Ikmaaider N.-HOLLANDSE PERS 1945 5' JAARGANG N°. 1390 DINSDAG 23 NOV. 194? Wenst de Republiek slechts informele besprekingen? Teleurstellend Rusland verwerpt het plan - Bernadotte meer Fullriede krijgt bewegingsvrijheid Er komen weer pinda 's Verduistering i.-iuii' i //,'/y£ Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"- Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar! Abonnementen 0.30 per week 1J>5 p€r maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., familiebericht ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verontw. redacteur, J. Zoenen Bureau, fildderstraat hoek Oudegracht - Tel. K 2200 3971 Commentaar uii Djokja Onder toezicht Commissie van Goede Diensten Volgens het persbureau Antara heb ben politieke kringen in Djokja com mentaar gegeven op de "nieuwe stap van de Nederlandse regering, die een delegatie naar Indonesië beeft ge stuurd voor het voeren van directe onderhandelingen met de Republikein se regering. In Djokja werd gezegd, dat tegen deze onderhandelingen .,geen bezwaar bestaat, als de besprekingen met de Republikeinse regering Informeel riin. Verwacht wordt, dat de „Republi keinse regering wellicht vasthoudt aan het standpunt, dat alle 'ormcle be sprekingen voor regeling van het In donesische geschil beho- m te lopen tussen de twee delegaties onder toe zicht (aupervision) van de Coinmiss'e voor Goede Diensten. BITTERE ERVARINGEN In dezelfde politieke kringen werd hieraan toegevoegd, dat de Republiek veel geleerd heeft van de bittere er varingen in het verleden, waarbij alle overeenkomsten, die door de partijen waren bereikt buiten de Commissie voor Goede Diensten om, van. geen waarde en schadelijk voor de Repu bliek waren. Volgens deze zegslieden zouden de j Republikeinen bij voorbaat niet ge bonden zijn aan mogelijke overeen stemming, daar een „militaire actie waarschijnlijk blijft". Intussen heeft het Republikeinse kabinet gisteravond over de huidige politieke situatie én de komst der Nederlandse delegatie vergaderd. SPOEDIGE TERUGKEER VAN HATTA? Een communiqué van het Republi keinse ministerie van Voorlichting be vestigt het reedf eerder gegeven be richt, dat Hatta verwittigd is van de komst van de ministers Stikker en Sassen en de gedelegeerde van het opperbestuur Neher naar Indonesië. Verwacht v^rdt, dat Hatta spoedig naar Djokja zal terugkeren. Dit is echter afhankelijk van zijn werk en van de transportmogelijkheden. 't Is noodzakelijk onderstaand bericht onder de aandacht van net Nederland se volk te brengen; Het is zo teleurstellen 1 -elktne weer te moeten erv men, hoe weinig het Nederlandse publiek de wens van Hare Majesteit de Koningin begrijpt, om zich met haar kinderen vrij cn ongehinderd onder de mensen te .kun nen begeven. Jongeren en ouderen dringen op, kloppen tegen de ruiten van de auto of blijven staan, ondanks herhaald - vriendelijk verzoek langzaam door te lopen. Elk gezellig, door de prinsesjes bedacht plan, zoals bijvoorbeeld het doen fvan boodschappen ih deze Sint Nicolaastijd of het bezoek aan een dierentuin, leidt daardoor tot eèn ver drietig resultaat. Nogmaals wordt oud en jong met klem gevraagd de wens van Hare Ma jesteit de Koningin te helpen vervul len. De strijd in China Uit San Francisco wordt gemeld,, dat volgens de Chinese communisti sche radio de Noordelijke legérs de stad Paoting, de hoofdstad van de provincie Hopei,, hebben ingenomen. Paoting ligt 150 km ten Zuidwesten van Peiping. De weg naar het ge bied van Peiping-Tientsin zou thans voor de door de communisten ge leide legers openstaan. De radio voegde er aan toe, dar „het rege ringsgarnizoen naar het Noorden ge vlucht is". AaS beide zijden van de Loenghai spoorweg wordt zwaar gevochten Ten Oosten van Haoetsjou zijn de door de communisten aangevoerde strijdkrsch ten opnieuw tot de aanval overgegaan Zii bedreigen zegt Reuter. Nanking DE TOESTAND IN RAIDERABAD. De minister van Buitenlandse Zaken van Haidm-abad. sir Mohammed Za- froollah Chan, heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad verklaard, dat de toestand in Haide- rabad steeds slechter wordt en dat „snoedig'optreden van de Veiligheids raad nodig is om de toestand te ver beteren." O Besnrekina over Jeruzalem Een verbindingsofficier van het Is raëlitische leger heeft verklaard, dat kolonel Mosje Dayan, de commandant Van de Joodse troepen in Jeruzalem, binnenkort een bespreking zal hebben met kolonel Abdoellah el Tel, de Arabische commandant, over de wijze waarop het bestand in de heilige stad het best -kan worden bewaard. ENGELSE KONING MOET RUST HOUDEN. Aan koning George van Engeland is geadviseerd algehele rust te hou den wegens een storing van de bloeds omloop in hef rechterbeen. Tengevolge van de blokkade is het niet mogelijk de bevolking in de Wes telijke sectoren van Berlijn van vol doende brandstof voor de komende winter te voorzien. De militaire auto riteiten hebben daarom het bevel ge geven tot een vergrote houtkap in de stad en omgeving. Houthakkers aan het werk in de straten van de Duitse hoofdstad. De Sowjet Unie heeft gisteren in de vergadering van de politieke com missie der Verenigde Naties bij monde van haar gedelegeerde Ts>arapkin me degedeeld, dat zq de voorstellen van Bernadotte (de bemiddelings-voorstel- Icn met betrekking tot de Palestijnse kwestie) met beslistheid verwerpt. INMENGING Tsarapkin zeide, dat „de gehele we reldpers had toegegeven, dat zij op het Britse ministerie Van Buitenlandse zaken waren opgesteld" en verder betoogde hij, dat wijziging van de grenzen van de Joodse staat, zoals deze bij het besluit van de Algemene vergadering van een jaar geleden wa ren vastgelegd: „het bestaan zelf van de Joodse staat in het geding zou brengen. Volgens Tsarapkin was de huidige toestand in Palestina „geheel te wij ten aan de inmenging van Engelsen en Amerikanen". Roozenburg verspeelt een punt De uitslagen van de gisteren te Heerlen gespeelde partijen voor de tiende ronde van. het toumooi om het wereldkampioenschap dammen luiden: Demesmaecker-—Perot 02 RostanKeiler 0—2 Gesthem—Laros 0—2 ChilandRoozenburg 1—1 Post—van der Staay 11 Verpoest was vrij! De stand luidt thans: 1 Roozenburg 17 uit 9; 2 Keiler 13 uit 9; 3 Gesthem 12 uit 9; 4 en 5 van der Staay en Verpoest 10 uit 9; 6, 7 en' 8 Laros. Perot en Post 9 uif 9; 9 Chiland 8 uit 9; 10 Demesmaeüker 2 uit 9 en 11 Rostan 1 uit 10. AARDAPPELMEEL IN HET BROOD. Er zal 10 aardappelmeel ®n het brood worden verwerkt. Deze men ging begon 22 November. „Het Transjordaanse Arabische gioen was in theorie een strijdmacht van koning Abdoellah, doch in wer kelijkheid een Britse legermacht, on der bevel van Glubb Pasja en zijn officieren", aldus de Russische gede legeerde. Polen heeft de Sowjet-Unie gesteund in het afwijzen der voorstellen van Bernadotte. GRATIE? Verscheidene leiders van de 11 ge allieerde missies te Tokio bij het in- ternationale tribunaal, hebben aan de geallieerde opperbevelhebber in Ja pan, generaal Mac Arthur, een ver zoek gericht om het over Tojo. de voormalige. Japanse premier, uitge sproken doodvonnis te wijzigen in levenslange gevangenisstraf. ONGELDIGE WEDSTRIJDEN. Wegens het ongerechtigd uitkomen van twee spelers in het elftal van Longa, zijn drie gespeelde wedstrijden van deze Tilburgse eerste klasser on geldig verklaard. Noorwegen heeft een Amerikaans voorstel afgewezen om een deel van het Zuidpoolgebied te internationali seren Het drama Putten Frits Wilhelm Hermann Fullriede, die door het Arnhemse Bijzondere Hof werd veroordeeld tot een gevangenis straf van 2 jaar en 6 maanden wegens zijn aandeel in de ondergang van Put ten, stond gistermorgen voor de Bij zondere Raad van Cassatie terecht. „Oberst" Fullriede, evenals de pro cureur-fiscaal waren tegen het vroe gere vonnis in beroep gegaan. Deze Duitse officier werd gisteren uit de gerechtelijke bewaring ontsla gen, hjj zal thans naar een kamp wor den overgebracht, waar Duitsers ver blijven, die uitgewezen worden. De uitspraak volgt nog. ZEER BEGAAN. Fullriede had in zijn eigen céssatie- middel aangevoerd, dat door zijn op treden erger voorkomen werd. De advocaat-fiscaal verwierp in zijn re quisitoir het beroep op noodweer, „want Fullriede had zich kunnen ont trekken aan de uitvoering van het tjevel". De Raad van Cassatie heeft bij bo vengenoemd besluit overwogen, dat Fullriede zeer begaan was met het lot van Putten en hij zou pogingen heb ben gedaan om het lot van Putten te verzachten. O MARSHALL NAAR V.S. „De werkzaamheden van de VN te Parijs hebben een diep wederzijds be grijpen doen ontstaan" heeft de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall o.m. verklaard, toen hij op het vliegveld van Washington door president Truman werd begroet. Formule voor Belgische koningskwestie „Dinsdagochtend om half twaalf hoop ik u de samenstelling van het nieuwe kabinet bekend te kunnen maken. Ik heb hedenmiddag definitieve voorstel len gedaan aan beide partijen en deze zullen mij morgen om tien uur hun antwoord doen toekomen. Wij hebben waarschijnlijk een formule gevonden voor de koningskwestie en voor de schoolkwestie. Morgen zal ik u ook de naam kunnen noemen van de nieuwe minister van Justitie", ver klaarde kabinetsformateur Spaak Maandagmiddag om 18 uur tegenover de journalisten. Het werkelijke slachtoffer van deze regeringscrisis is de katholieke mi nister van Justitie, Stmye, wens be leid inzake de berechting van de po litieke gevangenen aanleiding is ge worden tot de huidige crisis. Waar aanvankelijk werd verwacht dat in zijn plaats een technieus zou worden be noemd, verluidt thans in politieke kriitgen, dat Spaak voornemens zou zjjn een katholiek parlementslid als minister van Justitie aan te wijzen. Auteursrechten De Nederlandse delegatie in de so ciale commissie der VN heeft heden de voorstellen van enige delegaties, om de morele en materiële belangen van uitvinders en auteurs op te ne men in de verklaring over de men selijke rechten, gesteund. De Neder landse afgevaardigde, prof. Beaufort, verklaarde: „het principe, dat presta ties op geestelijk gebied tot zekere hoogte bezit zijn van üe gehele mens heid, betekent niet, dat de auteur geen rechten heeft ten aanzien van zijn eigen belangen" Hij achtte een spe ciale voorziening noodzakelijk. Voorlopig geen uien naar Engeland Met ingang van 22 Nov. 1948" heeft Engeland onverwacht de import van uien tijdelijk stop gezet, aangezien de Engelse markt tengevolge van de gro te eigen productie met uien wordt overvoerd. In verband met deze maat regel ligt uiteraard de Nederlandse export van uien naar Engeland, die tot dusverre reeds een omvang had van ca. 20.000 ton, ook stil. Er worden dan ook aan Nederlandse exporteurs geen uitvoer-vergunningen voor uien naar Engeland meer afgegeven. De import van uien zal Engeland weer toelaten met ingang van 15 Dec a.s. of eerder, indien de markt-situatié zulks toelaat. GELDIG VAN DINSDAGOCHTEND TOT DINSDAGAVOND. RUSTIG WEER. Koude ochend met oyns overal ne vel of mist. Later op de meeste plaat sen doorbreken van de zon D:.j -wis seiende bewolking. Overigens ovoog weer met weinig wind en iets lagere fwnperaturen. Binnen niet al te lange tijd zullen voor het eerst sinds de oorlog weer pinda's voor het publiek beschikbaar komen. Weliswaar waren sinds 1945 reeds enkele schepen met grondnoten in Nederland aangekomen, doch deze producten waren uitsluitend bestemd voor verwerking tot voedingsvetten -oliën, benevens bescheiden hoeveel heden ter verwerking van pindakaas. Dezer dagen zullen wederom enkele schepen met ca. 3100 ton grondnoten uit Indonesië in ons land aankomen. Een gedeelte hiervan (ca. 900 ton) zal, mits de noten van voldoende kwali teit zijn, worden gebrand en als pin da's in de handel gebracht. Voorts zal een hoeveelheid van ca. 1800 ton worden verwerkt tot pindakaas, ter wijl de rest voor diverse doeleinden is bestemd. BURGEMEESTER VAN UTRECHT BENOEMD. Naar het A.N.P. verneemt is be noemd tot burgemeester van Utrecht Jhr. Mr. C. J. A. .de Ranitz, admini strateur, chef der afdeling hoger on derwijs van het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. ZOUTZUUR OBSTAKEL. Gistermorgen is te Rijswijk een vrachtauto, geladen met zoutzuur, in botsing gekomen met een andere vrarchtauto. De wagen met zoutzuur sloeg om en de chauffeur is met grote moeite uit de cabine gehaald. Hij is er betrekkelijk goed afgekomen. Het verkeer ondervond grote stag natie. Men kon aanvankelijk de auto's niet benaderen. VEEVOEDER. De internationale noodvoedsel-com- missie maakt bekend, dat zij de inter nationale distributie van veevoeder na 1 Januari a.s. niet langer zal voort zetten. MIDDENSTANDERS PROTESTEREN Evenals in enige andere steden van ons land kwamen gisteren in Amster dam middenstanders bijeen orq een protest te doen horen tegen de loon- en prijspolitiek der regering. SJARIFOEDDIN RUKT OP. De dienst voor legercontacten meldt, dat communisten onder leiding van Sjarifoeddin er in geslaagd zijn de Republikeinse defensielijn bij Garin- gan langs de weg Wirosari—Blora te doorbreken en oprukken in Noorde- lijke richting. STAKING OP QUEEN ELIZABETH TEN EINDE. De staking onder de bemanning van de Queen Elizabeth is gisteren geëindigd, doordat overeenstemming is bereikt tussen het stakingscomité en vertegenwoordigers van de Cunard White Star, VLIEGTUIG NEERGESTORT In Zuid-Engeland is een vliegtuig van een particuliere Britse maat schappij neergestort. 8 van de 9 in zittenden zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig is verbrand. HULP AAN FRANSE MIJNWER KERS. Volgens radio-Moskou is de tegen waarde van ongeveer 55 millioen francs door de mijnwerkers van de Sowjet- Unie aan de stakende Franse mijn werkers gezonden. DE HAVENSTAKINGEN. 800 Havenarbeiders te Duinkerken, die zich uitspraken voor hervatting van het werk op Maandag, hebben besloten in staking te blijven |it pro test tegen de arrestatie van de secre taris van het plaatselijke vakverbond. DE GRIEKSE KABINETSCRISIS Papandreoe, leider van de sociaal democratische partij in Griekenland, heeft bekend gemaakt, dat de opposi tie weigert het nieuwe coalitiekabinet te erkennen en dat hij koning Paul verzocht heeft er naar te streven dit kabinet onmiddellijk te ontslaan. KLEINSTE VLIEGTUIG In Amerika is proef gevlogen met de „W.B.", 's werelds kleinste beman de vliegtuig genoemd, dat een lengte heeft van vier meter, een vleugel wijdte van vijf meter en een gewicht van 68 kilo. De piloot ligt bovenop de romp vastgebonden. HEVIGE STORMEN Stormen, vergezeld van zware re gens, hebben Bombay en hef omlig gende gebied practisch van de rest van India afgesneden. De transport diensten van de stad zijn stilgelegd. Er zijn zeven personen om het leven gekomen en 100 gewond. De wind nam na de middag in kracht af. Er werd Schade aangericht aan boten in de haven. Neen, waarde lezer, zo erg is hei niet. We behoeven niet de oudezwar- te lappen voor de dag te halen. De doorsneelezer zal er zelfs weinig van bemerken. Tenzij zij of hij in deze dagen naar de winkels gaat om Sin terklaas-inkopen te doen. Nietwaar w« zijn weer in die tijd. De tijd van de feestelijk verlichte etalages en de stralende kindergezichten. Wat treké de kolennood zich aan van Sinte*» klaasdrukté bij de Middenstand. Te kort is tekort en rantsoenering is rap#* soenering. En aangezien er weer teveel electrK citeit verbruikt werd, heeft de over* heid gemeend maatregelen te moeten, nemen, teneinde dat gebruik te be- perken. Die maatregelen komen hier op neer, dat de etalages verlicht mo gen worden van 6 tot 10 uur 's avonds en op de Zaterdag van 4 tot 10 «ur. We vragen ons af, of deze bepaling gemaakt is zonder er ook maar enigs zins bij na te denken. Of er wel enig overleg met Middenstandsinstanties over gepleegd is. We kunnen het ons niet voorstellen. Want als men even over deze kwestie nadenkt, is deze maatregel ten opzichte van de mid denstand zo absurd, dat men de han den ineen slaat. De winkels mogen tot 8 uur in de avond geopend zijn. De etalages mo gen verlicht blijven tot 10 uur. Dl« zelfde etalages mogen echter niet ver licht worden voor zes uur. Eigenaardig verschijnsel! Tal van mensen bezoeken de winkels in dé middaguren. Ze komen met de bus sen of met de trein aan, zo .tegen een uur of drie, vier. Ze wandelen in de winkelstraten. In deze donkere dagen voor Kerstmis valt de duisternis reeds snel. Tegen half vijf, vijf uur kun je in verschillende etalages al weinig meer onderscheiden. En daar kojpt de over heid, die, w*e geven het onmiddellijk toe, er voor moet zorgen, dat er niet te veel electrlcitei wordt verbruikt, maar die tevens het grootste belang heeft bij een druk bedrijfsleven en een bloeiende middenstand en die zegt: Geen verlichte etalages Op een mo ment, dat er tal van mensen aanwezig zijn. die tot de kooplustigen kunnen worden gerekend En kijken lókt nu eenmaal uit tot kopen. We vermoeden, dat de Middenstand organisaties in deze wel actief zullen zijn. Maar waarom moet het zo ver komen? Waarom kunnen deze dingen bovendien niet plaatselijk geregeld worden, temeer daar de plaatselijke polifie-autoriteiten er op hebben toe zien. Het is jammer, dat deze maat regel zo is. Laten we alsnog honen, dat er voor de komende Sinterklaas en andere feestt?nog verandering in wordt gebracht. Het zakenleven heeft al beperkende bepalingen genoeg. Bepalingen, die helaas dikwijls niet te vermijden zijn. Dat is hier echter «lef 3iet geval v. Z. ^§1 onze kleine tovenaar ©5721

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1