TRINIDAD, ACHTER DE SCHERMEN VAN DE FILMSTUDIO DE betoverend eiland in hei Verre Wesien Tot nu toe heb ik jullie nog lang al mijn kippen niet genoemd. Rooi- nek is jullie zo langzamerhand meer dan bekend en ook Klokkie, mijn lie velingskip. Van Kriboliwatsinie had den jullie echter nog niet gehoord en spaar je de moeite om die naam uit te spreken, want je zal die niét meer ihoren. Kriboliwatsinie is ook een kip van me, of liever gezegd was. Maar laat ik met het begin beginnen en jullie eerst de naam uitleggen. De baas meende waarschijnlijk, dat mijn kippen niet mooi genoeg waren en kwam op zekere dag van een tentoonstelling thuis met een Japans Zgdehoentje. Dit is een kip- penras, dat er uit ziet als 'n scheeps- zwabber zonder stok en in plaats van veren allemaal krullige haartjes heeft. Om kort te gaan, de baas gooide op die bewuste dag zo'n zij- dehoentje bij ons in het hok, waardoor mijn kippen een paar uur als gemagnetiseerd op een hoopje in een hoek van het hok het wereld wonder bleven aanstaren. Dat kon zo echter niet blijven en na Rooinek, omdat hg zo opdringerig werd, in de halve Nelson genomen te hebben en ik nog een paar Jiu Jitsu-grepen op hem had toegepast, stapte ik eens naar deze kippengeisha toe en vroeg waar ze vandaan kwam. Ja pans is moeilijk, maar hoenderjapans is nog moeilijker en bovendien sprak deze kip heel erg zacht omdat ze vanwege de luizen nogal veel met haar snavel in het krulhaar zat te wroeten. Toen Klokkie dan ook aan mg vroeg, hoe haar naam was, zei ik: „Ik geloof van Kriboliwatsinie" Later bleek, dat de Japanse me ver keerd verstaan had. Ze meende, dat ik gevraagd had waarom ze zo krabde en had ze geantwoord: „Het kriebelt zo, maar ik zie niets". Om dat de andere kippen groen van ja loezie waren, vroeg ik aan de nies bui (als ik haat naam moest zeg gen, nieste ik maar even) of ze 'n eindje met me wilde wandelen, dan kon ik haar de mooie plekjes aan wijzen, zoals de mesthoop, de vuil nisbelt, het rioolputje en al die plaatsjes waar de lekkerste wormen en torretjes gevonden worden. Dus wandelden we, nagestaard door een koppeltje hevig verontwaardigde kippen het erf af en liepen zo te lopen over de weg, die langs het erf loopt, toen er plotseling met een pijl snelle vaart een auto kwam aansui zen. Waarschuwend wilde ik nog gil len, maar ik kon zo gauw niet op j de naam komen van het Japaneesje en voor ik kon niesen was het onge luk al gebeurd. Daar lag Kriboli watsinie met een lamme vlerk te spartelen. Op het rumoer was de baas uit het huis komen snellen en hief het kippetje omhoog. „Voor de soep, vrouw", riep hij tegen zijn echtgenote, die voor het raam toe keek. Mgn hart draaide enige ma len om mijn maag heen toen ik dit hoorde en heel stil en stiekum ver wijderde ik me. „Zo?", vroeg Rooii nek, toen ik in het hok kwam, „heb je nu je zin?". Om kort te gaan, Rooinek is candidaat voor de ont- leedtafel. Panklaar!!! De laatste berichtën melden, dat zgn toestand hopeloos is. De opstelwedstrijd Ik heb een massa opstellen gekre gen. F$n hoor! Ik heb echt van jullie vacantieavonturen genoten. Een ding hebben jullie allemaal meege maakt en dat was regen. Het was ook wel erg dit jaar, hè? Van de Berger Schoolclub kreeg ik een hele verzameling opstellen. Leuk, dat ik weer eens iets van jul lie hoorde! En niet alleen dat jullie aardige opstellen kunt maken, maar wat waren er leuke tekeningen bij. Ik kan natuurlgk niet alle namen noemen van mijn vrienden en vrien. dinnen, die hebban meegedaan. De prijzen zijn dit keer gewonnen door Josicn Teenstra, Guurtjeslaan 16, Ber gen, en Wonter Ypma, Breelaan 73, ook te Bergen. En dan heb ik nog een troostprijs voor Fransje Muytjens, Zuidlaan 5, alweer te Bergen. Die heeft* het grootste opstel in gezonden en het was prachtig ver teld ook, maar er zaten nog te veel fouten in om voor de eerste prgs in aanmerking te komen. De prijzen zijn al aan de winnaars verzonden. OOM ROB En nu voor de tekenaar Jullie hebben me al verscheidene keren gevraagd, wanneer komt er nu weer eens een tekenwedstrijd. We gaan een tekenwedstrijd hou den. Ik loof ook nu weer twee prijzen uit. Een voor degene, die de mooiste tekening gemaakt heeft zonder voor beeld, dus uit eigen fantasie en een voor de mooiste tekening, die van een voorbeeld is nagetekend. Dus, afstammelingen van Rem- brandt, doe je best. En haast je niet. De inzending sluit pas op 11 Nov. Dat is de dag van Sint Maarten. Stuur de tekeningen aan OOM ROB Postbus 3 Behagen. Oom Rob antwoordt Gré Dubbeld in de Beemster heeft ,me ook een leuk opstel gestuurd. Maar omdat het uit een taailesje kwam, kon je geen prijs winnen, Gré. Jammer hè! Later beter. Een mooie tekening kreeg ik van Pietje Zeeman uit Anna Paulowna en dan ook een heleboel postzegels. Ook Jan Stubenitsky uit Alkmaar stuurde er 660. Is jouw vader vroe ger nog bij bloemist Kruit geweest, Jan? Dan ken ik hem nog. Freddy en Elly Korver uit Wie- ringerwerf winnen het deze keer en zonder 1100 postzegels. En al stuur de Gré Bgvoet er ook heel wat min der, ze waren even welkom, Gré. Ik zie al weer verlangend naar brieven van jullie uit. Dag hoor! OOM ROB Postbus 3, Schagen. De zeven Kabouters van Sneeuwwitje De volgende morgen was Knorre pot het eerst wakker. Hg wreef de slaap uit zijn ogen en keek om zich heen. Het zonnetje scheen door de ruiten. De andere kabouters sliepen nog. Knorrepot ging op de rand van zijn bed zitten en dacht diep na. O ja, nu wist h^j het weer! Ze had den vannacht ruzie gehad. Ze ver veelden zich nu Sneeuwwitje weg was. Plotseling ging Knorrepot staan. Hij wist iéts. Ze zouden eens vacantie gaan ne men. Laat werken wie er zin in heeft. Ze zouden het bos in gaan. „Wordt jullie eens wakker", riep hg luid. Voorzichtig kwamen de an deren overeind. Wipneus, Welgemoed, Hummeltje, Langhaard, Zonderhaar en Krombeen. Het zonnetje scheen precies op de kale schedel van Zonderhaar en dat was zo'n grappig gezicht, dat Knor- rebaas in lachen uitbarstte en ver gat te knorren. De kabouters sprongen nu allen het bed uit en verdrongen zich om Knorrepot. Ze roken, dat de baas 'in goede stemming was. „Zonderhaar en Langhaard", be gon Knorrepot, „jullie hebben van nacht gevochten. Alleen omdat jullie dachten, dat Sneeuwwitje verliefd op jullie was. En dat denken de an deren ook". De kabouters keken elkaar aan. „Dat is natuurlijk onzin, ging Knorrepot verder. „Maar wel staat vast, dat we ons hier gruwelijk ver velen. We moeten er uit. Daarom stel ik voor, dat we voor een hele poos het bos in gaan. Het is nog prachtig herfstweer en het avontuur lokt me". „Hoera", riep Hummeltje, „hoera, dat kan fijn worden. Dan gaan we". „Ho", riep Knorrepot en hij begon knorrig te kijken. „Ik zal jullie eens precies zeggen wat we gaan doen". „Wacht even", zei Krombeen. „La ten we ons eerst gaan wassen „En dan eten" voegde Welgemoed er aan toe. Toen ze dan eenmaal goed eii wei aan-tam zaten Deguu xvnur- repot weer. se -en „We maken ons hulsjgcdight We nemen niets mee als onze jasjes en een deken en dan trekken we het bos in. We vinden wel wat te eten en we zoeken wel een slaapplaats op. En dan gaan we alle mogelgke avonturen beleven en vergeten ons lieve Sneeuwwitje". „Dat kan ik niet", snikte Zonder haar plotseling. Geen van de anderen lette op hem. Ze gingen druk aan het werk. Al les werd netjes opgeruimd en toen ze daar mee klaar waren, timmer den ze planken voor de ramen. De deur.ging op slot. Het grote avon tuur kon beginnen. Daarover een volgende keer. AUGUSTUS 1198. Een primitief vaartuig, geme ten naar onze moderne begrippen, vaart over de wereldzeeën. Aan boord bevindt zich een van de be roemdste ontdekkingsreizigers: Christopher Columbus, de man, die de Nieuwe Wereld heeft ont dekt. Voor de derde maal heeft hij het waagstuk om overxde oceaan te varen volbracht. Een van de zeelieden, 'hoog op de uitkijkpost In de mast, meldt naderend land. Het is een schoon schouwspel, dat zich voor zgn ogen ontrolt. Drie bergen, waarvan de toppen zich vlak bg elkaar boven de horizon verheffen. Columbus en zijn makkers zgn zuiten zichzelf van vreugde. Om hun gevoelens op gepaste wijze tot uiting te brengen, geven zij het nieuw ontdekte land, dat la ter een eiland zou blgken te zjjn, de naam van Trinidad, daarmee de Heilige Drieëenheid symboli serend. De schoonheid van het pas ont dekte eiland maakte diepeNndruk op de bemanning en Columbus schreef in zgn reisrapport aan de koning van Spanje: „Dit land is even lieflijk als de tuinen van Va- lencia in Maart". Hij was er vast van overtuigd, dat in deze stre ken eens het Paradijs moest heb ben gelegenmaar dat was natuurlijk wel een erg persoonlijke opvatting. Trinidad is op een na het groot ste eiland van Brits West-Indlë. Het ligt dicht bij Venezuela en op een plaats is de kustlijn slechts zeven mijl van het vasteland ver wijderd. De grootte is niet veel meer dan een tiende van Neder land. Samen met Tobago, dat 35 kilometer verder naar het Noord- Oosten ligt, vormt het een ge bied onder de Britse Kroon. Tobago wordt wel eens het eiland van Robinson Crusoë ge noemd, maar dat is niet waar. Defoe, de schrijver van het be roemde boek, heeft op het eiland je (nog geen 200 Engelse mijlen groot) zfy'n ideeën aan het papier toevertrouwd en hg werd daarbij van Alexander Selkirk op Juan Fernandez, een eiland in de Pa cific. Asfal tineer. Trinidad is het meest beroemd geworden door zjjn asfaltmeer, 'n unicum! Dit natuurlijke meer be slaat een oppervlakte van 120 acres (of ongeveer 18 hectare) en ligt ongeveer veertig meter boven de zee. Dit gedeelte van het eiland is zeker niet het mooiste. Men ziet een onooglijke, zwart bruine plek, hier en daar water plassen. Schijnbaar is het asfalt hard, maar als men er een poos je op gestaan heeft, voelt men dat het zacht wordt. Oneffenheden worden dan ook na verloop van tijd weer uitgewist. Dit deegach tig karakter van het asfalt, nood zaakt er toe spoorrails etc. om de paar dagen te verleggen. Vele straten van Londen en New-York zijn belegd met asfalt uit het pek-meer van Trinidad. De laatste jaren bedraagt de ex port circa 90.000 ton, waarvan het grootste deel naar Amerika en Europa gaat. De productie is vroeger meermalen veel hoger ge weest. Is dit asfaltmeer onuitputte lijk? Dat is moeilijk te zeggen. Men is met de ontginning onge veer een halve eeuw geleden be gonnen en de laag is sindsdien 'n meter of vjjf gezakt. Proefborin gen hebben echter uitgewezen, dat de diepste minstens 45 meter bedragt, zodat men voorlopig nog wel vooruit kan. De ontginning is tamelgk een voudig en niet duur. In grote scherven wordt het asfalt losge- bakt door negers, die het naar wagentjes dragen. In deze vorm wordt het asfalt voor een deel naar het buitenland geëxporteerd en voor een ander gedeelteeerst verhit, taai-vloeibaar gemaakt, gereinigd, in tonnen gegoten en dan verzonden. Een kabel baant je voert het pro duct naar de grote stoomschepen aan de kust. Hoe asfalt ontstaat? De geleer den nemen aan, ,dat natuurlijke uitdroging van de aardolie tot asfaltvorming aanleiding geeft Voor dit proces zijn natuurlijk eeuwen en nog eens eeuwen nodig. Verrukkelijk eiland. Afgezien van het asfaltmeer, is Trinidad een verrukkelijk eiland. De bodem i3 vruchtbaar. Er zijn lieflijke valleien, maar ook ge vaarlijke rotskloven. Het land is ontsnapt aan de verwoestende uitwerking van verschrikkelijke orkanen, waarvan andere West- Indische eilanden zo'n hinder heb ben gehad. Het gevolg is, dat men er in de stralende zon een weelderige plantengroei aantreft. Men vindt er de prachtigste orchideeën (in het wild) en uiterst zeldzame va rens. Ook de~ dierenwereld la rgk vertegenwoordigd. In de uitge strekte bossen, die meer dan de helft van het eiland beslaan, le ven apen, herten, allerlei soorten vogels, waarvan vooral de para dijsvogels (geïmporteerd uit N.- Guinea) met hun schitterende kleurencombinaties fonkelen en schitteren in de tropische zonne schijn. Ergens in de onmetelijke bossen van de Lage- en Hoge Vuur- sche, staat een eenvoudig boerenhuisEen gebouw zonder eni ge pretentie, waar de voorbijganger zonder erg langs fietst o wandelt, wanneer daar niet een bord was: ..Filmstudio de Ho ge Vuursche". Aan de buitenkant is er niets te zien, de ramen zijn geblin deerd en slechts een grote auto verraadt de aanwezigheid van OPLOSSING PUZZLE De baron is 52, Carambert 50 en freule Aletta 22 jaar. Bij de stakingen in de Franse mijnen is de strijd tussen stakers en militai- «tr. ontbrandt. Er wordt gebi'uik gemaakt van tanks en traangasbommen. het echischeidingsparadijs RENO, in de Amerikaanse staat Nevada, is een stadje niet veel groter dan Monnikendam. Maar wie er 's avonds over de brede hoofdstraat, Virginia Street, wan delt en zich vergaapt aan flonke rende lichtreclames, Imposante modepaleizen, luxe hotels en hon derden amusementsinrichtingen van allerlei allooi, waant zich in het hartje van New-York of Pa- rgs! RENO (Nevada) ontstond als zovele Amerikaanse mgnwerkers- stadjes: een paar houten keten, een winkel en een kroeg, (waar schijnlijk was de volgorde zelfs omgekeerd) vormden het begin. Langzamerhand breidde de stad zich uit, maar bleef toch een on aanzienlijke plaatsje. Nevada was'een ruw land vol ruwe mensen en met een zeer vlottende bevolking. Men zocht er zgn fortuin en vond men het niet spoedig, dan ging men ver derop. Het viel niet te verwonderen, dat ook de wetgeving sporen droeg van deze eigenaardige volksgesteldheid; terwijl in de an dere staten van Amerika met na me de huwelijkswetgeving uiterst streng was en getuigde van puri teinse invloeden, nam men het in Nevada wat gemakkelijker op en kon men daar een cis tot echt- schelding indienen op iedere grond, mits men minstens een half jaar metterwoon in de staat gevestigd was geweest. Mettertijd trokken deze gemak- kelgke bepalingen de aandacht van de ongelukkige burgers van andere staten, die zuchtten onder de last v£fh een mislukt huwelijk en de hun inziens volkomen ver ouderde echtscheidingsprocedures. Steeds meer lieden, die de huwe- (en daar meestal nog al haast Igksband wensten te verbreken mee hadden, omdat ze zo spoedig mogelijk een nieuwe wensten aan te gaan) vonden de weg naar het kleine mijnwerkersstadje. De ho telhouders voeren er wel bij, de winkelstand eveneens. Want het waren meestal niet de armsten, die zich konden veroorloven een tgdje in Reno te gaan wonen! Vreemdelingen-industrie. VAN alle kanten stromen zij, die in het huwelijk worden teleur gesteld, naar Reno. Gemiddeld vijfduizend echtscheidingen wor den daar per jaar uitgesproken. Het gaat allemaal aan de lopen de band. Men komt naar Reno, verblijft er zes weken in een van de luxe hotels, dan wel in een bil lijk pension, verschijnt aan het einde van die termijn voor de rechter met de verklaring van de hotelhouder, dat men zes weken burger van Nevada is geweest en ziet: de banden des huwelijks zijn geslaakt! Op deze wijze heeft zich in Reno een inmense vreem- delingen;industrie ontwikkeld. De luxueuse hotels kunnen zich me ten met hun collega's uit wereld steden. De grote modemagazg- nen, de juweliers, de parfumeurs, de bonthandelaren, kortom allen, MAAR binnen is het een en al bedrijvigheid. Een bedrijvigheid, die voor de leek volkomen onbe grijpelijk is. Overal wordt met ka bels gesleept, lampen worden ge richt op het decor en geluidstech nici zijn met microfoons bezig. Midden in al dat geloop staat de producer, de heer Niestadt, vraagboek voor iedereen, voor de man van het geluid, de electri- ciens en ae spelers. Tijdens ons bezoek zullen enige binnenopnamen worden gemaakt van de kinderfilm „Trouwe Kame raden". Het draaiboek werd ge schreven door de heer Niestadt, die, behalve, dat hjj de produc tieleiding heeft, ook nog camera man is. Het deoor stelt een armoedige keuken voor in een van Amster dams armste wijken. Het is het begin van de film, doch de rest is reeds nagenoeg klaar. IEDEREEN wordt plotseling j stil, wanneer de regisseur Ernst I Winar roept: „Klaar voor opna me". Hij klapt in de handen, houdt het nummer van de scene voor de reeds snorrende camera en dan begint het De moeilijkheid van deze op name is de hond. Want de trouwe kameraden waarop de titel zin speelt, zgn een meisje en een hond. In deze scene nu moet het meis je een trap afkomen, de hond roe pen eri* hem knuffelen. Wanneer alles goed gaat, duurt de opname nauwelijks een minuut". Maar de hond wordt iedere keer onrustig door de akelige stilte om hem heen en loopt weg. Tien, twaalf keer wordt het opnieuw gepro beerd, steeds weer mislukt het. Dan besluit de productieleider om de opname maar zonder ge luid te maken en dan later de scene na te synchroniseren, want nu niet iedereen stil behoeft te zgn, kan de hond door de om standers worden aangespoord. Eindelijk lukt het. Meer dan een uur was er nodig voor een opna me van enkele meters IN deze studio werd verleden jaar ook Dik Trom opgenomen, welbekend bij de jeugd. Ook dit maal wordthet 16 mm smalfilm met geluid. vrouw behoeft om in.volle glans te stralen, hebben hier hun fili alen. Talloos zijn de speélgelegen- heden, waar men zijn geld kwijt kan bij poker, roulette, bacaret, chemin de fer en hoe die gok spelletjes nog meer mogen heten. De helft van de inkomsten van de staat vloeit uit deze bron. En het opmerkelijke is, dat het aantal huwelijkssluitingen in Reno nog veel groter is dan het aantal echtscheidingen. Men kan zich verwonderen over de lichtvaardig heid waarmee de tijdelijke bewo ners en bewoonsters van Reno de huwelijksband doorsnijden, maar met nog meer verbazing aan schouwt men het onverwoestbaar optimisme, waarmee zij van de ene huwelijksboot :n de andere stappen. Maar schelden of trouwen die leven van wat een schone j Reno verdient er aan! Het is een verhaal van twee kinderen, een jongen en een meis je, een pleegvader en een hond, die er met een pierement op uit trekken om hun broodje te ver dienen. Het meisje en de hond zijn trouwe kameraden en het ver driet van het meisje is niet te troosten, wanneer de hond wordt gestolen. De jongen ziet echter op een gegeven moment de hond te- in de tuin van een grote villa. De mensen, die daar wonen, heb ben de hond op de markt gekocht van een „hondenmepper" Wanneer onze kameraden na vraag willen doen, blijkt de fa milie met vacantie te zijn in Vier houten. De .bestolenen besluiten daarop ook naar Vierhouten te vertrek ken gaan er met een harmonika op uit. In Vierhouten aangeko men is de familie weer vertrok ken en moeten zij de terugtocht zonder Hector aanvaarden. Terug in Amsterdam ziet het meisje haar hond op een voorbijvarend motorjacht en springt in het wa ter. Zij wordt «op het laatste nip pertje gered en alles komt weer goed. De rijke familie is zo met haar lot begaan, dat ze haar als dochtertje adopteert. DE heer Niestadt zit achter zgn camera op een wagentje, dat ge ruisloos op rails rijdt, de came ra zoemt en langzaam wordt de wagen voortbewogen, schuin naar het beeld toe. Het bevalt hem niet. Het licht wordt anders op gesteld, het wagentje wordt weer teruggereden en nogmaals glijdt de camera naar voren, zich draai end naar de personen om de wrak ke tafel, die zitten te ontbeten. Sylvain Poons speelt de rol van pleegvader. Het meisje is Elsje Niestadt, haar broertje Is Henny Schouten. Verder spelen nog mee D. Koridon, die verleden jaar voor Dik Trom speelde, Jules Ver- straete, Alex de Meester en Edu- ard Palmers. Eindelijk is er weer een opname gereed en kunnen we de heer Nie stadt even een paar vragen stel len. Hij vertelt ons dan, dat de film nog lang niet klaar is. De buiten opnamen zgn bijna alle gemaaktg maar de binnenopnamen nog niet- En dan moet de film nog gemonf teérd worden. Al die fragmenten van soms maar enkele meter* moeten aan elkaar worden go plakt, sommige gedeelten moeten na-gesynchroniseerd worden en andere gedeelten geschift. Dat neemt nog wel enige maanden in beslag Dan roept de regisseur „Klaar voor opname" en gloeien de Jupi- terlampen opnieuw aan. De ca« meraman richt zijn lens, de ge luidstechnicus houdt zgn micro^ foon zo dicht mogelijk bij de spet Iers en het spel kan weer beginr nen. Het spel van proberen, overó doen en mislukken. Wat is er aj' niet ncdig, alvorens wij zo'n filnv een Vrij eenvoudige kinderfilm nog wel, kant en klaar op het v'tte doek zien. Ach, wij zitten maar op onze gemakkelijke stoelen ia de donkere zaal van een filn»»s theater en kijken...

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4