N.HOLLANDSE PERS 19*5 5' JAARGANG N" 1386 DONDERDAG 18 NOV. 194S „Heropgericht Reich vormt geen bolwerk tegen Moskou" Thans zwaardere straffen geëist in Bondowoso-affaire Straf voor eenheden die het bestand schenden Vrijheid Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand ƒ8.05 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Vtrantw. rtdacteurs J, y. Zoontn Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971' De Gaulle laakt geallieerde politiek Generaal De Gaulle beeft op een persconferentie, die door 250 Franse en buitenlandse journalisten werd bij gewoond, verklaard, dat ,.öe Anglo- Amerikanen een Duits rijk'willen her oprichten". dit in antwoord op een vraag naar zijn mening omtrent de be sluiten over de steenkool en staalindus trie van het Ruhrgebied i»Ik weet, al dus zeide hij verder, dat men aan An gelsaksische zijde denkt, dat een her opgericht Reich tegen de Sovjet-Unie aou zijn. Men neemt een groot risico Hitier kwam zonder enige moeilijk heid tot een overeenkomst met de Sovjet-Unie". „Ik weet, dat bet moeilijk is Euro pa te begrijpen, wanneer men slechts vofii enige tijd in Europa vertoeft en al die problemen beziet van Frank fort Ait, met baantjesjagers en men sen van simpele geest in zijn omge ving". Marshall-plan - niet tot elke prijs „Men heeft ons gezegd", aldus de generaal, die volgens politieke waar nemers de „coming man" van Frank rijk is, „dat, wanneer wij niet met de politiek ten aanzien van het Ruhrge- bied instemmen, het Plan-Marshall in het geding zal worden gebracht. Wij hebben eeuwenlang geleefd zonder een plan-Marshall. Ik heb het" plan- Marshall toegejuicht en wij steunen het, doch op één voorwaarde: dat bet ons niet het lot van Frankrijk en van Europa doet opofferen terwille van onmiddellijke voordelen. De verdediging van continentaal Europa zou naar de mening van De Cautie niet in Engeland haar middel punt móeten krijgen^ De verdediging van Europa is voor alles de verdé diging van Frankrijk. Een journalist vroeg: ..oordeelt 'gij de ontbinding van de communistische partij de eerste en noodzakelijke voor waarde voor het Frans herstel?" „Neen" zei de generaal, maar ter verduicV ng voegde hij èr aan toe „doch indien het bewezen is dat Som migen, tot welke partü zij ook behoren voor het buitenland werken dat ons bedreigt, dienen alle middelen, zon der uitzondering te worden aangewend om zulks te verhinderen". De Gaulle-Franco Als antwoord op een vraag betreffen de het weren van Spanje bij de verde- i«ii[!!iit;;!inii'!!giiiiiiiilmiiiniriiiiiwiiiiiiiiimi)iMiinBiiiiiiiffmniimliiïS Wie is De Gaulle's vriend? Het Sovjet-Duitse nieuwsagentschap Telepress meldt uit Berlijn, dat de Am. minister van Defensie Forrestal aan de Am. militaire gouverneur in Duitsland, fcén. Clay, opdracht heeft gegeven een aanzienlijke hoeveelheid wapens en munitie ter beschikking van De Gaulle te stellen. Zo zouden 10.000 tommyguns en geweren, 1000 machinegeweren, 10000 revolvers, 60.000 handgranaten en 5 millioen pa tronen voor De Gaulle in Straatsburg zijn aangekomen. De reizende Europese vertegenwoor diger van de American Federation of Labour, Irving Brown, heeft ongeveer tezelfdertijd verklaard, daf de Franse communisten gaarne generaal De Gaulle aan de macht zouden zien ko men. omdat zijn politiek ten opzichte van Duitsland gelijk zou zijn aan die van de communisten. Met De Gaulle in Frankrijk aan dc macht, aldus Brown, zou de Duitse economie neer gedrukt worden tot op een peil, waar bij het economisch herstel van West- Europa tot stilstand zou komen. Eieren per 1 Januari van de bon Min. Mamholt heeft in zijn repliek bij de behandeling van de landbouw begroting in de Tweede Kamer over de recente besluiten ta.v. de bodem- politiek betoogd, dat er meer dan van een nieuwe koers sprake is van een aanpassing aan de gewijzigde omstan digheden. Zonder prijsvaststelling tracht de regering o.m. de prijzen van melk. vlees en eieren goed in de hand te krijgen. Wat de eieren betreft, het ligt in de bedoeling de distributie er van op 1 Januari a.s op te heffen. Bij de debatten, had ir. Vondeling <PvdA) drie moties ingediend, waar in hij o.m. vroeg om een enigszins lager prijspeil voor consumptie aard appelen en een voortzetting van een krachtige leiding der overheid t.a v de bodemproductie en prijsvorming. Deze laatste motie trok hij na de be antwoording door min. Mansholt, in. MOTORSCHIP GEZONKEN In de nacht van Dinsdag op Woensdag is het Nederlan-ise motorschip „Quo Vadis" buiten de mond van de Theems gezonken. Alle opvarenden zijn •e- ed. Geldig tot Donderdagavond MEER WIND Aanvankelijk op de meeste plaatsen nevel of mist Wind tussen Zuid en Zuid-West, aan de kust geleidelijk to- remend tot krachtig of hard Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige fegen of motregen. Nog iets zachter diging van West-Europa verklaarde De Gaulle: „Het zou belachelijk zijn uit principe ja te antwoorden, terwijl zo de oorlog uitbreekt, er geen enkel middel is waardoor dit land bij de verdediging van Europa kan worden geweerd". Albarda, Bruins Slot en Kerstens Ned. driemanschap voor Eur. Assemblée? Tijdens een vergadering van de Ne derlandse Raad van de „Europese Be weging", welke gistermiddag .n de Weeskamer van het Binnenhof werd geïnstalleerd, zeide de voorzitter van het initiatief-comité, de heer P. A Kerstens ,dat dezer dagen een mini- steriëel besluit kan woraen verwacht, dat de heren ir. J. W. Albarda, staats» raad en oud-minister van Waterstaat, dr. J. Bruins Slot, hoofdredacteur van „Trouw" en P. A. Kerstens, oud-mi nister van Handel, Nijverheid Scheepvaart, zijn aangewezen Neder land te vertegenwoordigen op de ver gadering van het comité tot voorbe reiding van een „Europese Assem blée" in Parijs op Donderdag 25 No vember a.s. LONDENSE POLITIE AAN HET SCHATGRAVEN In het lioht van schijnwerpers heeft de Londense politie in de nacht van Dinsdag op Woensdag in een tuin in een der Oostelijke voorsteden van Londen een hoeveelheid diamanten ter waarde van 100000 gulden opgegra ven, *die naar men meent, afkomstig is van een roof .die drie jaar geleden werd gepleegd. Voor Evatt en Lie nul op het request Engeland, Frankrijk en Amerika hebben thans ook geantwoord op de stap van Evatt en Ue inzake de kwes- re-Berlijn. De drie landen maken duidelijk, aai besprekingen met de Sovjet-Unie over een regeling van het gehele Duit se probleem door hen worden gewenst maar niet, vóórdat de Berlijnse blokkade is opgeheven. „46 mensen stikten in spoorwagons In fel requisitoir mentaliteit gehekeld van „cadaverdiscipline ning hield met het feit, dat het hier De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te Batavia con cludeerde gisterochtend in de Bondo- wosozaak slechts ten aanzien van één beklaagde tot bevestiging van het von nis van de Zeekrijgsraad, nj. voor wat betreft de vrijspraak van de ser geant-majoor B. J. van Lier. Tegen alle door dc Zeekrijgsraad vrijgespro- kenen eiste hij gevangenisstraffen, va riërende'van 2 tot 6 maanden en tegen de sergeant-majoor A. D. Jippes de enige der beklaagden die door de Zee krijgsraad tot een maand was veroor deeld 4 maanden gevangenisstraf. Zo zelfs bij de Jappen niet De advocaat-fiscaal zeide in zijn re quisitoir: „De geschiedenis van het do- dentransport BondowosoSoerabaja, kortweg de Bondowoso-affaire ge noemd, dat aan 46 gevangenen het le ven heeft gekost, is zonder twijfel een zwarte bladzijde in de historie van het Ned. Indische leger in hef algemeen en van de roariniersbrigade in het bij zonder". De advocaat-fiscaal noemde de wijze waarop het transport was geregeld en vervoerd, „catasprophaal" en zeide, tot zijn spijt te moeten constateren, dat in dit geval een vergelijking met de me thoden van het Japanse leger niet ten gunste van het Nederlandse leger uit valt! Hij constateerde als vaststaand, dat, indien de regeling van het trans port en de invoering ervan tot Soe rabaja in handen van één man was geweest met het zelfde resultaat, er stellig geen rechter zou zijn geweest, die hierover niet zijn scherpste afkeu ring zou hebben uitgesproken en een gevoelige zo niet de maximumstraf zou hebben opgelegd. Het feit, dat in dit geval de verrichtingen over een aantal schijven hebben gelopen, doet in beginsel niets af aan de aansprake lijkheid. Het bad de advocaat-fiscaal getrof fen, niet alleen in de uitlatingen van alle beklaagden; doch ook in de ver schillende vonnissen van de Krijgs raad, dat men de zaak teveel ziet als of het een zending geweren of patro nen betrof, doch geen ogenblik reke- ging om een groot aantal mensen. Afschuifsysteem Het is zo gegaan: bekl. Zandman meende, dat bekl. Gits een en ander zou regelen, bekl. Gits meende, dat bekl. Jippes vanzelfsprekend zou be grijpen, dat er gelucht moest worden, bekl. Vaij den Dorpe meende, dat bekl Gits wel de nodige orders geven zou, bekl. Jippes en Van Lier redeneerden dat over het openen van de deuren niets was gezegd, zodat deze tot het einde van de reis gesloten zijn geblé ven. De schildwachten hebben zich strikt aan de orders gehouden en fco kwam inderdaad het zeer bittere einde met als resultaat 46 doden, aldus de advocaat-fiscaal, die aan het begin van zyn requisitoir had gesproken van „cadaverdiscipline" van de korpo raals en manschappen. Dat naast hun fouten een „belangrijke beleidsfout" van de hogere leiding staat, was voor de advocaat-fiscaal een reden om niet de maximumstraf te eisen. De zwaarste straf werd gejist egen de 1ste luitenant Van den Dorpe: tegen de 1ste luienant Van den Dorre Dat een Nederlandse vrouw een baby ter wereld brengt, is niet zo'n uit zonderlijke gebeurtenis. Als zij echter Eiisabeth heet ,op dezelfde datum in het huwelijk trad als prinses Eiisabeth van Engeland, namelijk op 20 November, en dan haar baby op dezelfde dag wordt geboren als het nieu we prinsje, dan wordt de zaak wel zeer merkwaardig. Dit overkwam Eii sabeth van der Veen, die op 20 November 1947 in het huwelijk trad met Romke Postma. En Zondag j.1. werd hun dochtertje Janke geboren, in hun •woning te Veenwouden (gem. Dantumadeel). Hatta maant Rep, leger tot orde „Overleg met Stikker nuttig, doch Batavia vertroebelt de sfeer" In een rede voor radio-Djokja deed de Republikeinse eerste minister, Mohammad Hatta, gisteravond een beroep op het leger en de politie om hun plicht te vervullen. Hij verklaarde met nadruk, dat 3e le gereenheden aan de status-quo- lijn ernstig zullen worden gestraft, indien zij bestandsschendingen ple gen Met betrekking tot de besprekingen met minister Stikker verklaarde Hatta, dat deze nuttig waren geweest, doch dat de sfeer wordt verslechterd door ,3atavia", waarbij hij speciaal noem de de berichten van de Dienst Leger- contacten. Hij zeide verder o.m. „Wij zullen ons verdedigen indien wij wor den aangevallen, doch indien wij niet worden aangevallen moeten tfrij ons aan onze beloften houden". Samenwerking Hij verklaarde voorts nog, dat hij samenwerking wenst met de federa listen en dat het „belachelijk is te spreken over marionettenregeringen", omdat „wij één doel voor ogen hebben, namelijk vrijheid voor geheel Indo nesië", „Er dient geen antithese te bestaan tussen ons en de federalisten, doch een synthese en wij moeten ge- zamenlijk streven naar het bereiken van het doel op één Januari 1949". De oorzaken van het lijden van het volk zijn volgens Hatta ten eerste de Nederlandse blokkade, vervolgens de BAKKERS PROTESTEREN De Nederlandse bakkersbond heeft bij min. Mansholt geprotesteerd tegen het vrij geven van krenten en rozij nen, De bakkers vrezen dat deze vruchten alle de zwarte weg zullen gaan bewandelen tot nadeel van klant en bonafide bakker. affaire-Madioen en ten derde de lang durige droogte, waardoor de oogsten mislukten. Hij deed een beroep op de boeren en ae jongeren -om de een heid te herstèllen. Terreur-recordweek De Dienst Legercont&cten meldt uit Batavia dat in de week van 10 tan. 16 November er een groter aantal ter reurdaden heeft plaatsgevonden dan in enige andere week sedert de Ren- ville-overeenkomst werd gesloten. Er waren op Java dez« week om. 73 rampokpartijen, 50 beschietingen van patrouilles en 43 moordaanslagen op ambtenaren en bevolking. GHESTEM VELOOR DAMPART1J TEGEN v. d. STAAY Gisteravond werden in de Dieren tuin in Den Haag de panen van de 5e ronöe om het wereldkampioen schap dammen gespeeld. De uitslagen luiden: Chiland, Fr.—Post, Fr. 20; Verpoest B-Roozenburg, Ned. 0—2; Ghestem, Fr.—v. d- Staay, Ned. 02; Perot, Fr. —Keiler, Ned. 0—2; Rostan Zw. La ros. Ned. 02 Ghestem verloor zijn partij tegen v. d. Staay door tijdsoverschrijding. Roo zenburg leidt nu met 10 punten; Kei ler heeft er 8. Verpoest 6 WAT LANGER- WINKELEN Met het oog op de Sinterklaas en Kerstinkopen mog§n de winkels van 1 t.m. 4 en van 22 t.m. 23 Dec. a.s. tot 8 uur geopend zijn. Het wetsontwerp op de bedrijfsorgaai» satie heeft vele gemoederen in bew#* ging gebracht. Vooral in de kringen der ondernemers laat men zich ni«f onbetuigd en probeert men zich va» zo groot mogelijke invloed op de gang van zaken te verzekeren. Helaas heeJYf er in de partijen die aan de regering deelnemen geen volstrekte eensten»* migheid en is er met name tusae* de KVP en de PvdA een diepgaand meningsverschil over do vraag, of 4ê voorzitter der nieuwe organen door 49 Kroon, d.w.z. de regering zal worde» aangewezen uit kringen buiten df werkgevers- en werknemersorganisa* ties om, of dat deze voorzitter zal worden aangewezen door de werkge versorganisatie. We kunnen ons voorstellen, dat da industriëlen alles op alles zullen zette» om deze belangrijke functie te ver* overen. Een andere vraag is echteïy of het gelukkig zou zijn, indien ze at in slagen. Wij menen deze vraag ont kennend te moeten beantwoorden. Het streven van de ondernemers is r op het algemeen op gericht om ten aanzien van -de productie de groot»! mogelijke vrijheid te behouden. Be grijpelijk Niemand ligt graag aaa banden .Niemand volgt graag gegeven bevelen op. Maar dit geldt niet al leen voor de ondernemers. Dit geldt voor alle individuen, die t» samen de staat vormen. Des te ingewikkel* der het economische leven van da maatschappij wordt, des te ingrijpen der zullen de staatsbemoeiingen moeten worden. Hoe onaange naam het ook is Ht beste wordt dit gedeniv rd door de ellendige misère, die we op het ogenblik nog meemaken met de textiel. Veel te veel heeft de overheid hier de zaak op zijn beloop gelaten. Misschien i8 bet moeilijk geweest om maatregelen tegen de textielfabrikan ten te nemen. De heren beschikken over een grote macht En ae hebbe» geproduceerd die goederen waaraan -het meeste werd verdiend. Niet waar het meeste gebrek aan was Utilitygoederen? Er is een poging la het werk gesteld om ze In grote boe veelheden te» laten vervaardigen. Heeft u er veel van gemerkt? Wij niet. Hef schijnt, dat er opnieuw een poging zal worden gedaan, om op korte ter mijn te komen tot het vervaardigen van die kledingen onderkleding. w.-<»r aan het grootste gebrek ls. Of er "**1 van zal komen? Wij wachten het gela ten af. Vee] vertrouwen hebben we er niet'in. Het is echter duidelijk dat men he| niet aan de ondernemers alleen ka» overlaten, uit te maken wat ze zullen produceren Hierover moeten ook da arbeiders kunnen meespreken. Ea niet alleen de arbeiders- De verbrui kers zelf hebben er het grootst be lang bij dat ze wat te zeggen krijgen. En dan de Middenstand, die er voo* moet zorgen, dat de goederen onder het publiek komen. Productie en fa bricage is niet langer uitsluitend een zaak van enkelen. De vrijheid voert hier tot ongebondenheid, welke met behoeften van het volk te weinig re kening houdt Daarom hopen wij, daf tot voorzitters van de nieuw In te stellen organen mensen zullen worden benoemd, die rekening zullen houden met de behoeften van allen. De bij de CGT aangesïbten Franse havenarbeiders zullen Maandag a.s. 't werk neerleggen, zo heeft het bestuur van de afdeling havenarbeiders van de CGT besloten. De staking zal van onbepaalde duur zijn. Gerrit de Kraai blies niet de kraaienmars Zaterdag Jl. staken Hans Kaari en de zijnen van Gilbraltar naar Tanger over. De overtocht had onze landge noten nogal wat hoofdbrekens gekost: het vervoer van jeep en aanhangwa gen kostte namelijk alleen al 12 pond. Maar de directeur, van de Embassyclub te Gilbraltar stelde hen voor, hun op treden niet met een honorarium te belonen, maar het transport van de jeep en de aanhangwagen naar Tanger voor zijn rekening te nemen. Dit voorstel werd natuurlijk grif aanvaard. En de directie van de stoom vaartmaatschappij die de dienst op Tanger onderhoudt, had inmiddels van Kaart's reis vernomen en bood toen onze sportieve landgenoten aan, hun overtocht voor haar rekening te nemen. En last but not least: tegen alle ver wachtingen in. is Gerrit de Kreai herstellende Wel is de vogel nog zeer zwak, maar de tochtgenoten zijn bui tengewoon verheugd, dat hun trouwe metgezel het leven gered heeft KARDINAAL VON PREYS1NG BUITEN GEVAAR Kardinaal Von Preysing, de Rooms- Kathoheke bisschop van Berlijn, die 23 October j.1. door een beroerte werd getroffen en sindsdien in het St. Do- minicus Ziekenhuis werd verpleegd, is volgens recente berichten buiten levensgevaar. 1ERLANDS LAATSTE BAND MET BRITSE KROON VERBROKEN In een zeer korte behandeling heeft het parlement van Eire met algemene stemmen de wet aangenomen, waarbij Eire tot een republiek wordt verklaard die niet meer met de Britse kroon verbonden is. PRINSES WILHELMINA DANKT Prinses Wilhelmina heeft aan de commissarissen der Koningin in alle provincies een door haar persoonlijk ondertekend schrijven doen toekomen waarin zij bedankt voor „de talloze gelukwensen die mij uif bijna alle gemeenten van het land hebben be reikt, ter gelegenheid van mijn ver jaardag en mijn regeringsjubileum". EEN DRIELING OP HAAR VERJAARDAG In het St. Carolus BoTroroeus zieken huis in Den Bosch heeft mevr. Van der Pol-van den Oever uit Zaltbom- mei gisteren het leven geschonken aan een drieling, allen meisjes De kinderen wegen resp. 3 pond en 450 gram, 4 pond en 120 gram en 4 pond en 330 gram. Op dezelfde dag werd de moeder 38 jaar. Het gezin bestaat thans uit 5 kinderen. Moeder en de drie pasgeborenen maken het goed. onze klein* tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1