mSllT) 1T KAPPIE Vreedzame „dropping" in het oerbos bij de Lawa-rivier Gesthems spel niet indrukwekkend Scheerv'ucht KLM-mertsen fotograferen Suriname 's bosland Machtige motoren verlossen landmeters uit hun isolement Verspreid over de aardbol: in Batavia en Johannesburg, in Oslo en Wil lemstad, in Kano en Montevideo en overal buiten Nederland, waar „Vliegende Hollanders" zioh vertonen werken een vijfduizend mensen aan het instandhouden en uitbreiden van een wereldluchtvaartonderneming onze KLM. Gók het groepje mensen: 10 blanken en 60 inheemsen, die in Suriname tienduizenden vierkante Kilometers land in kaart brengen met hun fotovliegtuig ea hun landmetersploegen, die thans 200 km land in waarts in Suriname's eindeloze bossen langs de verschillende rivieren werken. Hun contact met de buitenwereld geschiedt door middel van de radio; het fotoyliegtuig zorgt voor h et uitwerpen van de dringend nood zakelijke artikelen. Een camera knipoogt naar de aarde Bijna dagelijks stijgt.het fotovlieg tuig vaa Paramaribo's vliegveld „Zan derij" op om te zien of er in het nog niet bevlogen gebied nog plaatsen zijn waar de camera ongehinderd van zijn 4600 meter hoogte kan knipogen naar de millioenen boomkruinen van de eindeloze Surinaamse bossen in de diepte. Maar niet alleen het vliegtuig met zijn bemanning, ook de meetploe- gen zijn in actie. Want al worden van een land nog zo veel luchtfotos ge maakt; een behoorlijke kaart kan al leen vervaardigd worden, wanneer op ifn minst een aantal punten in het ter rein is „opgehangen" aan de meridi anen en breedtecirkels, die (althans in het brein van de kartografen)) de aarde omspannen. En dus trokken de landmeters met hun instrumenten en levensmiddelen voor enkele maanden ia boten en corjalen de Surinaamse rivieren op om ergens ver achter de watervallen sterren te gaan schieten. Nu wilde het geval, dat de ploeg, die een punt -ou gaan inmeten aan de Lawarivier, op de grens tussen Neder lands en Frans Guyana, nog voorzien moest worden van een serie foto's, die dienst moesten doen ais routekaart op de weg naar het volgende punt Die foto's moesten dus nagezonden worden. En zo steeg op een mooie dag het '„karteringsvllegtuig" op zonder film in z'n camera, maar ditmaal ook zon der dour en met een zorgvuldig water dicht verpakt stel fotos. gebonden aan een leeg benzineblik. EEN BOSNEGER SCHROK Zo vloog de machine ruim een uur ©ver bomen en bergen, rivieren en •troómversnellingen tot het punt be reikt was, waar, ergens bij een goud mijntje van de Comp. des Mines d'Or nu- .u'oeg kei je stonden op te wachten. Het vlieg tuig daalde tot op enkele honderden meters ea daarmede heneden het ni veau van de bergtoppen in de omge ving, maar toch altijd nog hoog ge noeg om een verkenningsrondje te draaien Nóg een bocht en toen zak te het toestel dicht langs de bergflan ken omlaag en schoot het over de boomkruinen in een behoorlijke re- mous het dal in. Een bosneger in z-ijn corjaal dook verschrikt in zijn boot weg, boomkrui nen vlogen met een snelheid van 300 km per uur voorbij. Daar waren huis jes, bomen, weer Huisjes, een steigertje donkere mannen in witte shorts draaf den heen en weer. De camera-man en de navigator, die als „bommenrichters" zouden fungeren zaten ineengedoken met fladderende haren voor het open gat van de deur. Toen trok de piloot het toestel omhoog. Maar het pak stond nog aan boord. Weer stoof de machine over de heuvel, over het Su rinaamse bosland, weer over de bos neger in zijn corjaal, weer ter hoogte van de boomkruinen langs de huis jes, de steiger en de mannen van de meetploeg. En wéér bleef de bus bin nen boord. Het toestel zat nog niet goed Maar toen het de derde maal over het water van de Lawa raasde en de steiger naderde kreeg het pak, pre cies op het juiste moment een duwtje. Het tuimeldi omlaag en achteruit en plonsde in het water op slechts enke le meters afstand van het doel, de kop van de steiger Men had daar beneden slechts in een boot te' stappen en het drijvende pakketje op te vissen. AFSCHEIDSGROET Nog enige tijd bleef de fotomachine op geringe hoogte over het water vlie gen, over een stoet corjalen, drijvende boomstammen en een rechtlijnige stroomversnelling, met aan weerszijden de dicht begroeide bergwanden. Er zit iets machtigs in zo achter twee vlieg tuigmotoren en met een snelheid van enkele honderden kilometers per uur huisje-iboompje-beestje overal langs heen te schieten. Het gevoel een hele boel energie te beheersen en te bestu ren, een energie, die zidh hier kan uiten in snelheid en die gepaard gaat met lawaai, geeft een zekere voldoe ning aan de mens. Dat is altijd al zo geweest ,de vlieger is, samen met de motorrijder eigenlijk niets anders dan de moderne versie van de vroegere ruiter, die op zijn briesend paard en onder de roffel van de hoefslag in een voor die tijden ongekende snelheid langs de wegen draafde. Maar de landmeters moesten nog even begroet worden. En dus trok dc man-op-de-bok het toestel steil om hoog en zette opnieuw een sefherpe bocht in. Weer was het ui'zicVu va:, uit de open deur rechtstandig omlaag naar de bloeiende bomen en de berg hellingen en even later schoten op nieuw alle huisjes van de Ccrmp. des Mines d'Or een voor een langs de (door P. BEERS) De wedstrijd om het wereldkam pioenschap staat alom in het brand punt van de belangstelling. De grootse start van Roozenburg, die de eerste acht partijen won (een unicum in het wedstrijdwezen van dit kaliber) heeft overal groot opzien gebaard. Zal een Nederlander weer eens de wereldtitel op zijn naam brengen? Wij hebben goede moed! Wereldkampioen Gesthem heeft nog niet die grootse indruk gemaakt wel ke van hem verwacht werd. Tegen zijn landgenoot Chiland maakte hij in de opening de hier volgende vergis sing. welke tot zijn geluk (zijn tegen stander had het niet gezien) geen ver lies voor hem bracht. Er werd gespeeld vanuit de begïnstand: Wit H. Chiland; Zwart P. Gesthem: 1: 32—28 20—24. 2: 34—30 14—20. 3: 37 —32 18—23. 4: 41—37 17—21. 5: 31— 27 10—14. 6: 30—25 21—26. 7: 40—34 24—29. 8: 33 24 20 40. 9: 45 34 15 —20. 10: 34—29 23 34 11: 39 30 5^- 10? Een vergissing. De volgende af wikkeling is mogelijk: w. 3024 (20 29 gedw.) 27—21 (16 27 gedw. want op direct 26 r 17 laat wit 2520 en 28 22 32 5 volgen) 32 21 (26 17) 25—20 (14 25) 28—22 (17 28) 33—33 (28 39 of 29 38) w 43 5 dam! Echter kan zwart door nu 11— 17 te spelen de dam weer afnemen Wit is dan gedwongen tot 5—23 of 5 32 waarop altijd 13—18 volgt en de dam wordt voor gelijk aantal stukken afgenomen. Dit was een gelukje voor Gesthem. Evenwel zag zijn tegenstan der ook de combinatie niet en speel de 4439, zodat een dubbele vergis sing gebeurde. In het eindspel van deze 'partij overzag de wereldkaim- pioen een eenvoudige één om twee. waardoor een gewonnen stelling- jam merlijk remise werd. Toen Gesthem daarna nog tegen v. d. Staay op de klok verloor was het debuut van de wereldkampioen niet indrukwekkend. Nu staat hij, op het moment dat wij dit schrijven, op de derde plaats achter Roozenburg met vijf punten achterstand. Keiler won zijn eerste partij tegen Laros op werkelijk schitterende wijze. Een klein voordeeltje werd feilloos in winst omgezet. Tegen v. d. Staay was het begin al weer veelbelovend. De wyze waarop hij de Rotterdamse va riant. welke v. d- Staay tegen hem koos, afstrafte was zeer belangwek- ZW. 7. 28. 44 vleugeltip. Een flits van wuivende mensen en toen was de dropping voor bij: „de Vliegende Hollander" klom omhoog naar de koelte van het wol kenland. Anderhalf uur later werd in de warm te van „Zanderij" achter een koele dronk door twee met reden trotse luchtfotografen het relaas verteld van de dropping aan de Lawa. Bij een vorige gelegenheid kwam het pak 10 meter van 't doel terecht maar nu niet meer dan 6 meter! En men dronk op de volgende keer. Wanneer die plaats heeft, weet nog niemand, maar dat getracht zal warden het record te breken is zeker. (UIT K.L.M.-NIEUWS) Zo „stemde" Spanje In de Spaanse hoofdstad waren ver kiezingsbiljetten aangeplakt met de namen en het beroep der candidaten voor de eerste gemeenteraadsverkie zingen, die Zondag jj. werden gehou den. De aanplakbiljetten bevatten geen politieke programma's. Alleen werd in het kort gewezen op de loopbaan der candidaten. Onder de naam van een der candidaten kan men lezen „Enthousiast Madrileen" en onder die van een ander „Voorbeeldig gezins hoofd". In een groot aantal gemeenten was het aantal candidaten niet groter dan het aantal zetels. BOEKBESPREKING In Arnhemsland .(Noorjl Australië) is een gezond-1 stam van 50 inboorlin gen met een hoog ontwikkelde moraal ontdekt. Zij wónen in hutten, die te gen krokodillen beschermd zijn en hadden nog nooit blanken gezien. De ze stam wordt ongemoeid gelaten en slechts van tijd tot tijd op zijn wel zijn gecontroleerd. W. 10. 11. 16. 25. 35. kend. In de hier volgende stelling meende menaanvankelijk een 5 te gen twee dammen eindspel te kunnen verwachten. V. d. Staay (met zwart) speelde 7—12. Hier zou 28—32 als volgt hebben verloren: zw 2832 w 11 2 zw 32—37 A. w 224. zw 37—41 w 2447. zw 4146 w 105 en ver volgens 4741 met 4 tegen 1 stelling A zw 32 38 w 2—24. zw 3843 w 24 —30 zw 43—49 (op 43—48 wit 30—34 z 48 30 35 24 met 4 tegen 1) w 10 4 en 4—27 eveneens met 4 tegen 1 stelling is niet te voorkomen zodat het toch geen 5 tegen 2 zou zijn geworden Na 7—12 ging de partij ook zeer spoe dig verloren. Met één punt voorsprong op Gesthem staat Keiler momenteel op de 3e plaats. De andere deelne mers zullen o.i., hoewél hun presta ties zeker onze volle aandacht vragen, niet zo'n belangrijke rol in deze wed strijd spelen. Zeker zullen Laros en v d Staay dicht achter de kopgroep kunnen eindigen, doch voor de eerste plaats komen naar onze mening Ro zenburg, Gesthem en Keiler aller eerst in aanmerking. Roozenburg ge ven wij de beste kansen. Het tournooi is echter nog lang en wie weet welke verrassingen ons nog wachten! OLYMPISCH LOGBOEK door KLAAS PEEREBOOM Uitgeversmaatschappij „De Bezige Bij", Amsterdam. Klaas Peereboom. de bekende journalist en radiospreke.- heeft de Nederlandse sportliteratuur verrijkt met een vlot geschreven re laas van de Olympische Spelen 1948 te Londen. Hij heeft dat op zijn ma nier gedaan, nl in de vorm van een dagboek, waarin hij van dag tot dag de gebeurtenissen op de voet volgde. Zó is het geworden een boeiend re laas van één van 's wereld grootste sportgebeurtenissen. Het is de ver wenste van Peereboom, dat hij ook die nummers, waarvan men weinig hoorde of las, in het volle licht der elangstelling plaatst, zoals de tien kamp en de moderne vijfkamp. Ach ter in het boek is een volledige lijst opgenomen van alle prijswinnaars van alle nummers. Ongemeen fraaie foto's en knappe tekeningen van Uschi maken het boek tot een mooi bezit, dat stellig de ho ge prijs (f 8.75) waard is. REEDS 180.060 WERKLOZEN IN BELGIë Volgens het socialistische blad ,.Le Peuple" wordt het aantal werklozen in België op het ogenblik op 180 D00 ge schat. Gevreesd wordt dat dit aantal nog voor het einde van het jaar tot 300.000 zal stijgen als gevolg van het feit dat steeds meer textielfabrieken hun personeel ontslaan. Op het ogen blik wordt aan werklozensteun per dag fr». 9,5 millioen uitgekeerd. COMMUNISTISCHE VLOEDGOLF OVER AZIE CHRONOLOGISCH OVERZICHT Meer verkeersongevallen, maar minder doden Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in de -eerste drie kwartalen van dit jaar in ons land 33179 (eerste drie kwartalen 1947: 27778) verkeersongevallen voor, waar van 610 (644) met dodelijke afloop, 5103 (4655) waarbij ten hoogste ern stig en 4829 (3745) waarbij ten hoog ste licht lichamelijk letsel werd verp oorzaakt. Tengevolge van de overige 22637 <13734) ongevallen ontstond uit sluitend materiële schade. De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op de overeenkom stige periode van het vorige jaar. De bisschop van Tarbes en Lourdes heeft gedreigd de bedevaarten naar Lourdes gedurende een jaar stop "te zullen zetten, wanneer de gemeenteraad van Lourdes zou overgaan tot invoe ring van een vreemdelingen-belasting, welke volgens de bisschop „zou in druisen tegen het geestelijk karakter van de stad van Bernadette". Volgens het bald van de Sovjet-aca demie van wetenschappen nam de be volking in de Sovjet-Unie in de laat ste 12 jaa- vOO de oorlor me; !.23' per paar toe. Dat is bijna twee maal zo veel als in de West-Europese lan den. De jongste volkstelling in Israël heeft uitgewezen, dat de bevolking van deze staat en van de door het Is raëlisch gezag gecontroleerde streken 782.000 zielen telt, van wie 713.000 Jo den en de rest Arabieren. VERLOREN EN GEVONDEN „Wieringermeer Gevonden een kip, 'n huissleutel en 'n zakhorloge". Zo luidde deze week een krantenbe richtje. We vragen ons af, waarom die kip niet op tijd thuis kwam Ze kon in huis want ze had een huis sleutel? Ook kon ze niet met een smoesje aankomen niet te hebben ge weten hoe laat het was. DONDERDAG 25 NOVEMBER 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 3.00 Nieuws: 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvi taminen; 11.00 Symphonisch concert; 12.00 De Papavers; 13 DO Nieuws; 13.20 The Romancers; 14.20 Röntgenkwar- tet; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Kaleidos- coop; 1735 Les -gars de Paris; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten: 19.10 Avondschool; 20.00 Nieuws; 20.15 Metropole-orkest; 21 DO „De geschie denis van de Soldaat; 22.15 Neg.-o-spi- rituals; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8 DO Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.platen; 803 Hoogmis; 9.45 Schoolradio; 10.15 Mor gendienst; 11 DO De Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Liederen van Fauré 12.33 en 13.25 KRO Amusementsorkest 13.00 Nieuws; 14.00 Kinckley Temple Band; 14.40 Voor de vrouw; 15.15 Ka merorkest; 16.00 Bijbellezing; Voor de jeugd; 18.00 De vijf Zal- a- ra's; 18.30 Gram.platen; 19 DO en 20.00 Nieuws; 20.15 Studio-steravond; 21.30 Familiecompetitie: 22.25 Ned Kamer koor: 23.00 Nieuws. en de vreemde klok 9 Ze stonden nu met z'n allen op het voorschip, behalve de maat, die van niets wist, „Wat betekent dit eigenlijk?" vroeg Kappie. „Jullie doen alsof je een stelletje zeerovers van tweehonderd jaar terug bent! Ik laat.me niet op mijn eigen schip gevangen nemen!" „Zeeroverwilden! Déy zijn zij! gilde Signor Rivaldi. „Actio del tempo! Ga uit die zij! Ga naar jouw eigenzelve vaartuig! Caramba furiosa!" De hoofdman liet alleen maar zijn ene oog gevaarlijk flikkeren, terwijl hij dreigend met een mes tussen zijn tanden tegenover Kappie en Signor Rivaldi en de meester stond. De maat zat ia zijn hut maar steeds de klok te bestuderen. Hij schudde er aan, legde zijn oor er tegen en hij maakte zich ernstige zorgen. „Hier deugt iets niet!" mompelde hij. „Ik moet ingrijpen..v" Hij draaide nog eens aan de wijzer en zette die nu op 500 voor 0. „Zo", zei hij, nu zullen we eens verder zien.... Ik móét de fout ontdekken". FEUILLETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld door XAVIER DE MONTEPIN 43. Terwijl hij sprak en zich aan de letterlijke waar heid hield schenen zijn eigen woorden hem leugenachtig toe. Hoe zal men mij geloven, dacht hij, wanneer ik aan mijn eigen woorden geen go|M)f kan slaan. De rechter had al de belangrijke vragen gedaan, die tot de grondslag moesten dienen voor de akte van be schuldiging. Hij begon nu met een reeks vragen omtrent bijzonderheden van ondergeschikt belang. Vaubaron antwoordde slechts werktuigelijk, zonder zich bewust te zijn van het meerdere of mindere ge wicht van zijn anwoorden. Dit duurde ongeveer een kwartier, waarna de gendar me, vergezeld van Laridon terugkeerde. Het magere mannetje maakte een droevige figuur naast de reusachtige, vertegenwoordiger der openbare macht. Alles wat maar in de verste verte met de justitie te maken had. boezemde hem en niet zonder reden, een onoverwinnelijke afkeer in. Hij zag er dan ook. toen hij de kamer binnentrad uit als een vos, die in de strik gevangen zit. Ga zitten, zei de rechter, en houd u geread, om mij te horen en te antwoorden. Laridon gehoorzaamde nog zoveel te spoediger om dat zijn benen bijna weigerden hem te dragen. Enige vragen, alleen voor de vorm, werden hem door de rechter voorgelegd en terwijl hij deze beantwoordde, trachtte hij zijn ontroering meester te worden, waarin hij ten slotte ook slaagde. Tegelijkertijd vroeg hij zich zelf met nieuwsgierigheid af, waarom men hem toch wel had laten roepen en wat Hij zou moeten getuigen. Zijn onzekerheid duurde niet lang. Kent gij deze man? vroeg de rechter op Jean Vau baron wijzende. Heel goed, antwoordde de uitdrager. Hij woont op de eerste verdieping van het huis, waarvan ik het be nedengedeelte bewoon. De rechter vervolgde. Hebt gij eergisteren enige gereedschappen van hem gekocht, waaronder zich de graveernaald bevindt, die gij hier ziet? Denk goed na, wat gij antwoordt, want deze vraag is -hoogst belangrijk. Het hart Van Vaubaron klopte bijna niet meer, zijn ganse ziel hing aan de lippen van de uitdrager, wiens woorden voor hem een begin van rechtvaardiging moes ten zijn. Laridon schudde hei hoofd. 1 Ik heb eergisteren niets gekocht, antwoordde fatf ogenblikkelijk en mijnheer Vaubaron heeft mij niets verkocht. De werktuigkundige uitte een gesmoorde kreet. Wat? stamelde hij, hebt gij het dan vergeten? Neen dat is niet mogelijk, dat zou al te noodlottig zijn. Uw geheugen mag u een ogenblik in de steek laten, maar gij zult het u spoedig herinneren. Gij zult aan mijnheer de rechter van instructie zeggen, dat ik niet gelogen heb, dat ik aan u gereedschappen, waaronder een graveer stift, verkocht heb en zelfs dat gij de letters, die op het handvat gegraveerd staan, hebt opgemerkt. Ja, zeker ik zou met mijn ganse hart verlangen, te doen wat gij wenst, antwoordde Laridon, want het is een harde zaak, om een buurman in zo grote verlegen heid te zien. Ik heb bovendien nooit over U te klagen gehad en ofschoon ik u nauwelijks ken, boezemt gij mij toch belang in; ongelukkig echter kan ik niet doen wat gij verlangt. Wij zijn hier op een plaats, waarvoor ik te veel eerbied heb, om er iets anders dan de waarheid te zeggen. Vaubaron voelde dat een inwendige woede zich van hem meester maakte en dat hij in een van die toestan den was, waarin de kalmste, gemoedelijkste mens, wan neer hij een wapen onder zijn bereik vindt, toeslaat en doodt. Dat is schandelijk! schandelijk! riep hij woest en dreigend strekte hij zijn beide handen naar de uitdra ger uit. Die man herinnert het zich, die man heeft niets vergeten; hij is mijn vijand, hy wil mij vernietigen Waarom? Dat weet ik niet, maar het is zo en zijn stil zwijgen is de laagste van alle misdaden. Voleindig dan uw werk ellendeling; doe een valse eed. Zweer dat ilc gelogen heb. De straf zal zich niet lang laten wachten. Ik vervloek u en God zal u straffen! Laridon had zeer weinig geloof in God en de Hemel se wraak was nu juist niet datgene, dat hij het meest® vreedse. Toch was er iets zo indrukwekkend in d® woorden en de toon van Vaubaron, dat de onbeschaam de deugniet bleek werd en op zijn stoel wankelde. Beschuldigde, sprak de rechter op strenge toon tot Vaubaron, beledig of bedreig de getuige niet. Dergelijke heftigheden kunnen uw hacheijke toestand maar ver ergeren. Jean Vaubaron liet het hoofd op zijn borst zinken en zweeg. Zijn lippen bewogen zich zacht, zonder echter geluid te doen horen. Hij bad en riep God aan, die hem. scheen te verlaten. Getuige, hernam de rechter, zich wederom tot d® uitdrager wendende, blijft gij bij uw verklaring? Heeft de beschuldigde u eergisteren die graveernaald ver kocht? Noch eergisteren, noch op een andere dag. Ik heb nooit iets van hem gekocht, hij heeft mij nooit gespro ken, dat zweer ik u. Vaubaron bleef zwijgen en bidden. (Wordt vervolgd) V

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3