JWuder N.-HOLLANDSE PERS 1945 5' JAARGANG N\ 1395 MAANDAG 29 NOV. 1948 V.N. verzoeken aan Griekenlands buren steun aan opstandelingen te staken ^E^ZONM'JNJ Zeeliedenstaking in Amerika geëindigd Het eerste contact De toestand van koning George Berlijn: Binnenkort 2 gemeentebesturen Ook Haarlem heeft zijn vleesaffaire Frankrijk komt weer tot rust Van chauffeur tot koning Amersfoortse beulen voor hun rechters Loontoeslag Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.20 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich_ ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Vsrantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Bidderitraat hoek Oudegrooht Tel. R 2200 3971 De algemene vergadering der V.N, heeft Zaterdagavond Griekenlands Noorderburen veroordeeld wegens hulpverlening aan dc guerillastrijders van generaal Markos en een beroep op hen gedaan een dergelijke steun verlening'te staken. De Assemblee keurde een desbe treffende Westelijke resolutie met 47 tegen 6 stemden goed. Ook keurde de Assemblee met algemene stemmen een resolutie goed, die haar oorsprong had in een Sowjet-voorstel. Deze re solutie dringt er bij Griekenland, Joe goslavië, Albanië en Bulgarije op aan diplomatieke betrekkingen aan te kno pen en de vroeger van kracht zijnde grensconventies *ussen hen te hernieu wen. De resolutie verzoekt de vier re geringen binnen 6 maanden verslag uit te brengen aan de V.N. over de maatregelen die genomen werden om deze aanbevelingen uit te voeren. Ook werd eenstemmig een resolutie aange nomen, die verzoekt om terugzending naar Griekenland van alle Griekse kinderen, wier ouders of naaste ver wanten om hen vragen. Aan deze beslissingen waren felle debatten voorafgegaan, waarin Wys- jinsky heftig ontkende, dat Grieken lands Noordelijke buurstaten hulp aan generaal Markos hadden verleend. De strijd had zich volgens hem in hoofd zaak afgespeeld in het midden en Zuiden van Griekenland. De Amerikaanse afgevaardigde Tos- ter Dulles voegde hem toe, dat zijn heftigheid het beste bewijs was voor de ..heftigheid van zijn volgelingen". De voorzitter van de Assemblee dr. Evatt verklaarde dat ondanks de „zeer Positie Tsjang Kai Sjek schier hopeloos De Chinese regering heeft door hei Parlement een dringend verzoek la ten doen aan de Amerikaanse rege ring om onmiddelijke hulp te zen. den daar anders een volkomen ineen storting der regeringstroepen niet te vermijden zou zijn. Indien China aan de communisten ten prooi zou vallen, aldus dit beroep, zou ook de Ameri kaanse veiligheid en de wereldvrede ernstig bedreigd worden. Zeven provinciale besturen in Noord China hebben aan generaal Chen- Ddult .tijdens de oorlog bevelhebber van de Vliedende Tijgers verzocht ac tief aan de strijd tegen de commu nisten te willen deelnemen IISOETSJOU GEVALLEN? Volgens de laatste berichten zou de stad Hsoetsjou geallen zijn. Van rege ringswege worden deze berichten ech ter tegengesproken en worden de ver liezen der communisten bij deze stad fabelachtig genoemd. Vast staat intussen dat de commu nistische legers om Hsoetsjou heen ge trokken zijn en verschillende plaatsen in het dal der Yang Tse Kiang be dreigen. MEVR. TSJANG NAAR WASHINGTON Mevr Tsjang Kai Tsjek is Zater dagmorgen met een extra-vliegtuig naar Washington vertrokken. Bij haar vertrek, dat geheim was gehouden, waren alleen aanwezig maarschalk Tsjang Kai Tsjek, de Amerikaanse am bassadeur en de Chinese minister van Binnenlandse Zaken. GENERAALS HEBBEN RUZIE Uit een pamflet ,dat op -het lijk van een Chinese communistische soldaat gevonden is, zou blijken, dat de beide communistische generaals, de de ope ratie in de uurf van Soetsjou leiden. Lioe Po-Tsjeng en Tsjen-Ji, vijanden zijn harde noten" die er tijdens het debat gekraakt waren er toch een redelijke kans bestond om tot overeenstemming te komen. De verzoeningspogingen tussen Grie kenland en de buurstaten haddon z.i. reeds enig resultaat gehad. In- de ochtend en avonduren nevel of mist. Des nachts lichte vorst. Tem peratuur vandaag iets lager dan gis teren. Weinig of geen wind. De staking van de dokwerkers aan de Amerikaanse Oostkust is Zaterdag middag officieel geëindgd daar de stakers het bemddelingsvoorstel van de scheidsrechter der federale rege ring hebben aanvaard. De voorzitter van de vakbond der havenarbeiders van de AFL heeft bekend gemaakt, dat het einde van de staking door de leden van de vakbond met een grote meerderheid was beslist Hy heeft er op gewezen dat in alle havens van de Atlantische Oceaan reeds Zondag het werk zal warden hervat om zodra mo gelijk de kaden vrij te maken, waar. op sedert 17 diagen de goederen lig gen opgestapeld. Aan de kust van de Grote Oceaan duurt de staking echter in verschil lende plaatsen nog voort. In de ver zending van Marshall-goederen was reeds een aanzienlijke vertraging in getreden. Zaterdagmiddag heeft de eerste ont moeting plaats gehad tussen de mi nisters Hatta, Stikker, Sassen en Neher Zondag zijn de heren Hatta en Sas sen opnieuw bijeen geweest. Over het resultaat der besprekingen is niets bekend, maar aangenomen wordt, dat' zij verband hielden met vraagstukken die ontstaan zijn tengevolge van het Onlangs door de Nederlandse rege ring. iogeno***». standpunt. De besprekingen droegen een offi cieus karakter. Inmiddels worden de eerste journalisten pas beden in Djok- ja verwacht, aangezien zij niet eerder vergunning konden krijgen. De Australische bladen publiceren op hun voorpagina berichten uit Can berra, die uit officiële bron afkomstig zouden zijn en volgens welke de ziekte van koning George van Engeland ern stiger zijn dan eerdere berichten lieten blijken. Volgens de „Sydney Daily Tele- graph" zou een officieel regeringsbe- richt uit Londen er op wijzen, dat de Koning .ofschoon de dokters misschien een gedeeltelijke verbetering zouden kunnen bewerktselligen. nimmer ge heel herstellen zal. Volgens door de „Moming Herald" aangehaalde „officiële" berichten zou de Koning „ofwel geheel kunnen her stellen ofwel veel zieker worden". De Sovjetautoriteiten zijn een felle actie begonnen tegen do a.s gemeen teraadsverkiezingen in Berlijn. Ze be schuldigen de Westelijke autoriteiten dat deze in verband met de komende verkiezingen een noodtoestand hebben John SpencerChurchill, Markies van Blandfort, wiens naam. herhaalde lijk is genoemd in verband met .ver lovingsplannen van Prinses Margaret Rose. Een recent portret van H.K.H; Prin ses Elizabeth van Engeland, oudste dochter van het Engelse koningspaar. De politie te Haarlem is overgegaan tot de arrestatie van de directeur, De Vries en de hoofdinspecteur, Koch, van het gem. slachthuis te Haarlem, in verband met knoeierijen, welke aan het licht waren gekomen. Reeds een jaar geleden was opgevallen, dat gro te hoeveelheden v vlees van vers ge slachte dieren spoórloos verdween. Bovendien bleek er geknoeid te wor den met het z.g. vrijbankvlees, dat veelal van minder goede kwaliteit is en ter beschikking wordt gesteld aan minder goed gesitueerden. De beste delen van dit vrijbankvlees werden er uit gehouden en gestuurd naar bevrien de relaties van personeelsleden. Het tekort werd dan aangevuld met awal dat voor hondenvoer bestemd was. Aanvankelijk was in verband met de verduisteringen van het vlees ook de voedselcommissaris, de heer Janssen aangehouden. Hij is evenwel korte tijd later weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. De bewoners van West-Berlijn kr'j- gen met Kerstmis 25. gram koffie en 100 gram versnaperingen. Op de sui kerbon zullen zij 200 gram echte thee en op de broodbon 300 gram gedroog de wruchtén kunnen kopen. Te Athene zijn twee dienstplichtige burgers, die zich op onwettige wij2e van die dienst hadden vrijgekocht, door de militaire rechtbank ter dood veroordeeld. Acht andere bij deze zaak betrokken personen, burgers en militairen, zijn veroordeeld tot gevan- gerisstrafeen hunner levenslang. Roozenburg nadert titel De uitslagen van de Zaterdag ge speelde partijen van de 16e ronde van het wereldkampioene-hap dammen luiden: KeilerPerot Laros—Rostan Post—Chiland RoozenburgV erpoe- Van der Staay—Ghes.em De stand luidt thans: 1. Roozenburg 28 uit 15. 2. Keiler 22 uit 15. 3. Verpoest 20 uit 15. 4. Ghestem 18 uit 14. 5. Post 18 uit 15. L* Chiland 13 uit 15. 7.1 8. en 9. Laros, Perot en Staay 12 uit 14. 10. Demesmaecker 3 uit 14. 11, Rostan 2 uit 15. 2—0 2—0 2—0 2—0 0-2 Een functionaris van ,het Franse ministerie van Verkeer heeft gister avond medegedeeld, dat de onderhan delingen over een overeenkomst tus sen de Franse regering en het door de communisten geleide vakverbond van havenarbeiders, ter voorkoming van een algemene staking, zijn gesloten. Het communistisch georienteerde vak verbond van mijnwerkers heeft gister avond in een communiqué de' „100.000 mijnwerkers, die nog staken" opge roepen heden het werk te hervatten. De overeenkomst met de bond van havenarbeiders zal waarschijnlijk in het begin van de volgende week ge tekend worden, nadat de bond met zijn vertegenwoordigers in de verschillen de havens overleg heeft gepleegd. De 28-jarige vrachtauto-chauffeur Ar- thur Semanoe te Wiesbaden heeft aan. de arbeidsbeurs medegedeeld dat hij zijn baantje wenst neer te leggen om koning te kunnen worden, Semanoe heeft namelijk bericht ont vangen van zijn grootmoeder, konin- in van een Afrikaanse stam in Togo- iand, dat zij zich te oud voelt om langer het bestuur van haar één mil- lioen onderdanen waar te nemen. Ar- thur Semanoe wordt nu als troonop volger verzocht huiswaarts te eren en zijn koninklijke taak te aanvaar den. Arthur is destijds door zijn vader, op twaalfjarige leeftijd naar Duitsland gezonden om ervaring op te doen. FIE CARELSEN GAAT WEER OPTREDEN Eindelijk is mevr. Fie Carelsen her steld van haax langdurige ziekte. Zo als men weet is de Haagse actrice sinds stemmen uitgebracht ten gunste van toelating van Italië, Finland, Portu gal, Transjordanië, Eire en Qostenrijk tot de organisatie der VN. Eire, Fin land en Oostenrijk kregen elk 41 stemmen voor. Italië kreeg 39 stem men. Portugal en Transjordar.ië kre gen respectievelijk 29 en 35 stemmen. In alle gevallen stemden de Ooste lijke landen tegen. FRANSE ZUID-POOLEXPEDITIE De eerste Franse Zuid-poolexpeditie is aan boord van de „Commandant Charcot" hedennacht uit Brest ver trokken SOPHOCLIS STERVENDE De Griekse premier, Themistocles Sophoclis, is heden voorzien van de H. Sacramenten der stervenden. Vol gens een medisch bulletin was zijn toestand in de afgelopen nacht achter- Mei van dif jaar ernstig ziek g^eest uit gegaan en kon hij moeilijk adem- Zaterdag is zij weer opgetreden in de koninklijke schouwburg te Den Haag en wel in het stuk „Die lieve Chris- tabel". TOETREDING TOT DE V.N. In de tweede politieke commissie is vandaageen overweldigend aantal halen. Koning Paul van Griekenland heeft een kort bezoek aan de bejaarde premier gebracht. Er zijn verschillen de injecties toegediend na de aanval len van Donderdag. AMERIKANEN NAAR SPANJE 7 Leden van het Amerikaanse Con gres zijn gisteren onverwacht in Ma drid aangekomen en men verwacht, dat zij vooraanstaande Spaanse mili taire functionarissen zullen ontmoeten alvorens heden naar Parijs en Londen te vertrekken. TOJO C.S. OPGEHANGEN Hedenochtend zijn Tojo en zes an dere oorlogsmisdadigers in de gevan genis van Doegamo terecht gesteld. MENING SVERDEELDHEID IN HONGAARSE ROOMSKATHOLIEKE KERK De Hongaarse pers maakt melding van verdeeldheid in de Hongaarse Roomskatholieke Kerk naar aanlei ding van de politiek van kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije en een „onomwonden tegenstander van het huidige regiem". De Bisschop van Ssanad, mgr. An- drea Hamvas, wiens diocees een der grootste in Hongarije is, heeft ver klaard, dat in de toekomst alle her- derlijke brieven van de kardinaal in kerken, die onder zijn jurisdictie staan verboden zal zijn. Hij heeft, aldus de pers, tevens ver klaard, dat „zijn plichten zou ver vullen, schouder aan schouder met de werkende massa". geschapen, waarbij de burgers onder pressie zullen worden gedwongen naar de stembus te gaan. Volgens Russische persberichten zul len honderden tanks van de Weste. lijke Geallieerden Zondag a.s in de straten van Berlijn rijden, teneinde indruk op de kiezers te maken. De Engelse generaal Herbert noem de dit bericht even leugenachtig als „all" andere Sovjetverzinsels". Toch zullen de gemeenteraadsverkie zingen in Berlijn naar alle waarschijn lijkheid doorgaan. TWEE GEMEENTERADEN! Uit bronnen, die in nauw contact staan met het Sovjet-Russische mili taire bestuur, wordt gemeld, dat maar schalk Sokolofsky en andere hoge Sovjetrussische officieren op een bij eenkomst te Karlshorst, het Berlijnse hoofdkwartier van het Sovjetrussische militaire bestuur, het eens zijn ge worden over een plan tot instelling van een aparte gemeenteraad en ge meentebestuur in de Sovjetsector van Berlijn en de huidige functionarissen aan te zeggen het gemeentehuis te verlaten. Het nieuwe bestuurslichaam zou ge heel uit communisten en pro-commu nistisch gezinnen bestaan en het me- rendeel van de leden van de „Ooste lijke" gemeenteraad zou gecoöpteerd worden. De zittingszaal bood op deze zeven de dag van het proces dezelfde aan blik als op de eerste. Weer zaten alle 7 verdachten in de banken en alsnog waren een aantal getuigen opgeroepen die tijdens het proces brieven hadden geschreven met de mededeling, dat zij' over sommige verdachten belangrijke mededelingen konden doen. De heer De Loos vertelde in de zaak tegen Berg, dat de gevangenen een ril ling over de rug liep als Berg. die hij schilderde als „een hautaine, zich van zijn macht bewuste figuur" over de appèlplaats wandelde. Getuige heeft waargenomen, dat bij een strafappèl, dat door Berg bevolen was de zieke gevangenen op de grond werden ge legd en zolang moesten blijven liggen als het strafstaan duurde. Een Joodse gevangene, aldus getuige, lag tijdens dit strafappèl naast mij te sterven. Een andere getuige vertelde, dat hij dienst had in de bunker, toen daar een gevangene door Kottala werd binnen gebracht. De gevangene moest in de wit bepleisterde gang hard heen en weer lopen en kreeg iedere keer, als hij Kottala passeerde een stomp in het gelaat. Na de strafoefening ,zo vertel de deze getuige, zaten de bloedspatten op de muur. Getuige De Vos werkte in het bouw commando en zag hoe een Joodse ge vangene door enige bewakers werd mishandeld. Bij deze bewakers was Wolf het „Kerstmannetje". Toen de Joodse man doodop in een plas viel beval Wolf hem op de buik te gaan liggen met het gezicht in het vuile water. Wolf nam toen een aanloop en sprong op de ongelukkige, waarna hij het gezicht van de man door de mod der duwde. Van Wolf vertelde, getui ge Kersten, dat deze samen met Franz ca de Amsterdamse wethouder De Mi randa zwaar mishandeld heeft, waar door de Miranda enige dagen later overleed. Heden worden in de zaak tegen de groep Kotalla de requisitoirs gehouden Volgens een bekendmaking van de Duitse Evangelische kerken zijn in zes Westeuropese landen ongeveer 2.600 Duitsers gevangen gezet voor misda den, tijdens de Duitse bezetting bedre ven. Frankrijk komt vooraan met 2000 dan volgen Nederland met 300, België met 200, Luxemburg met 70, Noorwe gen met 70, en Denemarken met 60. Het Franse kabinet heeft besioten tijdelijk de belasting op autovergun ningen op te heffen, daar de regering tengevolge van de extra steenkoolim port wegens de mijnwerkersstaking niet voldoence voorraad benzine heeft kunnen vormen om de bijzisetoewij- zing met een extra e vullen. Wie regelmatig artikelen schrijf^ heeft zich er voor te hoeden, dat hij niet in herhalingen vervalt Het kan zo licht de indruk wekken, dat men om stof verlegen zit. En toch zijn we verplicht om nog eeng terug te komen op de gulden loontoè- slag, die in verband met de stijgende kosten van levensonderhoud toege kend is aan lonen, die beneden de grens van f 3760 liggen. We hebben indertijd reeds betoogd, dat het o.i. beter was geweest, als de grens lager was gesteld en aan de laagste inkomens meer was toegekend. Nu heeft echter het bestuur van het NW aan de Minister voorgesteld, dat aan het einde van het jaar een toe slag zal worden verstrekt aan personen die vallen onder de categorie, die ver dient van f 3750 tot 5000. Wij kunnen ons tot de hoogte op werken, dat we zelfs gevoelig zijn voor het argument, dat iemand die honderd gulden in de week verdient in be paalde gevallen moeite heeft om rond te komen. In bepaalde gevallen Lang niet in alle. Dat een gulden in de week daar ech ter uitkomst zou brengen, moeten we ten stelligste ontkennen. We maken ons sterk, dat het daar veelal de drup pel op de gloeiende plaat is. We kun nen de. vraag of het bedrijfsleven meerdere kosten kan opbrengen zon der prijsverhoging gevoeglijk buiten beschouwing laten Belangrijker is de vraag, of hier billijkheid betracht wordt ten opzich te van de inkomens, die benede»- de veertig gulden liggen. En we verwach ten, dat degenen die in de hogere in komensklasse vallen, zich tot die hoog te kunnen opwerken ,dat ze ronduit verklaren, dat hier grove onbillijkhe- heid zou worden bedreven. Hetzelfde is trouwens het geval met procentuele loonsverhogingen. Ook daar hebben we ons menigmaal aan gestoten. Indien verhoogde prijzen het nodsg maken, dat aan bepaalde groe pen loonsverhoging wordt toegekend, is een loonsverhogfhg van vijf percent niet de oplossing Het gevolg daarvan is, dat iemand, die f 2C00 verdient, honderd gulden meer krijgt en het salaris van f 5000 met vijfhonderd gul den omhoog gaat. Het is naar onze mening noodzake lijk ,dat de laagste inkomens sterker verhoogd worden en in het onderhavi- ge geval zou het beter zijn geweest, als men de stijging van de kosten van levensonderhoud op andere wijze had opgevangen. Waarom niet de inkomens beneden de vijftig gulden twee gulden toeslag gegeven en die daar boven komen niets? De nood is immers het hoogst in de gezinnen met de laagste inko mens. Wil men in de toekomst de ar- beidsvrede handhaven, dan zal in de beloning van de arbeid grotere n;- lering moeten plaats hebben. Wy zou den wel wensen, dat dit begrip in de kringen van de vakbeweging meer in gang vond. v.Z. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1