KAPPIE Alcmaria moet winnen om niet uit de kopgroep te raken ZAP kan beslissing forceren bij bezoek aan VZV De „Oranje'' wordt weer luister hersteld in oude De ontsnapping uit een bunker Onze voetbalverwachtinq Zal Randers profileren nu concurrenten zware uitwedstrijden hebben Rustige Sinterklaasdag voor 3e klassers De situatie in de 2e klasse heeft zich in twee wedstrijddagen zodanig toe gespitst, dat er nog zo goed als alles mogelijk is. Bezien we echter het'pro- gramma voor a.s. Zondag, dan lijkt het zeer goed mogelijk, dat ZFC een voorsprong zal gaan nemen De Zaan dammers immers ontvangen SDW en zullen vrij zeker niet misstappen. UW de grootste concurrent daaren tegen moet naar Watergraafsmeer, een ploeg, die slechts drie punten achter stand heeft en uitstekend op dreef is: dat kon de Utrechtenaren wel eens op nieuw twee punten kosten! Alcmaria krijgt Westrfisia op bezoek. De Enkhui zer club is ook vrij aardig op stoot, maar Alcmaria moet het kennelijk van thuiswedstrijden hebben. Daarom voor spellen we een kleine zege. TOG plotseling een serieuze candidaat heeft het niet gemakkelijk in Oostzaan en kon wel eens een punt verspelen, terwijl wc ons bij RapiditasHercules maar niet aan een voorspelling zullen wagen. We zien met belangstelling naar de stand van Zondagavond uit! SINTERKLAAS VOOR DE SF KLASSERS! De competitieleider heeft de 3e klas sers een vrije Sinterklaas-Zondag toe gedacht, terwijl in de 4e klasse de twee de ronde wordt ingezet. Alle leiders in 4A hebben uitwedstrijden. Randèrs> heeft het zo op 't eerste gezicht het minst moeilijk: een zege tegen LSW moet toch mogelijk zijn. Anders is het bij VroneWatervogels en Schoorl Texel wedstrijden/ die de kampioens- candidaten mogelijk een onprettige Sin terklaassurprise kunnen opleveren. Hef zcu ons althans geenszins verwonderen als het punten kostte, temeer omdat d<> thuisclubs behoorlijk in nood verkeren W'waaid heeft op eigen terrein Zeker een kansje tegen RKAFC, terwijl we N Niedorp in. Egmond kansloos achten Of zal de wisselvalligheid nu weer eens naar de goede kant uitvallen? HERSTEL VAN OUDESLUIS? Oudesluis krijgt de Rijp op bezoek Dit moeten de zwartjes kunnen winnen en ze moeten winnen om een rol te blijven meespelen. De Rijp echter is een taaie tegenpartij! Grashoppers gaat naar Wervershoof een Welhaast klas siekc ontmoeting. De Hoogwouders zullen duchtig moeten oppassen om zonder kleerscheuren bij WW vandaan te komen. ZouavenSijbekarspel is wel voor de thuisclub, terwijl van Spor ters—Andijk weinig, te zeggen is. In 4 C krijgt CSV het niet eenvou dig tegen RCZ, maar DRC heeft het veel moeilijker: Assendelft uit. De thuisclub is geenszins kansloos en we voorspellen daarom een Durgerdam- mer nederlaag. USVULimmen zou in het begin van de competitie een zege va'n Limmen zijn geworden. Nu USVU zich hersteld heeft is een voorspelling moeilijk. Verder: WSV ODIZ en IJ-BoysMonnikendam. Dr. Francis Henry Curd, de 39 jarige wetenschappelijke onderzoeker die be trokken was bij de vinding van Palu- drine, een vervangingsmiddel voor ki nine dat op grote schaal wordt ge bruikt bij de behandeling van malaria. Een gevangene van de beulen van Amersfoort verbrak zijn boeien en herwon de vrijheid en de vreemde klok 18. „Wat is er toch aan de hand?" vroeg de maat half-huilend. „Ik heb toch geen kwaad gedaan? Iedereen doet zo raar tegen me! Allemaal ellende. Die professor Larifix heeft zelf tegen me 'gezegd, dat ik voor die klok moest zorgen en nu heb ik gemerkt dat die klok kapot isdaarom moet ik hem toch maken?" „Praat toch niet de hele tijd over die klok!" zei Kappie. „Wat kan mij die klok schelen! Er zijn heel wat ergere dingen hier aan boord gebeurd.... vreemde dingen.... er zijn zeerovers geweest en zonet nog stond daar op die rots een middeleeuws® burcht en er was een ridder in harnas te paarden ineens was alles verdwenen„Ik begrijp er niks van!" zei demaat zuchtend. „Ik heb niets gemerkt.... het lijkt me erg raar allemaalmisschien hebt u het gedroomd!" „Zeur niet!" riep Kappie, die danig uit zijn humeur was. „Let liever op je stuurrad!" Signor Rivaldi geloofde zeker, dat hij zwaar ziek was en daarom was hij in z'n kooi gekropen. Hij wilde niets of niemand meer zien en hij had zijn hoed over zijn gezicht getrokken en daaronder lag hij zacht te kreunen. Foto boven: De beulen Kotalla en Oberle in de beruchte „Rozentuin" van het kamp Amersfoort. Echter.... niet als bewakers, dooh als gevange r.en, na de bevrijding! niettegenstaande hij door de SS. met kettingen aan de muur was geklonken, ontsnapte uit de bun ker van het concentratiekamp te Amersfoort. Ontsnaptehij is een der weinigen die zijn vrijheid kon herkrijgen en in de brochure, die dezer dagen in op dracht van de L.O., L.K.I% Stichting en de GOIWN zal verschijnen, ver telt hij zijn belevenissen in het kamp van de beulen Berg en Kotalla. „Ontsnapping uit de bunker', ver schenen bij de uitgever H. Nelissen te Bilthoven, zal Binnenkort voor f 0.35 in de boekhandgl en aan de kiosken verkrijgbaar zijn. De baten van de brochure zullen worden afgestaan aan de Stichting Afdeling Noordholland Volledig, aantrekkelijk programma Het complete programma belooft zeer aantrekkelijke Wedstrijden. Om te beginnen in 1 A: Alkmaar wint thuis natuurlijk van WBSV. Leider Meer- vogels zal het nog wel even zwaar te verduren krijgen in Zaandam te gen PSCK UitgeestSVA is een ontmoeting, waarbij twee clubs vechten voor hun laatste kansje. Voorts Z. BoysWest zaan en BroekDREO. In 1 B de belangrijke strijd Berk hout—Winkel. Wint Winkel, dan behoeft men voor de laatste plaats Weinig bevreesd meer te zijn. En we houden het op de Winkelers! HOSV krijgt uit tegen KGB een té moeilijke opgave, terwijl MFC zich in de plaatselijke strijd tegen DKDVO zal herstellen van de eerste (gevaarlijke) nederlaag. Verder St. VictoiSEW en StrandvogelsValken BESLISSING IN 1 C? ZAP kan de strijd welhaast beslis sen. Daarvoor moet uit van VZV ge wonnen worden en gezien de constante vorm van de Polderse plus de Weinig overtuigende prestaties van VZV lijkt ons dat wel mogelijk. ZAP zal dan 5 1940'45 -en de schrijver, de drukker en de uitgever hebben daarom hun me dewerking belangeloos verleend. punten meer hebben dat moet ge noeg zijn. Foresters kan van Zeemacht winnen in Heiloo, terwijl Koedijk ook wel een gaatje heeft nu Kaagvogels op bezoek komt VTOS wint van SVW. terwijl JVC om uit de gevaarlijke hoek te komen van Geel Zwart moet winnen. Of het lukken zal is nog een twefede Schagen 2DTS 2. Succes 2MFC 2 en Alkm. Boys 3Alcmaria 4 is het programma in res. 1 C Schagen, Suc ces en de Boys zijn favorieten al kan het natuurlijk heel geschikt an ders uitvallen! DE TWEEDE KLASSERS Egmondia krijgt in 2 A leider Beem- ster op Bezoek. Toch lijken de Egmon ders ons niet kansloos. St. Bavo zou na een serie nederlagen nodig eens van Purmerend in Ursem) moeten winnen, hetgeen echter wel niet luk ken zal. Groot Schermer gaat op be zoek bij Graftdijk, waar wellicht een puntje in zit. Voorts: Knolledam— Jisp en Oudedijk Kwadijk met de thuiscllub als favorieten. 't Ziet er in 2 C~naar uit, dat de lei ders SRC en Dirkshorn zullen winnen. SRC ontmoet thuis het onderaan zwe vende Kolp Boys en Dirkshorn de bu ren Con Zelo. Zal Wiron in de duin kant profiteren van Callantsoog zware inzinking? We vermoeden het. Hugo Boys wint thuis van HolL T en Pet- tens reis naar Tex. Boys kon wel eens te moeilijk zijn. Een bewogen geschiedenis achter de rug De gevangene, bijna van zijn boeien bevrijd, bezig een tralie los te werken. De vrijheid wacht! Een kind van 9 jaar, alle Freudiaan se theoriën ten spijt heeft meestai niet bijzonder veel meegemaakt, in ieder geval niet bewust. Een schip van dezelfde leeftijd ech ter heeft vaak een reeds bewogen ge schiedenis achter de rug en zeker het M.S. „Oranje", dat net voor de twee de wereldoorlog in 1939 ^ran stapel liep. Zoals bekend werd de „Oranje" tot hos pitaalschip omgebouwd en maakte het in dienst der geallieerden 41 reizen, waarbij 382.260 mijlen werden afge legd en 32.461 patiënten werden ver voerd. Direct na de bevrijding maakte dit vlaggenschip van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" nog 4 reizen tus sen Nederland en Indonesië, waarbij 4000 repatriërenden, wier gezondheids toestand vereiste, dat zij met een hos 'pitaalschip werden vervoerd, weer vei lig naar het vaderland werden gebracht Onder deze omstandigheden moest al les uit het schip gehaald woden wat er in zat. Dat dit gelukte blijkt uit de record tijd: 18 dagen voor de route Amster damBatavia. Geen enkel schip op deze route heeft dit record van de „Oranje" nog verbeterd. VERWAARLOOSD Op 19 Juli 1946 verviel de status van hospitaalschip en keerde de „Oranje" weer onder het beheer van de „Neder land' terug. Röntgenen operatie ka mers, isolatiehutten en ziekenhuizen waarin de salons en hutdekken waren gemetamorphseerd, vormden toen nog het interieur van Amsterdams vlagge schip. Een interieur overigens, waarin sinds 1939 weinig onderhoud besteed' was. Er moest dus nogal wat werk worden verzet om de „Oranje" weer als normaal passagiersschip in te rich ten. Berekend werd dat het schip hiervoor zeker een jaar uit de vaart zou moeten worden genomen. Er waren echter tal lozen in de Oost, die met ongeduld het moment afwachtten, waarop zij naar hetvaderland konden terug keren. Zij hadden zoveel meegemaakt, dat het begrijpelijk was, dat men alles in het werk wilde stellen om hen zo spoedig mogelijk te laten repatriëren Ander zijds waren er ook zeer velen, die in het kader der gezinshereniging, zich naar Indonesië wilden begeven. TOCH WEER IN DE VAART Mede op aandrang der regering heeft de „Nederland" toen besloten het schip in'de vaart te houden en gedurende de oponthoudstijd tussen de reizen voor lopige voorzieningen in de passagiers accommodatie aan te brengen. Etappe gewijze werden aan te brengen. Etappe lende verbouwingen en repataties uit gevoerd. Zo vertrok de „Oranje" op 26 Augustus 1946 nog met 21 zalen. Successievelijk zijn deze in de loop der jaren weer in hutten veranderd- Voorts werd met het oog op het grote aantal te vervoeren kinderen een extra kinderkamer bijgebouwd en ook een nieuw baboeverblijf ingericht Thans zijn de eerste klasse hutten op nieuw gestoffeerd én zullen die van de tweede en derde klassen tussen half April en begin Juni 1949 een laatste beurt krijgen. Op 28 December aanstaande zal de „Oranje" de Amsterdamse haven Weer verlaten, waarbij het weer grotendeels haar oude reputate van een der meest luxueuse oceaanstomers eer zal aan doen. Vreedzame grenswijziging De gemeenteraden van Zutphen, Gorssel en Warnsveld hebben met alge mene stemmen goedgevonden, dat een grens wijziging tot stand zal komen, waarbij een gebied van Gorssel ter grootte van 131 ha. en een gebied van Warnsveld van 216 ha aan Zutphen zal worden toegevoegd. Ame.o.uu.i reeds in de oorlog was de naam van dit kamp een ver schriking, maar toch kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken, dat toen nog veel verborgen is gebleven.... we weten nu met volkomen zekerheid, dat alles wat we hebben gehoord over de Nazi-tyrannie nog slechts een frac tie is geweest van wat er werkelijk is gebeurd was de dictatuuur over winnaar gebleven, we zouden over Amersfoort niets meer vernomen heb ben", zo schreven wij in ons blad van 25 November jl., naar aanleiding van het proces tegen de ergste beulen, van het concentratiekamp. Het barbarenrijk van Hitier met zijn fascistische dictatuur is neergeslagen, de misdadigers zijn ter verantwoordng geroepen, de doodstraf is geëist en zij wachten op hun vonnis. De feiten, die de overlevenden ons hebben nagelaten, de aaneenschakeling van gruwelen en wreedheden kan ons slechts een ding leren: „Dit nooit weer» De democratie moet hecht bolwerk zijn, waartegen iedere dictatuur te pletter zal lopen De man in de cel ligt al uren op. de knieën, hij steunt op de ellebogen en met een verbeten gezicht tracht hij de klemmende boeien over de grond door te schuren De foto's, die wij hierbij ^druk ken zijn afkomstig van de bro chure „Ontsnapping uit de bun ker", door Kees Bauwer. „Ontsnapping uit de Bunker" is het volkomen historische verhaal -van de man, die op 1 Maart 1943, FEUILLETON Jeari Vaubaron bewijst zijn onschuld dooi XAVIER 06 MONIEPIN 52). Nu was het woord aan de verdediger en het moet erkend, dat Jean Vaubaron moeilijk welsprekender en overtuigder verdediger had kunnen begeren. De stem ming keerde geheel om en de arme werktuigkundige meende reeds, dat nu het pleit gewonnen was en de jury niet anders kan doen dan hem vrijspreken. Hij had buiten de waard gerekend of liever buiten de openbare aanklager, die al wat zijn verdediger gezegd had, weer trachtte te ontzenuwen. De schok was voor het ver zwakte lichaam van Jean Vaubaron te hevig en hij zakte in elkaar. Hij moest weggedragen worden en het gevolg was, dat het proces drie maanden werd uitgesteld, iets waarover zijn advocaat verre van ontevreden was. lu drie maanden kon heel wat gebeuref, meende hij terecht, s Intussen' werden van rechtswege alle mogelijke pogin gen in het werk gesteld om de kleine Blanche weer op te sporen, maar alle waren te vergeefs en men kon niet anders aannemen dan dat het kind dood was. XXI. Een onverwachte gebeurtenis. De advocaat van Jean Vaubaron had de bewering uit gesproken. dat de werktuigkundige het slachtoffer was geworden van een gewetenloze schurk, die zelf de moord gepleegd had en nu trachtte alle schuld op de ongeluk kige beklaagde te werpen. De rechter van instructie, die een zeer nauwgezet man was en zijn geweten door de geringste twijfel bezwaard gevoelde, dacht ernstig na over hetgeen de advocaat hem had gezegd. En ofschoon door diens woorden vol strekt niet van de onschuld van de beschuldigde over tuigd, kwam hij tot het besluit, dat de mogelijkheid be stond, 4 wat de advocaat als waarheid, had aangenomen. Daarom had hij de volgende dag een ernstig en lang durig onderhoud met de procureur van de koning, waar van het gevolg was, dat een nadere instructie als nood zakelijk werd beschouwd, en de rechter, die niets liever wenste, dan zijn twijfel zo spoedig mogelijk tot zeker heid te zien gebracht, Jean Vaubaron nog diezelfde dag in zijn kabinet deed brengen, waarbij hij de last gaf, hem met de meest mogelijke zachtheid te behandelen en geen handboeien aan te doen. Dit geschiedde om streeks twee uur in de namiddag. Een uur daarna bemerkte de jonge advocaat, die uit de „eerste kamer van het civiele gerechtshof kwam, waar hij gepleit had, dat het ganse paleis van justitie in opschudding was. Verscheidene groepen stonden in de voorzaal in levendig gesprek bijeen, gendarmes liepen haastig heen en weer en piketten infanterie waren aan al de uitgangen geposteerd. De verdediger van Vaubaron spfak een zijner col lega's aan en vroeg hem: Wat is er toch te doen? Het schijnt, antwoordde de gevraagde, dat een gevaarlijk boosdoener de vlucht heeft genomen op het ogenblik, dat men hem naar het kabinet van de rechter van instructie bracht. Kent men de naam van die misdadiger niet? Tot op dit ogenblik kent niemand hem; ik heb er wct tien personen te vergeefs naar gevraagd. Weet men ook niet wie de rechter van instruc tie is? O ja, dat is bekend. Het is mijnheer M-. De jonge advocaat voelde een rilling door al zijn leden gaan, toen hij de naam hoorde noemen van de rechter, met wie hij zich de vorige dag zolang had onderhouden. O God, dacht hij, wanneer die vluchteling Vaubaron maar niet is. Wanneer hij het mocht zijn, dan is alles verloren. Om zich zo spoedig mogelijk zekerheid te verschaffen, begaf hij zich naar het kabinet van de rechter van •instructie, die hem, zodra hij was aangediend, dadelijk binnen liet komen. Zijn vrees werd maar al te zeer bewaarheid. Wel, wat zegt gij nu? riep de rechter uit, zodra de bezoeker bihnengetreden was. Zult gij nu nog de onschuld van uw cliënt volhouden? Het laatste, beslis sende, onweersprekelijke bewijs van zijn schuld ontbrak ons volgens u; hij heeft het thans gegeven. Van welk bewijs spreekt ge? stamelde de jonge man. Wat bedoelt 'ge? Jean Vaubaron is ontsnapt. Wist gij dat nog niet? Wel verre van licht te zoeken, ziet gij, dat hij het ontvliedt. Hij rekent zo weinig op de rechtvaardigheid in zijn zaak, dat hij ontvlucht, juist op het ogenblik, dat een nieuwe instrucie aan zou vangen. Wat zegt sij daarvan? Wat hebt gij te antwoorden? Niets, helaas! ik antwoord niets. De ongelukkige stort zich in het verderf door een onzinnige daad, die ik mij onmogelijk kan begrijpen. Zijn groo-s.e vijand kon hem geen slechter raad gegeven hebben Hij zal ongetwijfeld weer terug gevonden worden en zijntoe stand, die reeds zo zorgwekkend was, wordt er geheel wanhopend door. Dit verandert echter niets aan mijn overtuiging. Ik wil gaarne toegeven, dat Jean Vaubaron gek geworden is, maar dat hij schuldig is zal ik nim mer toestemmen. De rechter van instructie boog het hoofd en verzonk in gepeins. (Wordt vervolgd)(

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 5