JIMMY BROWN ALS WIELRENNER KORTinaarKRlCUTIG Zal Nederland slagen achterstand op televisie-gebied weg te werken VOOR LENS Proces-Van Geelkerken sluitstuk van de belangrijke zaken Televisie-commissie geïnstalleerd Commissie gaai zeer uitgebreid rapport uitbrengen Mi. J. H. R. van Schaik, minister van verkeer en waterstaat ad. int. heelt Dinsdag de nieuwe televisie- commissie te 's Gravenhage geïnstal leerd. In een toespraak zeide minister van Schaik, dat deze commissie ten dele een voortzetting is van de com missie die 'ran 1935—1938 het tele visie vraagstuk bestudeerde. Aan de conclusies van di^ commissie kon geen gevolg worden gegeven door t uitbreken van de oorlog. In 1946 kreeg Philips gezien de grote achterstand, vergunning tot het bouwen van een experimentele zender, Thans wordt opnieuw een commissie ingesteld, die niet slechts de technische kant van 't vraagstuk, doch ook de practische toepassing, uitvoerbaarheid, raadzaam heid en de bijkomende economische, sociale en culturele problemen var televisie zal gaan bestud-ren. Gezien de ervari" gen met de vroegere com missie is de tegenwoordige uitgebreid met vertegenwoordigers van industrie, film en omroep. De mogelijkheid is opengelaten om vertegenwoordigers van andere groepen in de beraadsla gingen te betrekken ofwel te raad plegen. GROTE ACHTERSTAND Minister van Schaik er^eelde nie», d?t Nederland in vei gelijking met het buitenland op televisiegebied nog een ■e-s'-and heeft.- De zend- programmal.oscn voor televisie zijn hoog en ook particulieren zullen zich offers moeten getroosten indien zij ontvanger g-an aanschaffen. Het be hoort tot de taak van de commissie óók het kosten vraagstuk te bertuderen en waar mogelijk samenwerking met het buitenland te geraken tot kosten- besparende normalisering en geza menlijke programma's. Over het ge heel genomen worden van de com missie richtlijnen verwacht tot ver wezenlijking van de televisie in Ne derland. „Welk een nieuw element in de huiskamer, ja in het leven zal de te levisie brengen", zo zeide spr. De televisie is een wondervolle uit vinding en spr. noemde dit een enor me vooruitgang in de moderne verbin dingsmiddelen. Wellicht zal eens de tijd komen, dat een voorzitter via de televisie een bijeenkomst zal kunnen presideren en dat mondeling beraad over grote afstanden, waarbij men el kaar ziet, mogelijk zal zijn. ook al zal men dan de charme van het per soonlijke contact en de warme hand druk moeten missen. Een Brits gerechtshof voor oorlogs misdaden te Hamburg heeft de voor- j malige SSluitenant—kolonel Fritz Knoechlein veroordeeld tot de dood door de strop. Knoechlein is schuldig verklaard aan medeplichtigheid bij het vermoorden van 90 Engelse krijgs gevangenen in Mei 1940 aan Het Ka naal. Een 28-jarige stenó-typiste te Lin coln (V.S.) is voor de ogen van hon derden toeschouwers van de toren van de 100 meter hoge kathedraal naar beneden gesprongen en te pletter ge vallen. Tevoren stond zij meer dan een uur lang op de nog geen decime ter brede rand van de torentrans Wanneer men naderbij wilde komen, dreigde zij te zullen springen. De brandweer trachtte haar met een Ma- girus-ladder in veiligheid te brengen, doch deze was te kort De wereldgezondheidsorganisatie, thans te Geneve bijeen, heeft beslo ten 'n grootscheepse actie tegen t.b.c. moeraskoorts en venerische ziekten te beginnen, zo meldde radio-Zwitser land. Australië zal een herinneringspost zegel uitgeven ter gelegenheid van de Jamboree, die in December in de staat Victoria zal worden gehouden. VRACHTAUTO TUSSEN DE CARBONADE Slager Kuys kreeg Dinsdag in zijn winkel te Beveryijk de schrik van zijn leven, toen 2 vrachtauto's zijn etalage binnenreden en daarbij een gedeelte van de pui omver reden. Bij een poging om een aanrijding te voor komen waren de bestuurders de macht over het stuur kwijt geraakt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. 94. Intussen stond meneer Babbel duizend angsten uit op rug van Jimmy. Eerst hield hij zich koest, want hij besefte amper wat er met hem gebeurd was, maar toen tot hem begon door te dringen dat de aap wel eens kwade bedoelingen kon hebben, sloeg de vrees hem om het hart en hij begon zó te jammeren en te weekla gen, dat een brok bazal; er week van zou zijn geworden. Niet aldus Jimmy. Die grijnste eens verachtelijk en be gon nog harder te trappen. COMMISSARIS VAN POLITIE TK MEDAN SCHOOT ZIJN 74e TUGER De commissaris van polifiw re Me- dan# de heer Hofman .heeft op de tabaksonderneming Soengei Mentjirim zijn vier en zeventigste tijger neerge schoten. Deze tijger had een lengte van 2.50 meter. Twee bedrijfsleiders van een firma voor chemische producten te Frank fort, die hoofdzakelijk gifstoffen tegen insecten en onkruid fabriceerde, zul len beschuldigd worden van mede plichtigheid aan de dood van meer dan 300.000 gevangenen van het kamp te Auswltz, aan welk kamp zij zekere gifsoorten leverden. ,Het Witte Kruis" neemt „Heideheuvel" weer in gebruik Rustoord werd geheel gerestaureerd Op 9 November a.s. zal het alom be kende herstellingsoord voor vrouwen en meisjes „Heideheuvel" van de N. Hollandse Vereniging „Het Witte Kruis" worden heropend en daarme de aan zijn oorspronkelijke bestem ming worden teruggeven. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor het zover was. Zo als bekend was het gebouw" geduren de de gehele oorlogstijd bezet door de Duitsers en waren er na de bevrij ding gedurende geruime tijd NSB- kinderen in ondergebracht. Eind 1946 werd het gebouw op herhaaldelijk ver zoek van het Hoofdbestuur eindelijk .vrijgegeven, doch het bevond zich in een zo erbarmelijke staat, dat een algehele en grondige restauratie nood zakelijk bleek. Van het met geestdrift ontwikkelde plan om „Heideheuvel" dienstbaar te maken aan de opname van tbc-patiënten kon tenslotte tenge volge van de c'eeds hoger gestelde ei- set. niets komen, zodat het thans weer als herstellingsoord voor vrouwen en meisjes in gebruik zal worden geno- men. Geen kosten en moeiten heeft „Het Witte Kruis" gespaard om het gebouw voor dit doel bruikbaar te maken. Al le vertrekken en lokalen werden op nieuw geverfd, de vloerbedekking is grotendeels vernieuwd, terwijl ook ten dele nieuw meubilair moest wor den aangeschaft. De keukeninstallatie is verbeterd, de centrale verwarmings installatie gerestaureerd. De kamers voor de patiënten maken een prettige frisse indruk en ook de vertrekken voor het verplegend en ander perso neel zien er weer keurig uit Het ge hele gebouw maakt een verzorgde in druk. Voorlopig biedt het herstellingsoord dat een capaciteit heeft van 150 bed den, plaats aan 100 patiënten. Bij een grote toeloop kunnen de drie persoons kamers, die voorlopig voor twee pa tiënten zijn ingericht, weer op hun vroegere capaciteit worden gebracht. Evenals voorheen is het herstellings oord „Heideheuvel" uitsluitend be stemd voor de opname van vrouwen en meisjes, die herstel van gezond heid behoeven, terwijl tevens vrouwe lijke patiënten zullen Worden opge nomen, die uit het ziekenhuis kunnen worden ontslagen, doch nog niet vol doende hersteld om haar taak in het gezin of haar werkkring weer te her vatten. Tot directrice van het herstellings oord is benoemd Mej. Zuster P. G. Baarbé, terwijl Dr. W. F. K. Kooi- I man het geneeskundig toezicht op zich Dit kaartje geeft een overzicht van het Atlantische gebied rond de Kaap Verdische eilanden, waarop is aangegeven hoe de diepteiynen van de Oceaanbodem verlopen. By de komende berichten over de belangrijke on derzoekingen van urof. Piccard en Cosijns kan deze kaart van groot out zijn. Knip de kaart dus uit! Oplichter - puzzelaar gearresteerd Eén dezer dagen deed een juwelier uit Den I ag aangifte bij de politie dat hjj was opgelicht voor een arm band ter waarde van f 11.000. De schuldige was een man die zich H genoemd had. De politie ging met de juwelier snuffelen in haar fotoar chief en vond toen een portret, waar op de juwelier H. herkende. Het bleek dat de man een fictieve naam had opgegeven^ HU was n.1. al eerder nvt de oolitie in aanraking geweest en heette in werkelijkheid F. M. G Hij was puzzelaar van professie en ontwierp kruiswoordraadsels, waar mee een fie»s te winnen was wanneer de goede oplossingen vergezeld gingen van een bedrag van vijf gulden Hij werd in de Haagse binnenstad aangehouden: de kostbare armband was nog In zijn bezit. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN WORDEN NTET VERSOHOVEN In verband met de in enkele dag bladen verschenen berichten inzake uitstel van de verkiezingen van de gemeenteraden, deelt men van bevoeg de zyde mede, dat het niet in het voornemen der regering ligt te bevor deren, dat de gemeenteraadsverkiezin gen zullen worden verschoven naar 1950. Krachtens een wef zullen de verkiezingpn in 1949 worden gehouden In 1950 wc» den de leden van de Provinciale S'a-en gekozen. MISVERSTAND IIET zoontje van onze buurman moest naar school. Natuurlijk is dat in t geheel geen werelds hokkende ge beurtenis. Dat moeten ten slotte alle kinderen als ze die aanvallige leef- ti'd hebben bereikt. De buurman zeil is leraar aan de HBS. Zelfs in zo verre is het geval niet uitzonderlijk. Ook leraren plegen kinderon te heb ben, die eenmaal naar school moeten. Bedenkelijker wordt het echter als zulk een zoontje niet naar de school wiL Zou hij de klappen van de zweep 'oms te goed kennen? In zulke gevallen schieten zelfs de >edagogische kwaliteiten van leraren •■e kort en noch mooie, noch kwade woorden vermochten verandering te "j.-enp^n 'in ne: eenmaal door de zes jarige ingenomen standpunt. Hij be toonde zich even onbuigzaam als Wisjinsky. De koek van moeder had meer uitwerking. Toen die eenmaal in voldoende hoeveelheid was ver strekt, bleek zoonlief bereid om naar de school te trekken. Hij raakte zelf geheel met het idee verzoend en toen wilde hij natuur lijk behoorlijk geïnformeerd zijn. Na nog een laatste koekje te hebben ver orberd stapte hij parmantig naar va der toe en vrceg: „En pappie, waar moet ik nou morgen les in geven?" OET schijnt nu wel vast te staan, dat de constellation Nijmegen" tegen een hoogspanningsdraad is ge vlogen. Tevens wordt in sommige bladen gemeld, dat hot de J "a keer is, dat zo iets te Prestwick ge beurt Dat is bedenkelijk. Nog beden, keiijker vinden we het echter dat de commissie van deskundigen, die door de KLM naar Prestwick zijn gezon den om een onderzoek in te stellen, door de Britse autoriteiten niet op het terrein van de ramp zijn toegelaten. Hebben de Britten soms iets te ver bergen? IIET schrijven, dat we laatst in de krant hadden over de metamor. fose, die de conductrices van de NAGO moeten ondergaan, heeft som mige lezers naar de pen doen grij pen om hun instemming met ons standpunt te doen blijken. We zijn er natuurlijk erg verheugd over. dat we niet alleen staan in onze losbandig heid. Enkelen schreven over de ar beidsvoorwaarden van het busperso- neel. Het spreekt wel van zelf, dat wij daar niet op ingaan. In de eerste plaats omdat wij er niet over kunnen oordelen en in de tweede plaats om dat dit een vakbewegingstaak is. Men valle ons. daarom met deze dingen nie. lastig. jTVE ontploffing te IJmuiden, waar twee jongens van 15 jaar om het leven kwamen, omdat ze een vuurtje gestookt hadden onder een granaat mortier heeft aan het licht gebracht, dat dit geval volstrekt niet op zich zelf staat. Het schijnt in IJmuiden ge woonte te zijn, dat dit soort jongen de duinen ingaat en ih de nog niet gesloopte bunkers experimenteert met gevaarlijk sPuL Het onderwijzend personeel nodigt nu de jongens uit om hun schuilplaatsen en arsenalen bekend te maken. Er is hun in het vooruitzicht gesteld, dat zij niet ge straft zullen worden. 1I7IJ lazen in „Gooise Klanken",, dat er serieuze pogingen worden aan gewend om in Hilversum een voetbal wedstrijd te houden tussen een elftal samengesteld uit personeel van de VARA en een elftal bestaande uit Tweede Kamerleden. We verheugen ons bij voorbaat over deze vertoning. Als het enigszins kan willen we deze sportieve krachtmeting niet missen. We willen niet verhelen, dat we ook heel nieuwsgierig zijn naar de samen stelling van het Kamerelftal. Zouden er alleen PvdA leden in worden ge kozen? Of zou 't 'n gemengde ploeg worden? Misschien wel een program- ploeg! Het schijnt dat de heer Evert Ver meer de auctor intellectualis van het plan is. Wij vragen ons af. waarom geen elftal van ministers. Dat zou nog meer trekken. IN de volkskrant worden de com- ponisten beklaagd. Ze schijnen weinig honorarium te ontvangen. Ten minste dat beweert de Volkskrant en ze rekent het ons voor ook. Als een genomen heeft als opvolger van Dr. Wessel, die 25 jaar lang deze taak heeft vervuld, doel. wegens zijn druk ke werkzaamheden zich hiermede niet weer kon belasten. Wy twijfelen er niet aan of .Hei deheuvel" zal spoedig geheel bezet zijn met rust- en herstelbehoevendo vrouwen, de enige beloning, die „Het Witte Kruis" hoopt te ontvangen voor alle moeite en kosten, die deze or ganisatie zich getroost heeft oir, de heropening van deze zegenrijke in richting mogelijk te maken. Laatste der „grote" N.S B -ers Mogelijkheid van belangrijke onthullingen Naar wy vernemm zal zeer binn in kort met de openbare behandeling van de zaak tegen Van Geelkerken, voor malig „plaatsvervangend leider van de beweging'1 en inspecteur-generaal van de landwacht, een aanvang worden gemaakt. Nadat indertijd Mussert in Den Haag is berecht, zal het proces tegen zon plaatsvervanger voor het Amstcrams Byzonder Gerechtshof wor den behandeld. Deze zaak zal het sluitstuk worden van de openbare rechtspleging tegen vooraanstaande NSBers. Het gehele verloop van de gang van zaken In de NSB tödens de bezetting zal naar vo ren komen. Dit vindt zon oorzaak in het feit, dat Van Geelkerken zoveel functies in de party bekleedde. Niet minder echter door de omstandigheid, dat er zulk een groot aantal gegevens beschikbaar zijn, wat nog niet het ge val was tijdens het proces tegen Mus sert. Het onderzoek is verricht door de PRA te Utrecht Er zyn niet'min- orkest van 100 man twaalf muziek stukken van twaalf verschillende com ponisten speelt in een week, dan ont vangen deze twaalf componisten met elkaar slechts f 50. Dat lükt niet veel Maar wij Westfriezen vliegen er niet direct in. Wij zijn ook aan het re kenen geslagen. Als die twaalf wer ken elke week gespeeld worden en dat tien jaar lang, niet alleen door dat ene orkest, maar er zyn immers zo veel orkesten, dan brengen die twaalf liedekens de lieflijke som van f 26 000 op. Elk stukske muziek dus ruim tweeduizend gulden. En zeg dat zo'n man nou een week er aan gewerkt heeft. Wij zouden zo zeggen: Het is prysopdrijving. der dan vUftig getuigen gehoord en het procesverbaal omvat enkele hna- derden getypte vellen. Circa duizend docmnentatiestukken zijn ter tafel ge bracht. Van Geelkerken, die samen met Mussert „de beweging" stichtte en van stonde af aan de „officiële plaatsver vanger van de leider" was, werd in 1944 door Mussert als lid geroyeerd. Het was hem daardoor onmogelijk ge worden inspecteur-generaal der land wacht te blijven. Hy was (zy het gedwongen) geen lid meer, doch kort hierna benoemde Himmler hem tot „Ober-kommandeur" van de landwacht Dit was het ant woord der Duitsers op de maatregel van Mussert. Na die tija heeft Mus sert nooit meer met Van Geelkerken willen spreken. Vermoedelijk zal het proces duide lijk maken, dat de leidende NSBers voor de Duitse druk volkomen bezwe ken zijn en dat noch Mussert, noch Van Geelkerken tegen de in het intri geren geroutineerde Duitsers opgewns sen waren. Iedere vooraanstaande NSBer had weer zijn aparte Duitse autoriteit of Duitse organisatie, waarbij hij steun zocht. Na te grote spanningen was steeds Van Geelkerken de man, die de stukken probeerde te lymen in de veronderstelling verkerend, dat hij de handige man was. De Duitsers lieten bij vele gelegenheden echter merken, dat zy z'n zogenaamde handigheid doorzagen. Zo uitte Rauter zich eens* „Colljn heeft wel eens gezegd dat Geelkerken een dubbele tong» heeft, maar ik zeg: die man heeft een ze* dubbele tong!". FEUiitfton Juön Vaubaron bewijst zijn onschuld door XAVIER DE MONIEPIN 20). Toen hy dit gedaan had, viel hy in de stoel neer en zei: Alles is in orde, de drie brave jongens kunnen nu geritst komen. Waar wij al enige malen met Rodille hebben kennis ge maakt, mpeteu wij thans even vertellen wie hij was. Of hij inderdaad Rodille heette of niet, valt moeilyk te zeg gen, maar wat wel te zeggen valt is, dat hij reeds een vrij langdurige gevangenisstraf achter de rug had, of schoon oij pas drie en dertig jaar oud was Hij droomde er van millionnair te worden en om dit doel te bereiken zag hy noch stegen een moord, noch tegen diefstal op. Daarbij was hij niet alleen, maar had een hele bende jonge booswichten om zich verzameld, aan wie hij raad gaf en die bij ook heel handig wist te exploiteren. Want Rodille was slimmer dan al de anderen tezamen. Geen van de schurken, met wie hy in aanraking kwam kende zijn ware naam, noch wist hoe hij er eigenlijk uitzag of waar hy woonde. Voor de een was hy mijnheer Werner voor de ander mijnheer August, voor een derde papa Legrip. De klok van tien was nog niet koud, of er werd drie maal aan de deur geklopt. Rodille sprong op van zijn stoel en in de linkerhand een pistool nemende ging hij naar de deur. Hij opende een soort van kijkgat en vroeg: Wie klopt daar nog zo laat? Ik ben een vriend, beste mijnheer Legrip. klonk nu een hese stem. Ik ben een vriend, die voor zaken komt. Noem mij eerst uw naam! VolauVent. Zo mijn jongen! Gy zyt toch alleen? Ik heb nog twee kameraden by mij, maar wij weten wel, dat we maar een voor een binnen kunnen komen en ik ben het eerst aan de beurt. Wacht, ik zal opendoen. Rodille trok aan een koord en door de nauwe opening welke nu ontstond, kon Vol-au-Vent juist heensluipen. Wat verschaft mij de eer van je bezoek? vroeg Ro dille die weer was gaan zitten. Hebt gij dan Richaud vanavond niet gesproken? Die zal u dan toch zeker wel gezegd hebben, dat ik in de afgelopen nacht tamelyk goed gewerkt heb. Daar heeft hy me inderdaad van gesproken. Nu, zei Vol-au-vent, dan begrijpt u, dat ik een beetje .geld kom vragen. -Wy zullen samen geen zaken doen, mijn jongen. Och kom, wat wilt u mij nu wijsmaken? Ik koop niet meer, tenminste van jou niet. De ander keek hem met verbazing aan. Zeker, je hebt aan Richaud gezegd, dat, wanneer ik je niet genoeg bood, je naar een ander zou gaan. Ik wens niemand te dwingen.... Maar je begrijpt toch wel, mijnheer Legrip, dat ik dit niet meende. Dan moet je het ook niet zeggen maar kort en goed, wat heb je dan te koop? Vol-au-Vent haalde een pakje te voorschijn, dat in een zakdoek was gewikkeld. Hij maakte de knopen van deze zakdoek los en legde op het plankje voor het raampje drie handen vol met verschillende kleinodiën neer; halssnoeren, armbanden, ringen, oorhangers, enz. voor het grootste gedeelte be zet niet kostbare edelgesteenten. Rodille nam achtereenvolgens deze kleinodiën op en liet de diamanten, de robijnen de topazen flikkeren in het door de groene kap getemperde licht der lamp. Wat moet je voor dat hele rommeltje hebben? vroeg hy, nadat zijn onderzoek was afgelopen en hy de stenen gewogen had. Ik geloof wel, dat het samen nog al aardig wat waard is. Wat versta je daaronder? Nu, bijvoorbeeld een tiental bankjes van duizend francs. De pseudo papa Legrip barstte achter het groene gordijn, dat hem aan de blik van zijn bezoeker onttrok in een aamborstig gelach uit. Tienduizend francs, herhaalde hy na een poos nog steeds lachende. Zo, wou je daar tienduizend francs voor hebben? Waarom niet liever een millioen, daar je nu toch eenmaal aan het vragen bent. Het we* In een moeite doorgegaan. Weet Je wat, pak gerust al die prul len maar weer In, Vol-au-Vent en ga er mee naar ie goede zielen, die er je tienduilnd francs voor zullen geven. De jonge dief scheen zeer ontmoedigd. Maar 't Is toch in elk geval wel wat waard, mom pelde hij. Dat is het! met dit onderscheid dat dit lang zoveel niet is als ge dacht. Wat biedt ge dan? Drie duizend frances en geen sous meer! Dat is weinig. Het is nog te veel. Ik loop groot gevaar bU die koop Om deze stenen kwijt te raken, zal ik ze naar het bui tenland moeten opzenden. En wat het goud betreft, dat aan dat rommeltje zit, er is zo allemachtig veel alliage in, dat het ternauwernood zijn gewicht aan zilver waard is.^Geloof me Vol-au-Vent, de koop die ik met je sluif is allesbehalve schitterend. (Wordt vervolgd^

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3