©e C kmaaidei N.-HOLLANDSE PERS 1945 5' JAARGANG N°. 1379 WOENSDAG 10 NOV. 1948 Eis tegen Gerrit de Stotteraar: 6 jaar brommen Amerikanen denken aan oorlogsbases buiten deze aarde Chinese communisten rukken snel op naar hoofdstad Nanking Pionier van het verzet werd knecht van de S.D. In Scheervlucht Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week —sƒ1.28 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw redacteur. J. r. Zoenen - Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 Vijftig insluipingen, maar hij belooft (huilend) beterschap Mr. L. H. Feitsma, officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank eiste gistermiddag zes jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering tegen de 28-jarige Gerard Cornelis Blom, 'ieter bekend als „Gerrit de stotteraar". Gerrit kon toen hij het laatste woord kreeg, niet uit zijn woorden ko men, barste in tranen uit, maar wist tenslotte toch nog uit te roepen: „Na mijn straftijd weet ik zeker, dat ik het nooit meer zal doen". Gerrit de stotteraar heeft ruim vijftig inbrakengepleegd en is tot driemaal toe uit in richtingen, vaar hij in voorlopige bewaring was gesteld, ontsnapt. „Gerard Cornelis Blom". Na deze aankondiging door de deurwaarder wordt de verdachte, door drie parket wachters bewaakt, in de verdachfen- bank geleid. De president vraagt hem of hij in de onderwereld bekend staat als „Gerrit de Stotteraar". „Dat is me niet bekend", zegt de In- en uitbreker De dagvaarding spreekt over 4 in sluipingen omdat het ondoenlijk zou zijn alle insluipingen van de Stotte raar, die bekend zijn (40 in Amster dam en 11 in Den Haag) t® behan delen. „MEESTAL WEL De president ondervraagt dan de verdachte over de vier insluipingen en bij elk geval zijn de vragen en ant woorden dezelfde: Pres.: ..Was de deur gesloten?" "Ver'd: „Dat kan wel" Pres: ..Hebt U de deur met een valse sleutel open gemaakt?" Vrd: Dat kan wel". Pres: „Het was toch Uw gewone doen om deuren met 'n lopev open te maken?" Verd: ..Meestal wel" Vier getuigen, elk slachtoffer van d° roofzucht van de Stotteraar, ver tellen dan hun verhaal, dat er steeds op neer komt dat zij bij hun thuis komst de inhoud van kastèn en laden on 'de "gfond uitgespreid vondën. Tn de loop van hef verhoor komen ook de drie uitbrekingen van Gerrit ter sprake en dan vraagt de president hnm of hij nu geen vijltjes in zijn echoenen verborgen heeft. Gerrit Jacht flauwtjes en schudt van neen. F°n van de drie parketwachters, die d° Stotteraar als een lijfwacht om geven. kiikt argwanend naar de voe ten van de verdachte. HIJ ZOU HET NIET LATEN Dan begint mr Feitsma aan zijn re quisitoir, waarin hij uit een psychia trisch rapport aanhaalt, dat de Stotte raar elke morele rem misf. De con clusie van het rapport is. dat ofschoon Amerika beaint striid tegen beeldromans ZE ZOUDEN FUNEST ZIJN VOOR DE JEUGD Vijftig steden in de Ver. Staten heb ben de s'rijd tegen dé zogenaamde „beeldromans" aangebonden, omdat deze de misdadigheid van de jeugd in de hand zouden werken. Los Angelos heeft bijvoorbeeld de verkoop van zulke lectuur verboden aa n personen beneden de leeftijd van 18 jaar. Tn deze stad zijn tijdschriften met verhalen over moord, inbraak brandstichting en bedreiging met do delijke wapens op de zwarte lijst ge zet. De vereniging van boekhandelaren, die deze verhalen op de markt brengt wil nu een actie tegen het besluit van het gemeentebestuur van Los Angelos beginnen, omdat de grondwet van de Ver. Staten persvrijheid garandeert. De opvoedkundigen en autoriteiten van het land zijn de mening toege daan. dat doo<- het Dzen van deze boe ken de misdaad onder de jongeren toeneemt en wijzen op gevallen, dat jongens hun speelmakkers aan bomen binden en dan hun blote voeten met lucifers branden en op roverijen met geweldpleging, begaan door school gaande jeugd. In Racine, in Wisconsin, werken de boekhandelaren mee en hebben uit mee en hebben uit zichzelf een cen suur ingesteld. (geldig (ot Woensdagavond:) MEER WIND In het Zuiden van het land op vele plaatsen mist. Overigens half tot zwaar bewolkt, maar bijna overal droog weer Meest marge, langs de Waddenkust krac' tige en tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. Iets ho gere temperatuur, vooral in het Noor den vèn het land. hij niet verminderd toerekeningsvat baar geacht mag worden, ter beschik king van de regering gesteld moet worden, omdat hij bij terugkeer in de maatschappij waarschijnlijk de oude weg wéér zou inslaan. De a.s zwager van Gerrit de Stotte raar, J. J B. Bakvis was wegens he ling van gestolen goederen gedag vaard, maar niet verschenen. Tegen hem eiste mr. Feitsma 1 jaar gevan genisstraf. Zesde mislukte aanslag op Nahas Pasja Maandagavond is een mislukte aan slag gedaan op het leven van Moes- tafa Nahas Pasja, de leider van de Egyptische Wald-partij en voormalig minister-president. Toen Nahas Pasja bij zijn woning uit zijn auto stapte werd uit een an dere auto, naar men aanneemt met een stmgun. op hem 'geschoten. Daarna werden handgranaten in zijn richting geworpen, waarop de auto der aanvallers verdween. Nahas Pasja werd niet gewond, doch wel liepen onk<*'-> andere p-rsonen ve-wondigen op. Dit was de zesde aanslag, die op Nahas Pasja werd gepleegd en gistei werd te Cairo naar aanleiding van de aanslag de staat van beleg afge kondigd. Prof. Jan van Dam krijgt 7 jaar Te Amsterdam is gisterochtend uit spraak gedaan in de zaak tegen de voormalige secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, de thans 52-jarige prof. dr. Jan van Dam. tegen wie de advocaat-fiscaal op 26 October een gevangenisstraf eiste van 7 jaar met aftrek. Zoals bekend wees prof. van Dam ter zitting met kracht de beschuldi ging van de hand, als zou hij mede gewerkt hebben aan het' prijsgeven van de nationale waarden en tradities van het Ned. volk. Wat betreft een door hem gegeven order, waarbij het verboden werd de naam van de Ko ningin op de scholen te noemen, be riep prof. van Dam zich op een Duitse order. Hij gaf toe wel in culturele zin pro-Duits te zijn geweest, doch nim mer in politieke zin, al was hij aan vankelijk overtuigd van een Duitse overwinning. In de sententie overwoog het Hof o.a., dat er geen gronden aanwezig zijn om de verdachte uit de openbare rechten te ontzetten Het vonnis luid de: 7 jaar gevangenissraf met aftrek, met recht op cassatie. JONGE LANDBOUWER DOOR VERSTIKKING IN KAF GEDOOD Bij het werk op de boerderij van zijn vader in een buurtschap nabij Zwolle viel de 20-jarige H. Scholten in een ongeveer 3 meter hoge hoop kal van het koren. Enige tijd later miste men S. en vond hem onder het kaf terug. Het bleek, dat hij door ver stikking om het leven was gekomen Een strop vOo? liefhebers van pinda kaas: een partij van 606 ton aardnoter» is afgekeurd voor de faricage van dit nog schaarse product, want er wer den 'mijten in aangetroffen, De indu strie weet er gelukkig nog wel raad mee. _r '*^>1n .1 Zal Jules Verne wéér qelijk krijgen Reis naar de maan in 1954 mogelijk? Honderden Amerikaanse geleerden werken in laboratoria, verspreid over het gehele land, aan de oplossing van problemen, die een eventueel in terplanetair verkeer stelt. Hoewel er op dit gebied vorderingen worden gemaakt, is men algemeen van oordeel, dat pas in 1954 raketten kunnen worden geconstrueerd voor een reis door de wereldruimte. Deze onder zoekingen worden voor een groot gedeelte door militaire 'nsianties ver richt, zo meldt Reuter uit Washington. De problemen zijn nog zéér talrijk Een speciaal legercorps heeft voor twee jaren radargolven, die naar de oppervlakte van de maan waren uit gezonden, weer kunnen opvangen. Dit wijst er dus op, dat raketten, die radar golven kunnen uitzenden, vanaf de aarde op hun reis door de wereld ruimte te controleren zijn. In Mexico City heeft men veertig maal raketten naar de „ionosfeer", de buitenste kring van de atmosfeer, afgeschoten en momenteel onderzoekt men de mogelijkheid, om de raketten voort te drijven door middel van atoom energie. Een mogelijk probleem is verder, de raket zc hoog af te schie ten, dat zij de zwaartekracht van de aarde overwint. Voorts ziet men de kwestie onder ogen, hoe deze raket ten botsingen kunnen vermijden met stukken van meteoren. VOOR DERDE WERELDBRAND In een uitgave van een ander ge specialiseerd corps verscheen onlangs een artikel, dat de titel droeg: „De bezetting van Mars". De schrijver, majoor James R. Randolph, verklaar de daarbij: „In de tweede wereldoor log moesten wij bases hebben in ver schillende delen van de wereld. In de derde wereldoorlog dienen wij ook bases te bezitten buiten de aarde". Wil de raket de zwaartekracht van de aarde overwinnen, dan moet zij 'n snelheid hebben van 25000 mijl per uur. Er zullen zeker nog 5 jaar stu die nodig zijn eer men het probleem van de voortdrijving door atoomener gie onder de knie heeft. Ondertussen heeft „The Canadian Rocket Society" al blauwdrukken la ten vervaardigen voor de bouw van zulk een raket. Dit apparaat zou 1.500.000 dollar kosten en de start plaats 500.000 dollar, Ook worden proeven genomen, om .uit een raket, wanneer deze haar hoogste punt be reikt, een ander, kleiner raket te lan ceren. Gefluisterd wordt, dat de rege ring met een van de wetenschappelij ke instanties een contract zou hebben gemaakt, dat deze binnen de drie jaar een raket naar de maan zou af schieten. De Amerikaanse geleerden bestuderen voorts het denkbeeld van Duitse wetenschapsmensen tijdens de oorlog om een „ruimte-station" op 5.100 mijl boven het aardoppervlak te creeëren. Hongerige mensengroepen hebben gister de rijstwinkels te Sjanghai weer bestormd omdat de prijzen nog steeds niet dalen. Met overvalwagens, z.g. „vliegende forten" rijdt de politie de gehele dag door de straten om de win_ keiiers hulp te bieden. Sinds Maandag zijn de prijzen van de noodzakelijkste levensbehoeften, waaronder rijst wedelerom verdubbeld tengevolge van de snelle koersdaling van de gouden yoe an. Voedseltoestand in Sjanghai wanhopig Het hoofd van de missie der E. C. A. in China heeft medegedeeld, dat rol zou spelen bij het herstel van Amerikaans vtfedsel een belangrijke rol zou spelen bij het herstel van het distributie-systeem in de grote steden van China. Duizenden tonnen tarwe bloem waren reeds uit Amerika on derweg en in havens aan de Ame rikaanse Westkust werd nog meer voedsel geladen. NANKING BEDRIJGD Nog steeds worden vorderingen van de communisten gemeld. Lin-Tsjeng. een sterkte ongeveer 300 kilometer ten van Nanking, deel uitmakend van de eerste verdedigingslinie van Tsjan? Kai Sjeks hoofdstad, heeft zich aan de legers der communisten overgege ven. Volgens uit Tienstsin ontvangen be_ -ïchten verlaten d" regeringstroepen Tsjengten. de hoofdstad van de pro vincie Jehol. Zij trekken Zuidwaarts om zich. naar men g-lon-f\ *e bij de troepen, die voor de tegenstand in Noord China verzameld worden. Een lange drom vluchtelingen trekt in een sneeuwstorm uit de stad naar Peiping om de door communisten gelei d- l'JT»rs te ontgaan. In buitenlandse kringen te Nanking tr men van mening, dat Nanking nog voor het eide van dit jaar in commu nistische handen zal ziin. Omtrent d» - - van flP TT WW*! 9 Zoon van Don Juan in Spanje terug -Prins Juan. Carlos, zoon van. Don rïïifan, de Spaanse kroonpretendent, is te Madrid aagekomen. De tien jarige prins zal in de nabijheid van Madrid met ongeveer zes andere jon gens van zijn leeftijd verder opgevoed worden. Het plan om de prins, die z'n school .studie In Zwitserland heeft onderbro ken aan het station te Madrid te la ten aankomen was op het laatste ogenblik gewijzigd om mogelijke de monstraties van aanhangers van Don Juan of de phalanxistische partij te voorkomen. Op 15 kilometer van Ma drid werd hij in het geheim van de trein gehaald en per auto naar zijn nieuwe woning gereden. Berichten en foto's van zijn aankomst waren door de censuur verboden. Spanjaarden, meest monarchisten, die van zijn komst op de hoogte wa ren, vragen zich af, of deze nieuwe ontwikkeling van de verhouding tus sen Don Juan en generaal Franco er op duidt, dat Don Juan gedwongen is voor Franco te wijken of dat Fran co concessies doet met het oog op een eventueel herstel der monarchi.e. Tegen Brune nu 12 jaar geëist Aan hec slot van de tweede dag in de zaak tegen de Purmerender loge menthouder Brune pionier van het verzet en naderhand knecht van de SD heeft de procureur-fiscaal Mr. van der Walle te Arnhem gister 12 jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de rege ring na afloop van de straftijd geëist. Over het leven van Brune zou een roman te schrijven zijn. Brune, vóór Mei 1940 een mislukkeling, in zijn bekend volgens Mr. van der Walle als „de luis aan de ketting", koos on middellijk na de Duitse inval het pad van de illegaliteit- In luttele maanden werkte hij zich op tot één der kop stukken verrichtte werk van enor me omvang. Reeds vrij spoedig werd hij gearresteerd doch ontsnapte het noodot. Opnieuw kwam hij in de ille galiteit terecht, waar zijn positie ui terst moeilijk werd. De 20e Januari 1944 werd hij voor de tweede maal gegrepen en dat werd noodlottig. In Arnhem werd hij 56 dagen in een zaamheid opgesloten en zwaar mis handeld. Toen ging hij naar Den Haag een dorado vergeleken bij Arnhem. Met de dreiging van de doodstraf bo ven het hoofd gaf hij zich aan twee SD-mensen over en verried verschil lende medewerkers. Zo speelde hij in de hoofdstad o.a. een 20-tal leden van de L.O. in handen van de Sicherheits- dienst. Het is vrijwel zeker, dat Brune in de periode vóór zijn tweede arresta tie ook geen zuiver spel heeft ge speeld. Hij wordt er ernstig van ver dacht gelden te hebben verduisterd en een handel in bonkaarten te heb ben gevoerd. Zijn medewerkster werd een willoos werktuig in zijn handen Negen voormalige kopstukken van de O.D. legden gister op verzoek van de verdediging gunstige verklaringen af. Vrijwel allen verklaarden onbe perkt vertrouwen in Brune te hebben gehad en enkelen geloven nóg in zijn goede bedoelingen. Over het algemeen kwam vast te staan, dat hij door zijn vele contacten veel meer had kunnen verraden, indien hij dit had gewild. „Het is afgrijselijk", zo verklaarde Brüne. „Ik heb mezelf overschat en faalde volkomen, maar ik neem de volle verantwoordelijkheid op me". Op 24 November zal de uitspraak zijn. Een Frans vliegtuig met aan boord zes leden van het Tjechische IJs- hockey-team en twee piloten is sinds Maandag spoorloos. Politie en kust wacht en de RAF zijn op zoek naar het toestel. Behalve in Groningen is er ook in Friesland en Gelderland schade aan bietenoogst ontstaan door de vorst. zijn de verwachtingen verdeeld. Som rnige denken, dat zekere groepen van de Kwornintang na de eventuele val van Nankinguiteindelijk pogingen zul 1 endoen om een coalitie met de com munisten tot stand te brengen, doch anderen menen, dat Tsjang Kai Sjek zijn regering zal kunnen overbrengen naar Kanton in Zuid-China of het iïand Formosa. Besprekingen met Djokja niet afgebroken Minister Stikker heeft gister de be. richten, als zouden alle besprekin gen tussen Nederland en de Repu bliek zijn afgeroken, tegengespro ken. De gedelegeerde van het opperbe stuur, de beer L. Neher, zal Woens dag naar Nederland vertrekken voor het voeren van besprekingen met de Nederlandse regering. De heer Neher maakt deze reis op verzoek van de Nederlandse regering. Het tijdstip, wa.irop minister Stikker zal terugreizen, staat nog niet vast doch in elk geval vertrekt hij niet Woensdag Minister Sakker deelde aan Aneta me de, dat zijn vertrek niet onbepaalde rijd kon worden uitgesteld. aangezi-n zijn verplichtingen als minister van "Buitenlandse Zaken zijn aanwezig heid in Den Haag op korte termijn noodzakelijk maken. Franklin Delano Roosevelt Jr-. de zoon van wijlen president Roosevelt en advocaat van beroep, is Maandag per vlietüig "uit New York vertrokken voor een zakenreis door Europa, wel ke vijf weken zal duren. Hij zal o.a. ook een bezoek aan Nederland bren gen Hij wilde zelf Joden in Polen zien lijden TEGEN SADISTISCHE AGENT 15 JAAR GEëlST Een stotterend mannetje, dat nauwe lijks een enkele zin Nederlands tot ■en bevredigend einde kon brengen stond gister voor zijn rechters. Gezien de handelingen en uitlatingen van dezp óverige figuur, de vroegere Am^er damse politie-agent Jan van der Ho»k wist hij zich in de bezettingstijd aan merkelijk beter uit te drukken, dan gister het geval was. Omstreeks hon derd Joden vielen In zijn grijpgrage handen, die geen erbarmen kenden. ..Ik heb een gruwelijke hekel aan Joden" placht hij tot zijn slachtoffers te zeggen en hij voegde er aan toe: „Jullie gaan allemaal naar Polen en ik behoef nauwelijks 'p z-ggen dar het daar een hel is. Met het laatste transport gn ik zelf mee. want ik wil z«lf ook rog van genieten". Van der H. gaf toe, dat hij zijn werk met volle toewijding had gedaan Later was hij door de Duitsers gearres teerd, omdat hij zich aan Joodse goe - iaiwien. „Een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek", luidde de eis. Financiën De Tweed Kamer heeft een schrijd ven gericht tot de Minister van Finan ciën naar aanleiding van de begr«- tig voor 1949 en de Minister heeft daar weer op geantwoord. In parlementaire bewoordingen noemt men dat het Voorlopig verslag en de Memorie van Antwoord. En dan kunnen straks de besprekingen in het Parlement begin nen. Het zijn dus nog maar voorposten gevechten geweest. Een beetje verken ning aan weerskanten. Wie het langè stuk heeft doorgewerkt, kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat onze huidige Minister van Financiën niet alleen een knap financiër is, die weet wat hij wil, maar tevens een handig debatter, waarbij we wel mogen ver klappen, dat het lezen van zijn argu menten een verkwikking is. Of we het daarom in alle opzich ten met de plannen van de Minister eens zijn? Gelukkig niet. En nog ge lukkiger leven we in een land, waar het mogelijk is om bezwaren die men heeft, zelfs tegen mini stripte voorne mens, fer berde tn brengen We- n daar gaarne een •■■past geotn, maken. De Minister heeft het voornemen aangekondigd, over te gaan tot maat regelen, die beogen de v»elac*5n«*',«m]c' voor de inpr. nr-v~:barp inko mens, te berde bren^wn- W ***-'" den door v--'- van d» grens en kinderaftrek. Ni<» '-•-anpgen gaat ons bezwaar. Men zou dit moei lijk van ons kunnen verwacht Er is evenwel iets anders. De toestand van de Riik*^-f*otfng is nog steeds zodani' dat f* var» "er- mindering der inkomsten geen sprake mag zijn. Naar menselijke berekening zal deze toestand nog wel laren voort duren. Wij moeten dan ook vaststel len, dat van belastingvermindering geen sprake ka« zijn. Veeleer kun nen we hier spr'/en van een belasting verschuiving. Het bedrag, thv moet worden Opgebracht bRjft oageveor even groot. En juist tegen die verscHiréin« heb ben we enige bedenkingen Wam wat aan de ene zijde aan de belaPün«T>hVh tigen wordt geschonken wordt 7.» oan de andere kant weer ontnomen Dié andere kant is de verhoging van de omzetbelasting van drie tot drip po «op half percent Deze verhoging bete -cemt dat de goederen die door de grote massa der lagere inkomt- gp- ts worden betrokken oen ie- 9 u. urdor zullen worden, of dat de verhoging ten laste komt van middenstand en bedrijfsleven. Dit laatste mag echter niet worden aangenomen, daar het de bedoeling is. dat de omzetbelasting aan 'de consumenten wordt doorbak kend. Het komt dus in feite h»"-op neer, dat de verhouding, tussen direc te en indirecte belastingen (d»? toch reeds wanstaltig groot is) nóg groter zal worden. En nu moge het zo ziin, dat men de indircte belastingen ge makkelijker betaalt dan de directe: naar onze smaak houden ze to-b een onbillijkheid in. Hoe gek het dan ook moge klinken: we begroeten de aankondiging van verlaging van de belastingen voor de lagere inkomens slechts met een ge matigd optimisme. v. Z. 4 onze kleine tover».*, r In Februari van het vorig jaar werd -•en A'damse bankloper van f 25.000 beroofd, nadat men hem had neerge slagen. Eén der daders - voormalige SSer hoorde gister 9 Jaar tegen zich eisen. „riijners hebben gevraagd naar Amerika te mogen emi greren. We kunnen, 't ons voorstellen: zij zien liever wolkenkrabbers dan puin. Amerika laat jaarlijks 7.000 Duitsers en 7000 verplaatste personen uif Duitsland toe. In Soerakarta is volgens Antara verklaard, dat Sjarifoedin momenteel het bevel voert over communistische eenheden dis roor ReP- troepen wor den omsingeld in de buurt van Sa- rangan. Schacht, wiens arrestatie door de Amerikanen is verzocht, is verdwenen. De commissaris van politie te Luene- burg zou hem moeten arresteren, maar deze zei tot Reuter: „De hoge omes in H_nnover weten niet wat zij met Schacht moeten doen en ik, klein men netje, moet de kastanjes uit 't vuur halen. Maar ik doe 't niet, voor ik weet of ik tot arrestatie mag overgaan" Mw. Annie Rome in-Verschoor heeft als enige de romanprijs van f 2000 van de gcm. Amsterdam gewon nen met haar roman „Vaderland in de i verte". Er waren 70 inzendingen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1