Qe C Ikmaaidei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 DE GAULLE KREEG GEEN GOEDE PERS IN V.S. 5' JAARGANG N°. 1388 ZATERDAG 20 NOV. 1948 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar! Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. V«rontw. redacteur: J. t. Zoonen - Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K "00 397h Geestelijk leven ik-! l' De onzichtbare rode draad „Door al het touwwerk van de Engelse Marine heen gaat een rode draad, ten teken, dat het aan de Kroon toebehoort Op dezelfde manier gaat er door het leven van ieder mensenkind een onzichtbare draad, ten teken, dat het aan God toebehoort''. H. C. Andersen. In het jaar 1942 schrijft Kaj Munk aijn herinneringen. Ze zijn in het Ne derlands vertaald en enige tijd ge leden uitgegeven onder de titel: „Het Voorjaar Komt...." In de inleiding zej sv-rryvev: „De onzichtbare rode draad", zou ik dit boek hebben kunnen noemen. „On zichtbaar", dat hoort bij God. „Rood", dat is van de Kroon. Dit boek is een kostbaar geschenk, naar vorm en inhoud, maar vooral door „de onzichtbare rode draad", die er doorheen loopt. Het is de geschie denis van een jongen met een dichters natuur, maar vooral van een mensen kind, op wie God de hand heeft ge legd en tot wie God gezegd heeft: „Je bent van Mij!" En dat brengt de etrijd in zijn leven, vaak een strijd ©p leven en dood. Het is de wor steling om God vast te houden midden in de barre realiteit van het mensen bestaan, maar tegelijkertijd er door heen en erbovenuit het weten, dat God vashoudt ook daar ,waar de mens loslaat, de rode onzichtbare draad. Het is de worsteling en de strijd van millioenen, die op de een of andere wijze door God zijn gegrepen en die niet van God kunnen loskomen, omdat Hij hen niet meer loslaat. Kaj Munk zegt van zijn boek: „Hier wordt al leen maar wat verteld over een jongen die het er maar niet met zichzelf over eenspan worden of hij nu dominee «uit worden of dichter en die ten slotte toen maar allebei werd. In dit boek wordt niemand doodgeschoten. En gehoort er geen machinegeweer in ratelen. Dit boek is dus helemaal niet bloedig; en toch is er iets roods in. Een onzichtbare rode draad". Dichter en dominee allebei, maar door die onzichtbare rode draad: naar weerskanten een getuige van Jezus Christus, een martelaar. Zonder het te bedoelen werd hij de held van het Deense verzet tegen de onderdrukker. Op 5 Januari 1944 werd hij uit zijn pastorie weggelokt »»n neergeschoten ©p een eenzame plaats aan de kant van de weg. Dat was ie uiterste con sequentie van de grote beslissing, die in zijn leven gevallen was: strijder Gódste moeten, maar vooral ook te MOGEN zijn! „Het Voorjaar Komt ln deze titel wordt de verwachting uitgepro- ken in de donkerste ogenblikken van de Deense geschiedenis, dar eenmaal het licht van de bevrijding zal dagen. „Nu lijkt het wel of a'le sterren zijn verdwenen. De najaarsstorm geselt mij in duisternis en regen. Maar God zal ze wel weer ontsteken, boven L~; land, het, dierbare eiland waar ik ge boren ben en boven Denemarken, mijn vaderland". Maar „Het voorjaar komtkon ook als opschrift staan boven zijn le vensstrijd om in nood en dood het ('*- loof in God te behouden. Al heel jong verloor fcij zijn beide ouders. Onuit wisbaar zijn de indrukken, die hij heeft behouden van het geloof van zijn moeder. In zijn boek tracht hij dit geloof te doorgronden, maar zegt dan: „Aan al die dingen dacht moeder niet; want moeder was een doodgewo ne vrouw uit het volk en zij dacht noch helder, noch bewust. Maar zo leefde het in haar hart. En zo liet haar hart het begrijpen, nog voor ik mijn derde levensjaar voleindigd had". Als wees verlaat hij het ouderlijk huis en wordt opgenomen in het gezin van een oom en tante. Als erfenis krijgt hij drie dingen mee: zijn doop jurk, een koffiedoek enGod! „En", voegt hij er aan toe, „die drie dingen heb ik nog!" Dat is echt Kaj Munk. Een levend mens en een levend gelovige! „Het leven is: geen vreed' alhier, geen wapenstilstand vragen. Het leven is: de kruisbanier tot in Gods handen dragen!" W. Wesseldijk. „Niet alleen patriot, maar chauvinist en isolationist" De nogal kranig-klinkende verkla ringen die generaal De Gaulle op zijn laatste persconferentie deed met be trekking tot de positie van Frank rijk in het college van Westelijke sta ten, heeft een allesbehalve gunstige pers gekregen in de V.S De „Washington Post" b.v. wijdt een hoofdartikel aan hem en zegt, dat „de voorzitter van de RPF aan de Amerikanen het voorbeeld van een Frans isolationisme heeft gegeven, dat „extremer is dan onverschillig welk Amerikaans isolationisme, dat ooit heeft bestaan". Dromen Dit isolationisme komt te voorschijn juist op het ogenblik, dat alle Ameri kanen het bijna eens zijn om al de kwalen van de 20e eeuw aan de boze gees; van het isolationisme te wyten. „Thans staan de Amerikanen voor een nationalisme, dat even buitensporig is als dat van Napoleon of Bismarck Een feit is thans voor ons duidelijk, aldus het blad: generaal De Gaulle is niet alleen een patriot maar eveneens een extreem chauvinist Blijkbaar droomt hij er van Frankrijk opnieuw de po sitie te schenken die het had onder Lodèwyk XIV. voordat die vorst ge wikkeld werd in een reeks oorlogen en diplomatieke flaters. Misschien wenst hij opnieuw zijn oud spelletje te spelen, namelijk Rusland tegen Enge land en de Verenigde Staten te ge bruiken, een sPel dat eerder ramp spoedig is uitgevallen -voèr Frankrijk en voor hem". Franse regering stelt vertrouwenskwestie De Franse regeringQueille heeft besloten, naar aanleic\ig van het ka merdebat over de mijnstaking en de beweerde hulp van het Kominform aan de Franse mijnwerkers, de kwes tie van vertrouwen te stellen. Jacques Duclos heeft de bewerin gen van Moch als „leugens-' gekwali ficeerd. Vermoedelijk wordt er Dinsdag ge stemd. Kabinet Spaak is afgetreden De Belgische eerste-minister en mi nister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, heeft gisteren bij de prins-regent het ontslag van zijn ka binet ingediend. De Belgische ministers waren 's morgens in kabinetsraad bijeen geko men onder voorzitterschap van Spaak Na afloop van de zitting deelde Vèrmeylen, de minister van Binnen landse Zaken, het volgende aan de pers mede: De onderhandelingen tussen de ka tholieke en de socialistische party zijn ten einde en de eerste-minister heeft bij de prins-regent het ontslag van de regering ingediend, om de taak van de volgende kabinetsformateur te ver eenvoudigen. In afwachting van de verdere ont wikkelingen is de functie van minis ter van Justitie in handen gesteld van de minister van Koloniën Wigny. ANDERHALVE TON BOETE VOOR GERZON De N.V, Gebr.'s Gerzon Modemaga zijnen zijn gisteren veroordeeld tot anderhalve ton boete voor het leveren van textiel zonder punten in 1945. Tweede Kamer over Binnenlandse Zaken De minister, overtuigd van succes bij ROOZENBÜRG HEEFT 14 PUNTEN Hier zijn de uitslagen van de gis teravond gespeelde partyen om het wereldkampioenschap dammen. RoozenburgPost 20 Laro&Demesmaecker 20 Kustam—Feroï 0—2 Verpoest—Ghestem 0—2 Chiland—Van der Staay 11 Roozenburg, die nog geen enkele partij verloor, heeft dus nu 14 punten. O ISRAcL INSCHIKKELIJK Enkele uren voor de vastgestelde uiterste termijn heeft de regering van Israël aan de Veiligheidsraad doen we ten. dat zij er in toestemt de troepen terug te rekken, die na'14 Ocober de Negef zijn ihgerokken, doch zich het recht voorbehoud de troepen te. hand haven, die voor deze datum voor de verdediging der neerzettingen aldaar zijn gestationneerd. Bunche vond dit een „redelijk bevredigend antwoord". O Verliesiijst Indonesië De regering maakt bekend- dat tót haar leedwezen in de afgelopen week het navolgende verlies is geleden: Koninklijke Landmacht: Korp. S Koopmans uit Hennaardera- deel (Fr.) Het Koninklijke Ned Ind. Leger en de Koninklijke Marine hebben in -de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Doodstraf voor lid van colonne-Henneicke Het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof heeft gisteren de 46-jarige Eduard Moesbergen uit Amsterdam conform de eis ter dood veroordeeld. Moesbergen, die werkzaam is ge weest voor de beruchte colonne-Hen neicke, waarvan reeds vele leden eveneens ter dood iijn veroordeeld, is volgens zijn superieuren een van de beste „werkers-' van de Dienststelle ge weest. Hy is schuldig aan de dood van mintens 145 Joodse landgenoten. Des middags werd tegen nog 2 le den van de colonne Henneicke, Zwa ger en Cassee, de doodstraf geëist. wervingsactie vrijwilligers De behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Twee de Kamer brengt altijd met zich mee, dat er zeer veel onderwerpen ter spra ke komen. Dat was ook gister het ge val, want minister Van Maarseveen verklaarde in zijn antwoord direct, niet op alle opmerkingen te kunnen ingaan, wat vanzelfsprekend niet bete kent, dat er geen rekening worden gehouden. succes zal worden. Op de Lah ittorm zal een beroep gedaan worden zich aan te sluiten. Mevr. Fortanier—De Wit (WD) en mej. Tendeloo (Arb.) drongen er na derhand nog op aan, de gehuwde of huwende ambtenares vrij te laten in de keuze van werk buitenshuis. Beide dames formuleerden scherp hun stand Veel belangstelling had de Kamer aan de dag gelegd voor hef vraag stuk zedenverwildering, kamperen, leesbibliotheken en woonruimte. Ten aanzien van het eerste punt kondigde de bewindsman strenge controle aan. Een wetsontwerp over. de leesbiblio theken is gereed .terwijl de gemeenten de bevoegdheden t.a.v. hef kamperen zoveel mogelijk zullen behouden. Dat colleges van B. en W, niet be hoeven in te gaan op ,c i interpellatie van raadsleden over de uitvoering van de woonruimtewet is formeel juist, zo zei de heer Van Maarseveen, doch hij zou het wel toejuichen, indien vrijwil lig opening van zaken jegens de raad zou worden gegeven. Richtlijnen voor minimumwoonruimte waarover ge vraagd was, achtte spr. ondoenlijk. In het slot van zijn antwoord deel de de minister nog mede, dat het niet in het voornemen ligt militairen over zee deel te laten nemen aan dt ge meenteraadsverkiezingen tenzij de Kamer anders wil. De wervi ïgsact'e vtor de reservepoiitie en de nationale reserve zal spoeiig beginnen. Beide g.oepen zullen een rcRedig ov'rhe.idg orgaan zijn en de minister vai\rouwde dat de wervingscampagne een voLedi* „AI6 er ambtenaressen nodig zijn wordt er nooit gevraagd naar de ge zinstaak, maar wil men haar ontslaan das spreekt men daar het eerst over", zei mej. Tendeloo Ir. Louwes over nieuwe landbouwpolitiek „GEEN SPRAKE VAN ABSOLUTE VRIJHEID" Er moet meer uit de bodem gehaald worden De Dir.-Generaal voor de Voedsel voorziening, ir. Louwes, heeft in een rede, gisteren op een congres van de Sticht Nederl. Landbouwgemeensohap- pen te Birkhoven een toelichting ge geven op de door min. Mansholt aan gekondigde nieuwe koers in de land bouwpolitiek. Ir. Louwes zeide o.m.: Op dit moment zijn de omstandig heden zo, dat het misschien mogelijk is, dat wij bij onze nog beperkte vee stapel een vrij bevredigende voorzie ning met veevoeder zouden kunnen hebben Hieruit heeft zich een ver wachting ontwikkeld, dat het ook in de toekomst wel een klein beetje zal meevallen. Deze opinie is er echter volkomen naast. Wij zullen alleen uit de moeilijkheden komen,- als wij ons zelf helpen. Men heeft de plicht in Nederland zelf zoveel mogelijk te verbouwen. Op dat gebied zijn alle mogelijkheden ge lukkig nog lang niet uitgeput. Wij moe ten ons een doel stellen en als eerste stap dienen wij bij eenzelfde produc tie van veredeiingsartikelen, dus vlees melk en eieren en van de rest van onze exportartikelen, dus een derde minder veevoeder in te voeren. Op het gebied van veevoeder zullen voorzienings maatregelen moeten wor den beraamd en ingevoerd, die maken, dat ieder bedrijf, in aanmerking ko mende, zoveel aanvullend voeder kan kopen, dat het behoorlijk in stand kan worden gehouden Ook méér suiker, koolzaad en peulvruchten Wat voor veevoeder geldt, aeldt ook rwr andere zaaen. vVy nvSStn toi tekort bij de tegenwoordige omstan digheden voor onze binnenlandse sui ker voorziening van, in normale jaren, misschien 70.000 ton. Wij moeten dus zeker 15.000 ha sui- EN-flONNBtH'Jl GELDIG TOT ZATERDAGAVOND WEINIG VERANDERING Zwaar bewolkt met nu en dan lich te regen of motregen. Matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind tus sen Zuid en Zuid-West. Aanhoudend zacht weer. kerbieten meer verbouwen, en dan rog moeten wij buitenlandse suiker in voeren, om de export van die artL. kelen voor welker samenstelling sui ker nodig is, als v. gecondenseerd© melk, chocoladeproducten, biscuits e. d. mogelijk te maken. Wij zullen proberen de verbouw van koolzaad het meest productieve van onze olie-leverende gewassen, in stand te houden en uit te breiden. Wij zullen de verhouw van peul vruchten voor de menselijke voeding, voor de veevoeding en eventueel voor de export niet kunnen verwaarlozen, In het algemeen moeten wij zeggen: zoveel mogelijk verbouwen per een heid intensieve landbouw. Dit veron derstelt, dat we een wel overwogen bouwplan moeten volgen. De wij*© om dit plan in de practijk uitgevoerd te krijgen zal gelegen zijn in de prijs politiek, die zich daaraan gehëcl zet moeten aanpassen. Dat wil dus zeggen, dat er straks van absolute vrijheid en ongebon denheid geen sprake kan zijn, maar het betekent evenmin een ordening in details, wel een geleide econo mie tot zekere hoogte. Sovjet-plan voor ontwapening verworpen Met een overweldigende meerder heid (43 tegen 6 stemmen bij één ont houding) heeft de Assemblée der V.N. voor 't ontwapeningsplan der Westelij ke mogendheden gestemd. Met 39 te gen 6 stemmen werd het Sovjet-Rus sische voorstel tot beperking der be- :ïanocie.fji.4». ,0 TV'Ifi» rijfde en verbod van de atoombom, verworpen. In het plan der Westelijke mogend- heden wordt de oprichting voorge steld van een internationaal controle- lichaam, dat de bevoegdheid heeft „volledige inlichtingen te ontvangen, te controleren en te publiceren", wel ke door alle leden van de VN over de sterkte van hun gewapende >-«ncht worden verstrekt. Geld over de luchtbrug De levensmiddelenvoorziening van Berlijn door middel van de luchtbrug zal in 1949, z© zij gedurende dit jaai moet worden voortgezet aan de Ver enigde Staten niet minder dan 500 millioen dollar kosten, zo meent het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" te weten. Het blad verklaart, dat de v. ging van het luchtvaartmateriaal, -ui op een zware proef wordt gesteld, in het komende jaar een uitgave van minstens 250 millioen dollar zal ver gen. Zo kost het nazien va© een C-4 toestel, dat na iedere 1.000 vlieguren moet geschieden, reedg 100.000 dollar. Op het gymnasium van Dartmouth krijgen de leerlingen gelegenheid zich in allerlei takken van handenarbeid te bekwamen. Als enig meisje koos de 14 jarige Jeanette MacLeod de houtbewerking en zij wérkt nu ijverig met de jongens van haar klas mee. Koning Faroek'van Egypte is gescheiden „God heeft in zijn hoge wijsheid gewild, dat de banden, die de twee edele vorstelijke personen verenigden, verbroken worden. Hij heeft de ko ning en de koningin het verlangen in gegeven te scheiden, hoezeer zij het ook betreuren". Dat was de officiële aankondiging, gisteren te Cairo gedaan, dat koning Faroek van Egypte en koningin Fari- da waren gescheiden. Farida is niet van koninklijke bloe de. Toen het huwelijk op 20 Jan. 1938 gesloten werd (bruid en bruidegom hadden beide de aanvallige leeftijd van 17 jaar) werd haar Perzische naam Sasi Naz, hetgeen »pure roos" betekent, in het Egyptische Farida. „de enige" veranderd. Ook de zuster van de Egyptische ko ning, prinses Fawzia, is gescheiden. Haar gemaal was de Sjah van Perzië In de officiële mededeling heet het, dat de doktoren hebben uitgemaakt, dat het klimaat in Teheran niet goed is voor de gezondheid van Fawzia en dat de echtscheiding „op geen enkele wijze de vriendschappelijke betrek kingen tussen Egypte en Perzië zal aantasten". Acht landen protesteren bij gen. Clay Te Warschau is officieel medegedeeld, dat acht landen, en wel België, Frank rijk, Italië, Joego-Slavië, Oostenrijk, Pölen. Roemenië en Tsjecho-Slowa- kije, gezamenlijk een protest bij ge neraal Clay, de Amerikaanse militai re gouverneur in Duitsland, hebben ingediend, tegen „moeilijkheden in verband met het teruggeven van tij dens de oorlog geroofde goederen in de Amerikaanse zone". In de protestnota wordt onder meer verzooht het vaststellen van bepaalde data voor het verzenden der goederen te laten vervallen en verschillende aanspraken nogmaals te onderzoeken, hoewel deze reeds van de hand waren gewezen Er wordt bij de Amerikaan se autoriteiten op aan gedrongen krach tiger op te treden met betrekking tot goederen, waarvan nog niet verklaard is, dat zij oorlogsroof zijn. GARRY DAVIS EVEN IN DE AETHER Gisteren werd er in de Assemblée der VJM. gestemd over de plannen voor ontwapening. In een onbewaakt ogenblik klonk van de publieke tri bune een stem door de zaal: „Wij, de volken van de wereld, heb ben een recht van spreken...." Het was Garry Davis, de ex-Ameri kaan en de „eerste wereldburger", die opgesprongen was om een redb af te steken. De politie sleurde hem echter de zaal uit; vijf van zijn aanhangers werden evenals hij gearresteerd. Davis had willen zeggen, dat volkeren der wereld recht van spreken hadden over afschaffing van de atoombom, zoals werd voorgesteld in de Sovjet resolutie over de ontwapening. 15 JAAR VOOR MOORDENAARS Vijftien jaar gevangenisstraf werd gisteren te Amsterdam geëist tegen de ders van de moord op de 71-jarige ao tiquair Koldijk van Maart van dit jaar. De zigeuners Adell en Wijs pleegden deze moord met eon smidS' hamer en een stengun. 4^3 onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1