijn bril, zijn stok en zijn jas, vervolgens nam hij met een enkele ruk de blonde pruik en de ringbaard af, en ging twee of driemalen met een nat servet over zijn gezicht heen. Nooit had er in korte tijd een verwonderlijker ver andering plaats gehad. Niemand ter wereld, die getuige ware geweest van de gedaanteverwisseling van deze persoon, zou in hem aé bleke man met zijn kleurloos gelaat, zijn doffe ogen en zijn kromme schouders her kend hebben. Na al zijn bovenkleren uitgetrokken te hebben, ging dit personage met een bijzondere aandacht de kleren in ogenschouw nemen, die aan de kapstok hingen. Onge- wijfeld aarzelde hij voor hij zijn keus op t' een of ander kostuum liet vallen. Toen deze eindelijk gevestigd was, ging hij schielijk tot het verkleden over. Hij deed fijne laarzen met ram melende sporen aan, trok een lichtblauwe broek aan, die op de heupen zeer ruim, om de kuiten zeer nauw was, kortom, een van die huzaren-broeken, die de taille even dun maken als een vrouwenéorset dit zou doen. Een donkerblauwe jas, versierd met een rood lintje in het knoopsgat, een geitenharen vest, en een hoge bleek gele stijve das voltooiden het bevallige tenue van een jong cavallerie-officier, die zijn halfjaarlijks verlof vro lijk in Parijs kwam doorbrengen. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3