&C n hollandse pers ms 5f JAARGANG N° 1366 DINSDAG 26 OCT. 1948 Franse mijnen in handen van de regering Tweede Kamer beraadslaagt over Noodwet—Indonesië Berlijnse kwestie wederom op dood punt Gelijkstelling (1) Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen-/ 0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., familieberich ten 18 ct. BU contract aanzienlijke kortine Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. R 2200 3971 Grootscheepse zuiveringsactie verliep zonder incidenten Gistermorgen om vier uur werd een in alle stilte voorbereide „zuive ringsactie" ingezet door de Franse politietroepen, gesteund door een beden van het leger, om de mijnen die door de etakerE waren bezet in handen te krijgen. Deze operatie isvolledig geslaagd. Slechts op èèn mijn boden de stakers weerstand, maar niet lang. Hoewel dit aange merkt kan worden als een succes vcor de regering verdere sabo tage is nu uitgesloten is daarmede het einde van de staking nog niet in zicht. In vier weken drie mill. ton steenkool verloren gegaan De operatie werd uitgevoerd door in totaal ongeveer 100.000 man. Zij had" plaats ovei een front van 45 km breedte. Er werd een gebied van 500 km2 ontruimd. Het plan vooi deze operatie werd door de minister van Buitenlandse Zaken gemarkt in overleg met de bur gerlijke en militaire leiders. Tot het laatste ogenblk toe was de meeste volsterkte geheimhouding be wajft en de minister beeft het beveJ tot uitvoering gegeven met het wacht •woord „de kleine Karl is vanmorgen te 4 uur opgestaan". Op het ogenblik dat de troepen ter handhaving var de orde in beweging kwamen, zijn talrijke aanhoudingen verricht en de plaatselijke overheden hebben de strategische punten bez^'. De minister van Industrie, flobert L. coste, heeft voor de radio verklaard dat de staking, die gisteren haar vier de week is ingegaan, reeds drie mil lion ton steenkool heeft gekost. ..Het overgrote deel der mijnwerkers wil wecken", aldus de minister, spreken de over de ctie dér troepen". „Zij ver zoeken de regering verder te gaan dan het beschermen van de Instal'la tles, zij willen dat het recht om te wer ken wordt beschermd. - O"— FINSE HAVENARBEIDERS WEER AAN HET WERK De leiders van de stakende haven arbeiders te Helsinki hebben ver klaard, dat de arbeiders vandaag weer aan het werk zouden gaan. President Paasikivi heeft een hon derdtal telegrammen ontvangen van sociaal-democratische arbeiders-orga nisaties, waarin de stakingen veroor deeld worden en waarin er op aange drongen werd de eisen tot het ge ven van kabinetsposten aan leden van de Volksdemocratische partij te weer staan. - O - Tiechische pers wordt gereorganiseerd De Tsjecho-Slowaakse pers heeft in een congres besloten, de ..burgelijk" Journalistiek af te zweren en zich naar Soyjet-Russisch voorbeeld te reorgani seren Gottwald, de communistische premier, heeft op dit congres o m ge zegd dat de voornaamste taak van de pers tot nog toe was. „het volk ver keerd in te lichten, te bedriegen en voor de gek te houden en de be langen van de een of andere grr p of de heersende klasse te verdedigen" Elke sensatie-zucht zal voortaan ver meden worden, de „scheidsmuur tus sen journalist en publiek" zal worden geslecht en de aandacht zal op econo mische kwesties worden geconcen treerd. - O „Wij willen Duitsers blijven" De Duitsers hebben bij de verkie zingen in SleeswijkHolstein de pro- Deense partijen geslagen. „Wij willen geen Denen zijn, wij willen Duitsers blijven", zong een grote menigte in Flensburg, toen de resultaten van de gemeenteraads-verkiezing bekend wa ren. Flensburg had tot nog toe een ster ke Deense meerderheid. Thans heb ben beide kampen 20 zetels in de raad. In de stad Sleeswijk is de Deen se meerderheid zelfs vervangen door een Duitse meerderheid van 12 tegen 4. De sociaal democraten hebben in de grote steden stevig de leiding. O AUTO REED OP MIJN De 35 jarige vrachtrijder P. uit Westkapelle reed gisteren met een geladen vrachtauto op een tankmijn met het gevolg dat hij uit de auto werd geslingerd en vrijwel onmiddel lijk dood was. Het slachtoffer laat een vvouw en 2 kinderen achter. O WEDEROM NEDERLAAG VOOR TSJANG KAI TSJEK De Noordelijke Chinese legers heb1- ben Kaifeng. de hoofdstad der provin cie Honan, ingenomen. In een communiqué van de Centrale Regering wordt de evacuatie van Kai feng en Tsjentsjou, de twee laatste steunpunten der regeringsstrijdkrach ten in Honan, bevestigd. Ind. communisten trokken de bergen in Volgens een mededeling van de Dienst Legercontacten blijkt uit de laatste dagen binnengekomen berich' ten, dat in het algemeen de geor ganiseerde tegenstand der -ommunisti eche troepeneenhedtn in de Repu bliek is geëindigd. In de meeste gevallen hebben zij zonder gevechten van enige omvang aan te gaan. met medeneming van gen" n naa de berggebieden, daarbij de grotere plaatsen aan de T.N.I. latend. KOUDER Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Matige en aan de kust tijdelijke krachtige wind tussen West en Noord. Kouder. Bij hun terugtocht uit de plaatsen, di e zij aan de Republikeinse strijd krachten moesten overgeven, lieten de communistische opstandelingen een chaos achter en vernielden zij, wat zij konden. Zó zag het station van Madioen er uit, nadat Moeso de stad ontvlucht was. Tegen 9 C.P.N. bestuurders een week celstraf geëist Op 29 Juni sprak de rechtbank te Amsterdam 9 bestuurders van de CPN vrij van de beschuldiging, dat zij zich opzettelijk in beledigende vorm zou den hebben uitgelaten over het»open baar gezag. Het betrof hier een publi catie in het dagblad „De Waarheid" van 23 September 1946, waarin gezegd werd, dat „De regering-.Beel haar han den bevlekt heeft met het bloed van vrijheidsstrijders". Dit naar aanleiding van de ongere geldheden te Amsterdam bij de uitzen ding van troepen naar Indonesië, waar bij een man werd doodgeschoten. Tegen de uitspraak van de recht bank was de Officier van Justitie in beroep gegaan. Gisteren requir^erde de procureur- generaal, mr. Fabius, een week gevan genisstraf tegen elk der 9 verdachten. De verdediger mr. Stokvis, zeide om. „Waarom wordt prol Gerritson, die herhaaldelijk geschreven heeft, dat de regering liegt en draait niet vervolgd en wel een willekeurig uitgekozen aantal CPN-bestuurders?" „Spoed gewenst" zegt minister Sassen In ue gisterav^nu genouden avpmi vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Ueneraal kwam 't ontwerp noodwet Indonesië in openbare behan deling. Vooral deelde minister Sassen mede. •dat z-i. deze nooowei niet tweederde meerderheid moest WQjden aangeno men. ue neer Schouten iarl was van me ning, dat formeel de regering de vol maent ontvangt alles te kunnen doen wat niet in strijd is met dit ontwerp noodwet. De beer De Groot (CPN) betoogt „uat er voor indiening van een nood wet geen reden is". Het overleg mei de federalisten is imers- aj lange tija d federalisten is immrs al lange tijJ gaande. Bovendien kunnen wij de huidige regering van de republiek niet meer erkennen. De groep Hatta neeft geen m:erderheid in het volk, maar oefent een persoonlijk dictatuur uit. De heer De Groot ziet in deze nood wet een mogelijkheid om van Indone sië een kolonie van Amerika te ma ken. De heer Tilanus betoogt, dat dit wets ontwerp wej heel moeilijk valt te ver werken. De hr. Oud beschouwt in het bijzon der de staatsrechtelijke zijde van het ontwerp en betoogt, da: het z.i. niet in strijd is met art 2J0 van de grond wet. Moeso en De Groot De hr. Van der Goes van Nate. s (arb) zegt, dat men niet eenzijdig mag af wijken van het in tweezijdige overeen stemming bereikt resultaat. Bij dit ont werp behoeft z.i. ce buitenlandse poli tiek niet betrokken te worde. Naar aanleiding van het betoog van de heer Da Groot zegt spreker ■.lat Moeso verklaard heeft, „dat alle Nederlanders >n Indonesië moeten wor den vermoord". De CPN jn Nederland heeft zich met ziix> apuasJ «/woord verklaard. Dus, zo betoogt spreker zijn ook' de communisten in Nederland van mening, da. onze soldaten in In donesië vermoord moeten worden.- De heer Romme (KVP) verklaart zich nog voor, de heer Berbrandy te gen het ontwerp. De minister van Overseese Gebieds delen, de heer Sassen -eide in zijn eerste antwoord dat de spoed van de regering zijn oorzaak vindt in de ver ergering van de situatie, w: arover de Memorie van Antwoord spreekt. Thans rijn in West Java ruim 11.000 gewapende strijders geinfiltreerd, ver deeld in bataljons. Meer dan 30 be standsschendingen er dag komer»voor De laatste week kwamen 48 moor- den en aanslagen op Indonesiërs, die met Nederlanders willen samenwer ken, voor. Dit alles noopt de rege ring tot spoed, ofschoon zij van de Republiek nakoming van het bestand eist met enige amendementen werd het ontwerp tenslotte aanvaard met 69 tegen 25 stemmen. Om de ontwapening In de gisteren gehouden bijeen komst van de subcommissie der VN voor de ontwapening is van Sovjet Russische zijde voorgesteld een inter nationale controle-orgaan op te rich ten, aan hetwelk „volledige officiële gegevens" omtrent de staat der gewa pening en der gewapende machten van de grote vijf zouden moeten wor den verstrekt. In het oorspronkelijke Sovjet-Rus sische voorstei tot ontwapening met een derde werd geen gewag gemaakt van het verstrekken van volledige of ficiële gegevens. De subcommissie heeft .het Sovjet voorstel verworpen. Ook het Sovjet voorstel tot beperking der bewape ning van de grote vijf met een derde werd verworpen. Een bloeiend smokkelzaakje opgerold Na een intensief onderzoek slaagde de politie te Kerkrade, In samenwer king met de douanerecherche te Maas tricht erin, 'n uitgebreid smokkelcom- plot op het spoor te komen en onscha delijk te maken. Voor tienduizenden guldens werd door deze illegale orga nisatie over de Duits-Nederlandse grens gebracht, waarbij soms gebruik werd gemaakt van kinderen. De leider van Rit complot was een zekere Z. uit Maastricht, een gewezen politieke delinquent, die drie tot vier maal per week partijen mondharmonica'3, haar lint en fluweelband met een uxe au to van de grens weghaalde er. deze goederen te Amsterdam verkocht .- Z-ja medeplichtigen waren een tien tal ^vrouwen van Duitse afkomst, die met Nederlanders gehuwd zijn. Er zijn in totaal 13 arrestaties verricht. Wildwest stijl Een cowboytroep uit Texas die in Genève voorstellingen gaf, had 1000 francs uitge loofd voor de toeschouwer, die een hunner wilde paar den kon bestijgen. Een der toeschouwers ver richtte het kunststuk. Maar toen hij om zijn geld kwam, kreeg hij een pak slaag. De politie, die ingreep, raakte eveneens slaags met de 20 cowboys en cowgirls en ver schillende politiemannen werden gewond. De hele troep is vannacht gearresteerd en gisteren werd uit Zwitserland gewe zen. Truman waarschuwt ,Onze democratie is in gevaar" In 'n rede te ehicago heeft Truman "n scherpe aanval gedaan op de Republi keinse Partij, die hij er van beschul digde zich te stellen achter sterke re actionnaire machten, die de democra tische instellingen saboteren. Wat 15 jaar geleden in Duitsland is gebeurd kan zich ook bier voordoen, aldus de president. De democratie wordt - be halve door een handjevol communis ten, „die wij verachten" - bedreigd door degenen die de inflatie wensen en rassenhaat aanwakkert n. Tuman herinnerde er aan, dat de dictators van voor de oorlog werden aangemoedigd en aan het bew'nd geholpen door een zelfde kleine groep vertegenwoordi gers van grote economische belangen Reuter-correspondent in Hongarije veroordeeld Dr. Aurel Varannai, voorheen Reu ters correspondent in Hongarije is door het Volksgerechtshof te Boeda pest wegens „lasterlijke berichtge ving" veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. De president van het hof zeide dat verschillende artikelen van Varannai de indruk hadden gewekt, dat Hon garije een soort Sovjet-Russische ko lonie was. De Officier van Justitie verklaarde naar Reuter meldt, dat het duidelijk was, dat Reuter nimmer veranderin gen in de berichten van Varannai had aangebracht om de toestand in Hon garije in een vals licht te stellen. MARKOS WENST VREEDZAME OPLOSSING Generaal Markos heeft uit naam van de „voorlopige Griekse democra tische regering" in een brief aan de V.N. laten weten, dat hij bereid is elk initiatief te aanvaarden dat ,kan dienen tot verzoening en het instellen van een onafhankelijke Griekse rege ring. De pol. commissie van de V.N beraadslaagt tr over, of zij zal ingaan op het verzoek van Markos om hem te horen. O Doden van de „Nijmegen" naar Schiphol gevlogen Om half aeht landde gisteravond een vracht-Skymaster der KLM met de stoffelijke overschotten van 29 slachtoffers van de ramp met de „Nij megen" op Schiphol. Het waren de stoffelijke overschotten van 8 leden van de bemanning (de beide omgeko men Britse reserve-piloten O'Brien en Parks zijn resp. in Prestwick en Lon den ter aarde besteld) en 21 passa giers. Vannacht zijn de baren overgebracht naar de Nieuwe Kerk te Amsterdam Op elke kist lag een krans van de KLM. Woensdagmorgen zullen in Oegstgeest de stoffelijke overschotten o.a. var. Parmentier en Veenendaai ter aarde worden besteld. De zes kleine landen hebben gefaald in hun pogingen om de Berlijnse crisis door bemiddeling tossen de twee partijen op te hellen. Een resolutie die een compromis inhield tussen het standpunt van de Westelijken en de Bussen werd door Amerika, Engeland en Frankrijk aanvaard, maar Wvsjins ky sprak er zijn veto over uit. De wethouder van Onderwijs te Zut - fen heeft naar „Volksonderwijs" weet te berichten een daad verricht, die hem de ontstemming van de voorstan ders van 't Bijzonder Onderwijs heeft bezorgd. Hij heeft n.1. het waagstuk bestaan om een bepaalde mate van propaganda te maken voor de Open bare school. Hij heeft op geen enkel gezin pressie uitgeoefend. Hij heeft ook in geen enkel geval de ouder# bezworen hun kinderen naar de Open bare school te zenden. Hij heeft alleen per circulaire aan de bevolking van Zutfen kond gedaan waar zich de lo kalen bevonden, waarin openbaar on derwijs werd gegeven en een beschrü ving van school en onderwijs ver strekt. We hebben helaas geen plaatsruimte genoeg om het betoog van de betrok ken wethouder op te nemen, hoewel nadere kennisname zeer aan te beve len is. Wie daar animo voor heeft raadplege hu laatste numer van Volks onderwijs. Wel willen we in verband met deze kwestie het hebben over de gelijkstel ling tussen openbaar en bijzonder on derwijs. We baseren deze beschouwing op de bestaande toestand, waarbij el ke ouder voor zijn kind het onder wijs kan krijgen, dat hij verlangt. Verder gaat de gelijkstelling echter niet behalve dan, dat allebei soor ten van onderwijs uit de openbare kassen worden betaald. Bij het 'fijzonder onderwijs heeft het openbaar gezag, in casu de ge meente niets meer te zeggen. De ge meen te is een lichaam geworden, die zich alleen financieel en administra» tier voor het bijzoeder onderwijs inte resseert, aanstelling van leerkrachten, de zorg voor de schoolgebouwen, de leermiddelen, kortom alles wat bij het onderwijs behoort, wordt bedisseld door schoolbestuur en geestelijkheid. Mensen, die fcun schooj zullen die nen, omdat ze zich qoo,- en door ver bonden voelen met de gehele instel ling. Hoe staat het nu met de open bare school in gemeenten, waar *n raad is. die bestaat uit personen. ke het openbaar ondet wijs best t wen als iets verderfelijks? Die geen gelegenheid voorhij laten gaan. om de openbare school, die aan hun hoe de is toevertrouwd, afbreuk te d~ n. Welnu, de apenbare school heelt in zulke gemeenten geen enkele bevoegd heid. Ze is volkomen afhankelijk van de goede wil van gemeentebestuur ders, die in wezen onsympathiek te genover haar staan. Dat kan goed gaan, het kan ook aanleiding geven een serie i -.righeden. Dat is on# om het even. Het gaat ons er alleen om aan te .onen, dat er geen sprake meer is van gelijkstelling. Er is sprake van bevoorrechting van het bijzonder onderwijs. Een be voorrechting. welke door de voorstan ders van dit onderwijs als vanzelf sprekend wordt aanvaatd, getuige het in Zutfen ingenomen standpunt, dat de openbare school zelfs geen bekend heid mag geven aan haar instellingen via de gemeente, die diezelfde open bare school moet beheren Schulte-Boeyen hebben een contract getekend waarbij zy zich verbonden deel te nemen aar. de zesdaagse te Brussel w-elke van 915 November Dlaat* vinii» Bij de stemming over de resolutie, inhoudende dat 1. de blokkade van Berlijn onmiddel lyk wordt opgeheven en de opheffing gevolgd wordt, met tussenpozen vat) 10 dagen, door: 2. invoering van de Sovjet-mark als enige* geldsoort te Berlijn, en 3. een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken over de ge hele Duitse kwestie, waren de drie Westelijke afgevaar digden en de zes kleine landen vóór. Wysjinsky (USSR) en Manoeilsky (Oekraïne) stemden tegen. Na de stemming werd de vergade ring verdaagd. Prins testte nieuw Zweeds toestel Prins Bernhard heeft gisteren het nieuwe Zweedse vliegtuig de „Scan dia"- getest. Zondagavond landde een ..Scan- cent van de totale broodproductie orn- dia komende uit Madrid, op Schip- vat, zal voor tien procent uit aardap- in de cockpit en gedurende een uur testte hij het toestel volledig. Hij zet te tijdens- de vlucht onder andere een der motoren af, maakte extra scherpe bochten en verrichtte optrekproeven Na afloop zei hij: „dit is het beste toestel, waarmede ik ooit gevlogen heb". O Weer aardappelmeel in bruinbrood In verband met de grote aardappel- oogst en met het oog op besparing van import van broodgraan, zal deze win ter wederom aardappelmeel in het bruine brood worden verwerkt. Het bruinbrood, dat ongeveer 75.pro- onxe kleine tovenaar hol. Gisterochtend vroeg vloog de testpiloot van Fokker en vriend van de prins, kapitein Sonderman met Zweedse toestemming het toestel naar Soesterberg. Onmiddellijk nam de prins plaats j pelmeel betaan. Dit blijkt uit een toe zegging van het ministerie van Land bouw, welke aan de aardappelroeel- industrie werd gedaan.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1