KAPPIE Met oog en oor Westfriesland door KORTmaarKR^HIIG Eenvoudige landarbeider in Alkmaar blijkt expert schrijvende lezers Kerkelijke twisten Hoe Noord-Holland vroeger was ■Jffij brachten u onlangs een reportage over de kerk te Oude Niedorp, waar- yoor restauratieplannen in voorbereiding zijn en ter gelegenheid daarvan jrertellen we een en ander over de strubbelingen, die er in de zeventiende geuw plaats hebben .gehad. Strubbelingen op geestelijk gebied, waarin de Katholieken in de uitoefe ning van hun eredienst belet werden Naar aanleiding van dit artikel ontvin gen we een schrijven van de heer Mekken aan het Jaagpad te Alkmaar, die ons een en ander mededeelde over het sluiten van gebouwen, waar in het verborgen de mis werd gelezen. Misschien heeft u wel eens het boek gelezen „Die verkeerde weereldt" van mr. Rootheart. Niet alleen in Brabant probeerden de Katholieken ten koste van tal van opofferingen trouw te blijven aan het oude geloof. In Hollands Noorden was het precies hetzelfde. Toen de kerk te Oude Niedorp, aldusontienen we aan de gegevens, die de heer Mekken ons verstrekte in handenvar de Hervormden overging, beteken de dit geenszins, dat daarmee alle Ka-tholieken bekeerd waren. Integendeel. Ook toen reeds gold de stelregel, dat een verbod veelal een averechtse uitwerking heeft. In Zijdewind, de Kampen en aan de Wateringskant werden in schuren en boerenbehuizingen in het geheim Godsdienstoefeningen gehouden. En toen dat eenmaal uitlekte, kwam er aldra 'n schrijven binnen bij de Of ficier van de Niedorper cogge, An- thonius van Mijerop, waarin deze werd bevolen, om de bewuste plaat sen op te sporen en te sluiten. ONZ£ LIEVE HEER Or ZOLDER Niet alleen in Amsterdam werd de kerkdienst op zolder gehouden. Ge noemde officier begaf zich met zijn helpers naar een vertrek boven, waar de Priester doktor Bavo Johannis Cleer besem verklaarde, dat hij de missen opdroeg. Er werd een kruisbeeld en een altaar gevonden, alsmede een deur die geheimelUk toegang gaf tot deze kamer. De deur werd met ettelijke grote spijkers gesloten en het altaar en beeld meegenomen Er werd die dag, de 23ste Juni 1644 meer verricht Te Zijdenwind werd een gebouw, dat als kerk was inge richt, eveneens gesloten De bedienaar van de mis .werd daar echter niet ge vonden en aan een dienstmaagd of klopgien werd gezegd, c'.at het uit moest wezen. Vandaar togen de officier met zijn helpers naar de Weteringskant, waar een zekere Willem Willems Werd on derhouden. Daa, ter plaatse werd kerk gehouden in een' grote hooischuur. Ook hier werden de deuren met „om trent veertig spyekers toegeslagen." EEN DRUKKE DAG Nog was het de heren niet mooi go noeg en zij trokken naar Nieuwe Nie dorp, waar aan het Oosteinde woonde Claes Afiens. Ook deze gaf toe, dat achter in de koestal en de hooischuur kerk werd gehouden. De daar aanwe zige huisvrouwe toonde van het goede hout gesneden te zijn en gaf de offi cier op „sijne vermaninghe ten ant woord, dat als ec dan niet gepreekt mocht worden, zü er toch zeker wel moghten stÜziften". Dit is zeer in het kort het re laas van de kerkvervolging, waaraan dc Hervormder, zich toen schuldig maakten Geluk- kig, dat we op dit gebied wat verdraagzamer geworden zijn. f We hebben nog veel meer gc- 1 hoord van de heer Mekken. Wat vindt men onder de gewone ar b'eidèrsmensen toch bijzondere typen. Want we troffen in dit eenvoudige huisje bij een land arbeider een hoeveelheid kennis aan betreffende de kerkelijke ge schiedeais van onze provincie, die slechts bij gestudeerden ver wacht wordt. De heer Mekken is geboren te War- menhuizen woonde daarna jaren te Ou desluis, om ten slotte naar Alkmaar fco vertrekken, -ten einde zijn zoon in de gelegenheid -te stellen te gaan stu deren. Inmiddels verrijkte de heer Mekken zijn kennis, doof te vorsen raar de afkomst van zijn geslacht snuffelde hij In doopboeken, in archie yen, geraakte in kennis met archivaris tn oudheidkundigen en kwam in het kostbare -bezit van de Vrijwel volledige „Haarlemse Bijdrage" waarin de ganse kerkelijke*) geschiedenis van de Katk (kelijke geschiedenis van de Katholieke kerk in ons gewest beschreven staat. Met welk een gemak vertelt deze man over voorvallen uit de grijze oud heid. Wat een kennis over gebeurtenis sen, over pastoors en predikanten. Een genot om naar te luisteren, terwijl me vrouw Mekken dominee Appel en uw verslaggever gastvrij verzorgt. OUDE KAARTEN Wat een genot ook, om de oude kaar ten van onze provincie te bestuderen, die we hier aantroffen. Kaarten, die de toestand weergaven, zoals die in 1288 was. Wat zou het niet prachtig zijn, als in elk schoolgebouw zulk een kaart hing. Wat zouden de onderwij zers aan de hand van deze kaarten inet een kleurrijk beeld kunnen ophan gen over de groei en de geschiedenis van ons gewest. Zeker in verschillen de atlassen en geschiedenisboeken ko men kleine kaartjes voor, waaruit we ons een zeker idee kunnen vormen. Maar op deze grote kaart vindt men alles Alle plaatsen, wateren, kerken enz. zijn er op aangegeven. En het is machtig interessant om eens nader te beschouwen, hoe de verschillende plaatsnamen in de grijze oudheid ge schreven werden. Neem het plaatsje Valkkoog. We heb ben er Wel eens een dispuut over ge had, of het nu Valkoog of Valkkoog moest zijn. Op die oude kaart staat het aangegeven als Valkencoogh. En bestu dering van het woordenboek leerde ons. dat het terug te voeren was tot Valkenkogge, Valkenpolder. En zo zijn er tal van merkwaardi- heden. We kunnen ze helaas niet al len vermelden. Daar zou onze ruimte te kort voor schieten, We bevelen een en ander echter warm aan bij de op- voeders van onze jeugd. EEN BIJZONDER MENS Inderdaad. We hebben deze middag het genoegen gesmaakt kennis te ma ken met een bijzoner mens. En eenvou dige arbeider van 45 jaar, die een hand leiding in zijn bezit heeft waarin wordt aangegeven, hoe men oude hand schriften kan ontcijferen. De heer Mekken geniet nu natuur lijk ook vacantie evenals tal van arbei ders. En vacantie en snipperdagen Sprekende cijfers OUDEN VAN DAGEN Per 1 April van dit jaar ontvingen 285.487 oudjes uitkering uit hoofde van de Noodregeling Ouden van Dagen (wet Drees). De gemiddelde uitkering blijkt echter een aardig stukje onder de tien gulden per week te liggen.... OORLOGSMISDADIGERS De Amerikanen voltrokken de zwaar ste straf (de dood door de strop) aan 215 Duitse oorlogsmisdadigers, EN OORLOGS SLACHTOFFERS Alleen op de Leusderhei bij het con centratiekamp Amersfoort werden na de bevrijding 459 vermoorde Neder landers gevonden, begraven in 33 gro te kuilen.... KRIJGSGEVANGENEN UIT DE LAATSTE OORLOG In krijgsgevangenschap bevinden zich momenteel volgens Duitse bron nog 561.000 soldaten van Hitier. 410.000 daarvan Werken in Rusland, 56.939 in Frankrijk, 53000 in Joegoslavië, 38000 in Polen en 3800 in Tsjechoslowakije. Als „burgerarbeiders" zitten er boven dien in Frankrijk nog 132516 ex-krijgs gevangenen, in Engeland ruim 2500. Ons land heeft er géén! en de vreemde klok 13. Kort nadat de twee poortwachters het kanon op de „Kraak" gericht hadden, galoppeerde er iemand te paard door de poort achter hen. Het leek een ridder in harnas. Hij gaf de poortwachters, die onderdanig naar hem opkeken, een korte opdracht en reed toen stapvoets verder. Hoe dichter de „Kraak" aan de kust kwam, hoe opgewondener Signor Rivaïdi werd. „Kijkzie eens aan, Signor Capitano!" riep hij. „Een slotkasteel voor een Rivaldi! Mijn wensdroom wordt vervuld! Mijn palazzio!'' Signor Rivahjl kon zijn geduld niet langer bewaren. Zodra de „Kraak" de kust bereik? had, sprong hij over de verschansing heen. brengt hij door op het archief in Alk maar, in Haarlem, hij legt bezoeken af bij autoriteiten op dit gebied. De heer Mekken heeft het niet ge makkelijk gehad. Het loon van de land arbeiders was tot voor kort niet zo erg hoog. Hij heeft zich het genot ontzegd om te roken, teneinde dit geld te kun. nen besteden aan zijn liefhebberij. En hij heeft het er reeds zo ver in gebracht, dat het niet meer uitslui tend een liefhebberij is, maar dat het is uitgegroeid tot een stuk kennis, die we hem benijden. Deze tocht naar het Waagplein Is ons een vreugde geweest. We hopen er nog eens op terug te komen. O TBC ZORG VOOR GEREPATRIEëRDEN De gerepatrieerden, die in Japanse kampen tbc. hebben opgelopen kun nen voór rekening van het Comité „Nederland helpt Indiië" worden uitge zonden naar Davos. 't Comité is efr n.L in geslaagd de beschikking te krijgen over 24 bedden in hét sanatorium waar Nederlandse patiënten worden ver pleegd. Lichte gevallen komen echter niet in aanmerking. Inlichtingen bij: Stichting Tuberculose verzorging „Ne derland helpt Indië" Westersingel 92 .Rotterdam DINSDAG 30 NOVEMBER 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.platen; 9.00 Symphonisch concert; 10.00 Morgen wijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 11.00 Soft and sweet; 1150 De Wekker; 12.00 Bariton en orgel; 12.33 The Skymas tera; 13.00 Nieuws; 13.20 Ensemble Tom Erich; 14.00 Met naald en schaar 1450 Radio-matinee; 16.40* Voor de jeugd; 1800 Nieuws; 18.30 Ned, Strijd krachten; 19.10 Vioolrecital; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavond- trein met o.a. het nieuwe Naamraad- spel; 21.35 Gram.platen; 22.30 Zang recital; 2300 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 9.00 'Hoogmis; 10.30 Schoolradio; 11.00 Muziek houdt fit; 1150 Lichtbaken; 12.00 Zangrecital; 12.33 en 13.25 KRO- amusementsorkest; 13.00 Nieuws; 14.00 Zangrecital; 1430 Onder ons; 15.00 Schoolradct»; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Ziekenlof; 1750 Voor de jeugd; 17.45 Septet Johnny Ombach; 18.30 RVU -uitzending; 19.00 en 2050 Nieuws 19.13 Internationale chansons; 20.12 Radio Philharmonisch orkest; 21.50 Kamermuziek; 23.00 Nieuws. ENFANT TERRIBLE I Een kennis van me had jonge kip pen gekocht, acht witte Leghorns en één ruine kip, die het zwaardere vlees ras vertegenwoordigde. Deze bruine kip nu, groeide veel harder dan de witte, hetgeen ook de scherpe ogen van het kleine dochtertje van mijn vriend niet ontging. Op zekere dag stond ze nauwlettend dez ekip te be studeren en kwam tot de conclusie, dat de dikte een wel wat abnormale vorm ging aannemen. Argwanend vroeg zij tenslotte aan haar vader: „Zeg paps, krijgen we nu al gauw een jong pulletje?" EN HIER ONS SPORTRUBRIEKJE Nederland had tegen België gespeeld en was met een gelijk spel uit de bus gekomen. Ja. voetbal is een rellige sport. Omdat de sportverslaggever nog geboren moet worden, die het Han In het Proces tegen de bekende Bel gische schrijver Ernest Claes, auteur van „De Witte", die er van beschul digd wordt met de Duitsers te hebben samengewerkt heeft de staatsminister Frans van Couwelaert uiting gegeven aan zijn achting en genegenheid je gens Claes. Hij verklaarde dat naar zijn mening Claes nimmer een onvader landslievende daad heeft begaan. Graaf Lippens betoogde dat Ernest Claes volledig de beweging steunde, welke zich achter de koning wilde scharen om een nationaal verzetsfront tegen de bezetter te vormen. Ook vol gens hem is Claes een goed vaderlan der. Max Lamberty, de bekende Vlaamse geschiedschrijver, spreekt eveneens vol lof over Ernest Claes. Een interview, dat Claes aan een journalist van de „Bruesseler Zeitung" had toegestaan en dat een der punten van beschuldi ging uitmaakt bleek geheel vervalst te zijn ten bate van de Duitse propa ganda. Hollander verbeterd, was ik maar een eindje gaan fietsen. Een paar uur later kwa mik een oude man tegen, die. naar ik wist, toevallig op die dag zijn 87ste verjaardag vierde, 'k Stapte af en feliciteerde de krasse grijsaard. Ent housiast pompte de oude man aan mijn arm. §n blerde me in het oor; „We hebban gelijk gespeeld". Ik keek hem eens vanaf de punt van zijn gladde wandelstok tot aan het einde van zijn knoestige schedel aan en Vroeg ver baasd: „Heb je gelijk gespeeld?" „Nou Ja, nou ja", zei hy vergoelijkend om zoveel onwetendheid, „voor de radio, het Nederlandse Oranjetiejm tegen de Roje Duvels*. Nu ging me een licht op. *k Kon me al moeilijk voorstellen dat deze strompelende kleine honderd jaar in een voetbalclubje speelde. Toch schéén ik nog wat onnozel te kijken, want om het me nog duidelijker te maken vervolgde de moderne Methu- salem: „Het had eigenlijk net zo goed andersom kunnen eindigen". WILD VARKEN GESCHOTEN De jager Tromp uit Gramsbergen slaagde erin te Anerveen (bij Grams- bergen) een wild varken, van 230 pd., dat vermoedelijk uit de richting Duits land. daar verzeild is geraakt, neer te leggen. N'LAND NEEMT MET DEEL AAN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOETBAL Naar liet A.N.P. verneemt zal Ne derland niet deelnemen aan het tour- noot om het wereldkampioenschap voetbal, waarvan de eindronde ln 1950 in*Brazilië wordt gespeeld. Naarmen weet sluiten de Inschrij vingen voor de wedstrijden om de Ri- met-beker, welke de inzet vormt voor de wereldkampioenschappen, 31 Dec. a.s. Het aantal landen, dat thans, on geveer een maand voor de sluitinga- termjjn zich voor deelneming heeft aangemeld, bedraagt tien. Hierbij be vinden zich o.a. Zwitserland, België en Luxemburg. Sint Nicolaas bij Plattelandsvrouwen KOEDIJK De Koedijker afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen had Donderdagavond een vergadering belegd in 't café Butter, die tegelijker tijd Sint Nicolaasfeest was. Na de opening door mevr. den Hartog en het voorlezen der notulen werden er enige ingekomen stukken behandeld, waar onder een schrijven van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf, waarin er op werd gewezen, dat men zuinigheid bij het gebruk van water moet betrach ten. Mevr. Stam-Greeuw bracht ver slag uit v. d. Provinciale vergadering te Alkmaar en de herfstvergadering te Utrecht. Voor de jongens overzee zal het bestuur gaarne tijdschriften ont vangen. Na de pauze begon het feest, waar bij de dochter van de zaalhouder liedjes op de piano ten gehore bracht en konden de aanwezige datnes een pakje uit" de grabbelxnand grijpen: kleine doch nuttige geschenken. Het bestuur zorgde voor versnaperingen. Hierna werd nog de busreis voor de a.s, zomer besproken, e» men be sloot naar het nationale Park op de hoge Vgluwe te gaan. Tegen elf uur sloot de voorzitster de vergadering en konden allen zeer voldaan huiswaarts keren. De Raad bijeen KOEDIJK De raad van Koedijk kwam Vrijdagavond 26 November in voltallige zitting bijeen.. Nadat de voor zitter, burgemeester Schellinger, de vergadering geopend had, vroeg de heer Hart naar aanleging van de no tulen, of er reeds stappen genomen zijn voor het plaatsen van meer straat lantaarns, De voorzitter antwoordt be vestigend; doch daar er op het ogen blik drastisch bezuinigd jnoet worden, zal er voorlopig wel niets van komen. Men wil ook graag verlichting in de vroege morgenuren. Hierop werd me degedeeld, dat er bericht van goed keuring was binnengekomen op het besluit van het - aangaan ener annul- teitslening van f 22.000.en op het besluit van het verlenen van een hy pothecaire lening aan C. v. d. Gragt. Gedeputeerde Staten hebben geen be zwaar tegen het vergoeden van ver plaatsingskosten voor feet gemeente- personeel en tegen de toepassing van het gratificatiebesluit. Een verzoek om subsidie van de Alkmaarse Vereniging Pro Juventute werd afgewezen, ter wijl men het Historisch Genootschap Oud-West Friesland een bijdrage van f 25.— za! verlenen ter bestrijding van de kosten van het 25 jarig bestaan. Men besloot voorts, een kasgeld-ne- ning van ten hoogste f 40.000 en een rekening courant lening van ten hoog ste f 15.000.— aan te gaan bij de Mid- denstandsbank. Op voorstel van de heer Lamraer- schaag werd er een sigaar gerookt op kosten van de gemeente hiermee is een oud gebruik weer in ere her steld. Burgemeester Schellinger sloot hierop de vergadering. O REL ROND PARTISANENLEIDER IN HENEGOUWEN Naar wij reeds berichtten, heeft de politie van Bergen (Henegouwen) in het paleis van justitie een bom van Duitse makelij ontdekt en nog juist op tijd onschadelijk kunnen maken. De helse machine zou geplaatst zijn als protest tegen het Proces, dat thans gaande is tegen de communistische VERDUISTERING Uw artikel over „Verduistering" ia Uw blad van heden is niet in overeen stemming mefte werkelijkheid. Indien U de regeringsuitzending over de radio verleden week gehoord had, had U zich niet behoeven af te vragen, of d# verbodsbepalng van étalageverlichting tussen 4 en 6 uur gemaakt is, zonder er maar ook enigszins bij na te den ken. In deze uitzending werd het ver bod heel goed toegelicht. Na de oorlog is het stroomverbruik door verschillende omstandigheden, met ongeveer 50% gestegen. In deze maanden, nu het vroeg donker begint te worden, wordt tegen 5 uur, in De cember al tegen plm. 4 uur divers» lampen opgestoken, zodat het stroom verbruik dus behoorlijk toeneemt. Vele fabrieken werken tot zes uur, zodat tussen 4 en 6 uur een maximum- stroom verbruikt wordt De transfor matoren in de centrales kunnen ech ter niet meer afleveren dan hun ca paciteit toelaat. Moeten zij teveel stroom omzetten, dan loopt de boel stuk. U ziet dus wel, dat dit met kolennood niets te maken heeft. De fabrieken, die transformatoren maken, heeft een levertijd voorbehou den van 5 jaar, door de grote vraag, ook uit het buitenland. Geheel Euro pa, niet alleen Nederland, heeft met een vergroot stroomverbruik en een tekort aan transformatoren te kampen. Het enige, dat uitvoerbaar is, om 't stroomveibruik in deze sperren te verminderen, is verbod van etalageyer lichting tor zes Uur, daar deze ver lichting veel stroom verbruikt en niet zo noodzakelijk is, als het draaien der fabrieken. Het „eigenaardige verschijnsel" is hierdoor, dunkt mij, wel verklaard. C. A. J. MAASKANT Leeuwenbekstr. 10. Alkmaar. NASCHRIFT REDACTIE: Wij danken de heer Maaskant voor zijn toelichting We zijn het echter niet helemaal met hem eens. Het is toch niet alleen een kwestie van maximum verbruik op de tijden van 46. Uit verschillende berichten hebben we kunnen lezen, dat de rantsoenering in verband met de kolenpositie streng gehandhaafd moet blijven. Er is dus wel degelijk sprake van een tekort aan kolen. We zijn het met elkaar eens. dat de fabrieken moeten blijven draaien, maar zijn er geen andere mogelijkheden om te bezuinigen? O.i. wel. We denken b.v. aan de straatverlichting die soms onmogelijk vroeg brandt We vragen ons zelf ook af, of er niet te veel kookplaten zijn verstrekt, of er niet te veel electrische kachel tjes in gebruik zijn, e.d. Ons grote be zwaar, dat de Middenstand getroffen wordt door deze maatregel, juist in 'n drukke verkoepparioóe, moeten wij handhaven. partisanenleider mata* S»*nis. Deze majoor Stanis, wiens eiwnlijke naam Juiien Polafl is. was leider van het partisanenleger in de Borinage 'ijiens de bezetting. Hy wordt er ths^s van beschuldigd onder de dekmantel van het verzet drie mensen om het leven te hebben gebracht. Onder de-e be vindt zich zijn eigen vr»a*, d'«e hU er van beschuldigt hem bij de Cb-tapo hebben willen aaagcven. FEUILLETON Jean Vaubaron bewijsi zijn onschuld door KAVItR DB M ONT EP IN 47). Die siaap had overigens niets pijnlijks. De trek ken van haar gelaat gaven de grootste kalmte te kennen. Een geregelde zachte ademhaling deed haar borst rijzen en dalen. Enige minuten verliepen; daarop keerde Rodille terug. Zachtjes en langzaam was hij de trap op geklommen; hJJ bleef op de drempel stil staan en zijn ogen zochten Blanche, die hij dadelijk bemerkte. Dat gaat zo goed als het kan, sprak hij tot zichzelf en wreef zich in de handen; zij heeft voor vierentwintig uren genoeg. Rodille naderde Blanche. Zij moet deze nacht niet in de armstoel blijven, mompelde hij en het meisje in zijn armen nemende, droeg hij haae naar het bed, waarop hij haar neerlegde, na eerst haar vrij lompe schoenen te hebben uitgetrokken. Daarna nam hij de kaars, die op de tafel was blijven staan, en deed de deur open van een daarnaast gelegen kamertje, waar een stroozak en een matras op da grond lagen. Na de grote vermoeienissen van de vorige nacht, scheen hem deze slaapplaats in alle opzichten voldoende toe. Hij blies het licht uit en was spoedig ingeslapen. Het was reeds dag, toen hij de volgende morgen ont waakte. Hij-maakte spoedig zijn toilet en trad daarop de kamer binnen, waar Blanche lag te slapen. Het kind sliep nog steeds door en het scheen, dat haar slaap nog geruime tijd zou duren, want Rodille raakte achtereenvolgens haar gezicht en haar handen aan, zon der dat zij zich bewoog. Daarop verliet hij de kamer en het huis, terwijl hij zorg droeg, alle deuren goed achter zich te sluiten. Hij nam bij de Barrière de 1'Etpile een rijtuig en liet zich naar de passage Radziwil brengen. Rodille veranderde hier van kleding en vertoonde zich weer in zijn gewone gedaante. Hij ging nu n#ar het huis van de magnetiseur aan de Boulevard du Temple. Hij deelde de laatste mede, dat het meisje zich reeds in zijn bezit vond, maar dat hij met de tien duizend francs, welke hem waren toegezegd, geen genoegen nam. Nee, zei hij, gij gaat met het meisje schatten ver dienen en daarvan wens ik mijn deel te hebben. Ik zou u wel de helft kunnen vragen, maar met een derde van de winst ben ik al tevreden. Hiervoor voelde de magnetiseur niets, maar toen Ro dille hem dreigde met concurrentie, begon hij ander3 te praten en weldra was men overeengekomen, dat Ro dille zijn derde part hebben zou en dat men elke avond de winst zou delen, XIX Papa Legrip bestolen Tegen de avond ging Rodille weer naar de Avenue de Neuille, onderweg de nodige mondvoorraad kopen de en ook een paar bontgekleurde kinderjurkjes. Toen hij bij Blanche kwam, maakte hij het kind wakker, vertelde haar, dat haar vader nu niet spreken kon en liet haar de mooie jurken en het speelgoed zien. Het kind was Opgetogen. Laten we nu dadelijk naar huisv teruggaai: ze. Wat zal moeder blij zijn, wanneer zij ziet hoeveel moois ik heb! Maar Rodille wist haar wel te beduiden, dat dit niet ging. Zij kreeg opnieuw eten van haar versnaperingen en lag even later weer in een geruste slaap. Rodille zelf ging naar het naaste vertrek, waar een stromatras lag. Hij strekte zich er op uit en sliep weldra. Tegen middernacht hoorde hij echter een eigenaardig geluid. Wat drommel, zei hij, men is bezig de tralies van het venster beneden door te vijlen. Dat kan grappig worden! Men is zeker bezig een aanslag te plegen op Je schatten van papa Legrip. Waoh? eens even, l.ersn! Het waren inderdaad Ripai=*el, Vol-au-Vent en Mou- che-a-Miel, die hun onderlinge afspraak trachtten te vol voeren. Onderweg had Vel-au-Yent, die al eeu paar dagen op de uitkijk had peetam, aft* «akker» verteld, da; naaet Legrip nog een ander woond», m vreemdsoortig heer. die met een pak thuis gekomen was, dat wel wat op 'n kind geleek en later met allerlei andere pakjes. Toen zij aankwamen, waren de tralies spoedig door- gevijld en Vol-au-Vent stapte het eerst binnen. Rodille had echter 'het gordijn al lang de stemmen herkend. De twee anderen volgden hem. Ze hadden nauwelijks echter een paar stappen gedaan of met een luid gekraak zakte de vloer onder hen weg. IJzeren klemmen grepen .hun benen alsof zij, in ketenen werden geklonken. Rodille barstte in een luid gelach uit. Voi-au-Vent greep zijn pistool en schoot in de richting van het lachen. Je mikt niet zo goed als ik, vriend, zei Rodille nu te voorschijn komende en zijn pistool op Vol-au-Vent aanleggende. Een schot weerklonk en Vol-au-Vent zakte ineen. (Wordt vervolgd). «4

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3