doel Helpt mee onze lezerskring te vergroten iilIK 9e,ekk*nd Onze Permanent Huize LOL Oude Niedorps kerk gerestaureerd te is het worden 1 rd Kieine delicten voor de Politierechter De „winddijk1' van Petten OPENBARE AVOND MAISON GRANDJEAN ESSEVELD wau Dietstal, ruzies en dronkenschap De Alkmaarse Politierechter, mr. Alblas, had een hele waslijst van kleine misdaden af te wikkelen, toen gistermiddag om twee uur de eerste zaak werd afgeroepen. De eerste drie beklaagden waren weg gebleven. Het waren Jannetje K. uit Den Helder, die verdacht werd van diefstal van de inhoud van 'n fietstas. De eis was zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, maar de rechter sprak haar vrij. Teuntje K. uit Am sterdam had eveneens diestal ge pleegd, en daarvoor eiste de offi cier f 25 of tien dagen en vier mnd voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Ties B. uit Texel had eens f 35 en later nog eens f 45 gestolen. De officier vond hier een boete alleen niet genoeg, maar eiste behalve f 30 of tien dagen drie mnd voorwaardelijk met twee proefja ren. Cornelis S. had goed onttrok ken aan het door de wet daarop gelegd beslag. Het was een zeer ernstig feit, vond de officier, en een rapport was hier noodzakelijk. De rechter meende, dat het beter was, deze zaak te verwijzen naar de Meervoudige Kamer. DIEFSTAL Hendrik P. uit Sint Pancras stond terecht wegens diefstal. Hij had zich te Koedijk een portemonnaie met f 67 toegeëigend. De beurs zat in een werkbroek van zijn oom. die hij zo lang had geleend. Beklaagde beweer de, dat er niet meer dan f 25 in zat. De beklaagde gaat het liefst zijn eigen weg. en daarom nam de rechter hem eens geducht onder handen. Het O.M. meende, dat een gevoelige straf hier het beste zou passen, en hij eist der halve zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk met drie proefjaren. De verdachte verzocht een voorwaar delijke staf en beloofde beteschap. Na dat de rechter opgemerkt had, dat hij meer voor een verblijf in een jeugd gevangenis zou voelen, verwees hij de zaak naar de Meervoudige Kamer De Bergenaar Hendrik L. is huis knecht van zijn beroep, en heeft een aantal artikelen, waaronder een bus groente, weggenomen, die toebehoor den aan een hotel in Bergen. De offi cier wil verdachte nog een kans ge ven, omdat hij gunstig bekend staat. De eis was derhalve f 50 en drie mnd voorwaardelijk met drie proefjaren. Uitspraak f 30 en drie maanden voor waardelijk. Jan V. uit Den Helder heeft iemands polshorloge ontvreemd. Verdachte be weerde, dat het horloge op de grond lag. Hij heeft het meegenomen, en niet bü de politie aangegeven. De rechter sprak zeer afkeurend over dit voorval, en een omtrent beschuldigde ingewonnen rapport vermeldde kleine delicten op jeugdige leeftijd. Er is hier een strenge leiding noodzakelijk, en derhalve eist de officier drie maanden voorwaardelijk met drie proefjaren en f 50 of twintig dagen. Het vonnis luid de drie maanden voorwaardelijk met drie proefjaren en een jaar onder toe- zichtstelling. RUZIE Klaas K. van Texel heeft zijn broer uitgescholden. Het was een hele fa miliekwestie geworden, en het was zelfs een keer op een vechtpartij uitge lopen. De officier vindt het een verve lend geval, dat er twee broers tegen over elkaar staan, en eist f 40 of 20 dagen. De rechter gaat hiermee ac- coord. Filip v. d. S. is uit de Wieringer- meer komen reizen, omdat hij twee maal een zak gerst heeft meegenomen, toen hij op een proefboerderij werkte Dat kost hem nu f 25 of tien dagen. Broederschapsfederatie In de Kolfbaan van café Centraal hield de Broederschapsfederatie een goed bezochte bijeenkomst, een bij eenkomst ook, f ar men, zij hef in zeer korte trekken, kennis heeft kun nen maken met vele denkbeelden over vele onderwerpen, die echter alle tenslotte dit ene verlangen uitdrukten: de broederschap der mensen waar te maken. De eerste spreekster was mevrouw Meijer, die vertelde over het werk van de bewegingen van Anti-vivisectie en Natuurgeneeswijze. Het plegen van vivisectie dat wil zeggen het nemen van meestal pijnlijke proeven met die ren brenijgt, zo betoogde zij. grote schade aan lichaam en ziel. Wanneer men de vivisectie met resultaat wil bestrijden, wordt men al spoedig een aanhanger van de natuurgeneeswijze, die meer wil dan het „laboratorium onderzoek": het opsporen van de die pere oorzaken der ziekte, die meestal in 's mensen psyche zijn te vinden. STOF EN GEEST Op een geheel ander terrein bewoog zich de heer Bodekerk. die enkele punten van de Bellamy-beweging naar voren bracht. „Stof en geest", zo be toogde de heer Bodekerk, „zijn niet te scheiden, maar de geest heeft de overhand. De Bellamianen moeten een nieuwe geest brengen, die gericht is op de toekomst, zó. dat de mensen geen angst meer hebben voor hun be staan". Wel zeer verschillend hiervan was hetgeen de heer Smits vertelde over de Spiritisten. Zij zijn, aldus spreker, geen bijgelovige mensen, zoals dik wijls wordt aangenomen, en het spel met de dansende tafel is geen spel. maar een gewijde handeling, die ove rigens niet meer is dan een middel om tot een bepaalde levensopvatting te ge raken. Wil Bellamy ons in de wereld een goed bestaan verzekeren, de Spi ritisten weten, dat er contact is met hen, die reeds zijn gesorven. Mevrouw Kruimel legde de aanwe zigen in korte woorden iets uit over de Theosophie. „De .pdracht van de mens in de wereld", zo zeide zij, „is de liefde die in ons is, en de harmo nie die er tussen ons bestaat te ont dekken, Zeker, de weg naar het Grote Licht is moeilijk, maar wanneer men ernstig zoekt zal men baar eenmaal vinden. Zo komt men tot een eenheid, di- geen eenheid, die geen utopie en geen droom is. maar zuivere realiteit". VEGETARISME Aansluitend bü hetgeen mevrouw Meyer gezegd had over de anti-vivi sectie, sprak de heer Ogfesius over het vegetarisme. Vegetariërs willen eer bied aankweken voor hetgeen er leeft en zij willen dat uitstrekken tot in de verse consequenties. C I wetenschap- WARMENHUIZEN 8 NOV. 1900 kg peen II 5.50; III 4.50: 17200 hg rode kool 7—8.30; 34600 kt; witte kool 4 -i; Succes 6. Dit zijn twee opnamen van de dijk of kunstmatige duinen, (zie het artikel in ons nummer van gisteren) die Petten's „klimaat zal veranderen". Het gedeelte, dat men op deze foto's ziet is thans klaar. Het is reeds met dui zenden jonge heesters, struiken en boompjes beplant. De gehele ,.wind- dijk" wordt echter tweemaal zo lang. Te huur: Ongemcubilcertic ZIT- EN SLAAPKAMER voor dame alleen. Br. onder nr. 675, bur. v. d blad. DAME, midd.b. Ift met doch tertje, 13 jaar, ZOEKT PLAATSING als HUISHOUDSTER in moederloos gezin in Alk maar of omgeving. Br. onder nr. 674, bur. v. d. blad. MEISJE GEVRAAGD v. d. morgenuren v. 812 u, of van 82 uur. Mevr. BRINK, Blaeustraat 7. NED. VER. v. SPIRITISTEN „HARMONIA" - ALKMAAR op Woensdag 10 November, 8 uur in Hotel Centraal, Hofplein. Spreekster: Mev«". Koelesmid-v. d. Staay over het door haar geschre ven boek „Claaranneke". Entree leden f 0.25 Niet-leden f 050. VULPENHOUDERS VULPENREPARATIES desgewenst in enige uren klaar! Vullen van ball-points ook Reynolds flvers. Bierkade 2 - Alkmaar HEEFT voor de Sint-Nicolaas artikelen Begin er niet te laat mee blinkt uit in kwaliteit en houd baarheid, ook voor geverfd en geblondeerd haar. Crème, extra sterk, olie en de prijs blijft 4.50 Schermerweg 3 bij Schermer-poort Mevrouw Hartog - Reveil) Erkend medium, Helder-ziende. Helpt U uit moeilijkheden, 38-j. ervaring Door H.H. art sen getest. Natuurgenezing; Magnetiseuse. Komt Donder dag a.s. te SCHAGEN, café Bontes. Dinsdag a.s. te N.NIEDORP in café Hees bij de Herv. Kerk. Past op voor leken. Grole opruiming van Kachels Van 10 tot 16 November 1949 Prijzen van t 10.- al Z.gan. Godins f 35. Voormeer 2, Alkmaar bij de Ijzor fabriek EEN ADVERTENTIE ,N DIT BLAD TREFT (kincLAenlt Jneton$ Jac. Groothuizen Huigbrouwerstraat 6-1 Alkmaar, Tel. 4298 GELD ^"5% Zon- der borgen v. SCHRIJFT ALLEN. Br e. deel. Vrijbl. voorw. porto antw. Spaarcred. Inst. Mathen.w. 110, Bot terdam. W. Wy verleen den reeds HONDERD. DUIZENDEN GULDENS pelijk, zo betoogde spreker, was het te bewijzen, dat de mens kon leven, zonder gebruik te maken van vlees BROEDERSCHAP Het was tenslotte prof. Van der Ley, die iets vertelde over de Broederschap die een dertigtal verenigingen, die ot doel hebben zich te bewegen op hu manitair terrein, nu dertig jaar gele den gesloten hebben. „Broederschap", zo zeide de spreker, „is een feit, dat we moeten verwezenlijken. Wij moe ten derhalve de mens, ongeacht van welk ras hij is. welke gelaatskleur hij heeft of van welke stand hij is. aan vaarden zoals hy is, en niet zoals wij hem gaarne zouden willen zien. Broe derschap als feit te erkennen en te aanvaarden, betekent het ware men selijke wezen te aanvaardc-n". De avond werd muzikaal opgeluis terd door mevrouw Elte, mej. Blom en mevrouw Kruimel, die enkele prachtige stukken uitstekend uitvoer de». Het is voor de aanwezigen zeker een leerrijke avond geweest. Een kerkje met een geschiedenis Rijk terrein ligt braak voor belangstellende geschiedvorser De kerk te Oude Niedorp trekt op het ogenblik de aandacht. Niet vanwege het fraaie uiterlyk Indien men het oude kerkje uit de verte beziet ,b.v. rijdende Ver laat naar Oude Niedorp als de ter kimme nijgende zon er haar laat ste stralen opwerpt zou men die indruk niet krygen. Integendeel Dant lyk 'i nog of 't de omrin gende huizen in bescherming neemt. Zo zeer zelfs, dat men zien onwillekeurig de vraag stelt, wai het alleen al uit een oogpunt van landschapsschoon zou betekenen als de kerk zou verdwijnen. Komt men echter in het dorp en ziet men het kerkgebouw van naby, dan valt, vooral nu het klimop verwij derd is, de vervallen toestand van het gebouw wel zeer sterk op. Lang hebben de Oude Niedorpers het op zich laten komen Zijn ze nu waK ker geschrokken do het voorbeeld van Koedijk? Of is het te danken aan de bemoeie nis van de predikant, Ds. Appel? We vermoeden het laatste. In ieder geval is het besef levendig geworden, dat ei iets gedaan moet worden, wil men in de toekomst voorkomen, dat dit ge bouw verloren gaat. Zoals we reeds eerder berichten, is er een restauratiecommissie in het le ven geroepen die reeds enkele malen bijeen is geweest en nu plannen heeft gemaakt om de eerste benodigde gel den bijeen te verzamelen. Voor dege nen onder onze lezers, die soms her inneringen aan Oude Niedorp hebben vermelden we, dat het adres van de penningmeester is: de heer W. Slij- boom te Oude Niedorp. Het spreekt wel van zelf, dat hij gaarne gaven In ontvangst neemt. Het is echter niet daarom, dat we de aandacht op dit kerkgebouw wil len vestigen. In de bijeenkomst der res tauratiecommissie zijn verschillende merkwaardige feiten naar voren ge komen, waaruit blijkt, dat deze kerk een lange geschiedenis heeft. Wanneer ze precies i-> gebouwd Is moeilijk na te gaan. Vermoedelijk in de twaalfde of dertiende eeuw. In een gedeeltte van de muur komen nog de zogenaamde „moppen" voor, waaruit vroeger de kerken werden gebouwd In de loop der eeuwen is deze kerk van bestemming veranderd. Het spreekt immers wel vanzelf dat er eerst Katholieke eredienst in werd uitgeoefend. Wat stormen zul len de bewoners van het oude dorp wel èèn der oudste van West Friesland) een dorp waar van de bewoners vissers waren. die in het toenmalige meer de Heerhugowaard visten, niet over zich heen hebben zien gaan? Welk een felle Godsdienstige strijd zal er niet geleverd zijn? Ds. Appel heeft zich de moeite ge troost hierover een en andei na te slaan in de verschillende archieven, o.m. te Alkmaa en daaruit bleek ook. dat in de gemeente Oude Niedorp eens een inval was gedaan in een boerdery in Zijdewind, waar in het geheim een Katholieke Mis werd ge houden. De ontvangst was niet mals! Vragen doen zich voor. Hebben de oorspronkelyke Katholieke bewoners van Oude Niedorp hun toevlucht ge zocht in Zydewind? Is daar misschien nog uit te verklaren, dat deze plaats uitsluitend Katholiek is? Inmiddels hebben we eens in hei kerkje rondgekeken. Volgens een op schrift in een balk is de kerk geres taureerd in 1648. Volgens verschil lende mededelingen is de kerk eerst veel groter geweest en heeft ze twee zijbeuken gehad. Bijzonder mooi is de preekstoel en een met snywerk versierde deur. Oorspronkelijk moet zich in deze kerk een prachtig doop vont hebben bevonden. De beschrij ving luidt tenminste, dat het zijns ge lijke alleen had in de stad Leiden Waar is dit doopvont gebleven? Al le nasporingen zyn vruchteloos geble ven. Is het reeds tijdens de Hervor ming zoekgeraakt? Hebben de Katho lieken het weten te redden? Maar waar mag het dan terecht zijn geko men? - Zo is er meer wondelijks met de eigendommen van deze kerk gebeurd Oorspronkelijk in bet bezit van vele landerijen. de kerk nu totaal ver armd. Wat ligt hier voor de geschied vorser een rijk terrein! Merkwaardig is ook nog de gedenk plaat, aangebracht in de consistorie kamer, waarin het overlijden wordt gemeld van een te Oude Niedorp ge vestigde schoolopziener, genaamd Nu man. We herinneren ons nog eens te hebben gelezen, dat de onderwijzers van Noord Holland een bijeenkomst hebben gehad (mèèr dan honderd jaar geleden) om zijn nagedachtenis te eren. Deze schoolopziener moet begraven zijn in de consistoriekamer, waar in de oudheid ook nog school is gehou den. Wie het leven van deze man na gaat kan niet aan de indruk ontko men, dat dit leven stof voor een dra ma heeft opgeleverd. Zo lopen w- over de zerken van de graven in het oude kerkgebouw. Het zand knarst onder onze schoenen Anno 1614. Anno 1648. Anno 1750. Een kerk met een geschiedenis. In derdaad. Een kerk tevens, die ver dient bewaard te blijven. Vandaar dat wij het inintiatief om tot restauratie te komen van harte begroeten. Nog zullen er jaren verlopen, voor dat het zo ver is. De eerste schreden zyn echter gezet. Dat het "oorspoedig moge gaan. Niet alleen omdat het her kelyk leven in Oude Niedorp er wel bij zal varen, maar omdat ook hier geldt: „Wie zyn voorgeslacht niet eert is zyn eigen naam niet weerd". Een voorgeslacht, waarvan nog de bijbels uit de 17 de en 18de eeuw met de familie-namen er in gegraveerd, herinneren. ,,Voorwaaits uit Koedijk Meisjes A, Ze graad; 1 Greetje Hee- man, 2 Rietje Stikkel, 3 Coba Bregmaft Meisjes A, le graad; 1 Atie Blauw- boer en Trijny Dissel, 2 Tiny Viseer en Jannie Raat, 3 Tiny Sloof. Jongens A, 2e graad: 1 Henk Visser, 2 Jacob de Maijer, 3 Reiny Korver. Jongens A, le graad: 1 Aldrik Stel, 2 Hans Korver, 3 Simon Kroon. Meisjes E: 1 Gury Langedyk, 2 Wil Dissel en Agnes Masteling^ 3 Ina de Waal Jongens B: 1 Jac. Langedijk, 2 Ja cob Boon, 3 Kees Wormsbekken. Adsp. Dames: 1 Gurie Visser, 2 Klaasje Tiesjema, 3 A-J 'e Masteling. Adp. Heren: 1 Piet Wonder. De wis selbeker welke in handen was van P. Wonder ging met deze wedstrijden over in handen van Gurie Visser. Dames, 2e graad; 1 M. Bloot'hoofd- Rens en T. Koorn-Bruines, 2 A. Bar- singerhorn, 3 G. Nieuweburg. Dames, 3e graad: N. Kuiper-de Vries Heren, le graad: M. Barsingerhorn. Heren, 2e graad: 1 J. Beets. 2 J. Haringhuizen. De wisselbeker van dames en heren was in handen van M. Barsmgerhorn en kwam nu weer in zijn bezit, dus twee maal achtereen. Is deze wisselbeker drie maal ach tereen gewonnen door dezelfde per soon, dan bliif* hij eigenaar van de beker. Opvallend was het dat onder de uit stekende leiding van mej. Bjornison en de heer Jac. Schuit „Voorwaarts" in zijn geheel vooruit gaaf. WINKEL 5 NOV. Groene kool 6.907; Spruiten 43 52; Andijvie 45; Goudreinetten 47— 70; Cox v. Orange 7388; Lemoen- appel 3860; Notarisappel 4455; Zoete Pippeling 3850; Nouveau Por teau 3345; Soldaat 3701; Fertilon 46—59; Druiven 5089. v:

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4