JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Hoge boeten bij de Bijzondere Politie-rechter Afschuwelijk drama in Amsterdam YlumuJu uil UbejeAwirifot Er werden vele bonnet/es verhandeld De Alkmaarse Bijzondere Politie rechter heeft gisteren weer een groot aantal zaken te behandelen gehad. Daar was eerst SIMON E. directeur van de fabriek van korst- loze kaas, die Iemand uit zijn be drijf ontslagen had zonder in acht neming van de voorgeschreven ter mijn. Het was in strijd met het bui tengewoon besluit arbeidsverhou dingen 1945. Verdachte voerde aan. dat de ontslagene genoegen had ge nomen met de uitbetaling van een zekere som gelds. De Officier mr. Vellinga achtte de schuld van ver dachte bewezen en hij eiste dehalve f 50 of 25 dagen. De rechter meen de, dat eerst de ontslagene moest worden gehoord en besloot tot aan houding van de zaak. DURE BORSTELS Daniël A. uit Enkhuizen is borstel fabrikant en heeft tesatnen met zijn neef .die niet opgekomen was, bors tels tegen te hoge prijzen verkocht Er werden in verband daarrr.ee ver schillende namen van afnemers in Friesland en Haarlem opgenoemd. Beklaagde was in hoger beroep ge komen, daar hij beweerde, dat zijn geval al eens eerder was berecht. Het was een moeilijk punt, want de rech ter beweerde, dat dit niet het geval was. De Officier merkte op, dat be klaagde in hoger beroep gegaan is en dat zijn mede-firmant geen bevoegd heid heeft. Hij oordeelt voorts, dat er terecht een boete is opgelegd en hij eist thans een boete van f 500. De uit spraak luidde: beroep van beklaagde niet ontvankelijk; de medefirmant kreeg een boete van f 250. FONNENHANDEL Willem S. te Medemblik had in de èerste helft van dit jaar verschillende levensmiddelen verhandeld Hij kocht van een meisje vleesbonnen ter waar de van drie kilo en eveneens suiker bonnen. Verdachte was niet zeer vlot met te bekennen. Er werd besloten een rapport omtrent hem in te winnen. Berth» S. te Hoogwoud heeft tabaks bonnen gekocht van de vorige be klaagde. Zij betaalde voor een pakje shag f 2 25. Dat was bestemd voor baar zoon. De officier vroeg f 30 of 15 da gen, het vonnis was f 20 of tien dagen Het zelfde was ook het geval met de beklaagde Elisabetb B. te Hoogwoud, die niet was verschenen. Voor haar gold hetzelfde vonnis. HET ONBEBOUWDE LAND BART H bollenkweker in Bennebroek heeft in Julfanadorp drie jaar lang een stuk land onbebouwd gelaten, d. w.z.: hij heeft het niet met gras of planten bezaaid. Verdachte gaf voor, dat hij het bewus'e land aan een an der had verhuurl, die op zijn beurt in gebreke was gebleven. De zaak was aangebracht omdat de omliggende bewoners last hadden van het onkruid En zo was de verdachte dan in con flict gekomen met het bodemproductie besluit 1939. De officier merkte op, dat tien hectare grond waardeloos lag. terwijl de buren er bovendien last van hadden Een flinke boete was hier op zijn plaats, zo oordeelde- hij. Oe eis was f 300 of 30 dagen. De rechter vonniste f 150 of twintig dagen. MEER BONNEN Pieter M. te Purmercnd is'melk- slijter en heeft vijftig boterbonnen verkocht aan een zekere B, waar voor hij f 87.50 had gevangen. Volgens de burgemeester staat de beklaagde niet zo gunstig bekend. De officier vindt een dergelijke handeling gevaar lijk. Naast een boete past hier een voorwaardelijke straf. Ei" en uitspraak waren dan ook f 150 of dertig dagen en 14 dagen voorwaardelijk met twee proefjaren. Gerardus M. uit Bergen Is bakker en heeft aan een zekerr B. su'ker ge levérd zonder hiervoor bonnen te vra gen. Het ia meermalen gebeurd, en de suiker werd verkocht tegen de liefelijke prijs van f 450 per kilo. De Officier vorderde voor deze overtre ding een zware boete: f 1250 of drie maanden. De beklaagde betuigde spijt over het gebeurde. De rechter von niste f 800 of 50 dagen. CorneUs K is veehouder te Alkmaar en heeft boter gekocht voor zijn schoonzoon B. van verschillende per sonen, natuurlijk zonder bon. Het be liep soms 20 tot 25 pond per week en het werd in het vorige jaar reeds ge daan. De Officier achtte het feit be wezen en eiste f 80 of 20 lagen. Na de verdediging van mr. Sluis werd het vonnis f 50 of twintig dagen. Voor de tweede maal kwam Johan V. uit Bergen in het beklaagdenbank je. Hy was gedagvaard wegens een bonnenhandeltje en er was thans een rapport over hem ingekomen, dat niet slecht was. De Officier acht derhalve een voorwaardelijke straf het nuttigst ei. vraagt drie maanden voorwaarde lijk met drie proefjaren. Mr. Sluis pleit clementie. Het vonnis blijft con form de eis. ZONDER VERGUNNING Tenslotte was daar Jacob S. te Alk- aar, die in textielgoederen heeft gehandeld zonder daarvoor uitdrukke lijke vergunning te hebben. Voor dit feit vrqpg \s Officier, die herinnerde aan een vorige veroordeling verbeurd verklaring en f 100 of dertig dagen. Mr. Lesberg Jr. bestreed de hoge eis van de Officier. De rechter vonniste f 30 of 20 dagen met verbeurdver klaring der goederen. Kinderen worden geholpen Binnenkort zal de hulpverlening door het Internationale kinder-nood- fonds der Verenigde Naties aan het ondervoede en zieke kind in Indonesië een aanvang nemen, aldus wordt van bevoegde zijde te Batavia medege deeld. Zij zal zich in het federale ge bied van Indonesië kunnen uitstrek ken tot 40.000 kinderen gedurende een jaar of 80.000 kinderen geduren de een half jaar. Elk kind zal per dag 50 gram melkpoeder en 3 cc le vertraan ontvangen. Het overblijven de deel van de beschikbare 500.000 dolIar zal worden besteed voor de aankoop van ca. 800 kg salvarsan of mapharseen ter bestrijding van fram- boesia, voor de aanschaffing van me dicijnen tegen wormziekten en scabi3S °n voor de ooleiding van vijftien voe dings-specialisten. OPIUMSMOKKEL OP GROTE SCHAAL IN DJAMBI Een bericht van de dienst van de Republikeinse staatspolitie te Boeki- tingi maakt melding van opiumsmok kel op grote chaal in Djambi. Er is hier sprake van een hoeveelhied van niet minder dan 90 kg. w$lke aldaar bij een Chinees werd gedeponeerd- Van de opbrengst werd volgens dit po litiebericht. dat thans gepubliceerd wordt door de Nederlandse dienst le- gercontacten reeds tweemaal .een bedrag van 10.000 dollar naar Djocja gezonden. In verband met deze opi umsmokkel wordt de naam genoemd van de Republikeinse generaal-majoor Soetopo. Twee mensen vermoord Dader doodt zich zelf 95. Toch stond hem niet recht dui delijk voor de geest wat hl} met het vrachtje op zijn rug moest aanvangen Hij begreep, dat hij zó niet tot het einde van de wereld kon voortrijden. Er moest iets gebeurenMet een nadenkende rimpel in zijn voor hoofd peddelde hU verder. Ik kieper 'm straks maar in de greppel, dacht-io of ik stop 'm in een vuilnisvat, o£ wat nog makkelijker isik laat 'm gewoon op de weg vallen. Gisternacht omstreeks 12 uur heeft zich in de Hurzestraat in de hoofd stad een verschrikkelijk drama afge speeld, waarvan de bijzonderheden nog niet alle aan de politie bekend zijn. Vast staat, dat de buren van bet perceel Hunzestraat 121 tegen kwart over twaalf gewaarschuwd werden door tikken op de ruit van de buiten deur. Toen zij zich toegang tot dat be nedenhuis hadden verschaft vonden zij achter de buitendeur de 37-jarige van Wezel hevig bloedend op de ond liggen en even verder in de hall troffen zij de 36-jarige F. A. Bleeker-Willemse aan. Onmiddellijk werd de poicie gewaarschuwd. Deze was snel ter plaatse. Beide slachtof- :ers leefden nog. Van W. was in staat de politie mede te delen, dat de moord aanslag was gepleegd door de 26-ja- rige H. J. Bleeker uit de Valckenier- straat. In de woning werd een brief gevonden gericht aan de vrouw, af komstig van B. waarin deze haar on der bedreiging trachtte te bewegen naar zijn huis terug te keren. De Vrouw had haar man verlaten en was bij van W. gaan inwonen. De politie ging onmiddellijk naar de Valkeniystraat. Daar constateerde zij, dat de dader zelfmoord had ge- Valse munter maakt... kwartjes! Er waren de laatste tijd te Rotter dam veel valse kwartjes in omloop. Vermoed werd, dat zij werden uitge geven dpor twee kleine meisjes en daarom werden deze door #recher- cheurs in het oog gehouden. Toen een van de kinderen deze week bij eeu waterstoker weer inkopen had ge daan, kon de - rechercheur nog juist verhinderen, dat de man het in beta ling gegeven kwartje in de lade wierp. Het geldstuk*» bleek inderdaad vals te zijn. Nu was het ogenblik ge komen om in te grijpen. Er werd buiszoekin gedaan bij papa de 36-ja- rige koperslager-bankwerker J. W, de V. en deze bleek in zijn vrije tijd het beroep van valse munter uit te oefenen. Zijn attributen werden beslag genomen en hij zelf wordt voor de officier van justitie geleid. pleegd en dat dft kort nadat hij thuis was gekomen moet zijn gebeurd. Alle slachtoffers zijn naar het Onze Lieve Vrouwe Ziekenhuis vervoerd, waar korte tijd na aankomst Van W is over leden- De toestand van de vrouw is zorgwekkend. Vermoedelijk heeft B. bij zijn aanslag gebruik gemaakt van een bijl. Deze is echter nog niet ge vonden. KINKHOESTPATIëNTEN KRIJGEN HULP De gemeente Zevenbergen onder houdt vriendschappelijke betrekkin gen met de Amerikaanse gemeente Chanute in de. staat Kansas. Enkele acute kinkhoestgevallen ga ven de burgemeester van Zevenber gen aanleiding met de adoptie-ge meente contact op te nemen en via de United Service to Holland ontving de gemeente-geneesheer van The Children's Hospital, Philaldelphia per KLM 30 ampullen Pertussis serum. De dage worre alweer aardig kort. We kenne al gien iens meer bai dag in de skeerwinkel komme. Afoin, das niet zo'n mirakel, want er brande nou overal in ut dorp weer lanteerns. As je deer goed over prakkezere is ut toch een verskil met de toid dat de Duitsers hier nag wazze. Wat hewwe we toe wel derus lope te martelen. Afoin, deer wouwe we ut nit over hewwe. Gezellig is ut aars, as je zo met mekaar in de skeerwinkel zitte Je hore nag weer erus uit ien of aar eu al mag ut den allegaar wel niet waar weze, das niet zo erg, as je maar wat hewwe om over te prate. Zo zatte we vlede Zaterdag ok weer. De kachel brandde en je konne cL rouk wel soaie, toe Kees er in kwam. En mettien as je um zagge, kon je wel wete, dat ie wat had. Den lacht ie op zo'n oigenaardige manier. De barrebier plantte um in de skeer stoel en deer zat Kees brei duit. „Wacht maar efkes met inzeipen". zoid ie teuge de barrebier. Eerst efkes wat vertelle. Aars ken ik me strak kies niet stil houwe as je met ut mes bezig benne. Moet je hore. Jullie wete vezelf alle gaar wat kinderbaislag is. Dat kroige de ambtenare en de arbaijers, maar de middenstanders en de zelfstandige bloive er koud van. Teminste voor— loupig. Afoin, er benne een houp mld denstandertjes, die er ok graag van profitere wulle. En nou hew ik wat hoort manne, nei uit loikt wel een kluchtspul. Liefde zoekt list of zo. Allien zouwe wc de titel efkes ver— 1 andere moete. En den zouwe we ut noeme kenne: Kinderbaislag zoekt list". Hier stopte Kees vezelf. Net as je nuuwskierig benne moet zo'n kirrel eerst z'n neus snuite of een poip stoppe. Afoin, Klaas werd ok al Op het vliegveld Twente, de grootste militaire luchtbasis van Nederland wordt de grondslag gelegd van het met straalvliegtuigen uitgeruste deel van de Nederlandse Luchtstrijdkrachten .Dagelijks gaan de Instrcteurs met de nieuwe Gloster Meteors de lucht in voor het opdoen van de ervaring, die zij aan de toekomstige piloten van de „Jet propelled airrcrafts" moeten overdragen. kriebelig en die zoid deer zo tussen: „Wordt vervolgd". Nei we skote :n eer. lach, dat stak zo krap niet. Toe begon Kees weer skeluk. Er was een middenstander. En moet jullie niet gelouve dat ik name noem Teugen gien mens. Ik vind- ut veuLs te leuk en ik wul er gien mens las tig mee valle. Maar ut is officieel. Afoin die man had een zaak. Hai had veul kindere en hai had ut niet al te breid. En hai had vezelf ok gien kin derbaislag. En as-ie in de eivend thuis zat, den zoid-ie teuge z'n woifc Ik wouw dat we kinderbaislaf kreg En dat zowat elke eivend. Dat begon de vrouw ve- 7-elf verlegen te v 'en i v kenne nagal zo resoluut weze, dat od een keer zoit ze: Gaan den te werk man. Den hai je niet meer te dranzen Voor die eivend was ut gesprek uit Finaal uit. Maar die kirrel die prak- kezeert er over deur. Want ut stak um, dat hai gien kinderbaislag'kreeg. Dat voel je. Op ut lest miende hai, dat-ie een oplossing vonden had. Maar hai wou zekerhoid hewwe dat bal gong om rechtskundige baistand. En warempel, ut zaakkie is in kanne en kruike kommen". „Ut zei wel weer wat moois weze'', smaalde Dirk, die altoid eerluk is. „Ik ben net bezig om ut te vertel len. Dus houw je gemak. Die kirrel had een zeun van achttien. Afoin er is heel wat bai komme kolken, maar op ut lest werd die zeun bai vonnis van de kantonrechter meerderjarig verklaard. Dat is de sleutel! Hoe ze ut voor mekaar kroige weet ik niet. maar ut skoint te kennen. Dus die gong va ders zaak droive en vader kwam bai hem in dienst. Afoin de zaak roilt en zoilt goed. Alles gaat op de ouwe voet deur, maar vader kroigt nou kinderbaislag, want hai is in loondienst bai z'n zeun.. En hai heb er nag zes weer ie voor vange ken, dat hai vangt een gulden of zes tien in de week". Toe we een beetje uitlacht wazze, vroeg de barrebier an Kees: „Wat is die vader nou bai die zeun? directeur of prokerasiehouwer?" „Dat weet ik niet"i zoi Kees. „Maar as ik ut wel heb hewwe ze niet veul last van mekaar, want de zeun werkt nag al een keer op de bouw bal een aar. En as zé die nou nag kostwinner rnake konne, den kreeg-ie meskien voor de kloine broertjes en zussies ok nag kinderbaislag". Figaro. STEWARDESS BDLLIONNAIRE In dienst van Air France heeft een Franse stewardess meer dan 2.500 vlieguren op haar naam staan, "hetgeen overeenkomt met een door de lucht af gelegde afstand van 800.000 km. Over enkele maanden zal ze recht hebben om het insigne van „millionnair" in haar knoopsgat te dragen, insigne dat tot op het ogenblik slechts door de pi loten en passagiers van Air France, die aan boord van hun toestellen meer dan een millioen kilometer hadden afge legd, mocht worden gedragen. Zij zal dus de eerste stewardess zijn, i die deze onderscheiding zal ontvangen. Atoombom een beetje bluf? Volgens schout-bij-nacht William Sterling Parsons, directeur van de af deling atoomverdediging der Ameri kaanse vloot .Overschat men de atoom bom. „Het is alleen maar een ander soort bom" .aldus Parsons. Hij vogde er aan toe .dat het geen snel en ef fectief wapen is, tenzij het in grote hoeveelheden op uitgekozen doelen geworpen kan worden, en raadde aan, de verhalen over een super-atoom bom „met een korreltje zout te ne men. De atoombom is geen waarborg voor een gemakkelijke overwinning, aldus Parsons. „De V.S. moeten hun be kwaamheid behouden in het verove ren van oceanen en ln de luchtoor log". TRUMAN IN EEN GANGSTERS AUTO Een beruchte gangster, die 's ande rendaags voor de rechtbank moest ver Schijnen wegens mishandeling van een politieagent, is erin geslaagd president Truman zijn auto te doen gebruiken voor een zegetocht door de stad Cle- veland. Zeer trots op zijn dienst aan het hoogste uitvoerende gezag van zijn land heeft de gangster zijn „dienst" overal rondgebazuind, hetgeen een commentaar van de Republikeinse par tij uitlokte, die verklaarde, dat 'Va dergelijks haar niet gebeuren kon. ZATERDAG 39 OCTOBEB 1948 Hilversum I 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 9.30 Koorzang; 1050 Morgenwijding; 10.20 Radio-feuilleton; 10.35 Pianoreci tal; 11.00 Musette-klanken; 11.15 Aller hande; 12.00 Lnuchconcert; 1233 Vin- centïno; 13 00 Ned. Strijdkrachten; 13 30 Orkest Malando; 14.00 AJC-uitzending 14 20 Gram.muziek; 14 50 Fries half uurtje; 15.15 Radio-Philharmonisch or kest; 16.15 Amerika zingt; 17.00 Nieuws van de platenmarkt; 1730 Om en nabij le twintig; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 Cursus „Wat doet de kerk?"; 20 00 Nieuws: 20.15 Promenade concert; 21.00 Socialistisch commen taar; 2115 De winkel van Sinkel; 22 00 Vmdobona-schrammeTn; 22.23 „De mens en zijn liefhebberijen", 'n hoorspel; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Grammuziek; 7.45 Morgengebed; 9.05 Lichte orkestmu ziek; 935 Operetteklanken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Muziek houdt fit!; 11.00 De Zonnebloem: 11.45 Schoolra dio; 1233 en 13.25 KRO-amusements- orkest; 13.00 Nieuws; 13.50 Film en to neel; 14,10 Orkest Sydney Torch; 14.40 Omroepkamerorkest; 15.25 Sylvester- trio; 16.00 Vrolijke plaatjes; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 1830 Septet Johnny Om- bach; 1830 Journalistiek weekover zicht; 19.00 Nieuws; 19.15 Disco-show; 20.00 Nieuws: 20.20 Lichtbfcen; 2100 Negen heit de klok; 22.50 - Weekend- serenade; 22.45 Avondgebed; 23 00 Nieuws. FEUILLETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld door XAVtER Ofc MONIEPIN (21) Ja, voor my, zei de jonge dief bij zichzelf. Hoe is het, doen of niet? hernam Rodille. Men moet immers wel altijd naar je pijpen dansen Ik zal me dus maar tevreden stellen met drie duizend francs. Wil je goud of bankbiljetten? Ik heb liever goud. Specie is niet zo gevaarlijk en men heeft niet nodig het te wisselen. Hij nam het geld op en begaf zich weer naar de deur. De kameraden, die buiten staan, zijn zeker Ripain- sel en Moucheè-Miel? Precies, die zijn het, antwoorlde Vol-au-Vent. Het was nu de beurt aan Mouche-a-Miel om binnen te komen. Hij bracht slechts wat horloges, gouden ket tingen en zilveren lepels en vorken en ontving dan ook niet meer dan acht honderd francs. Die daarna kwam was Ripainsel, die een paar juweel kistjes te koop aanbood, waarvan Rodille beweerde, dat ze vals ware*. Maar ik' heb geld nodig, zei Ripainsel. Mijn beste jongen, als je met wat beters was ge komen, had je geld kunnen krijgen. Als ik je er nu twee louis voor gaf, betaalde ik te veel. Geef me er vijf, papa Legrip, en ik zal je een zaakje meedelen, waar wat aan te verdienen is. Eerst horen. Duivelse vent! Men moet toch in alles je zin doen Welnu, luister dan: In de rue du Pas-de-la-Mule, in de Marais, staat een groot hotel dat bewoond wordt door een oude heer, die alleen zo rijk is, als alle Cresussen van Parijs te samen. Reeds bU de eerste woorden was Rodille buitenge woon opmerkzaam geworden en een lichte zenuwachtige beving bewoog zijn handen. Die oude heer, vervolgde Ripainsel, heet baron de Virville. Hij leeft daar met een huishoudster, die geloof ik zowat zijn maïtresse is en die Ursule Renaud heet. Bedienden zijn er niet veel. Een koetsier, een kamer dienaar, een kok, dat is alles; de koetsier woont boven de stal. De kamerdienaar en de kok slapen op de zolder kamers. De vertrekken door de heer des huizes bewoond, liggen gelijkvloers en die van de huishoudster ook. In de slaapkamer nu van de oude staat een geldkist, en in die geldkist liggen hele pakken bankbiljetten en stapels goud en zilver. Ben je er wel zeker van, dat al deze bijzonderheden nauwkeurig zijn? vroeg Rodille, wiens stem niet de minste ontroering verried. Ja. ik ben er zeker van. Van wie weet je dat alles? Van iemand, die de kamerdienaar laat komen om de vloer op te boenen, wanneer de baron uit is. Ik heb met die persoon kennis aangeknoopt, heb hem meegeno men naar de herberg en daar is hij onder het drinken van een glaasje aan het praten geraakt, 't Is een fidéle jongen die in zijn jeugd zich nog al eens over de procu reur des konings te beklagen heeft gehad, naar 't schijnt Ik begrijp dat hij je goed op de hoogte heeft gebracht Maar op welke manier dat hotel binnen te komen? Voor een ongelukkige honderd kronen, zou die per soon mij eens of tweemalen zijn plaats afstaan, en mij aan de kamerdienaar als een van zijn kameraden aanbe velen. Ik zou dan afdruksels van de sloten nemen en vervolgens valse sleutels laten maken. De rest zou als van zelf gaan. Voor het overige schijnt de zaak me echter nog niet voor uitvoering vatbaar, ik heb er nc» te weinig over nagedacht, maar dat neemt niet weg. dat ik nu reds overtuigd ben, dat ze prachtig zal worden. En wat zegt papa Legrip er van? Papa Legrip zegt er nog niets van. Het moet eerst mogelijk wezen. Zij is het, daar sta ik je voor in. Ik zal dienaangaande eerst mijn oordeel vestigen, wanneer ik de dingen met eigen ogen onderzocht heb. Zeg je dat uu, om mij niet de honderd francs voor mijn juwelenkistjes en mijn inlichtingen te behoeven betalen? Nee, want hier heb je je vijf goudstukken. Dank je, papa Legrip. Je bent een voorbeeld van goedheid, en reken er op, dat ik het je de een of andere dag nog wel eens vergelden zal. Daar maak ik dan ook staat op. Verlies vooral dat zaakje uit de rue Pas-de-la-Mul# niet uit het oog. Wees maar gerust. Wanneer denk je het onder handen te nemen? Eerstdaags, en zodra ik Je nodig heb, zal ik je door Richaud laten waarschuwen. Ripainsel vertrok. De deur sloot zich weder achter hem en Rodille, alleen gebleven, ging nu weer in de oude leunstoel zitten, waarna hU met een uitdrukking van verbazing en toorn de volgende alleenspraak hield. Vervloekt zij het noodlot dat deze ellendeling te midden van mijn zo goed beraamde plannen werpt om ze te verstoren en in gevaar te brengen. Hoe is het mo gelijk, dat die gek op het spoor is gekomen van de reus achtige en heerlijke onderneming, die door mij al zo lang en met zoveel geduld en inspanning van de geest voorbereid is. Ik rekende er op, nog wat te kunnen wachten met handelen, maar nu moet ik mij haasten. Ik moet binnen acht dagen rijk zijn, ja ditmaal wer kelijk rijk! Ik had deze avond wel een g7«de ingeving door aan Ursule Renaud tc schrijven. (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3