Abrahams Vrouwen HERDENKING 40-JARIG BESTAAN OPENBARE LEESZAAL Langedijk in de koolhalerstijd Amsterdams toneel mei Volgens Gordon Daviot ,de schrij- ypr van dit stuk, moet het een come- die ïiju. Naar onze mening is het ge geven echter te dramatisch en grijpt diep om met deze eenzijdige bena ming te kunnen volstaan. Ongetwij feld is gewerkt met komische effec ten. waaraan vooral de rol van Milcah rijk was, terwijl ook sommige uitin gen. waarin algemeen menselijke zwakheden zonder enige terughou ding aan de kaak werden gesteld, in die geest werkten. Dat het een mo derne versie van het oude Bijbelver baal zou zijn, is niet bepaald juist gesteld. Wel wordt aangetoond, hoe de grote gedachten van alle tijden dezelfde zijn, terwijl de reacties van de mens en de drijfveren tot zijn da den vroeger en nu niet zoveel ver schillen. Enkele werkelijk modern aandoende zinsneden, vooral in de eerste taferelen waren minder op zijn plaats en stoorden de harmonie. Ook de taal in deze taferelen was minder verfijnd dan in het verdere verloop van het stuk. Het is het bekende verhaal van Sara. de geliefde vrouw van Abraham die hem echter geen kinderen vermag te schenken. Als hij gehoor geeft aan de roepstem ,dle hem het beloofde land voor hem, zijn kinderen en kindskinderen in uitzicht stelt, volgt zij hem in liefde, maar zonder geloof en vertrouwen in deze stem. De be lofte gaat in vervulling voor Abra ham die vertrouwt, maar Sara heeft geen vertrouwen en in haar ongeduld en wanhoop wijst zij haar beminde 3lavin Hagar aan als haar plaatsver vangster. Dan blijkt hoe zij zich ver gist heeft in dit trotse kind, dat alleen uit is op eigen belang en dat haar steeds meer gaat benijden en haten Totdat een wijze briefschrijver Sara aantoont waarin deze tekort is ge schoten en haar een zoon voorspel? als zij het vertrouwen in de belofte, als zij haar eigen God zal kunnen vinden. De voorspelling gaat in ver vulling en het conflict tussen de twee Vrouwen wordt steeds scherper, totdat Hagar het leven van Sara's kind op he- spel zet en zij met haar zoon ïsmaël wordt verbannen. In zes boeiende taferelen voerde het Amsterdams Toneelgezelschap on der regie van Louis Saalborn en in kleurige rijke C03tumes. verzorgd door Marie Sternheim dit brok werkelijk leven van alle tijden Woensdagavond Slechthorenden bijeen Dinsdag was het weer een genotvol le avond voor de leden van de Ver. tot bevordering van de belangen van Slechthorenden. Met een hartelijk welkom opende de vice-voorzitter «e heer Veitkamp, de druk bèzochte bijeenkomst. In het bij zonder heette hij de oud-voorzitter de beer Winter welkom, die na zeer lange tijd verhinderd te zijn geweest weer met zijn vrouw aanwezig was. Spontaan werd het bondslied ^zon gen en het een en ander besproken O.a. over de volgende bijeenkomst die in het teken van Kerstmis komt. Voor het laatst waren de en mevr. Van Rijk tegenwoordig. De leden heben via de groepstele- foon nog kunnen genieten van de vro lijke walsen welke mevr. v. Rijk op de piano speelde en waarbij enkele leden zelfs een dansje waagden. Mej. Beets, declamatrice .ontkwam er niet aan. het een en ander voor te dragen en om beurten met de heer Winter werden enige kostelijke liedjes en ver zen ten gehore gebracht. Ook onder de slechthorenden waren enkele leden die liedjes ten beste gaven en ondanks het afscheid van de hr. en mevr. van Rijk was het 'n feestelijke avond, die de leden lang in herinnering zal blij ven. Ieder ging dan ook zeer voldaan huiswaarts. VROUWENBOND De vrouwenbond van de Partij van de Arbeid afd. Alkmaar belegt op Maandag 22 November een feestelijke vrouwenbijeenkomst, ook mannen zijn welkom, des avonds om 20 uur in het Wapen van Heemskerk, aan de Breed- straat. Medewerking verleend „De Stem des Volks". Spreekster mevr. Hille Kalsbeek, opvoering van het toneel stukje „Een beetje goede wil". Kaarten verkrijgbaar bij de wijk- hoofden en de3 avonds aan de zaal. BESMETTELIJKE ZIEKTEN In de week van 31 October t.m. 6 November 1948 deden zich in onze om geving de volgende gevallen van be smettelijke ziekte voor: te Alkmaar 1 geval van roodvonk en drie gevallen \ran malaria: te Sint Pancras 1 geval van malaria. RAADSVERGADERING Het ligt in de bedoeling van de Burgemeester een rr.artsvergadering te beleggen tegen Donderdag 25 Novem ber a.s. te 14 uur. in het Gulden Vlies ten tonele. Loudy Nijhof speelde behalve misschien in de eerste scènes een werkelijk vorste lijke Sara, terwijl Louis Saalborn als Abraham een prachtige creatie gaf. Maar ook 'Mies Hagens als Hagar met haar sierlijke, katachtige manieren en Leo Hensbergen als de trouwe, begrij pende Larsa troffen wel prachtig de goed toon en het juiste gebaar. Robert de Vries als Lot was niet zo over tuigend, maar Marie Hamel speelde zeer verdienstelijk de ijdele praatzie ke Milcah. Al met al dus een belangwekkende avond van hoogstaand spel, wat, te oordelen naar het langdurig applaus, wel gewaardeerd werd. O Collectanten voor Sint Nicolaas Voor de op Zaterdag 20 November a.s. te houden collecte voor het Sin terklaasfeest van de Openbare Lagere en Kleuterscholen worden nog enkele collectanten gevraagd. Men weet: het is voor een goed doel! Zorg dat de Sint zich dit jaar niet over een tekort aan collectanten te beklagen heeft! Men kan zich opgeven bij de vol gende adressen: Mej. A. Holle. Vrouwensraat 1. De heer K. Oudes, Geestersingel 31. De heer D. Borst, Fr. Halsstraat 32. „De Speelwagen" van November hebben we weer met buitengewoon veel plezier gelezen, 't Wordt zo lang zamerhand een redactionele strijd wie he» aantrekkelijke maandblad het eerst zal gaan bestuderen waarmee dan bereikt wordt, dat de gelukkige zich enkele uren niet laat horen. Een greep uit de inhoud? Allereerst dan enkele fraaie foto's van de oude gehumaniseerde) volkssport katknup pelen in Hoogwoud van Joh. Kuiper en één van burgemeester Breebaart zelf: de jeugd met de keuvels op 11 November. Een andere voortreffelijke illustratie is die van een oud, Andijks interieur, waarbij men op een schilde rij zelfs Potters beroemde stier ont dekt! Kapelaan Voets schreef een zeer in-' teressant artik"l over oude testamen ten. de reis per „caricle" van de Rijp naar Texel wordt vervolgd met een beschrijving van het schone eiland, de heer Lütjeharms uit Schagen vertelde; 't een en ander uit de geschiedenis van Haringhuizens fraaie kerkje en zo is er nog veel. héél veel meer. Iedere maand wordt men wejr gé-; troffen door de buitengewoon goede; typografische verzorging, welke dit maandblad geniet. Een volledige jaar gang (waarvoor men een band kan krijgen) is een rijk bez Ontwikkeling, ontspanning en voorlichting In tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten en afgevaardigden van diverse instellingen en verenigingen is gistermiddag de tentoonstelling ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de Alkmaarse Openbare Leeszaal en Boekerij geopend. Het was de voorzitter, de heer Tj. Adema. die de vele aanwezigen welkom heette en daarna een herdenkingsrede uitsprak. „De eerste jaren" aldus de heer Adema. ..moeten bewijzen of een in stelling de noodzakelijke levensvat baarheid bezit om te groeien tot een instelling van betekenis. Het bleek al spoedig," dat de Leeszaal voorzag in een - behoefte." Men is dan ook in deze veertig ja ren uit twee gebouwen gegroeid en dat is een feit, dat wel duidelijk aantoont met welk een interesse en i daadwerkelijke belangstelling de Alk- maarders hebben gebruik gemaakt van deze gelegenheid, hun kennis en inzicht in diverse problemen te ver rijken. Het was met dankbaarheid, dat de voorzitter het initiatief van de oprichters herdacht. Twee van her. waren op deze zo gedenkwaardige dag aanwezig: mevr. Hamilton-Grave en de heer W. J. van Randwijk. Bei den werden gehuldigd met een boek De Leeszaal heeft zich in deze ja ren zeer uitgebreid. Uit twee gebou wen is zij gegroeid en thans dreigt het derde, het oude Moriaanshoofd. ook reeds te klein te worden. Er zijn dan ook nog vele wensen, in verband* met de ruimte wen sen, die. naar de heer Adema'hoopte, in de eerstvolgende tien jaren in ver vulling zullen gaan. Om het een en ander te bespoedigen deed spreker een beroep op de burgemeesters van de omliggende gemeenten, subsidies voor deze cultureel zo waardevolle instelling. „Ontwikkeling, ontspanning en voorlichting", zo besloot hij zijn uitvoerige rede, „dat zijn de drie gro te taken, die een openbare leeszaal heeft te vervullen". Onmiddellijk hierop werd de direc trice. mejKaan, gehuldigd: namens het bestuur werd haar een fraaie tas aangeboden. Penningmeester Lind kreeg wel een zeer passend geschenk, een portemonnaie. De loco-burgemeester, de heel' Van Slingerland, sprak namens het ge meentebestuur en memoreerde de ge schiedenis van de banden die er be staan tussen de gemeente en de Lees zaal. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat bestuur en directie het zegenrijke werk. dat tot nu toe werd verricht, nog lange tijd- zouden mogen voort zetten. Dr. H E. Greve, Rijks-inspecteur der Leeszalen, sprak enkele woorden namens het gehele land. Alkmaar im mers was de zesd'c plaats in Neder land, waar een dergelijke instelling werd opgericht en men kan de Lees zaal hier dan ook onder de veteranen rekenen. Alkmaar, dat prachtig cen traal gglegcn is, heeft zich bewust gericht op de buitengemeenten en men telt hier dan ook een zeventien- tal correspondentschappen in vele plaatsen. Vele sprekers voerden nog het woord. Mevr Hamilton en de heef Van Randwijk dankten voor het hun aangeboden cadeau, Mr. De Groo; sprak als oud-voorzitter, de Leeszaal directeur van Den Helder als collega, de heer Voorthuizen namens de Volks universiteit, de heer Schekkerman na mens de Volkshogeschool, terwijl ten slotte de directrice, mej. Kaan. een servies aanbood namens het personeel en oud-personeel aan het bestuur. Nadat de heer Lind de voorzitter een vulpen had aangeboden, leidde de heer Adema na de pauze met een kort woord de tentoonstelling in, die gehouden wordt in de zaal van het Gemeentemuseum aan de Breedstraat Het was de heer Van Slingerland, die de tentoonstelling officieel opende. Hierna begaven de genodigden zich naar de expositie-zaal, waar men vol. op de gelegenheid had, het gebodenel te bewonderen. Over deze tentoon-] stelling schreven wij reeds uitvoerig, maar wij willen niet nalaten. U nog maals op deze fraaie verzameling van zeer interessante litteratuur te wij zen. Ze blijft vier dagen geopend; maakt er gebruik van! Intern. Ver. Bellamy Hei afd. bestuur der IVB schrijft ons; Nu het winterseizoen weer voor de deur staat en de verschillend georiën teerde verenigingen, (over de politieke partijen maar niet gesproken) huu ziens- en denkwijze weer, met meer of minder luide stem gaan verkondi gen stelt ook de IVB niet te leur. Op a.s. Maandag 22 November zal een openbare vergadering worden be legd in de bovenzaal van restaurant Centraal, Hofplein hoek Magdalena- straat en zal de heer C. Oaerkerk spre ken over Christendom en Bellamy. Deze bijeenkomst zal vooral van be lang kunnen zijn voor hen, die menen dat opbouw van een maatschappij vorm waarin ieder volgens de Chris telijke wetten een onbezorgd bestaan j kan hebben, niet tot stand kan komen door mensenhanden. Da: de Beilamv- anen ten dien aanzien een ander j standpunt innemen zal U worden dui- j delijk gemaakt door de heer Oderkerk, want is het niet zo dat als mensen handen in staat zijn chaos te schep- j pen, dat zij dan zeker in staat geacht mogen worden, de opdracht die zij als mens te vervullen kregen, ten uit- voer te brengen. Juist om het blote feit dat we mens zijn, en de beschikking hebben over een aardbol die zoveel kan opleveren dat met de beste wil'niet op te con sumeren is, wat voortgebracht kan worden, is het alleen maar de plicht der mensheid ervoor te zorgen dat ook gebruik gemaakt wordt deze gegeven rijkdom dienstbaar te maken aan de mensheid. Het is dan ook persé niet voldoende U aan te sluiten bij één of andere politieke partij. Hoe goed het door sommige ook bedoeld moge zijn, het moet toch ieder nu wel duidelijk zijn dat met politiek (lees hokjesgeest) niets te bereiken is. Dit is toch in de achter ons liggende tüd wel bewezen. Het zit dan ook niet in ingewikkelde ideën. Zegt het eerste en voornaam ste gebod in deze niet meer dan vol doende. De lauwheid dient te worden overwonnen en alleen de waarheid aanvaardt, dan is geen macht meer in staat een oorlog te ontketenen en zal het met afbraak gedaan zijn. Het zal niemand schaden -eens te komen luisteren naar wat Edward Bellamy in 1896 aar. de Mensheid te zeggen had. Deze geniale denker g?f toen reeds Voor het tijdvak van 21 November t.m. 4 December 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van BONNEN VOOR VLEES 401 Mees 100 gr. vlees. 402 Vlees 400 gr. vlees 403 Mees 150 gr. vlees ALLE BONKAARTEN 497 Alg. 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet BONKAARTEN KA. KB. KC 812 411 Alg. 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas 412 Alg. 250 gr. boter of margarine of <00 gr. vet 413 Alg. 225 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep B 425, C 427 500 gr. boter of mar garine of 400 gr. vet BONKAARTEN* KD. KE 812 417 Alg. 100 gr. kaas of 1,25 gr. korstloze kaas 418 Alg. 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet 419 Alg. 450 gr huishoudzeep of 360 gr. toiletzeep TABAK- EN' VERSN APERINGEX- KAARTEN enz. QA, QC' 808. 133, 134, 137 Tabak 2 rantsoenen si garetten of kerftabak TOESLAGKAARTEN Geldig zijn'de bonnen van de strook X Deze bonnen zfón 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 November worden ge bruikt. De nief-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd Alkmaarse Schei-veemarkt Er is op de Alkmaarse Schei-vee markt iets meer aangevoerd dan het vorig jaar het geval was. Dat wil echter nog niet zeggen, dat alles zo plezierig was als het op een markt wél kan zijn. De handel was matig goed. maar dat zal dan misschien dok wel voor een goed deel gelegen hebben aan het druilerige weer, dat deze markt nu verre van opfleurde... We zijn d'e markt eens overgelopen Het handjeplak der boeren ging niet zo geanimeerd, als men wel zou wen sen en menige koper of verkoper .stond een beetje triest te kijken naar de man, die de staart van een der 615 aangevoerde runderen wat bij stond te knippen. Misschien was er jsog wel de meeste handel in de ver- «i^aperingstentjes, die op het Waag- plein stonden en in de winkels en xafé's langs de Marktstraat en de Nieuwesloot. Ja. er waren zeker meer koeien, dan het vorig jaar, toen er maar 576 ter markt kwamen. En we kunnen niet zeggen, dat de prijzen dié er gemaakt werden, bijzonder laag waren. We la ten. U de noteringen hieronder volgen: Kalfkoeien brachten tussen de 600 en de 750 op; melkkoeien tussen 600 en 750: geldekoeien tussen 350 en 525; kalfvaarzen tussen 300 en 500; geldevaarzen tussen 225 en 325; graskalveren tussen 140 en 240: sjierkalveren tenslotte tussen 350 en 475. - O HERVORMD JEUGDWERK IN NOORDHOLLAND BERGEN Gedurende het afgelopen weekend waren een zestigtal leiders leidsters en bestuursleden van verschil lende soorten Hcrv. jeugdwerk in de classis Alkmaar in conferentie bijeen. Ds J. Borghardt uit Den Helder hield een principiële en boeiende inleiding over „Ons jeugdwerk als teken van het Koninkrijk Gods". Gemeenschap pelijke kerkgang vond plaats in de Ruïnekerk bij ds A. B. Bekius. Naar verluidt zullen er meer van deze weekends worden georganiseerd, alsmede een Toogdag voor Herv. jon geren in Alkmaar op Tweede Paas dag 1949. O BEGROTING GOEDGEKEURD EGMOND AAN ZEE Bij besluit van Ged. Staten nr. 33 d.d. 3 Nov. 1948 is de begroting der Gemeente Egmond aan Zee voor 1948 goedge keurd. Deze sluit in ontvangst en uit gaaf op de gewone dienst met f 446.000 en op de kapitaaldienst met f 1.388.000 KLAPROOSDAG EGMOND AAN ZEE De opbrengst van de collecte op Klaproosdag, be droeg in de gemeente Egmond aan Zee f 138.—. aan de weg om uit de chaos te ge raken En wat is het jammer dat ook toen reeds de massa liever in hun vrije tijd goedkope ontspanning zocht en daarmede aan de parasieten, op de ze massa .de gelegenheid gaf tot uit- broeiing van plannen tot vernietiging. Als Int U werkelijk ernst is te wil len breken met de bestaande on-Chris telijke toestanden kom dan Maandag avond en luister. Het afd. Best der I.V.B. Alkmaar, 17 Nov 1948. Campagne in de We zitten hier midden in de kool halerstijd Langedijk is rf.L de streek waar de meeste bewaarkoo! wordt ge teeld. Vah alle, in Nederland geteel de bewaarkool, komt 80 procent op re kening van Noordholland en van die 80 procent produceert Langedijk en omstreken ook nog ongeveer 00 pro cent. In het tuinbouwcentrum De Streek tussen Hoorn en Enkhuizen wordt ook wel wat sluitkool verbouwd maar ze wordt daar niet gedurende de winter bewaard, doch kort na het op:-sten over da veilihgen verkocht. Tot de bewaarkool behoren de ro de, Deense witte en gele kool. Groe ne kool, die ook tot de Savoye-, even als de gelekool behoort, wordt gedu- rende de winter niet over gehouden, of bewaard. In de tweede helft van October wordt een begin gemaakt met het snij'den van deze kool. De rode en Deense witte komt het eerst aan de beurt, niet alleen omdat ze het eerst rijp is. maar vooral omdat ze het minst bestand is tegen de vorst. Gele kool kan daar wat beter tegen, zodat men de langere stand met het oog op invallende vorst voor deze beter kan riskeren. Schade door strenge vorst tijdens de koolhalerstijd is niet denkbeeldig, want het is meermalen voorgekomen, dat er heel wat is ..weg gevroren". Sinds verschillende jaren wordt er in het Geestmera.mbacht ,de eigenlij ke tuinbouwstreek, zo goed als geen ro de kool meer verbouwd. Het in ernsti ge mate optreden van verschillende zi.-kttn in de kool is er oorzaak van geweest, dat men met kans op succes- zo goed als geen rode kool meer kon verbouwen. De bedrijven van tal van tu.noers waren echter mede op de tee-t van de rode bewaarkool inge steld, zodat ande-c wegen moesten werden gezocht, om geschikte lande rijen voor die teelt te vinden. In ver schillende polders en droogmakerijen in Noordholland werden die gevonden en zelfs in Nco c Brabant en op de Zeei wse er. Zriöhollandse eilanden Bij ij de nieuwe Films Van de nieuwe films, die Je a - week in de Alkmaarse bioscopen gaan draaien valt wel het meest d.» Frank Ryan-productie )e B :id h:»d .ïrie Mannen'' op. De l*!m is in tOMi.ico lor, met in de ,-to>1 irol Dear.ua Di.r- bin. Over de hoofdrolspeelster behoe ven wij U uiteraard niets te zeggen: zij heeft zich een plaats bij de Ne derlandse bioscoopbezoekers weten te verwerven. Het is een zeer kleurrijke film. deze ,Can 't help singing", die thans in de Harmonie gaat draaien en het bij zondere is wel, dat men in dit werk voor het eerst Deanna Durbin in technicolor op ziet treden. Daarbij is de intrigue zeer boeiend: alle reden dus, om deze film niet voorbij, te laten gaan. Het komisch-muzikaal duo Bud Ab- bot en Lou Costello kunt U in Vic toria zien. waar „Op glad ijs" draait. Hef geeft een spannend en komisch verhaal van twee amateur-fotografen, die er in slagen foto's te nemen van een bankoverval. Er volgt een inge wikkelde intrigue. maar alles loopt uiteraard uitstekend af. Cinema geeft een uitstekende film met in de hoofdrollen Douglas Fair- banks Jr en Maria- Montez. getiteld „De Banneling", terwijl tenslotte in het A. B. T. het spannend .werk „Cisco Kid in NieuW Mexico'' draait. Zoals U ziet zijn er ook deze nieu we *week weer mogelijkheden te over Uw ontspanning bij een goede film te gaan zoeken. Herdenking Het is of men de bezettingstijd wil vergeten.en of men er zich niet meer om bekommert, wie er in die tifd om kwamen voor het ideaal: een nieuwe en betere tijd. Zo althans leek het, toen gistermorgen de heer H. Kirpe- stein namens de Bond van Illegale werkers een krans kwam leggen aan de voet van het voorlopig monument in de Wilhelminalaan, dat daar is op gericht ter herdenking van de omge komen ondergrondse strijders Pieter van Velzen, Marinus Post, Pieter Booy Arie Kaptein en Frans van der Zeij- den, die op 17 November 144 door de bezetters werden vermoord. Het waren vrijwel alleen familieleden en enkele kennissen van deze mannen, die gekomen waren om naast die of ficiële krans ook hun eigen bloemen te leggen en een ogenblik stil te zijn met hun eigen gedachten en hun eigen goede én harde herinneringen. Het zou ons niet passen hier een uitvoerige beschrijving te geven van hetgeen hier plaats vond. Veeleer is het beter ons ook zelf eén ogenblik in herinnering te roepen wat edze mannen en nog zovele vrienden van hen hier offerden een offer, dat zij zelf niet als zodanig hebben gevoeld, bewaarkool" - streek we rode kool tutgeplant. Deze kooï3nor»pn worden nu de laaf/'e weken binnengehaald. Bij gun stig blUvend wcCr zal met het eind van deze maand de bewaarkool wel geboj gen zijn. In Ceze koolhalerstijd is het voor de tuinr.ers met Qun arbeiders hard wer ker.. Vooral dat kool halen buitenom, dus ver van Langedijk, eist hen ge heel op. Van de vroege morgen tot iaat de a 'oni is men dan in 't ge- wee' Met schuit en vrachtauto's w.wc'.t de rode kool naar Langedijk geb-f.cht, om daar zo gauw mogelijk te vrrden gelost .teneinde diezelfde dag nog een vracht te halen. Vanuit heel Ambacht haalt men de gele en Deense witte kool met schui ten en vletten. Ook die arbeid valt niet licht, vooral niet als men met zwaargeladen schuiten en vletten nv een kloet voortgeduwd, tegei; een soms harde wind moet vechten. De op die wijze aangevo. róe kool wordt niet zonder meer de schuiten in de boeten of JCi,UU!U ge bracht. Ze wordt eerst aar gemaakt: van de overtollige bladen ontdaan, eventueel rotte plekken uit gesneden en dan op stapels in de schuur gelegd. Er zou een tyele ver handeling te schrijven zijn over de eisen, waaraan ee goede koolschuur moet voldoen, om de meeste zeker heid te bieden voor het lang. in houd bare toestand blijven, van de opgesp pelde kool. Wie in de laatste weken aan T.rn- gedijk kwam. zal zeker iets vntu cl e drukte bespeurd hebben. Ni- zal de drukte op het water hem zijn opgevallen, doch ook in de nabijheid der schuren was alles leven en bewe ging En dan de bedrijvigheid op straat, waar men op tal van.-'-- bezig was en nog is met ,w lOssea van de vele vrachtauto's, Uu. n aan rijden met hun kostbare vracht. Als dan die millioenen kg kool in de schuren zijn opgeslagen, dan breekt de zorg voor het schoonhouden nan. Veel hangt hierbij af van het Vochtig weer, vergezeld van lag - i.-n»- peratuur. bevordert het rotti:-.;-.- <»- ces en eist meer arbeid voor het schoonhouden. Droog, Vriezend \ve.;r doet het tegenovergestelde. Van de uitkomsten van de bev- aac- koolteelt hangt voor de Langedijk-r tuinder zeer veel af Vandaar dat hij met begrijpelijke belangstelling uit ziet naar de gang van zaken op de veilingen. Deze is een zeerste afhan kelijk van de mogelijkheid van -ex port- Ais er geen voldoende vrahg uit het buitenland koiflt. loopt het met de wimerkool mis. Het weer oefent daar bij. naast de internationale toestanden g.-ote invloed uit. Maar de La nged ij ken tuinder weet uit ervaring dat, als Duitsland niet aan de markt is. de voornaamste factor is weggevallen voor een gunstige financiële uitkonw. Moge het intussen zo lopen, dat de tuinder na afloop van dt cam pagne, kan zeggen;. We hebben hard gewerkt, maar de arbeid is gocö be loond AL KM. EXPORTVEILING 17 NOV. Bevelanders 5; tomaten 18—56; wit lof 32—GO; bloemkool 1238; rode kool 7—8; savovc kool 6—7; groene kool 78; spruit kool 10—56; boerenkool 718; sla 412; andijvie 47; rode bieten 6; bospeen 612; winterpeen 4.505.50; waspeen 812; uien 67.50; uien drielingen 5; prei 712; druiven 7078; appels 40101; peren 2144. WARMENHUIZEN 17 NOV. 2000 kg beve'arders 4.405.40; 1500 kg andijvie 4.40; 2700 kg gele kool 6630; 57.000 kg rode kool 7—7.70; 8600 kg Witte kool 56; 1800 kg groe ne kool 6—7. PURMEREND 16 NOV. 190 vette koeien levering; 266 gelde koeien 340575; 96 melk- en kalfkoei en 450—850; 60 pinken 280—415; 20 stieren 400550; 22 graskalveren 130 220; 115 nuchtere kalveren voor de slacht levering; 18 vette varkens voor de slacht levering; 559 biggen 35—68; 602 schapen voor weide en fokkerij 5690; 117 bokken en geiten 1070; 52 paarden 380—650; 4600 oude kippen en hanen (witte en rode) 2.503; 500 idem (blauwe) '3.253.60; 400 hennen 6—11; 200 Jonge hanen (witte en ro de) 2.75—3; 600 jonge en oude een den 3550; 600 konijnen 213; 113 Ganzen 914. NOORDSCHARWOUDE 17 NOV. 18000 kg rode kool 7—7.60 3000 kg gele kool 6—6.60; 12.500 kg groen» kool 6—7.50; 150.000 kg witte kool 250—5; Succes 56; 3000 kg uien 7.60 —8.70; 7000 kg peen II 5.50; III 4.50: 8000 kg andijvie 4—4.20; 2500 kg tol. eigenheimers 6630. omdat zij, hetgeen zij deden als hun plicht beschouwden: hun plicht on wrikbaar sterk te wezen tegenover d» in ware zin doodsvijand. Denk daaraan een ogenblik, wan neer U dit kort bericht leest.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2