Het vervoer in de mist... KAPPIE over nog wat en een praatje Alkmaar groot verkeerscentrum, Van onaangename luchtjes en verspilde energie Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld binnen afzienbare tijd hoofd kantoor NACO Een bericht in onze krant over het stopzette® van de autobusdienst Alk- maaiHeerenveen. via de afsluitdijk wegens mist. bracht ons een telefoon tje van de directie van* de NACO, waaruit bleek, dat het bericht volko men onjuist was. Met gevolg, dat we eeng zijn gaan praten met de NACO- directie, waar de heer De Vries ons welwillend te woord stond Er heeft geen enkele dienst stil ge staan, aldus de heer De Vries. Alleen in de buurt van Hoorn is er even stag natie geweest, maar de lijn over de afsluitdijk, het langste traject, heeft regelmatig gefunctionneerd, terwijl de grootste vertraging 20 minuten is ge weest. „Nu moet u niet denken, dat we daar trots zijn. Er is ons een ver. plichting opgelegd. We hebben te zorgen, dat het vervoer door gaat Maar één ding staat bij ons nog meer op de voorgrond: De grootst mogelijke veiligheid moet in acht worden genomen Dat geldt niet al leen met mist. maar vooral ook met gladheid van de wegen". Die tijd komt weer aan. En als het nu eens mocht gebeuren, dat de een of andere dienst niet gereden kan wor den. laat het publiek dan niet bij de haltes staan te mopperen, dat de biu hen zo maar in de steek laat. Want zo is het niet. Als de bus niet rijdt hebben we daar gegronde redenen voor en hebben we alleen de veilig heid van het reizend publiek öp' 't QOg Ja, dat publiek is niet spoedig te vréden Het is zelfs dikwijls onrede lijk. Daar behoren wij toe. U en uw verslaggever, die soms mopperen at- er een bus niet komt, maar die ook mopperen, als een bus bij een gladde weg een schuiver maakt- Gedurende het onderhoud, dat we met de heer De Vries hebben gehad, hebben we echter wel sterk de indruk gekregen, dat er van de zijde van de NACO alles gedaan wordt, om dat verkeer zo re gelmatig als het kan te doen verlopen en tevens zo veilig mogelijk. Daarom betreuren we het, dat. dit bericht in onze krant heeft gestaan. Het was af komstig van iemand, die liftende in Schagen was gekomen en ons aldus verklaarde DE WACHTPLAATS IN ALKMAAR We hebben niet alleen gesproken over de mist. Tal van andere onder werpen zijn ter sprake gekomen. Zo vertelde de heer De Vries ons een en ander over de moeilijkheden, die er nog steeds zijn op het stationsplein te Alkmaar, waar de toestand nog verre van ideaal is. Inmiddels mogen we reeds verklapper., dat er weer onder handelingen gaande zijn tussen NACO Spoorwegen en de gemeente Alkmaar Onderhandelingen, die weliswaar niet zo bijzonder vlot verlopen en, waar aan de noodlijdendheid der gemeente Alkmaar wellicht niet helemaal vreemd zal zijn. En we weten het allemaal, als e geen geld is. begint men niet veel Toch mogen we het gemeentebestuur van Alkmaar er wel aan herinneren, dat Alkmaar er groot belang bij heeft, als gemeente, waar de talrijke bussen gestationneerd zijn een outil lage te hebben bij aankomst en ver trek, die beter is dan de tegenwoor dige. Want zo kan het niet langer Wilt u enkele cijfers hebben over de drukte van een paar dagen? Cijfers, die duidelijk demonstreren, hoe druk het in Alkmaar kan zijn? Welnu, hier heeft u dan het aantal reizigers, dat per bus reisde en in Alkmaar op het4 zo langzamerhand beruchte stations plein in- of uitstapte: De eerste Paas dag 14.500. We zouden zo Zeggen, dat men voor zo'n aantal reizigers, dat op één dag een bepaalde stad aandoet, toch wel enige moeite mag doen. De Tweede Pinksterda^was het ech ter nog drukker. Toen werden er nog ruim duizend reizigers meer genoteerd. Op de spitsuren is het dan ook zo'n drukte, dat tal van Alkmaarders er eens komen kijken. En dat zegt wat. ALKMAAR DE HOOFD ZETEL VAN HET NACO-BEDRIJF? Als rnen eenmaal met cijfers begint, raakt men er niet direct over uitge praat- Nog enkele: De lengte van alle NACO-buslijnen bedraagt 1300 km. Per dag leggen de bussen 27000 kilo meter af Bijna zeshonderd man per. soneel is dag en nacht in de weer. om deze organisatie zo perfect mogelijk te laten lopen. Deze cijfers zeggen u misschien niet zo veel. Ze houden echter in, dat er een revolutie in het ver keer heeft plaatsgehad, waardoor het platteland volkomen uit zijn isolement verlost is en stad en platteland als het ware naar elkaar toegroeien. Dat dient echter vooral de stad te begrijpen. Want de stad heeft.daar nog meer belang bij dan het platteland Dus Alkmaar, begrijpt uw taak! Temeer geldt dit nog, daar er plan nen bestaan om het hoofdkantoor van de NACO binnen afzienbare tijd naar Alkmaar te verplaatsen De sijuatie is toch zo geworden, dat Alkmaar veruit het drukste kantoor is. We behoeven niet uit te leggen wat het betekent, als men een dergelijke onderneming bin nen zijn grenzen heeft. Daar profiteert de gemeente toch ook in niet geringe mate van. Het is dus niet zo onbillijk, als ze zich ten opzichte van het rei zend publiek een offertje getroost. Te meer. daar de gemeente het niet alleen behoeft te doen. maar ook andere in stanties er het hunne aan willen bij dragen. ANDERE DINGEN Zouden we niet in onze plicht te kort geschoten zijn. als we ook niet hadden gesproken over andere dingen, die velen onzer lezers na aan het hart gaan? Daar is in de eerste plaats, de veiligheid van het verkeer, waarvan de heer De Vries ons vertelde, dat deze vooraan stond. Er wordt in Nederland een statistiek begehouden van het aan tal aanrijdingen, dat elke busonderne ming heeft. We hebben niet de vrij heid om de cijfers te publiceren, maar een ding mogen we wel zeggen: Het aantal aanrijdingen bij de NACO is mede het geringste in heel Nederland Terwijl als u de verkeerskaart bekijkt, het lijnnet in de provincie Noord-Hol- land het dichtst is. Beter kan het toch haast niet. En Schagen. Want ten opzichte van Schagen hebben we nog wel enkele wensen. Daar is b.v. een betere bus verbinding met AnnaTPaulowna. De heer De Vries glimlachte. Er is ook nog een spoorverbinding met Anna- Paulowna en dan is het wel eens moei lijk om concessie te krijgen. En dan wat betreft het vroege vertrekuur in de avonduren vanuit Schagen. Ja. daar zijn nog al enkele moeilijkheden. Moeilijkheden, die wellicht in de naas te toekomst zullen kunnen worden opgeheven We hebben de overtuiging, dat men bij de NACO bereid is om mogelijkheden te vervullen. Welk een omvang dit bedrijf aan neemt, wordt het best gedemonstreerd door een laatste cijfer dat we willen geven. Er komen nieuwe halteborddjes. Er zijn er bijna twaalfhonderd nodig. Dat betekent nog al iets. Op meer dan duizend verschillende plaatsen in onze provincie kunt u dus in- of uitstappen De tijd, dat we drukte maakten over een opgeheven station van de spoor wegen, is wel voor goed voorbij. Er zijn andere mogelijkheden. URK DROOGGELEGD Op Urk kampt men met water- schaarste: vrijwel alle regenbakken zijn schoon gemaakt in afwachting van een fikse regenbui Maar. hoewel het de laatste weken rond Urk menig maal geregend heeft, blijft het op Urk zelf kurkdroog. Het gemeentebestuur ziet zich dan ook voor de zware taak gesteld om er voor te zorgen dat 4700 grote en klei ne Urkers niet verdrogen. Per tank bootje wordt nu_ water aangevoerd van uit Lemmer en in één der grote re genbakken bij de Geref. kerk gepompt. Daar kan de Urker huismoeder dan haar rantsoen halen, waarop ze soms uren moet wachten. Het maandblad van de Kominform heeft opnieuw een felle aanval gedaan op Tito. Er wordt gesproken van ver knechting aan BritsJVmerikaang im perialisme door de kliek van Tito en de Tito-bende. Ontboezeming van een niet— roker Nog steeds is het aantal processen- verbaai, dat in de treinen moet wor den opgemaakt "wegens roken in niet- roken coupé's, zeer groot, waarbij we het aantal, dat aan de contröle weet te ontsnappen, nog maar in het mid den laten. Misschien zullen de rokers enig inzicht krijgen in de gevoelens over 't roken van 'n niet-roker, als zij de. voor tabaksliefhebbers wellicht overdreven klinkende, ontboezeming van een „non-smoker", die onlangs in het Engelse dagblad „The Times" ver scheen, eens goed doorlezen. „Ik weet, dat rokers achtenswaardige mensen zijn", zo begint de schrijver zijn verzuchting, „mensen met bijna geen andere fout dan het feit, dat zij jaarlijks miilioenen dollars in rook doen opgaan, dollars, waar we toch waarlijk niet te veel van hebben. Men sen, die,meer bezit in brand steken, dan alle van brandstichting betichte rpisdadigers, die sinds de Middeleeu wen berecht zijn; die grote hoeveelhe den energie en benzine verspillen; die eindeloos vragen' naar kokers, aanste kers, pijpen, lucifers; die speciale ver snaperingen en tandpasta's gebruiken om de illusie levendig te houden, dat roken niet schadelijker is dan niet ro ken. Deze mensen vullen onze kamers, kantoren, restaurants, treinen en zelfs telefoons met vieze luchtjes, die een voudig niet te Verdrijven zijn; zij strooien hun as op onze tapijten en stoelen en blazen rook in onze gezich. ten; kortom, zij vervelen de niet-ro- kende rest van onze gemeenschap met hun geknoei en vuile boel. Ik haast me er aan toe te voegen, dat ik wel weet, dat zij een speciale belasting be talen, die een aanzienlijk deel van het huidige economische verlies moet dek ken, maar voor een belangrijk deel veroorzaken zij dit verlies. Niet-rokers zijn meestal mensen met een ruime geest Zy houden er niet graag vooroordelen op na. Maar voor dat de rokers zich verontwaardigd zou den gaan maken, dienen zij te beden ken, dat ook verdraagzaamheid ge vraagd wordt van hen, die niet roken, maar die eigenlijk berookt worden. Om redenen, die u, mijnheer de re dacteur, zult begrijpen, moet Jk een voudig ondertekenen als: Een niet-roker ZATERDAG 4 DECEMBER 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7 30 en 8.15 Gram.muziek; 9.30 Koorzang; 10.00 Morgenwijding; 10.30 De nieuwe Notenkraker; 11.10 Accor deonorkest Jan Vogel; 11.35 Piano recital; 12.00 Gram .platen; 12.33 Vin- centino; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.30 Metropole-orkest; 14.00 Het Nederland se lied; 14 03 L'armée de Tair, 15.00 Brabants halfuurtje; 15.25 Residentie orkest; 16.16 Malando speelt; 17.00 Schijvenschouw; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws: 1830 Ned- Strijdkrachten; 19.00 Artistieke staal kaart; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroep-or- kest 21.15 ABC-cabaret; 2215 Stradiva. sextet; 22.40 The Ramblers; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7jOO en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 9.05 Symphonisch concert; 10.15 Muziek houdt fit!; 10.45 De Zonnebloem; 11.45 Schoolradio; 12.15 KRO-amusements- orkest; 13.00 Nieuws.. 13.25 Muzikale mélange; 1350 Film en toneel; 14.40 Omroeporkest; 15.10 Muziekcursus; 15.30 Vioolrecital; 16.00 Promenade- orkest; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 1800 Kareolseptet; 18.30 Weekover zicht; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.15 Man nenkoor; 2020 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.00 Weekend-serenade; 23 DO Nieuws. Churchill werd gister 74 jaar. Ge lukstelegrammen ontving hij uit alle delen van de wereld. Zal de huidige buitenspelregel worden veranderd Drie voorstellen, maar welk is de beste De sedert 1925 ingevoerde buitenspel regel, destijds reeds onderwerp van heftige discussies, komt weer meer en meer in het middelpunt der belang stelling te staan. Van verschillende zij den komen voorstellen tot wijziging van de geldende buitenspelregel los. De Fransman Gabriël Hanot wil de regel in zijn geheel afschaffen. Daar entegen meent de bekende Belgische oud-scheidsrechter en sportjournalist Langenus, dat de wederinvoering van de regel, zoals deze voor 1925 was, veel doelmatiger zou zijn De Italianen zijn het met Hanot eens. In Rome is onlangs een wedstrijd gespeeld waar hij, gedurende'de eerste helft, de be staande regel gold, terwijl na de rust van buitenspel geen sprake meer kon zijn. Het resultaat was. dat in de twee de helft vijf doelpunten werden ge scoord, waarvan er onder normale om standigheden drie wegens off-side zou den zijn afgekeurd. Een derde voorstel tot wijziging is door de Engelse sportjournalist Ivan Sharpe naar voren gebracht, een voor stel dat een proefneming waard lijkt te zijn. Sharpe wH op 25 m. afstand van en evenwijdig aan het doel een lijn over het veld trekken. Tot aan deze lijn kunnen de aanvallers zich. zonder dat de kans bestaat in buiten spel-positie te geraken, voortbewegen Binnen het 25 m.-gebied wordt de bui tenspel-regel weer toegepast, echter naar het systeem dat voor 1925 geldig was, dus met die inplaats van twee verdedigers voor de betrokken aanval ler. Sharpe meent dat deze regeling de aanvallers ïr toe zal dwingen betere combinaties op te bouwen en met in telligentie te opereren, willen hun aan vallen tot s icces leiden. In voetbal- kringen is'men eensgezind van mening dat dit systean het aantal doelpunten nog meer zal doen afnemen, terwijl da Fransen en Italianen juist de mening zijn toegedaan, dat er meer gelegen heid tot het maken van doelpunten moet worden geschapen. DE „WILLEM BUTS" EEN JAAR Gister vierde de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd haar 1ste verjaardag. In die 12 maan den vervoerde zij ongeveer 12000 pas sagiers, een paar duizend kinderen in begrepen. Bovendien kwamen meer' dan 20.000 belangstellenden, onder wi# Prins Berhard, verscheidene minis ters en andere prominenten uit den lande het schip bezichtigen en meer dan 200 journalisten tekenden bij do geboorte het felicitatieregister. Het vlaggeschip van de Lloyd legde reeds meer dan 200.000 km. af, dat is mèer dan vijfmaal^e omtrek van de aarde. Zoals wij vernamen heeft de „Wil lem Ruys' de prettige eigenschap ge toond steeds punctueel op tijd te zijn, „rustig temidden der woelende golven". In zijn eerste jaar heeft het schip reeds vijfmaal „een nieuw jasje mo gen aantrekken". Kannibaal De Franse literator uit de 19e eeuw, Léon Gozlan, wiens „Balzac op pan toffels", een amusante bundel herinne ringen over de grote romanschrijven, beroemd is gebleven, had in zijn jeugd talrijke avonturen beleefd. Hierop zinspelend, had een krant op een goede dag geschreven: „M. Léon Gozlan is ^en zeeman ge weest; op de boot, waarop hij diende, had hij een muiterij ontketend en de kapitein gedood. Gozlan haastte zich de directeur van het blad te schrijven: „Mijnheer. „U schrijft dat ik zeeman geweest ben; dat is inderdaad waar. Ik heb drie maanden op een schip geleefd, met geheel naakte kaffers, die ik dik wijls betreurd heb als ik met zgn. be schaafde mensen te doen had. „U hebt verklaard dat ik aan boord een opstand heb verwekt, en de kapi tein doodde dat is ook zeer juist. Maar u hebt een interessant detail vergeten: nadat ik de kapitein gedood had. heb ik hem opgegeten „Hoogachtend Léo Gozlan Pech en geluk. De hoofdprijs winnaar van de Belgische staatsloterij kan zijn 2,5 millioen francs niet innen omdat hij z'n loterijbriefje per ongeluk heeft verbrand. Meer geluk had d* slaapwandelaar Guiseppe Barbierri in Milaan. Hij riep omstreeks het spook uur „Nu ga ik vliegen" en sprong voor men hem kon tegenhouden 10 m naar beneden. Zijn ouders vonden hem op straat ongedeerd en snurkend. Het trampersoneel in België dreigt met een algemene staking als de eisen om betere lonen niet worden ingewilligd. UITSPRAAKJES Onlangs slaagde een Amerikaans fotograaf, genaamd Mac Mahon, erin foto's te nemen met het oog van een tor als lens. Hij verklaarde, dat zijn foto's even scherp werden als met 't beste fototoestel. Reeds in het begin van deze eeuw gelukte het een Oostenrijks professor opnamen te maken met het oog van een glimworm. Ook met de ogen van pas geslacht vee zijn alleszins goede resultaten gemaakt Overigens voor ons gewone mensen meer merkwaardig dan nuttige re sultaten. PETER FRASER VERSPRAK ZICH De Nieuw-Zeelandse mi nister-president. Peter Fraser bracht Woensdagavond de de letten van de Kleine Poli tieke Commissie van de VN in verbazing. door een plei dooi op te zetten voor de toelating tot het lidmaat schap van 'de VN van Japan. Hij bleek zich echter versproken te hebben. Hij bedoelde nl. Ceylonal dus corrigeerde hij aan het einde van zijn rede. en de vreemde klok 17. Wel zag Signor Rivaldi de „Kraak" nog op dezelfde plek liggen en daar holde hij naar toe. „Signor Capitano!" riep hij, toen hij Kappie aan de verschansing zag staan. „Ben ik idiootgek? Heb ik een loverspookkasteel gezien?.... heb ikIk heb het ook gezien," zei Kappie. „En ineens was het wegzo'n kerel in een harnas te paard en die burchtik weet toch zeker, dat ik klaar-wakker ben„Signor Capitano!" gilde Signor Rivaldi. „Wij zijn idiootgek.... wij zijn ziek.... onze hersenen kio^kels.. „Wat is hier aan de hand?" vroeg' de maat, die ook aan dek gekomen wits. ,.Zo, ben jij daar ook, pias!zei Kappie woedend. „Waar was je al die tijd?" „Ik heb geprobeerd die klok te repareren!" zei de maat stom-verbaasd. „Wat klok!" riep Kappie. „Ga naar de brug! We vertrekken! Ik wil niets meer van die poppenkast hebben!' FEUILLETON dooi XAVIER DE MONfEPIN 51). Jean Vaubaron had ter nauwernood zijn ontbijt geëindigd of de deur der cel ging opnieuw open. Twee gendarmes en een agent traden zwijgend binnen. Zij kwamen om de beschuldigde naar de wachtkamer over te brengen, waar hij blijven moest totdat het ogenblik gekomen was, pm voor de jury te verschijnen. De akte van beschuldiging vermeldde zeer uitvoerig de voorgevallen daadzaken. Daarin werden de bewijzen in menigte rondom Jean Vaubaron gegroepeerd en nim mer was een beschuldigde nauwer en met minder kans om te ontkomen, in een net van feiten en bewijzen ge wikkeld dan in dat geval. Er was niets vergeten. Het stuk, na op het onberispe lijke van zijn vorig leven gewezen te he"bben, stelde Jean Vaubaron daarna voor als de man, die zijn ern stige winstgevende arbeid had verlaten, om droom- b#eH i *a te jagen en zich te wijden aan niet te ver- wezenlijke hersenschimmen, en daardoor zijn gezin eerst heid van de werktuigkundige bedreigd werd, daar zijn schuldeisers een bevel tot gevangenneming tegen hem verkregen hadden, omdat hy de wissels, die hij had getekend, niet betalen kon. Op dit ogenblik, ging de akte van beschuldiging voort, is de eerste gedachte aan de dubbele misdaad on getwijfeld bij hem opgekomen. Naast een schatrijke, ongehuwde grijsaard wonende, heeft Mj tot zichzelve moeten zeggen: Ik wil op mijn beurt rijk zijn. Ik zal die man doden en zijn bloed zal mijn fortuin wezen. En reeds de volgende nacht, voorzien van een graveer- naald, die de voorletters van zijn naam droeg, ja, reeds de volgende nacht liet Vaubaron zich door middel van een touw met knopen van het balcon van zijn woning neerzakken en verschafte zich toegang in dat hotel door middel van valse sleutels, die hij bij zijn bekende be kwaamheid in het sloten maken gemakkelijk heeft kun nen vervaardigen, zonder de gevaarlijke hulp van een medeplichtige te behoeven. De akte van beschuldiging beschreef daarna het toneel van de beide moorden, die zo koelbloedig begaan waren, en ging aldus voort: De misdaad is volbracht. De moord is de diefstal voorafgegaan. De nachtelijke rover wroet met beide handen in de geldkist, die hij heeft geopend, op weinige schreden afstand van zijn beide slachtoffers. Zijn heb zuchtige verwachtingen zijn uitgekomen, hij vindt een grote buit, maakt zich meester van de waarden, die gemakkelijk vervoerbaar zijn, en verwijdert zich met de roof, die hij ten koste van zoveel bloed heeft be machtigd. In stilte, en zonder iemand te ontmoeten, verlaat hij het hotel, zonder getuigen achter te laten, die hem daarna beschuldigen konden, verwijdert zich van de plaats, waar hij de dood heeft gebracht, en bereikt zijn woning door middel van hetzelfde touw, dat hem bij zijn nederdaling heeft gediend. Zo komt hij dan weer thuis, zegevierend, verrijkt met de vruchten der misdaad en zich van straffeloosheid zeker wanende. Wie zou hem ook verraden kunnen? Niemand heeft hem gezien; zijn beide slachtooffers zijn dood en de doden spreken niet. Ik ben tegen alle -straf gewaarborgd! dacht toen de moordenaar. Er zijn geen bewijzen tegen mij! Zo sprqk die man en clie man vergiste zich. De hemelse Gerechtigheid hield het oog op hem; de god delijke Voorzienigheid maakte hem dwaas en verblind. Van alle zijden zullen stomme getuigen tegen hem op treden. De bewijzen, die hij denkt, dat niet bestaan, zullen zich in onnoemelijk aantal op zijn hoofd opeen stapelen. In zijn onbegrijpelijke waanzin- vergeet hij het touw weg te nemen, dat aan zijn balkon hing, én het eerste kenteken was, dat bij het aanbreken van in bekrompen omstandigheden, daarna in ellende ge bracht had. Het toonde verder aan. hoe weldra de vrij de d; ie »?reen toeriep: Hierheen is de moordenaar gegaan! Op de aan baron de Virville ontstolen bankbriefjes heeft de bebloede hand van de moordenaar sporen na gelaten. Hij haast zich, zijn schulden met die noodlottige briefjes te betalen, en de bloedvlekken, die hij niet ziet, wijzen hem duidelijk als de uitvoerder der misdaad aan. De justitie, spoedig van het voorgevallene in kennis gesteld, dringt onverwacht de woning binnen van hem, die op allerlei wijze als de misdadiger wordt aangewe zen. Zij vindt in zijn bezit nog een vierde bankbriefje, ook met bloed bevlekt, en een diamant van grote waarde, vijf jaren gelede»- door de baron gekocht bij een juwelier, die verklaart, hem te herkennen, en wiens getuigenis geen twijfel bij de jury zal overlaten. Alle getuigenissen waren verpletterend voor de be schuldigde en de leden van de jury kwamen, evenals het publiek, tot het besluit, dat de schuld van een mis dadiger nimmer duidelijker bewezen was dan in dit geval. Onmiddellijk na het verhoor der getuigen, gaf de pre sident het woord aan de advocaat-generaal voor zijn requisitoir, dat niets anders ^as dan een herhaling van de akte van beschuldiging en eindigde met de eis tot de doodstraf. Hierna werd de zitting een kwartier geschorst. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3