Ikmaaidei' 5' JAARGANG N° 1398 N.-HOLLANDSE PERS 1945 DONDERDAG 2 DEC 1948 Deense politie ontmaskerde valse-muntersbende De vriiheden van de mens "MMOHWÉIJ Sjarifoeddinis thans gearresteerd Baby-prins krijgt een heus huis De toestand in opgegeven Hsoetsj ou meer dan wanhopig Eis tegen Goedewagen15 jaar Roozenburg wereldkampioen Zeep etc. nu vrij „Schrik van de werf. stond terecht Huishoudboekje Uitgave Stichting „De Vry« Alkmaarder"; Exploitatie N V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ8.65 p. kwart by vooruitbetaling Advertentie# 14 et per mm., familieberich ten 18 ct By contract aanzienlijke korting. Vtrootw. r»dact«ur. J. y. Zooptn Buieau, ilddeittraa» hoek Oudegracht Tel. T «00 J97I Scandinavië en West-Europa waren operatieterrein De Deense politie is erin geslaagd een valse-muntersbende, die reeds eni ge jaren op grote schaal valse dollars in Europa in omloop brengt, te ont maskeren. De valse dollars werden opgemerkt door een deskundige van de Deense nationale bank, die verklaarde, dat het geld ternauwernood van echte doUars te onderscheiden is. De valse-muntersbende werd niet al leen reeds jarenlang door de Ameri kaanse politie gezocht, doch ook door de politie van vele andere landen, om. Nederland en België. In Kopenhagen werd de rubberhan delaar Sterling .gearresteerd. Hy heeft van twee buitenlanders 4400 dollars gekocht voor 35.000 kronen en eerst l»ter ontdekt, dat zy vals waren. De buitenlanders hadden nog veel grotere hoeveelheden dollarbiljetten en notmden zich tegenover Sterling Fraen kei en Weintrop. Zy waren 'n het bezit gekomen van valse Nederlandse passen VERBAND MET WAPENSMOKKEL? Het zou niet onmogelijk zijn. dat in ke? Deense bericht genoemde Fraenkel dezelfde is als Ludwig Fraenkelr een Tsiech van geboorte en Nederlands in gezet,ene. Hij had deel in de opzien barende zaak van een internationale bende, die handelde in wapens, waar. ▼an destüds een deel gevonden is in het douanedepot te Rotterdam Deze Fraenkel heeft een broer in Antwer pen, waar zich het hoofdkwartier van de valse-muntersbende bevindt en waarheen de twee Deense politie-hmb ten aren vertrokken zijn. Het wordt hier te lande niet uitge floten geacht, dat de valse dollars af komstig zifn uit Duitse of Oostenrijk- te kampen voor verplaatste personen of zelfs ,dat het hier restanten betreft ▼an een grote voorraad valse dollar- De sociale- commissie der VN heeft «en nieuw handvest voor de vrijheden van de mens aanvaard. Het roept de gelijkheid van.alle mensen uit, zonder onderscheid naar ras, kleur, sexe, taal godsdienst of politieke overtuiging. Niemand mag willekeurig gearresteerd of verbannen worden of onderworpen worden aan marteling, onmenselijke behandeling of onmenselijke straf. Ie der mens heeft het recht in andère landen asyl voor vervolging te zoeken. Huwbare mensen van verschillende gexe hebben het recht te trouwen zon der beperkingen betreffende het ras, nationaliteit of godsdienst. In het hand vest wordt vrijheid van meningsuiting en van vergadering voorgestaan «n voorts de vrijheid van godsdienst en van vrye verkiezingen. Ieder heeft recht op de nationaliteit van zijn land en het gelyke recht open bare funcies uit te oefenen in zijn land. De wil van het volk, zoals die in periodieke en eerlijke verkiezingen tot uiting komt, is de basis voor het gezag. Ieder heeft het recht te werken met gelijke betaling voor gelijk werk en het recht op bescherming tegen werkloosheid. Arbeiders mogen vak verenigingen stichten en zich by vak verenigingen aansluiten. Zij hebben recht op een redelijke arbeidstijd en op periodieke betaalde vacanties. Totaal 250 Ned. ex-militairen gaan 11 December naar Australië. Onze te genvoeters hopen op nog meer emi granten ook uit Noorwegen. Dene marken, België en Frankrijk. Tegen drie Ned bewakers van her Duitse kamp Mauthausen is de dood straf geëist. Zij presteerden het o.m. gevangenen eerst een warm bad te ge ven en hen vervolgens tijdens 15 gra den vorst buiten met de brandspuit nat te spuiten. biljetten, die Himmler indertyd heeft laten aanmaken. Reeds in 1946 heeft de Amerikaanse recherche in deze zaak een onderzoek in ons land ingesteld. De Deense politie meent, flat de valse dollars in een drukkerij in een Zuid Europese staat vervaardigd wor den. Geldig tot Donderdagavond WEINIG BEWOLKING Zwakke tot matige wind tussen Zuid Oost en Zuid. Weinig bewolking, 's Ochtends op vele plaatsen eerst nog lichte vorst en hier en daar nevel of mist. Later op de ochtend en "s mid dags temperaturen overal oplopend tot boven het vriespunt. Reuter meldt, dat Amir Sjarifoeddin door de Republikeinse troepen is ge vangen genomen btf de kampong Klamboe. Nog andere communistische leiders werden tegelijk met Sjarifoed din gevangen genomen, o.a. Soeripno. Reuter zegt hierbij, dat door deze ar restaties practisch een einde is geko men aan de republikeinse veldtocht tegen de communistische opstandelin gen. Sjarifoeddin en Soeripno trachtten door moeras en alang-alangvelden ontkomen. Sjarifoeddin was gekleed in pyamajas en sarong en ging barre voets. Hij was ongeschoren en lange haren bedekten zijn hoofd. Hy hinkte en was iets magerder geworden ten gevolge van dysenterie, die hij in de laatste vijf dagm had opgelopen. Sja rifoeddin verklaarde, dat hij niet van plan was geweest naar het Ned. gebied over te steken, doch dat hy als hande laar vermomd naar Solo en Djogja had willen terugkeren. Op de Quality Fair tentoonstelling in Londen is dit miniatuur-buiten huisje te zien, dat Prinses Elizabeth als geschenk voor haar jonggeboren zoon heeft aanvaard. Het is vervaardigd door drie Londense brandweer lieden, die tijden8 de, oorlog in hun vrije tyd speelgoed maakten voor de kinderbewaarplaatsen. Reeds strijd bij Pengpoe Volgens piloten heerst in Hsoetsjou paniek en verwarring,' nadat de cen trale regering besloot de stad van 800 000 inwoners prys te geven. Solda ten en officieren vochten om de wei nige plaatsen in vliegtuigen, die rijst aanvoerden. In sommige gevallen ste gen overvolle toestellen op, terwijl er nog mensen aan de deuren hingen De ziekenhuizen liggen vol gewon de soldaten van"'het regeringsleger en de verzorging is onvoldoende. Sommi ge piloten, die-voorraden aanvoerden lieten deze vallen uit vrees, dat aan de toestellen schade zou worden toege bracht door mensen, die trachtten tilt de «tad te geraken. De vliegtuigen der luchtmacht zijn van het vliegveld van Zonder dat de belang, e^ing bijzon der groot was stond gi.iermorgen in Den Haag terecht Prof. Dr. Goede- waagen, tijdens de bezetting van No vember 1940 tot Januari 1943 secreta ris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, Jater hoogleraar aan de Utrechtse universi teit. De tenl^s^légging vermeldde ze ven beschuldigingen, voornamelijk be trekking hebbend op zyn pogingen om Nederlandse instellingen op cultureel gebied-te nazificeren Allereerst kwam het beruchte jour- nalistenbesluit ter sprake De Ned. Journalisten Kring werd opgeheven door Goedewaagen en vervangen door het verbond van Nederlandse journa listen, een besluit, dat volgens de ge tuige Mr. Rooy, hoofdredacteur van de NRC, als een knellende band werd gevoeiu. Verdachte had ook niets ge daan toen hy wist, dat de hoofdre dacteur en de directeur van het Han delsblad gearresteerd zouden worden. De heer De Clercq, voorz. van de AVRO, noemde de wyze waarop de opheffing van de omroepverenigingen geschiedde diefstal, terwyl de directeur van de Ned. Bioscoopbond getuig de, dat alle moeilykheden met Duitse films hoofdzakelijk aan het departe ment te wyten waren geweest Ver dachte ontkende dit: „De bevelen kwa men uit Berlijn", zeide "hij. Enkele andere geihigen verklaar den, dat Goedewaagen steeds had ge poogd NSB-invloeden te keren. Hy zou ook hebben medegewerkt het.lot van Joodse Nederlanders te verzachten. In een uitvoerig requisitoir eiste de proc.-fiscaal Mr. Baron van Voorst tot Voorst tenslotte een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek en verbeurd verklaring van verdachte's bibliotheek ter waarde van f 7000 de stad opgestegen omdat het vyan- delijke artillerievuur te veel naderde. Volgens militaire berichten is er thans nog slechts een klein garnizoen ach tergebleven: een deel van het 400.000 man sterke regeringsleger zou naar het Zuiden zijn getrokken om de ver dediging van Pengpoe te steunen. De verdedigers van Pengpoe, waar zwaar artillerievuur klinkt, trachten contact te maken met deze troepen uit Hsoesjou. HJir gemeld w>rdi hebben de re geringstroepen in Noord-China de om muurde stad Loaensien, 180 km noor delijk van Tientsin verlaten. MEVR TSJANG KOEL ONTVANGEN De Amerikaanse pers reageerde koel op de aankomst van Mevr. Tsjang Kal Tsjek, zo seint Reuter. Ook de ont vangst van officiële zyde was koel. Er was geen onderhoud gearrangeerd met dé minister van Buitenlandse Zaken George Marshall, noch met de onder minister Lovett. Haar naam kwam niet voor op de bezoekerslijst van president Truman. Men verwacht algemeen, dat haar verzoek om hulp geen weerklank zal vinden. Roozenburg heeft i» IJmuiden door winst op Rostan zijn totaal aantal pun ten op 31 gebracht, waarmee hy de titel van wereldkampioen heeft ver worven aangezien dit totaal door geen der andere deelnemers kan worden bereikt. De uitslagen van de gisteravond ge speelde partijen waren: DemesmaeckerPost 11 RostanRoozenburg 02 Verpoest—v. d. Staay 1—1 Ghestem—Keiler 11 Pero{Laros 02 Stroombeperking: ernstige waarschuwing De minister van economische zaken vestigt nogmaals de aandacht op de noodzakelykheid het electrieiteitsver- bruik in de spitsuren te beperken. In dien dit niet geschiedt zullen zonder verwijl strenge maatregelen worden getroffen. Het is dus op werkdagen (behalve 't Zaterdags) verboden in de spitsuren van 7 tot 9 uur en van 36 tot 18 uur electriciteit te gebruiken voor de bui tenverlichting van openbare gebouwen hotels, café's enz. Etalage-verlichting is uitsluitend ge oorloofd op de eerste vijf werkdagen tussen 6 en 10 uur 's avonds en op Zaterdag en Zondag tussen 4 en 10 uur 's avonds. Het verbod op lichtre clame blyft onverminderd van kracht. DRIE GEVANGENEN ONTVLUCHT UIT LEEUWARDEN Twee Amsterdammers, opgesloten in de Leeuwarder gevangenis, waren behulpzaam bij verbouwingswerkzaam heden op de binnenplaats. Tijdens de mist wisten zy over een der muren te klemmen en ondanks yverig speuren is het nog niet gelukt hen terug te vinden. Een andere gevangene, wegens moord tot 20 jr veroordeeld, waarvan hij 16 jaar had uitgezeten, werd voor waardelijk in vrijheid gesteld. Hy over jrad de voorwaarden en werd op nieuw ingesloten. Toen hy in het Di- aconessenhuis moest worden opgeno men, nam ook hy de benen en is nog stee as zoek. PRIJSVERHOGING VAN KRACHT Ingaande vandaag zijn alle beper kende bepalingen t.a.v. de productie van en de handel in zeep, zeeppro- ducten, was- en reinigingsmiddelen, gecalcineerde- en kristalsoda vervallen Nu mogen deze artikelen in elke ge wenste soort worden geproduceerd en geheel vrU worden verhandeld. In de regeringsverklaring van 27 October j.1. was reeds aangekondigd dat de pryzen voor zeepproducten moeten worden verhoogd. Thans zijn de maximumpryzen voor zeepproducten als volgt vastgesteld: Waspoeder: 23 cent per pakje van 250 gram, toiletzeep 30 cent per stuk van 90 gram, huishoudzeep 34 cent per dubbel stuk van totaal 225 gram, zach te zeep f 1.04 per kg. De prijs voor scheerzeep blijft ongewyzigd. BRANDSTOF KOMT NIET VRIJ Het ligt niet in het voornemen de brandseoffendistributie in de loop van dit stooksezoen op te heffen, zo is officieel medegedeeld. Het bonvrij-verkopen van brandstof fen, die onder de distrlutiebepalingA vallen, blyft derhalve verboden Tegen overtreding van <Ht verbod zal streng wórden opgetreden. De 29 jarige Duitser J. Kusch had zich gister als oorlogsmisdadiger te Amsterdam te verantwoorden wegens zün optreden als lid van de Duitse werfpolitie te Den Helder. De ver dachte, die m Nederland geboren is en uitstekend Nederlands spreekt, was in 1940 lid geworden van de SS en kreeg in 1943 de functie by de werf politie. Vyf getuigen legden verklarin gen af over de wyze waarop K de Nederlanders voor kleinere of grote- 're'vergrfipèn mishandelde met de vuist. Eén hunner had hij de tanden uitgeslagen, een ander zou hij heb ben geschopt. K ontkende deze mis handelingen te hebben gepleegd De procureur-fiscaal laakte In scherpe be woordingen verdachte's optreden. „Zijn gedrag is nog meer te veroordelen, om dat hy zyn gehele leven In Nederland heeft gewoond en hier gastvrijheid heeft genoten". De eis was negen jaar opsluiting. Wassen beelden bevolken koffiebar Voor een koffiebar in he centrum van Den Haag blyven vele voorbygan- gers even staan om te zien wat zich daarbinnen afspeelt. Een dronkemans- rel misschien? Nee, die hoeft men in een koffiebar niet te verwachten De bezoekers aan ieder tafeltje is er tenminste één neergestreken zitten integendeel heel rustig van hun bakje troost te genieten en een witgejaste kellner staat ergens een genoeglyk babbeltje te maken. Dat is de eerse in druk, wanneer men door het raam de bar biitfienkijkt. B'j nadere beschouwing zal men ech ter merken dat'kellner en bezoekers zich zo rustig houden omdatzij whsseneelden zyn. Hoe dat komt wordt dhideUjk, wanneer men de voor het ;sam hangende publicaties even leest. Uit de eerste zal men vernemen dat de koffiebar bij rechterlyk vonnis voor twee maanden is gesloten, we gens overtreding der prysvoorschriften In de tweede zet de eigenaar uiteen, dat in Juni 1946, toen hy zijn over. treding beging, „verschillende artike len niet langs normale weg te beko men" waren en dat hy wel genood zaakt was te hoge prijzen te bereke nen. Namens de vaste bezoekers, die het blijkbaar al weten, heeft hy aan eventuele andere belangstellenden het adres op van een naburig etablisse ment waar zy terecht kunnen zolang hy zelf alleen aan wassenbeelden gast vryheid mag verlenen. Dit andere eta- blissament heet „Eliza's vlucht" Méér dan ooit horen we tegenwoor dig spreken over het huishoudboekje. Hetgeen in verband met de loon- en pryspolitiek verklaarbaar is. Zelfs het Centraal Bureau houdt zich regelmatig bezig met het huishoudelijk budget en aan de hand van de uitkomsten van het onderzoek, dat dit bureau regelma tig instelt, wordt dan becijferd of ei> een gunstige of ongunstige wending is gekomen in de verhouding tussen lo nen en pryzen. Wij wllen niet ontkennen, dat dit een uitermate nuttig werk is Het is in het belang van de Nederlandse volkshuis, houding, dat we zo ongeveer weten,' wat er in een arbeidershuishouding aan de hand is. Tegen de wijze w---op het huishoudboekje wordt opgezet en de manier waarop aan de hand daar van de looncalculaties worden verricht hebben we echter ernstige bedenkingen Terwijl we toch met nadruk willen verklaren, dat we voorstanders zijn van evenwieht tussen lonen en prijzen Ons grote bezwaar is, dat wordt uit gegaan van een berekening, waarby de noodzakeiykste onkosten voor le vensonderhoud worden genoteerd. Maar ook niet méér. Wat dat betekent, be selft men pas goed. als men in tijd langs de etalages wandelt en daar verschillende voorwerpen ziet. die el ke arbeider eens graag aan zijn vrouw en kinderen zou willen geven. Daar kan in de meeste gevallen geen spra ke van zyn Speciaal in die gevallen, waar de arbeiders in fabrieken w» Non en er in het loon zeen enkele speling is. Ook in gevallen, waarin tal van beambten verkeren. De toestand is zo, dat men kan rondkomen, maar zich geen enkele luxe kan permitteren. Ondanks jarenlange stryd en tal van sociale voorzieningen is het leven van een zeer grote groep van onze bevol king nog steeds sober. Als we dit woord gebruiken, maken we ons niet aan overdrijving schuldig. Nu is luxe niet bepaald een levensbehoefte We stellen ons zelf echter de vraag, waar de luxe begint. En dan hebben we spe ciaal het oog op de prijzen, die ge vraagd worden voor goede boeken Het is een lofwaardig streven, dat ve^chü lende uitgeverijen proberen goedkope series boeken aan de man te b-eneen. Als men echter buiten deze serie? om iets wil kopc\ vervalt men al heel gauw in de prijs van een gulden of En daarmee hcudt het huishoudboek je geen rekening. Logisch, zullen wel licht velen zeggen Inderdaad: uit een oogpunt van economie logisch. Ont zaglijk gevaarlyk echter uit een cul tureel standpunt bezien. Want dan be tekent het, dat een zeer groot deel van ons volk bewust moet worden uitge sloten van elk cultureel werk. Tenzij ze zich uit de maag sparen, om de geest te kunnen voeden. Ook in verband hiermee schijnt het ons noodzakelijk, dat het minimum van het huishoudboekje aan een nauw gezet onderzoek wordt onderworpen opdat de laagste lonen omhoog gaan. vZ. De Tweede Kamer heeft gister een wetsontwerp tot samenvoeging van de Groninger gemeenten Hoogezand en Sappemeer aanvaard. Sinterklaas is gisteren in Amster dam gearriveerd- De belangstelling werd slechts overtroffen door die van de inhuldigings plechtigheden. In in tieme kring werd de 71 jarige Sint •Eduard Verkade gehuldigd. Controle In Amsterdam heeft uit gemaakt, dat 7 van de 8 voetgangers, 2 van de 3 wielrijders en 7 van de 8 au tomobilisten zich weinig of niets van de verkeersregels aantrekken onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1