Toneelvereniging „Cicero" bestaat binnenkort 85 jaar Marktgebeuren Een unicum in de toneelwereld Petroleumlampjes als voetlicht Abonneert U op dit blad Nieuwe Nledorp zal binnen enkele dagen een zeldzame jubilaris in zijn midden hebben. De toneelvereniging „Cicero" bestaat 85 jaar. Wel niet helemaal onafgebroken. Cicero ls enkele jaren slapende geweest, nu een jaar of zestien terug, maar ze is weer wakker geworden en de laatste jaren heeft getoond, dat ze goed wakker is. Herinneren we ons nog maar de voorstelling van Pro Domo, nu enkele jaren terug. Er behoorde moed toe om dit s*uk aan te durven. We zijn naar aanleiding van dit jubileum eens gaan praten met de tegen woordige voorzitter de heer Gerver en we spraken ook met een veteraan. De voorzitter deelde ons mede, dat op 20 November de officiële feest avond zal zijn. Dan zal de „Prins Maurits" gevuld worden met genodigden en donateurs. Het blijspel, dat Cicero ter gelegenheid van die gebeurtenis zal opvoeren zal natuurlijk worden afgewisseld met toespraken, enz., want dit jubileum zal niet ongemerkt voorbij gaan. De heer Gerver vertelde ons een en ander over het lange bestaan, dat de vereniging aohter de rug heeft en Waarover u ook veel zult kunnen vin den in het gesprek, dat we met een veteraan hebben .gehad. Helaas z$n de notulen van de eer ste zes jaren zoek geraakt Wat is dit toch jammer. Laat het voor alle secretarissen, een aansporing zijn om op hun archief zo zuinig moge lijk te zijn, We hebben ons geza- melijk verdiept in aantekeningen betreffende de financiën en ook daaruit bleek, dat Cicero met ups en downs te kampen heeft gehad. We zagen tenminste op een gegeven moment een. aantekening van een hu moristische penningmeester, die ver meldde, dat er nog twee rooie cen ten In kas waren. Anno 1894. Eet is nu traditie vertelde de heer Gerver ons, dat Cicero met Pasen een uitvoering geeft in tegenstelling met vroeger, ioeii de ïwt Kerstcag t voor werd aangehouden. Een ogenblik heeft men overwogen om ter gelegen heid van het 85 jarig bestaan eer. toneelwedstrijd te organiserep, maar het merendeel der leden wilde zelf op de. planken. Nog steeds echter wordt de wedstrijd in gedachten gehouden, verzekerde de voorzitter ons Als bij zondere successtukken noemde de voorzitter ons van de laatste jaren „Onder een dak" „Pro Domo" en „Mensen rond de havens". Cicero leeft weer en wij twijfelen er niet aan of onder leiding van haar voorzitter de heer Gerver, bijgestaan door mej. Rootjes als secretaresse en de heer Koster als penningmeester met als regisseur de heer Van Vliet, zal ze no~ een reeks van jaren de Nicdorpers tot „leringhe ende vec- maeck" zijn. Vermaken zullen we ons zeker als op de aanstaande jubl- leumavond de 'klucht „Toontje in de knoop" zal worden opgevoerd. Op bezoek bij de familie Brouwer We hebben ons naar aanleiding van dit jubileum ook in verbinding gesteld met een der mensen, die jaren iang met Cicero lief en leed heeft ge deeld. En wc hebben het getroffen Want in plaats van één, troffen w? er twee. Wt bedoelen de heer en me vrouw Brouwer Dc heer E. Brouwer is vorig jaar tor Erelid van Cicero benoemd. Wel een bewijs, dat' hij voor de jubilerend, vereniging grote verdiensten heeft ge had en dat deze zijn erkend. Natuurlijk kon dc heer Brouwer ons over de eerste jaren van Cicero slechts weinig -vertellen. Daarvoor is deze vereniging te oud. Maar toch hoorden we aardige cungen genoeg Toen de heer 'Brouwer vijf en veertie jaar geleden tot Cicero toetrad, was pas het veertigjarig jubileum achter de rug. Ook zijn vrouw trad toen als lid van dc vereniging toe Veertig jaar lang is de-heer Brouwer penning meester van de vereniging geweest en een jaar voorzitter. En de club heeft heel wat meegemaakt in die periode Nog in het begin van onze eeuw onze verlichte eeuw, speelde Cicero bij het licht van petroleumlampen Een grote brander op het toneel en vijf kleine brandertjes als voetlicht En toch v/a het succes er niet gr ringer om. Integendeel. Reeds in de eerste jaren van haar bestaan haó Cicero de liefde van de Nledorpers De grote successen kwamen echter later. TOURNEE MET OFFERS" Het is een vreugde er de heer en mevrouw r.< van te hoivn v. tellen Hen te'horen spreken over „Of fers", het stuk van dominee Scher- merhorn, waar deze zelf in meespeel de en dat tal van malen werd opge voerd. Of over „Allerzielen", met Van der Steen en Brouwer als de twee past* m a t. n als R? ta en Jaap Langen dijk als de koster. Of het andere successtuk „Gebroeders Kal! m", dat ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van Cicesp werd opgevoerd. Ook hierin hadden Brou wer en Van der Steen de succesrollen En dan „Op Hoop van Zegen" van Heijermans! Dan komen we te «preken over Klaas Blok, het oudste nog in leven zijnde oud-lid van Cicero en over Hendrik Nooij. Vooral de laatste ver wierf onder de Niedorpers een gewel dige populariteit Al was het dan ook een lastig mens om mee te spelen, want zijn rolkennis was wel eens niet al te groot en zijn fantasie grenzeloos Nooij stond zelf nooit met de mond vol tanden. Hij redde zich" er altijd •r> ui-, - v r»r z'jn m d-stt -lenden was het wel eens om er nachtmerries van te krijgen", aldus mevrouw Brou wer cero waren?" Brouwer denkt na over die vraag. Met zekerheid weet hij het niet meer, maar een van de oprichters was de vader van de oude dokter Pool van Hoogwoud, Samen verdiepen we ons in herin neringen Herinneringen aan de oude tijd, toen het wel leek of er veel meer voor het verenigingsleven gevoeld werd als tegenwoordig. Of is dat maar schijn? Dan komt de figuur van Klaas Groot naar voren. Velen zullen zich nog de markante kop herinneren. Een regisseur was er niet, maar Groot werd stilzwijgend als de leider erkend En het was hem toevertrouwd. „We hebben een prachtige tijd met Cicero meegemaakt Er kruipt een stuk van je leven in. Er is ontzet tend veel voor opgeofferd, maar het is de moeite waard geweest. En dan de jaarlijkse uitstapjes, die we in die goede oude tijd maakten "Het was een vaste gewoonte om elk jaar voor rekening van de kas naar Schoorl en Bergen te .gaan. Na- tuut-lijk met paard en wagen. Autobussen waren er toen nog niet- Voorop steevast de brik van Visser met Klaas Groot en Hendrik Nooij en dan nog enkele jachtwa gens er achter. Dagen om nooit te vergeten". We hebben het gezellig gehad bij deze mensen Ze hebben ons terugevoerd naar een grijs verleden en ze hebben ons doen beseffen, dat ook in dit ver leden tal van mensen hun best hebben gedaan om het culturele Peil van het platteland te verhogen. Nog maar twee jaar geleden vierde de heer Brouwer zelf de grootste triomfen als Semkc in „Marjatta". We kunnen ons voorstellen, dat het hem moeite heeft gekost om afscheid te nemen van de vereniging, die bin nen kort haar Zeventiende lustrum viert. Vergadering 5 Mei-vereniging GROOT-SCHERMER Maandag j.1. hield de 5 Mei vereniging een leden vergadering in café Kay. Nadat de -voorzitter, de heer Cornielje allen hartelijk welkom had geheten, bracht hij reeds terstond het voornaamste punt der agenda in bespreking, en wel wat er op de eerstvolgende sa menkomst moet gebeuren. Het behoort een culturele avond te worden. Er was door het bestuur reeds een lijstje van sprekers en spreekster samengesteld. -Het was moeilijk hieruit een keuze tc doen, en ook de financiën spreken 'n woordje mee. Na enig over en weer gepraat werd besloten, de heer Mel- chior te verzoeken een avond te ko men spreken over zijn reis met de Willem Barends. Het bestuur trad hierop af, doch was herkiesbaar. Men stelde voor, thans zeven in plaats van negen leden er in te kiezen. De zeven voorgestelde leden werden allen herkozen. Tachtig jaar toneel KOEDIJK Zaterdag 13 November herdenkt de rederijkerskamer „De Roos" het feit, dat zij tachtig jaar be staat. Ter gelegenheid daarvan geeft „De Roos" op de zelfde dag een jubi leum-uitvoering in de zaal van de heer Schuit. Opgevoerd zal worden het stuk „Wat eeuwig leeft" Wij wensen de Kamer ter gelegenheid van deze gebeurtenis een prettige dag en 'een stampvolle zaal. KOEOUKER VLOTBRUG HERSTELD KOEDIJK Zaterdag j.1. is de vlot brug, die sinds begin September in reparatie was, weer voor het loop- en fietsverkeer opengesteld. In de loop van deze week zal de brug voor alle verkeer worden vrijgegeven, uitgezon derd voor zeer zware vrachtwagens. Het meer berucht dan beroemd gewor den pontje heeft zijn dienst er dus weer opzitten: een groot gerief voor de Koedijkers, want hoewel de bediening van het vgartulg zeer accuraat was moest men toch dikwijls een tijd lang wachten, voor overgezet te wor den. Nufsavond te Egmond aan Zee MET DR. M. G. v. d. SLEEN NAAR CANADA Dinsdagavond hield dr. M G. v. d. Sleen voor het Departement Egmond der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen een praatje over zijn reis naar Canada .toegelicht met liohtbeelden en kleurenfilm. De tijdelijk voorzitter ds Plug te Egmond aan den Hoef opende deze bijeenkomst met een korte inleiding, waarin spreker vooral dank bracht aan de afgetreden voorzitter de heer Klok, die juist in de moeilijke jaren na de oorlog, bij de wederopbouw van de vereniging zeer actief was geweest. - "af spreker het woord aar dr. v. d. Sleen, die na een kort woord waarin hij vooral deed uitkomen, wat de Canadezen al zo voor ons gedaan hadden, opmerkte, dat er sindsdien een grote belangstelling voor het zo mooie land Canada was ontstaan bij het Nederlandse volk. De Canadezen hebben na onze bevrijding véél gospdl® werken verricht, aldus spreker, maar9 een ding nam hij ze erg kwalijk, dat zij 7000 meisjes uit ons Holland heb ben medegenomen. EMIGRATIE De Hollander is in Canada een zeer geziene gast. Volgens spreker zijn er thans reeds 250.000 emigranten in Ca nada en voor het volgend jaar kunnen nog 20.000 Ned. boeren naar dit land waar voor boeren nog een goede plaats is, zoals uit het latere deel van zijn vertelling bleek. In twee gedeelten werden een aantal prachtige kleurenplaatsjes vertoond en ir v. d. Sleen toonde zich een gezellig verteller. FANCY FAIR -BERGEN Dinsdagmiddag werd in het Centrum der Ned. Herv. Kerk jian de Hoflaan te Bergen een bazar r'geopend, die georganiseerd is door de Vrijzinnige Vrouwenvereniging, afd. Bergen. De opbrengst dezer bazar -geheel ten bate van Kerkelijke doel einden. Dg Beklus opende deze bazar met een hartelijk woord van welkom en aanbeveling, daar al deze zeer fraaie handwerken door de leden zijn ver vaardigd en geheel gratis zijn afge staan. Direct na de opening werd er een druk gebruik gemaakt door de aanwe zige dames om deze mooie en doelma tige artikelen te kopen. Er heesrte een echt gezellige sfeer. Marktoverzicht Schagen Voor de centrale werden aangevoerd 80 koeien, 1 stier, 2 graskalveren, 63 nuchtere kalveren en 91 schapen. De nieuwe regeling ten aanzien van de slt.chtleVering heeft in de afgelopen week hoegenaamd geen stagnatie te- weegebracht, ofschoon de limiet voor de overname op aanvoerbewljzen nog minder was dan bij vrije levering, de laatste weken werd aangeboden. De drang tot levering is dus niet zo bij zonder groot. De vraag naar melk is groter. Elke marktdag wordt dit gedemonstreerd. De kalf- en meikoeien werden weer duur verkocht met een goede handel hoogste notering f 825. Evenzo was het met de tijdkoeien. Deze liepen er ook goed uit en lang niet goed koper, de prijs handhaafde zich tot f 600. De handel in geldekoeien wal redelijk prijshoudend; hoogste note ring f 550. De handel in vaarzen wal goed: hoogste notering f 475. In gras kalveren was de handel matig; de» notering was tot f 200. Op de paar denmarkt was het de paar laatste we ken bijzonder Gewone werkpaar den tot f 600, slachtpaarden van f 300 tot f 450. Luxe paarden ziet men mo menteel niet Op de wolveemarkt was een stugge handel, weinig aanvoer. De fokscha pen konden niet meer gelden dan f 101) overhouders f 5 minder dan de vorige week. notering tot f 55. Tweederde ge deelte van da schapen ging naar de levering. In bokken en geiten een goede handel, hoogste notering f 70. Het is eigenlijk geen wonder, dat de kermis van de markt afstamt. Op de markt kun je je altijd vermaken en het symphatieke er van is. dat je er zelfs geen belasting voor hoeft w betalen. En toch aanschouwt en aan hoort men er ras-artisten. gelijkertijd op 'n meegebraoht busje met de grootste moeite wegtronen van mijn plaatsje tussen een, als ilc, van louter bewondering gapend pu bliek dat de ononderbroken woor denvloed eens koopmans staat te ver zwelgen. De waar die hij te koop aanbiedt, is van een lokkende ge heimzinnigheid. Het zijn witglanzen de staafjes, waarmee je alle soor ten gaten in alle soorten pannen, potten, kruiken en kannen dicht kunt maken. „Gisteren in Hoorn scheurden ze het me uit mijn handen" proclameert de koopman en aan de aldus geschetste gretigheid van een koopgraag pu bliek met veel pannengaten koppelt hij in een tempo waarmee een wek ker pleegt af te lopen een serie van tientallen voortreffelijke en verwon derlijke eigenschappen van zijn stop staafjes vast. Hij demonstreert ze te gelijkertijd op een meegeracht busje met tientallen gaten en een tinnen bordje dat met een ex-gaatje en wat water op een vlammetje staat, De koopman praat en praat, zwaait met zijn armen klakt met z'n tong, buigt zich voor- e achterover en- kijkt daarbij zijn publiek aan met de te gelijk wazige en doordringende blik van de hypnotiseur. Plotseling wordt hij in z'n. vaart geremd door het geluld van neer- droppelend water en het ..hé. kijk es" van een lange magere man. Die wijst met z'n vinger op een kleine overstroming die zich van het tin nen bordje af via een hoek van de tafel over des koopmans jas, die juist daaronder over een kist hangt, uitstrekt, ,,'t Lekt" zegt de magere. De koopman trekt z'n Jas weg, kijkt met een deskundige blik naar het bordje: „Welnee man, 't loopt over. Ik heb het te vol gedaan". Hy heeft gelyk: het was te vol. ,,'t Spul is prima" zeg ik fluiste rend tegen mijn vrouw'. „Zullen we zo'n staafje meenemen?" „Bén Je" zegt ze„ „we hebben niet eens een pan met een gaatje". „Kan Je vandaag of morgen toch overkomen" houd ik aan. Het hoofd van het gezin is nu eenmaal ver plicht om vooruit te zien. „Dan komen we nog wel eens terug" zegt mijn ega zakelijk. We lopen door, maar ik zie aan haar gezicht dat ze me er van verdenkt dat ik met alle genoegen een hamer en spijker zou nemen om een gaatje in een van haar pannen te fabrie ken. opdat Ik heerlijk zou kunnen experimenteren met zo'n stopperspil En dat is natuurlijk nonsens. X Een geweldige aantrekkingskracht bezit ook het flu de bouche van de man daartegenover, de man met de twee boorden om z'n hals. Met die twee. 'een stijf en een slap, met z'n vingers, z'n ogen, z'n gebaren en een onnavolgbaar voordrachttalent laat hij het manlijk publiek zien hoe al het gemartel met de conventionele soort stropdassenstrlkkers hij duidt ze aan met de term „die ouwe krengen' voorgoed uit de wereld geholpen is voor wie wat kleingeld wil neertellen voor zijn apparaatjes. Die dingetjes, lange, dunne en opgekrulde stalen veertjes, zijn in staat om das, boord en man op onberispelijke wijze aan elkander te koppelen. „Men duwt slechts even met de duimen van achteren in de nek wat aan" en men is héér. Ook ik zou graag op zo'n verbluffend eenvoudige manier heer willen zijn. Maar ik begin in geen geval meer een dispuut met mijn vrouw. X Niet alleen de mensen brengen de gezelligheid op onze Donderdagse markt. De dieren hebben een be langrijk aandeel in de sfeer. De nuchtere kalveren met hun geduldige dvoom-ogen hebben geen idee van het lot dat hen wacht en voelen zich blijkbaar veilig en op hun ge mak achter het lage latwerk der hokken. Maar de schapen hadden het vanmorgen te kwaad. Ze konden de weg maar niet vinden van d# vrachtauto waarin ze een tijdlang opgepropt hadden gezeten naar hun hokken naast die van «ft kalvers. Waarschijnlijk maakte de buiten lucht en de vrijheid hen overstuur 't kan ook ztfn, dat het een wel-1 doordachte poging was om dft vrij heid zo lang mogelijk te rekken, In elk geval, eerst verdwaalde één schaap, stiekempjes achter de rug van een haastig uitladende veeman om. Toen nog één. als er één schaap over dc brug is; o?n naar seconden later drong een horde schapen de mensen van de rijweg af, blatend, blèrend, tegen elkander opbotseml En steeds meer kwamen er aanzet ten. Een stevige boer schoot er op af: Hel ho, hei ho, sji sjt we dach ten een moment met een Chtnee3 te doen te hebben. De scnapen koi den er blijkbaar ook nftt uit wijs worden; inplaau van zich om te keren en te gaan, klonterden ze als een grote zwerm bijen op de bruid; vlucht om een grote motorbakfiets heen, die daar tegen het trottoir stond. Een Juffrouw met kinderwa gen nam ijlings de vlucht en een ventje dat op een stuk pUpedrop lftp te knabbelen, kwam in de knel en sloot zich spontaan aan bij het koor. der blatenden. De motord,-ftwieier iiep reeds een behoorlijke kans, ge kraakt te worden, toen de arm zwaaiende drijver die zo-julst bijna een smak gemaakt hal ©v#r ©en eigenwijs Stukje hobbelende schap.- vacht, plotseling op het lumineuze idee kwam om ..Huls, Huls" te gaan ■schreeuwen. 't Was kennelijk voor een paar jochies van een jaar of vijf bedoeld die hem in de weg «tonden, maar 't was blijkbaar ook .heel wat be grijpelijker voor de schapen. Met behulp van een hissekisseuo publiek waren ze weldra tenminste in hun hok beland. Wie haalt 't nu ook in z'n hoofd om Chinees te Praten tegen Hollandse viervoeters. Veel levende paarden waren e- deze keer niet. Maar honderd paar denkrachten sterk was tegenover hen de G.M.C.-motor van een knaap van een kraanwagen, de grootste b, Noord-Holland-Nobrd. Een nieuwe aanwinst van garag* De Moor uit Schagerbrug, daar gemon teerd uit onderdelen van een kraai wagen uit het Amerikaanse leg,:. De krachtige machinerie die de ta kels kan doen trekken is daar trou wens relfs gebouwd. W* bewonder den het exemplaar, waarmee men «e- ker met succes ..rit vissen kan gaan".

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 5