Ikmaaidef MAANDAG 1 NOV. 1948 N.-HOLLANDSE PERS 1945 Nederlands gedelegeerde keert zich tegen Noordelijke buurstaten ken- Franse mijnstaking luwt; nu accent van de strijd in de havens Zuiveringsactie op grote schaal in West-Java Dienstweigering I' JAARGANG N". 1371 Uitgave 8tlchtlng „D# Vrije Alkmaarder' Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ8.65 p. kwart. bJJ vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familiebericb_ ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur, J. v. Zooaen Bureau, Rldder»traat hoek Oudegracht Te!. K 2200 39711 Dr.. Van Royen over de Griekse kwestie Australië wenst overleg van partijen „Het beste middel om terugtrek king van alle vreemde troepen uit Griekenland te bereiken is een einde ie maken aan de inmenging van de Noordelijke buurstaten", zo verklaar de Zaterdagmiddag de Nederlandse afgevaardigde in de pol. comm. der VN., dr. Van Royen, bij de hervatting van het debat over de Griekse kwes tie. Hij verklaarde zich accoord met de ontwerpresolutie, die ingediend is door de Ver. Staten, Groot Brittannië, Frankrijk en China .waarbij de be voegdheid van de bijzondere commis sie voor de Balkan wordt verlengd en de Noordelijke buurstaten van Griekenland worden aangezet geen «teun te verlenen aan de opstandelin gen van Markos. Van Royen wees er terloops op, dat de politieke inmen ging van de communisten ook elders tot uiting komt. ..Wij hebben dit aan den lijve ondervonden", zo zeide hij. De Joego.-Slavische afgevaardigde Bebler, viel de Balkancommissie hef tig aan en verweet de Griekse rege ring bloedige onderdrukkingsmaatre gelen toe te passen op het volk ..dat geen vertrouwen meer heeft in deze regering, zoals blijkt uit de noodza kelijkheid het standrecht uit te vaar digen in de Pelooonnesos, die toch heel ver verwijderd is van de Noor delijke buurstaten, die door de com- mi'wie worden beschuldigd". Bebler verklaarde zich eens met de Sovjet resolutie, waarin werd voor gesteld, allereerst alle buitenlandse troepen uit Griekenland terug te trek De Australische afgevaardigde kon zich niet achter de' resolutie der VS e.s. scharen. Hij wenste een confe rentie van Griekenland met de Noor delijke buurstaten om een uitweg te vinder voor de moeilijkheden. CRISIS IN ATHENE TIJDELIJK AFGEWEND Een politieke crisis, die de Griekse regering Zaterdag bedreigde, schijnt tijdelijk te zijn afgewend. Sophocles Venizelos, de plaatsvervangende lei der van de Liberalen, heeft gistera vond meegedeeld ,dat vóór het volgende weekeinde geen poging zou worden gedaan om het huidige coa litie-kabinet van Liberalen en Popu listen omver te werpen. Bang voor 'n nieuwe oorlog... De arrondissementsrechtbank te Mid delburg deed Zaterdag uitspraak in de zaak tegen I. S., directeur van een handelsmaatschappij te Aerdenhout, verdacht van overtreding van de vuur wapenwet. S. was een van de opva renden van het jacht „Zonnetij", dat naar men zich herinneren zal. vorig jaar op weg naar het buitenland (de opvarenden waren .naar bet proces uitwees, bevreesd voor een nieuwe oorlog!) in Hansweert werd aange houden. S. werd veroordeeld tot drie boeten van f 50 of 20 dagen, 6 boe ten van f 30 of 15 dagen en een boete van f 70 of 30 dagen met verbeurd verklaring der inbeslaggenomen vuurwapenen en munitie. Am extra-lening voor Indonesië Aneta verneemt uit Washington, dat de Amerikaanse regering zich bereid heeft verklaard een kortlopende lening ten bedrage van 25 millioen dollar extra beschikbaar te stellen voor In donesië. Het doel van deze lening zal zijn de productie van copra en palmolie te stimuleren door Indonesië in staat te stellen de voor deze cultures be nodigde machinerieën aan te schaffen - O BROOD VOOR GEHELE BENELUX VRIJ In een communiqué van het Bel gische ministerie voor Bevoorrading en Invoer wordt verklaard dat de mi nister, Moens de Farnig, in overeen stemming met de regering van Luxem burg, met minister Mansholt over eengekomen is de opheffing der brood rantsoenering met ingang van 7 No vember in de drie landen der Bene lux aan te kondigen. In België zijn dan alle levensmid delen van de bon. "EH-tZONHBaMH: GELDIG TOT MAANDAGAVOND ZUIDELIJKE WIND Meest zwaar bewolkt. Geleidelijk toenemende wind uit Zuidelijke rich tingen. Nog vrij koud. DE K.V.P. IS ONTEVREDEN Het dagelijks bestuur van de KVP heeft bekend gemaakt, „in hoge mate teleurgesteld te zijn" over dat gedeel te van de regeringsaankondiging in zake de loon- en prijspolitiek, waarin gesproken wordt over de te wijzigen kinderbijslag voor grote gezinnen. Het bestuur acht de termen waarin de re gering zich uitdrukte te vaag. JODEN BEHEERSEN NOORD-PALESTINA De Joodse strijdkrachten hebben een order van de V.N. om het vuren in Noord-Palestina te staken opge volgd maar niet dan nadat zij de Arabieren uit dit gehele gebied in een snelle opmars verdreven hadden, tot zelfs over de Libanese grens. Een subcommissie van de Veilig heidsraad heeft bepaald, dat de Jood se strijdkrachten in de Negef zich weer op de oorspronkelijke stellingen moeten terugtrekken. Het is aan twij fel, onderhevig, of, zij dit ook zullen -doen. a- De medische faculteit van Stockholm, het Karolinska Institutet, heeft de Nobelprijs voor geneeskunde 1948 toegekend aan dr. Paul Müller uit Ba zel, de chemicus die in 1939 het DDT poeder uitvond. De prijs van ruim 100.000 gulden zal hem op 10 December a s. worden uitgereikt. Dr. Miiller in zijn laboratorium. SARTRE IN DE BAN Alle werken van de Franse existen tialistische schrijver Jean Paul Sartre zijn, naar Reuter uit Vaticaanstad meldt, op de Vaticaan-index van ver boden boeken geplaatst. O - ER KOMT BULGAARSE TABAK Tussen Nederland en Bulgarije is 'n handelsverdrag gesloten, dat voor ziet in een uitwisseling van produc ten ter waarde van veertien millioen gulden. Op grond van dit verdrag, dat geldig is tot eind 1949, zal Bul garije tabak ien landbouwproducten leveren en Nederland chemische pro ducten, machines en rubber, ARNOLD ZW£IG NAAR BERLIJN TERUG De bekende Duitse schrijver Arnold Zweig, die sinds 1933 te Haifa in Pa lestina heeft gewoond, is naar Ber- iijn teruggekeerd. Zweig vertelde de journalisten, dat het „klimaat" hem in Berlijn beter beviel dan in Palestina. FRANZ LEHAR TEN GRAVE GEDRAGEN Zaterdag ir de beroemde operette componist Franz Lehar te Bad Ischl (Oostenrijk) ter aarde besteld. Overeenkomstig de wensen van de overledene werd het stoffelijk over schot bijgezet in het familiegraf, waar de vrouw en de moeder van Lehar begraven liggen. Toen de kist in de groeve daalde .speelde het theateror kest 't Wolgalied uit de „Zarewitsch" Het graf werd bedolven onder een ware berg van kransen van over de gehele wereld. O - O Eerste Sinterklaassurprise De minister van Verkeer en Water staat heeft bepaald, dat op Zondag 5 December <St. Nicolaasdag) onthef fing wordt verleend van het Zondags- jüiiiaebö^i— Regering kondigi nieuwe prijsverhoging aan Jouhaux acht deze onaanvaardbaar In de voornaamste mijnbekkens van Frankrijk wordt het werk op ruimere schaal hervat. De regering heeft thans 80 pCt. der mijnen in handen. De percen tages werkwilligen schommelen nu van ruim 30 pCt. tot 85 pCt„ vol gens ëen opgave van het AFP. In de havens wordt de toestand ech ter slechter: in vrijwel alle 'Fran se havens weigeren de havenar beiders schepen met steenkool te lossen. In verschillende havens zijn militairen voor het lossen inge schakeld. Volgens Reuter heeft de regering in feite de strijd om de mijnschach ten gewonnen en heeft de krachtme ting met de communistische partij nu in de havens plaats. Vele schepen zijn naar Antwerpen gedirigeerd. De steen kool zou viaAntwerpen met de trein naar Jeumont gaan, aan de Franse kant van de grens, met een gemiddel de van 1500 ton per dag. Mislukte conferentie Het kabinet, werkgevers en verte genwoordigers van niet-communis- tische vakverenigingen hebben Zater- Kinderpostzegels 1948 Van 15 November tot 31 December a.s. zullen in omloop worden gebracht de kainderzegels 1948, waarvan zoals bekend de opbrengst ten goede komt aan alle inrichtingen in Nederland waar kinderen buiten gezinsverband worden verpleegd. De zegels, waar van de waarden zijn 2, 5, 6, 10 en 20 cent, waarop een toeslag komt van resp. 2, 3, 4, 5 en 8 cent, zijn ont worpen door de kunstenaar André van de Vossen te Haarlem. dag een conferentie gehouden. Dit gaf aanleiding tot de hoop, aldus Reu- ter's correspondent te Parijs, dat de regering een „brede verzoeningspoli tiek" zou gaan volgens en zelfs con cessies zou doen betreffende de loon eisen. In een communiqué werd echter verklaard, dat de regering weigert meer loonsverhoging toe te staan, dan de in September toegezegde 15 procent en voorts werd verhoging van de prijzen voor suiker, vetten en an dere voedingsmiddelen aangekondigd en een verlaging van de prijzen voor kleding, wijn en boter. Hierdoor zouden de arbeiders zes procent meei koopkracht hebben dan in .Augustus en 15 procent meer dan in Februari 1947. Deze verklaring echter werd be streden door de vertegenwoordigers van de niet-communistische vakver enigingen. Jouhaux, secretaris-gene raal der socialistische „Force-Ouvri- ère", verklaarde, dat de gaping tus sen lonen en prijzen bleef bestaan. „Wij kunnen het nieuwe prijs- en loonpeil, zoals door de regering voor gesteld ,niec aanvaarden", zo zeide hij. Een radio-oproep aan de stakende mijnwerkers, die uitgesproken zou worden door Lacoste, minister voor de Productie ,werd afgelast. Het is aan nemelijk, dat de niet-communistische vakverenigingen, zo vervolgt Reuter's correspondent, het niet moeilijk zullen vinden, de communistische te volgen in de eis om een hoger minimumloon. „Geblokkeerd Berlijn gaat gebukt onder een langdurige en pijnlijke se rie van enkele der slechtst gekozen Britse films, die ooit op het doek zijn verschenen" aldus schrijft de filmcri ticus van Berlin Bulletin", orgaan van het Britse genootschap. „Dillettan tige actie en kinderlijke, vaak wal gelijk dialogen hebben meedogen loze geestelijke en zedelijke schade berokkend". Het comité dat zich bezig hield met het stichten van een boerenpartij beeft „al" een naam bedacht: Ne derlandse Boerengemeenschap". Doel is, kortweg, samenbundelen van de oppositie der boeren tegen het land bouwbeleid. Wenste Djokja massaal verzet op 1 Jan. '49? Het Franse persbureau A.F.P. meldt uif Batavia, dat de Nederlandse troepen thans een uitgebreide zuiveringsactie hebben, ingezet tegen de benden uit het Republikeinse leger, die sedert verscheidene weken de bevolking van West-Java terroriseren. De belangrijkste centra der ter reuractie, aldus het persbureau, zijn Soekaboemi, Tasikmalaja. de streek ten Zuiden van Bandoeng, de Wijnkoopsbaai, Krawang en Cheribon. De Nederlandse autoriteiten beschuldigen er de Republikeinse rege ring van, rechtstreeks verantwoordelijk te zijn voor de plaats gehad heb bende aanslagen. De Dienst Legercontacten maakt melding van hevige gevechten tussen Nederlandse en Republikeinse patrouilles in de omtrek van Slatiga, ten Zuiden van Semarang, in de loop waarvan 2 Republikeinen werden ge dood en 30 gevangen werden geno men. Volgens een andere mededeling van de Dienst Legercontacten is in de om- wordt aangenomen, de Indonesische naam is van de Japanner Aoki. Deze had volgens de Dienst Legercontac ten, kort voo* zijn arrestatie instruc ties ontvangen van een hofofficier der T.N.I. te Djokja, waarbij hij werd aangewezen als leider van het verzet In West-Java en hem werd opgedra gen, voorbereidingen te treffen voor het organiseren van een massaal ver zet in West-Java, hetwelk op 1 Jan. 1949 moest beginnen. Dr. Beel naar Batavia vertrokken Gisteravond vertrok dr. Beel als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon van Schiphol naar Batavia en minister Stikker arriveerde daar. Mi nister Stikker zal contact zoeken met de Republikeinse leiders, o.w. ook de min.-president van de Republiek, Moh Hatta. Een Reutertelegram zegt, dat mr. Stikker voor zijn terugkeer naar Nederland waarschijnlijk een defini tief besluit zal nemen inzake de kwes tie of de onderhandelingen hervat kunnen worden. Dr. Beel, die voor zijn vertrek op Schiphol de pers even te woord stond verklaarde, dat de aard van zijn nieuwe functie medebrengt, dat hij niet persoonlijk aan de onderhande lingen met de Republiek zal deelne men. Op de vraag, of het in zijn voor nemen ligt op gelegen tijden naar Nederland te komen voor overleg met de regering antwoordde hij, dat dit wel eens zal voorkomen. GARNALEN ZIJN SPOORLOOS Bijna de gehele vissersvloot van Veere is na afwezigheid van enkele maanden teruggekeerd uit Scheve- ningen. De vissers vertelden, dat op de Zeeuwse stromen en zeegaten „geen enkele garnaal" te vinden is, Iets wat de laatste kwart eeuw niet meer is voorgekomen. Zij hopen, dat spoedig de s&rdijn of haring zich in deze wa teren zal vertonen, daar anders de vissersvloot werkloos zal zijn. NICO VAN SUCHTELEN ONDERSCHEIDEN De Nederlandse literator en filosoof Nico van Suchtelen is ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag in de hoofdstad hartelijk gehuldigd. Hij ont ving als erkenning voor zijn vele ver diensten de zilveren medaille van Amsterdam. De organisatie van het Amerikaan se opperbevel zal gewijzigd worden „om zoveel mogelijk te gelijken op die in oorlogstijd". De Scheveningse logger Sch 297 die dagenlang aan de grond heeft ge zeten in de haven van Schcveningen is iendelijk weer vlot .gekomen, Abdoelkadir nam ontslag; ▼iij voor oveneg r Aan Abdoelkadir is op zijn verzoek met ingang van 1 November eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Naar de heer Abdoelkadir mede deelt is het niet uitgesloten, dat hij benoemd zou worden in een of an dere functie .Hierbij wordt gedacht aan het voorzitterschap van de Ne derlandse delegatie bij de onderhan delingen met de Republiek. Hierover is echter nog geen beslissing geno men. E.C.A. - functionaris in Oostenrijk vermoord Een Amerikaanse functionaris van de E.C.A. te Wenen is gisteren ver moord in zijn auto aangetroffen in de Russische zone van Oostenrijk, even buiten Wenen. Zijn schedel was, blijkbaar met een geweerkolf, verbrij zeld. Het betreft Irving Ross, die te Wenen op twee na de hoogste func tionaris van de E.C.A. was. Volgens berichten van de Oosten rijkse politie zat Ross, tezamen met een meisje, Anna Sutkenina, in zijn auto, die buiten het Südbahnhof was geparkeerd, toen vier Russen in uni form hem onder bedreiging met een pistool dwongen naar de Russische sector van de stad te rijden. Onderweg werd het meisje geslagen. Zij werd in het tiende' district van Wenen uit de wagen geworpen. Zij bleef tot laat in de namiddag bewusteloos en werd later ondervraagd. Het lijk van Ross werd in de auto gevonden, die op een stuk land stond juist buiten de stad. De wielen van de auto waren verdwenen. Sovjet troe pen zetten de omgeving van de wagen af en lieten niemand toe. Gen. Odria heeft in Peru het heft in handen De leider van dc revolutie in Peru, Generaal Manuel Odrio, is met een militair vliegtuig uit Arequipa, de ze_ tel van de revolutie, te Lima aange komen. Hij nam ogenblikkelijk de regerings zaken ter hand. ,4k heb tot het laatste ogenblik gewacht om mijn ontslag te onder tekenen en heb mijn functie onder dwang moeten neerleggen", zo ver klaarde de voormalige president van Peru, Bustamente, gisteren bij zijn aankomst te Buenos Aires. GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Openbare Wer ken en Volkshuisvesting, de heer M. Coerts is Woensdag 3 November a.s. verhinderd spreekuur te houden. - O Hebben we ons in ons eerste artikel op het standpunt gesteld, dat we voou de daad van de persoonlijke dienst weigering respect hebben, we heb* ben daarnaast betoogd, dat het mili tairisme door de daad van de enk®< ling niet wordt aangetast. We dienen ons echter de vraag M stellen, wat er zou gebeuren, als door grote massa's mensen tegelijk dienst werd geweigerd. Terwijl w« bovendien de vraag onder ogen moe* ten zien, wat er gebeuren zou, alf plotseling in één land de militair® dienst geweigerd zou worden doo* allen. Het geval ig wel zeer onwaar schijnlijk, maar het schijnt ons toch goed om alle mogelijke gebeurteltfk- heden onder het oog te zien. Indien in ons land een kwart van do jongens die worden opgero9epen, wei_« geren om militaire dienst te vervul len, zal dit tot gevolg hebben, dat bei leger wordt afgeschaft? Neen. Het enige gevolg zou zijn, dat het leger anders, meer eenzijdig zou worden Samengesteld. Maar er bleel een leger. Als we nu nog een ander geval ne men en aannemen, dat de Russen plot seling zo antimilitaristisch worden, dat het gehele Russische volk en bloo dienst weigert. Dan zou het mogelijk zijn, dat voor Rusland het militairis* me werd afgeschaft. En dan? Wat zou er dan gebeurenT, Gelooft u dat andere landen zich niet in de handen wrijven? Dat Duitsers en Polen en Japannezen en Amerikanen en wat voor volken niet meer zich van dat principiële antimilitairism® iets zouden aantrekken? En dacht u in het omgekeerde ge val, als Amerika en zijn partners het militairisme gingen afschaffen, daar toe gedwongen door dienstweigering^ dat de Russen dan gemoedelijk aan de andere kant van de Elbe bleven staan! We moeten deze dingen rustig ondei' ogen durven zien. Wij herhalen daar* vochten stelling, dat men principieel tegen het militairisme kan zijn en toch niet de consequenties van vol ledig doorgevoerde dienstweigering kan aanvaarden. Niet omdat we niet minstens even fel overtuigd zijn van de monsterachtigheid van het mili* taïrisme. Maar omdat het onze over tuiging is, dat het militairisme alleen kan verdwijnen, als het internationaal geschiedt. Wij behoeven ons er niet mee af te maken, dat deze redenatie geen zin heeft en dat we ons dan wel van pro paganda tegen het militairisme en voor wereldvrede kunnen onthouden. De weg, die de mensheid zal moeten gaan, voor het duizendjarig rijk van vrede en gerechtigheid za1 zijn be reikt, is niet gemakkelijk. Het weer houdt ons niet van de plicht, die weg te gaan. Daarom zullen we steeds maar weer door het principiële geluid moeten laten horen, dat oorlog de mens on waardig is. Wanneer alle volkeren der aarde daarvan worden doordron gen zal de mogelijkheid bestaan, dat er eenmaal vrede op aarde is. v.Z, onze Iele ne tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1