Alkmaarse Openbare Leeszaal 40 jaar Waterleiding in de Wogmeer in gevaar? no. 5291 GELD K 2247-233 ARBEIDER Alkmaar - Parijs De Soete Soecker Overzichtelijke boekenexpositie Woensdag a.s. bestaat de Alkmaar- se Openbare Leeszaal veertig jaar Dit belangrijke feit zal niet onop gemerkt voorbijgaan. Een herden kingstentoonstelling is in een zaal van het gemeentemuseum ingericht die a.s. Woensdag geopend zal worden. De dag daarop gaat de ex positie open voor het publiek des middags 2 uur tot en met Zondag a.s. o "Wij waren reeds in de gelegenheid deze expositie van te voren te bewon deren. Bij de ingang is een historisch hoekje ingericht, waar belangrijke fei ten uit het leven van de veertigjarige leeszaal staan gememoreerd. Vitrines met oude Alkmaarse kronieken sluiten hierop direct aan. Aan de wand zijn enkele overzichtelijke beeldstatistie ken aangebracht, waaruit men op ge makkelijke wijze kan lezen, hoeveel boekwerken er zijn uitgereikt, hoeveel mensen een bezoek aan de leeszaal brachten en hoeveel leden er zijn in elk jaar van het bestaan van de jari ge instelling. Hieruit komt o.m. tot ui ting, dat de belangstelling voor de Openbare Leeszaal in de bezetting enorm is toegenomen Uiteraard is dit niet op hetzelfde peil gebleven, nu de mens ook- weer ruimschoots de be- schikking krijgt voor andere vormen van ontspanning Er zijn leerzame cij fers bij. In 1942 werden er 96 38? boeken uitgeleend en ;r. 63.739, Dat is natuurlijk een belangrijke ver mindering, maar tegenover het jaar 1939 slaat 1947 toch een heel behoor lijk figuur Verleden jaar telde deze instelling 2350 leden en er waren niet minder dan 23.103 bezoekers aan de leeszaal. De volgende stand, waarop het oog valt. blijkt een prijsvraag te zijn. Een aantal voorwerpen, ogenschijnlijk wil lekeurig gegroepeerd en genummerd van 1 tot en met 12, stellen boektitels voor van in het Nederlands uitgeko men of in onze taal vertaalde romans. Boeiende stands Boven de stand van de werken van auteurs uit Alkmaar en omgeving zijn een groot aantal foto's opgehangen van binnenlandse en buitenlandse au teurs. Apart gegroepeerd werden de foto's van mensen, die in deze streek belangrijke werken schreven. Wij merkten o.m. op A. Roland Holst, D Klomp, David Kouwenaar, Bertus Aaf- jes, Theo van der Wal, D L. Daalder Tweede Abonnements-concert in het „Gulden Vlies In tegenstelling met de vorige maal, was voor dit 2e abonnements-concert de belangstelling zeer groot. En voor wat de H.O.V. betreft is deze grote toeloop van muziekminnenden volko men verdiend. Verheugend is dat het jeugdige element domineerde. Wij hopen maar, dat het niet alleen „Palla-concert-bezoekers'* waren. AamU bij het volgende concert om te bewijzen, dat wij ongelijk hebben gehad zelfs de gedachte hieraan op te werpen. Komen wij tot de bespreking van het gebodene. Een „Egmont" Ouverture zoals slechts zeer goede orkesten onder des kundige leiding kunnen reproduceren. Dit houdt dus een welgemeend com pliment in voor Orkest en Dirigent Kees Hartvelt. Een technisch knap door Pierre Palla gespeeld pianoconcert, op. 54 van Ro- bert Schumann. Het orkest in begeleiding volkomen ingeleefd in de romantische sfeer, al Schuman's werken eigen. De solist daarentegen zonder enige nuancering. Zo hard als graniet. Het kwam ons voor dat de heer Palla niet bijzonder goed voorbereid was. Hij had overi gens de beschikking over een prach tige nieuwe Steinway-concertvleugel van de fa. Ypma. Pierre Palla had na de pauze met he „War schau-concert" van de En gelse componist Richard Addinssel dus heel wat goed te maken en hij heeft deze kans niet voorbij laten gaan. Markant gespeeld, het orkest op voerend tot een machtig geheel. Het publiek dwong enthousiast tot een toegift en dit kwam met een wals- paraphrase; vóór de pauze een But terfly-niemendalletje. Beide gevalle tjes meer kunstig, dan kunstzinnig. Reuze nummers voor een bonte-avond trein. Het hoogtepunt van de avond bracht ons George Bizet'- L'Arlésienne Suite No. 1. Ontroerend gespeeld deze in opzet begeleidende muziek rondom een drama. Prachtig solistisch werk van de orkest-musici. Aan het slot een onstuimige Farandole, zo brillant ein digend, dat bet publiek buiten zichzelf was van enthousiasme en staande een «vatie bracht aan Dirigent en Orkest leden voor het gebodene. G. N. en Victor van Vriesland. Ook werd voor de jeugdboeken een aparte plaats ingeruimd. Merkwaar- dij daarbij is de collectie van jeugd boeken uit de achttiende en negen tiende eeuw.. Onmiddellijk hiernaast vinden we een serie wetenschappelij ke boeken. Afzonderlijk werd nog een stand ingericht voor de boeken, die dit jaar door de leeszaal werden ver worven, Hiervan noteerden wij: Men- no ter Braaly Van oude en nieuwe Christenen, het zo juist door de ge meente Amsterdam bekroonde boek van mevr'. Annie Romein-Verschoor, Vaderland in de verte, van Kafka het Proces in een nieuwe Nederlandse vertaling en het bekende boek van Theoóore Plivier, Stallngrad. Maar rog is hiermede deze boeiende ten toonstelling niet ten einde. De reisver halen nemen een grote plaats in, even als de boeken over, door en voor de vrouw. Prachtig is een serie fraaie en zeer kleurige affiches, die nog een bijzondere charme aan het geheel ver leend. De tentoonstelling sluit met boe ben over kunst en werken met foto's over de historie van het Huis van Oranje. Tevens wordt nog een boekje van de tentoonstelling ingericht voor de verschijnselen der natuurlijke hi storie „Wat lezen de Alkmaarders voorna melijk?" vroegen wij. „Familieromans, streekromans, dok terromans en A. M. de Jong, de be langstelling voor de oorlogsroman neemt af," was het antwoord. Schaakclub D.O.S. DOS II speelde haar eerste compe titie-wedstrijd en wel tegen de Pion uit Venhuizen. Het werd voor DOS II een zware nederlaag. De uitslagen luidden: P. Obdam^-Kooiman 01 H. A. ScholtenJN. Zwagerman 10 T. AppelP.Mantel 01 L. GodijnC Vis 0—1 P. v. Hoven—J. S. Zwagerman /2 J. NijmanT. J. Burger 01 A. de BoerA. Burger 01 W. WoutersA. Balk 01 A. de RooyC Zwagerman 01 W.- A. v. Leeuwen—W. Koster 1—0 Alzo, een V/22»/2 nederlaag De volgende keer beter! De onderlinge competitie-uitslagen voor Groep I lui den: J MooySlikker 1—0 W. SpeetsR. Pranger 10 R v. WezepA. Nijman 1—0 BILJART-UITSLAGEN Stand C klasse op Zaterdag 13 Nov. Alcm. Victrix Driesprong Lindenhoek Z.E.KZ. De Waag Gekr. Valk Volharding Onder Ons 1883 8"$ 2.14 47 1632 650 2.51 37 1546 855 1.80 35 1848 862 2.14 32 1768 870 2.83 21 1229 636 1.93 18 919 514 1.78 14 1157 711 1.62 12 De Abdij te Middelburg met op de voorgrond het nog te herbouwen gedeel te. Op de achtergrond de reeds geres taureerde gebouwen met links de wo ning van de Commissaris der Koningi n in de.provincie Zeeland RAAD HENSBROEK De getallen betekenen resp. car. brt, gem pnt. Bergen I Zouaven I 11 Als scheidsrechter van Dalen uit A dam om precies 2 30 uur de elf tallen laat aanvangen, ontwikkelt er zich direct een snelle op en neer gaande strijd. Beide elftallen spelen snel en fors, doch fair. Na een strijd van plm. 20 minuten wordt de bal door de Ber- gen-achterhoede doorgespeeld op de vrij staande midvoor Poppelendam, die goed doorzet en op het juiste moment een mooie pass naar Brou wer geeft, die hieruit op fraaie wij ze weet te scoren 10. Tot de rust blijft Bergen een veld- meerderheid behouden maar gedoel punt wordt er niet meer. Deze eerste helft van de wedstrijd gaf een mooie strijd te zien met Bergen als iets sterkere. Als dè elftallen na de thee wederom in het veld verschijnen blijkt het dat Zouaven een harer spelers heeft ver vangen. Bij een direct na de rust opgezette aanVal van de Bergen-voorhoede trapt een der spelers van Zouaven na, dooh de scheidsrechter ontgaat deze overtreding en reageert ook niet op het vlaggen van de grensrechter. Deze speler van Zouaven zondigt zich nog enige malen aan ernstige over tredingen van de spelregels, doch doet dit op zulk een slinkse wijze, dat scheidsrechter van Dalen het niet ziet. Als tien minuten na de rust linksbuiten Hoogvorst wederom op unfaire wijze gevloerd wordt, kan de ze speler zich niet langer beheersen en trapt ook na. Dit natrappen ge schiedde echter niet op een slinkse wijze, maar gebeurde duidelijk als reactie op het herhaald unfaire op treden van de Zouaven.speler tegen hem, zodat scheidsrechter van Dalen het moest zien en Hoogvorst dan ook onverbiddelijk naar de kleedkamer verwees. Deze beslissing is reglemen tair natuurlijk volkomen juist, doch naar onze mening, het herhaald un faire spel van de Zouaven-speler in aanmerking nemende, een zeer zware straf. f{a dit onprettig voorval leek het ons dat de scheidsrechter er ge heel uit was en had het spel dan ook niet meer in handen. De ene onjuiste beslissing volgde op de andere en dat het spel hieron der zeer moest lijden is duidelijk. Dat de scheidsrechter de ene partij bij de andere voortrok is absoluut onjuist, partijdig was deze scheids rechter niet, maar het ontbrak hem aan capaciteiten om een snelle wed strijd als deze te leiden. De gelijk maker welke Zouaven tegen het met 10-man goed doorvechtende Bergen- elftal scoorde was voor keoper Jon kers onhoudbaar. Rest ons nog te vermelden dat de Bergen-spelers een goede wedstrijd speelden en de debutant, linksbuiten Hoogvorst, getoond heeft zijn plaats in het eerste elftal waard te zijn. EWqer luchtvaartclub BERGEN De Berger Luchtvaart Club hield dezer dagen weer haar jaarlijkse donateursavond in de Open bare Lagere School te Bergen. Voorzitter Groenewoud gaf in zijn openingswoord een beeld van de ac tiviteit van de Club gedurende het afgelopen seizoen. De BLC staat met haar 35 leden op de zevende plaats in de prestatie-competitie van de Kon. Ned. Ver. \-oor Luchtvaart. Voorts hield H. Miltenburg een le zing over de Convairliner, het nieuwe vliegtuigtype, waarvan de KLM er 12 besteld heeft en die zij vanaf Jan. a.s in dienst hoopt te nemen op he; Europese Luchtnet. Dit was voor de beschermheer van de Club, gezagvoerder v. Ulsen aan leiding om in een geestige speech het bestuur uit te nodigen voor een vliegtocht met dit hypermoderne toe stel. Een hartelijk applaus volgde op 'dit nobele aanbod. Het was Chris Ivangh, die na de pauze op de, van hem bekende interessante wijze over z'n raketexperimenten vertelde, waar mee hij zich al jaren bezig houdt Het muzikale gedeelte van de avond werd verzorgd door een orkestje, met vocale medewerking van „The Black Three", die met hun liedjes veel suc ces oogstten. Aan het slot van de avond bestond er nog gelegenheid om de zeer aar dig* ingerichte tentoonstelling van mo dellen te bezichtigen. Kerkrestauratii in Warmenhuizen subsidie WARMENHUIZEN Het bestuur van de Stichting tot restauratie van het Ned. Herv. Kerkgebouw te Warmen huizen, was een dezer dagen in ver gadering bijeen in de consistorieka mer onder voorzitterschap van de hee'' K. Wit. Uit de ingekomen stukken vermel den we de voornaamste en wel enige Missive's van ZB. de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen die mededeelde, dat het Rijk 60 pCt van de restauratiekosten zal bijdragen. Tegen viel de werkwijze van de ar chitect. Burgemeester Nolet zeide dat enige tijd geleden ,toen de Commissa ris der Koningin onze gemeente be zocht, hij onder de indruk was van het gebouw. Ds. Klein Wassink gaf ver volgens een uiteenzetting over de v erkwijze die thans voor het kerkbe stuur noodzakelijk is in verband met deze subsidie-verlening. De vergadering besloot voorts om de geschiedenis van deze oude kerk in druk uit te geven. Deze begint in de vroege middeleeuwen en eindigt in de tegenwoordige tijd. Het zal een fraai boekwerk worden met mooie band en verlucht met talrijke foto's en tex-ningen Indien men mede wilt steunen en een bedrag van tenminste t 10.op postrekening van de pen ningmeester. Notaris Pinxter, Schoörl dam no. 42606, stort krijgt men dit fraaie werk als herinnering toegezon den. Wil men 't boekwerk alleen heb ben dan moet men f 3 90 betalen. De oplage zal echter beperkt blijven zo dat spoedig bericht gewenst is Hierop kon de voorzitter sluiten on der dankzegging voor de aangename en vruchtbare besprekingen. krijgt Staatspensionnering ;GROET Zondag had een propa- ganda-vergadering plaats van de Bond voor Staatspensionnering. Na een kort openingswoord van de .voorzitter de heer R. Wognum was het woord aan de heer A. Greeuw .uit Heiloo. voorzitter van de Prov. Bond N.-Holland. Spr. wierp een terugblik op de strijd die de Bond nu een kleine 50 .jaar had gevoerd om even stil te staan bij de wetten van minister Talma en Aalberse. Uitvoerig lichtte spreker de noodwet Drees toe, die een groot stuk ouderdoms-misere had weggenomen. Met klem drong hij er op aan zich aan te sluiten omdat wij moeten zor gen dat deze noodwet verbeterd wordt en dan als wet in ons volksleven verankerd ligt. Het dilletanten-toneel van Schoorl voerde het blijspel op: „Je hebt het, of je hebt het niet". Voor de afdeling was het een suc cesvoile avond. Europese federalisten hebben ruzie Een gedeelte van de Britse dele gatie op het congres van de Europese Federalistische beweging, dat te Rome wordt gehouden, heeft tijdens de ple- kaire zitting de zaal verlaten, toen graaf Nicolo Carandini, leider der Italiaanse delegatie en voormalig am bassadeur te Londen, zeide: „Van En geland kon men in zijn speciale positie nooit verwachten, dat het voor 100% zich bij'een Federaal stelsel zou aan sluiten, omdat het dan slechts de ge- plaats Miss F. L. Josephy- vice-voor- Terwijl Continentaal Europa wel voor 100% -zich zou kunnen en moeten aansluiten, zou voor de Engelsen een speciaal stelsel van Federaal burger schap moeten bestaan". Tijdens graaf Carandin's woorden hadden herhaaldelijk interrupties plaats Miss F. L. Josephy, vice- voor zitster der Britse Federalistische be weging, een van de Britse afgevaar digden, die de zaal verlieten, ver klaarde naderhand: ..Wij gingen niet weg wegens de aard van Carandini's opmerkingen, doch omdat hij de voor geschreven tijd van 10 minuten over schreed. Enkele Nederlandse en Duit se afgevaardigden volgden ons". Kerktoren wordt gerestaureerd De raad der gemeente Hensbroek kwam Vrijdagmiddag onder voorzitter schap van burgemeester Kooiman in openbare vergadering bijeen. Voorzitter deelde mede dat de plan nen tot restauratie van de raadszaal nog geen definitieve vorm hebben aangenomen, doch zo spoedig mogelijk ter tafel gebracht zullen worden. Een verzoek van P. van Baar om een bijdrage in de kosten van vervoer van een kind dat de school te Spier dijk bezoekt werd toegestaan op i 75 voor het lopende jaar, zijnde de ko* ten voor het aanschaffen van een fiets en f 28 voor volgende jaren als dek king voor bet onderhoud der fiets. Verzoeken van P. Veul en P. Beers eveneens om bijdrage in de kosten van vervoer voor kinderen werden in afwachting van nadere informaties aangehouden. CONTRA P.W.B. Heta Prov. Waterleidingbedrijf gaf een berekening van de niet-rendabele aansluiting te Wogmeer. Een der be langhebbenden had een schrijven ge zonden, waarin mededeling werd ge daan dat men genegen is een gedeelte der kosten te dragen. De heer Den Das had met groot on behagen kennis van het schrijven ge nomen. Naar zijn mening kon ieder toch wel het minst denkbare recht op goed drinkwater laten gelden. Het PWB past in zijn huidige vorm niet meer in de tegenwoordife tijd, al dus spreker. Elders en voorheen dwong PWB uit hygiënisch oogpunt metde wef in de hand tot aansluiting Naar sprekers mening zouden hier geen bezwaren zijn als er villa's in- plaats van arbeiderswoningen moes ten. worden aangesloten. Voorzitter wilde belanghebbenden niet laten bijdragen en van gemeente wege volle medewerking verlenen. Mocht materiaalschaarste aansluiting voorshands onmogelijk maken, dan diende naar sprekers oordeel een nood kaan aan de weg te wofden gemaakt. Met alg. stemmen werd aldus besloten Voorzitter achtte dit een zeer mooi besluit. LET OP DE KLEINTJES De eigenaresse van een verbrande boerderij ter plaatse verzocht om vrij stelling van óe onverdiende straatbe lasting. Met de meeste bereidwillig heid werd deze verleend en wel tot een bedrag van f 1.65. Het Esperanto-Bureau verzocht de hulptaal in te voeren in het lesrooster van de o.l. school. Met voorzitter oor deelde de raad het gewen :l dat deze aangelegenheid aanhangig werd ge maakt bij de Ver. van Ned. Gemeen ten. De R.K. voetbalver. Sf. George te Spierdijk verzocht om subsidie. Goedgevonden werd dit punt, evenals meerdere subsidieaanvragen bij de begroting 1949 te behandelen. Het voorstel van B. en W. om de heer F. van Duin aante wijzen met inging van 1 Januari a.s. als leer kracht voor het v.g.l.o. werd aan vaard TORENRESTAURATI^ Voor het onderzoek van do bodeaa( gesteldheid ten behoeve van restauraf tie der kerktoren, werd f 170 gevar teerd. Tevens zal een verzoek aan <|f Provincie gerictht worden om subffc, die voor deze restauratie. Daar dit voor de gemeente voorde&KT ger kan zijn werden regelen vastg#»%' steld omtrent toepassing va nart. t der Woonruimte wet 1947. De subsidies voor de kinderfeesten ter gelegenheid van het R«geringsju bileum. etc. werd verhoogd van f 0 50 op f 0.50 Der lee.-'.lag. Bij de rondvraag informeer** de heef De Boer naar de wegbeplantlng doof het Hoogheemraadschap. Voorzitter deelde mede dat begin September voof de zoveelste maal een schrijven tot deze Instantie is gericht doch daar op tot zijn ontstemming tot op heden nog geen bericht Is ontvangen. Hierna volgde sluiting onder dank. DE GEVAARLIJKE CARMEN. Tijdens de derde acte van de opera Carmen, die te Pittsburg werd opge voerd, stak de zangeres miss Swart- hojjt de zanger Raoul Jobin van d# Metropolitan Opera per ongeluk met een dolk in de pols. Hoewel Jobin bloedende verwondingen opliep, speel de hij door. maar toen het doek aan het einde van de acte dicht ging, viel hij flauw. Dé 3800 aanwezigen, die zagen wat er gebeurde, bewaarden hun kalmte. Nadat Jobin nog de laatste acte ge zongen had, werd hij naar een zie kenhuis overgebracht, waar bleek, dat hij 5 dolksteken in zijn pols had opgelopen. Achteraf bleek dat miss Svor'hn-if b" ongeluk ««n echte dolk had gepakt in plaats van de houten, die zij anders gebruikte. HEER HU GO W AARD Geboren: Egbertus Jozef, z. v. N. d. v. H. Ydema e?i M. Noorj; Johannes z. v. V. Lammerts en R. v. d. Burg; Ondertrouwd: E Ursem. 28 j en Gregorius z. v. J. G. Paauw en M. M. Beerepoot: Christianus Maria d. A. Balder. Koornstra; Jacob z. v. A. Gootjes en A C. van Langen; Joost Nagelhout, nes z v. J. F. Riemersma en S. M. v. C. J Urnen en J. Schuit; Juriaan Groot en C M. Bos; Alida Hendrica P. C. Neefjes en A. Wijnker; Johan- Gerardus Theodorus Petrus z. v. 26 j. te Nibbixwoud en Johanna Doodeman, 21 j. Getrouwd: E. Ursem en A. C. van Langen. Ingekomen: C. Strooper; A. Schaafsma; S. Smit; K. Mandekoo- per de Brouwer; P. Koning; J. P. Groot: H. Kout; K. C. H. Kolf; K. Biersteker. Vertrokken: B. Dummer, naar Vlagtwedde, Hunnekemoer (Oost)f F. Ch. Hemmen, als voren; P. J. Klaver, Heiloo, Schuine Hondsbosse- laan 56: A. Ch. Schutte, Nieuwe Nïe- dorp, B 176; A. W. Schutte, als vo ren; P. P. Konijn, Assendelft, Kui perstraat 48 II; M. Bot, Venray, Ch. Ruysstr. Nw. 5; C. H. Burggraaf, Zeist, Boulevard 2; A. Stuurman, Sijbecarspel B 82; M. Barth, Rotter dam, Schiekade 19; M. Gr rot, Koe dijk, Boven we? D 6; C. G. Smr.ige, Alkmaar, Oosterstr. 6; A. J. Klaver, Aspendelft. J. Everisenslr 86; J. (3. j Fren'.r-v. 1 h-r->io»,f. Ga; J Bier- s «ker, A-.dit-. Kleing» »w 104; J. Geboren: HAN en PETER J. H. Scheuerman G. Scheuerman- Kleimeer Gonny Rembrandtstraat 74, Alkmaar Tijdelijk: Centr. Ziekenhuis. Heden overleed na een langdurige ziekte onze lieve Man, Vader, Behuwd- en GrootVader MAARTEN ZEEGERS in de ouderdom van 70 jaren en 10 maanden. Sint Pancras, A. Zeegers-Vriesman N. Zeegers S. Zeegers Heiloo, A. Visser-Zeegers R. Visser Alma Anne, Jan St. Pancras, 15 Nov. 1948 De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Donderdag 18 Nov. n.m. 2 uur op de Nieuwe Begraafplaats te Sint Pancras. Te koop gevraagd: EEN WOONHUIS in Heiloo. Br. onder No. 350 Adv.-Bur, Avis, Heiloo. Het Bestuur van het Alge meen Afdelings Ziekenfonds „Alkmaar en Omstreken deelt hierdoor mede. dat als deelnemer-huisarts zijn toe getreden de heren: H. C. A. Koppejan Oudegrachj 186. Alkmaar en C. J. Poortvliet Egmonderstraa, 16, Alkmaar De verzekerden ingeschreven bij de praktijken, waarin deze artsen werkzaam zijn, worden er opmerkzaam op gemaakt, dat zij gedurende 14 dagen het recht hebben van huisarts te veranderen. Zij, die van dit recht geen gebruik maken, blijven in geschreven ten name van bovengenoemde artsen. TELEFONISCH AANGESLOTEN A. J. Overdijk Breedstraat 49 Handel in Piano's, Orgels - Stemmen en repareren. verkrijgbaar zon der borg, voor alle doeleinden, door ons spaar, crediefsysteem Vraagt in lichtingen. „Samenwerking" Verstolkstr. 31, Leeuwarden. TELEFONISCH AANGESLOTEN onder nr. A. PLAKMAN ElectrJsche bakkerij Keinsmcrbrug Schagerbrug Gevraagd een die goed kan ploegen Adres: Jb. GRIN Westerweg, Nieuwe Niedorp. de zon in de lente... Ples-Payglop op Uw verloving®, feestI (met of tonder Inlevering^ ven oud goud.) vtut psbu/dn& ALKMAAR TEL 381» Deze afstand hebben wij geprodu ceerd aan speculaaspoppen. DU jaar halen wij MARSEILLE Maar dit komt dan ook. omdat onze speculaas wereld beroemd is

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4