Qe C N.HOLLANDSE PERS 1945 Minister In 't Veld deed kustdorp in opbouw „even aan" 5' JAARGANG N\ 1375 VRIJDAG 5 NOV. 1948 PETTEN KREEG HOOG BEZOEK Nieuwe plannen? Neen, alleen belangstelling Over twee jaar EH-ZOWTOtUH' r-\ Het meest merkwaardige Beroep op strijders in Palestina Piccard stelt onderzoekingen uit Geen comDromis! Controle op atoom-energie volgens Westers plan Auto stort in de Maas - 3 doden Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich_ ten 18 et. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteun J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 (Van één onzer redacteuren) Een tip zoals deze, krijg je niet alle dagen en dus sloeg een ogen blik later de motor van onze wagen al zoemend aan. Als je haast hebt, kun je pas goed merken, dat de Noordhollandse wegen nog niet zo slecht zijn. We hadden haast, want 't zag er naar uit dat we ©p z'n best maar net op 't nippertje zouden komen om de minister van Wederopbouw even aan zijn jasje te trekken. Toen we echter de directie keet op de dijk bij Petten naderden, meenden we nog te vroeg te zijn: er stonden twee wagens die niet van het ministerie waren. Maar met een paar sprongen waren we op de dijk en toen wisten we, dat we juist op tiid kwamen. De chauffeur van de grote, glanzende, donkerblauwe wagen be vestigde ons dat Z.Ex al in confe rentie was. „Zouden we 't er maar op wagen >em te storen?" vroegen we. De man achter 't stuur lachte: Och kijkt U maar zelf eens. De minister is nogal gemoedelijk, ja".... Gemoedelijk En dus openden we de deur, dus streefden we voorbij een inspecteur van politie inspecteur Brusse uit Den Helder, die gekomen was om op de motor straks de minister de weg naar Nieuwediep te wijzen langs *t Duinpad en vervolgens langs de juffrouw die juist het gezelschap kof fie had gebracht en ons evenmin tegenhield. We stondenzin de houtea conferen tiezaal. Burgemeester Breebaart van Hoe lang zahet duren voor Petten geheel opge bouwd is? De beantwoording van deze vraag kregen wij op onz° rondwandeling door 't nog altijd wat lege, kale dorp: „Met deze voortgang mogen wij verwachten, dat het werk over twee jaar kant en klaar is." de Zijpe zat naast Zijne Excellentie en we kregen bijna twee handen tegelijk te drukken. Inderdaad, minister mr. dr J. in 't Veld is een gemoedelijk man: ..Een paar vragen van de pers? Wel, ik zou zeggen, dat moesten we nu maar doen. we zitien nu toch rus tig aan de koffie." „Wat is het doel van Uw bezoek?" Den Helder „Den Helder. Ik heb daar een be spreking met de burgemeesters van een aantal plaatsen in de kuststrook en we zullen praten over de Weder opbouw. Terloops doe ik Petten even aan." „Komt u misschien spreken over nieuwe plannen voor 't kustgebied?" „Neen. 't Is alleen de belangstelling die me drijft. U weet, dat ik zo al Walcheren, Zeeuws-VJaanderen en Zuid-Limburg heb bezocht." „En, een tijdje geleden de Noord- Oostpolder", vullen wij aan. „Ja, een paar maanden terug Nu was dus deze streek eens aan de beurt." „Heeft U 't nieuwe Petten al eens eerder bekeken?" „Alleen nog maar uit de verte, één keer." „Dus kunnen we U niet vragen naar Uw indrukken 'J heeft er nog geen". „Neen. Behalve dan deze, dat het plannetje volgens die r-'quette daar" Zwaar bewolkt met tijdelijk opkla ringen en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtig^ en langs de Wad j^enkust nop nu en dan harde wind Tussen ITjCr en Zuid. Iets minder aacht. de minister wees op een grote maquette van 't toekomstig dorp, die op een tafel bij 't raam stond „heel aardig is, maar dat we nog niet zo ver zijn als we eigenlijk verwacht hadden." „Waaraan hapert 't?" „Och de bekende moeilijkheden." „Ja U heeft, dunkt me, niet zo'n gemakkelijke taak. Uw departement is nogal eens 't mikpunt van critiek..." „Wel," lachte de minister, „dat is iets, dat al mijn collegae wel broe derlijk met mij delen". „Maar heeft U niet de indruk, dat de perspectieven voor de Wederop bouw nu toch wel wat hoopvoller zijn dan men in '45 en '46 verwachtte?" Dollars „Ik weet dat niet zo precies maar ik geloof dat men toen toch juist wel wat al te hoopvol gestemd was. We hebben nu echter het voordeel, dat we een betere kijk hebben op de mogelijkheden. En dan wéét U, wat het tere punt is - de deviezen. Dat is 't alles-overheersend probleem en we hebben 't helaas niet zelf in de hand." „Verwacht U, dat de aanstaande Economische Unie met België en Luxemburg hier een gunstige invloed zal hebben? Zo af en toe vangt men wel optimistische geluiden op over de stimulans voor het gehele bedrijfs leven die van' de „gelijkschakeling" in de Benelux uit zal gaan zal de Wederopbouw daarvan profiteren?" „Tja wij. kriigen-weel bouwmate rialen uit België, maar op 't ogenblik stuit een vrij verkeer ook af op de dollarkwestie. Wij moeten nJ. het de ficit in het handelsverkeer met Bel gië we voeren veel meer in, dan uit afdekken met dollars. Waar schijnlijk is het wel. dat dat wat gun stiger wordt als de verhoudingen in R^uelux-verband veranderen." Meer „En wat het aanbod van arbeids krachten betreft, zal dat niet ruimer worden /in de Unie?" „Dat probleem was een half jaar geleden véél moeilijker dan nu. Het aanbod van werkkrarchten is al veel ruimer en er is zelfs al enige werk loosheid, b.v. onder de metselaars. Oorzaak daarvan is trouwens ook wel de schaarste in materialenpositie als er hier of daar niet is om te bou wen, houdt 't op. Maar laat ik daar aan toevoegen, dat de materialenpositie toch al be langrijk beter geworden is. Dat komt ook tot uitdrukking in grotere ar beidsprestaties: -de productie per werkdag was in '48 al 40 hoger dan in '47." We merken, dat het gezelschap op het punt staat om op te breken voor de rondwandeling door Petten en we bedanken de minister voor het onder- Petten is in vele opzichten een merkwaardig oord. On der meer kan er van gezegd worden, dat het er vaak guur en koud is vanouds hadden de bulderende zee winden er vrij spel met de huizen en de mensen. Het ijzer roestte vlugger dan el ders door 't vele zout en ook het verfwerk leed altijd gro te schade. En de tuintjes van de huizen och, 't zag er vaak maar armetierig uit, want de boel had 't altijd hard% te verduren. Maar nu vinden wij 't meest merk waardige aan 't nieuwe Pet ten, dat het klimaat er an ders zal worden. Beter, mil der Hoe? Waardoor? Wel, we kwamen daar gisteren achter, toen we 't dorp met minister In 't Veld bekeken en binnenkort zullen we dit hoe en waardoor aan de on getwijfeld nieuwsgierige le zers uiteenzetten. Ma, Dr. J. In I Veld houd, dat we even later, buiten, ech ter nog voort kunnen zetten, Ondanks 't ruwe, echt Hollandse herfstweer haast niemand zich en de prettig aan- (Zie vervolg pag 2 kol 5) De Veiligheidsraad nam in zijn vergadering van gisteravond met negen tegen één stem bij één ont houding de Brits-Chinese resolutie aan, waarin op de Egyptische en Is raelitische autoriteiten een beroep wordt gedaan het bestand in de Negef-woestijn te herstellen. De Sovjet Unie onthield zich van 'stemming en sprak dus geen veto uit. Alleen de Oekraïne stemde tegen. De aanvaarde Brits_Chinese resolu tie verzoekt beide partijen: 1. terug te trekken op de posities welke zij voor het verbreken van het Negef-bestand innamen en 2. rechtstreeks dan wel door VN- bemiddeling te onderhandelen over het vaststellen van permanente be standslijnen en "neutrale "zones te$ verzekering van volledig nakomen der bestandsvoorwaarden in de toe komst. In een verklaring van het Arabi sche legioen te Anman wordt gezegd dat de Joden gisteravond op alle sec toren van het front te Jeruzalem „op nieuw intensief en aanhoudend mor tier- granaat en automatisch vuur heb ben ingezet na verscheidene dagen van betrekkelijke rust" Verlenging van diensttijd Naar aanleiding van de verlenging van de diensttijd van de zee-miliciens van de lichting 1946 deelt het mini sterie van marine het volgende me de: bij de Koninklijke marine dreigt tijdelijk een tekort aan personeel te ontstaan. De hoofdoorzaak van dit te verwach ten tekort is het afvloeien der oorlogs vrijwilligers, wier dienstverband bin nenkort afloopt. Daarnaast doet zich het feit voor, dat -de toestand in Indonesië nog steeds niet toelaat tot vermindering van de diensten aldaar over te gaan. Ter overbrugging van de periode van tijdelijk tekort, totdat voldoende nieuw marine-personeel in wérkelij ke-dienst is gekomen, is het noodza kelijk de lichting 1946 enige maanden langer in werkëlijke dienst te hou den dan aanvankelijk was medege deeld. VOLHARDING De „New York Mirror" en de „Daily News", twee hevige anti-Truman ge zinde New Yorkse bladen met grote oplage, die vurig de candidatuur van Thomas Dewey hebben gesteund, zien vandaag zoals overigens. 3/4 van de Amerikaanse bladen, hun vergissing in en geven loyaal toe, dat Truman zijn overwinning heeft te danken aan zichzelf en aan zijn volharding, even zeer als aan zijn kiezers. De Daily News" spreekt de hoop uit, dat „Tru man het land uit grootdoenerij niet naar een bankroet of naar de oorlog zal leiden". Technische installatie voldoet niet De speciale correspondent aan boord van de „Scaldis" bericht, dat aan de diepzee-onderzoekingen van de profes soren Piccard en Costfns in de Kaap Verdische Archipel plotseling een ein de is gekomen. Voor de kust van hef eiland Sao Thiago heeft men een onbemande af daling van de stalen kogel verricht tot op een diepte van 1400 meter, doch hoewel de nauwkeurige resultaten van deze afdaling nog niet bekend zijn, mag uit de berichten van de Balga correspondent worden gecon cludeerd, dat thans definitief van ver- OLYMPISCHE SPELEN Bij het Finse Olympische Comité zijn verschillende voorstellen tot wij ziging en aanvulling van het program ma der Olympische zomerspelen, die in 1952 te Helsinki zullen worden ge houden, binnengekomen. De Finse athletiekbond heeft voor gesteld de nummers 50 km. wandelen de 200 m dames en het verspringen en krgelstoten voor dames te schrap pen. De handbalbond heeft de wens te kennen gegeven deze tak van sport w-eder ingevoerd te zien. terwijl de Hv-r-tennisorganisatie opname van ten nis in het programma voorstelt. De Finse Aero-club tenslotte heeft een voorstel ingediend tot het doen hem'en van Olympische zweefvlipg. we istriiden. DISTRIBUTIENIEUWS Het CDK deelt mede, dat het tech nisch niet mogelijk is aan personen van 18 jaar en ouder, die in het bezit zijn van een versnaperingskaart of 'n gecombineerde kaart alsnog een ta- bakskaait C Q gecombineerde kaart uit te reiken .Zoals bekend is de uit reiking van de nieuwe kaarten zo danig geregeld, dat alle manlijke per sonen van 18 jaar en ouder een diver- senkaart ontvangen. Deze kaarten worden 8p 17 December in gebruik genomen. De algemene vergadering van de Verenigde Naties Is Donderdag bijeen gekomen voor een laatste poging om een compromis te vinden tussen Oost én West betreffende internationale controle op de atoomenergie. Deze pogingen zijn op niets uitge lopen, want met 40 tegen 6 stemmen is een resolutie van de Westelijke mo gendheden aangenomen. Deze resolu tie die verworpen werd door de Sow- jet-Unie en de vijf andere OostEeuro- pese landen, houdt de goedkeuring in door de algemene vergadering van het door de comnrssie voor de atoom energie opgestelde Westerse controle plan. Zij intrueert de commissie de be studering van het haar voorgelegde probleem voort te zetten en verzoekt de Grote Vijf en Canada overleg te plegen, „teneinde vast te stellen of er al dan niet een basis bestaat voor overeenkomt van internationale con trole". De leider van de Sowjet-delegatie, Wysjinski, sprak zich krachtig uit te gen het systeem van internationale controle, dat door de meerderheid is voorgesteld. Deze controle zou in fei te niet internationaal, maar Ameri kaans zijn. De Sowjet-delegatie ver wierp daarom het plan, omdat het „on doelmatig en gevaarlijk" was. De vijf andere tegenstemmen waren van Tsjecho-Slowakije, Polen, Joego Slavië, Wit-Rusland en de Oekraïne. Het voorstel van de Sowjet-Unie, dat gelijktijdig twéé verdragen zouden worden gesloten, op grond waarvan alle landen de voorraden atoombom men moesten vernietigen en éen „doel treffende internationale controle" op de atoomenergie moest worden inge steld, verkreeg slechts de steun van de Oof-Europese landen. DE MELKPRIJS Minister Manshólt heeft gistermorgen in een onder houd met vertegenwoordi gers van de landelijke stich ting voor de landbouw de nieuwe melkprijs voor de boeren bekend gemaakt. Voor het jaar November 1948 tot November 1949 zal de prijs, die de boer voor de melk ontvangt 17cent be dragen. Gisterenavond om tien over zes is ie Maastricht een luxe-auto, na een botsing met een tegenligger, op de Wilhelminabrug dwars over het brug dek en het trottoir en door de zware houten noodbrugleuning heengescho- ten en in de Maas gestort. Het water was, ter plaatse waar de auto gerecht kwam. zeven meter diep, doordat er de laatste weken gebaggerd is om bë- lem.neringen in de vaargeul weg te nemen. Onmiddellijk na het ongeluk kwam van alle kanten hulp van brandweer, politie, "gemeentelijke geneeskundige dienst en reddingsbrigade, maar de oms'-'.rdigheden ter plaatse waren zó ongunstig dat het enkele uren heeft geduurd voor men de plaats waar de auto in het diepe water lag, had ge vonden. Dit ongeval kostte aan drie per sonen het leven, t.w. de bestuurder uit Bunde en twee vrouwen uit Maas tricht. REP VAN KLAVEREN NAAR AMERIKA De flitsende overwinning van Bep van Klaveren te Antwerpen heeft op nieuw de aandacht van de Amerikaan se bokswereld op hem gevestigd. De manager Burston, die getuige was van de match, toonde zich zeer enthousiast en fccod aan ontmoetingen in de Ver. Staten te arrangeren. Aanbiedingen zijn echter nog geen contracten en zolang er geen definitieve accoorden zijn bereikt, houdt Van Klaveren zich aan zijn voornemen, om 11 December naar Australië te vertrekken. AUTOBUS TEGEN EEN BOOM Gistermorgen is een personeelsbus van de Nederlandse Buurtspoorweg- Mij. op de weg van Wageningen naar Rher.en tegen een boom gereden. Twee corJ cteurs uit Wageningen werden op slag gedood. Een conductrice en een hulp-conducteur werden licht ge wond De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. NOBELPRIJS Aan de dichter T. S. Elliot is de Nol olprijs voor literatuur toegekend. Ellio- is een Amerikaan van afkomst. Hij is zestig jaar. In 1914 vestigde hij zich in Engeland, waar hij in 1927 werd genaturaliseerd. Bij het grote publiek is hij het meest bekend door zijn toneelstuk „Murder in The Cathe- dral". ONTSLAG CHINESE REGERING UITGESTELD De Chinese regering heeft het in dienen van haar collectief ontslag uit gesteld ingevolge een vierde tussen komst van maarschalk Tsjang Kai Sjek bij minifer-president Mong Wen Hao. DE STRIJD IN CHINA Naar gemeld wordt, trekken elf door de communisten geleide legers van de grenzen van de provincie Sjan toeng in een tangbeweging naar het Zuiden op Binnen twee-weken wordt een grote veldslag verwacht. Enige schermutselingen zijn reeds gemeld. Het hoofddoel van de communisten is de verovering van Pengwoe, een 170 km ten noorden van Nanking. SLECHTE NAAM De commissie voor de perszuivering heeft bepaald, dat gedurende 20 jaar geen persorgaan mag worden uitge geven onder de. naam „Dagblad van Noord-Holland". MINSTER STIKKER IN DJOKJA Met het vliegtuig van de C.v.G.D. is op het Djokjase vliegveld „Magoe- wo" minister Stikker aangekomen Antara meldt dat minister Stikker *s morgens het ontbijt gebruikte met de republikeinse minister van buiten landse zaken, Hadji Agoès Salim en nog dezelfde ochtend (Donderdag) 'n ontmoeting zou hebben met Moh. Hat- ta. ALIMIN GEëXECUTEERD De republikeinse communistenleider Alimin werd 2 November geëxecu teerd, aldus meldt Antara. Alimin werd 13 October door de republikei nen gearresteerd, toen hij als boer ver mond in een trein zat. Alimin behoorde tot een der bekend ste republikeinse communisten. Na het uitroepen van de republiek keerde hij na een langdurig verblijf in Chi na naar Indonesië terug en werd lei der van de Partai kommunis Indo- nesia dere pogingen om naar de diepte der zeeën af te dalen moet worden afge zien. De „Scaldis" zal naar België terngkeren. Veranderingen noodzakelijk Reeds tijdens de bemande proefne ming op geringe diepte (25 meter) was gebleken dat de technische instal latie van de stalen kogel niet aan alle eisen voldeed en 'dat het .alvo rens over te gaan tot de afdaling naar d- voorgenomen diepte van 4000 me ter, noodzakelijk zou zijn ingrijpende veranderingen aan te brengen aan de bathyscaaf en in het bijzonder aan de met benzine gevulde tankdrijvers, die de stalen kogel na de duik weer naar boven moeten brengen. Zeeliedenstaking Te Marseille de grootste haven van Frankrijk, lag gister nog op 50 sche pen het werk stil. Ongeveer 3.000 sta kende zeelieden, bijna allen lid van de C.G.T., eisen loonsverhoging van hun werkgevers. Ze eisen het nieuwe C.G.T -minimum, waar de regering haar goedkeuring nog niet aan gege ven heeft, namelijk 15.500 francs per maand. PROCES TEGEN TOJO Het internationale militaire tribunaal voor het Verre Oosten is opnieuw bijeengekomen teneinde het proces te voeren in de zaak Tojo, eerste minis ter en minister van oorlog van Japan gedurende de tweede wereldoo' Behalve hij staan 23 personen terechf beschuldigd van oorlogsmisdaden. PANDIT NEHROr OVER INDONESIc De premier van India, Pandit Neh- roe liet heden op een persconferentie te Cairo, waar hij op zijn terugreif van de te Londen gehouden Common' wealth-conferentie vertoefde, de waai schuwing horen, dat, indien enige verdere aggressieve actie in Indonesië door een „koloniale mogenheid" zow worden ondernomen, dit „ernstige red acties in India en in de wereld zo* kunnen veroorzaken". Hij zeide, dat het „koloniale systeem en het imperialisme daar geheel moe ten verdwijnen". DE STEENKOOLPRODUCTIE IN FRANKRIJK De Franse minister van' industrie^ Robert Lacoste, heeft in een radiotoao spraak voorspeld, dat de Franse steens koolmijnen tegen het begin van de volgende week weer in volle productie zullen zijn. De mijnstaking was zo goed als afc gelopen. FRANZ LEHARS TESTAMENT Franz Lehar blijkt er zich tegen verzet te hebben, dat zijn nagelaten, geld zou worden aangewend om jonge mflfcikale talenten te steunen. De com ponist stond op het standpunt dat het ware talent er toch wel komt. Lehar heeft zijn geld voor het grootste detf- aan zijn zuster vermaakt. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1