JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Unac's Jeugdherberg rijdt door Europa Uw kind is mijn kind S VOOR de LENS HULP AAN OOSTENRIJK Een kleine wereld gaat door een grotere. Het ia de beslotenheid van een kindertrein, die uit Nederland naar Oostenrijk 500 jongens en meisjes blakend van gezondheid en levenslust naar huis brengt; Unac's rijdende jeugdherberg, een dorpje op wielen, dat rustig langgs Duitse en Oostenrijkse dorpjes, stadjes en steden rolt. En tussen al die plaatsen de herfstachtige natuur in rijke schakering van schoonheid, die soms aan woestheid grenst, akkers en bossen, heuvels en rotsen, bruisende beken en driftig stromende rivieren, de ruïnes in Duitsland en het meestal ongeschonden stedeschoon van Oostenrijk. De jeugd geniet na een vacantie van drie maanden bij Nederlandse pleegouders en het merkwaardige is. dat zij. hie uit verschillende dialec tische delen van Oostenrijk komen, elkaar in het Nederlands uitstekend begrijpen. Hier en daar hoor je zo eens een mondje boerenfries. Dat zijn de kinderen, die hun portie gezondheid en gewichtstoename ln het „heite- len" hebben opgedaan Het is grappig, kleine Wenertjes over „Heit" en „Mem" te horen babbelen. Er zijn er heel wat bij dit transport, die best rechtsomkeert zouden willen maken. Hoogste ideaal Wenen trekt niet erg blijkbaar. Een land, waar je zoveel kunt eten als je wilt. schijnt wel het hoogste ideaal,... maar ja, zeggen ze, onze pleegouders waren zo lief, dat we mammie niet eens erg gemist hebben. Vaak hoor Je zeggen: „vader is dood en moeder werkt altijd Het is niet gezellig thuis. We willen terug naar Nederland-' De rijdende jeugdherberg rolt onverbiddelijk verder. De vol wassenen „aan boord" verzorgen de jeugdige bevolking. Ruim tweeduizend boterhammen per maaltijd, drinken en wat dies meer zij. Zonder uitzondering pakt iedereen aan. De directeur van Unac-Nederiand, de heer J. Egging, smeerde mist tegen het einde van de reis „zijn" vijf- entwintigbonderdste boterham. „Zoveel heb ik er In totaal nog niet voor mijn eigen kinderen gesmeerd", zei hij. Hij is wat trots op dit record, dat hij mis schien op de terugreis kan ver beteren, want dan komen weer 500 Oostenrijkertj es mee De „vader" van deze jeugdherberg lacht maar eens. Deze, het hoofd van de afdeling vervoer en kindertrans porten van het Rode Kruis, is een resoluut organisator, die in ruim 25 jaar practijk doorkneed is in dit soort werk. Zijn helpsters en helpers er medewerkers, zorgen, dat de 8 wa gons kinderen ordelijk en netjes blij ven. Er wordt met de kinderen ge praat en gezongen en er wordt zc ve-^ mogelijk op toegezien, dat de enorme hoeveelheden lekkernijen, die de kinderen bij hun vertrek uit Ne derland werden toege£,Lopt, in een niet al te snel tempo verdwijnen. Te vreden constateert een adjudant van het Rode Kruis, dat het deze reis met de vuile maagjes erg meeloopt. Dat is, vooral ln zomertijd, wel eens anders. De norit wordt deze keer vrijwel niet aangesproken WEDSTRIJDEN VAN PLEEG MOEDERS. Het slapen is uitstekend gegaan De coupé's werden goed schoongemaakt, de schoenen gingen ulf en daarna werden de bedjes, stapels reisdekens, gespreid op vloeren en banken. In ce morgen van de tweede dag was het hele stel monter en vrij hongerig. Thuis zullen 500 Weense moeders wc', wat. blijkbaar onuitroeibaar trein- vuil moeten wegboenen. Maar dan is het verrassend gezonde uiterlijk van hun kroost een te groter surprise, want gezond zijn ze, deze 500 meis jes en jongens. Ze zijn zo tussen de vier en veertien kilo aangekomen. Boze tongen beweren, dat concurre rende pleegmoeders wedstrijden in volume-toename van hun tijdelijke spruiten hielden. Zelfs zou een jon getje na iedere maaltijd eerst een uurtje hebben moeten rusten, voordat hij mopht spelen, anders „viel hij teveel af'. Men kan zich voorstellen, dat bij het zien van deze kinderen, die drie maanden geledep doorgaans ma ger en „verpieterd" in Nederland aan kwamen en thans stevige rode wan gen hebben, dergelijke verhalen in de wereld komen Ondervoede kinderen Opnieuw is een rijdende jeugdherberg van de Unac, resulterend uit het werk van kerkelijke en humanitaire organisaties en het Rode Kruis uit Wenen vertrokken. Een dag oponthoud in Wenen en dan naar Nederland met vijfhonderd beduusde bleek neusjes. Deze kleine gasten van „de jeugdherberg op wielen" zijn doorgaans on dervoed, doch niet ziekelijk. In Nederland staan de pleeg ouders al weer klaar om het nieuwe jeugdtransport te ontvangen. Het li'den van de kinderen wordt verzacht. Terug in Wenen Nederland Duitsland Oosten rijk. Britten en Amerikanen onzicht baar. Op de brug over de grens een paar vriendelijke Russische jongens voor pascontrole. De helpsters in de kindertrein hebben tegen dit ogenblik opgezien en zijn eigenlijk ontgoocheld dat alle heel gewoon en normaal is, zoals bij de douane. We komen dichter bij Wenen met de rijdende jeugdherberg. Het merk waardige is, dat thans de kinderge zichtjes een gespannen uitdrukking krijgen. Ja, nu gaan ze toch wel naar huis verlangen, de meeste tenminste. Ze vallen terug in hun landstaal. Hun ogen staan groot en glanzend, straks staat iemand, die hun dierbaar is, bij het station „Waar kunnen we onze kinderen opgeven?" Dat vragen vele moeders, die dit transport zien terugkomen. Het is hard om je kinderen zo lang te moeten afstaan. Maar als ze het goed kunnen krijgen, stevig en ge zond worden in Holland, het beloofde land Dit was een beschrijving van een der Unac-treinen, de rijden de jeugdherbergen van Europa. Zo rijden er meer. Heen met het kind, dat thuis helaas niet kan krijgen, wat nodig is. Terug met opgeknapt en levenslustig jong volk. Zij, die het werk doen van de Unac. het Rode kruis, de hulpcomité's, de ker kelijke organisaties, doen dit met zo weinig mogelijk ophef. Zelfs de reclame, die gemaakt moet worden om aan fondsen te komen, jwordt vaak als hinder lijk gevoeld Hun motief is dit: Uw kind is mijn kind, al is uw land niet mijn land. Uw kind is mijn kindondanks veel verdriet en pijn en haat. INTERNATIONAAL VOET BALPROGRAMMA. Het internationaal voet balprogramma is thans de finitief als volgt samenge steld: 21 November (Antwerpen) BelgiëNederland. 13 Maart NederlandBel gië. 3 April (Nijmegen) Oost Nederland-Noord Oost Frank rijk. 23 April Nederland-Frank rijk. 24 April Frankrijk b Nederland b. 12 Juni (Kopenhagen) De nemarkenNederland. 15 Juni (Helsinki) Finland Nederland. 104 ....boven op drie pasgelegde eieren, waarvan het struif in het rond spatte. En voordat meneer Babbel zich kon realiseren wat dit wel voor gevolgen zou hebben, vloog er een boze om niet te zeggen dolzinnige en woedende adelaarspappa op de horst af. Met één oogopslag (vandaar dc benaming adelaarsblik) zag de man netjes adelaar welke onherstelbare verwoestingen in zijn nest waren aan gericht en hy keek meneer Babbel héél vals aan. GENADEBROOD? Toen ik vanmorgen een bakkers winkel binnenstapte, werd mijn oog getroffen door een affiche. Er stond op: Meer dan de helft van uw brood wordt gebakken van Marshall-graan. Een glimlach verhelderde mijn gelaat Want ik ben een voorstander van het Marshall-plan. Niet dat het er veel toedoet of ik een voor- of tegenstan der ben.. Dat plan gaat door of niet door onverschillig hoe ik er over denk. Mensen van meer invloed en met meer verstand bedisselen dat. Toen Ik de affiche echter in meer dere bakkerswinkels zag hangen, ver dween mijn glimlach. Mijn stemming werd zelfs somber. En als ik een hap brood nam, werd ik er telkens aan herinnerd, dat ik Marshall-brood at Het smaakte me tenslotte niet meer. Want al ben ik nu nog zo'n voorstan der van het Marshall-plan, ik wil er n'et telkens aan herinnerd worden, dat ik brood eet bij de genade van mensen, die er financieel beter aan toe zijn. Het is mooi als ze je willen helnen. En je kunt je er dankbaar voor tonen. Maar het moet niet zo zijn, dat je er met elke bete broods ean herinnerd wordt. We hebben ten slotte samen ons bloed vergoten in een gemeenschappelijke strijd. Is het dan zo erg, dat wij iets krijgen van de overvloed, die anderen dank zij die strijd verworven hebben? Nee, deze afl:che smaakt me niet. Al ben ik dan ook voorstander van, het Marshall .plan. INTERNATIONALE HONDENTEN- TOONSTELLING TF UTRECHT MET 1050 HONDEN. Evenals verleden jaar zal, ook dit jaar de U.Z.G., een combinatie van rashonden-verenigingen uit Utrecht, Zeist en het Gooi, een internationale kampioens-tentoonstelling voor honden van alle rassen organiseren. Op 13 en 14 November zullen in de Jaarbeurs hallen 1050 van de beste honden uit Europa zijn bijeengebracht. De Amerikaanse pers was verbaasd dat Deve.. z'oh niet ln eigen persoon vertoonde om zijn nederlaag te er kennen. Wij Kunnen ons voorstellen, dat je toch met zo erg veel behoefte hebt om aan de persridiers mede te delen, dat je opnieuw verslagen ben» Wij hadden c-cs ook niet vertoond. Het gaat de Rotterdamse haven goed. Vorig jaar liepen 5900 schepen de haven binnen, nu passeerde het zevenduizendste schip de Nieuwe Wa terweg reeds. Dat wil zeggen, dat elk uur, dag en nacht door, Zondags en in de week een schip de Rotterdamse haven aandoet. Een buitengewoon verheugend ver schijnsel. —O— Uit het jaarverslag van het P.E.N. tekenen wij aan. dat het stroomver bruik in 1947 belangrijk is toegeno men. De grootste verbruiker was het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, dat ruim honderd millioen Kilowatt af nam. Daarop volgden de spoorwegen het ruim 14 millioen. In totaal werd door het P-E.N. meer dan 300 millioen Kilowatt afgeleverd. De totale ont vangsten bedroegen ruim 18 millioen gulden, terwijl er bijna duizend man personeel in dienst is. Fanny Blankers-Koen heeft Donder dagavond in Eindhoven eindelijk de Olympische toorts in oetvangst geno men. De avond daarvoor trad. ze op in het televisieprogramma dat door Philips werd uitgezonden. O— De Amsterdamse politie doet al "haar mogelijke best om zich de gunst van het publiek te verwerven. En ze slaagt er volkomen in. Natuurlijk zijn er nog wel mensen, die met de politie overhoop liggen. Dat zal wel altijd zo blijven. Maar over het algemeen is er een einde gekomen aan de toestand, waarin de politie als de natuurlijke vijand van het publiek werd be schouwd. Op allerlei manieren doet de Amsterdamse politie hun best dit te bereiken en ze werkt nog steeds in die richting. Zo heeft ze in de af gelopen weken circusvoorstellingen gegeven, die voortreffelijk slaagden en waar ntet minder dan twintigduizend bezoekers kwamen. Dit heeft onze warme sympathie, temeer, daar de opbrengst, die op 15000 geraamd wordt, ten goede komt aan de Amsterdamse jeugd. O Dit maal zijn de slagers van Zuid- Oost Drente bijeen geweest en we hebben daar een heel ander geluld gehoord. Op de vergadering werd i een motie aangenomen, dat de sla- 'gers zich verzetten tegen vrije in- en verkoop van vlees, volgens de slagers zou dit leiden tot zeer hoge prijzen en heel geringe omzetten, evenals dit ln België het geval is. Vrije verkoop zou nog in lang niet mogelijk zijn, vooral in de veearme gebieden van ons land. Terwijl men er in ons land over denkt om de sport maar wat meer naar de Zaterdagmiddag te verplaat sen, teneinde de Zondag meer rustig te kunnen doorbrengen, i3 er in En geland een streven merkbaar om het tegenovergestelde te doen. In Enge land voetbalt men n.1. op Zaterdag. Trouwens bijna alle takken van sport worden daar Zaterdags beoefend .Nu gaat men echter een actie op touw zetten om daar verandering in te brengen. Het wordt er Zondags te vervelend. Een bezoeker van Den Haag raakte op de tram een portefeuille met drie duizend gulden kwijt. Men vermoedt dat een handige zakkenroller aan het werk is geweest. Het bericht op zich zelf is niet zo merkwaardig. Het komt meer voor en sommige mensen gaan wel eens nonchalant met hun geld om'. Het opschrift smaakte ons echter niet. Er stond zo'n beetje sar castisch boven: Een dure tramrit Net of ze er in Den Haag nog trots op zijn, dat die tram zo onveilig is. Godse bekend Godse, die werd aangewezen als de moordenaar van Gandhi, heeft voor het gerecht bekend de schoten gelost te hebben, waardoor de Mahatma is gedood. Hij ontkende, dat er een samenzwe ring bestond. „Ik had geen deelgeno ten in de aanslag, aldus zeide hij, en ik alleen ben verantwoordelijk voor mijn daad." Verder verklaarde hij nog: „ik achtte het mijn plicht een einde te maken aan het leven van de zogenaamde vader van een volk, die een zeer grote rol had gespeeld bij het overleveren van het land aan vivisectie." Het proces begon 22 Juni j.1. Acht personen werden beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord, on der wie Savarkar, de voorzitter van de Mahasabha, een militante Hindoe organisatie. COLLECTIEVE BOERDERIJEN IN ROEMENIë. De Roemeense minister van binnen landse zaken, Georgescu, heeft bij ge legenheid van de viering van de 31ste verjaardag van de October-revolutie medegedeeld, dat in Roemenië bin nenkort het systeem van de collec tieve boerderijen zal worden ingevoerd MUZIKALE FILMS IN OOSTENRIJK In Wenen wordt momenteel met medewerking van het Weens philhar- monisch orkest onder leiding van van Böhm en Krips een serie muzikale films vervaardigd. Onder meer wer den reeds ds „Unvollendete" van Schu bert, de Tannhauser-ouverture en verschillende Weense walsen gedraaid Van deze films, die in opdracht van een Amerikaanse maatschaappij ver vaardigd werden, zijn reeds enkele klaar gekomen en zij zullen binnen kort aan het Amerikaanse publiek vertoond worden. POLDERVERGADERING WOGMEER HENSBROEK In zijn Vrijdag j.1. vergadering besloot het polderbestuur van Wogmeer de lasten voor 1948 on veranderd te handhaven op 25.per haa en het salaris van de molenaar te verhogen van 800 op 1000 per jaar. Medegedeeld werd dat de uit voering van straatwerk wacht op de afleveringg van stenen. Van Ged c'- ten was de goedkeuring ontvangen op de verhogingen van salarissen en pre sentiegelden van het bestuur, alsmede de goedkeuring van benoeming van een molenmeester. Het onafhankelijk verbond van be drijfsorganisaties heeft aan minister Drees een telegram gestuurd, waarin wordt aangedrongen, dat de Neder landse regering stappen zal onderne men tegen Franco, die weer een aan tal mensen gaat vermoorden. Welke stappen echter? Het is een lastig pro bleem. Het is inderdaad een schande voor de mensheid, dat er met men senlevens wordt omgesprongen of het niets is. Moeten, we echter naar Madrid gaan? Of naar Athene? Of naar Sofia of Budapest? Het is gemakkelijk om maatregelen te eisen. Het is lastiger om ze uit te voeren. PROCES TEGEN DE JAPANSE OORLOGSLEIDERS. Het Internationale militaire tribu- naai, dat 25 Japanse oorlogsleiders te berechten heeft, heeft generaal Hidekl Toto, die tijdens de oorlog minister president was, aangemerkt als de voor naamste persoon in de „Japanse sa menzwering om al het gebied van Oost India tot Australië en Nieuw-Zeeland te veroveren". Verder werden in het vonnis de volgende personen genoemd als deel nemers aan deze „samenzwering". Koitsji Kido, adviseur van keizer Hirohito, Koeniaki Koiso, minister van overzeese gebiedsdelen, Akira Moeto, statchef in de Philippijnen, Hirosjl Osjima, destijds ambassadeur te Ber lijn, Tosmi-* Sjiratorl, leider van de enige Japanse partij in oorlogstijd, Maoki Hosjino, voorzitter van hetplun bureau. Namoree Sjigemitsoe, die van 1938 tot 1941 ambassadeur in Groot-Brit- tannië was en later minister van bui tenlandse zaken onder Tojo, werd practisch onschuldig verklaard, „DE WITTE VREDESVOGEL" VOOR REVISIE OP SCHIPHOL. De bekende Witte Vredesvogel, de KXi.M. Dakota, die o.a. ter beschik king heeft gestaan van nu wijlen graaf Bernadotte en nadien van zijn opvolger, is na enige afwe zigheid weer op zijn basis, Schip hol, teruggekeerd voor een motoren revisie. Zaterdagmorgen arriveerde de ma chine onder gezagvoering van de K. L.M.-piloot Frijns -p h.vlieggveld. Zondagmiddag om 3 uur heeft het vliegtuig onder dezelfde gezagvoerder Schiphol weer verlaten, met bestem ming Parijs, waar het nieuwe opdrach ten zal ontvangen. EEN GIFT VAN JOHN PRIESTLY. John Priestly heeft afstand gedaan van zijn rechten op tantièmes voor zijn stukken die in Oostenr''k worden opgevoerd. Deze tantième heeft Priestly aan twee Oostenrijkse biolo gische instituten geschonken. WOENSDAG 10 NOVEMBER Hilversum 1 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de vrouw; Morgenwijding; 1030 Als de si— f- ger zwijgt; 11.00 Populair Non Stop; 1233 Voor het platteland; 13.00 Nieuws; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 De vrouw in de mist; 15.30 De regenboog; 17.15 Lichte orkestwerken; 18.90 Nieuws 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws m het kort; 20.20 Omroeporkest; 21.05 Juarez, hoorspel; 22.15 Chopin pro gr. 22.43 Van boek tot boek; 28.00 Nieuw» Hilversum H 415 111. 7.00 en 8.00 Nieuws; 10.30 Morgendienst; 11.1* Hoorspel; 12,30 Weerpraatje; 13.00 Nieuws; 14.00 Promenadeorkest; 15.00 Jeugdorkest; 16.15 Voor onze jongen» en meisjes; 17.30 De vijf Zapakara's; 18.30 Clavecimbel-recital; 19.00 Nieuws; 20.GO Nieuws in het kort; 20.15 Dankdienst voor 't gewas; 21.45 Concertgebouw orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. muziek; 23.47 Gedeelten uit Lohengrla van Wagner. FEUIELETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld door XAVIER Db MONIEPIN (30) Wrt komt er ctat op aan? Het zal u aan geen voorwendsel ontbreken, om alles ce verkla^n. Gij zegt dat ge gekomen zijt, om hem toe te dekken: in het ergste geval zoudt ge slechts van te veel bezorgdheid kunnen worden beschuldigd. De sleutel nemen, de kamer bin nengaan, de yzeien kast openen, het testament er uit nemen en hst mij brengen, dat zijn zaken die in een ogenb gedaan kunnen worden. En wa wil je met tiet testament doen? Ik zou het terwijl gij door uw goede zorgen de smarten van ae ziene ve.zacnten, üudt. Een dergelijke acte is spoed.g gjiezeii. Wanneer ik gezien heb, wat erin staat, zal ik u net scuk ongescnon„en teruggeven, en in een ogenblik Kunt u alles weer op zijn plaats brengen. Ik zou me.s liever wensen ,doc!i er is een onover komelijk beletsel. Een beletsel? Welk? De envelopje, waarin zich het testament bevindt, is gesloten met een groot lak, waarop het cachet is afge drukt van een ring, die de baron nimmer aflegt Je zal het cachet niet kunnen verbreken of de enveloppe ver scheuren zonder merkbare sporen na te laten, en je zal zeer goed begrijpen, waarde Rodille, lat er niets meer nodig zal zijn, om mij voor immer de gunst van de baron te doen verliezen en al onze schone plannen in rook doen vervliegen. Is het anders niet, lieverd? Mij dunkt dat het genoeg is. Gij vergist u. Ik heb enige ondervinding van zulke zaken, omdat ik in mijn jeugd bij een graveur ben ge weest. Een zegel van lak heeft niets, wat mij terug hou den kan, en ik zal u de enveloppe en het cacha- zo on geschonden teruggeven, dat de knapste deskundige er niets aan zou kunnen bemerken. Ben je daarvan overtuigd, lieve Rodille? Welnu, komaan! Gelooft gij, mijn godin, dat ik in staat zou zijn om u in ongelegenheid te brengen? Kom mee, sprak Ursule, plotseling een besluit nemende. Ursule Renaud stond op en ham een der kaarsen van de tafel. Zij verliet het vertrek, en met haastige stappen, doch zonder gedruis te maken, begaf zy zich naar de ka mer van de baron. Rodille volgde haar als haar schaduw. De huishoudster en Rodille bereikten, zonder een en kel woord te spreken, de kamer naast die, waarin de baron sliep. Ursule boog zich naar haar medeplichtige en fluisterde hem in: Hier moet je blyven wachten. Rodille viel in een grote armstoel neer, wierp zich achterover en, zijn benen over elkander slaande, maakte hij een gebaar, dat zeggen wilde: Hier ben ik geheel op mijn gemak; aan geduld zal het mij niet ontbreken. Ursule hield haar oor tegen de deur en luisterde ge durende enige seconden zo aandachtig mogelijk. Ik hoor volstrekt niets, fluisterde zij, wellicht is de baron ingesluimerd. In haar linkerhand hield zy de kaars, terwijl zy met de der het minste gedruis open en Ursule ging binnen, andere voorzichtig het slot omdraaide. De deur-ging zon- Ternauwernood had de huishoudster vyf of zes schre den op het wollige tapijt gedaan of de gordijnen bewo gen zich ritselend, en een verschrikte stem riep ui»: Wie is daar? Wat wilt gij van mij? Wel, lieve baron, antwoordde Ursule op honigzoete en vleiende toon, wie zou het anders kunnen zijn dan ik? O! zijt gij het, beste Ursule? hernam de stem nog onwillekeurig bevend. Welk onvoorzien toeval brengt u nog zo laat hierheen? De ongerustheid. Mijn hemel, zou ik dan zieker zijn dan ik vermoed? Volstrekt niet, doch daar de Jicht u deze avond, toen ik u verliet, zo hevig lijden deed, heb ik willen zien, hoe het met u ging. voordat ik mij ter ruste begaf. Hoe laat is het dan? Nog geen half twee, en wanneer gij denkt, mij nodig te hebben, wilde ik u voorstellen, de nacht hier op een stoel door te brengen. Terwijl zij aldus sprak, was Ursule het bed genaderd. Het heldere schijnsel der kaars, die zij droeg, viel vlak op het magere gerimpelde gelaat van de baron, wien» hoofd mt een grote katoenen slaapmuts bedekt en voor drievierde gedeelte ln 'n donzig kussen verzonken was. Gij zijt goe, zoals immer, lieve Ursule, sprak de zieke, en ik dank u hartelijk, doch ik heb niets nodig dan slaap, en die kunt gij mij, helaas, niet geven, Ik neem dus de opoffering, die gij voor mij doen wilt, niet aan, en ik wens, dat gij ten minste de rust genieten zult die mJJ waarschijnlijk deze nacht niet te beurt zal vallen. Welnu, het zy zo; laat mij dan ten minste eerst uw kussen nog eens verleggen. Zij ryn slecht gepiartst; g'.i zoudt er onder stikken. Zonder het antwoord van de baron af te wachten, plaatste Ursule haar kandelaar op een tafeltje a?h»er het gordyn neer, en begon met al het voorkomen van d» onvermoeid© gedienstigheid een wanorde te herstelleiv die nioi bestond. (Wordt vei 'gd>

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3