JIMMY BROWN ALS WIELRENNER OM DE WERELDBEKER Millionnair voor staatstoezicht NEDERLANDSE PROPAGANDA Het tcwArw-oi KORT naai UUttlTIG De wensdroom van een Indiër De miiliormair Dalmia, woonachtig ia New Delhi, India, is 24 uur in ons land geweest. Hij maakt een propaganda.eis ten einde zijn ideeën te verbreiden en propaganda te maken voor de we reldvrede. Deze lnd:tr ie een merkwaardig persoon. Als jongen van 12 jaar ver diende hij 8 gulden per maand. Nu is hij millionnair, eigenaar van 11 dagbladen en vele fabrieken. Zijn doel is de volkeren der airde te ver enigen onder een vlag, een god en een taal, terwijl leder individu een een gelukkig en tevreden bestaan moet zijn gegarandeerd. Om de fabrieken die hij in de loop der jaren in India heeft gesticht zijn hele steden gegroeid, die als ware modelsteden zya aangelegd en waar in het een genot moet zijn te leven. De heer Dalmia haa een perscon ferentie belegd ia Amsterdam, zoals hij dat in verschillende grote steden doet. Toen hij daar aan kwam was hij zeer verbolgen. Hij was n.1. een uur te laat en was naar zijn zeggen zo lang opgehouden door de Hol landse douane, die meer dan V/2 uur met hem was bezig geweest. Op de persconferentie deelde hij een en an der over zijn ideeën mee. De volkeren der wereld zullen één president moeien kiezen, die 10 jaar zijn functie vervult. Fem moet de opperste macht worden verleend Ook moet er volgens de heer Dal- in Amerika Het bestuur van de ANW en de American Businessmen's Club heb ben Woensdagmiddag te Amsterdam een cocktail partij aangeboden aan Mr. en Mrs. H. Emory Ellis, de be kende Amerikaanse radiosprekers, die binnenkort naar de Ver. Staten terugkeren. Het echtpaar Ellis heeft hier te lan de geluidsopnamen gemaakt, welke over vele honderden Amerikaanse en «ndere radioprogramma's in de serie „Holland today and tomorrow" zullen worden uitgezonden. Mr. en Mrs. Ellis, die ook het vo rige jaar geruimen tijd in Nederland hebben vertoefd voor het maken van geluidsopname*, verbleven deze zo mer bijna 5 maanden in ons land. Hei echtpaar beschikt over grote radio ervaring. Mrs. Ellis is ruim 20 jaar In het vak en Mr. Ellis staat al 23 jaar voor de microfoon. Het echtpaar Biis is in Amerika zeer populair onder de luisteraars en zij ontvangen geregeld stromen brie ven van luisteraars. Onder de 39 radio_reportages, wel ke zij tijdens hun, thans beëindigd, tournee door Nederland hebben ge maakt bevinden zich o.a. reportages over het openluchmuseum te Arn hem, dat Mr. Ellis het vestzak-pr'ofie: VE.n Holland noemt, ideaal voor men sen, die weinig tijd hebben en toch zoveel mogely'- van Nederland wil. len eren kennen, een reportage over het reddingve/en in Nederand, doo' Mr. Ellis een uniek !enomeen ge noemd, daar het het enige reddings. wezen i nde wereld is. Jat gehee' uit vrijwilligers wcrdt gcecruteerd een reportage over de persvrijneid. over onze jnusea, over moderne ar chitectuur. over jeitgdprfminaüteii en tal .van andere onderwerpen. Een reportag-. over het vreemde lingenverkeer- eti de werkw de ANW on'brak na'uurlyk niet in deze serie. Zij hopen v>lgend jaar weer naar Neoerland. dat zij zo lang zamerhand als hun tweede vaderlano zijn gaan terug re keren mia één opperbevelhebber worden gekozen, alsmede een wereldparle- ment, die de president of de bevel hebber kan ontzetten. In de wereldstaat moeten alle men_ sen gelijk behandeld worden. Alle indulstriën en bedrijven moeten door de overheid worden gecontroleerd, zowel in communistische als in niet- communistische landen. Stakingen mogen in deze wereldstaat volgens de heer Dalmia niet toegestaan wor den, daar er geen tegenstellingen tps sen werkgevers en werknemers kun nen voorkomen ,als de staat op alles controle heeft. Toen had de millionnair vreer haast want hij moest hals over de kop naar Den Haag. 97 De motor met zijspan was snel op de weg gekeerd en toen de agent IJskil een beetje gas had gegeven, vloog hij langs den nog steeds voort trappende Jimmy, sloot toen gas af.... De inspecteur zwaaide met zijn arm om Jimmy te wijzen, dat deze stoppen moest. Maar als hij nu dacht dat dit enig effect maakte, sloeg hij de plank toch mis, want Jimmy be greep op slag dat het die klabakken om meneer Babbel te doen was. De organisatie-commissie voor de wereldbeker (de Jules Rimet-beker) heeft de laatste hand gelegd aan het reglement voor dit tournooi, waarvan de eindcompetitie gespeeld wordt in 1950 in Brazilië. Brazilië en Italië worden direct in deze eindcompetitie geplaatst. Veertien andere ploegen zullen zich moeten kwalificeren in een voor_competitie indien het aan tal inschrijvingen meer bedraagt dan 16, wat waarschijnlijk is. Wat de voor-competitie betreft wor den groepen gevormd, ongeveer over eenkomend met de verschillende con tinenten. In elke groep worden de ploegen op twee lijsten geplaatst, een „sterke" en een „zwakke" en er zul len uit- en thuiswedstrijden plaats hebben tussen een ploeg van lijst 1 en team van lijst 2. Wanneer de ploe gen na 2 wedstrijden gelijk in pun ten staan wordt een beslissingsmatch op neutraal terrein gespeeld, even tueel met verlengingen van 2 x 15 minuten. Indien dan nog geen beslis sing is verkregen wordt de winnaar door loting aangewezen. Voor de eind competitie in Brazilië worden de 16 ploegen in 4 groepen verdeeld. Voor elke groep wordt 1 ploeg „geplaatst" door de organisatie-commissie. De an dere ploegen worden na loting Inge deeld. De vier winnaars van de ver schillende groepen spelen ten slotte een halve competitie. Het kunstvoorwerp, dat aan de win naar van het tournooi ten deel valt. moet drie maal gewonnen worden om definitief eigendom te worden. Italië won het reeds twee maal! Geheim debai In een speech in het Britse Lager huis naar aanleiding van de rede des Konings heeft de Britse minister van landsverdediging, Albert Alexander. een voorstel van Winston Churchill aanvaard, n.1. dat er een geheim de bat moet worden gehouden over de Britse defensie. Hij zei voorts: „Er valt veel voor te zeggen, dat wij ons veiliger kun nen voelen in het- vermoeden, dat de atoombom niet tegen ons gebruikt wordt maar zich aan onze zijde be vindt Anderzijds moet ik er op wijzen, dat indien het opdringen van de com munistische bedreiging mag voort gaan, er een zeer machtige en zeer grote bedreiging blijft bestaan: het ene land na het andere kan gebracht worden tot burgeroorlog, door bewa pening van arbeiders kunnen staats grepen worden tot stand gebracht- Voorts is daar de oorlogsuitrusting en zijn daar de zeer talrijke strijd krachten van de Sowjet_Unie. HET GAAT LANGZAAM De minister van Justitie heeft in antwoord op vragen van het Kamer lid Burger geantwoord, dat er nog 1749 politieke delinquenten berecht moeten worden. Dat is 3 jaar en 6 maanden na de bevrijding! ERNEST CLAES VOOR HET GERECHT Woensdag heeft zich voor de Brus selse krijgsraad de Vlaanise schrijve Ernest Claes, auteur van „de Witte'* te verantwoorden gehad. Hij wordt ervan beschuldigd de politiek van de vijand te hebben gediend, door het toestaan van - interviews aan pro- Duitse kranten en door collaboratie op cultureel gebied. Ernest Claes ont kende de waarheid van deze beschui diging. De behandeling wordt op 22 November voortgezet V.N. reiken Arabische vrouwen en kinderen de hand Ht bestuur van het internationale Noodfonds voor Kinderen der V.N. heeft met twaalf tegen negen stem men een Brits voorstel aanvaard voor de beschikbaarstelling van zes milli- oen dollar ten behoeve van Arabische gevluchte vrouwen en kinderen. Amerika, België, Engeland en Ne derland hebben de sociale commissie der V.N. verzocht een fonds van 29.500.000 dolar te stichten ten behoe ve van 600.000 Arabische vluchtelin gen. Deze landen verzochten eveneens onmiddellijk vijf millioen dollar vrij te maken uit het werkkapi-aal der V.N. Tot nu toe heeft het Internationale Noodfonds voor kinderen reeds meer dan acht millioen beschikbaar ge steld voor gevluchte Arabische kin deren. Mevrouw Roosevelt zeide, dat zo spoedig mogelijk, waarschijnlijk in December, een begin zou worden ge maakt met de hulpverlening. Am. luchtvloot wordt uitqebreid President Traman heeft zijn goed keuring gehecht aan de besteding van 154.817.000 dollar voor de aankoop van nieuwe vliegtuigen voor de Ameri kaanse luchtmacht en voor verbetering aun enkele toestellen, die op het ogen hl ik gebouwd worden. Deze som zal betrokken worden uit het fonds van 1.528.612.000 dollar, dat het Congres voor dit financiële jaar ter beschik king van de luchtmacht heeft gesteld. Voor ongeveer 79 millioen dollar zul en 125 nieuwe vliegtuigen gekocht worden, te weten 10 bombardements- 30 transport- 37 opleidings, 12 verbin dingsvliegtuigen en 36 helicopères. Safeiy tirsil Te Munchen staan 20 doof stommen terecht, die er van beschuldigd worden, in tien steden in de Bizöne verval sing van distributiekaarten op grote schaal te hebben ge organiseerd. De bende er van verzekerd, dat geen lid mededelingen kon doen, is sinds 1945 aan het werk ge weest. De Grote Kerk van de Ned. Hervorm de Gemeente in Arnhem begint te herrijzen. Het achterstuk, dat behou den is gebleven en waarvan het interieur practisch gereed is, zal binnenkort in gebruik worden genomen. De voorkant moet nog ge heel herbouwd worden. EEN SIMP1I Praatje over mode Garnering De mode is eigenlijk een ziekte „Een ziekte, waaraan ik niet lijd" horen wij een huismoeder zeggen. Maar toch.Welke vrouw zou zich niet interesseren voor de mode, die deze herfst in zwang is? Bovendien ihebben wij iets eenvoudigs voor u •rrttgezoch, dat door niemand minder "wèrdt gedragen dan de gevierde En gelse filmspeelster Margaret Lock_ wood, een gllercharmantste vrouw, die grote successen behaalde in films van J Arthur Rank. Welaan, laten wij haar toilet eens nader beschouwen. Een marineblauw truitje draagt zij op een grijze, ge- pliseerde rok. Is het niet uiterst sim pel en daarenboven opvallend flat teus? Wy durven te wedden, dat de ze kleding binnen het bereik van ve le Nederlandse vrouwen valt, die met een bescheiden hoeveelheid mid delen toch ook zo iets aardigs voor de dag zullen weten te toveren. Het is een zeer sportief toilet, waarin ée moderne vrouw zich vrij kan bewe gen en natuurlijk „New Look". Dat verleent toch ontegenzeggelijk een grote charme. Een ideale dracht voor de kile herfstdag, waarmede men er altijd netjes uitziet. De garnering van dit geheel kan iedere vrouw, die wat met naald en draad weet om te gaan, zich verwer ven. De trui wordt omzoomd met slingers van koord, in de tint van de rok en hier en daar met goudgekleur de kraaltjes vastgehecht Op de bre de ceintuur is het koord van marine blauw, terwijl hiervoor dezelfde soort kraaltjes worden gebruikt. Een aller aardigst contrast levert aldus het ge heel op. De bolero die Margaret Lock wood over haar arm draagt is in grijze kleur gehouden en reikt tot aan de bovenkant van de ceintuur. Kunt u zich niet voorstellen, hoe aardig T©BILiir dit costuum staat mei betrekkelijk eenvoudige middelen. Wel, het is te proberen.... Geleerden die onderzoekingen ver richten in de grotten in de omgeving van de bekende Lurgrot te Feggau, ongeveer 15 kilometer ten Noorden van Graz in Stiermarken .hebben spo ren gevonden van menselijk leven van 130.000 Jaar geleden. Aangetroffen werden verschillende stenen instru menten en beenderen van die-.cn, die voor het ijstijdperk leefden. Ze zijn er weer De laatste dagen dom In Noord-Brabant de wild® swij nen weer van zich spreken Te Loonopzand werd er een gevangen en in de Drunense duinen werd .een tweetal volwassen exemplaren ge signaleerd. Labour nationaliseert Thans de ijzer- en staalindustrie aan bod Centralisatie 300.000 van de 495.000 arbeiders die in de Britse ijzer- en staalindustrie werken, zullen volgens het Vrydag j.1, gepubliceerde wetsontwerp der Britse regering inzake de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie overgaan in staatsdienst. Dit wetsontwerp, dat gezien de te verwachten zeer sterke tegenstand van de zyde der conservatieve partij waarschijnlijk niet eerder dan in het begin van 1950 wet zal worden voor ziet in overneming door de staat van 107 staalbedrijven en hun dochteron dernemingen. De vergoeding, die voor deze over neming zal worden uitgekeerd, zal gebaseerd zijn op de noteringen van de aandelen ter beurze in de periode van 1 October t.e.m. 25 October 1948 of op de noteringen in de maanden Februari te.m. Juli 1945, indien de ze hoger zijn. De betaling zal geschie den in.z.g. „Britse ijzer- en staalaan- delen". Genationaliseerd zullen worden de ondernemingen met een jaarlijkse pro ductie van meer dan 50.000 ton ijzer erts of 20.000 ton ruw ijzer of heetge walste producten. Het wetsontwerp voorziet voorts in 't instellen van een openbaar lichaam dat de naam zal dragen van „The iron and steel corporation af Great Britain" Deze instelling zal de enige aandeel houdster worden van alle grote on dernemingen der ijzer- en staalindus- strie en de bevoegdheid hebben om een zekere controle uit te oefenen op de kleinere ondernemingen. Het ia de bedoeling, dat de door de staat over te nemen ondernemingen als af zonderlij k eenheden gehandhaafd zul len blijven, met behoud van „naam en traditie". De bestaande bedrijfsleidingen zul len verantwoordelijk blijven. NOG STEEDS BLOED NODIG Nog steeds is er bloed nodig voor plasmabereiding (gedroogd bloed voor transfusies). Bij het Centraal Laborantorium voor de bloedtransfu siedienst komen wekelijks ruim dui zend aanvragen uit ziekenhuizen en uit Indonesië binnen. Bij de brand in het Blauwhoedenveem is op 11 September het bloed van meer Jan 1500 donors verloren gegaan. In d® Provincie Utrecht hebben direct hier na de afdelingen Amersfoort, Doorn, Soest, Veene: daal en Zeist, waar.an de donors in het voorjaar reeds bloei gaven, zich opnieuw beschikbaar ge steld. In de stad Utrecht heeft weke lijks afname in het Rede Kruis-ge- bouw aan de Maliebaan. Uit China wordt gemeld, dat de Noordelijke legers een belangrijke overwinning hebben behaald, een 100- tal Kilometers ten Westen van Moek- den. He grootste gedeelte der troepen van Tsjang Kai Sjek uit Moekden trekt naar het Westen om aldaar „de communistische opmars op te vangen". Dezer dagen is uit Nairobi na-v Lon den overgebracht een schedel, die, naar men meent, zou aantonen, dn zich bij de aapachtige voorouders van de, mens, eerder de menselijke ka rak- teristica begonnen te ontwikkelen dan men tot nu toe vermoed had. De sche del, die gevonden werd door dr L. S. B. Leakey van het Pan-Stfrikaans® Gongres voor praehistorie op het Su- ringa eiland in het Victoriameer, be hoort geologisch tot het V-ocerp tijd perk, toen zich de steenkoollagen vormden en de Himalaya zijn tegen woordige vorm kreeg. FEHirrFTov Jt: d i Vaubaron bewijst zijn onschuld door XAVIER Ut MJNitHIN 23. Wat bcuoel je daarmee? ik w.1 zeggen, aat de s.enen wel degelijk echt wa ren, zo ech; a's ze maar wezen kunnen, en dat jij, beklagenswaaru.g-c ezel, je op ucn alle'.gruwelijkste wijs hebt laten ocemamen. Als ik wisjjl stamelde Ripainsol woedend. Wat zou je ian nog doen? Ik zou op s.aande voet de boel van die oude boos wicht in -i-nd steken! Maar nee, ik geloof je niet, je vergis: je - de stenen waren vals. Wil je -i bewijs van het tegendeel? Ja, zeg op. Klop aan nsar weer bij hem aun ga zijn huis binnen ea stel Legrip voor, dat je hem de honderd francs zult wee. gt/en, als hij je de colliers terug geeft. Als hij dat dcet, dan koop ik, Vol au-Vent, ze van je voor vijfduizend francs en boter bij vis. Ripainsel antwoordde niet, maar hij trad weder naar de deur, tegen welke hij begon te kloppen, eerst zacht jes en toen al harder en harder. Ziende, dat geen enkel teken van leven in het huis werd gegeven, en dat niemand zich aan zijn geklop stoorde, raapte hy van de weg een tamelijk grote kei op, en bediende er zich bij wijze van hamer van, om een oorverdovend geweld te maken. Doch daar binnen bleef het stil. Op het ogenblik dat Ripainsel begon te kloppen, was Rodille reeds het tweede huis binnen gegaan en daalde hij in de kelder af. Bij gevolg kon hij ook niets horen van 't geen er buiten voorviel. Ik geloof, dat je er gerust mee kunt uitscheiden, zeide Vol-au-Vent na een poos. Papa Legrip is wel zo leep om te begrijpen wat er aan het handje is, en zal j'e van avond niet open maken. De deur is daarenboven stevig en ik geef het je in tienen te doen om haar in te trappen. Hou dus op met Jat lawaai, Jat ons wel eens een ontmoeting met Je een of anJere afgedwaalde pa trouille zou kunnen bezorgen. Komaan, Iaat ons gaan. De raad was niet kwaad. Ripainsel volgde hem op, maar met verkropte woede mompelende: 't Is toch hard om zo bedrogen te worden, doch geduld maar, die oude schelm zal dat Juur beialen en misschien wel eerder Jan hij Jenkt. De Jrie mannen hadJen zich inmiddels op weg bege ven en hunne schreden gericht naar de barrière de 1'Etoile. In de duisternis zag men slechts de drie lichtende pun ten op gelijke afstand van elkaar verwijderd en zich langzaam voortbewegende. Het waren de koppen hunner brandende pijpen. Eensklaps zei Mouche-è-Miel: Weet je wel, vriendjes, dat die papa Legrip op het ogenblik verbazend rijk moet wezen? Millionair, bevestigde Vol-au-Vent. Van de kelder tot de zolder moet het huis volge propt zijn met goud en juwelen, hernam Mouche-è-Miel. Dat geloof ik ook, liet Ripainsel zich horen. De oude schelm maakt er tenminste mooie zaken genoeg voor. Wij zijn het eigenlijk die werken, wij, die alle gevaren lopen, terwijl hjj ervan profiteert, Is er dan geen recht meer in deze wereld? Daar komt een denkbeeld bij mij op, hervatte Mouche-a-Miel. Ik begrijp het, je zou dié oude vrek wel wat lichter willen maken. Dat is nog niet zo kwaad, maar.... In de eerste plaats, hoe komen we binnen? De ramen zijn van dikke ijzeren tralies voorzien en de deur is vrij stevig. Morgen zal ik een afdruk van het slot nemen. antwoordde Mouche-è-Miel, en vervolgens zullen wij een valse sleutel laten maken. Jongens, zeide Vol-au-Vent, jelui begrijpt toch wel, dat je met valse sleutels hier niet veel zoudt uitrichten. Legrip is een geslepen rot ,die zijn volkje kent. Er zitten aan de binnenkant grendels op de deur, terwijl deze daarenboven opengaat door middel van 'n veer, waarvan wij het geheim niet kennen. Duivels, duivels, r ompelde Ripainsel, daaraan had ik niet gedacht. Een mens kan ook niet aan alles denken. Maar hoe dan te doen? Er zou nog wel een middel zijn. zeide Mouche-è- Miel. En dat is? Laten we een dag of wat wachten. Een van ons laat door Richaud aan Legrip weten, dat bij juwelen voor hem te koop heeft. Legrip bepaalt een uur. Wij gaan er met ons drieën heen. Hy die het eerst binnen treedt, verhindert het sluiten van de deur en laat de twee an deren in. De zaak schijnt me doodeenvoudig toe, en ik geloof wel, dat we slagen zullen. Ja, om ons als vliegen te laten doden, zeide Vol- au-Vent met een spottend gebaar, dat zal de onfeilbar® uitkomst wezen. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3