JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Talrijke interessante ontmoetingen in de eerste en tweede klas! Abonneert U op dit blad Nog eens: grote mannen en kleine knikkers Voelbalverwachiing afd Noord-Holland Res. 1e klasse en 2C kunnen weer voor verrassingen zorgen Deze week is het programma weer helemaal compleet en er staan een aantal aardig wedstrijden te wachten. In de le klasse A b.v. het duel tussen de twee koplopers: Meervogels A Uitgeest! De thuisclub staat nog twee punten voor en bij winst kan er wei nig meer gebeuren, gezien de con- sante vorm. Maar Uitgeest lijkt ons geenszins minder, zodat we er nog niet van overtuigd zijn, dat de be slissing deze Zondag zal vallen Alk maar gaat naar DREO, waarvan ge wonnen moet worden. Bij een over winning van Uitgeest doen de Wester- wegbewoners weer volop mee! SVA zal van Zaanse Boys winnen. Verder in deze afdeling Westzaan—WBSV en Br. in WlandPSCK Westzaan en PSCK zijn favoriet. Voor MFC kan 't een vreugdevolle dag worden! Daarvoor moeten de lei ders zelf van St. Vietor winnen in Mc demblik (en dat zal wel gebeuren). Daarnaast een ontmoeting tussen de concurrenten 9EW en Strandvogels, waarbij er haast onvermijdelijk één van de kaart zal gaan. Misschien is MFC zelfs het meest gebaat bij een gelijk spel! HOSV maakt een serieuze kans zijn positie Weer iets te verbete ren nu RKDVO op bezoek komt, ter wijl we helaas Winkel een achtste ne derlaag moeien voorspellen De reis naar Venhuizen (Valken) zal wel te moeilijk zijn KGB wint de uitwed strijd van Berkhout. 't Ziet er naar uk. dat er in de kop groep van 1 C weinig sensationeels zal gebeuren. ZAP immers moet in ctaat zifn thuis van SVW te winnen en VZV (de enige ploeg, die ZAP nog bedreigt) zal de kansen ongetwijfeld niet vergooien tegen Zeemacht. Onderaan is de situatie aanmerke lijk ingewlkkelijker! Foresters b.v. kan als «lies een bbetje meeloopt door een ze?e oo JVC de laatste plaats ver laten. Dit liikt ons niet onwaarschijn lijk. Geel Zwart zal het weliswaar niet cadeau krijgen van Koedijk (in *t Zand), maar wint toch met klein verschil, Kaagvogels heeft de gele genheid zich te herstellen tegen het bézoekende VTOS, dat er tegen de verwachtingen im nog weinig van ge maakt heeft. Weer verrassingen 't Is wel bijzonder moeilijk iets te zeggen over de wedstrijden in de res le klasse! Precies als vorig jaar val len we van de ene verrassing in de andere en ais we het programma be kijken dan kan bet deze keer ook weer raak zija. De wedstrijden DTS 2 Alkm. Boys 3. Randers 2MFC 2, Watervogels 2Alcma- ria 4 en HRC 4Succes 2 geven zo op 't oog PTS, Randers. Watervogels Toch een Butlinkamp in Zandvoort? Een verslaggever van het ANP heeft een onderhoud gehad met de burgemeester van Zandvoort over de mogelijkheid om in die gemeente een Butlin kamp te stichten. Zoals men weet maken deze kam pen in Engeland veel opgang en wor den zij door tal van mensen die niet in staat zijn hun eigen vacantie te Organiseren gebruikt. 'Er wordt ge zorgd voor amusement, sport, toneel, muziek, excursies, die allen bij de priis in begrepen zijn. Een commissie heeft een onderzoek ingesteld :n Engeland, Deze commis sie is tot de overtuiging gekomen da» voor de sociale en morele gevaren (waarvoor sommigen bev-eesd waren» geen reden is. Ook de geestelijkheid in Engeland was van die mening. Indien deze bezwaren ondervanger, zijn is er inderdaad een kans dat ook ons land een Bmlinkamp krijgt. en HRC als favorieten aan. Wie zegt ons, dat 't «iet precies andersom zal zijn? Echt, we weten het niet meer.. In 2A deze Zondag St. BavoEg- mondia, KwadijkPurmerland, Jisp Oudendijk, Gr. Schermer—Knollen dam en BeemsterGraftdijk. De strijd gaat tussen Beemster en Knollendam, maar veel ontlopen de krachten el kander niet in deze klasse! In 2 C gaat Dirkshorn een lastige wedstrijd tegemoet in Callantsoog, maar toch houden we het "op de gas ten. SRC beeft 't overigens ook niet eenvoudig in Tuitjenhorn en 't zou ons dan ook niet verwonderen, indien de Schagers opieuw met kleerscheu ren het strijdperk zouden v verlaten. Petten plotseling de verrassing krijgt WiroB op bezoek. Beide clubs soreken nog even mee indipn SRC en Dirkshcrn nog eens verliezen. Petten lijkt ons favoriet. Hugo B. ook nog een kanspaardje is zó goed op dreef, dat Con Zelo zonder twijfel op eigen terrein het hoofd zal moeten buigen, terwijl Tex. Boy op het eiland van Kolp. Boys wint. -- Kopenhaoen - Amsterdam in 100 minuten! Couvair-Liners, nieuwe aanwinst van K.L.M. Een KLM Convait-Liner, welke in de aft?elopen twee weken demonstra tievluchten heeft uitgevoerd in Enge land, Ierland en de Scandinamische landen besloot dit tournee met een onofficieel roeord. De afstand Kopen hagenAmsterdam werd nl zonder oassagiers i« 1 uur en 40 minuten af gelegd, d.i. bijna een uur minder dan de schema-tijd van de geregelde lijn dienst. welke 2% uur bedraagt Woensdag vertrok het vliegtuig voor het maken van demonstratievluchten in Parijs, Madrid, Lissabon, Rome en Brussel. Dit twee-motorige vliegtuig luidt met zijn hoge kruissnelheid (450 km. Der uur) en passagiersvermogen (40) een nieuwe phase in het burger- luchtverkeer over de „korte'' afstand in. De K.L.M. is de eerste Europese luchtvaartmaatschappij, die Convair- Liners in gebruik neemt. In totaal zijn er 12 besteld, waarvan er reeds twee zijn afgeleverd, terwijl dc overige toe stellen voor het eind van het jaar worden verwacht. Roskam wilde onze voedsel positie verzekeren Op het kantongerecht te Nijmegen werd de' tribunaalzaak tegen de ex_ leider van de landstand en van het agi arisch fro*t, E. J. Roskam behan deld. Het advies van het tribunaal te Arn hem had indertijd 3,5 jaar internering geluid, doch de hoge autoriteit weiger de hieróp het fiat- Beschuldigde ontkende niet, dat hij in de bezettingstijd fouten had ge maakt Hij had zich echter voorname Ui/ laten leiden door het belang' der boeren, bekende ^n het blad van de landstand in Duitse geest te hebben geschreven en te hebben geijverd voor de Oostcompagnie en zei een en an der gedaan te hebben om de voedsel positie van het Ned. volk te kunnen verzekeren. Tenslotte verklaarde hij, door het Beheersinstituut al zijn bezit tingen verloren te hebben. Bovendien wa^hy door de perszuivering voor twintig jaar-en door de bedrijfszuive. ring voor tien jaar uitgeslpten, zodat alle bestaansm gelijkheden hem wa ren ontnomen. Hij hoopte spoedig weer in vrijheid gesteld te worden. Men zal over 14 dagen uitspraak doen. MELK VOOR INDONESIë Het comité „Nederland helpt Indië" zal 400.000 kg gecondenseerde melk naar Indonesië verzenden. De partij heeft een waarde van een half mil- boen gulden. Het bedrijfsschap voor Zuivelpro ducten had eerst bezwaren, maar ge zien de nood die er in Indonesië op het moment heerst, is tenslotte toch toestemming verleend. De gehele par ty zal binnen 5 maanden verscherpt zijn. KRIELKIP MET LATE VERRASSING Het gure herfstweer trotserende, kwam dezer dagen een krielkip met negen piepkuikens, die zij „ergens in Oosterend" (Friesland) op clandes tiene wijze had uitgebroed, thuis- waarts wandelen. GEBOORTE BABY VAN PRINSES ELISABETH AANSTAANDE. D. geboorte van het kindje van prin ses Elisabeth van Engeland wordt omstreeks 14 November verwacht. Speciale postzegels zullen bij deze gelegenheid worden uitgegeven. BAROMETER. Nee, barometers zijn niet uitslui tend voorwerpen aan de wand, waar op u kunt zien welk weer het zal worden of hoe warm het is. Er zijn ook andere. U heeft ze ongetwijfeld wel horen noemen. Een eksteroog, een pijnlijke rug, een. stel onwillige spieren worden ook dikwijls met die naam betiteld. Maar weet u wel, dat ook iemands gelaat een barometer kan zijn. Wij hebben het geluk dgelijks iemand in ons midden te ziei\ die dit duidelijk demonstreert. We hebben nimmer te vragen, wan neer zijn club heeft gewonnen en de kampioensvooruitzichten gunstiger worden. Dan voorsoelt hef gezicht uit sluitend een zonnige toekomst. Maar o wee, als het anders is. Het gelaat Is Somber geworden Hele dag de stem ming bedorven! Het geval staat niet op zich zelf Zo populair is de voetbalsport zelfs geworden, dat hele plaatsen in vreug deroes verkeken of treurend neerzit ten als de geliefde club gewonnen of verloren heeft. Is er een zware wed strijd op handen, waar wel geen winst kans in zit, dan moet ge eens oplet ten, als ge naar het veld gaat. De ge zichten staan zorgelijk. In het andere geval lopen de supporters met zwier en branie het terrein op. Het zou niet dom zijn, als de tegenpartij een waar nemer zond om te kijken, hoe de barometer staat. Ze zouden er hun voordeel mee kunnen doen. 101. Jimmy Brown was niet van pian de heer Babbel op zijn rug zo hoog te wachten tot het de agent IJsbrand mogelijk de boom in, zó hoog, dat de IJskil zou believen hem uit de boom twee klabakken beneden hem door te schieten. Hij klom nog altijd met het gebladerte niet meer konden ont waren. En toen bij eenmaal in de kruin van de boom zat, werd blijk baar de oude jungle-geest weer vaar dig over Jimmy, de aap. Schriivende lezers Naar aanleiding van uw verslag be treffende het knikkeren door grote mannen in Groot-Schermer en uw vraag of het vroeger misschien in meerdere plaatsen :n ons land werd gespeeld, het volgende: Inderdaad werd het op meerdere plaatsen gespeeld, althans werd in mijn jeugd, thans ben ik 53 jaar, in Noordwolde, Friesland, door grote mannen Zondags geknikkerd o£ streep gegooid om geld. Uit uw verslag heb ik niet kunnen opmaken of de spel regels gelijk zijn, die in Noordwolde waren als volgt: Een metselsteen werd plat neerge legd en op plm. 5 m. werd een streep op de grond getrokken. De deelnemers meestal 4 k 5 personen, zetten elk een cent op de steen met de leeuw naar boven. Daarna werd vanaf de streep met een glazen knikker, voortgeschoten op dezelfde wijze als de mannen m Gr. Schermer, getracht zo dicht mogelijk bij de steen te komen. De afstand tus sen steen en knikker bepaalde wie als no. 1, 2 enz. beginnen mocht No. 1 trachtte vanaf de streep zo dicht mogelijk bij de steen te komen. Da andere deelnemers schoten hun knikkers zoveel mogelijk buiten schots afstand van no. 1. I Wanneer de afstand tussen knikker en steen van no. 1 iet groter dan de top van duim en middelste vinger, wanneer de hand gespreid op de grond werd gelegd, dan liet hij de knikker op een der centen vallen met de be doeling deze daardoor om te keren. Lukte dit, dan mocht hij de cent voor lopig houden en trachten de anderen z.g dood te schieten. Degene wiens knikker geraakt werd was uitgespeeld, raakte hij niemand, dan trachtte no. 2 op dezelfde wijze de steen te benaderen als no. 1 en zo kreeg ieder zijn beurt een kans om een cent om te keren. Alleen hij die een cent gedraaid had, mocht een te genstander doden, was dit één die een of meerdere centen had gedraaid, dan moest deze de centen aan hem afstaan. Wanner het keren van de cent mis lukte en je opvolger kwam zo dicht bij de steen, dat hij een poging mocht doen om een cent te keren en lukte dit, dan was je vonnis geteld daar de knikkers te kort bij elkaar lagen. Hij die niet geraakt werd, had uit eindelijk de pot. Soms werd, voordat het spel begon, overeengekomen dat men één keer mocht lappen, d wz. dat ieder die voor de eerste keer geraakt werd opnieuw een cent op de steen mocht zetten en aan het spel mocht deelnemen. Door schooljongens werd dit spel ook gespeeld, doch inplaats van centen werden knopen gebruikt. Bij^streepgooien werd met een scherp voorwerp een streep op de grond ge trokken van 1 m., met in het midden een hokje van 5 by 5 cm. Op 4 5 m. was de beginstreep, met een cent werd getracht de streep zo dicht mogelijk te benaderen. Gooi de een der spelers zijn cent in het hokje, dan was de pot voor hem. an ders mocht hij, wiens cent het dichtst bij de streep lag de centen in zijn hand nemen en in de hoogte gooien De kruisgevallenen waren voor hem Daarna kwam no. 2 enz. tot alle cen ten kruis gevallen waren. J. Kuperus. DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN DE VERENIGDE STATEN SEDERT 1876 Incident bij aankomst van dr. Beel Het Franse perbureau AFP maakt melding van een incident bij de aan komst van dr. Beel te Batavia, toen aan de buitenlandse en Nederlandse persvertegenwoordigers werd verbo den. doch wel toestemming werd ver- - leend aan vertegenwoordigers van de RVD en van de Radio-omroep te Ba tavia om zich met de heer Beel te on derhouden en hem te Interviewen. De betrokken correspondenten zullen bij de hoogste Nederlandse autoriteiten 'n krachtig protest indianen tegen war zij beschouwen als een ontoelaatbare discriminatie en een duidelijk en met voorbedachte rade volvoerde schen ding van de ne-svr;:,,n: 5 BESPREKING 'SFOEZA en aSALDARIS Men verwacht, dat graaf Carlo Sfor- za, de Italiaanse minister van buiten landse zaken, morgen een kort bezoek aan San Remo (Italiaanse Riviera) zal brengen, waar hij met zijn Griekse ambtsgenoot Constantin Tsaldaris de kwesties betreffende Italië en Grieken land zal bespreken DE ALGEMENE VERGADF*"NG DER V.N. De algemene vergadering vde Verenigde Naties heeft gister i al gemene stemmen de Mexicaanse reso lutie, waarin gpn beroep woid; ge daan. op de grote, mogendheden om hun geschillen bij te 1 geen. annge- men. 1876 1880 1884 1888 1892 1896 1900 1904 1908 1912 1916 1920 1924 1928 1932 1936 1940 1944 1948 ZATERDAG 6 NOVEMBER 15;* Hilversum I 301 m. 7.00 en 8 00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram muziek; ,30 Koorzang; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Vioolreci tal; 11.05 De nieuwe Notenkraker; 11.35 New Mayfair-ork.; 12.00 Lunch concert; 12.33 Piano en orgel; 1300 Ned Strijdkr.; 13.30 Filmselecties; 14.00 He NederL lied; 14.30 Harmonie muziek; 15.00 Veluws halfuurtje; 15.25 Concertgebouwork.; 16.15 Licht Frans progr.; 17.00 Franse liederen; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws 18.30 Ned. Strijdkr; 19.00 Ar-isneke staalkaart; 19.30 Cursus „Wat doet de kerk?"; 20.00 Nieuws; 20.15 P* le-ork.; 21.00 Socialistisch r en- taar; 21.15 De bonte bal; 22.00 Stradi- va-sextet; 22.25 „De mens en zijn lief hebberijen", hoorspel; 23 00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek; 9.05 Werken van Schubert: 9.35 Gram. muziek; 10 00 Voor de kleuters; 10.15 Muziek houdt fit!; 11.00 De Zonne bloem; 11.45 Schoolradio; 12.33 en 13.25 KRO-amusementsork.; 13.00 Nws 13.50 Film en toneel; 1-4.10 Orkest Vic tor Sylvester; 14.40 Kamerork.; 15.45 PromePadeork; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Orkest Guus Jansen; 18.30 Weekoverzicht; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.15 Septet Johnny Ombach 20.20 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.00 Weekendserenade; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws. FEIUIXETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld door XAVIER Db MONlbPIN (27) Gelukkig herinnerde Vaubaron zich, dat hij sinds zijn trouwdag steeds een medaillon aan een zijden koord op zijn borst droeg, waarin zich een kleine vlecht van het blonde zijdeachtige haar van Martha bevond. .Hij haalde het medaillon te voorschijn en overhandigde het de geneesheer. Dat is voldoende, sprak deze; ik zal de helderziende in slaap maken. Zich hierop tot de somnambule wendende, sprak hij: Denkt gij, mejuffrouw, dat de slaap zich lang zal laten wachten? Nee, antwoordde Pamela, zo zacht, dat zij ternau wernood te vers aan was; hij zal spoedig komen, ik voel het. Overstelp mij dus niet met stromen magnetische Stof; spaar mij, want ik ben doodmoe. De dokfer gaf een toestemmend teken en begon met de gewone gebruiken. Om een juist begrip te hebben van hetgeen nu volgt, is een duidelijke beschrijving van de plaatsing der per sonen volstrekt noodzakelijk. Vooreerst op de voorgrond, dat wil zeggen midden in de kamer en onder het schijnsel van de lamp, bevond zich Pamela, altijd nog in half liggende houding uitge strekt in de armstoel, die rij niet had verlaten. Vlak voor haar, met de rug naar Jean Vaubaron ge keerd, stond Fritz Horner. de dokter, met het bovenlijf een weinig vooover gebogen en de handen naar de slaapster uitgestrekt. Drie of vier schreden achter hem en in het volle licht stond Jean Vaubaron, zwijgend, onbewegelijk, zeer bleek, hevig ontroerd en by zichzelf denkende, dat hij binnen weinige ogenblikken het troostvolle of verpletterende woord horen zou; het raadsel van leven of sterven zou zien opgelost. Eindelijk, op dezelfde hoogte als Pamela, doch terzijde in het half duister, dicht bij de divan, bevond zich de kleine Blanche met wijd geopende ogen, verwonderd en ongerust. Dokter Horner begon Pamela te bestrijken, zoals mag netiseurs dit altijd doen en de somnambule werd kalm en rustig. Ze slaapt, fluisterde hij Jean Vaubaron in 't oor. Hij legde nu het medaillon, dat de laatste hem ge geven had, in haar hand en zei: Wie is de vrouw, wier portret zich in dat medaillon bevindt? De somnambule gaf geen antwoord, maar uit een verre hoek klonk eensklaps een ijl stemmetje: Mijn moeder. Stil, kind! zei de dokter. Hinder ons niet! Beveel mij liever te spreken, antwoordde de kleine Blanche. Mijn ziel is los van het lichaam en mijn ogen zien wat zij anders niet kunnen zien. De beide mannen naderden het meisje, dat met geslo ten ogen daar lag uitgestrekt Terwijl Horner Pamela mag netiseerde, was Blanche in magnetische slaap geraakt Wat de kwakzalver zelf nooit had willen geloven, zag hij nu daar voor zich. De werktuigkundig® verbaasde zich evenwel volstrekt niet, om de eenvoudige reden, dat hij niet begreep wat er gebeurde. OfschoolP verpletterd door de werkelijkheid van het geen hij tot nog toe zelf als kwakzalverij had beschouwd, behield de dokter tot nog toe zelfbeheersing genoeg, om zeer spoedig zijn gewone houding aan te nemen en zijn verwarring en verbazing voor Vaubaron verborgen te houden. Zie nu eens, spak hij met gemaakte plechtigheid, zie nu eens hoe oneindig groot de macht is,waarover ik te beschikken heb. De lucht van deze kamer, doortrokken van magnetische dampen, heeft op uw kind een over weldigende invloed uitgeoefend. Zij slaapt zij ziet en zij zelf zal u zeggen wat gij wenst te weten? Hoe! riep Vaubaron met schrik uit, is Blanche som nambule? Zij weet dus wat zelfs de geleerdsten niet weten! De dokter antwoordde slechts met een toestemmend teken. Vaubaron vervolgde met een stem, die van inwen dige ongerusheid beefde: Die slaap verontrust mij. meneer. Hoe lang zal hy duren? Slechts een seconde, wanneer ge wilt. Ik kan uw dochtertje dadeHjk wakker maken. Doch waartoe zou t» de proef niet ten einde toe voortzetten? De helderziende loop in het geheel geen gevaar, en voor haar kan uit de toestand van somnambulisme, die u zo angstig maakt, niets kwaads voorkomen. Kunt gij mij daarvan de stellige verzekering geven, meneer? Dat doe ik. Weifel dus niet langer er. wees gerust. Vaubaron stemde toe en nu ondervroeg dokter Hornet het kind omtrent de toestand van haar moeder De ziekte was heel ernstig, vernamen de beide mannen, raaar waa neer zy van rust en overvloed kon genieten, zou haar leven toch nog zeer iang gerekt kunnen worden. Toen de dokter echter met beslistheid weten wilde of die moge lijkheid ook vervuld zou worden werd het kind onrustig en slaafte een angstige gil. Vaubaron maakte zich beangst, doch do magnetiseur verzekerde hem, dat er niet het minste gsvaar wei (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3