Qe C Honaatikr N.-HOLLANDSE PERS 1945 H. J.Woudenberg smeet met geld van Ned. vakverenigingen 5' JAARGANG N° 1399 VRIJDAG 3 DEC. 1948 Vijftien millioen spoorloos - NAF-leider verdiende f 17.000.- plus „doceurtje" „Laat de W.A. raak slaan" Chinese regering blijft in Nanking Wenen-geen stad van de wals., Ministers Sassen en Stikker keren Zondag terug Somber rapport van de C v. G. D. Belastingdruk Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ.0.30 por week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., famllieberich- ten 13 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Vucmtw. redacteur; J. r. Zoones - Bureau, iiddeirtiaat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 Eén dag is niet voldoende gebleken om de zaak tegen de voormalige lei der van het Nederlandse Arbeidsfront, H. J. Woudenberg, af te bande len. Na een zitting van acht uur verdaagde de president de behandeling tot 13 .December, Ondanks bet feit dat Woudenberg van deze acht uur nauwelijks meer dan een kwartier aan het woord is geweest, verliet hij gisteravond om half zeven klaarblijkelijk vermoeid en gedeprimeerd de zaal: vermoeid van de eindeloze voorlezing der stukken, die onloochen bare taal spraken. Eindeloze stukken uit „Storm' en andere nationaal- socialistische bladen, afkomstig van zijn hand, tekenden deze man, die thans beweert slechts het beste met de Nederlandse arbeiders te hebben voorgehad, ten voeten uit.... „Ik sta op een vooruitgeschoven post in de NSB en laat ik U vertellen dat ik alles doe naar Duits model", zei Woudenberg eens. En op een besloten Vergadering: „Het doet me goed, dat de WA nu eens kan slaan. Laten ze yaak slaan''. In Juni 1942 zei'hij: „Het >s daar om gelukkig, dat binnenkort geen Jood het Nederlandse arbeidsleven apg kan verstoren''. Hij sprak met Rauter en ontmoette k\ Amsterdam Himmler die hem een «repistool ten geschenke gaf Oude jeugdvrienden werden zijn naaste mederwerkers, van wie zijn secretaris Te^ Schiphorst door enige getuigen als een groter struikelblok dan hijzelf werd beschouwd. Een goed beeld van de financiën heeft Woudenberg kennelijk nooit kun jien krijgen, want noch hij. noch zijn penninfmeester Alofs begrijpen tot op de huidige dag. waar de verdwenen 15 milloen zij gebleven Zij schatten he; tekort op ongeveer 7 millioen. Reeds bij de eerste getuige, de voor zitter van het NVV, de heer E Kupers kwam het financiële wanbeheer van Woudenberg c.s. ter sprake. Van de 50 millioen, die de vakbonden bezaten, heeft 15 milloen verloren doen gaan. De helft daarvan behoorde aan het NW. NAFï 35.000 LEDEN „Een hele reeks factoren was de oor zaak van deze financiële debacle", zegt Woudenberg. „Er was vooral geen rekening gehouden met het teruglopen van het ledental „De mensen wilden U niet"' zegt de president en Woudenberg zwijgt. Mr. A. H. van Veen, proc. fiscaal, stipt dan terloops de privé-uitgaven van Woudenberg aan: het blijkt, dat Wou- denberg's salaris f 17.000 bedroeg plus ruim f 10.000 aan representatiekosten. In 1940 hadden de NVV-bestuurders f 4.600. Overigens hebben de *5 millioen, die uit de vakverenigingskassen zün ge vloeid en die deels gebruikt zijn om links en rechts in het land bureau 's In te richten en om propaganda te ma ken, de arbeiders niet enthousiast ge maakt voor het NAF, Voor zover valt na te gaan telde het NAF ca. 35.000 leden. In Mei 1940 had alleen bet NW er meer dan 300,000. De voorzitter van de KAB. de heer A. C. de Bruijn, schatte het verlies van zijn bond op 4 tot 5 millioen gulden, overeenkomende met 30 tot 35 procent van het vermogen. De heer De Bruijn GELDIG TOT VRIJDAGAVOND GELEIDELIJK ZACHTER Zwakke tot matige, in de kuststre ken tijdelijk vrij krachtige wind tus sen Zuid Oost en Zuid West. Over 't algemeen meer bewolking en iets ho gere temperatuur dan gisteren Aan vankelijk droog weer, maar later in het Westen van het land plaatselijk enige regen. zeide, dat dl; betrekkelijk „geringe verlies" te danken is aan hei feit, dat een groot deel van dat vermogen in onroerende goederen was' belegd. Hoeveel van de 8 millioen van het Chr. N, V. is overgebleven is tot op beden nog niet vast te stellen. BANKIER WOUDENBERG De heer Odink, die medewerkt aan de liquidatie van het NAF gaf enige cijfers van het wanbeheer van Wou denberg. Van de 21 millioen aan effec ten, die het NAF van de diverse vak verenigingen heeft overgenomen, zijn 3,7 millioen verkocht. Er werd voor ruim 3 millioen aan obligaties aange kocht. In Mei 3945 was er nog 14.5 millioen aan effecten over. Aan onroerende poederen waren er 889 percelen met een boekwaarde van 11.5 millioen. Hiervan zijn 177 perce len verkocht voor 1.8 millioen en aan gekocht 40 percelen 'waaronder ?en groot aantal Joodse huizen) voor 1.1 millioen gulden, I>e heer Odink deelde mede, dat vermoedelijk 70 procent van het oor spronkelijke vermogen aan de bonden kan worden uitgekeerd. Bezwarend voor verdachte was te vens een zich in het dossier bevindend schrijven van zijn hand, waarin hij een viertal mensen van het NW, die btf de heer Kupers besprekingen zou den hebben gevoerd over de Februari staking, bij de Duitsers aangaf. Inderdaad zijn deze mensen gearres- reerd, waarbij Woudenberg glimla chend heeft toegekeken. Woudenberg aanvaardde hiervoor de verantwoorde lijkheid. Hij betoogde echter, dat deze brief een misstap van hem is geweest, die niet met zijn karakter overeen komt. Overigens ontkende bij ook, dat zijn optreden geheel ten gunste van de Duitsers was geweest. De Chinese regering heeft buiten landse diplomaten te Nanking me- degedeeld, dat zij niet voornemens was-weg (e trekken, doch wel leden van buitenlandse diplomatieke mis sies wilde helpen, indien zij wens ten te vertrekken. De deken van het corps diplomatique, de Franse ambassadeur Meyrier, verklaarde echter, dat de hoofden van de bui tenlandse missies besloten hadden in Nanking te blijven. Kalgan, de hoofdstad van de Noord Chinese provincie Tsjahar, verscheen gister voor het eerst in het nieuws beeld van de strijd in China, nu Mon goolse communistische cavalerie naar ■de stad oprukt. Er worden reeds ge vechten gemeld op 16 mijl ten Westen van Kalgan. Volgens een bericht van de commu nistische radiozender zou de 110e Chi nese regeringsdivisie, die tot de elite troepen van Tsjang Kai Tsjek be hoort en ten Zuid Westen van Soes- jen omsingeld was, met haar generaal. Liao Joentsjou. naar de legers der communisten zijn overgelopen. Hsöctsjou is geheel in communisti sche handen Marshall blijft President Truman heeft aan jour nalisten medegedeeld, dat Marshall die momenteel in een ziekenhuis is opgenomen minister van. Buiten landse Zaken zal blijven. Truman zeide Marshall zulks verzocht te hebben en er zou geen verandering in het kabi net komen. Alle kabinetsleden hadden erii toegestemd in functie te blijven. Engeland nam wraak op Zwitsers: 6-0 Acht en veertigduizend mensen heb ben gister het Engelse nationale voet balteam zien winnen van Zwitserland. En de Engelse wraak voor de destijds in het land van de bergen geleden 1—0 nederlaag is zoet geweest, want mer niet minder dan 60 werden de gasten in Arsenals veste, Highbury af gedroogd. Al voor de rust was Engelands over wicht groot en tegen een straffe wind in scoorde linksbinnen Haines reeds na 5 minuten het eerste doelpunt. Ne gentien minuten later werd het door linksbuiten Hancockc 20 en twee minuten later was Corrodi opnieuw gepasseerd, nu door een kopbal van Haines. Na de rust doelpuntten Rowley Hancock en Milburn. Stanley Mat- thews speelde een van zijn beste in terlandwedstrijden. Bij de Zwitsers kon alleen Gyger de prestaties van de Blitse profs benaderen. Onze landgenoot Karei van der Meer leidde voortreffelijk. Keiler: goede kans op tweede plaats Overvloed van werk, een kwart millioen Vrouwen teveel en de „economie van de broekriem": dét is een facet van de huidige sociale omstandigheden in de Oostenrijkse hoofdstad. Vrouwen en meisjes vinden emplooi in de bouwvakken. Van officiële zijde is te Batavia bekendgemaakt, dat in overeenstemming met het desbetreffende besluit van de Nederlandse regering de- ministers Sassen en Stikker en de heer Neher Zondag naar Nederland terugkeren om verslag te doen van hun besprekingen in Batavia en Kalioerang. gehele mislukking van de bestands- ove^enkomst. Bij punt c tekent de commissie aan: Er is een merkbare toeneming van politieke spanning tussen partijen, welke geaccentueerd is door de ge beurtenissen en door de algemene ten- denz van de pers om kleinere inci denten op te blazen. Naar aanleiding van punt d merkt de commissie op, dat het toenemend aantal bestand schendingen getuigt ,dat er een nauwe betrekking bestaat tussen het nako men van de wapenstilstandsovereen komst en een succesvolle vooruitgang in de politieke besprekingen. „Van tijd tot tijd bestond er een accute vrees voor hervatting van de militaire actie en een critieke en onstandvasti ge situatie. Naar aanleiding van de jongste be sprekingen in Djokja zegt de com missie: „De Nederlandse ministers Sassen en Stikker hebben aan de commissie medegedeeld, dat, in dien deze rechtstreekse onderhande lingen resultaat mochten hebben, formele onderhandelingen onder auspiciën van de Commissie zullen plaats hebben Gister is te Parijs het vierde inte rim rapport, uitgebracht door de Com missie van Goéde Diensten in Indo nesië, aan de Veiligheidsraad voor pu- blcatie vrijgegeven. Het rapport geeft een overzicht over de periode van 11 Juni tot 15 November 1948 In de inleiding van de Commissie geeft rij een beoordeling van de hui dige stuate. Hierin wordt gezegd: „On danks de pogingen van de leden der Commissie om een basis te vinden voor oplossing van het Indonesische Probleem op basis van de Renville- overeenkomst. is er geen enkele voor uitgang geweest. Sedert eind Mei hebben er geen po litieke onderhandelingen meer plaats gehad en de vertraging in de oplos sing van het politieke geschil heeft 4 belangrijke consequentes gehad: a. Een verslechtering van de econo mische situatie binnen de Republiek en een vertraging der economische op bouw van Indonesië alg geheel. b. Een toenemen van politieke moei lijkheden binnen de Republiek. c. Een toenemende spanning be treffende de wapenstilstand, met als gevolg de mogelijkheid voor een al- NA DE V DE E Duncan Sandys, een leidend figuur heeft voorspeld, dat binnenkort het „E- tekenf* van Europa 's nachts zal ver schijnen op de muren van Warschau, Praag, Boekarest en andere grote ste den „achter het ijzeren gordijn". „Het E-teken", aldus verklaarde Sandys „wordt steeds meer het symbool van verzet. In de meeste landen zo niet alle binnen de Sovjet Russische in vloedsfeer worden bewegingen ge vormd voor de Verenigde Volkeren van Europa". Maarschalk Petain, de 92 jarige voormalige leider van het Frankrijk van Vichy, die in gevangenschap ver toeft, verkeert volgens rijn advocaat in zeer zwakke gezondheidstoestand. Kazernes worden musea Legers spelen in sommige Zuid en Midden Amerikaan se staten dikwijls een grote roL Daarom klinkt het wat ongelooflijk, dat berichtje van Reuter uit New. York: in Costa Rica is het leger afgeschaft door de regering. Een regering, die niet van halve maatrgelen houdt want de kazernes zullen tot musea gemaakt worden. De uitrus tingsstukken van de Costa Ricaanse soldaat krijgen vast een goed plekje! De resultaten van de partijen uit de 20e ronde waren: Van der StaayChiland 20 DemesmaekerLaros 02 Perot—Rostan 11 Post—Roozenburg 0—2 GhestemVerpoest 1— 1 Roozenburg heeft nu 33 punten uit 18; Keiler 26 uit 18; Ghestem 24 uit 38 Verpoest 23 uit 19 en Laros 20 uit 18. Op de foto de nieuwe wereldkam pioen Roozenburg. Nu verzoeningscommissie voor Palestina De Politieke Commisie der VN heeft met een aanzienlijke meerderheid be sloten 'n „verzoeningscommissie" voor Palestina, bestaande uit drie man, sa men te stellen, welke moet trachten een definitieve regeling; van het Pa lestijnse vraagstuk tot »and te hren- 3**» Israël heef beloofd, dat he-k met déze (door Engeland voorgestelde) commis sie wil samenwerken, mits Israël tot de yN wordt fbegelaten. NEDERLAND SCHENKT DEKENS VOOR ARABISCHE VLUCHTELINGEN Na de schenking van 50 ton erwten en 50 ton bonen van de Ned. regering aan de waarnemende bemiddelaar van de Ver. Naties in Palestina ten behoe ve van de Arabische vluchtelingen heeft de regering thans 5000 dekens voor hetzelfde do«l ter beschikking gesteld. WEST-BERLUN WAS NOG GEDEKT Nu gister de luchtbrug na zeven da gen mist weer bijna normaal func- tionneerde, is bekend gemaakt, dat W. Berlijn nog even grote voorraden voed sel en steenkool heeft als in 30 da gen kunnen worden a&ngevoerd. Men verwachtte het aantal vliegtui gen, dat aan de operatie deelneemt in de loop van gister te verhogen. „JOHAN DE WITT" VERKOCHT De NV Stoomvaart-maatschappij „Nederland" heeft de Johan de Witt aan een Griekse firma in Londen ver kocht. Het schip zal in de toekomst onder Panamese vlag gaan varen. ERNSTIG TREINONGELUK IN FRANKRIJK Tussen Straatburg en -Lauterbourg zijn twee treinen op elkaar gereden. Verschillende personen rijn om het leven gekomen en velen werden ge wond. Men was tijdelijk op enkel spoor gaan rijden, omdat er een reparatie aan een werd uitgevoerd. BRAND IN HET HARZ-GEBERGTE In het Noordelijk gedeelte van het Harz-gebergie woedt een grote brand in de nabijheid van Goslar. De brand beslaat een oppervlakte van ongeveer vijftien kilometer breedte en wordt door de Westenwind in Oostelijke rich ting aangewakkerd. Men vreest dat een groot gedeelte van het voor de uitvoer bestemde kaphout vernield zal gorden In een vergelijkende beschouwing over de belastingdruk in België, Nederland en Lxixemburg kunnen we lezen, dat de belasting per hoofd in deze Bene- luxlanden in Nederland nog het ge ringst is. Men versta ons goed: We zeggen niet dat ze gering is. Dat zou ons naar alle waarschijnlijkheid de toorn van verschillende lezers op de hals halen Ieder Nederlander, onverschillig at het een baby is van twee maanden of een grijsaard van tachtig jaar, zou de belasting zonder meer per werd omgeslagen, bijna drie honderd vijf en vijftig gulden moeten betalen. In België en Luxemburg nog vijf en twintig gulden PCr hoofd meer Wie even verder rekent en de ge middelde grootte van een gezin op vier person' stelt, moet dus tot de conclusie komen, dat een dergelüb gezin f 1420 aan belasting mopt op. brengen. Nog even door redenerende moet men dus wel vaststellen, er in de belastingheffing beba'v een groot aantal onbillijkheden, waar we graag eens over spreken, toch ePn be paald billijk element moet ritten. Want als de belasting per gezin moest wor den betaald, zonder rekening te hou den met de inkomsten, zou de last voor de kleineren volkomen ondrage lijk rijn. Laat men zeggen, dat dir een volslagen onmogelijkheid zou zijn In vervlogen tijden heeft men oo het gebied van belastingheffing* wel staal tjes laten zien. die nog erger waren. We zijn dus dankbaar, dat er in ons belastingstelsel een stevige progressi viteit zit. Betekent dit nu, dat we vol daan rijn? Misschien zijn we van na ture ontevreden. En dug zijn we niet voldaan, zelfs al moeten we per hoofd minder betalen dan onze Zuiderburen. Deze ontevredenheid vindt rijn oor zaak in het feit, dat 42% van onze belastingen uit indirecte belastingen voortkomt. Wat wil zeggen, dat een gezin van vier personen, waarvan wij zoëven uitrekenden, dat het f 1420 "belasting zou moeten betalen als de belasting zonder meer per hoofd werd omgeslagen, aan indirecte belastingen toch een bedrag van f 593.moet op brengen. Of men dus twintigduizend gulden pei jaar verdient of tweeduizend: het be drag aer indirecte belastingen blijft onveranderd- Neen. Zo erg is het niet. De rijke zal een ietsje meer betalen, de arme een ietsje minder Maar we geloven, dat we aan de veilige kant zijn, als we zeggen, dat ieder Neder lands gezin, door middel van indirecte belastingen (dat zyn heffingen op sui ker, tabak .vlees, zout, gedistilleerd, omzetbelasting, enz.) een bedrag van f 400.— aan de fiscus offert. De mo derne economische wetenschap geeft aan de belastingen niet alleen de taak om gelden voor de staat te innen De belasting heeft ook de taak om een nivellerende werking te hebben tus sen de verschillende inkomens van Je staatsburgers. Ze heeft op dat punt reeds voor treffelijk werk gedaan Aan de hand van deze cijfers moeten we echter constateren, dat er nog iets te ver richten is ook. vZ. Voor een op de Grebbeberg te stichten legermonument zullen binnen kort cc* millioen koperen centen in 't bezit zijn van Rhenens burgemeester

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1