Ikmaaitler 5' JAARGANG N°. 1384 N.-HOLLANDSE PERS 1945 DINSHAG 16 NOV. 1948 Mét of tégen Djokja? HEM-flONHEftHijH. Electriciteitsverbruik in spitsuren moet beperkt worden Etalages alleen tussen 6 en 10 uur 's avonds verlicht CGejuich om een Zondagskind De Britse kroonprins ruim 7 pond Jodelende Zwitsers brachten prinses Marijke een hondje C.P.N.-protest tegen Hatta-,,pogroms" Geef ons de Negef - de Arabieren hebben reeds genoeg woestijnen" Roosevelt Jr. geloofde in Harry Truman Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder", Exploitatie N.V.JSprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1.23 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14' et. per mm, familieberich- ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur: J. vvZoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht - Tel. K 2200 8971 "Werd de zending van min. Stikker een onverdeeld succes? Mohammed Natsir, de Republikeinse minister van Voor. lichting, kondigde aan, dat beide par tijen in principe overeenstemming had den bereikt om het overleg te her vatten. Het voorstel-Cochran zou het beginsel-programma voor de bespre kingen zijn. Maar het voorstel-Cochran, dat o.m. inhoudt dat de buitenlandse betrekkin gen van de Republiek in het kader van de federale regering kunnen worden gehandhaafd en dat een gecombineerd Nederlands-Indonesisch leger onder 't gezag van de Indonesische federatie komt .werd door Den Haag niet be paald met jubelklanken begroet. Min, Stikker zelf toonde zich trouwens ge reserveerd btf zijn aankomst in Neder land, al mag zijn mededeling, dat hij „mogelijkheden ziet" als zuivere winst worden beschouwd. Voor zijn vertrek leken de mogelijkheden immers slechts microscopisch klein. Den Haag heeft de beweringen van Moh Natsir nu ook zij het in milde bewoordin gen gedementeerd. Waarom dan deze optimistische klan ken? Was de wens zonder meer de vader van de gedachte? Door een andere Republikeinse au toriteit. de minister van Financiën Maramis werd,, in Lake Success, een andere verklaring afgelegd. Hij zei- de, dat ..een werkelijke oorlog" tus sen Nederland en de Republiek dreig; uit te breken. Hij voorspelde daarbij, dat in dat geval de Reoubliense strijd krachten. ook in het door Nederland bezette gebied .de beschikbare pro ductiemiddelen (en daarmede voor on bepaalde tijd de export) „volkomen zouden vernietigen". Een liedje op 'n heel andere wijs Misschien zijn deze tegenstrijdige be weringen toch wel te verklaren. Het ligt wel joor de hand, dat Djokja de winst aan "good" wTlf in de VS door de actie tegen' Moeso c.s behaald, zo goed mogelijk wil benutten. Èr zou uit de woorden van Natsir en Maramis de conclusie kunnen worden getrokken, dat de Repulikeinen wel een accoord wensen maar ook zo veel mogelijk van hun oude verlanglijstje willen redden. Enige druk van de zijde van het State Department op Den Haag zou onge- i twijfeld zeer welkom zijn. Op zijD minst zou de onderhandelingspositie van Djokja. die, naar de Republikei nen heus wel beseffen, uiterst zwak is, wat versterkt kunnen worden. In het ergste geval n.1 als Den Haag zijn geduld verliest en een eind wil maken aan de impasse door op te rukken naar Djokja zou er nog tijd gewonnen kunnen worden. Het tijd stip voor een knieval kiest men nu eenmaal liefst zo laat mogelijk. Ook indien het juist is wat de Haag se correspondent van de „New York Times" als mogelijkheid aanvoert, n.1. dat Moh Hatta er door min Stikker toe is gebracht, bijstand van Neder landse zijde te aanvaarden om de on gewenste elementen in de Republiek op ruimen, dan mag men verwachten, dat Djokja tegenover deze „conces sie" gaarne een concessie geplaatst wil zien. Is het de omvang van deze' toegeeflijkheid waarover de minister raad thans beraadslaagt? Zal het inder daad gaan om de vraag: een politione le actie mét of tégen Djokja? A.E OSCAR STRACSS' NIEUWF OPERETTE De nieuwe operette van Oscar Strauss „De muziek komt", die hij te Wenen heeft geschreven, is dezer dagen als wereldpremieère te Zürich opgevoerd De componist woonde de eerste op voering bij, die naar de Neue Züricher Zeitung meldt, een groot succes is ge worden. (Geldig tot Dinsdagavond) IETS MINDER ZACHT Aanvankelijk zwaar bewolkt met tij delijk regen en tot stormachtig toene mende en naar Noord-West tot Noord draaiende wind. Later op de dag af nemende en naar West of Züid-West krimpende wind, nog enkele buien, maar ook tijdelijke opklaringen. Iets minder zacht. Ook voor de huisvrouw: zuinigjes aan! Teneinde overbelasting van de elee triciteits-centrales te voorkomen, heeft de minister van Economische Zaken een aantal verbodsbepalingen in het leven geroepen betreffende het verbruik van electriciteit in de spitsuren (van 7 tot 9 's morgens en 's middags van 4 tot 6) Ingaande 16 November a.s. is het verboden op werkdagen, behalve des Zaterdagsmiddags ,in de spitsuren electriciteit te verbruiken voor de bui tenverlichting van openbare gebouwen hotels, café's, restaurants en amuse mentsondernemingen. Etalageverlich ting, die tot op heden van een half uur na zonsondergang tot sluitingstijd was toegestaan, is voortaan slechts ge oorloofd tussen 6 en 10 uur 's avonds op werkdagen en op Zaterdag en Zon dag tussen 4 en 10 uur 's avonds. Op dè eerste vijf werkdagen zal in de spitsuren de verlichting in electri- sche treinen en trams en de verwar ming tot de helft moeten worden be perkt. Bovenstaande verbodsbepalingen wer den tijdens een persconferentie op het ministerie toegelicht door de direc teur-generaal voor de energie-voor ziening ir G. Bakker. De toegeno- De duizenden belangstellenden, die zich Zondagavond voor Buckingham Palace in Londen verdrongen werden dol van enthousiasme, toen het bulle tin, dat de geboorte van een prinsje aankondigde aan de hekken van he't paleis werd opgehangen. men industrialisatie, de steeds verder gaande mechanisatie van het produc tieproces, de grote bevolkingstoename en de aansluiting van zelf-opwekken- de industrieën op het openbare net, al deze factoren hebben er toe ge leid, aldus ir. Bakkér, dat het huidige verbruik van electriciteit belangrijk groter is dan voor de oorlog. Door de oorlog en door gebrek aan deviezen is echter de apparatuur van de electrici- teitscentrales niet uitgebreid, zodat de centrales moeten werken met een ap paratuur, van dieaard, dat de over belasting in de spitsuren niet meer ver werkt kan worden. De overbelasting van centrales vorm; in de winter gedurende de spitsuren een probleem, dat in de eerste jaren nog niet bevredigend kan worden op gelost- Het vplgend jaar zal het waar schijnlijk noodzakelijk zijn. dat indu strieën, die veel electriciteit verbrui ken, gedurende bepaalde tijden van het jaar met dag- en nacht-ploegen gaan werken. Beroep op huisvrouw Ook de huisvrouw kan belangrijke steun verlenen door gedurende de spitsuren elk gebruik van straalka- chels. electrische strijkijzers of andere huishoudelijke toestellen te vermijden Verplaatst het electrisch koken naar andere uren en beperk de verlich ting tot het uiterste, want, zo zeide ir Bakker, er zullen drastische maatre gelen genomen moeten worden, o.m. afsluiting van licht en afschakeling van bepaalde netten, wanneer het stroomverbruik in de spitsuren niet in voldoende mate zou dalen. Overal in het Britse gemenebest, in de grote steden en de kleinste dorpen van Auckland tot Gibraltar en van Ottawa tot Honkong, wapperden de vlaggen als teken van vreugde over de geboorte van de zoon van prin ses Elisabeth van Engeland. Overal ook luidden de klokken en brachten oorlogsschepen en kustbatterijen met sirenegeloei en kanonschoten hun sa luut. De prinses ei» haar zoon hadden gisteren een rustige nacht en bevinden zich in goede welstand. Volgens een bericht in de „Daily Mirror" bedraagt het gewicht van de baby 7 pond en 130 gram. Uit de gehele wereld kwamen feli^ citaties; ook koningin Juliana en prins Bern hard hebben gelukstelegrammen verzonden. Interim-regering vóór d verkiezinge» De correspondent van het Chine* dagblad „Sin Po" meldt uit Batavi^ dat tijdens de ijeenkomet van Moe hammed Hatta en minister Stikk«^ Hatta er zich mede accoord zou heb1 ben verklaard, dat de interimregeriag zal worden gevormd, voordat de ver» kiezingen voor de constituerende vei» gaderihg zouden worden gehouden. Schulte- Boeye door vod van Boeyen uitgeschakeld Het Belgische koppel Kir.:--Van Steenbergen heeft de Brusselse zep» daagse gewonnen. Het Nederlandse koppel Schulte— Boeyen is wel zeer onfortuinlijk fo» weest: Boeyen viel kort voor het ein de van de wedstrijd voor de tweed* keer op één dag en verloor het be wustzijn. Hij kon de strijd niet h«» vatten; zijn toestand is echter momen teel bevredigend. Zestig Zwitsers, in nationale kleder dracht naar Nederland gekomen ter gelegenheid van de internationale hon dententoonstelling te Utrecht, hebben gisterochtend op het paleis Soestdijk een hond aangeboden voor het konink lijk gezin. De koningin en de prins waren verhinderd hen te ont'Yingen. Baron Baud nam de hond, een Ber- ner Sennen van zes weken in ont vangst. Toen als enige lid van het koninklijk gezin prinses Marijke een kijkje kwam nemen, gaven de Zwit sers in de tuin van het paleis enige staaltjes van hun jodelkunst ten beste Beöomtnunistische partij Nederland heeft zowel de Nederlandse als de Re pubükeinse regering een motie gezon den; als protest tegen het optreden van de regering Hatta ten opzichte van de leiders der communistische opstand. In de tekst van de motie, gericht aan de Nederlandse regering, wordt o.m.' gezegd dat „met diepe ontsteltenis en grote verontwaardiging' kennis ge nomen werd van „niet controleerbare berichten" over vermoording van de vooraanstaande leiders der PKI. Moeso Sjarifoedin en Setyadjit, „waaruit het misdadige verlangen van de Hatta- groep «preekt om de communisten om hun overtuiging te laden doden". Er wordt van de regering geëist dat zij „ten sterkste en onmiddellijk zal protesteren tegen de uitgevoerde of voorgenomen moorden door de Hatta groep" In een motie gericht aan de Repu- keinse regering-Hatta wordt gepro testeerd. „Met de grootste verontwaar diging en afschuw tegen de pogroms, die de Hatta groep organiseert tegen de leiders van het PKI" Mosje Sjertok voor de V.N. De politieke commssie der VN is gistermiddag begoünen met een debat over de toekomst van Palestina waar bij het laatste rapport van wijlen graaf Bemadotte als richtsnoer zou worden genomen. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Mosje Sjertok, opende het debat met een rede, waarin hij begon met hulde te brengen aan graaf Bernadotte en „zijn afschuw" uit te drukken over „de b.-ute moord" op Bernadotte. Maar over het plan-Bernadotte zeide hij o.m, dat Bernadotte aanbevelingen had opgesteld, die de vorm aannemen van een verlenging van de levensduur der invasie en van een internationale sanctie vojor dit voortduren. Galilea zou geenszins een vergoeding vormen voor het thans reeds in handen der Joden zijnde woestijngebied Negef. De Arabische wereld, aldus Sjertok, is genoeg begiftigd met woestijnen. Zij heeft niet de kracht getoond deze nut tig te kunnen gebruiken. Waarom zou nóg zulk een onbeheerd gebied aan de Arabische wereld geschonken wor den? Waarom zou Israël het beschei den aandeel in dif grote erfdeel van leegte misgund worden?' aldus Vroeg de Israëlische minister. Onderhandelingen? Generaal Monaughton (Canada) heeft in de Veiligheidsraad .die eveneens de Palestijnse kwestie behandelde, het voorstel gedaan, dat Arabieren en Jo den onmiddellijk tot een wapenstil stand zouden komen en besprekingen zouden beginnen, hetzij via de be- Franklin Delano Roosevelt junior, één van de vier zoons van de overle den president der Ver. Staten, is in ons land. Vanochtend, zo seinde het ANP, zaten we tegenover hem in zijn kamer in het Amstelhotel in Amster dam. Franklin Delano, 34 jaar oud, 6 voet en 2 inches lang, dat wil zeggen twee inches groter dan zijn vader, is geen politicus maar advocaat. Maar hij heeft interesse voor politiek. „Ik ben volbloed democraat en ben een van de weinigen geweest, die geen ogenblik hebben getwijfeld aan de. overwinning van Truman; ik heb de hele nacht aan de radio gjezeten om de uitslagen te horen". In de oorlog diende deze zoon van Roosevelt in de Marine. Hij zwierf over de zeeën met convooien naar Moer- mansk, de Middellandse Zee, Noord Afrika, de Pacific, de Philippljnen en Okinawa. Gedurende de oorlog zag hij zijn vader zelden. Of bij, zoals zovelen van het ge slacht Roosevelt, zich ook met de gro te politiek zal gaan bemoeien? „I would not be surprlsed. Maar hoe wep.t deze Franklin nog niet Misschien een functie in de diplomatie of zo.... Roosevelt junior zal nog naar Gené- ve gaan en naar Palestin». In De cember reist bij met de Queen Mary terug naar Amerika, vergezeld door zijn compagnon, de heer Littauer, die op deze reis de kas houdt. En zo kon het gebeuren, dat de zoon van de gro te president van de Ver. Staten twee tientjes in zijn hand gestopt krijgt om zijn uitgaven voor één dag te dekken. SCHRIJVER VAN „GRAZIGE WEIDEN" OVERLEDEN Roark Bradford, wiens bekendste boek voor het toneel en de fflm werd bewerkt onder de titel „Grazige Wei den", is op 52-jarige leeftijd te New- Orleans overleden. ROOZEKBCRG VERSLOEG KELLER De belangrijkste partij van gister avond in het tournooi om het wereld kampioeneschap dammen was de ont moeting tussen de kampioen van Ne derland, Roozenburg en dè oud-kam pioen Keiler. Roozenburg speelde een zeer fraaie partij en dwong Keiler tot opgeven bij de 58ste zet. ZWERTBROEK KRIJGT ACHT JAAR Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof heeft gistennmgen uitspraak ge daan in de zaak tegen G. J. Zwert- breek. Verdachte was na de Duitse inval een overtuigd nationaal-socialist geworden en werd propaganda-leider van het Nederlandse Arbeidsfront. Hij werd veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf met aftrek en ontzetting voor de tijd van het leven uit de poli tieke rechten. DOODSTRAF VOOR CSORNOKY Csomoky, schoonzoon van de voor malige Hongaarse president Zoltan Tildy, heeft alle beschuldigingen be treffende spionnage en „anti-demo cratische activiteit" toegegeven. Hij werd door het „Volksgerechtshof te Boedapest ter dood veroordeeld, maar de zaak zal nog aan het Hoog Hon gaarse Gerechtshof worden voorge legd. SOLDATEN KOMEN TERUG Op ons bureau ligt ter inzage de passagierslijst van militairen en mili taire gezinnen die met de Johan van Oldenbarnevelt zullen terug keren. Her schip wordt 24 November a.s. In Amsterdam verwacht. NIEUWE CANADESE PREMIER Gisteren ie Louis St. Laurent bel digd als de pieuwe Canadese premier na het aftreden van Mackenzie King. St. Laurent, die 66 jaar oud is, was minister van Buitenlandse Zaken. ZWAARSTE STRAF VOOR S.D.-CHEF GEëlST Tegen de Duitse S.D.-chef Nitsch, die in Limburg talrijke moorden op zijn geweten heeft, is voor het Bijz. Ge rechtshof van Maastricht de dood straf geëist. HANDELSACCOORD TUSSEN W. EN O.-EUROPA Zes landen van West-Europa, w.o. ook Nederland, hebben met Oost-Eu ropa een handelsovereenkomst aan gegaan. Maohineriën en installaties voor O.Europa worden geruild tegen hout voor het Westen. Nederlaag op nederlaag voor Nanking Uit Nanking wordt bericht, dat ten minste drie divisies van de Chinese regering volledig zijn verslagen bij de jongste gevechten. Ongeveer 10.000 regeringstroepen zou den zijn overgelopen naar de oom- munisten in Tai Joean. de hqofdetad van de provincie Sjensi In de oelangrijke slag £>rn S>ovtsjou waarvan het I04 Yan Nanking, dat ongeveer 330 k.m. zuidelijker ligt, af hangt, maakten de oomnmni*ten snelle vorderingen. De communisten zelf melden de ver overing van Tsjengteh ,de hoofdstad van de provinoie Jehol. N middelaar, 't zij direct, over een ro» geling.. België en Frankrijk steunden dit voo*- stel Bunche verklaarde, dat het conflict in Palestina „alle zin verloren had»*. De doelen der Arabische wapenen, zo betoogde hij, zijn niet bereikt. Israël was thans stevig verschanst en tegen stand had geen practische betekenii meer. Wereldvoedselpositie flink verbeterd De vierde jaarconferentie van de F.A^p. ,de wereld-voedselorganisafi# der V.N., is gisteren te Washington geopend. Wat de tegenwoordige stand van de wereld-voedselvoorziening betreft deel de de voorzitter van de raad der oï» ganisatie, Viscount R. Bruce mede, dat de situatie thans aanmerkelijk be« ter is dan een jaar geleden als resul taat van uitzonderlijk goede weersonv» 6tandigheden en uitnemende oogsten in het afgelopen seizoen. Dat betekent echter nog niet, dat de wereld-voedselvoorziening absolunf veilig is, daar het nog steeds niet mo gelijk Is geweest de noodzakelijk* voorraden weer op te bouwen, dl# door de zeer grote vraag na het eind# van de oorlog vrijwel waren uitgeput. Tegen het einde van het volgend jaar zal een Engels-Noors-Zweedse em» peditie naar de Noordpool vertrekken* om er drie jaar lang de geologie en het klimaat te bestuderen. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1