JIMMY BROWN ALS WIELRENNER een wonderlijk filmwerk fT 'JL FANTASIA" HET BEWAREN VAN VOEDSELVOORRADEN VOOR- LENS Het magnetisch kompas een Chinese uitvinding Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld De vrijmoedigheid van Disney (Van onze filmredacteur) De film „Fantasia" van het tekenfilmgenie Walt Disney is indertijd met gemengde gevoelens door de zeer gecultiveerde critiek van de lan delijke dagbladen ontvangen. Even fel als deze film,, die geinspireerd is op muziek van Bach, Tshaikowsky, Dukas, Strawinsky, Beethoven, Moussorgsky én Schubert o.a., werd veroordeeld, werd hij aangeprezen Het voor-en tegen is nooit helemaal verstomd Het staat vast ,dat wy hier met een ze£f curieus werk te doen heb ben, waarover vele nuttige opmerkingen te maken zijn. Te moeilijker is het oordelen van deze film, omdat in de historie iets dergelijks niet is voorgekomen. Feit is het, dat Walt Disney een ra zend knap tekenaar is. aan wiens schokkend g-_nie niet zo maa: v^or- bij gegaan mag worden. Zijn tekenu-gen zijn inderdaad van een fan_ tasierijkheid die zl;n weerga in en ze wereld niet vindt. Disney heert zich dus gefmnfreev op de grote klassieke muziek. Bij de Notenkrakersuite van Tshaikows- ky laat de „tekenfilmer" Disney zijn fantasie de vrije loop. Hij voert ons mee naar een sprookjesland, waarin eitjes met doorzichtige vleugels het licht van de wereld ontsteken op de bloemen, waar een paddestoel zich ei genwijs betoont, als ware hij een mens; en een vallend herfstblad her water beroert en de droefenis van deze aarde verbeelt. In deze geest be Men heeft de vraag gesteld, of Dis ney de muziek geillustr erd heeft, of dat hij zelfstandig los—dus—van—het —visuele beeld zijn „Fantasia" heeft geschapen, en daarbij de muziek een' functie heeft gegeven in de film. Ja, noch neen O.i. is deze vraag met ja, noch met nee te beantwoorden. Disney heef' ongetwijfeld beelden verwc-kt, die z i gr bii mi xen naar muziek heeft gezien. Toen lijkt het ons, dat wij hem tekort do-M als we veronderstellen ,dat hij met i_e b -doelingen van ie componisten met zijn illustraties heeft trachten te verbeelden. Wij schatte? Luoiiw - ongetwijfeld een grote zelf stand'?® t^e bü z"n I hij er trouwens de man naar om de ondergeschikte functie van illustrator van ee" muziekwerk te accepteren Erg Amerikaans Hoe het ook zij: „Fantasia" was het resultaat ,ei_ Amerixaans, met wei nig eerbied voor de tradities, die wij Europeanen hooghouden. Het is n.l. zo, dat wij il:'d mystiekeeerbied haast voor het grote kunstwerk heb ben. Disney heeft zich daarvan los_ gemaakt en vrijmoedig, ja zelfs bru taal de klassieke meesters heeft ge- b De u,rlen hebben immers de 96. Op dat ogenblik kwamen in een zyspanmofor aangereden inspec teur Viebel van de verkeerspolitie en re agent IJskil. Zij keken met grote ogen naar Jlmmy met dat vreemde vrachtje op zyn rug en daarna zagen pluis! Een aap op een racefiets met zij elkaar veelbetekenend aan. „Om- een heer in een netje op z'n rug. draaien, IJsbrand", zei de inspecteur Daar moeten wij meer van weten!" tot de agent IJskil, die van voren IJsbrand heette. „Daar is iets niet De „Pastorale" van Beethoven Grotere aandacht voor practische toepassing der koeltechniek vereist Nederland zal grotere belangstel ling moeten hebben voor de prac tische mogelijkheden, welke de koeltechniek voor het bewaren van spoedig aan bederf onderhe vige voedsel biedt, teneinde niet achterop te raken. Tot deze slot som kwam de Nederlandse rijks- tuinbouwconsulent, belast met koel aangelegenheden, Ir. T. van Hiele die met dr. C. J. K. van de Broek en ir. Ferguson aan de te Kopen- ha ge gehouden conferentie over de betekenis van de koeltechniek ju apprenfci Sorcier" van i>ukas halve wereld. Wat dat octreft heeft hij succes gehad. Zijn J^ntrria' is aanleiding geworden tot bewogen dis. cussies over de gehele wereld. En duizenden zagen deze wonderlijke tekenfilm in zijn provocerende kleu ren. Al met al een werk, dat geen men? zich mag laten ontgaan, al is het al leen maar om eens nader de jovia liteit van de Amerikanen ten opzichte van alles en ook van wat ons zeer heilig is te aanschouwen. Een film, die evenals radio uitzendingen mu. ziekpaedagogisehe kwaliteiten ver toont. Wij zouden haast zeggen, on danks Disney de vergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen, die onlangs in Alkmaar werd gehouden pleitte een der afdelingen in ernst voor het ver plicht stellen van een diploma Huis houdschool, alvorens de vrouwen in 1 het huwelijk zouden mogen treden Er werd aldus geredeneerd, dat een boer binnenkort ook zo wat gediplo meerd moet zijn en dat het toch maar niet aangaat, dat die kantoor juffies zonder een zweem van het huishouden te kennen de mannen tot verderf zijn. Dat vinden we nu nog eens een gezond standpunt. Het be wijst, dat er nog vrouwen zijn, die de mannen een warm hart toedragen en het beste met hen voor hebben. De mannen zullen in hun stomme ver liefdheid toch niet kijken naar kennis van het huishouden. Een knap fi guurtje en een lief gezichtje, daar doen ze alles voor. SIGAREN Ik ben in een naargeestige stemming. Mijn laatste shag is verdwenen en 't duurt nog een week voor er nieuwe bonnen worden aangewezen. Als de nood op zijn hoogst is, is de redding e«hter nabij. De redding, die ditmaal komt uit de mond van een mijner ken nissen, die me een adres aan de hand doet, waar je sigaren kunt krijgen, ook al besteed je er geen bonnen. Hoopvol trek ik er op af. Hij blijkt inderdaad waar te zijn. De winkelier staat me welwillend te woord en het blijkt inderdaad waar te zijn. Ik raak in het gelukkige bezit v*.n vijf sigaren. Er is echter een maartje bij gekomen. De echte sigaren waren op dat moment uitverkocht en dus moest ik me tevreden stellen met sigaren van uitsluitend Hollandse tabak. Wat deerde het mij? Als ik maar ro ken kon. Teruggekomen stak ik een sigaar op, na hem eerst zorgvuldig te hebben bekeken. De aanblik was hoop vol. Het zag er werkelijk niet gek uit. Het scheen me zelfs toe; dat ze een ietsje gepoederd waren. Toen kwam de desillusie. Naarmate ik lan ger rookte werd de smaak in mijn n.ond naarder en begon de sigaar me tegen te staan. Laat ik u in het geheim verklappen, dat ik na verloop van tien minuten finaal uitgerookt was. Voorlopig heb ik er tabak van. Niet alleen dat het roken me tegen staat Er is meer. Om maar eens iets te noemen, de berichten over de stJJ- c i.de prijzen en het gereken of we er nu met een gulden wel of niet uit zullen komen. Het zal hem er mis schien aan liggen, dat onze lens be slagen is, maar de hele affaire U voÖr ons niet erg duidelijk. Want wat kun je nu met een gulden doen. Om u e waarheid te zeggen had ik een gulden neergelegd voor die "ijf echte sigaren van eigen teelt fabnk En cu wordt het brood duurder en de boter wo>dt duurdei en de suiker en ret varke tsviees cd de zeep en de kolen en he» gas en ce electriciteb. Misschien ig er nog wei meer. En al die prijsstijgingen zouden kunnen cigevangen door een gulden in da week. Nou, al' b-t waar is ,is het in. o). Maar !an zal de boel toch wei- n:g duurder moeten worden. Er was nog zo'n klein helder hoekje waardoor W3 nog wat konden zien. Eri caar zagen we nog een wonder lijk geval. We hebben het nu toch over de stijgende prijzen. Als u dus bij een ander werkt, krijgt u een gulden in de week extra. Maar nu hebben we een kennis en die heeft een eigen bedrijf. Hij werkt met een knecht. Die knecht moet hij een gulden in de week geven en hij zelf krijgt niets. Voor hem wordt het leven dus in werkelijkheid twee gulden in de week duurder. Hij was dan ook bestmoppe rig. En hij zou wel zien, dat hij bin nen kwam. Op welke manier heeft hij niet gezegd. In Berkhout, een plaatsje niet zo heel ver hier vandaan, als we ons niet ver gissen richting Hoorn ,kan de be volking zich binnenkort \freer gratis laten inenten tegen pokken. Het is echter verplichtend gesteld, dat men een trouwboekje meebrengt. Hoe het met de vrijgezellen moet, vermeldt de historie niet. Die prijsstijgingen laten ons toch niet met rust. Neem nu de suiker. Die wordt maar een cent of acht per pond duurder. O.i. geen kleinigheid. En dat terwijl het suikergehalte van de sui kerbiet dit jaar zo hoog is, als bijna nooir het geval Is geweest. Onze wantrouwende natuur kwam daar natuurlijk weer tegen op. Want suikergehalte en die gestegen suiker prijs? De bietenbouwer, de suikerfa brieken of gaan de accijnzen soms met de grote buit strijken? Een onderzoek hiernaar zou wellicht verrassende resultaten opleveren. Als men eenmaal in een sombere bui is, kan er niets gedaan worden, waar men geen kritiek op gaat uitoefenen. Zo hebben we ons nu weer zo mate loos geërgerd aan het feit, dat we volgend jaar weer gemeenteraadsver kiezingen zullen hebben. En een jaar daarop weer verkiezingen voor de Prov. Staten. Als ze in Den Haag nou eens 'n beetje uitkeken, hadden ze dat wel in één keer kunnen doen. Nog liever zou het ons zijn, als de verkiezingen voor Kamer, Provincia le Staten en Raden op een en dezelf„ de dag zouden worden gehouden. Het zou een mooie som aan belasting centjes besparen. En niet alleen het Rijk. Ook de verschillende partijen zouden er wel bij varen. Als u de krant serieus naleest, zult u gelezen hebben, dat er in de landver huizing geen schot zit, omdat er zo'n gebrek aan scheepsruimte is. En dan dan twee dagen later in de krant leest dat volgend jaar naar alle waarschijn lijkheid 700.000 Amerikanen de oceaan zullen Qversteken, om hun vacantie in Europa door te brengen, dan zult u zich toch wel enigszins verwonde ren. Geen scheepsruimte voor emi granten en wel voor vacantiegangers? voor het bewaren van levensmid delen, deelnam. Deze conferentie ,die ontder auspi- ciër van de FAO plaats had en on_ óc: leiding stond van ir. A. H. Boer- ma, werd door vertegenwoordigers van 12 Europese landen bezocht, waar order enkele uit niet aan de FAO deelnemende landen. De conferentie hield zich speciaal bezig met het vraagstuk van het snel vri' zen van allerlei voedingsmiddelen en de daarvoor benodigde installaties. Aan de voor het invriezen van vis ontwikkelde methoden werd bijzon dere aandacht geschonken, waarbij bleek dat er op dit gebied in IJsland en de Scandinavische landen reeds bel"r.crijke practische resultaten wer den bereikt. Het op coöperatieve ba sis invriezen van vlees en kippen blijkt in het bijzonder in Denemarken een grote vlucht te hebben genomen. Een netwerk van 200 installaties breidt zich reeds over geheel Dene marken uit; deze installaties werken meestal ten behoeve van de Deense boeren zelf. Het voor ons land mede zo belang rijke probleem van het transport van groenten, fruit en vriesconserven werd eveneens ter conferentie diepgaand besproken. Hierbij kwam naar voren, dat Frankrijk en Italië op dit gebied een grote ontwikkeling hebben door gemaakt. Uit een en ander bleek, dat vele landen zich bijzonder inspannen om door het bouwen van talrijke koel ruimten en van gekoelde trucks en spoorwagons zowel hun koelhuisca paciteit als hun mogelijkheden van gekoeld transport sterk uit te breiden. En hoewel de koeltechnische weten schap in Nederland zeker op de hoog te van de tijd is, zal het bedrijfsle ven hier te lande er voor moeten waken, dat het ten aanzien van de Practische toepassingen niet bij het buitenland ten achter raakt. O Arabieren voerden het in Europa in o Reeds voor de stichting van het Mongoolse keizerrijk bereikte een Chinese uitvinding Europa: het mag netisch kopjpas. Aanvankelijk verkeerde men in de mening, dat de Arabieren het eerste volk waren, dat een kompas gébruikte Deze indruk ontstond omdat men de opvatting was toegedaan, dat de Chi nezen nimmer een zeevarend volk zijn geweest. Dit is echter onjuist. Er be stond een tijd, dat de Chinezen de eerste plaats onder de zeevarende ZONDAG 31 OCTOBER 1948 Hilversum I 301 m. 8.00 Nieuw* 8.40 Intermezzo; 9.15 Men vraagt ea wij draaien; 10.00 Meester trio; 10.30 Briefgeheim; 10.50 De Jonge Fiirre* fluiters; 11.15 Triangel; 12.00 Achtei het voetlicht; 12.40 Kinderkoor; 13.00 Nieuws; 13.20 The Romancers; 14.03 Boekenhalfuur 14.30 Zondagmiddag., concert; 16.00 The Skymasters; 16.30 Sportrevue; 17.00 Kinderkoor; 17.30 Ome Keesje 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Studiodienst; 20.00 Nieuws; 20.15 Waltztime; 20.43 „Paul Vlaanderen en Ina", hoorspel; 21.20 De Speeldoos; 21.40 „Hersen gymnastiek"; 22.10 Kamerorkest; 23.00 Nieuws. Hilversum H 415 m. 8.00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Hervormingsdag; 12.15 Apologie 12.40 en 13.25 Orkest zonder naam; 13.00 Nieuws; 13.50 Spl neuza; 14.05 Pianoduo; 14.03 Concert gebouwconcert 15.40 Pianorecital; 16.10 Sportreportage; 16.25 Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18.30 Geestelijk® liederen; 19.30 Nieuws; 19.50 In 't Boeckhuys; 20.12 Uit en thuis gevari eerd Zondagavond programma; 22.45 Avondgebed 23.00 Nieuws. MAANDAG 1 NOVEMBER 1948 Hilversum I 013 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. muziek; 9.15 Werken van Bizet; 10.00 Morgen wijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.43 De Regenboog; 11.20 Kamermuziek; 12.00 Orgelspel; 12.38 Gram. platen; 13.00 Nieuws; 13.20 Accordeola; 13.45 Pianorecital; 14.15 Voor de vrouw;, 14.30 „Intercommunaal" hoorspel; 15.00 „H Trovatore" van Verdi; 1700 Voor de jeugd; 17.30 Filmmuziek; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 19.00 Gram. platen; 19.30 Viool spel; 20.00 Nieuws; 20.15 Promenade orkest; 20 50 De Ducdalf; 21.10 Volks concert 22.19 Er zijn er maar weinig; klankbeeld; 22.30 De nieuwe Noten kraker; 23.00 Nieuws. nilvei-sum n 415 m. 7.00 en 8.00 Niuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek; 7,45 Een woord voor de dag; 9.15 Voor de zieken; 9.35 Gram. pla»en; 10.00 Werken voor strijkorkest; lrt30 Jubileum-vergadering van de CHU; 12.33 Werken van Strauss; 13 00 Nieuws; 13.15 Orgelconcert; 14.00 Uit zending voor de scholen; 14.35 G-am. muziek; 15.00 Solistenconcert: 16 00 Bijbellezing; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Nederlandse liederen 18.15 Sport; 18.30 Met band en plaat voor U paraat; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19 15 Onder de leeslamp: 2015 Vrij en blij; 20.45 „De erfgenaam van Redcliffe", hoorspel; 21.25 Orgelspel; 21.50 Haydn-prog-amma; 22.15 Sweelinck- kwartet. 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws. volkeren innamen tussen Ohina en In- dië. Hun schepen voeren zowel op de Indische Oceaan als naar Oost-Indië. In een Chinees boek uit het jaar 240 voor Christus wordt een magneet beschreven als een steen, die ijzer aantrekt. In de 11e eeuw schreef Shen Kua een boek waarin werd uitgelegd hoe een naald magnetisch kan wor den gemaakt en het principe van het magnetisch kompas werd beschreven* Shcn Kua kwam tot de merkwaardige ontdekking, dat de naald van hef ktm- pas nooit geheel naa" het Noorden wijst, doch altijd een weinig afwijkt. Uit dit alles is het duidelijk, dat de oude Chinezen de Hunst van het kom- paslezen volkomen meester waren. In een nog ouder boek dan "dat van Shen Kua, geschreven voor iiar 1125 na Christus, wordt het g u-ir' van het magnetisch kompas voor ».«- vigatiedoeleinden beschreven. In de Arabisch litteratuur wordt dit onder werp eerst na 1125 aangeroerd. Het is dan ook waarschijnlijk, dat Arabische zeelieden het kompas in Chinese ha vens leerden kennen en het in E 'r-tna invoerden. FEHir TFTON door X AVI ER Dfc MONTEPIN 22 Gedurende enige seconden verloor Rodille zich ge heel cn al in zijn gedachten, doch eindelyk hieruit ont wakende, trok hij ue beide juwelenkistjes naar zich toe, die door Ripainsel achtergelaten waren en waarvan hij voor honderd francs thans eigenaar was geworden. Hij plaatste ze onder het volle licht der lamp en be gon het uit t- proesten van het lachen, Rodille mijn iongen. mompelde hy, ik bCn tevreden over je. Je Kunr op een bewonderenswaardige manier comedie spelen en je bszit de grote kunst om een ander zo goedkoop mogelijk de kastanjes voor je uit het vuur te laten halen. Tegen vijf Louis wat kopen, dat minstens dertigduizend francs waard is, dat noem ik het non plus ultra van ver dienstelijkheid. Er bestaat geen komieker iets dan een dief te bestelen. Na deze vluchtige a spraak, legde Rodillie op de kleine schrijf tafel weer alles in de vorige orde, stak de goudstukken en de bankbiljtten, die in het geldbakje ge bleven waren in zyn zak, maakte een pakje van de ju welen en van het zilverwerk, stak de kaars weer aan, draaide de lamp uit en keerde terug naar het aangren zende huis door de geheimzinnige doorgang, die hij on getwijfeld alleen kende. Nadat hij de drempel overschreden had van het ver trek, waar wij hem in papa Legrip hebben, zien ver mommen, sloot hij de kastvormige indieping weer zo danig, dat men onmogelijk een verborgen opening ach ter deze planken kon vermoeden, die ogenschijnlijk te gen een volkomen gave muur aanrustten. Toen deze voorzorgen genomen waren, begaf hij zich naar een der hoekeu van het .vertrek, en knielde neer op de eikenhouten vloer. Hij zocht en vond zonder veel moeite een soort van houten pen, vervaardigd van een donkerder hout en waarop hij nu met alle kracht drukte. Een lang vier kant van de planken vloer verschoof onmiddellijk op on zichtbare sponningen en ontblootte een wijde opening en de eerste treden van een trap. Rodille stond op nam een kaars en het pakje met kostbaarheden en daalde de trap af. Weldra bevond hij zich onder het gewelf van een kleine zindelijke en op het. oog droge kelder, welks bo dem zorgvuldig met zand was bestrooid en die alleen tot bergplaats van lege tonnen scheen te dienen. Rodille zette een van de tonnen overeind en schoof haar enige passen op zij. Hij veegde het zand bijeen, op de plek, waar dit vat gestaan had, lichtte een val luik op en duizenden van schitterende voorwerpen wer den nu zichtbaar. Legrip bracht, nadat hy zyn nieuwe schatten hierbij had gevoegd, alles weer in de oude toestand, stak de pistolen in zijn zak, blies het licht uit, verliet het huis en keerde te voet naar de stad terug. HOOFDSTUK DERTIEN EEN MOOI PLAN Ook de anderen, die hem een bezoek hadden gebracht, keerden naar Parijs terug, maar veel minder tevreden dan papa Legrip zelf. Ripainsel haalde de andere drie in. Welnu, vroeg hem Vol-au-Vent, heeft de papa met zijn kronen je behoorlijk behandeld? Spreek er me niet van, antwoordde Ripainsel. Waarom niet? Ik ben beestachtig bestolen. Door Legrip? —Neen die Legrip is een oude schurk, dat is zo zeker als de dag, maar waar niet is, verliest de keizer zijn recht! 't Is die vervloekte gravin, die zich in de afgelo pen nacht de vrijheid veroorloofd heeft om misbruik van mijn vertrouwen te maken jongens en dat wel op een hemeltergende wijze; de juwelen zijn vals. Vol-au-Vent begon hartelijk te lachen. Vind je dat zo kluchtig? vroeg Ripainsel op een gekrenkte toon. Waarachtig vind Ik dat kluchtig .antwoordde de jonge dief met de grootste onbeschaamdheid, waarna hij vroeg: En daar de stenen vals waren, heeft Legrip er natuurlijk de brui van gegeven om ze te kopen? Natuurlijk, zoals je terecht opmerkt. Je hebt ze dus nog altijd? Legrip heeft ze genomen voor de waarde van de monturen. Hoeveel heeft hy je daarvoor gegeven? Honderd francs. Vol-au-Vent barstte opnieuw in lachen uit, maar thans kon men duidelijk bemerken, dat hij zijn makker voor de gek hield. Wat is er nou weer, lelijke melkmuil? riep Ripain sel bijna toornig uit. Ik wil weten waarover je lacht, antwoord of pas op je huid. Wel verduiveld, ik lach orrt Jou, suffert die j® bent, om de honderd francs van papa Legrip in je zak t® steken en nog „dank je" op de koop toe te zegg Ik lach om het figuur dat Je gemaakt moet hebben, terwijl de oud® inhalige schraper je minstens een twintigduizend francs door de neus boorde. Nee, mijn arme Ripainsel, die papa met zijn kronen is zo dom niet als je wel denkt Het is er eentje, die ons allen in een zak zou doen en zo naar de markt brengen om te verkopen. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 5