kmaader 1 Rauter houdt zijn onschuld star en stijf vol N HOLLANDSE PERS 19^5 K.L.H.-toestel in Engeland neergestort: 35 doden Gezagvoerder Parmentier is niel meer En gebruikte voor Raad van Cassatie zells citaten van Joodse professoren Buitenlands overzicht 5E JAARGANG N° 1362 DONDERDAG 21 OCT. 1941 Uitgave Stichting „D« Vri)» Alkmeerdai Exploitatie N.7. Sprekend Papier, Alkmaa:. Abonnemenrea 0.50 per iraah f LIS pmr maand J 3.00 p. kwart. 14 roeruLjbetaltef Advertentie* 14 ct per »hl, I ten 18 ct. BfJ contract aanzienlijk* korting. Vexantw. redacteuri J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 397|j Drie leden van de bemanning en twee passagiers overleefden de ramp Een zware slag heeft onze luchtvaart getroffen. Parmentier is vannacht met zijn lijntoestel Amsterdam New York boven Engeland neergestort. Vijf en dertig mensen zijn bij deze ramp om het leven gekomen, o.w. de bekende gezagvoerder zelf. Er zijn slechts vijf overlevenden; drie leden van de bemanning en twee passagiers. Bij de lan ding bij Prestwick raakte het toestel een hoogspannings- teiding en vloog in brand. Parmentier trachtte nog door een bepaalde manoeuvre de „Nijmegen"' behouden aan de grond te zetten, maar slaagde hier niet in. Het ongeluk geschiedde om kwart over twaalf te Tarbolten bij Prest wick. Het toestel kwam neer op een bouwland dicht bij het dorp, nadat het eerst twee maal laag over de huir zen had gecirkeld. Dorpelingen snel den in hun nachtkleding te hulp. Ook tal van politieautoriteiten begaven zich ijlings naar de plaats van de ramp Ook H. Veenendaal, dir. van de K.L.M., onder de slachtoffers Uit Den Haag werden de volgende bijzonderheden over de toedracht ge meld: Bij de voorbereidingen tot de landing op de luchthaven, welke lan ding bij slechte weersomstandigheden moest geschieden, is het toestel met 'n hoogspanningsleiding in aanraking ge komen. De gezagvoerder Parmentier meldde daarna, dat aan boord brand was uitgebroken. Vervolgens is het toestel ongeveer 8 mijl van Prestwick neergestort. Van de uit tien leden be staande bemanning hebben er drie het leven afgebracht Van de dertig pas sagiers zijn twee personen gered, n.1. de Amerikaanse Mathilde Rohrs wier toestand zeer ernstig is en' de heer W. G. Philipo uit Sassenheim. Onder de passagiers bevonden zich elf Ne derlanders. Direct na het binnenkomen van het bericht over de ramp zijn maatregelen getroffen, dat een com missie van onderzoek zich per spe ciaal vliegtuig naar Prestwick kan be geven. Bij hen die dê dood bij dit on geluk vonden, bevindt zich Hendrik Veenendaal, directeur van de KLM. Vier zwaar gewonden Voor zover thans bekend zijn de heide overlevende passagiers ernstig gewond. Van de uit tien koppen bestaande Geen hoger beroep Bondowoso-zaak nu aan kant? De Fiscaal bij de zeekrijgsraad te Soerabaja heeft het hoger beroep tegen drie beklaagden in de Bon dowoso-zaak ingetrokken, meldt de correspondent van Aneta. De drie beklaagden waren belast met de bewaking van het transport gevan_ genen op het laatste traject, n.1. van Pasoeroean naar Soerabaja, -* waarbij 46 gevangenen in een ge- sloim wagon omkwamen. De krijgsraad sprak op 30 Juli reeds 33 der beklaagden vrij en veroordeel de segeant-majoor J. tot een maand hechtenis, van welk vonnis de fiscaal beroep aantekende. „De Nieuwsgier" tekendie hierbij aan: Indien met de intrekking van dit hoger beroep de geschiedenis is af gedaan, zal. de naam Bondowoso voor de grote meerderheid van het Neder landse en het Inonesische volk een hoogst onaangename bijsmaak hou den. Zelden heeft een Nederlandse rechtbank een vonnis geveld, dat het rechtsgevoel- minder heeft bevredigd dan dit en waarvan zelfs de miniter- president in de Tweede Kamer moest ve klaren, dat het hem had bevreemd HEH°30NHBCHfe ZWAAK BEWOLKT Zwaar bewolkt met tijdelijk enige lichte regen. Iets zachter des och tends, overigens weinig verandering van temperatuur. Matige tot krachtige in de kuststreken tijdelijk harde wind tussen Zuid_West en A 'est. bemanning kwamen onmiddellijk 7 om het leven. Volgens de laatste be richten werden de boordwerktuigkun dige J. J. Beukenkamp uit Amstel veen en de steward P. J. Overbeek uit Amsterdam zwaar gewond. De ste- wardesse, mej. Elsie A. M. Fey uit Am sterdam, kwam er nog het beste af. Haar verwondingen schijnen minder ernstig te zijn. Gedood werden de volgende 7 leden van de bemanning: K. D. Parmentier, Badhoevedorp, piloot; C. J. O'Brien, Ierland, tweede piloot? H. W. W. Parks Engeland, derde piloot; H. P. P. Hurts Amsterdam, telegrafist; W. Bleuze, Rotterdam, tweede telegrafist; B. Tim mer, Veenbuizen, boordwerktuigkun dige; J.' C. Mink, Den Haag, steward. Bij de overige 28 gedode passagiers bevonden zich de volgende 10 Neder landers: Marie Katherina Fuld-War- schauer uit Naarden; Edgar Fuld uit Naarden; Milly Mary Fuld uit Naar den; Karei Abraham de Leeuw, uil Amsterdam; Arie Philippo uit Sassen heim; Eliazar Pinto, Amsterdam; Ro- seth Engiiina Pinto, Amsterdam; Gys- bertus Sas 'diplomatieke pas), Was hington; Hermanus Franciscus Tol, 's Gravenhagen; Hendrik- Veénendaal. directeur KLM, Wassenaar. ROZET HERTZBERGER De verongelukte passigiere mevr. Pinto uit Amsterdam is beter bekend onder de naam Rozet Hertzberger. Zij heeft bekendheid verworven als ra dio-spreekster in ons land en daar buiten. Zij reisde vergezeld van haar eveneens verongelukte eehtgenoot naai New York. - Een beroemd gezagvoerder ging heen Met de „Uiver hield hij in 34 heel Nederland in spanning Koene Dirk Parmentier is niet meer. D- K.L.M.-luchtmillionnair, die we reldbekend werd doorvdc vlucht mef de „Uiver" van 20 tot 24 October naar Melbourne is op zijn poet gevallen. Op de dag af veertien jaar' later. Parmentier werd 26 September 1904 te Amsterdam geboren. Hij kreeg, zo als de ipeeste K.L.M,-piloten uit de jaren van voor de oorlog zijn vlie geropleiding bij de militaire-lucht- vaarfafdeling te Soesterberg. Op 1 Mei 1929 kreeg Parmentier een vaste aan stelling bij d| KLM. In October 1933 zond de heer Plesman hem naar Ame- Een laafsie poging De heer Patrick Dollan „public relations officier" van de „Lockheed Aircraft Corporation", zeide, dat hij van een der Lockheed-ver- tegenwoordigers op de plaats van de ramp het volgende had vernomen: „Om kwart over twaalf naderde de K. L.M.-constellation het vlieg veld Prestwick. Het was mistig en het toestel vloog te ver over de landingsbaan door. Het toestel meldde: „Ik heb iets geraakt, ik sta. in brand. Ik tracht te stij gen." Enkele ogenblikken later viel het naar beneden rika om alle hulpmiddelen ter bevei liging van het nachtvliegen te bestu deren. In de zomer van het daaropvolgende jaar werden Parmentièr en de toen malige vertegenwoordiger in Amerika en hoofdwerktuigkundige der K.L.M. Hendrik Veenendaal, aangewezen om de Douglas DC-2 van de Douglas-fa- brieken te Santa Monica in Califoï- nië over te nemen en het toestel over te vliegen naar New-York. Op 36 Augustus 1934 koos deze Douglas, de latere „Uiver", voor het eerst het luchtruim. De „Statendam" bracht haar van New-York naar Nederland. Op Zaterdag 20 October 1934 was de „Uiver" met haar bemanning, K. D. Parmentier, gezagvoerder, J. J. Moll, eerste officier, C van Bruggen, radio-telegrafist en B. Prins, werktuig kundige, klaar om te starten in de Macpherson Robertson-race. In de daarop volgende dagen was er-niets, dat in Nederland meer de aandacht trok dan de prestaties van de normale verkeersmachine de „Uiver" en haar bemanning. Ondanks een noodlanding op de renbaan van Albury, ongeveer 250 kilometer van het doé]elbbürhe kwam de „Uiver" als tweede binnen na de speciale race-machine van Scott en Campbell Black. Velen zullen zich die spannende da gen en ö.a. het door de radio uitge zonden telefoongesprek tussen minis ter H. Colijn en de heer A. Plesman enerzijds en de bemanning van de „Uiver" nog herinneren. De vier Nederlanders werden door de Koningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. En in Nederland wachtte de dap pere bemanning een enthousiaste ont vangst. Parmentier vloog op alle lijnen der K.L.M.. H-ij bracht na de bevrijding de eerste KLM-Lockheerl „Ccnstella- tionf> en de eerste KL.M.-Douglas DC- 6 van Amerika naar Nederland. Hij was hoofd van het vliegbedrijf der K.L.M. Op Schiphol heerste hij het verne men van de ramp begrijpelijkerwijs grote verslagenheid. Generaal de Lattre de Tassigny en Sir James Robb, resp. opperbevelheb ber van de landstrijdkrachten en van de luchtmacht van de West-Europese Unie hebben, gister een bezoek ge bracht aan ons land. Gisteravond won het Utrechts elftal met 73 van een Noordelijke ploeg. Met de rust leidden de Utrechtenaren met 3—2. Carmens (roestige) dolk trof Frans Vroons.... In het vuur van haar spel heeft de Deense zangeres Else Brehms Dins dagavond tijdens een opera-uitvoering te Londen de Nederlandse tenor Frans Vroons met een dolk gestoken. Het voorval geschiedde aan het einde van de derde acte, toen Frans Vroons, ais Don Jose, Carmen de dolk uit de hand moest wringen. De gehele opvoering had nog al een levendig karakter en ook deze scene werd met veel passie gespeeld, zodat de Deense zangeres de dolk dit keer een echte, die bo- ■•u'Meh-«nkgsz'-ns roestic wa? tegen de mond sloeg. De punt drong tot gro te ontsteltenis van iedereen in de lip van Frans Vroons, die bloedend ver wond werd. Frans Vroons zong de vierde acte uit en na afloop bracht een gereed staande ambulance hem onmiddellijk naar een ziekenhuis, waar drie hech tingen in zijn lip moesten worden aan gebracht. Hij hoopt echter spoedig weer te kunnen zingen. NOG EEN JAAR In de Tweede Kamer is besloten de termijn, waarbinnen de parlemen taire enquettecommissie inzake het Londense beleid der regering haar werkzaamheden moet hebben beëin digd, met één jaar te verlengen. Deze termijn zal op 12 November 1949 ein. digen. Moord werd na 6 jaar opgehelderd De Rotterdamse politie heeft einde lijk een moord kunnen ophelderen, welke in- de bezettingsjaren in de om geving van de Waalhaven is gepleegd In de h§rfst van 1942 werd daar het lijk van een vrouw langs de berm ge. vonden. Er werden toen enige arre staties verricht, maar de zaak werd bemoeilijkt door het feit, dat er ie mand bij de moord betrokken scheen, die in dienst van de Duitsers was. Eni ge-tödrgeleden echter ontving de po litie nieuwe aanwijzingen en deze heb ben geleid tot de arrestatie van de echtgenoot van de verslagene. Er zou op straat een twist zijn ontstaan over het buitenechtelijke leven van de vrouw. De ruzie liep zo hoog, dat de man zijn vrouw, mogelijk door wor ging ,om het leven heeft gebracht Geen volksstemming in België Het wetsvoorstel tot het houden van een referendum over de terugkeer van koning Leopold is gisteravond bij sta king der stemmen (83 tegen 83) door de Belgische Senaat verworpen. Slechts de katholieken stemden voor het wetsontwerp. Kooybrug is hersteld De Kooybrug over het Noordholr lands Kanaal in de route Alkmaar— Afluitdijk—Leeuwarden is thans weer provisorisch hersteld. De brug werd, zoals bekend, onlangs ernstig beschadigd, toen een veel te zwaa- beladen vrachtauto door het brugdek zakte. De ANWB verzoekt de bestuurders van auto's met een groter totaal gewicht dan 9 ton de Kooybrug te vermijden en hun weg te kiezen via de Friesebrug te Alkmaar of de Basculebrug bij de Stolpen. Met een groot aantal mappen en geschriften met aantekeningen over d* Amerikaanse en Engelse volkenrechtelijke literatuur, welke hij in de cel lenbarakken van Scheveningen naarstig heeft bestudeerd, verscheen gis termorgen de voormalige „Höbere SS und Polizeiführer en General-Kom- missar für das Sicherheitswesen", Hans Albin Rauter, voor de Bijzon'ere Raad van Cassatie in Den Haag, Mr. Haga, president van het Hof, ver telde eerst aan Rauter, waarom bij niet in eigen land terecht mocht staan zoals hij graag gewild had. „Na de eerste wereldoorlog is de berechting in Duitsland een aanfluiting geworden en dat wilden de geallieerden -»n voorkomen", zo zeide Mr. Haga. „U mag van geluk spreken, dat Tl -i»f voor het internationale gerechtshof in Neurenberg terecht moe- leefde U waarschijnlijk niet meer!" Vijf kwartier Evenals in de eerste zitting verde digde Rauter zich fel en agressief. Herhaaldelijk vlogen de citaten tus sen president en beklaagde over en weer. Nadat men het niet eens had kunnen worden over het al dan niet terzake doen v. d. capitulatie-overeen komst van Mei 1940 kwam de Joden vervolging ter sprake. „Anderen heb ben het initiatief genomen", zo zeide Rauter en toen hij beschuldigd werd van een felle rede tegen de Joden voor een aantal SS-officieren werd hij bepaald opgewonden. „Ik ben Oos tenrijker, ik ben officier geweest v*.n het Oostenrijks-Hongaarse leger. Als ik geweten had van die moordpartijen in het Oosten had ik mijn soldatenpak uitgetrokken en mij laten doodschie ten!" Hoewel mr. Haga verschillende om standigheden noemde waardoor Rau ter had kunnen weten van hetgeen met de Joden gebeurde bleef hij star ontkennen. DE COMMUNISTEN Daarna kwamen de represailles weer ter sprake. De executies wilde Rauter niet voor zijn verantwoording nemen. Tussen Augustus en Novem ber 1944 zou er door het bekende „Führerbefehl" uit Berlijn geen „recht" hebben bestaan. Ook van mishande ling bij verhoren e.d. wist de grote man van de Polizei niets en toen er sprake was van een stuk, waarin be voegdheid tot „verscharfte Verneh- mung" gegeven werd beweerde hij zonder blikken of blozen, dat het niet aütentbiek was. Amsterdamse com munisten hadden het tussen de dos siers laten glijden. Dat vond de pre sident maar een goedkope uitvlucht. Tijdens de middagzitting las mr. Haga een brief voor, waarin gene raal Von Wuelisch bij Himmler door Rauter beschuldigd werd van te slap optreden. ,Dat klinkt zonderling-uit de mond van iemand, die zegt het Landoorlogs reglement te respecteren", zei de pre sident. Rauter verklaarde later nog eens op deze kwestie te zullen ingaan. TEKORT TIJD Rauter ontkende later nog eens te weten, dat de Joden vergast werden. Hij zeide er zelfs geen vermoeden van te hebben gehad en protesteerde ver volgens heftig, toen de president- hem een uur tijd gaf het een en ander te zeggen. Hij zeide, dat de president hem 's morgens enige uren had toe gezegd, hetgeen Mr. Haga toegaf. Maar Rauter had 's morgens reeds zo veel gezegd, zodat hij maar in herhalingen zou vervallen Voor- en tegenspoed voor Londen Het zal Bevift niet tegengevallen zijn: de besprekingen met de premiers van de Dominions, die hij te Londen bij eenriep om de plannen voor de ver dediging van het Rijk en inzonderheid de kwestie van de Europese Unie on- der het oog te zien, vlotten zelfs boven verwachting. De premiers hebben la ten weten dat zij volledig achter de Unie en het plan Marshall staan. Dit moet Bevin een pak van het hart zijn geweest. Men was niet gerust over hun opinie aangaande de stappen die En geland de laatste tijd ondernomen heeft of in samenwerking met ande ren gedaan en dit blijkt alleen al uit het feit, dat van tevoren bekend was gemaakt, dat beslissingen niet zouden worden genomen door deze conferentie Ei heerst, ook over belangrijke pro blemen, veel verschil van mening tus sen de verschillende Dominions onder, ling en het moederland. Men denke b.v. aan de slechte verhouding tussen Pakistan en India en aan de al-oude vrijving tussen India en Zuid-Afrika over het (vaak harde) lot van de In_ dieërs in de Unie. Maar ook bij de anderen, bij Canada, Nieuw Zeeland en Australië, bestond reden tot onte vredenheid. Het Marshall-plan n. 1. bracht met zich mede een aanzienlijke uitvoer van goederen die de Domini ons altijd van Engeland kregen (en Ook nu nog hard nodig hebben) naar de „zestien landen" in Europa. De sterker oriëntering van Engeland op het vasteland over het Kanaal trof hen economisch. Sir Stafford Cripps heeft nu voorstellen gedaan welke de ze oriëntering kunnen omzetten in 'n grotere belangstelling van heel het Britse gemenebest op Europa, o.m. door een onderlinge coördinatie van wensen en plannen. Dit voorstel schijnt in goede aarde gevallen te zijn En in de toekomst zal Engeland, en mét Engeland de Westerse Unie, ver zekerd zijn van de onmisbare en mach tige steun van de potentieel rijke ach terlanden overzee. Het gevaar van het opdringende com munisme, met name in Zuid-Oost- Azië, een probleem dat op deze con_ ferentie uitvoerig besproken wordt, is zeker niet vreemd aan de onverwacht prettige en voor een vergelijk op alle belangrijke punten gunstige atmos feer in de Engelse hoofdstad. Eén dominion echter is afwezig maar het zal ook niet lang meer een Dominion zijn. Dat is de Ierse Vrij staat of Eire, zoals het officieel heet. Er werd geen uitnodiging verstuurd E' fe'te --eeds zelfstand'r' - d't Dit is Krishma Murthy Rao, een lid van de wetgevende vergadering van India, door de fotograaf gesnapt tij dens zijn toespraak tot de parlemen taire conferentie van het Britse Ge menebest. ook in naam zijn en men is van plan om in November (de Dail, het parle_ ment, zal er zich dan over uit moeten spreken) de band die er nu nog is met het Engelse koningshuis, los te maken. Men wil daar blijkbaar alle moeilijkheden die er het gevolg van zullen zijn de Ieren hebben nu nog een zeer bevoorrechte positie in En- geand en als het besluit tot afschei ding is gevallen, zullen zij vreemde lingen zijn zonder meer voor trot seren. Men heeft zelfs reeds te kennen gegeven, dat, als de Ieren in Engeland last ondervinden, de Engelsen in Ier land van hetzelfde laken een pak toe gemeten zullen krijgen. En even on- verzéttelijk schijnen Costello en zijn vogelingen te zullen zijn met het oog op Ulster, de zes protestantse graaf schappen in Noord-Ierland, die zich zouden moeten aansluiten bij de Vrij staat. Engeland vindt, dat Ulster nw afgescheiden mag worden en er wordt reeds gesproken over eventueel ge wapend verzet, dat dan de steun van Londen zou hebben. Öp het ogen blik dat de verstandhouding met de verder weg wonende familie veel har telijker belooft te worden, staan voor Engeland dus op het eigen erf weer grote moeilijkheden te wachten. AH. achtereen trachtte Rauter daarna het Hof te overtui gen van zijn onschuld, allerlei citaten gebruikend en o.m. zich beroepend op stellingen van de Joodse pro fessoren Oppenheim en Lauterhach Toen men hem daarop wees liet hij alles rustig over zich heen gaan. Nog een kwartier na deze vijf sprak hij zeer verward en daarna kwam de ver dediger, mr. van Rijckevorsel aan het woord. De raadsman wees er o.a. op dat de collega van Rauter in Italië de SS-general Karl Wolff, was vrij gesproken en viel voorts de werkme thode van de Londense regering aan, die zelfs in 3943 nog aangespoord had de Duitse bezetter te gehoorzamen. „Het verzet in ons land was zeer doel matig", aldus de verdediger „en. strek te ons volk tot eer. In wezen echter was hef in strijd met het volkenrecht" Spr. besloot met een verzoek aan de Raad de bestreden sententie en de dagvaarding te wil/en vernietigen. Vrijdagmorgen half tien komt de procureur-fiseaal aan het woord. In November strijd om werelddamtitel Allerlei omstandigheden zijn oor zaak, dat het wereldtournooi dammen niet, zoals aanvankelijk was bepaald, kan beginnen op Zaterdag 23 October a.s.: de aanvangsdatum is thans vast gesteld op 13 November, de laatsre dag op 28 November. Aan dit grote tournooi zijn than* gerechtigd deel te nemen: voor Zwit serland G. Rostan, voor België A De- mesmaeckei en O Verpoest, voor Ne derland P Roozenburg en H Laros en voor Frankrijk L Post. Als derde Ned. deelnemer komt de winnaar uit van een match tussen R C Keiler en D v d Staay. Voor Frankrijk kom> ">nk nog een tweede deelneme-. De wedstrijd wordt gespeeld in de volgende steden: Amsterdam, Den Haag, Heerlen, Dordrecht en Rotter dam. De winnaar mag zich wereld kampioen dammen noemen. Gisteravond zijn twee inwoners van Enschedé gedood bij een onge val op de Hengelose straatweg De slachtoffers reden op een motorfiets in volle vaart tegen een truck met oplegger. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1