Ikmaaider N.HOLLANDSE PERS 1945 öe C 4' JAARGANG N\ 1207 VRIJDAG 19 NOV. 1948 Treedt het Belgisch kabinet vandaag af? Sadist Berg heeft veel zwakker geheugen dan zijn slachtoffers W erklozenzqrg Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberieh. ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 Fel verzet tegen milde berechtingsgolitiek van Katholiek minister Zal de Belgische regering heden aftreden? De Belgische minister van Justitie, Henri Struye, heeft gisteravond zijn onslag ingediend na een lang debat In de Kamer van Afgevaardigden over de wijziging van het vonnis van twee Belgen, die wegens oorlogsmisdaden ter dood waren veroordeeld, in levenslang. Onmiddellijk daarna heeft premier Paul Hcnri Spaak de Kamer meege deeld, dat hij overleg zou plegen met ztfn kabfnet. „dat hoogstwaarschijn lijk ontslag zou vragen". Vandaag zal het kabinet in spoedvergadering bijeenkomen en in politieke en ministeriële kringen wordt verondersteld, dat het kabinet inderdaad been zal gaan. Collard interpelleerde De publieke tribune van de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers was tot de nok toe bezet toen het so cialistische kamerlid Collard de minis ter van Justitie interpelleerde over diens beleid, betreffende de berech ting van politieke delinquenten en met name de wijziging van de tegen de Rexistische verraders Boveroulle en Surin uitgesproken doodstraf in levens lange gevangenisstraf. Voor de hekken van het parlemenfs gebouw hadden ertegenwoordïgers van vrijwel alle Belgische verzetsbe wegingen me1 hun vaandels de wacht betrokken om te protesteren tegen de gratieverlening. Collard vertolkte tijdens zijn inter- pe^atie de verontwaardiging, die bij grote lagen der Belgische bevolking en in het bijzonfjgr bij degenen, die deel hebben uitgemaakt van de onder grondse organisaties, is gewekt door het beleid van de katholieke minister van Justitie inzake de berechting der politieke delinquenten. Minister wees op ons land De minister van Justitie wees er in zijn antwoord op. dat sedert de bevrij ding aan 232 Belgische politieke mis dadigers het doodvonnis is voltrok ken. waarvan 107 tijdens zijn bewind. Arabieren willen niet onderhandelen De Syrische minister 'van Buiten landse Zaken, Barazi, heeft verklaard, dat Syrië en andere Arabische landen niet wensen te onderhandelen met de Joden, hetzij direct of via de Ver Naties De Joden hebben verklaard zich niet uit de Negef terug te zullen trekken. Nieuw succes voor Nanking? Volgens de Chinese regering heb ben de troepen van Tsjang Kal Tsjek „opnieuw een overwinning behaald in dé slag ten Zuiden van Hsoetsjou Meer dan 20.000 man der onder com munistische leiding vechtende striju krachten zouden vernietigd zijn. Er varen buitenlandse waarnemers ga ven te kennen, dat beweringen aan gaande een eindoverwinning ,.prema- tuur" zijn Zij menen echter dat de volgende vierentwintig uur beslissend zouden kunnen zijn. Gespannen toestand in Duinkerken In Duinkerken waar de havenarbei ders in staking zijn gegaan, is de toe stand gespannen. Ter versterking van 400 man politie- en Veiligheidstroe pen, die strategische posities innemen tegenover 1000 stakende arbeiders, die zich gebarricadeerd hebben, is een re giment van 800 man Noord-Afrikaanse troepen aangekomen. iGeldig to{ Vrijdagavond) ZWAAR PE\VOLKT Zwaar bewolkt met geleidelijk optrek ken van de plaatselijk aanwezige mist Nu en dan enige lichte regen of mot regen. T.oenemende wind uit richtin gen tusse» Zuict-Weït en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Spreker onderstreepte, dat in Neder land slechts 22 en in Luxemburg 5 doodvonnissen ten uitvoer zijn gelegd. De minister zeide van oordeel te zijn dat de dorst der goden" {hans ge lest is. Spaak beschermde Struye Spaak, die voor dit debat speciaal uit Parijs was overgekomen, brak een lans voor zijn minister. „De leden der regering volgen een algemene poli tiek betreffende toepassing der gratie regeling en minister Struye heeft de ze vertolkt", aldus Spaak Tsjechisch diplomaat uit Frankrijk gezet Tsjecho-Slowakije heeft te Parijs«ge protesteerd tegen de uitzetting uit Frankrijk van een lid van zijn am bassade. Hij zou door de Franse au toriteiten verdacht worden van het invoeren van KomWormgelden in Frankrijk. Ook Roemenië heeft een protest la. ten horen te Parijs, wegens het „lastig vallen" van verschillende harer di plomatieke ambtenaren, NIEUW GRIEKS KABINET Themistocles Sofoelis, de liberale Griekse minister-president, die zes da gen geleden zijn ontslag indiende, heeft thans een nieuwe coalitie-rege ring gevormd. Het nieuwe kabinet verschilt zeer weinig van het oude. Het telt dertien populisten en tien liberalen. Britse Dakota stortte neer in Sovjet-zóne Een Britse Dakota is in de Sovjet- zóne neergestort. De Russen maakten bekend dat de piloot is omgekomen en twee andere leden van de bemanning De Tweede Kamer aanvaardt verhoging van tabaksaccijns en weeldebelasting Al te moeilijk heeft de Tweede Ka mer het gisteren de minister van Financiën ij de behandeling van he» wetsontwerp tot verhoging van enkele belastingen niet gemaakt. Zij heeft de wens van de minister in grote lijnen gevolgd en voortaan zal de taaksaccijns hoger zijn (f 20 millioen meer per jaar) en zal de weeldebelasting een f 16 millioen meer opbrengen. Dit ter gedeelte lijke dekking van de steun aan lardbouwbëdrijven op lichte gron den. Gedeeltelijk, want de verho ging van de ondernemersbelasting, die f 13 millioen had moeten op brengen, heeft de minister terugge nomen. IJsje wordt duurder, ook de auto, acte-tassen piet Bij de debatten sprak de heer Lu cas (KVP) er zijn voldoening over uit, dat de ondernemersbelasting niet vei-der verhoogd zal worden. Hij is er echter ook tegen, auto's onder weelde belasting te brengen. De heer Van de Wetering (CH) is hier eveneens tegen. De heer C. van den Heuvel (A R) vraagt de min. het gehele w.o. terug te nemen, daar er belastingver lagingen en herzieningen op komst zijn Beter kan alles tezamen worden bezien. De hêer Hoogcarspel (CPN), meent, dat door het laten vallen der verhoog de ondernemersbelasting het w.or zijn eigenlijk karakter verloren heèft. Hij zou het ijsje dat op straat en in de ij galons verkocht wordt niet als weel de -rrtikel willen zien. De heer Hofstra (arb.) vindt het wel-juist, fcat bet ijsje extra-belast wordt. Hij schaart zich trouwens vol ledig achter de minister. De heer Ritmeester (WD) wil de minister nog horen voor hij zijn stem aan het w.o. geven kan. De min. zegt bij de beantwoording dat het noodzakelijk is dat wat met de ene hand aan de boerenbedrijven gegeven wordt, met de andere uit het volksinkomen wordt genomen. Na de replieken wordt een amendement van dhr Lucas de tabaksaccijns voor de eer ste 3 jaren te .beperken, aangenomen met 48 tegen 21 stemmen. De actetas- sen zullen niet onder de weelde-arti- kelen vallen, zoa]s aanvankelijk was bepaald. Het wetsontwerp wordt aan genomen z.h.st., de comm. willen ge acht worden te hebben tegengestemd. Roozenburg won weer Van der Staay was de eefste, die i* de 6e ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap dammen gis teravond de beide winstpunten bin nenhaalde: hij won va^ Demesmae- cker (B.) De verdere uitslagen luiden: Perot Fr—Roozenburg Ned. 0—2 Verpoest B.Keiler Ned. 11 Ghestem Fr.Rostan Zw. 20 Laros Ned.—Chiland Fr. 11 Roozenburg won dus reeds voor de 6e maal. De kampcommandant uit Amersfoort Gisteren werd voor het Bijemder Gcie-ntshof te Amsterdam h*f proces tegen Karl Berg, de latere commandant van het concentratiekamp Amers foort, voorgezet. Uit alle getuigenverklaringen bleek, dat Berg een ras-echte sadist was, wie geen marteling te gruwelijk was. Er is geen enkele getuige, die ook maar één woord goeds thn hem kan zeggen. f Verschrikkelijk waren de martelingen die de Joodse gevangenen moesten doorstaan. Zo werden grijsaards aan de baarden over de appèlplaats ge sleept. ,Ik weet het niet zo goed meer Een der verbalisanten, de recher cheur Kleinveld, schilderde uitvoerig de toestand die in „de bunker" be stond. De getuige heeft zelf in de bun ker gezeten van 17 December 1942 tot 1 Maart 1943. De gevangenen lagen daar aan handen en voeten geketend in volkomen duisternis. Soms kwam het eten op een af stand van de gevangene te staan, die het door zijn boeien niet kon berei ken. Behalve deze tantalus-kwelling die zij moesten doorstaan, werden de gevangenen o.a. door de Arbeitsdienst leiter Max Ritter en Brahm („het Kerst mannetje") op gruwelijke wijze mis handeld en de getuige kan bij de her innering aan de verschrikkelijke to nelen. die hij hier meemaakte nog maar moeilijk uit zijn woorden komen Berg beweert, dat de meeste dezer feiten hem onbekend waren Joden en Russen vooral Getuige- Bastiaanse, oud-gevangene vertelt hoe Berg bevel gaf aan de ge vangenen door de modder en sneeuw over de appèlplaats te rollen. De men sen waren slecht gekleed en leden ontzettend. Ging het rollen niet snel genoeg, dan gaf Berg bevel aan de kapo's om er met hun knuppels op tos e slaan. Getuige Van West werd 25 maal ach tereen in een beerput geschopt, kreeg 50 slagen met een stok met spijkers werd 2 maal levend begraven en op de andere gewone manieren mishan deld. Toen de getuige bij Berg over deze mishandelingen klaagde, was hij zo uitgeput, dat hij ineen zakte. Berg gaf toen het commando „hin- legen" waarna getuige op.de rug ging liggen. Een van de satellieten van Berg gaf hem met een bikhamer een slag in het gezicht. Vele Joden werden mishandeld tot de dood de ongelukkigen kwam ver lossen. Nog erger dan de Joden waren de Russen er aan toe. Vaak kregen zij dagenlang geen eten. De Neder landse gevangenen smokkelden dan wel wat voedsel naar hen toe. Russen die tijdens het werk van uitputting neervielen, werden op een sneeuw hoop gegooid, waar zij doodvroren. En Berg weet zich al deze dingen veel minder goed te herinneren dan zijn slachtoffers die er het leven heb ben afgebracht De laatste 5 ton munitie, die de Hulpverleningsdienst m ae duinstreek tussen «Leiden en IJmuiden heeft bijeengezocht, is naar de bodem van de zee gezonden, waar zij geen gevaar meer kan opleveren. Daarmee is 'n werk voltooid, waarmee in September 1946 een aanvang is gemaakt. De laatste kist wordt over boord gezet. De^Zuid - Afrikaanse persoonsbewijzen scheiden de rassen De regering van Zuid-Afrika heeft in beginsel een „systeem van nationale registratie" aanvaard, waarbij ieder een persoonsbewijs verstrekt wordt, waarop zijn ras wordt aangegeven. Dr. JMalan, premier van Zuid-Afrika, heeft zo meldt het Engelse blad „The Times" aan het congres van de Nationale Par tij te Pretoria meegedeeld, dat de re gistratie bedoeld was om de regerings politiek van „apartheid" (rassenschei ding) te steunen. Het persoonsbewijs zou voorts dienst doen In verband met kwesties van woonplaats „en om gemengde huwelij ken te voorkomen". Dr Malan deelde het congres mee, dat voor het doel van deze registratie iemand als „niet- Europeaan" geclassificeerd zou wor den, indien hij „eenzesde negerbloed of meer in de aderen had" met andere woorden, wanneer die persoon „ten minste één neger-grootouder" bezat. aDe eerste minister zei voorts, dat de regering tot dit systeem had beslo ten wegens „een lang gevoelde behoef te". ONDERAARDSE 3ANP ONTDEKT Tijdens graafwerk in de tuin achter het pand van de antiquarische boek handel van de heer Wever te Franeker stuitte men op metselwerk. Bij het doorsteken hiervan kwam men tot de ontdekking, dat het een gedeelte was van de boog van een gemetselde on deraardse gang. De door het gemaakte gat opstijgende lucht was buitenge woon onaangenaam, maar nadat het gat een flinke tijd open was geweest was het mogelijk af te dalen in de gang waarin 60 tot 70 c.m. water en modder stond. Men onderzoekt thans, hoe de geheim zinnige gang precies loopt. DIT JAAR GEEN NOBELPRIJS VOOR DE VREDE De Nobel-commissie van het Noorse parlement heeft bekend gemaakt ,dat de Nobelprijs voor de vrede dit jaar niet zal worden toegekend. MOND- EN KLAUWZEER NEEMT TOE In October 1948 kwamen in Neder land 60 gevallen van mond- en klauw zeer voor. Deze zo gevreesde ziekte van vee, neemt de laatste maanden in omvang toe. In de prov. Zuid-Holland werden in October 48 nieuwe gevallen geconstateerd. Indien mocht blijken, dat de veehou ders de van overheidswege verstrekte aanwijzingen niet in voldoende mate zouden opvolgen, dan zal de overheid niet schromen krachtiger maatregelen te treffen, b.v. verplichting tot enting of blokkering van alle veevervoer. binnen en uit bepaalde besmette ge bieden. 18.000 VAN AMSTERDAMSE KLAPROOSCOLLECTE De op Zaterdag j.1. gehouden collec te ten bate van het Oorlo jsgrav - co mité de z.g. Klaprooscollecte heeft in Amsterdam f 18.000 opge bracht. Dat is ongeveer f 10.000 meer dan de opbrengst van het vorige jaar. NIEUW MIDDEL TEGEN TYPHUS- BACILLEN? Dokter Valls van het gemeentelabo ratorium te Barcelona heeft een com muniqué uitgegeven waarin hij zegt vermoedelijk een nieuw middel tot de bestrijding van de typhusbacil te heb ben ontdekt. Zijn ontdekking verkeert nog in het stadium van proefnemingen. STERKE LONGEN Volgens een gisteren uitgegeven com- ïnuniqué van Buckingham-Palace maakt prinses Elisabeth het goed, als ook de kleine prins. Bezoekers van het paleis, die in de buurt van de kinderkamer waren ge weest, hebben reeds verklaard, dat bet prinsje blijkbaar „een goed stel lon gen" heeft. NIEUWE AMBASSADEUR TE PARIJS Aan Jhr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, ambassadeur te Parijs is met ingang van 1 December op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. Mr. C. G. W. H. baron van Boetse- laer van Oosterhout volgt hei» op. ADMIRAAL JAUJARD OP BEZOEK Gisterochtend arriveerde aan het station Hollandse Spoor te Den Haag de Franse admiraal R. Jaujard, vlag officier van de Westelijke Zeestrijd krachten, voor een tweedaags bezoek aan ons land. PANTSERWAGENS ALS TRACTOREN De Egyptische autoriteiten hebben aan boord van t Amerikaanse vracht schip „Flying Trader", dat uit Bom- bay te Port Said is aangekomen, pantserwagens, die als tractors geca moufleerd waren, wapens en munitie in beslag genomen. De materialen zouden voor de Joodse strijdkrachten in Palestina bestemd zijn. X De vakbeweging in haar verschillen de schakeringen houdt zich reeds weer bezig met het probleem van een evenrueel naderende werkloosheid. Het gaat in Nederland tot dusverre nor goed. Van werkloosheid in ern stige mate is nog geen sprake. Dat men in vakbewegingskringen echter niet gerust is op de toekomst, be wijst de grote aandacht, die aan het vraagstuk wordt besteed. Er is een wet in voorbereiding .waarin de uit keringen bij werkloosheid beter wor den geregeld En verder? Verder gebeurt er nog niet zo heel veel, terwijl er toch een plan moet zijn dat voorziet in gevallen van grotere werkloosheid. Wij hebben hier niet zo zeer op het oog een plan om produc tieve arbeid te laten verrichten. Wij bedoelen een Plan, waarbij van de ge dachte wordt uitgegaan, dat het niet voldoende is om in tijden van werk loosheid een goede steunregeling te hebben. Het zou misschien mogelijk zijn, om een honderdduizend -WWe»- landers jaren aaneen ondersteu ning te geven, waardooi het bestaan van hun gezinnen voortreffelijk ver zekerd was. Dat is belangrijk, maar het is niet voldoende In de aan de tweede wereldoorlog voorafgaande crisisperiode hebben de honderdduizenden werklozen niet al leen een kommervol bestaan geleid in materieel opzicht Wat schier nog er. ger^was, ze gingen geestelijk ten on der. Zo hier en daar werd iets gedaan om hen uit de put te halen, mssr dit werk was te gering, dau dat er grote betekenis aan kan worden gehecht. Het is juist hierop, dat we ons in de ze tijd moeten bezinnen. Zo gopd als de overheid speciale zorg besteedt aan de arbeiders die in kampen hun werk verrichten behoort nu en in de toekomst zorg besteed te worden aan de arbeiders die overbruggingsuitkering genieten. Culturele zorg .Zorg voor de ontwikkeling van de werklozen Voor al van de jonge werklozen .opdat ze niet de vijfde stand in de samenle ving worden. Een stand die zich uit gestoten voelt, die zich te veel voelf en die door dit gevoel alle interesse voor maatschappij en ambacht ver liest. Wordt daar reeds over gedacht" Zijn er te dien opzichte plannen? PI?~»rèn niet alleen bij het departement, maar vooral bij de lagere organen. Bij ge meentebesturen? Bij de vakbeweging? Bfj de instanties die zich bezig houden met het verzorgen van culturele avon den, zoals we die in velerlei schake ringen kennen? Het 'a noodzakelijk, dat er nu reeds een orgaan tot stand komt, dat klaar is, als er behoefte is. Men moet niet geloven ,dat men dan maar iets kan improviseren. Daarmee komt men er niet Zorvuldige voorbereiding is nood zakelijk. Wij brengen deze aangelegen heid, die niet alleen een aangelegen heid van arbeiders ft, maar een van het hele volk. gaarne onder de aan dacht van allen ,die in enigerlei vorm deelnemen aan cultureel werk en daar door ervaring hebben opgedaan. Steek de hoofden bij elkaar, vZ, onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1