n R~ VOOR LENS Historisch Genootschap „Oud West-Friesland' in het zilver De strijd tegen Avonturen Honderd man in één vlucht over de Oceaan van Ka pp ie Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld Ia verband met de komende her denking van het 25-jarig bestaan van bet hUt. genootschap „Oud West Friesland" ligt het in het voornemen ▼•n het bestuur verschillende feeste lijkheden te organiseren in de stad Hoorn en wel op 3 en 4 Aug. 1949. Als onderdeel van het uitgebreide programma kan reeds worden ge- ttoemd: a. het inrichten van een tentoon stelling van diverse bezienswaardig heden uit ons gewest, zowel uit het Terleden als uit het heden; b. het houden van een ringrijderij met oujle rijtuigen; c. het organiseren van een optocht met passende rijtuigen als boerenwa gens, tilbury's, jachtwagens, sjezen, tentwagens e.d. door deelnemers ge kleed in Westfriese kledy, komende tilt ieder dorp of buurtschap van West Friesland, naar de feeststad Hoorn. Gelet op de grote belangstelling, die in het gehele gewest in de loop der Jaren door particulieren, verenigin gen ed. is getoond voor de doelstel ling van het a-s. jubilerende genoot schap. is het bestuur van mening, dat ook van de zijde van de overheid de viering van het 5e lustrum op hoge prijs zal worden gesteld. Een en ander is aanleiding voor het bestuur geweest aan alle gemeentera den in ons gewest een verzoekschrift te zenden om een bijdrage in de kos ten ter bestrijding van de tengevolge van de tijdsomstandigheden buitenge wone uitgaven, welke aan een her denking zyn verbenden. In de binnenkort in iedere gemeente te behandelen gemeente-begroting voor het dienstjaar 1949 zal dus o.m. aan de orde worden gesteld bovenver meld verzoek, dat. naar wij hopen, door de Westfriese vroede vaderen in gunstige overweging zal worden ge nomen. Naar wij vernemen heeft de heer Commissaris der Koningin in deze provincie zich bereid verklaard zit ting te willen nemen in het Ere- comité voor de komende feestelijkhe den van het genootschap. Een kampioen van 50 jaar Voor de negende maal, heeft Jean Borotra onlangs het tenniskampioen schap op de overdekte tennisbanen van Engeland, nl. die van de „Queen's Club" te Londen, behaald op de Da- viscupman Geoffrey Paish, met 63, 6—3, 6—2. Deze zege bewijst duidelijk hoe de reeds vijf tig-jaar oude Frans man nog volkomen de beschikking heeft over zijn reflexen en nog niets van zijn onnavolgbare handigheid heeft ingeboet Een schitterend voor beeld van energie, moed en geloof, waaruit* allen, die met lichte melan cholie bedenken hoe kort de jeugd is, een les kunnen trekken. Een nieuwe komeet ontdekt De astronoom Harley Wood heeft gisteren een nieuwe komeet waarge nomen, die voor hem reeds gesigna leerd was door een lijnpiloot Wood verklaarde, dat bij nog nooit zo goed 'n staartster had aanschouwd. Een waarnemer uit Nieuw Zeeland. Altoert Jones geheten, heeft de komeet ook waargenomen, maar zag haar niet zo goed als Wood. Jones kon vooral de kop van de komeet zien, maar slechts weinig van de staart. De staartster werd ook waargeno men aan de kust van Oost-Afrika. Sommigen die dit hemellichaam za gen. verklaren, dat de komeet hel derder was. dan die in 1947 vlak voor Kerstmis werd gezien. Zuid-Afrikaan se astronomen hebben de nieuwe ko meet voorlopig aangeduid als „1948-K" Australische sterrenkundigen hopen binnen enkele dagen daarvoor drie foto's nodig, die, met enkele dagen tussenruimte genomen, de baan van de komeet zuilen helpen vastleggen. 18.009 K.M. OP DE FIETS Een 36-jarige Fransman, Lionel Brans, vader van vier kinderen, gaat op 14 November 'n begin maken met de droom van zijn leven: 18.00 km van Parys naar Saigon per fiets- I De heer Brans, die deze reis in maanden hoopt te kunnen doen, neemt op de bagaggedrager van zijn rijwiel een complete kamp-uitrusting medé 1 l T i WOENSDAG 17 NOVEMBER 1948. Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.platen; 9.00 Werken v. Smetana en Sibelius; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 -Populair non-stop.. 12.00 The Ramblers; 12.38 Kilima Hawaiians; 13.00 Nieuws; 13.20 Marinierskapel; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Jeugd concert; 15.00 De vrouw in de mist, hoorspel; 15.30 De Regenboog; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Gram. platen; 16.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 19.30 Voor de jeugd; 20,00 Nieuws; 20.20 „Het Rozeneiland", >ere«e; 20.55 „Walvisjagers", hoorspel; 22.15 Me- tropole-orkest; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.platen; 9 00 Voor de zieken; 9.35 Symphonisch concert; 10.30 Morgendienst; 11.15 „Strijder in de Branding", hoorspel; 12.05 Harmoniemuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Vrij en Blij; 13.45 The Masque- raders; 14.30 Plantenpraatje; 15.00 Om roeporkest; 16.15 Voor de jeugd; 18.00 Zangkoor; 18.30 Piano en orgel; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Residentie orkest; 16.15 Voor de jeugd; 1600 Zangkoor; 18.30 Piano en orgel; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Residentie orkest; 21.35 Sweelinck-kwartet; 22.00 Orgelspel; 23.00 Nieuws. de runderhorzei Een lastige plaag voor dier en mens. Niet dat de mens er last van heeft in die zin, dat we er direct door ge stoken worden. Maar lastig zijn ze toch Vooral voor de boeren. En ze berokkenen elk jaar een flinke scha de. De melkopbrengst daalt er doel en de kwaliteit van vlees en huid lijdt in ernstige mate schade. Er is nu echter een uitstekend be strijdingsmiddel tegen deze runder horzel. Indien men in het voorjaar de dieren een flinke afwassing geeft met een oplossing van Derris, is men practisch het hele jaar gevrijwaard. De Provinciale Gezondheidsdiensten en de Coöperatieve Zuivelfabrieken helpen een handje mee met deze be strijding. In de Oostelijke provincies fijn reeds honderduizenden dieren met een dergelijke oplossing behan deld en de resultaten zijn prachtig. In Noord-Holland is het aantal be handelde dieren nog niet zo groot 38.000 dieren zijn hier in het afge lopen jaar behandeld. Over het ge hele land zal nu in de komende ja ren een intensieve actie worden ge roerd. Er zal regelmatig propaganda worden gemaakt en in de loop van het volgend jaar hoopt men klaar re komen met een filin. die dan in de winter zal worden gedraaid. Ef is een vijfja. nplan opgesteld en na afloop van deze periode verwacht men. dat Nederland vrij van de run derhorzel zal zijn. Eerste voorwaarde is echter dat de boeren het belang van deze bestrij dingsactie inzien en alle mogelijke medewerking verlenen. VADER VERMOORDT ZIJN KINDEREN Jean Martet. oud-secretaris van Cle- mcnceau. was ook een buitengewoon vruchtbaar romanschrijver. Hoe kunt U er genoegen in schep pen om al die verschillende personen uit te vinden, vroeg de Vader der Overwinning"? Waarop Jean Martet snedig op. merkte: Ze hebben het voordeel, da1 wanneer ze me niet meer bevallen, ik ze ook weer makkelijk uit de weg kan ruimen ZWARTE HANDEL Ik heb een uitgesproken hekel aan zwarte handel. Tk durf U met de hand op het haPt verklaren, dat ik me er niet aan bezondigd heb. Stekker nog. ik heb steeds m'n nakomelingen voor gehouden, dat het niet goed is om de zwarte handel te bedrijven. Het resultaat is echter niet groot geweest Dat heb ik tot mijn schande moeten ervaren toen een dezer dagen mijn dochtertje thuis kwam, kauwen de op een carameltoffee. Informaties deden het volgende aan het Ücht komen Ze had knikkers ge wonnen en die verkocht aan een vrien dinnetje. die minder fortuinlijk was ge weest. Voor het aldus verkregen geld had ze toffees gekocht Men zou tegen het geval ook bezwaren van opvoed kundige aard kunnen aanvoeren, maar het nader ingestelde onderzoek bracht nog ernstiger feiten aan het licht 2e had zes knikkers verkocht voor acht cent Terwijl het winkeltarief Is twin tig voor een dubbeltje, wat m.i. al aan de dure kant is Heb ik me de hele oorlog en daar na fatsoenlijk gehouden! Mede met het oog op het lichtend voorbeeld, dat ik mijn kinderen wilde geven. En zie daar het resultaat Ik kan weer opnieuw beginnen. En mijn dochter is woedend pp me. Want ze oordeelt niet zichzelf schuldig. ..Ze wou ze er toch immers voor kopen De haringvisserij is in October bui tengewoon goed geweest. Tot dusverre liep het niet erg en tot October was er aanzienlijk minder gevangen dan het vorig jaar. In de laatste maand werd echter zoveel buit gemaakt, dat het-totale resultaat nog een 17000 kant jes boven vorig jaar uitkwam. De vissers hadden zelfs geen tijd om de haringen te kaken. Ze ging zo de ton in. Onze vissers vangen deze haring met drijfnetten en vlak onder de En gels kust. Gelukkig, dat er voor de Engelsen ook nog een beetje over blijft, anders zou het voor die lui zijn om uit je vel te springen. O Naar aanleiding van de klachten die wij onlangs uitten over de te late bestelling van post. kregen we een schrijven van de heer S. die ons er op wijst, dat het publiek daar z*lf veel aan kan doen. Laat men voor&l letten op de tijd, waarop de laatste buslichting geschiedt en zijn post daar voor op de bus doen. Inderdaad is dat zo. Vooral als er correspondentie bij is, waar men haast mee heeft U dit noodzakelijk. De heer S. wijst er -verder nog op. dat personeelsgebrek mede oorzaek is, dat de tweede be stelling ten plattelande niet overal wordt doorgevoerd. Wij zouden zeg gen, laat men dan zorgen, als er weer werkloosheid komt, dat men er aan dacht aan schenkt Het is natuurlijk niet onze bdoeüng om de postbodes hun vrije Zaterdag middag of iets dergelijks af te ne men. We zijn voorstanders van prima arbeidsvoorwaarden. Maar ook een Zo goed mogelijke postbestelling gaat ons ter harte, al zijn we ons er van bewust dat we in Nederland gefn slecht figuur slaan. e O %et knoeien zit de mensen in het b'.oed. Zo lazen we, dat een fabrikant van koekkruiden in Meppel een ver oordeling heeft gekregen, omdat hij in de koekkruiden minder fijne din gen verwerkte. Er werd in gestopt aardappelstrooisel, weipoeder en cola Als argument voerde hy aan, dat hij te kort grondstoffen had .en al zijn klanten niet kon bedienen. Een rare methode! Wij dachten, dat vooral koekkruiden een zeer fijn aroma moes ten bezitten. Het komt er blijkbaar niet zo nauw op aan. Vijfhonderd gulden boete was het vonnis. Wij vinden het 'n koopje, voor al als men weet, dat aardappelstrooi sel nog schadelijk is voor de gezond heid. O De Eskimo's op Groenland kunnen de toekomst ook niet al te vrolijk te gemoet zien. Er schijnen grote hoe veelheden lood op Groenland aanwe zig te zyn en de Deense regering zal in het komende voorjaar een expeditie met tanks en vliegtuigen uitzenden. Nog wel niet met oorlogszuchtige be doelingen. Neen, men gebruikt deze hulpmiddelen alleen omdat het in Groenland nog bar is, wat het klL maat betreft. Worden er echter veel ontdekkin gen gedaan door deze espeditie, dan voorzien we. dat het met de rust van de Eskimo's wel spoedig gedaan zal zijn. Want dan zullen er ook nog wel weer anderen op af komen. Er is nL nog al gebrek aan lood. A-mc Eski mo's.! O De Amerikaanse industrie beleeft in de laatste maanden weer een gouden tijd. In Februari stond het er naar, dat de crisis zou komen, maar sedert dien valt er een geweldige opleving te bespeuren. In het derde kwartaal Voor de dertigste maal werd Zater dagmiddag op het Sparta-tcrrein te Rotterdam de wedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheids'oeker gespeeld. Het Nederlands elftal zegevierde met 31 over het Rotterdams elftal. Het Nederlands elftal, dat de volgende week te Antwerpen tegen België zal uitkomen, tijdens het spelen van het Wilhelmus. Engelands grootste landvliegtuig de 127 ton wegende acht motorige Bristol „Brabazon" is, wat de bouw betreft, thans gereed. Verwacht wordt, dat de proefvluchten in de komende lente ge houden kunnen worden. De „Brabazon" is ontworpen voor het vervoer zonder tussenlanding van honderd passagiers van Londen naar New-York. Deze non-stop vlucht maak< het meenemen van ongeveer 61.000 liter brandstof nodig. Een van de moeilijke vraagstukken die men had op te lossen, was het ontwerpen en beproeven van. een methode om langs mechanische weg de enorme roer-oppervlakken in be weging te brengen. Gedurende twee jaar is gewerkt aan twee systemen. waren de ontvangsten van de indu strie 8hoger dan in het tweede en zelfs 42% hoger dan in het derde kwartaal van het vorig jaar. Het zal in Amerika nog zo ver komen, dat men niet weet. wat men met zijn geld beginnen moet. Enfin, wij in Europa kunnen nog wel een milliard of wat gebruiken. Misschien dat er wel weer een tweede Marshall-plan wordt uit gebroed. Inmiddels zyn de huismoeders in Amerika niet zo bijster te spreken over de Amerikaanse industrie. Ze vinden het natuurlijk prachtig, dat de omzet zo veel groter wordt, maar de prijzeA van de verschillende pro ducten staan hen minder aan. Zou in deze ontstemming misschien de oorzaak te vinden zijn van de onverwachte overwinning van de De mocraten? Die voelen tensiotte altijd nog meer voor ingrijpen door de Overheid dan de Republikeinen. We zijn nieuwsgierig wat Truman docL nl, een hydraulisch en een electrisch. Het hydraulische systeem is toegepast tijdens vluchten vaa een „Lancaster bommenwerper en heeft daarbij ten volle voldaan. De unieke installatie der motoren, bestaande uit gekoppelde „Centaurus"- motoren, werd beproefd op een daar toe gebouwd vleugeigedeelte, dat de brandstof- en olie-leidingen bevatte nodig voor een prar motoren. De motoren op deze proef-vleugel heb ben gedurende bijna tweehonderd uur gedraaid sinds zij in November 1946 werden aangebracht. De electriciteit aan boord van „Brabazon" wordt geleverd door zes omvormers, die een capaciteit bezit ten, welke voldoende zou zijn om een kleine stad van stroom te voorzien. Tot dusverre is bijna 240 ki'ome<.et- kabel voor het geleiden der eli. ïci- teit in het vliegtuig aangebracht Franse humor De eerste opvoering van ,.Eta: de Siège". het nieuwe stuk van de jónge Franse philosoof. Albert Camin-. dat onlangs met buitengewoon succes werd opgevoerd te Parijs, is een brii- lante avond geworden, waarop ..hee) Parijs" aanwezigwas Heel wat geestige opmerkingen wer den er gemaakt gedurende de pauzes De volgende werd onlangs door een vriend van Jean Louis Barrault. de regisseur en voornaamste vertolker van het stuk, meegebracht naar Den Haag. Het is een enigzins bittere be kentenis van de grote filmspeeiste- Edwige Feuillere, die ais antwoord op een aanmerking van de decorateitr Christian Berard zei: Het grootste gebrek van vrouwen is te gelóven, dat zij er geen hebben. 2. Kappie zat net -rustig een zeekaart te bestuderen, toen na een harde tik de deur van zijn hut werd openge rukt en Professor Larifix en Signor Rivalen binnenstormden. „Aha! Signor Capitano!" riep Sig- nor RivaldL „Momento! Mijn Amigo. Proffessor Larifix U iets moeten ver tellen!" „Mijne hersenen zijn zeer geschokt door het haastig lopen", vertelde Pro fessor Larifix hijgend, „en mijn tyd is beperkt. Doch hier is een pakket. Wiit gij zo vriendelijk zijn dit naar de havenstad San Rico te vervoeren. 2éér belangrijk. Mijn collega's ver wachten U en zullen daar het pakket in ontvangst nemen!" „Maar...." begon Kappie, terwijl hy langzaam opstond. „Ik ga niet naar San Rico. Ik moet net de andere kant oh.... opoppop'. Een. stevige slag op zyn schouder deed Kappie weer in zyn stoel te recht komen. „Haha'. Signor Capitano". brulde Signor Rivaldi hartelijk. „Ik varreis met U mee. Ik betalen die onkosten- prijzen^ Heb gene zorgangsen! Alle gro con mio!" De maat, die in de deuropening hal staan luisteren kreeg op slag pijn aan zijn eksteroog. „Daar heb je de ellen de ai", dacht hij. FEUILLETON door XAVIER DE MONTEPIN 36). Het eerste wat Vaubaron, toen het licht werd, deed. was naar de deurwaarder gaan en hem zijn schuld betalen met drie der biljetten van duizend francs. Er kleeft bloed aan die bankbriefjes, antwoordde de deurwaarder, verblekende. Bloed! riep Vaubaron uit. Ja, zie zelf maar.... De werktuigkundige nam de briefjes op en sidderde op zijh beurt, toen hij grote, nog verse en ten halve uitgewiste rode vlekken op het zachte zijdeachtige pa pier vond. In het halfduister van de nacht had hij die vlekken niet gezien. 't Is waar. mompelde hij, dat is bloed. Wist gij het niet? Hoe zou ik dat geweten hebben? Hebt gij die briefjes, toen ge ze kreeg, dan niet nauwkeurig bekeken? Neen, oppervlakkig slechts. Daarenboven, het was half donker, toen ik ze ontving. Ah zo! sprak de deurwaarder, wiens gelaat een wantrouwende uitdrukking aannam. Die uitdrukking ontging Vaubaron niet. Hij begreep er Wwl is waar de juiste bedoeling niet van. maar toch gevoelde hij zich beledigd. Van wie hebt ge ze ontvangen? Waf gaat u dat aan, antwoordde de werktuigkun dige, op koele toon en enigszins boos. Het moet u vol doende zijn, dat ik ze heb. Gij hebt gelijk, wolkomen gelyk, sprak de deur waarder. Het gaat mij inderdaad niet aan. Terwijl hij dit zei, stond bij op en verwijderde zich met een zekere drift van Vaubaron. Ik moet u honderdvijfentwintig francs teruggeven, vervolgde hy, daar zijn zij. Uw dienaar, mijnheer Vau baron. Hij legde de betaalde som bij de processtukken neer en sloot de bankbriefjes in zijn kast. Toen Vaubaron weer buiten kwam, zag hij dat ie anders zo stille straat vol mensen was. Hij ging echter kalm naar boven en verteld# Martha wat hem deze nacht overkomen was en wat hij nu had gedaan. Opeens werd echter aan de deur geklopt en in de opening vertoonden zich de commissaris van politie en een twaalftal soldaten. Ik heb u enige vragen te doen, mijnheer! zei de commissaris. Gij heet Jean Vaubaron? Ja, mynheer. Uw beroep? Werktuigkundige. Zijt gij "huurder van deze woning? Ja, mijnheer. Zien uw ramen op de straat uit? Ja, mynheer. Er zijn er drie. Met balkons? Ja, mijnheer, Laat mij die ramen eens zien. De commissaris wilde zich naar de voorkamer bege ven en zijn metgezellen en de soldaten stelden zich in beweging, om hem te volgen. Mynheer, zei Vaubaron met gemakkelijk te be grijpen verlegenheid, ofschoon ik de reden van uw handelwijze niet begrijp, onderwerp ik er mij toch ge willig aan. Sta mij evenwel toe, u op te merken, dat mijn vrouw ziek is, en te bed ligt in de kamer, die gij wilt binnentreden. Goed mijnheer, sprak de commissaris. De wetten der menselijkheid zijn gelukkig wel verenigbaar met de plichten van mijn beroep. Slechts twee dezer heren zullen mij vergezellen. De soldaten kregen bevel om in de andere kamer en op de trap te blijven. De commissaris, de twee in het zwart geklede heren en Jean Vaubaron gingen gezamenlijk de kamer binnen. Martha, zeer verschrikt en bleek, hi#f «ieh half In haar bed op en wierp verwilderde blikken op de binnen komenden. De commissaris groette de jeugdige vrouw met eer biedig medelijden, doch sprak niet tot haar. Hij ging recht op het venster af, waarvan het balkon over het dak van het gebouw daarnaast uitstak. Hij deed het open, boog zich over de leuning van het balkon heen en zette gedurende een paar minuten zijn onderzoek voort. Daarop wenkte hij de beide anderen tot zich en sprak zacht enige woorden met hen. Alles is zo duidelijk als de dag, sprak hij einde lijk tot Jien; lk kan onmogelijk langer twijfelen. Het is duidelijk, antwoordden beiden. De commissaris wendde zich nu tot Vaubaron en vroeg hem: Mijnheer, z|Jt gij in staat, door geloofwaardig# getuigen te bewijzen, dat gij deze nacht, in gezelschap van goed bekend staande personen buiten dit huis hebt doorgebracht? Wel mijnheer, antwoordde Vaubaron ten hoogste verbaasd, ik zou dat in het geheel niet willen be weren. Gij zijt dus sinds gisterenavond hier in dit buis geweest? Ja, mijnheer, en ik heb het niet vóór heden morgen zeven uur verlaten. Mag ik u nu verzoeken mij te zeggen om welk# reden gij mij al die vragen hebt gedaan? (Word» vervolgd!.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3