JIMMY BROWN ALS WIELRENNER VOOR LENS Canada Abonneert U op dit blad Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld HOGE HOED Wij rijn laatst op een plechtigh :d geweest, waar veel mannen waren, die zich ter gelegenheid van die ge beurtenis een ietwat fraaier uiterlijk hadden gegeven door op het hoofd een hoge hoed te zetten. Helaas zijn wij niet in het bezit van een dusdanig voorwerp en verschenen blootshoofd. Eerlijk gezegd hadden we een weinig de p.. in. Want we staken echt ar moedig af. Met jaloerse blikken be keken we een heer, die naast ons stond en die een hoed had, waarvan we vermoedden, dat het formaat voor hem iets te groot was. Tenminste de hoed tekende daarnaar, evenals de manier waarop hij werd gedragen. - Maar in ieder geval, deze heer had een hoed. En wij hadden er geen. Zo stonden «t mokkend naast hem toen het ogenblik gekomen was, waar op de eigenaars van de hoed dit voor werp van het hoofd moesten nemen. Hetgeen nogal schielijk en onver wacht kwam. Ook m'n buurman ruk te de hoed van het hoofd. Helaas te snel. Want door die snelheid rolden er een paar opgevouwen kranten uit, die moesten dienen om te voorkomen dat de hoed hem over de ogen zakte Alle plechtigheid was van de drager van de hoge hoed weggenomen. Hij mompelde een uitdrukking, welke we niet kunnen weergeven. Toen hij de kranten had opgezocht en weggemof feld, fluisterde hij ons in het oor: „Ik ga in het vervolg ook bloots hoofds". O O Het zit niet goed met die man. die in een eenmansduikboot over de Noordzee zou varen. Het kleine ding heeft reeds een keer proefgevaren, maar toen is het helaas gezonken en moest met een lier boven water wor den gehaald. Natuurlijk werd de boot toen beschadigd, maar de heer Mae- kenzie is niet voor een kleintje ver vaard en repareerde zelf. Nu is hij echter spoorloos verdwenen. In een week is hij al niet meer in Ooster hout gezien. Als nu de hr. Mackenzie zelf maar niet gezonken is! Voorlopig nog niet pep eenmansduikboot over de Noord zee! Enfin, wij eten er toch geen bo terham minder om. O O Amerika heeft weer eens wat. Dit maal een film, die duur is in de over treffende trap. De film zal slchts het peuleschilletje van 5 millioen dollars kosten. De titel van de film is „Duel in de zon". Misschien vindt dit bericht niet erg interessant Wij zelf ook niet En toch plaatsen we het omdat 't duidelijk demonstreert, hoe men aan de dollar verslaafd kan zijn Want er wordt nog met geen woord gesproken over de artistieke kwali teiten van de film. Neen, eerst moe ten de mensen gek gemaakt worden met de dollars. En dan komen pas de artistieke kwaliteiten. Inmiddels zouden we wei willen dat de Nederlandse filmindustrie kon beschikken over het geld dat deze ene film heeft gekost. Dan kwim er wellicht meer schot in de Nederlandse filmlevering en konden we binnenkort meer Neder landse films zin. En daar snakken we naar. O O U weet misschien ook wel, dat de Fr iezen er een eigen taal op nahou den. Een melkboer had de woorden melk en karnemelk in het Fries op zijn karretje staan. Deswege kreeg hij procesverbaal. Ja lacht U er niet om, het is een ernstige zaak. Want de Nederlandse wet eist, dat deze woorden in het Nederlands op het karretje staan. En de controleurs zijn streng en zien alles! Enfin de man kwam voor het ge recht. De rechter oordeelde, dat hij wel schuldig was, maar veroordeelde hem niet, omdat hij het eigenlijk he le maal niet erg vond. De uitspraak was ook zo, terwijl aan de contro leurs verzocht zal worden om daar nu toch maar niet meer naar te kij ken. Dat is taai naar ons hart- Als de tijd nu zoek moet worden gebracht met zulk gebeuzel, dan wil het ons toeschijnen, dat er wel productiever arbeid kan worden verricht. O O De heer Borst is er ook niet over gesticht, dat er grote hoeveelheden witte kool op de mestvaalt terecht ko men. Te begrijpen, als je uit het land van de kool komt en dus weet waar Abram de mosterd haalt Hij heeft dan ook aan de Minister gevraagd, of deze van de toestand op de hoog te is en tevens of deze weet, dat de Deense witte aangetast is door de z.g. tipziekte en dus straks niet tot zuurkool wordt verwerkt, daar ze voor consumptie ongeschikt is. Dat zou helemaal het toppunt zijn. Nu prima kool vernietigen en straks geen kool hebben om zuurkool te fa briceren. Wij zouden ook zo zeggen, laat die zuurkoolfabrieken maar draaien. Mis schien komt er straks nog wel een gaatje voor. O O Op initiatief van een journalist is door verpleegsters van het Limburgse dorpje Maasniet een inzameling ge houden voor de minder met aardse goederen bedeelde burgers van Kat tenburg. Er is ontzaglijk veel inge zameld en daar is nu een dezer dagen onder toezicht van een politieman, bij genaamd Ome Frits, die bij de Kat tenburgers zeer populair is een uitde ling van gehouden. Levertraan, ba bykleertjes, dames- en herenkleding, schoenen en klompen werden uitge deeld. Het zou ons niet verwonderen als in de Limburgse pers artikelen kwamen met als opschrift: Limburgs dorpje adopteert Amsterdam! O Een Amsterdams predikant, ds. Bijlsma, ging deze zomer de straat op in diezelfde buurt en als hij dan kinderen aantrof, die er slecht uitza gen, stapte hij op ze af en vroeg of ze niet eens een weekje uit kampe ren wilden- Nou, dat begrijpt U. In korte tijd had «dominee er tachtig bij elkaar. Ze hebben een heerlijke tijd in een kamp doorgebracht. En het resultaat is, dat ze ook nu nog wekelijks bij elkaar komen en de band zeer stevig is, terwijl de kinde- ren niet meer geregeld op de straat zwerven. Protest tegen het duurder water De, Kamers van Koophandel en Fabrieken in onze provincie hebben in een request aan Ged. Staten ge protesteerd tegen het voornemen om het watre me tingang van 1 Jan. a.s. i er te laten worden. De tarieven i Noord Holland voor bedrijfs- wa^er toch al hoger dan in andere provincies, zegt het request en het voert verder tegen het deze verho ging aan, dat de vermindering van de exploitatiereserve van het waterlei dingbedrijf over 1947 een gevolg is van incidentele oorzaken, dat die re serves in elk geval toch nog 16.7 pet- van het geïnvesteerde kapitaal be dragen, dat de particulieren zoveel verspilden dat ze maar 12.2 cent be taalden per kubieke meter inplaats van de gestelde eenheidsprijs van 20 cent, en dat extra lasten op het wa terleidingbedrijf werden gelegd door het gebruik van terreinen voor recre atieve doeleinden. Een Arnhem's 2e luitenant liet op 23 Juni j.1. de TT was in zicht GX—NUMMERS DEDEN HUN ENTREE Het tweede honderddüizendtal voor autonummers in de provincie Noord Holland is volgeboekt, zodat aan het derde honderdduizendtal is begonnen Naast G en GZ nummers komen nu de GX nummers. De gelukkige die het nummer GX 1. door de provinciale griffie te Haar lem uitgereikt kreeg, is de eigenaa; van een autorijschool te Amsterdam. Reeds heeft de wagen met het veel begeerde nummer er waren heel wat sollicitanten voor zijn eerste rit gemaakt. Zwijgen is goud Laat de laatste anti-lawaai- ronde goed worden Jo Spier tekende een geestig prent je. Een wandelend heertje met het onderschrift: „U schreeuwt toch ook niet als U wandelt". We hopen ,dat we dit plaatje en ook de vignetten die bestemd zijn voor de achterruiten van alle auto's na Maandag a.s. vele malen tegen zul len komen (ze zijn aan de politiebu- reau's gratis verkrijgbaar)). Want dat zou betekenen, dat de laatste ronde van de antilawaaicampagne goed wordt ingezet „Zwijgend verkeer is veilig verkeer" is de leus, waaronder die actie ge voerd wordt. Reeds heeft men de voet gangers, dé wielrijders en het langza me verkeer getest maar in de laatste ronde worden de automobilisten en de motorrijders extra aan de tand ge voeld. De deskundigen zijn er van overtuigd, dat meer rust op straat de veiligheid vergroten zal. En Neder land is lawaaierig in Scandinavië om een voorbeeld te noemen, belt, claxonneert, schreeuwt en toetert men veel minder. Het resultaat minder ongelukken. Zou dal helpen? Een Franse schoolmeester, Charles Martin, vast nu al 6 dagen in een huis in de buurt van het Palais de Chaillot ter wille van de wereldvrede". Hij deelde Reuter mede, dat hy met vas ten begonnen is om de aandacht van de V.N. te vestigen „op de noodzake lijkheid van het scheppen van een echte vrede". Martin bereidt een op roep tot vrede voor tut naam van Christus, Socrates en Ghandi Hij zegt, dat hij zich „best voelt" na zes dagen alleen op water te hebben geleefd. Raketten namen foio's ZIJ OMSPANNEN EEN FLINK DEEL DER AARDE! De marine van de Ver. Staten heeft foto's vrijgegeven, die door automa tische camera's zijn genomen, wel ke in raketten waren gemonteerd. De raketten verhieven zich tot 12 duizend meter boven de aarde. De foto's laten naar men gelooft, het grootste gedeeL te van de aarde zien dat ooit in één kee.- is opgenomen, n.1. ongeveer 800.000 vierkante kilometer van het Westelijk deel der V.S. en van NoordMexico. Hoewel de foto's waren genomen terwyl de raketten met een snelheid van 48.000 kilometer per uur door het luchtruim schoten, is het mogelijk de curve van de aarde, bergen, divie- zen, - wegen, spoorwegen, vliegvelden en steden te onderscheiden. De came ra's namen meer dan 200 foto's. Nog geen beslissing over loontoeslagen Naar het ANP verneemt, heeft de regering nog geen beslissing genomen over de kwestie der loontoeslagen in verband met de vermindering der sub sidies op eerste levensbehoeften. Het overleg met de Stichting van de Ar beid betreffende deze aangelegenheid wordt voortgezet. een onder zijn bevel staande groep motorrijders nabij Asen met een snel heid van om en nabij de 80 k.m. over de weg razen. Eén van de mannen 91. De heren yan de jury sprongen zenuwachtig uit de auto. Ze gaven het opgewonden jongetje twee centen voor z'n boodschap en zeiden tegen het ventje, datie maar gauw naar tuurden ze met z'n allen het zand huis moest gaan en dat—ie het geld weggetje at Zij zagen duidelijk het niet mocht verbrassen, doch zuinig in spoor van Jimmy's fiets en zij wezen zijn spaarpot moest stoppen. .En toen er naar. WIE HET DICHTS BIJ 'T VUUR ZIT Dat dacht u maar. Het gaat niet al tijd op. Dat is ons gebleken uit de de batten over de woningbouw in Den Haag. De raadsleden waren over de desbetreffende wethouder slecht spre ken. Het spookte er af en toe. Als we op de cijfers afgaan is er wel enige reden voor. Den Haag mocht 3800 woningen bouwen en er zijn er nog slechts honderd van klaar. 1500 zijn er in aanbouw, maar dat 's nog een tekort van 2200 woningen. Er schijnt geen samenwerking te zijn tussen de verschillende instanties. Een raadslid maakte de opmerking dat men bij het ministerie de deur moet plat lopen. Een opmerking die sommige ge meentebestuurders in hun oor moeten knopen. Truman en Marshall in Wallace zonnelje Henry Wallace de candidaat voor presidentschap der V.S. voor de Eyógressieve Partij", heeft verklaard at „indien president Truman enige eerbied had voor zijn ambt, hij Mars hall zou ontslaan als minister van Buitenlandse Zaken". Wallace had altijd gemeend, dat de verantwoordelijkheid voor de buiten landse politiek bij de president rustte Toen Marshall echter uit Parijs te rug kwam had hij de meeste tijd doorgebracht met „Forestall ,de mi nister van Defensie, de onderminister van Buitenlandse Zaken Robert Lo- vett, en de rest van de generaals en bankiers, die thans onze regering be heersen". „Militaire lieden hebben bezit geno men van ons ministerie van Buiten landse Zaken, als termieten de bal ken van een huis", aldus Wallace. Russen accepteren Amerikaanse films Couperen toegestaan Eric Johnston, president van de „Motion Pictures", heeft op een pers conferentie verklaard, dat volgens een nieuwe filmovereenkomst met de Sowjet-Unie niets aan de door haar aanvaarde Amerikaanse films mag worden toegevoegd. Er mag echter weggelaten worden wat de Sowjet- Unie niet wenst. De Sowjetautoriteiten hadden toe gestemd Amerikaanse films te accep teren in hoeveelheden van 20 tegelijk en „en bloc" te betalen. BOEKBESPREKING door S. J. Hovius en T. Plomp Het boek „Canada, een land met gro te mogelijkheden", is de vierde, veel vermeerderde druk van „Canada en de Canadezen", uitgegeven door J. Niemeijer Uitgeversmaatschappij te Groningen. Dit werk is voor diegenen, die'zich interesseren voor Canada, een vraag baak welke op alle gestelde vragen een antwoord heeft Voor de eventu ele emigranten is het onmisbaar. Sy stematisch wordt hierin Canada be schreven: geschiedenis, staatsinrichting aardrijkskunde; voor de oorspronke lijke en tegenwoordige bewoners, het geestelijk leven, het onderwijs, de industrie, handel en verkeer. Vervol gens worden de provincies de een na de ander afzonderlijk onder de loupe genomen en tenslotte wordt aan de hand van cijfermateriaal aangetoond, hoe de temperaturen in de verschil lende provincies over iedere maand zijn, hoe de godsdiensten zich verhou den, welke munten en maten in Cana da gebezigd worden enz. enz. Een zestigtal foto's, een vijftigtal te keningen en een veertigtal kaarten en grafieken maken het de zoekende lezer zeer bevattelijk. Uit het hoofdstuk „Vis" tekenen wé het volgende aan: De grote hoeveel heid vis, die in Canada op de markt wordt gebracht, kan veel meer voeden dan het eigen land. Ongeveer 70 pCt. wordt dan ook geëxporteerd. Verre weg de belangrijkste vis voor de con- serve-iy9usfj\ is de zalm In dit ver band is de volgende anekdote niet oninteressant Het is een bekend feit dat zalm rood is. In de Canadese ri vieren wordt echter veel witvlezige zalm gevangen, die in smaak voor de rode niet onderdoet. Er werd nu enige tijd voor de laatste oorlog een con cern met Amerikaans kapitaal ge- zalm verkoopbaar kon worden ge maakt, Als beloning werd een grote som geld in uitzicht gesteld en deze is inderdaad verdiend door een een voudig kantoorbediende. Het resultaat van de reclame was, dat de zalm met graagte gekocht werd. Het concern was niet alleen gered, maar verdiende Schatten. Hij, die de prijs won, had voorgestel! een etikettenstrook op de blikverpakking aan te brengen met de woorden: „Deze zalm wordt in blik niet rood". De suggestieve werking van deze zin was verbijsterend. Dit is één der interessante trekjes, willekeurig uit het boek gelicht. Het inleidend woord is van Z.Exc. Mr. P. Dupuy, Ambassadeur van Canada in Nederland. DE EEND, DIE NIET KON ZWEMMEN. Bij de opnamen van de film „Spring in Park Lane" werden voor een scène spelend in een vijver in Hyde Park, eenden gebruikt. En op een goede dag werd de opdracht gegeven om er een nieuwe eend bij te halen. Terug in de studio werd het beest in een tank losgelaten. Echter, déze eend, die in middels „Rupert" gedoopt was, zonk prompt naar de diepte. Een lid van de équipe slaagde er in Rupert on het droge te brengen. Een knap ornitholoog loste het raad sel op door te vertellen dat Rupert, die vlak na zijn geboorte in een vogelwinkel was gekomen, de natuur lijke olie, die zich op de veren van iedere eend b^jfindt, miste, doch dat hij gauw genoeg weer een echte eend zou worden als hij wat kon oefenen met collega's in ondiep water. Zo ge beurde en binnen een paar uur zwom Rupert de tank ^oor als een oude veteraan. vormd, om deze zeer smakelijke zalm ingeblikt aan de markt te brengen. De verkoop bleek echter niet vlot te gaan, daar het publiek niet gesteld was op deze, in zijn ogen namaak-zalm. Ten einde raad besloot het concern, dat met de ondergang bedreigd werd, "een prijsvraag uit te schrijven, om een reclamemiddej te vinden, waardoor er waren vijf leerlingen vloog uit een boch: en overleed later. De luitenant kwam voor de krijgsraad en kreeg een voorwaardelijke hechtenis van 3 weken met 3 jaar proeftijd, een boete van f 100.Hij mag een jaar niet motorrijden. OE VOORTDURENDE FEUILLETON door X AVI ER DE MONTEPIN (17) Rodille van zijn kant veinsde, met een merk waardig commediantentalent, een even grote afgetrok kenheid, doch van een geheel andere aard. Drie passen nog en de botsing moest onfeilbaar plaats hebben. Doch juist op dit ogenblik bleef Rodille eensklaps stil staan en begon met de ogen de blauwachtige spiraal te beschouwen, die uit zijn geopende lippen ontsnapte. Wat Vaubaron aangaat, deze vertraagde zijn gang niet en liep tegen het onbeweeglijke individu aan, dat hem de doorgang versperde. Hoewel de schok niet zó hevig was, wankelde Rodille toch, als ware hij onvoorziens verrast door een onver wachte aanval, maar hij hernam spodig zijn evenwicht. Hij greep Vaubaron in de borst en riep: Lompe vlegel, kan je niet uitzien? Vaubaron, zo onzacht uit zijn dromerijen gewekt, voel de het bloed naar zijn hoofd stijgen. Toch hield hij zich in. Hij mocht in de gegeven omstandigheden met geen onbekende twist zoeken. Het spijt mij, mijnheer, dat ik u tegen het lijf ben gelopen. Het was natuurlijk niet mijn bedoeling. In geen geval mocht u dit aanleiding geven mij zo'n belediging toe te voegen. Wou je soms mij de les lezen, vriend? hernam Ro dille Je zult met me afrekenen, versta je? Maar Vaubaron wilde geen twist en met een „loop naar de duivel!" wilde hy verder gaan. Hij had echter niet op het publiek gerekend, dat om hen heen opdrong. Niemand bewoog zich. De twist tus sen een burger en een officier was veel te belangwek kend. Vaubaron kon er dus niet dooTkomen. Plotseling greep nu Rodille hem in de borst en een gevecht van man tegen man was het gevolg. Het gevecht duurde echter niet lang. Bijna onmiddellijk nadat hij aubaron had aange grepen, als wilde hij al zijn krachten aanwenden om hem op te nemen en op de grond te werpen, liet Rodille hem los en trad terug. De werktuigkundige meende hierin een list van de aanvaller te zien en stelde zich in tegenweer, maar er zou geen nieuwe aanval plaats hebben. Eigenlijk gezegd, bulderde Rodille, ben ik ook dwaas om mij in het publiek in een vuistgevecht in te laten met de ellendeling, evenals een kotsier of een zakken drager. Als de man zich beledigd acht, dan zal ik hem de eer aandoen, gm mij morgen met hem te meten met het pistool of de degen in de hand. Hier is mijn adres en mijn naam. Aldus sprekende, haalde Rodille, de daad bij het woord voegende, een kleine met goud geborduurde portefeuille uit de zak. Hij nam er twee of drie kaartjes uit, wierp ze Vaubaron voor de voeten en vervolgens op zijn hielen ronddraaiende met het voorkomen van 'n voornaam heer, maakte hy zulk een gebiedend gebaar, cfct de kring zich voor hem opende, en hij zich in de menigte verloor. Een minuut later verliet hij het Palais-Royal en ver dween in de nauwelijks doorschijnende duisternis van de rue Valois, die destijds nog op de meest onvoldoende wijze verlicht werd. Hij kon nog geen twintigtal passen gedaan hebben of hij vernam achter zich herhaalde malen zeer zacht en door een stem, die blijkbaar trachtte om slechts zo min mogelijk gehoord te worden: Pstt pstt pstt! Naar alle waarschijnlijkheid was deze geheimzinnige en bescheiden roep tot hem gericht. Hij bleef stilstaan. Onmiddellijk hierop voegde Longjumeau zich bij hem. Zo, zo, zeide Rodille tegen hem, je had me dus niet uit het oog verloren, naar het schijnt. Wel waarachtig niet, meester. Ik hecht er te veel aan, om bij u ter school te gaan. En nu kom je zeker je beloning opeisen? Daar kom ik ook voor, maar hoofdzakelijk om u mijn welgemeend compliment te maken. Zo waarachtig als ik Longjumeau heet, ik sta verstomd van bewonde ring. Ik heb mijn ogen uitgekeken! Sakkerloot, een men» zoals gij, vindt zijn weerga niet. Ik, Longjumeau, wan hoop er bijna aan, dat ik het immer zo ver zal brengen. Je zou wel eens gelijk kunnen hebben, antwoordd» Rodille met een verwaten overtuiging. Ik heb nooit een mededinger gehad en zal er wel nimmer een hebben. Ziedaar je vier Louis en een vijfde goudstuk, dat ik J* opdraag om aan Larifla te geven Keren wij nu tot Jean Vaubaron terug. Nauwelijks was Rodille verdwenen of de menigte ging uit elkaar. Vaubaron, die haast had om naar huis te ko men, besloot een huurkoets aan te roepen en nauwelijk» had hij hier in plaats genomen, of hij dacht weer aan zijn geluk en wel de behoefte zijn schat met de vingers aan f raken. Voorzichtig stak hij de hand in zijn zak. Een af grond opende zich voor zijn voeten. De zak was leeg. Maar het is toch onmogelijk, riep hij uit, ik heb die bankbiljetten toch niet kunnen verliezen! Misschiew zitten, ze in een andere zak. In een van zijn kleine zakken vond hij dertien goud stukken, de napoleon, door hem meegebracht en twe» honderd veertig francs, welke het saldo van zijn winst uitmaakten. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3