JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Ingrijpende veranderingen bij het doof stommenonderwij s KORT maar KRACHTIG VOOR LENS Spreekoefeningen met behulp van geluidstrillingen De wind is gunstig voor Moskou v. Buitenlands overzicht In het doofstomnwmnstituut te Sint Miclielsgestel word een nieuwe me- Hvode toegepast, die de doofstommen kinderen kan leren „horen" en „spre ken". Men weet natuurlijk, dat een doofstomme niet kan spreken, omdat hij het gesprokene niet kan horen, dus vanaf zijn kinderjaren de klanken van h« woord en van alles in zijn omgeving niet op de juiste, normale en begrijpelijke maaier kan uitbrengen, ook al zijn de stembanden normaal Hij kan ook nimmer echt lezen, omdat de uitgebeelde woorden en klanken voor hem niet de minste zin hebben. Het geschreven woordje ^apper bijvoorbeeld, ziet hij als een figuurtje, dat hu heeft leren inter preteren als een ronde vrucht die wij „appel" noemen. Voldoening Meen heeft nn ontdekt dat de ge- flaidstrillinge» zoal niet hoorbaar voor de doofstomme^ wel voelbaar zijn. Met oen bepaald apparaat, dat de geluids trillingen versterkt, Is het mogelijk hem deze te doen voelen. Het appa raat wordt tegen riJn oor en slaap aangedrukt. De trillingen, veroorzaakt door het gesproken woord, worden door hem gevoeld en aan de intensi teit der fHUngen herkent hy het woord. De leraar spreekt het woord tdt in een microfoontje. De leerling riet de beweging der lippen in een ■piege! en traoht dan met dezelfde lip- beweging dezelfde trillingen, die by door de uitspraak van zyn leraar voel de, wederom teweeg te brengen. Hg probeert het in de microfoon, contro leert of hy hetzelfde voelt („hoort") wat zyn leraar hem deed voelen en het wonder Is geschied: de stomme spreekt! Het is te begrijpen, dat- deze hoor- erx spreekoefeningen veel tijd en ge duld eisen, doch uit de resultaten die de staf van het instituut heef bereikt, is men geneigd tot groot optimisme. De rector zelf spreekt van een „re volutie" in het onderwijs aan doof stommen en gaf met voldoening te kennen, dat hef nieuwe systeem tot gevolg zal hefoben een algehele af schaffing van het gebarentaaltje van de doofstommen. 1 Een nieuwe wereld De sensibiliteit van de doofstommen voor trillingen maakt het zelfs moge lijk. dat zij uiterst eenvoudige melo dieën kunnen voélen. Hiermede is 'n geheel nieuwe wereld voor de doof stommen geopend. Zij kunnen, al is het dan ook in beperkte mate, de vreugde die d'e dans kan geven onder vinden en de deskundigen menen, dat dit. in hoge mate kan bijdragen tot verrijking van het gevoelsleven. Dat er voor de zorg der mis deelde kindwen veel geld nodig is, ondervinden alle instellingen, die zich het lot dezer kinderen aantrekken. Met bet toenemen der ervaring en het voortschrij den der wetenschap worden de mogelijkheden voor genezing groter. Uitbreiding der bestaan de gebouwen, uitbreiding der wetenschappelijke"apparatuur is volgens deskundigen overal drin gend noodzakelijk De voorzitter van de nationale federatie de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming, tevens voorzitter van het comité voor kinderpostzegels, mr. J. Over- water, doet een beroep op allen door kopen van kinderzegels iets bij te dragen om het lot van het misdeelde kind te verbete ren. MONSTER WEDSTRIJD IN ZUID-AMEItlKA Oscor Galvez (Argentinië) met Ford won een wedstrijd over 9975 km. door Zuid Amerika, van Buenos Aires naar Caracas. Galvez kwam met zijn motor in vlammen gehuld over de eindstreep waar hij begroet werd door president Romula Gallegos van Venezuela. Tweede was Domingo Marimon met Chevrolet en derde Eusibio Marcilla, eveneens met Chevrolet- De broer van de winnaar Juan Galvez, met Ford, werd vierde. Onofficiële tijden over de hele route waren: Galvez 118 uur 19 min. 45 sec. Marimon 118 uur 37 min. 18 sec. Marcilla 118 uur 49 min. 59 sec. cn Juan Galvez 119 uur 7 min. 54 sec. Neder wordt gemeld, dat Galvez ge diskwalificeerd moest worden, omdat de wagen over de eindstreep werd ge duwd en hijzelf niet achter het stuur zat. NATIONAAL CONCOURS „GRIMEREN" De sectie „toneelkappc.-s en grimeurs" van de vakgroep „kappersbedryven" organiseert op Zondag 16 Januari a.s. in het Minervapaviljoen te Amster dam een nationaal concours in het grimeren. Des avonds zullen een aan tal grimeurs uit Engeland, Frankrijk Zwitserland, België en Luxemburg de monstraties van hun kunnen geven. Voorts komen enkele prominente Ne derlandse dameskappers historische kapsels demonstreren. ZATERDAG 13 NOVEMBER 1948 Hilversum I 301 m. 790 en 8.00 'Nioiiws; 7.30 en 8.15 Gram. muziek: 9.30 Koorzang; 10.00 Morgenwijding; 1L00 Radio-lympus; 1130 Orgelspel: 12.00 Lunchconcert; 12.33 Gr. platen; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.30 MUIer sextet; 1490 AJC-uitzending; 14.30 Orchestre de la Garde Républicaine; 15.00 Limburgs halfuurtje; 15.25 Radio Philharmonisch orkest; 16.25 Kwartet Ton Corduwencr; 17.00 USA- cabaret: 1730 Om en nabij dc twintig: 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten: 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Wat doet de kerk?; 20.00 Nieuws; 20.15 Weense opcrettelclanken; 21.15 De winkel van Sinkel; 22.00 Vindobona- schrammeln; 22.25 De- mens en zijn liefhebberijen, hoorspel; 23.00 Nieuws Hilversum H 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gr. platen; 9.05 Symphonisch concert; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Franse werken; 11.00 De Zonnebloem; 1145 Schoolradio; 12.33 en 1325 KRO-amuse nents or kest; 13.00 Nieuws; 13.50 Film en to neel; 14.40 Operamuziek van Wagner; 15.20 Pianorecital; 16.00 Harmoniemu- ziek; 1620 De schoonheid van het Gre goriaans; 17.09 De Wigwam; 18.00 Ou de melodieën met nieuwe harmonieën; 18.30 Journalistiek weekoverzicht; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.15 Kareol- septet; 20.20 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de kiv>k; 22.00 Weekend-serenade 22 45 Avondgebed; 23.00 N'euws. Japan is door een internationaal tribunaal schuldig bevonden aan het voeren van een aanvalsoorlog tegen het Britse jemenebest, Amerika, Frankrijk en Nederland. In de Ver. Staten is een radiouit zending opgevangen van radio „Vrij en democratisch Slowakije", die de Tsjechen wil voorzien van nieuws van buiten het Ijzeren gordijn. Van 2430 Januari wordt weer de sterrit van Monte Carlo gehouden. Amsterdam is één der plaatsen, die in de routes is opgenomen. 107. Pal boven het dorp Dwaal - huizen gebeurde er echter plotseling een ongeluk, want op een kwaad mo ment tuimelde meneer Babbel eens klaps uit het net, dat de twee ade laas een beetje onhandig hadden beet gepakt. Hij slaakte een snerpende gil en suisde als een baksteen ter aarde De twee vogels oogden hem teleur gesteld na en ze zeiden tegen elkaar: Die valt zo plat als een pannekoek. maar hij heeft het aan ons verdiend. de gluiper.:, om stieKum onze eieren evente rinnewei De brave v--*el* hadden het echter mis, want meneer Babbel viel wel, maar niet zo plat al* een dubbeltje. De Russen mogen in Parijs de wind niet mee hebben gehad, daar buiten heben ze dat wel. Om even een paar feiten de revue te laten passeren; Athene is, verre van Markos en zijn guerillasoldaten geliquideerd te heb ben, door hen in groter moeilijkheden gekomen dan ooit; de positie van de Scvjet-Uaie in het Midden-Oosten is ten zeerste versterkt door de houding van symphatie die zij in woord en naar het Britse Foreign Office stijf en strak volhoudt via Praag ook metter daad aan de triomferende regering van Israël betonen. De successen van de communistische legers in China openen voor Moskou een ongekend perspectief en de herkiezing van Tru- man kan een tijdperk van concessies inluiden, mits de zaken met enige tact worden aangepakt Over tact kun nen ook de Keiharde figuren van het Polittbu o beschikken indien zij dat wensen. Er is bevel tot tact reeds ge geven: aan de hoge partij-functionna- rissen van de SED zijn instructies verschaft voorlopig in Berlijn geen r' genoeg gewaarschuwd, dat al derge lijke belangrijke beslissingen door al le belanghebbende mogendheden ge zamenlijk, of niet genomen moesten worden. Frankrijk voelt zich onbe haaglijk. Wat er voort kan komen uit dez£ contraverse? Het is niet te overzien, maar zeker zijn de Russen belangstellende toeschouwers. A. H. DE LANGE WEG Een van onze onderwijsmensen bracht laatst een bezoek aan het departement van Onderwijs en klaagde tegen een ambtenaar aldaar dat het zo lang duurde voor er antwoord op verschil lende brieven kwam. De klacht is niet nieuw en bepaalt zich ook niet aüeen tot Onderwijs. Ze wordt meer malen gehoord op tal van bureau's Het tikken van een antwoord vergde volgens deze onderwijsman niet meer dan vijf minuten. De ambtenaar glim lachte vaderlijk, toen hij deze ontboe zeming hoorde. Geheimzinnig boog hij zich naar voren en deed de volgende onthulling: Het tikken van het antwoord was inderdaad niet zo'n veelomvattend werk. Maar het antwoord en de brief moesten eerst langs vele afdelingen alvorens het verzonden kon worden. En weet u hoe lang zulk een rond reis duurt? Zeven uur. Misschien dat u nu zelf kunt uitrekenen, waarom het nog al eens lang duurt alvorens u antwoord krijgt. Want in zeven uur tijd kan een brief heel wat afdelingen passeren en allicht dat er op elke afdeling een paar dagen vertraging optreedt. We zijn blij. dat w eindelijk de oorzaak weten. X Willem Drees is dus nu dokter Drees. We kunnen u niet zeggen hoe veel genoegen ons dat doet. In de eerste plaats omdat we dr. Drees een sym_ phatieke figuur vinden, die zich on getwijfeld in de symphatie van het hele volk mag verheugen, enkele dwa lende geesten uitgesloten. Maar vooral omdat we het verheugend vind',-.', de- een arbeidersjonger! zich met stalen wilskracht heeft opgewerkt, tot zulk een positie, dat de Rotterdamse Eco nomische Hogeschool het nodig oor deelde hem het eredoctoraat t« verl^ nen. Er zijn meer van zulke mensen in ons land geweest. Tot deze onden- sev 'V.n% hebben ze het niet weten t» brengen. Niet omdat ze het niet even goed verdiend hadden. Alleen omdat een bepaald gedeelte van het volk ze niet wilde erkennen. Er is toch iet* veranderd. Dr. Drees onz? oprechte felicitatie. We houden de le»3 in de komends tijd vol spanning op u gericht. Want er is nog heel wat werk aan de win kel. De Republikeinen hebben op Java 25.000 personen opgepakt, die by de ccmmunistlsche opstand betrokken waren. De gevangenissen zijn zo vol, dat men alleen de beruchtste delin- nieuwe moeilijkheden te scheppen. Generaal Kotikof heeft de agressieve kantjes van het strijdprogramma der SED afgeschaafd en de pas opgerichte nieuwe „Onafhankelijke Sociaal-De mocratische Partij" van de Sovjet zone zal, met een gematigd program op de voorgrond moeten treden. Tege lijkertijd is weliswaar een verscher ping van de blokkade voor de smok kel van voedsel van Oost naar West-Berlijn afgekondigd, maar deze zal geen politieke gevolgen met zich meebrengen. „De Russen beschouwen West-Berlijn als een wrat op een vinger, snoer het draadje wat steviger aan en zij valt vanzelf wel af", aldus Babcock, maar hij voegde er aan toe, dat, zo lang als de, luchtbrug bestaat, het wratje West-Berlijn niet zal uit drogen. Een al te grote toeschietelijk heid mag men van de Russen in Ber lijn ook weer niet verwachten. Niet. voordat hun positie heel wat onvoor deliger zou zijn geworden en daar is voorlopig niet veel kijk op. Er is zelfs een nieuw element in de situatie gekomen, dat zij alleen maar toe zul len kunnen juichen de openlijke verdeeldheid tussen de Westelijken om het vraagstuk van de Roel'. Reeds lang heeft het gespannen tussen de Fransen enerzijds en de Engelsen en Amerikanen anderzijds. De Britten zijn tenslotte gezwicht voor de aan drang de.- Amerikanen en de steen- kooL en staalindustrie van West-Duits land is weer onder beheer der Duit sers gesteld. Men kan het protest, dat Frankrijk ogenblikkelijk indiende en dat door de Amerikanen „hoffelijk doch beslist" zal worden afgewezen zeker als ernstig bedoeld opvatten. Frankrijk heeft lang genoeg en vaak .Ue vergaderingen van de UNO du- reu soms lang en ze zijn. nog al eens lichtelijk vervelend. We herinneren ons tenminste verhalen van afgevaar digden, die tijdens de besprekingen jin slaap vielen. Misschien heeft u zich er aan geërgerd. En toch is dat hele maal ten onrechte. Er komen veel er- Ijger gevallen voor. Er is ook een café- Itaria aan de UNO verbond,en. En deze heeft maar liefst een tekort opgeleverd van een honderdvijftig duizend gulden. Och u weet hoe dat gaat. de heren hebben het druk, soms vergeten ze te betalen, soms hebben ze een uitgebreide bestelling gedaan en dan komen ze niet om het op te eten. In ieder geval het kan lang niet toe Zegt u nou zeh. is het dan maar niet beter, dat ze een dutje doen, zelfs al is Wysjinsky aan het woord? Dat kost tenminste niets. x Een gekke boel in de wereld. Zo gek zelfs, dat we af en toe onze zak doek ter hand moeten nemen en onze lens afvegen. We denken dan dat de lens beslagen is en we de berichten niet goed lezen. Hoe we ook wrijven het gelezene verandert er niet door, Zo lazen we laafst, dat de Russen pu bliceerden, dat een Duitse genetaal naar Spanje zou gaan om de Spaanse burgerluchtmacht te organiseren, waarop prompt een Amerikaanse .te genspraak volgde. Een week later le zen we, dat de Duitse generaal Van Seidlitz, die bij Staüngrad gevangen is genomen, besprekingen voert met de commandant van de Oostelijke zo de, generaal Sokolowsky. De Duitser zou commandant worden van de po litie in de Oostelijke, öne. Ook hier over verscheen prompt een tegen spraak Knoop er nou maar een touw aan vast. Misschien een begin van een eenheidsfront? X Er is vorig jaar op het departement van Sociale Zaken een commissie in gesteld, die een onderzoek zou instel len en rapport zou uitbrengen over het verlenen van kinderbijslag aan kleine zelfstandigen. Enfin, na een jaar hebben de heren rapport uitge bracht. Ze ziju tot de conclusie geko men, dat de gelden benodigd voor de iinanciëring van de bijslagregeling n.oeten komen uit gelden afkomstig van een verzekeroing of de inkomsten belasting. Wij zouden eerlijk gezegd geen jaar nodig gehad hebben om tot die zelfde conclusie te komen. Wat dat betreft had men ons ook wel in een derge lijke commissie kunnen stoppen. X De Algemene Nederlandse Diamant- bewerkersbond, een van de beste vak organisaties in o-s land heeft een bij eenkomst gehouden. waarin niet minder dan 400 personen gehuldigd werden, die vijftig jaar lid van die bond waren geweest- Men zou Zeggen dat dit een reden was om opgewekt feest te vieren. Toch geloven we da* de mensen die op deze bijeenkom* aanwezig waren, menigmaal een brok in de keel hebben gehad. Want uit da mededelingen van de voorzitter bleek, dat niet minder dan 70 procent van de ledeu van de Bond met hun gezinnat door de Duitsers en hun handlangers vermoord zijn in concentratiekampen. Zoals men misschien wel weet wa ren de meeste diamantewerkers van Joodse afkomst! Men moet we! eeen oude wonden telkens weer'openhalen, maar het wil ons voorkomen, dat we deze schenddaad niét mogen vergeten. Twee grenskommiezen te Maas tricht hadden aan smokkelaars ver klapt wanneer de grens onbewaakt w&s. Ze speelden 't spelletje echfer niet ..eerlijk" en kwamer in het bezit van de smokkelwaar, -ate ze ten eigen bate verkochten Nu moe ten ze vier en zes maanden opknap pen op een plek, waar anders ge- den. FEUILLETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld door XAVIER DE MONTE PIN 183) In zyn verbeelding stelde hy zich het leven van èen oude vrijer te Parijs als het toppunt van menselijk geluk voor. Enige tijd lang ging alles goed en de baron had zich niet te veel overteieurstellingen te beklagen, totdat het hem op zekere dag begon te vervelen zijn huishouding Zelf te besturen. Hij zocht daarom naar een huishoudster, en het duurde niet lang, of er deed zich een op. die hem in elk opzicht scheen te passen. Deze huishoudster was Ursule Renaud, die van de beste getuigschriften voorzien was; zij was bovendien dertig jaar jonger dan de baron, zeer schoon, nog fris en bevallig, in één woord, het ideaal van de gezellin van een oude vrijer. Hij haastte zich, haar in dienst te nemen. Uit zucht naar vrijheid ongehuwd gebleven, vond hij rieh nu weWra, »n bijna zonder het zelfte weten onder de invloed van zijn huishoudster. Toon hij ten slotte be merkte onder welke heerschappij hij geraakt wa3, kon hij niet meer terugkeren. De kracht ontbrak hem, om de keten te vebreken, die hem gekluisterd hield. Ursule Renaud, ofschoon een zeer onzedelijke en ge vaarlijke vrouw, was toch nog altijd veel beter dan Ro dille. Zij had wel zeer onbestemde begrippen van goed en kwaad, doch zij zou zeker teruggedeinsd zijn voor een misdaad, die strekken moest, om haar hebzucht te voldoen Nadat Ursule btj de uitdrager Laridon het ongeluk had gehad, om Rodille te ontmoeten, had zij voor hem een dier hevige hartstochten opgevat, die een ganse omkering in het bestaan van een vrouw te weeg brengen. Zij wilde met hem trouwen, zich tot zijn dienares, zijn slavin ma ken, en hem rijjedom en geluk verschaffen. De baron wenste na zijn dood zich op Ursule te wre ken en deed dit door zijn testament. Zijn wettige erfgenamen waren hem onverschillig, hy kende hen niet. Wat zou hij wel gezegd hebben, wanneer hy had geweten, da( deze zo dicht in zijn nabyheld was! Want de erfgename, die liet eerst aanspraak kon maken op de nalatenschap van baron de Virville was Martha Vubaron, de arme stervende vrouw, die van zichzelf Mar tha Besnard heette. Zij was de enige dochter van de jongere broer van Virville, Simon Besnard, die soldaat geworden was en als luitenant zonder vermogen was ge storven. En de man van die ongelukkige erfgename dreig de het slachtoffer te worden -van de schurk Rodille, ter wijl haan- dochtertje door hem zou worden ontvoerd. XVI. De misdaad. In de namiddag van de volgende dag ging Rodille naar Laridon en wachtte, al pratende, tot de een of andere klant binnenkwam. Toen er eindelijk een kwam maakte hij van de gelegenheid gebruik en stak haastig een van Vaubarons werktuigen, waarin zijn voorletters prijkten, in de zak. Nu verliet hy de rue Pas-de-la-Mule en begaf zich naar de passage Radzivil. waar hij de kamer op zocht, waarin zich zijn verschillende costumes bevonden. Met een kleine sleutel, die hy steeds bij zich droeg, opende hy een koffer, die tegendemuur stond, en waar van de inhoud voor de procureur des konings zeer be langrijk zou zijn geweest. Een heel arsenaal van werktuigen om in te breken en te stelen bevond zich in die zwaar met ijzer beslagen kist. Onder die menigte van voorwerpen koos Rodille er twee uit: een zeer kleine, doch scherpe nijptang en een lang, buigzaam en dun, maar zeer sterk touw met kno pen, dat aan het ene eind van. een ijzeren haak voor zien was. Daarna deed hy de koffer dicht en begon te zoeken op een plank, waarop zich een menigte onbeschryfelyke zaken bevonden, die bestemd waren, om er by de een of andere gelegenheid deze of gene schurkenstreek mede uit te voeren. Hij nam er een blauw fiesje af, zoale men ze alleen in een apothekerswinkel ziet! Dit flesje moest, naar 't scheen een sterk werkend vocht inhouden. Rodille kleedde zich half uit, rolde het touw om zijn middel, trok daarover zyn vest weer aan en daarna een wijde jas, die hy tot boven toe dichtknoopte. In de grote zakken van dit kledingstuk verborg hij dfe graveernaald en het flesje, alsmede een valse baardn lange knevels, Evenals de vorige avond klopte Rodille om tien uur aan de deur van het hotel de Virville en dadelijk werd die door Ursule geopend. Hij deed het souper die avo nd maar weinig eer aan en scheen verstrooid. Om twaalf uur vroeg hy eer«klapst Lieve Ursule, hebt gij de familie-papieren al op* gezocht, die my in staat zullen stellen de dag van on* huwelijk te verhaasten^ Zy zijn daar. Wilt gij ze mij geven? De huishoudster verliet haastig de tafel er ging naar een kastje, dat achter ln de kamer stond. Nauwelyks had zy zich omgekeerd,of Rodille boog zich voorover, met het blauwe flesje ia de hand. Het glas van Ursule was voor driekwart gevuld met goudgele Cypruswijn. Rodille schonk er enige druppel* van een kleurloos en doorschijnend vocht ln en verborg daarop haastig het flesje. Ursule keerde terug en nam weer plaajj tWordt vevdgd.'

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3