SIMAVI Nogmaals „De Bergerhofspelers" Theaierdirecieur dachi hardop „Of hij maai* die Spaanse danseres van de trein wilde halen?" Tien minuten later waj hij aan het middelgrote station van de middel grote provincieplaats en hij vroeg zich af, hoe ze er wel zou uitzien Met zijn beste schoolfrans trad hij een charmante jonge vrouw in een bontjas'tegemoet, omdat zij het meest met zijn voorstelling van de danse res overeenkwam. „Ik ben op die gekheid niet ge steld", zei de vrouw snibbig. Er was geen woord Frans, zelfs geen woord schoolfrans bijEn ze leek nog wel zo Spaans, deze Noordhollandse scho ne. Zonder danseres kwam hij aan de schouwburg. Zij was er alHij ver ontschuldigde zich, maar daarvan wil de zij niets weten. „Hij had immers niet kunnen weten, dat zij een baby- op dè arm zou dragen....?'' Dat gebeurde vèr voor de oorlog. Glimlachend denkt hij, de directeur van het theater in de provincie, aan deze ervaring terug. De prettigste kant van zijn beroep acht hij het telkens weerzien met de artisten in steeds weer andere creaties. Dat is een van zijn grootste vreugden. Het gegroeide wederzijds* vertrou wen tussen arfist, impresario, admi nistrateur en theaterdirecteur is een bron van voortdurend- voldoening. Bijzondere indruk maakt het op hem hoe, ondanks de technische bezwaren van het kleine provinciale theater de artist zich ten volle geeft- In vele plaatsen, vooral middelgrote, kon de overheid wat meer Joen om het cultu rele leven te stimuleren, meent 'hij. Nu komt dit maar al te vaak op de schou ders van één man te rusten.... Hij is er bepaald enthousiast over dat, al is zijn stad maar klein, er toch artistiek hoogstaande stukken als: Ri- chard in, Driekoningenavond, Paulus order de Joden en Tartuffe tot uit voering zijn gekomen. Hij hoopt, dat het publiek het door zijn opkomst mogelijk maakt ook in de toekomst goed toneel te brengen. Dit is een stad van kaas. Voor de Boekhouder bij de NSKK Gisterenmiddag hield de Bijzonde re --^onrechter voor Tribunaal za ken, Mr. Schenkeveld, zitting voor enkele politike delinquenten. Als ls'e werd de zaak tegen wijlen Eelkje Schwaner uit Stompetoren behandeld Zij was van 1934 tot 1937 lid geweest van de NSB, had toen bedankt, om in het najaar van 1940 weer lid te worden. Van die tijd af tot 1941 was den vervolging en de na.aperij van de Duitse Nazi's. Zij is bovendien lid geweest van de volksdienst en heeft met lijsten voor de Winterhulp gelo pen. Haar man was eveneens NSB er, terwijl haar dochter was aangesloten bij de jeugdstorm. Haar bijzondere vertegenwoordiger zij is in Semem ber 1945 overleden de heer Van den Berg, erkende deze feiten. De heer Van den Berg trad tevens als vertegenwoordiger van het NB1 op, en verklaarde, dat het vermo?en van geen betekenis kon worden ge noemd. Hiermede werd het onderzoek besloten. De uitspraak valt op Woens dag 3 November a.s. Als tweede en tevens laatste zaak van deze middag weer tegen Corne- lis Johannes Ruben te Wageningen thans verblijf houdende in de strafge vangenis te Hoorn, behandeld. Ruben was in 1942 en '43 werkzaam geweest bij de AEG te Berlijn, en bij een scheepvaartmaatschappij in Bremen Later was hij toegetreden tot de NS KK en had voor die organisatie als bc ekhouder gewerkt in België Frankrijk. Ongeveer veertien dagen na de invasie werd hij gevangen ge nomen door de geallieerden. In Reims is hij reeds voorgekomen. Hij heeft in het buitenland gedurende ongeveer anderhalf jaar gevangen gezeten. In 1947 was hij vrij gelaten om in Ne derland te worden veroordeeld tot 3 maanden onvoorwaardelijke gevangp nisstraf wegens verduistering. Mej. Mr. Van der Deure was zijn Raadsvrouw. Zij zette uiteen, hoe Ru ben bij de Duitse instanties was te recht gekomen. Hij was in Rotter, dam schrijver en werd in verband met de Arbeidstinsatz ontslagen. Zijn chef wist toen een .geschikt" brar.tje voor hem in Berlijn. En zo was hij dan tenslotte tot zelfs bi.,' do NSKK terecht gekomen. Hij is een beetje slap en vooral zeer onnadenkend. Zij vraagt voor hem de uiterste clementie. De uitsoraak in deze zaak zal ook vallen op Woensdag 3 November. Uitsoraak Bijzondere Kantonrechter Tegen Karei Kwast uit Den Helder, thans gedetineerd in het kamp Craai- loo bij Laren (N.-H.) is wegens het verlenen van diensten aan de Duitsers door de Bijzondere Kantonrechter, Mr. Schenkeveld, gisterenmiddag een Internering geadviseerd van 1 jaar met af.re,: van tic na 15 September 1948 in ce.'oïst.o óoo-gebrachte Jijd, en de ontzc t'ng u.': do be!d? kiesrechten en bet recht cm te bekleden De deieniio zal dus Jn&igen op 14 Uii de Theaierkrani In de Theaterkrant, een veertiendaags verschijnend blad, dat tal van interessante bijdragen levert over het to neel, verscheen van de hand van een onzer redacteuren een stukje naar aanleiding van een gesprek met onze stadgenoot en directeur van van Het Gulden Vlies, de hee~ W. Mooy. Wij achten deze bijdrage zeker interessant voor de le- zers van „De Vrije Alk maarder". Daarom drukken wij het hiernevens af. oorlog kwam hier een buitenlands ca baret met een kaasdragersscène. Te gen de pauze kwamen de échte kaas dragers en wierpen de artisten kazen toe. Dit stukje stamt dan ook uit Alk maar, het was de heer W. Mooy, dir. van het Gulden Vlies, die in mijn bij zijn hardop dacht. Op de kaas na is he- wellicht representatief voor andere middelgrote provincieplaatsen. COR van de POEL O Baageraars vonden 24 handgranaten Gistermorgen werd de Kon. Mare chaussee opgebeld door de Politie met do boodschap, „of ze eens aan de Hel- derse weg wilden gaan kijkeh Er werd daar een sloot uitgebaggerd tus sen de Gasfabriek -n de Garage van de Naco, en de werklieden haalden daar enkele projectielen naar boven, die ze uiteraard niet vertrouwden. Een wachtmeester en enkele Marechaus sees gingen kijken, en het bleek, dat men enkele scherpe Frans* handgra naten had gevonden. Onmiddellyk werd het weggedeelte afgezet en plaat ste men borden met de bekende doods koppen. Terwijl de Marechaussees een nader onderzoek instelden, belde men de Hulpverleningsdienst, een onder deel van de Mijnopruimingsdienst op, om ten spoedigste hulp te krijgen, daar men hier met een spoedgeval te doen had. Het aantal granaten, dat men had gevonden steeg teryslotte tot vier en w'ntig. Daar ze niet vervoerd konden worden (ze waren daarvoor te scherp) werden ze in het land gelegd, en daar met een lont tot ontploffing gebracht. Men stelt een onderzoek in naar de herkomst der projectielen. O Aan oe tecnmscne - nogescnaoi - te Denft slaagde voor het propadeutisch examen voor scheepbouwkundig inge nieur de heer C. C. M. Schneiders te Alkmaar. De Vereniging Simavi (Steun In Medische Aangelegenheden Voor In heemsen) komt weer Uw aandacht vragen! In de week van 16 November zal zij een lystencollecte houden huis aan huis, die Zaterdagmiddag 6 Novem ber met een buscollecte beëindigd wordt, zodat ieder, die niet thuis was of geen gelegenheid had te geven als nog zijn penningske kan offeren. En dat wil iedereen natuurlijk graag. Want wie zou niet willen helpen bij zulk een ontzettende nood als er heerst in Indonesia en de West. En. U weet het van vorige keer: met een betrekkelijk klein bedrag kan er al wat gedaan worden, bijv. één inspui ting op tijd met neosalversan kan een kind redden van algehele invaliditeit Van deze neosalversan zijn er hon derden kilo's nodig. Ook zijn daar de malaria en de mijnwormziekte, die een groot deel van de bevolking tot wrakken maken Zie vooral de folder die deze week in Uw bus komt Om maar enkele van de ontzettende tropenziekten te noemen. Het sterftecijfer is dan ook onvoor stelbaar hoog, vooral de zuigelingen sterfte. In Suriname is deze 60 a 70 pCt Van de 100 kinderen die geboren worden, sterven er dus 30 a 40 bene den 1 jaar. In sommige streken van Borneo is dit getal zelfs 89! Jonge moeders stelt U zich even voor wat dit betekent SIMAVI nu tracht in deze nood te helpen. Zij subsidieert medische hulp aan deze mensen, hetzij die geboden wordt door de protestantse zending, door de RK missie of van Mohamme daanse zijde. Doet het Gouvernement dit dan niet? Zeer zeker. Het Gouvernement neemt ook een deel van de kosten voor zijn rekening. Maar er is zo ontzettend veel nodig! Wanneer er hier in Alk maar Indische toestanden heersten, zouden we het met ons 40.000 een hal ve dokter moeten delen. Simavi zorgt voor meer dokters, meer zusters, meer ziekenhuisruimte, meer medicijnen en tracht zodoende wat bij te dragen tot het levensgeluk van de zieken in Oost en West. Deze collecte wordt aanbevolen door: Mr. H. J. Wytema, burgemees ter van Alkmaar, Dr. J. Degenaar Jr., Ds. J. Dikboom, Deken Jacobse, Dr. G. Sluymer, G. A. M. Snijders, Dr. J. H H. C. Vrijman, Ds W Wesseldijk Wij hopen dat nog vele collectanten en medewerksters zich zullen opge ven bij Mevr Berman .Nieuwlander- nastraat 12 want vooral van hun aan tal hangt het welslagen van deze col- te af. Legt Uw bijdrage reeds nu klaar! Wij hebben terloops al de geslaag de avond vermeld van „De Berger, hofspelers", die Donderdagavond „Het Wapen van Heemskerk" het blij spel „Haar andere Man" van Lavry E. Johnson ten tonele voerden. Het is zeker de moeite waard hier op nog even met een uitvoeriger woord terug te komen en daarbij het gegeven spel onder de loupe te nemen In het begin waren de dames wat onwennig, maar bij het vorderen van het bedrijf kwamen zij er steeds meer September 1S45. Het kapwerk van de heer K. Ko men verraadde de hand van de vak man. Hetzelfde kan worden gezegd over de décors van de heer Th. Groot huizen, terwijl de heer H. Zuy als re gisseur zich voor dit genre zeker op zijn plaats betoonde. De dienstbode Stella (mevr. Kuin_ üersma) laconek in haar optreden, was zeer zeker ruimschoots voldoen de. Zij hield een belofte in voor de toe komst. Mary, de vrouw des huizes (mevr. Dekker) was evenals haar vriendin Sylvia Allen (mevr. van Weert) goed op dreef, hoewel zij bei den zich iets te stijf bewogen. Uiteraard verliep dit blijspel, zoals meestal, langs de banen van de moei lijke verwikkelingen, die ditmaal ont stonden door een teveel aan fantasie bij Mary. de vrouw des huizes. De echtgenoot Harwey Marshall (beken de naam!) een goede rol van de heer Kuindersma, die later als butler ook goed werk liet zien. Deze man moet terwille van een on bekende suikeroom, als butler in zijn eigen huis optreden. Dit geeft uiter aard tot zeer merkwaardige compli caties aanleiding, waar de toeschou wers hartelijk bij konden lachten. De fantasie Ja, die fantasie van de vrouw des j mengt de betreffende familie in een steeds lastiger parket. Vooral als de oom besluit om de familie te aten erven. De echtgenoot moet van de documenten kennis ne men, maar aangezien hij de gefingeer de butler is, dreigt alles fout te lopen Er moet een surogaat echtgnoot ko men! Dze wordt snel gevonden, waar bij de gelukkige omstandigheden van nut is, dat oom de echte echtgenoot niet kent. De „hulp heer des huizes" blijkt echter verloofd met een nichtje van oomU begrijpt, dat alles nog al ingewikkeld in elkaar zit. Er ko men nog moeilijkheden bij als de on echte butler verwisseld wordt met een echte inbreker (de laatste een goede rol van de heer Hos, die trouwens laten als politieman ook v jortreffelijk werk liet zien). De tragi-komische verwikkelingen komen uiteraard weer in goede banen. Vermelden wij nog'goed spel van de heer Boon, als oom Elmer en mevr v Drie als het nichtje, Al met al een geslaagde avond, die de wens naar een spoedig her 1 optreden rechtvaardigt Dokter H. E. J. ten Kley-fonds 'Hier ter stede is door mevr. de wed. J. C. P. Ten Burg-Ezerman in het le ven geroepen de Stichting Dokter H. E. J. ten Kleij-fonds, die ten doel 'heeft de bestrijding der tuberculose in de geest en ter voortzetting van haar overleden zoon, de zo algemeen béfreürde Alkmaarse huisarts. Deze Stichting wordt beheerd door drie regenten, waartoe voor de eerste maal werden benoemd de doktoren C. M. Hoogenboom cn K. H. Kolk en de heer G. Schipper, procuratie houder. Het kapitaal der Stichting bestaat pit gelden en zaken welke aan de Stichting door erfenis, legaat, schen king of op andere wijze zullen toeko men. De geblqken behoefte, van oud-pa tiënten en vrienden van Dokter Ten Kleij, hun gevoelens van dankbaar heid te uiten, kan deze Stichting ten goede komen. Daartoe zal storting of overschrij ving op postgirorekening n. 6102 va£ de Twentsche Bank NV te Alkmaar met vermelding „Dokter ten Kleij- fonds", zeer prijs worden gesteld. Wij hopen, dat velen deze waardige herdenking van hun onvergetelijke huisarts met de daad zullen steunen. O Propaganda Drankbestrijding Op Donderdag 28 Octobev had ver ehiging tot afschaffing van Alcoholi sche dranken een bijeenkomst geor ganiseerd in hoofdzaak belegd ter bespreking van de propaganda in het komende winterseizoen. Voor een aandachtig en tamelijk uitgebreid gehoor hield mevrouw Le maire_Dens, lid van de NHPC een dui delijk betoog over hetgeen ons te doen staat om het toenemende alcohol gebruik te beteugelen. Over dit betoog vond een prettige gedachtenwisseling plaats. Na een korte pauze verkreeg de hr, Lemaire uit Zaandam het woord om een causerie te houden uit eigen werk (gedichten). Genoemde heer Lemaitr, Vlaming van geboorte en leeraar aan een Ly ceum, beoefent in vrije tijd de dicht kunst. Van zijn hand verscheen inder tijd een bundel gedichten, terwijl en kele proza werken eveneens in druk verschenen. Op prettige onderhoudende, som tijds humoristische wijze, wist de spre lcèr z'n gedichten toe te lichten en Voor te dragen. Een veelzijdig talent heeft de aanwezigen een mooie avond bezorgd. Met een opwekkend woord, en dank - vtrörzrftef déze goed geslaagde* bTjëên komst. SAMENKOMSTEN MET DS. VELDKAMP Velen zullen zich nog de dru£ be zochte bijeenkomsten herinneren, die Ds. D. W. Veldkamp van Hilversum in April in Alkmaar heeft gehouden. Op uitnodiging van de Gemeenschaps bond za ldeze bekende Maranatha- prediker Dinsdag en Woensdag 2 en 3 November zowel 's middags 3 uur, als 's avonds half acht in het gebouw Waakt en Bidt spreken over ver schillende tijdvragen, en over de weg tot blijdschap in donkere dagen. Zeer zeker zullen ook thans velen deze bijeenkomsten bezoeken. GESLAAGD Voor het diploma Costumière slaag den op 22 October op de te Schiedam gehouden examens de dames J. Faber te Alkmaar en T, Brandsen te Wog- num. Een avond mei Roland Holst Declamatie-avond van het Kunstenaarscentrum Bergen De zestigste verjaardag van de dichter A. Roland Holst is ook in zijn woonplaats Bergen niet ongemerkt gepasseerd. Nadat Roland Holst de ze zomer uit eigen werk las, organiseerde het Kunstenaarscentrum Bergen gisterenavond in De Rustende Jager een declamatie, en mu ziekavond, die geheel gewijd aan het werk van deze grote ichter. Men wordt bij een dergelijke avond voor het vraagstuk van de scheppen de en herscheppende kunst gesteld. Scheppende kunst, dat is: het com poneren van een stuk muziek, het schrijven van een vers, kortom het vervaardigen van een nieuw kunst werk. Herscheppen is het artistiek verantwoord weergeven van een stuk muziek of van een reeds bestaand ge dicht. Het is duidelijk, dat deze laat ste vorm van kunst een dienende moet zijn, één die in de eerste plaats het werk zélve naar voren brengt, en pas in de tweede plaats de visie van de reproducerende kunstenaar mag geven. Het is eveneens duidelijk, dat men over de al dan niet goede in terpretatie door de voordragende"*kun stenaar eerst dan kan spreken, wan neer het werk als zodanig volkomen gaaf over het voetlicht is gekomen. De literatuur, en daarin vooral de poëzie ,is een zeer subtiele kunst, Leest men haar, dan wordt ieder le zer individueel geconfronteerd met 't werk en de schepper van het werk hoort men haar voordragen, dan is naast het werk en de schrijver ook de declamator in het spel. Hij kan het brengen, zoals het naar zijn opvattin gen het best gebracht wordt maar A. B. T. GROOTPA IS ZO DOII NOG NIET Een zeer vrolijk blijspel is het, dat in het A.B.T. deze week vertoond wordt: „Grootpa is zo dom nog niet" Grootpa heeft zijn huis heel voorde lig verkocht, en het ltomt er nu op aan, het geld goed te beleggen. Maar voor het zover is, heeft zijn Vrouw al in een uitgestorven landstreek een oud hotel gekocht. Gelukkigerwijze werkt er in de buurt van dit hotel een filmtroep, die een stuk spelen, waarin over goud wordt gesproken. Onmiddellijk verbreidt zich het ge rucht ,dat er zich in de streek goud zou bevinden. En dat is het begin van een lange reeks vrolijke intriges, die ten slotte door Grootpa, die werke lijk zo dom niet is, natuurlijk gewon nen worden. In het voorprogramma draait „De Zilversmokkelaars", met de vrouwelijke cowboy Dorothy Page Het is een spannend filmpje, dat lief hebbers van de cowboy-film niet mo gen laten voorbij gaan. VICTORIA THEATER KISMET Een sprookje uit de Duizend en één Nacht en echt Amerikaans, kosten noch moeiten zijn gespaard om dit sprookje tot werkelijk te doen wor den. Sterren van de eerste rang en ditmaal Mariene Dietrich met de meest exotische haardrachten, welke op luxe broodjes geleken. Haar ster is wel gedaald om ons thans nog slechts te vermaken, als vrouw van middelbare leeftijd, aangekleed als een gepavoiseerd oorlogsschip. Voor lie den.- zich even willen onttrekken aan de realiteit van het leven en voor 'n .wijle in een droomwereld willen ver toeven een film, die ht»n ten volle zal bevredigen. Vooraf uitgebreide journaals met ac tueel nieuws en twee aardige teken- filmpjes, waarvan één ook al in tech_ nicolor. CINEMA THEATER TARZAN EN TANYA In de Cinema draait deze week weer een$ een van de bekende films van Tarzan, die steeds weer een volle zaal trekken. Zo was het ook gister avond; de zaal was zo goed als ge heel bezet, en dat is geen wonder, want deze rolprent is de moeite waard Men ziet Tarzan optreden als bescher mer der- dieren in de wildernis. Een expeditie die er op uit is omvoorver- schillende dierentuinen een collectie wilde dieren te vangen, moet, ondanks dat zij geholpen wordt door een der wlden, voor Tarzan zwichten en ten slotte het veld ruimen. De Keizer wordt op verradelijke wijze vermoord maar dat neemt niet weg dat ondanks alle moeite, deze expeditie onverrich- terzake w,eer kan vertrekken. De leid ster van deze expeditie, Tanya, moet ervaren dat de aap van Boy niet ge makkelijk om de tuin is te leiden, de ze yveet op verbluffende wijze de plannen in de war te sturen en op Damclub Heiloo HEILOO De uitslagen van de voor wedstrijden luiden als volgt GROEP I: H. Verver—J. Sprenkeling afgebr. J, GeuzcbroekJ. de Goede afgebr. K. TuinmanC. Adrich m 20 A. DekkerS. de Geur 20 J. de Geus—C. de Graaf 1—1 GROEP A. KroonW Hoogenboom 11 J MarsmanC de Jong 11 P. Houtenbos—P. Beukers afgebr. P. OudA. Winterink 02 GROEP III: .C. LieshoutD. Smit 20 Hofman— v. d. Peet 11 MillemaS. Hottentot 20 Weyersv. d. Werff 11 Voortzetting DOVES - wedstrijden Zondag zullen de onderlingen wed strijden van de gymnastiekvereniging voor de jongste leden. Des morgens om negen uur moeten de jongens aan de start verschijnen en om tien uur zullen de meisjes hun krachten kunnen tonen. Wij wensen alle deelnemers veel succes! HEILOO Geboren: Yvonne E dv J N Maas land cn M G Jones; Margaretha M U dv N van Boltea en G M Gaartliuis; Pieter E zv E Verhoeve en H Koster; Alexander A G zv J J A Smit en B M Zonderhuis. Ondertrouwd: C Liefting te Casfri- cum en C M de Wit; G W Bon te Amsterdam en G J Haghuis; G Snel en R Denneman. Getrouwd: J C de Vlugt en C M Sengers; J de Leeuw en W Bolten; J J Stammes en K M S Rosendal; H C Wiemeijer en J v d Steen; C Ouweltjes en M Brandsma. Overleden: W Stroink; E K Sie- brands, wed. Wegervorst. het laatste ogenblik met een parachuie uit het vliegtuig te springen. Het spel van deze aap is meesterlijk en menig maal wordt om dit schrandere dier hartelijk gelachen. Prachtige opna men in de wildernis vervolmaken de ze rolprent. In het voorprogramma 't journaal, een aardige tekenfilm en 'n Cowboy film getiteld Bandieten n Balladen. ANNA KARENINA IN DE HARMONIE „Anna Karenina" is een Engelse film van de Franse regisseur Julien Duvivier naar het boek van de grote Russische schrijver Leo Tolstoi. Het is het vrij sombere verhaal, hoe de liefde in conflict met maat schappij en conventies tot grote men selijke tragedie kan lijden. Vivian Leigh, de waarlijk brillante Engelse actrice speelt een gave Anna Karenina Wel zelden zagen wij een dergelijk ingetogen spel, dat een grote bewo genheid verborg. Over het algemeen is dit pessimistische verhaal te toneel matig verfilmd .wonderlijk genoeg be reikt de camera hier en daar grootse dramatische ogenblikken en is men geneigd dit werk met meesterlijk te betitelen. Jammer genoeg waren deze momenten te zelden en te talrijk wa ren de beelden volgens het bekende schlabone procédé: weinig vaart en wat te pompeus desondanks met een sfeertje, dat wij de laatste tijd zo vaak in Engelse films mochten ont moeten en dat weldadig aandoet in vergelijking met vele Amerikaanse j producten. Een film dus met goede kwaliteiten, die net even dat aan in spiratie miste om tot de heel grote dat wil nog niet zeggen, dat zijn op vattingen ook inderdaad de juiste zijn Zij worden zijn hoorders echter on willekeurig opgedrongen. U begrijpt dat, zo wij zeiden dat de literatuur 'n subtiele kunst is, het voordragen van literatuur het nog veel meer is. Wie zich hier aan waagt, moet er wel de gelijk van doordrongen zijn, dat hij zijn eigen persoon zo ver mogelijk op de achtergrond dient te stéllen. Het behoort volkomen zuiver en helder naar voren te komen, zodat de luis teraar volledig de gelegenheid heeft, zowel de zin als de vormgeving er van in zich op te nemen. Het bezwaar dat men tegen verre weg de meeste declamatoren aan kan voeren, is, dat zij van de declamatie een tweeslachtig iets maken, iets dat ligt tussen literatuur en muziek. Zij trachten met zoveel mogelijk stemnu. ancering het werk zo melodieus mo gelijk te brengen, ea dit heeft meest al een zo groot verlies aan helder heid ten gevolge, dat men het ge dicht slechts met moeite in de ware vorm kan reconstrueren. Dit is ook de reden, waarom wij hetgeen Jantien van Eek gisteren avond in Bergen bracht, niet konden appreciëren. Zeker, zij beschikt over een grote technische vaardigheid, maar dat is in dit geval verre van voldoende. Men hoort tenslotte niet anders meer dan klanken, maar de verzen in hun betekenis gaan te loor. Het duidelijkst was dit wel in het declamatorium „De Geheime Zee" waar dit nog eens extra onderstreept werd door de muziek van Henri Zag- wijn. De verzen van deze cyclus be horen tot de schoonste, die Roland Holst geschreven heeft en de mu ziek van Zagwijn is op zichzelf zeer boeiend. Maar het muzikaal element overheerste bij deze voordracht zo sterk,-dat de gedichten slechts middel waren geworden om het (misschien onbewuste) doel: muziek te bereiken. En op deze wijze is aan Holst poëzie toch wel zeer te .kort gedaan. Hendrik-Willem Poldermans open de de avond met „Drei Nachtstücke" van Schumann. Hij weet technisch veel te bereiken, maar zijn voordracht bleef enigszins monotoon. W.H. VEILING ALKMAAR BI. Eigenheimers 5; Bevelanders 5; Slabonen 3092; Sfoksnqbonen 30 42; Pronkbonen 3252; Komkommers 12—28; To: ia/en A 20—42; Tomaten Bonken 18—22; Wi/lof 32—68; Bloem kool 828; P.ode kool 69 Groene kool 5—9; Cpruitkool 10—70; Boere kool 7—9; Spinazie 12—38; Sla 2.50—9 Andijvie 4—6.50 Appels Bramley Seedling 40—48; Cox Orange Pipin 75 Glorie van Holland 46—58; Goudrei- nette 32—72; Notaris appel 48—56; Rede Bieten 6 Bospeen 6—14 Winter peen 550—630 Waspeen 8—12; Uien 6 9; Uien Nep 5; Prei 717 Druiven 75—106 Beurré Clairgeau 5258 Doyen ne du Comice 82 Legipont 6480; Nou veau Poiteau 3842; Soldaat Labou- rtur 6272; Zwijndrechtse Wijnpeep 40—50. BROEK OP LANGENDIJK, 29 OCT. 1250 kg. aardappelen: Bevelanders 5.40 —5.50; 28.000 kg. rode kool 6—8.30; 13.000 gele kool 5—5.70; 27.000 kg. groene kool 540—680; 390.000 kg witte kool 4—5; 13.000 kg. uien 7—7.40; 2100 kg. peen 4.10—4.20; 11.000 kg. andijvie 4; 280 kg. slabonen 67—84. WARMENHUIZEN, 29 OCT. 750 kg uien 7.30; Grove 7; 2600 kg. aardappelen: Witte Eigenheimers; Eer stelingen 4.30—4,40; Bevelanders 5 20; 60 kg. slabonen 44—46; 26.000 k? -ode kool 611.40; 44500 kg. witte kool 45; 2300 kg. groene kool. N.-SCHARWOUDE, 29 OCT. 14000 kg. aardappelen: IJsselster 5.80 590; Blauwe Eigenheimers 6.40; Ei genheimers 4.90; Bevelanders 5.10 5.30; 2600 kg. peen II 5.50; III 4 30— 4.80; IV 4; 13000 kg rode kool 6 9.10; 3000 kg. groene kool 5.70—7.30; 210.000 kg witte kool 2.50—5; 3000 kg uien 7—7.30; Drielingen 5; Nep 9.30; films te behoren. Daaraan is onge twijfeld ook het vernaai van Tolstoj schuld, maar op hem kunnen wij dat moeilijk verhalen. Ongetwijfeld ech ter een product, waarmee wij hier in Alkmaar blij mogen zijn, omdat het onschatbare culturele waarden ver tegenwoordigt. De acteurs in deze film waarvan wij Vivien Leigh al noem. den zijn voortreffelijk. Niets meer en niets minder. Het zijn Ralph Richar- doon en Leire Moore, die beiden heel grote ogenblikken hadden. Een film, die onze stadsgenoten zich niet mo gen lrten ontgaan, al kan men er hier en daar bedenkingen tegen opp«0 ren. Regisseur Duvivier is toch kjnne lijk beter in Franse film» op plaats!

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2