Commissie voor Bodem- Egalisatiefonds ingesteld Eerste Abonnementsconcert Belangrijke raadsvergadering te wachten Levering van slacht schapen voor expori Toegestane.... en a'gewezen subsidies Soldaten keren terug Muzikaal een groot succes De ouverture van Carl Maria v Weber's laatste werk uit de sprookjes opera „Oberon" brillant vertolkt door de HOV-musici, onder de eminente leiding van dirigent Kees Hartvelt. deed ons onze ergenis van de te ge- ringe opkomst van het publiek al spoedig vergeten. Dit was musiceren vol overgave. Zacht en vol fijne wee moed kwam deze onsterfelijke mu ziek tot ons door.- mysterieus inge houden. oplossing vindend in een imposant slot. En dit was slechts het begin van een avond vol muzikale hoogtepun ten. Als 2e nummer voor de pauze vermelde het programma het over bekende Vioolconcert in g-klein. op. 26 van de in 1920 op hoge leeftijd overleden componist Max Bruch. Niemand minder dan de 2e concert meester van het Concertgebouw Or kest Jan Keesseu speelde de viool solo. hetzelfde werk waarmede hij in 1927 debuteerde. Van dit werk gaat een dynamische bekoring uit, over- melodieus en eigenlijk tot in alle on derdelen één en al climax. Buiten technische vaardigheid eist dit werk dus bovendien een volledig gepassion neerd-zijn. Dit nu is de violist Jan Keessen gegeven. De felle hartstocht waarmede hij speelde vonkte over op dirigent en orkestleden en bracht het publiek in extase. Het applaus na af- I loop zwol aan tot een ovatie, welke solist en dirigent terecht deelden met de concertmeester van het orkest. Na de pauze kregen de musici van het orkest volop de gelegenheid hun solistisch kunnen te tonen in Dvorak's 5e symphonie „Hit de nieuwe wereld" Eu wij hoorden achtereenvolgens prachtige soli van fluit, hobo en En- gelse hoorn, welk laatste instrument ons inderdaad het effect opdrong van het weemoedig gezongen lied van 'n neger Een prachtig melodieus ge speelde solo Deze symphonie ken- merkt zich door ongewone rhythmen. welke muzikale voetangels en klem men meesterlijk werden bedwongen door het HOV-orkest onder de wel Vrj.'ers zonder bon Vroeger jaion was het in de Kop van Noord-Holland gewoonte de meis jes of de jongens, die zo onfortuin lijk waren geen vrijer te hebben, op Sinterklaas een remplacement van taai-taai of speculaas aan te bieden. Deze traditie is niet langer in zwang maar West Friesland bakt nog steeds de ..vrijers", waarmede reeds 6 weken voor het feest van de goedheilig man een aanvang wordt gemarkt. Voor het eerste sedert de oorlog kan de lekkernij, evenals trouwens alle ge bak zonder bon worden gekocht. Alkmaarse Mixed Hockey-Club HEREN; Alkmaar II A^elb. 03 Zoals wel te verwachten was, ver loor heren II van het ongeslagen Adelborsten, dat over verschillende prima krachten beschikt. Alkmaar gaf echter de punten niet cadeau. Vooral voor de rust werd er prima gespeeld door beide partijen en Adei borsten wist toen één maal te doel punten (01). Hoewel er na de rust iets stevigere werd gespeeld, was het geheel toch een sportieve ontmoeting, die door de Adelborsten verdiend met 3—0 werd gewonnen. AIkmaar III B.M.H.C. IV 1—2 Hoewel er verloren werd, kan toch met tevredenheid op deze wedstryd worden teruggezien. Nu l^et ook de voorhoede van zich spreken en voor al in de tweede helft was Alkmaar vaak in de meerderheid. Voor rust moest men eerst wat op elkaar inge speeld raken; na rust klopte het heel aardig over alle linies. DAMES: Alkmaar I Zuidwjjck 20 In een rustige, gezellige wedstrijd, wisten de dames met 20 van Zuid- wijck te winnen. Bei.de goals werden na rust uit een strafcorner gescoord. F.T.T. III Alkmaar II 0—9 Op overtuigende wijze bleef dames II de meerdere over FTT. Reeds met tust was de stand 06 in het voor deel van Alkmaar door goals van J". v. d. Mem- en J. de Rie (5x). Na fus: wisten cezelfde speelsters resp. #og één en tweemaal te doelpunten. zeer kundige leiding van Kees Hart velt. Tenslotte een kort woord tot de thuis blijvers: Alkmaar herbergt vele ama teur-musici, zangers en zangeressen, verenigingen welke zich op cultureel gebied bewegen. Allen verlangen zij. na een jaar van ingespannen studie en opoffering van vrije tijd. de be langstelling van hun mede-burgers, en terecht. Voelen zij zich gearri veerd. valt er niets meer van beroeps musici* te leren? Wij geloven het niet. En toch, men ziet weinig amateurs op avonden als deze. Wil Alkmaar cultureel-centrum blijven van Noord- Holland-Noord. dan dient het streven van een enkeling, die avonden als deze organiseert, hiervoor financiële risico's wil dragen, echter toch meer gewaardeerd te worden. Wij houden het dus op een volle zaal voor het volgende HO V-concert op Maandag 15 November, waarbij als solist Pierre Palla zal optreden. DIERENBESCHERMING Sinds een week zwerft te Alkmaar een klein wit hondje, reu blijft klein, bruine oortjes. Ter beschikking een zwarte herdershond. Aan komen vlie ger. een ongeringde postduif. Wes ter- weg 294. Eigenaars of liefhebbers kun nen zich vervoegen bij de Inspecteur C. Verver, Baanstraat, Alkmaar. ZWIJGEND VERKEER - LEUS Geef geen signaal, Houd liever in Politieberichten De politie had een druk week-end. Zij arresteerde op verzoek van de Rijkspolitie te Medemblik, een met n woonwagen reizend persoon wegens verduistering van een paard. Bij een stalhouder te Alkmaar werd het paard aangetroffen. De woonwagen- bezitter had het paard n.1. geleend en niet meer teruggegeven. Een man kwam aangeven, dat zijn portemonnaie ontvreemd was in een café. Hij had deze even op een tafel tje laten liggen. De inhoud was f 50. De nasporingen van de politie lever den onmiddellijk resultaat op. De da der werd in een ander café aange houden. Op de Westerweg werd nog in de nrcht van Zaterdag op Zondag een man in liggende toestand aangetrof fen. Hij had een hoofdwonde. Bij on derzoek bleek, dat hij onder de in vloed van sterke drank verkeerde. De gewone weg ter ontnuchtering werd bewandeld BENOEMING TOT HEEMRAAD Bij Kon. Besluit is benoemd in de Provincie Noord-Holland tot Heem raad van het Waterschap De Scher- meer, C. J. Baltus te Oterleèk. Verordeningen tegen slechte lectuur In de raadsvergadering van a.s Vrijdag komen een aantal belangrij ke punten aan de orde, waarover, naar wij zo vermoeden, nog wel het een en ander gezegd zal worden. Uit de rijk gevarieërde agenda noemen wij de volgende punten. Voorgesteld wordt door de commissie voor het ontwerpen van strafverordenigeir de Alkmaarse politie-verordenigen aan te vullen met een aantal artikelen ten behoeve van de openbare zede lijkheid. Deze verordenigen wilïett-ge schriften, afbeeldingen of voorwer pen. aanstotelijk voor de eerbaarheid of geschikt om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen, bestrijden door verko'op etc. te verbieden. Op over treding hiervan wordt straf gesteld. Openbare leesbibliotheken zullen volgens eveneens a.s. Vrijdag vast te stellen verordeningen „enigermate on der toezicht van B. en W. worden ge steld". De houders van bibliotheken zullen wanneer deze bepalingen van kracht worden een catalogus aan moe ten leggen van de uit te lenen wer ken. waarin de boeken, die aan jeug dige per^pnen worden uitgeleend dui delijk zijn aangegeven. B. en W. be houden zich dan het recht voor om in overeenstemming met een daartoe aan te stellen commisie bepaalde boeken te schrappen. Met jeugdige personen worden aangemerkt, dege nen. die de leeftijd van 13 jaar nog 'niet hebben bereikt. Voort wordt voorgesteld de politie verordeningen te wijzigen, opdat wordt voorkomen, dat de stad wordt ontsierd door reclame- of propagan- da_opschriften. Tevens zal het ver boden worden allerlei voorwerpen (voornamelijk afbraak ed.1 op te slaan, zodat het van de openbare weg is te zien. Voor hel ziekenhuis Het Centraal Ziekenhuis heeft nog ruim f 94.000— nodig om verbouw, aanschaffing van materialen e.d. B. en W. stellen voor goed te keu- Jong Holland-nieuws Feestavond Zaterdag jJ. was wel een zeer suc cesvolle dag voor de elftallen van Jong Holland. Alle vijf behaalden zij klinkende overwinningen. Het eerste won van Blauwwit n met 50 in een wedstrijd, waarin de Jong Hollanders verreweg in de meerderheid waifcn. Dit bewijst de uitslag ook wel. Het elftal was in puike conditie en de kans op de kop wordt steeds groter. Het wachten is op de uitslag Marken 1—NOC I. Hiervan hangt veel af. daar dit medekopgenoten zijn. Het tweede elftal he^ft de prestatie geleverd het ongeslagen HCSC in Den Helder mei 20 te verslaan in een zeer fraaie en spannende wedstrijd. De mooiste wedstrijd tot nu toe tegen een zeer goed spelende ploeg. Het 2de heeft nu op HCSC drie punten achterstand met een wedstrijd minder gespee d. Nu Andijk nog. jongens! De junio. jn klopten het technisch goede Watervo gels a in Den Helder met 4—1. Bravo. Ook de a-adspiranten zegevierden tn wel met 6—2 van Koedijk a. De b adspiranten wonnen met 20 van Alc- mcria i. Aanstaande Woensdag- en Donder dagavond zal de Chr. sportver. „Jong Holland" in het Gulden Vlies haar jaarlijkse propaganda-feestavond ge ven. De aanvang is gesteld op 8 uur precies. Voor de pauze een revue on der het motto „Rondom de Accijnsto ren", met 12 originele nummers, als sketch, ballet, enz. Na de pauze blij spel „Mijn vriend Leonard". H.et be loven zeer aantrekkelijke avonden te worden, waarin u weer eens naar har telust kunt lachen. Voor kaartver koop zie onze advertentie. ren. dat de regenten van het zieken huis deze lening aangaan. Verder wensen B. en W. voor de gemeente een kasgeldlening van anderhalf mil- lioen aan te gaan. Een dergelijk voor stel is bij de Raad ingediend. Twintig gulden wordt aan die le den van het gemeentepersoneel ver strekt voor aanschaffing van regen kleding, die in 1947 voor een toelage van f 10.in aanmerking werden gebracht. Deze regeling is getroffen in afwachting van een definitieve re geling. Tevens zijn er nog een groot aantal ingekomen stukken. Wij lezen daarin o.m. het verzoek om ontslag door mej. J. E. Garrelds .onderwijzeres aan de Nicolaas Beetsschool en een zelfde verzoek door de heer A. H. Pot als onderwijzer aan de Rochdale- school. „Steeds in Spaning" J met nieuwe sport De postduivenvereniging „Steeds in Spanning" heeft Zaterdagavond de rollen eens omgedraaid. Ditmaal wa ren het niet de duiven, die ingekorft' werden en elders losgelaten, maar de postduivenbeZitters werden als het ware zelf „ingekorft". D.w.z. zij wer den in een goed gesloten auto gela den. waarbij geen uitzicht mogelijk was. De tocht begon óm 8 uur 15. Slechts de chauffeur wist waar het heen gingOm tien minuten voor negen was men op de plaats van be stemming en om vijf voor negen werd het sein gegeven om de weg, terug te vinden. Geen der deelnemers kon in het donker oorspronkelijk de weg vinden, zodat het in het begin maar langzaam ging. Na een flink gezoek en geloop over damhekken. het springen over sloten enz. bereik ten eindelijk de eerste lopers de plaats van bestemming. Zij kwamen als volgt over de afstand van ca. 5 km binnen. 1 Koenburg. aank. 9.28 uur; 2 Lou ter 9.29; 3 Tydema 9.29; 4 Jansen 9.29; 5 C. de Boer 9.31; 6 Pronk 9.33; 7 Jon ker 9.34; 8 Kievit 9.37; 9 Dekker 9.49; 10 Peters 9.49; 11 J. v. d. S. 9.58; 12 Best 9.58; 13 Pijper 9.58; 14 Tellema 10 u; 15 J. Bakker 10 u; 16 Staten 10 u; 17 Streuter 10.33; 18 Admiraal 10.33 en 19 M. Duin 10.33. Volgens deze tijden deed de win naar over de afstand 33 minuten. De laatst binnenkomende maakte een tijd van 1 uur en 38 minuten. In een gezellig zaaltje wachtten de dames inmiddels de matadoi-en met koffie op. Het werd een vrolijke avond, waarbij gedanst werd tot 2 uur toe. Danza brenqt' „DE CZARDASVORSTIN" Zoals men reeds op de aankondigin gen in de stad heeft kunnen lezen, komt de operettevereniging „Damza", dit jaar weer met een zeer bekende operette voor de dag. nl. „De Czar- dasvorstin" gecomponeerd door Em mer ich Kalman. In dit werk, dat uitsluitend beken de melodieën bevat, komen weer di verse bekenden naar voren, n.1. Truus Schot, Tom de Munk, Klaas Koomfen, Leni Overtoom, en nog vele anderen. 'Het geheel, o.l.v. de heer Jac. Jan sen als dirigent en de heer R. Vóór haar als regisseur, is zeker een gang naar het Gulden Vlies waard. p-» muzikale begeleiding wordt v»» zörgd door het pas opgerichte „Alk- 'maars Amusements Orkest". De bal- létten staan onder leiding van Anne- marie Kühne. •Entrée f 3 (belasting, programma en plaatsbespreking inbegrepen). Kaarten bij Gulden Vlies. Fa. Klooster en Kie- bers, Mient, Tom de Munk, Juliana- straat 31. Cabaret-avond E.V.C. Op Maandag 8 NcA'. houdt de plaat selijke afd. van de Eenheids Vak- Centrale een cabaretavond onder de leus „Gemengde Berichten". Hieraan werken mee: Uut en Ber Hulsing, be kend van GG-cabaret, Cor Zwart, voor dracht, Jan Oort. accordeon en Wim Burger alias Pastello. Een avond dus van verantwoorde kleinkunst. Kerkconcert In het Witte Kerkje wordt op a.s. Donderdagavond een concert gegeven. Medewerking verlenen "het Ned. Herv, kerkkoor „Door Eendracht Bloeiende" te Koog ad. Zaan, CJastricums Dubbel mannenkwartet o.l.v." D. Koeman en 'de solisten mevr. N. Koopman-v, d. Hoofd sopraan en Henk Marcker, te nor. Aan de piano Ber Joosen. VEGADERING „HET WITTE KRUIS" Wij herinneren de leden van het Witte Kruis aan de ledenvergadering van heden, Dinsdagavond in het wijk- gebouw aan de Holleweg, aanv. 8 uur, COLLECTE De vereniging „Het Hooge Land" maakt bekend dat de collecte van Za terdag 30 Oct. heeft opgebracht f 345.20 Alle medewerkers en de redactie har telijk dank. VEEMARKT VAN I NOVEMBER Aangevoerd werden: 101 vette koei- .eij, 3 graskalveren, 30 nuchtere kalve- «•rep voor de slacht, 152 vette schapen.' KoedijkForesters (2-2) KOEDIJK Zondag ontvingen de 'Koedijkers de Foresters op bezoek Het ging er om wie van deze beide rivalen, de onderste plaats zou bezet ten. Niettegenstaande het feit, dat bei de elftallen onderaan staan in de com petitie was de gehele wedstrijd fraai en het aanzien waard voor de weder zijdse supporters. KSV wist door flink en doorzettend spel (Heiloo was iets te slap) de score voor de rust op te voeren tot 2—0. Na de rust kwam Hei loo er beter in, zodat reeds 5 min. na de rust de stand 21 was. Meerdere malen kwam het Koedijker doel in ge vaar, maar keeper Bloothoofd en de backs wisten steeds goed in te grijpen, echter de Foresters drongen KSV meer in, de verdediging, het resultaat bleef dqn ook niet uit: de stand werd 22. Een enkele maal brak Koedijk nog dejor, de voorhoede wist er geen ge bruik van te maken, zodat het einde kwam met gelijk stand 22. Het was een mooie wedstrijd, waarbij scheids rechter Booy uitstekend leidde. In de week van 8 t-m. 13 November zal op de bekende voorwaarden een nader te bepalen aantal slachtschapen voor de export worden overgenomen. Gelegenheid tot levering za Ibestaan op de markten te Amsterdam en Alk maar (8 Nov.), Sneek, Purmerend en Rotterdam (9 Nov.), Hoorn en Woer den (10 Nov.), Schagen. Delft Gouda (11 Nov.), Leeuwarden en Leiden (12 Nov.) Utrecht J13 November). RAAD VAN KOEDIJK Leges voor bevolkingsregister Overheidszorg De raadsvergadering van 28 Octo- ber stond onder voorzitterschap van burgemeester Schallinger. Van gede puteerden is mededeling ontvangen dat er geen bezwaar bestaat voor de salarisregeling van het gemeenteper- sonegl en de toepassing van het Ko ninklijk Besluit G 362. Van de ANWB is een dankbetuiging ontvangen voor de toetreding als lid. Aan de Tuin- bouwvereniging „De West" is een schoollokaal beschikbaar gesteld te gen 25'cent per avond. Er waren oa. de volgende ingekomen stukken: Het verzoek van Gedeputeerde Staten aan de raad het oordeel kenbaar te maken over de gratificatie-regeling voor se cretarissen en ontvangers. De com missie Land- en tuinbouwtentoonstel ling te Alkmaar verzocht f 25 subsidie Aan dit verzoek werd voldaan. D. P. Lobel verzocht vergoeding voor de reiskosten van Koedijk naar Krabben dam voor een schoolkind. De raad be sloot 25 pet. te vergoeden. De vereni ging IJstijd te Alkmaar vroeg een subsidie van f 50 tot f 150 in de kos ten van de ijsbestrijding. Voorgesteld werd dit verzoek als kennisgeving aan te nemen. De heer Bla^uboer (c.p.n.) meende, dat aan dit verzoek moest worden voldaan. „Het kanaal moet in de winter open blijven", aldus dit raadslid. De heer Hart (p.v.da.) be streed deze opvatting. Koedijk is geen practische aanlegplaats, aldus deze spreker. De raad stemde met het Dezer dagen heeft de minster van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening een commissie geïnstalleerd, de van advies zal dienen over de vraag, of door instelling van een bo dem egalsatiefonds een oplossng kan worden gevonden voor het vraagstuk van het verschil in bedrijfsuitlcomstcn van landbouwbedrijven op goede en slechte gronden. Mocht een dergelyk fonds door de meerderheid der leden niet worden aanvaard, dan zal de commissie andere voorstellen naar voren brengen, die tot een uiteinde lijke oplossing van dit probleem kun nen leiden. Tot leden van deze commissie zijn benoemd: Dr. Ir. A. Vondeling, lid van de Twee de Kamer der Staten Generaal. Leeuwarden (tevens voorzitter); Dr. Ir. W. J. Droesen. lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, te Roermond; Dr. J. Horrne, directeur van het Land bouw Economisch Instituut, te Voor burg; Prof. Mt. P. B. Kreukniet-Wasecht Prof Dr. P. B. Kreuknet. hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen te Haren; Prof Mr. C. H. F. Polak, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wa- genngen; J. Takken, oud directeur der Belas tingen. te 's Gravenhage;; Ir. H. os lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te Wassenaar; tot secretaris: AAN ONZE ABONNF/s IN BERGEN Gireren is ons een zeer onaangenaam voorval over komen. Het pak kranten voor onze abonné's in Bergen be stemd is uit het wachtlokaal voor de autobussen gestolen. Wie ons dit geleverd heeft, kunnen we misschien ver moeden, bewijzen kunnen we het niet. Hals over kop hebben we gisteren een krant voor Ber gen gedraaid, waarbü we ge bruik moesten maken van de derde pagina, die voor heden bestemd was. Onze abonné's in Bergen krijgen nu van daag dezelfde derde pagina. Wij vertrouwen dat 'ij ons dit niet kwalijk zullen ne men, daar ook wij dcor deze laaghartige diefstal ten 'eer ste gedupeerd zijn. Morgen zullen wjj voor onze abonné's het ontbre kende feuilleton bijvoegen. gezinsgebeuren ALKMAAR Geboren: Olga J M. dv W Rasch en L Th van der Meer; Johannes P B. zv W I ten Broeke en W de Nijs; Thcodorus J. zv Th Eilander en J v Graft: Sophia M. dv C M de Wit en P Pauw; Johan, zv J van Alfen en G van den Berg; Marian, dv J J Heemskerk en G C Avis; Johanna M, dv L C de Waard en J J M van der Vegt. Gehuwd: J M Kroeke en G C Huis kamp: U J Rutgers en G K Daalder; J M Koopmans en M H J Arntz. Overleden: G Langedijk. 51 jr. p.v.d.a-raadslid in. De afdeling gezinszorg van het ..Wit Gele Kruis" te Oudorp en de vereni ging gezinszorg te St. Pancras kwam een verzoek om subsidie binnen. B en W stellen voor geen stl>sidie toe te kennen, aangezien het op de weg ligt van de gem. Oudorp en St. Pancras zulks te doen. Voorgesteld wordt het gemeente- personeel ecN gratificatie toe te ken-- nen over 1948. overeenkomstig het voor het rijkspersoneel geldende be sluit. Een subsidie van f 5 per leer ling wordt vergoed aan de kleuter school. alsmede de helft van het sala- ris.van de onderwijzeres. De heer Hart maakt bierbij de opmerking, dat deze materie eigenlijk overheidszorg moet zijn. B en W stellen voor de besluiten tot het aangaan van een lening voor de ambtswoning van de burgemeester en de bestrating van Oostwijk te wij zigen. In de besluiten moeten de voor waarden van de leningen worden ver meld, benevens het juiste bedrag. Al dus wordt besloten. Besloten werd een leges te "heffen voor inlichtingen aan het bevolkings register ingewonnen. Bij de rondvraag dringt de' hr. Hart aan op meer licht punten bij het Noordhollands kanaal met het oog op de duistere avonden. Dit heeft de aandacht van B en W. De heer Visser (p.v.d.a.) is ontevreden over de autobusdiensten. Hij merkt op, dat er te veel zijn uitgenomen. Hij wenst een halteplaats meer. Dit zal met de betreffende busdirectie worden besproken. De vergadering wordt on der dank gesloten. Dr. Ir. M. J. Boerendonk, Hoofd van de Afdeling Grond_ en Pachtzaken van het ministerie van Landbouw oorburg. In zijn installatierede betoogde mi nister Maftsholt, dat het onderhavige probleem niet nieuw is. Het is n de loop der jaren echter steeds aanvaard als een natuurlijk iets en als onoplos baar. Thans gaat de regering er ech ter van uit, dat iedere boer ook de boer op de zandgronden recht heeft op een- verzekerd be staan, waarbij de doelmatig verrichte arbed behoorlijk wordt beloond. Zon der leiding en zonder ordening is dit echter net mogelijk; dat hebben de achter ons liggende crisisjaren duide lijk getoond. De kleine zandboer denkt en re kent niet in die mate economisch als de eigenaar van grotere en be tere bedrijven, doch eist wel een re delijk inkomen. Daarom denkt en re kent de overheid voor hem en rekent het dan ook tot haar taak leiding te geven door het treffen van maatrege len. zoals pachtprijsbeheersing, al» ook markt- en productie-ordenng. De grote vraag naar kleine bedrij ven deed de pachtprijs onevenredig stijgen in'vergelijking met die van de grotere bedrijven. De overheid tracht nu een prijsbeleid te voeren door het beheersen van de pachtprijs, hetgeen een probleem op zichzel is. Het ge hele acute vraagstuk 'is trouwens niet alleen van theoretisch_economische. maar ook van psychoïogisch-socia?» aard. De minister sprak de wens uit, da» de commssie erin mag slagen het gro te probleem der grondrente, opbrengst waarde en pachtprijs tot een bevredL gende oplossing te brengen. De prac tische weg om bestaanszekerheid voor de boer te scheppen, moet worden gevonden. Heer HugowaardDe eerste was de Ruiter. Slank en gezond uitziende, als hij gegaan was. De maatschappij nam hem weer op?. Jaren had men aan de ouders naar Wieb gevraagd Thans is hij weer een van de velen. Toen zagen we Danenburg. Kra nige kerel. Rijzig en fors, een grote bundel haar op het hoofd, dat in de bezettingstijd al vol van gedachten was. Hij werd sergant. opte op een baantje, doch er waren 'er gelijk me. hem zovelen. En hij behoorde niet tot de weinigen uit de vélen, die gekozen werden. Thans zoel.r hij wat anders. Toen zagen we Glim. xTij huwde in Indonesië. Bracht een vrouw mot drie kinderen mede. Op de boot sp,-ak men van voorrang in de huisvesting. Toen hij uit Indonesië kwam hij direct een woning gaan zoeken. Wil weer graag in een dergelijke betrek king, doch de maatschappij is a! niet meer zo hongerig naar jonge mensen, als zij was, toen de Ruiter thn.> kwam Glim begon met werk tezoek-n en een woning. Al langer dan een -vond zoekt hij die beide, doch nergens ;s een goede woning voor zijn gezin, nergens is een geschikte plaats. Dus heeft hij wachtgeld en zoekt en wacht en hoopt. Daarna kwam Pirovano. Jongen, wiens vader hem zo hard op zijn tuin dersbedrijfje nodig had. Doch 'het militaire woog zwaarder. Hij ging naar Indië. Werd ziek. Lange tijd ziek. zo dat hij tenslotte naar Holland terug moest. Doch op het bedrijfje van zijn vader zal hij voorlopig nog wel wer ken. Een paar weken kreeg hij toe stemming om thuis te zijn. Dan gaat hij weer terug naar het ziekenhuis. *Als vijfde kwam Kok .Zijn tijd in Indië zat er op. De terugkeer stond •oor de deur. Doch de toestand in Indië verslechterde. Tot* er kwam het telegram, dat hem naar huis riep, om dat zijn moeder, die ln die tijd een zware operatie ondergaan had. verer gerde. In vijf dagen vloog hij over. Thuis. Ook thuis. Zo keert de een na de ander terug En allen doen de ontdekking, dat de ze naoorlogse maatschappij toch wel zeer verwrongen is. De dingen zijn anders dan men ze daar in Indië zich voorstelde. Holland is nog lang Hol land niet van voor de oorlog, al man keerde e rtoen ook wel het een en ander. De een zal op hulp gerekend heb ben, wat meer dan de ander. Doch al_ len zullen de ontdekking doen. dat het met open armen ontvangen wor den een droom geweest is. De wer- kelijkhed is anders. Zoals het trou wens altijd in het leven anders is. An ders dan men zich had ingedacht. Men moet weer vechten om een plaatsje. Het leven geeft niets om niet. We ondervonden dat na de oorh>8 We zien het ook weer na deze. We leven het mee in de film „De beste jaren van ons leven". En mogen hier uit de lering putten, dat het ook aa* de overzijde van de Oceaan al net als bij ons. Waar vindt de soldaat de nodige steun?,

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2