H KOOPT MIDDENSTAND Op bezoek bij de Stichting 1940-45 Sinterklaas in Alkmaar Een prachtige middag Het regenwater viel by bakken vol toit de lucht Zaterdagmiddag en Sin- Ierklaas, die zijn schimmel al thuis liad gelaten, dacht er eerst over om tnet zijn stoomboot door Alkmaars ttraten te gaan varen. „Doe nou geen domme dingen*', had Piet gebromd. H Was al erg genoeg, dat Sint naar buiten wilde, dacht hij, want de goede heilige moest toch al so om z'n rheumatiek denken, die hem vooral 's nachts kwelde, als hij over de daken reed. Piet meende het goed met z'n baas, doch deze wilde van al die bezwaren natuurlijk niet weten. „Nee beste jongen", had hij gezegd, „20 is het weer in Holland, daar zijn we toch' al ettelijke honderden jaren aan gewend? En je weet toch, dat er in het zaaltje van de Vrijzinnig Her vormden aan de Heul wel zestig kin. dertjes op me wachten? Kom laten we onze tijd niet met -praten ver doen." Ja, zo is de goede man, dag en nacht, bij weer en onweer is hij deze dagen langs de weg, hij heeft het druk en weinig tijd, nietwaar? De Sint had zijn staf gepakt en Piet zijn zak en al de andere teke nen van hun waardigheid en langs modderpaadjes en door plasjes ©P de weg waren ze naar de Heul gewan- deeld. behulpzaam, ongehoorzaam of ondeu gend waren, ja, zo kan de Sint niets vergeten. NU DE CADEAUTJES Brammetje had al op het ijs gelo pen.... Piet niet goed eten.... Tine kwam nooit op tyd thuis.... Dora plaagde haar broerfje altijd.... zullen jullie van nu af aan oppassen, altijd zoet zijn, altijd je moeder hel pen?", vroeg Sint met aandrang. „Ja Sinterklaas", zeiden ze allemaal, plechtig, met nadruk en ze knikten heftig, met ernstige gezichten. „Dat vind ik aardig van jullie, want ik houd van lieve kinderen", zei Sin terklaas. Ze zaten al een uurtje, o, wat was het prettig.... maay nu begonnen er toch een paar ongeduldig te worden, ze stootten elkaar eens aan. „Kijk daar es, achter Sinterklaas, op die tafel, wat een pakjes, wat zal er in zitten?" ,Ja kinderen, nu de cadeautjes', zei de Sint, die alles weet en ook gedach ten* raadt en hij gaf Piet €en knikje. Het teken voor het grote ogenblik. De cadeaux. En wat voor cadeaux. Hele grote, zware pakken, die de peu ters haast niet konden tillen. Wat er in die pakjes zat? Dat bleef een ver- JUIST VOOR HEN. Sint had het al gezegd, daar zaten in een zaaltje zestig kinderen, meisjes en jongens, hele kleintjes op kleine stoel tjes, de ouderen op grote stoelen ach teraan. Sinterklaas zal niet gauw iemand vergeten en al had het au bakstenen geregend, deze kinderen in het zaal tje aan de Heul zou hij nooit voor bij gelopen zijn. Niet alleen omdat het allemaal van die lieve kinderen waren, niet alleen omdat de Stichting 1940"45 de oude, goede man uit Spanje op deze middag uitgenodigd had, maar vooral omdat zijn aanwezigheid zo vlak voor zijn verjaardag juist voor deze kinderen zo bijzonder prettig is. Juist voor deze kinderen, want Sinterklaas weet maar al te goed, dat zij het thuis niet altijd even plezierig hebben, na die gruwe lijke oorlog, die hun vader van hen heeft weggehaald. Ja, werkelijk, ze zaten alle zestig even recht, toen Sinterklaas in de deur verscheen en Piet met zijn zwar te hoofd over de rode mantel heen. gluurde. En al het lawaai verstomde, toen de Sint, wat stampend met zijn staf ,naar voren liep. Maar toen hij vriendelijk buigend en wuivend was gaan zitten en Piet vrolijk lachend al zijn witte tanden had laten zien kwamen de stemmen weer los. „Dag Sinterklaas, dag Zwarte Piet" „Dag lieve kindertjes, goeie dag allemaal". Enkele accoorden op de piano en de zaal zong, zong uit volle borst van de stoomboot, van de maan door de bomen en van Sinterklaas bonne- bonnc-bonne. Oh nee, ze zongen nog niet alle maal. Hier zat ©en kleine peuter stil letjes te kijken met grote ogen wijd open, verderop draaide een meisje op haar stoeltje en zij was toch wel een beetje bang voor Sintei'klaas, over wie zij al zo veel had horen vertel len, doch die zij nog nooit had ge zien. Er waren er -ook een paar, die zich wel. wat schuldig voelden aan stoute dingen en kattekwaad van de laatste tijd. Zou Sinterklaas het heus allemaal weten? Echt bang mag je natuurlijk niet wezen voor de Sint, het zou wel erg dom zijn als ze je thuis hadden ge leerd, dat de goedheiligman net zoiets als een boeman was. Echt bang was niemand op deze Zaterdagmiddag in het zaaltje aan de Heul. Er waren van die hele kleine peuters, die dapper van hun stoeltje stapten. Sint 'n hand je drukten en op verzoek of uit eigen beweging een liedje zongen. Zingen weet de Sint altijd te w r deren. Piet, die nnast hem stond en zijn gard helemaal niet hoefde te ge bruiken, deelde gul allerlei lekkers uit. Moppen, balletjes, speculaasjes. Wat werden de kinderen getracteerd. De dames van het comité (van de Stichting 1940"45) hadden voor alles gezorgd en de hele middag waren zij druk bezig om al hun klantjes te hel pen. Nu was er voorlopig genoeg ge zongen, de Sint had al heel wat hand jes gedrvkt, toespraakjes gehouden (hele mooie mej opvoedkundige trek jes) en nu was het tijd voor zijn groot Opschrijfboek. Dat is een heel groot boek, waar alles, alles over de kinderen in staat. Of ze lief geweest gijn, of ze gehoorzaam, vriendelijk, rassing, de kinderen mochten ze thuis pas uitpakken. Doch geloof me gerust, de Alkmaar se Middenstand heeft wederom haar goede zijde getoond. Wederom is het beroep, dat de Stichting op de zaken lieden heeft gedaan, niet tevergeefs geweest. Sinterklaas was verheugd, zo verzekerde hij ons, over zoveel t:\e- dewerking. Wat was de oude baas te vreden, toen hij met die mooie ca deautjes al die kinderhanden kon vul len, wat een vrolijkheid in de zaal. Heerlijk was het. „Dankuwel Sin- nieklaas en morgen maggu met me pop spelen. En Sinterklaas ik ben eifg lief thuis, ik help altijd afwassen".... Goed zo, dat wil ik graag horen. Zo Jantje, hier Fientje, dag kleine meid, dit is voor jou". Sinterklaas heeft nie mand vergeten. Hij is er wel 'n beetje moe van geworden, maar tijd om rus tig in een hoekje te gaan uitrusten had hy niet. Hij had nog veel meer te doen. Ze mochten nog een liedje zingen, maar toen stond de vriende lijke gast weer op, Piet hielp hem uit de gemakkelijke stoel en daar „dag Sinterklaas, dag Piet, dankje Sinterklaasjedag kinderfcn, dag lieve meisjes en jongens"en met een liedje na, ging de Sint de straat weer op, door plasjes en modderpaad jes, door heel Alkmaar om overal 'n bezoek te brengen. Heeft U hem ook gezien, of gespro ken misschien? En vond U het ook zo prettig als de kinderen van de Stichting? Want dat was wel de heer lijkste middag van het hele jaar. AIcmaria - Westtrisia 1-4 Gasten maakten in 2e helft revanche tot een feit Alcmaria kwam niet tot grote daden Opnieuw heeft Alcmaria het onder spit gedolven en opnieuw was de ne derlaag niet nodig geweest. Ook nu weer speelden de withemden to kort, terw'yl daarentegen de rood-gelen het spel veel meer open hielden. .Alcma ria toont wat je kunt", stond er op het programma, dat voor de wedstrijd ver kocht werd- Schijnbaar hebben de spe* Iers dit niet gelezen, want bijna de ge hele wedstrijd hezzen zij niet getoond wat zij waard waren. Waar was dat spel zoals tegen UW, TOG e-d-? We hebben er gistermiddag niet veel van bespeurd. Behoudens het eerste kwar tier. Er zat geen verband tussen ach terhoede en voorhoede; de middenlinie was practisch nergens, terwijl de voor hoede bij elke aanval het spel zó kort hield, dat de WF-verdediging er niet veel moeite mee had, om de aanvallen af te slaan. Het grootste gevaar voor het WF-doel brachten de corners met zich mee. West Frisia heeft de kan sen die zij kreeg uitstekend benut en was Dukers niet in zo'n goede vorm geweest: de nederlaag was misschien nog groter geworden. De achterhoede van Alcmaria speelde o.i. teveel op buitenspel en dit had twee doelpunten tot gevolg. Trouwens, erg safe vonden wij dit deel van de witte ploeg niet, behoudens doelman Dukers. Het was jammer, dat v. d. Leek voor de rust moest uitvallen wegens een hoofdwonde; toen raakte deze li nie geheel uit evenwicht. In de voorhoede was Eversteyn de bcstp, doch zijn medesplers bleven be neden de maat. Het elftal van W.F. heeft uitsteken de krachten. Een achterhoede, die weet op te ruimen, een middenlinie die zijn taak goed verstaat en een voorhoede, die schieten kan. Scheidsrechter Grootegoed leidde cor- rsct. Zijn taak, mede door de mis. was niet gemakkelijk. DE WEDSTRIJD Alcmaria trapt af, doch WF trekt di rect ten aanval,Alcmaria heeft echter meer geluk .want als Buyzer een-goe de pass geeft aan Sehmidt, schiet deze van plm. 10 m. hard en onhoudbaar in (10 na 2 min.) Een voorzet van r. buiten Godvliet is gevaarlijk, doch Post stompt ,reso- luut weg. Een schot van v. Luit 'die bij WF Stapel verving) vliegt ver naast, terwijl een vrije schop van Ba- denhuizen strandt op buitenspel. Een verre trap van Maarssen komt bij Sehmidt, deze loopt door, maar hij schiet tegen doelman Post aan en zo is deze kans verloren. Als Helderman komt te vallen breekt S. Stelling door, maar van zijn voorzet profiteerde niemand, behalve Maasr.en, die de bal kan wegwerken Een ge vaarlijke voorzet van Eversteyn kom' bij Untied ,doch voordat hij gevaarlijk kan worden, is sPÜ Schults hem juist iets te vlug af. Uit een doel worsteling voor het WF-doel schiet Untied naast Enkele WF aanvallen lopen don.! in de buitenspelval. Dan breekt S Stelling door, Dukers loopt uit en met Helderman op zijn hielen, schiet Stel ling aan de verkeerde kant van de paal. Rechtsbuiten v Luit wordt nu bij WF vervangen door Bankert. WF maakt gelijk door S. Stelling doch 'scheidsrechter Grootegoed geeft bui tenspel onder stevige p.-ótesten van WF. Hij is echter onverbiddelijk, v d- Leck wordt dan vervangen door Hel der, die rechtsbuiten gaat spelen en Godvliet verhuist naar de r. half plaats Een hard schot van de Buyzer treft Post op zijn plaats. De WF-aanvallen lopen bijna allen dood op buitenspel. Dukers weet een zeker doelpunt te voorkomen, als Stelling door breekt en hij het schot prachtig weet te stop pen. NA DE RUST Na de thee zijn de eerste 10 minuten voor WF. Een corner van Bankert is gevaarlijk doch na wat heen en ;weer gekop werkt Maassen weg. Een ren van S. Stelling wordt, door Helderman onderbroken. Na pjro: 8 min. spelen krijgt Dangermondf uit een trekbal van S. Stelling de bal en onhoudbaar scoort htf (1—1) Direct een A aanval over rechts ,een ge vaarlijke voorzet, doch Untied kopt juist over. Even later opnieuw een ge vaarlijke aanval. Sehmidt schiet nu te gen de paal en de opnieuw ingeschoten bal komt in Post's handen. Er is span- ning in overvloed. Simons krijgt een prachtige kans, als de gehele A ver dediging blijft staan voor vermeend buitenspel; hij wil Dukers paséeren. speelt de bal teveel naar buiten en de terugkomende Badenhuizen weet dan juist te redden. Aan de andere kant moet Post bij een corner van de Buy zer handelend optreden. Dukersredt opnieuw door moedig uit te lopen op een pass van C. Stel ling naar Simons en dan het schot van deze speler prachtig op te vangen. Een vrije schop van Visser komt bij de in buitenspelposiue staande Ban kert. deze zet voor, Dukers kan de bal niet onder controle krijgen en S. Stel ling scoort na 20 min. <12). De WF aanvallen worden nog talrij ker doch ook de A aanvallen zijn niet ongevaarlijk. Zo kopt Helder een voorzet van de Buyzer juist over. WF weet echter de voorsprong na 26 min. te vergroten. C. Stelling krijgt de bal door te veel afwachten van Helderman en onhoudbaar wordt het 13. Alcmaria probeert nu nog te maker, wat er van te maken valt, doch' WF i geeft niet thuis. Drie min. voor tijd kan WF de score nog vergroten. Inplaats van dat Helderman een hoog schot laat gaan voor Dukers ,kopt hij de bal voor de vrijstaande S. Stelling, die onhoudbaar, hard inschiet Met een verdiende WF-zege komt het einde. Sint Nicolaasfeest der buurtvereniging „Het Ooievaarsnest" Voor de kinderen der leden vond Zaterdagmiddag j.1. een Sint Nico laasfeest plaats dat gezien de goede voorbereiding in alle opzichten als zeer geslaagd mag worden beschouwd. De medewerkende waren Emil Mo- retti als goochelaar, terwijl ook de Oud-Hollandse poppenkast op het pro gramma stond. Het is Moretti wel toe vertrouwd een kinderprogramma af te werken. Te 2 uur arriveerde de grijze Bis schop en zijn knecht en werd met muziek en zang door de jeugd begroet. Zoals altijd deelde Sint Nicolaas aan de jeugd vele reprimandes uit en heel velen beleefden angstige ogenblikken. Rijkelijk werden de kinderen door de Sint bedeeld met speelgoed, taai en suikerwerk» terwijl aan de kleine zieken en jongere kinderen dit aan huis bezorgd werd. Gezien al dezë tractaties en het ge- bodene kan het bestuur op een zeer geslaagde middag terugzien, die een stimulans moge zijn voor hen die nog geen lid zijn van deze buurtvereniging zich als lid aan te melden. Aan het eind van het feest dankte de heer Mus, wegens ziekte kon de voorzitter de heer Visser niet aanwe zig zijn, alle medewerkers voor het welslagen van dit kinderfeest, in het bijzonder de winkeliers voor hun bij dragen. Dankbaar was de heer Visser voor het bezoek van de grijze bischop en zijn knecht* aan zijn ziekbed. Na afloop van het feest trok de kinderschaar onder leiding, naar de woning der voorzitter, en zong hem enige St Nicolaasliedjes toe. Hiervoor toonde de heer Visser zich zeer erken telijk. Moge de heer Visser weer spoe dig zijn plaats in het buurtverenigings- werk innemen, hetwelk hem zeer na aan het bar^ ligt, speciaal het jeugd werk. WARMENHUIZEN 4 DECEMBER 700 kg Andijvie 8.60; 8400 kg Gele kool 6.€.20; 27.000 kg Wit te kool 6.6.10; 26.500 kg Rode kool 7.10.30; 2500 kg Uien 7.—; drielingen 6.20. Sint Nicolaasfeest op de Arbeiders-Avondschool Hoewel St Nicolaas Vrijdagavond 3 Dec. wegens verkoudheid en zwar te Piet wegens een vrije dag niet aan wezig waren, liet de Sint, bij monde *an de voorz. aer schoolcimm. dhr E. J. M. Schinkel, zijn respect uitspreken voor zo'n klas van leerlingen (waar de leeftijden varieren van 17 tot 50 jaar) die in deze tijd bewust of onbewust een voorbeeld zijn voor menig jonger of oudere mopperaar. Ook een woord van lof liet de goede Sint overbren gen voor dhr. de Vroome die reeds het 3e seizoen na de bevrijding aan dit soort onderwijs zijn krachten en vrye tijd geeft om zijn leerlingen dat bij te brengen dat zij vergeten of nim mer begrepen hebben. De wijze Sint wist dat iets meer wordt gegeven dan het lesrooster aanwijst (Rekenen, Ned. taa] e'n Sociale kennis) maar ook de problemen van deze tijd worden be sproken. De secr. penn. dhr. Buwalda kreeg een woord van lof te horen, te meer daar in dit seizoen, 2 avonden van zijn vrije tyd belangeloos, voor 't innen van schoolgelden en de admini stratie daaraan verbonden vervult. De tweeklas, die op Donderdagavond, les krijgt en waar dhr Rimmers zijn scep ter zwaait en met succes, kreeg een woord van waardering voor hun door zettingsvermogen. Hierna werd de zak met surprises waarvan vele zelf- vervaardigd waren) uitgepakt en met een bijpassend woord door dhr de Vroomen uitgereikt. Uit een en ander blijkt wel de zeer kameraadschappe lijke sfeer tussen leraar en cursisten. De goede Sint werd beterschap toege wenst. Het was een gezellige avond, van studeren is niet veel gekomen, maar ja, de boog kan niet altijd ge spannen zijn GULDEN VLIES „MART, IK HOU VAN JE" Dinsdagavond a.s. 8 uur zal de Haag se Comedie (dir. Cees Laseur) het be kende blijspel van Norman Krasna „Mary, ik hou van je" opvoeren, welk stuk in de afgelopen week een over weldigend succes behaalde voor de Berger Kunstkring. De hoofdrollen worden vertolkt door ïda Wasserman, Cees Laseur en Jan Retel Voor deze bijzondere voorstelling zyn nog kaarten verkrijgbaar aan het Gul den Vlies. Sint Nico faas in 't dorp flNT PANCRAS Vrijdagmiddag verraste St. Nicolaas en zwarte Piet de kinderen van ons «jorp met een be zoek. 's Middags om half 1 kwam htf by de kleutert van de openbar# school. Nadat hij hier enkele verma nende woorden en woorden van lof had uitgedeeld, gingen zij in een open landauer een toertje door het dorp ma ken. En achter deze landauer aan iiep de gehele schooljeugd. Voor de gro teren werd toen het feest voortgezet ia zaal van de heer Jn. Bouwstra. Het ging hier heel gezellig toe, alhoewel wy nog wel enkele benauwde gezich ten zagen. De Sint en Piet waren ze ker heel erg vermoeid van de lang# reizen want de zwarte Piet was lfeel erg rustig. Op de Bijz. School is de Sint dit jaar niet geweest ,want tii hebben pas het vijftig jarig bestaan van de school gevierd. De Sint had het toch al zo druk, zodat die kinderen nog een jaartje moeten wachten. Al met al was het een Prachtig feestje en vooral bij de kleuters was het heel aardig. DINSDAG 7 DECEMBER 1948. Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.06 Nieuws; 7.30 en 8.15 Grarm.muziek; 9.00 Mozart-eoncert; 16.10 Morgenwij ding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 11.00 Soft and Sweet; 11.30 Voor de zie ken; 12.00 Trio Melodia; 12.83 Weenz programma 13.00 Nieuws; 13.20 The Skymasters; 14.00 Met naald en schaar} 14.30 Radio-matinée; 16.40 Do school bel; 17.00 Kinderkoor; 18.00 Nieuwst 18.30 Ned. Strijdkrachten 19.15 Radio» muziekjournaal; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein met Johan Kaart; 21.30 Ik zou zo graag.22.80 Zang en samenspel; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Grarm.muziek; 9.00 Lichtbaken; 9.35 Operettemuziek; 10.00 Voor de. v'«»i»erc: 10.30 School radio; 11.00 iuuzacc noudt fit; 12.03 Metropole-orkest; 12.33 Om en om; 13.00 Nieuws; 13.20 Zang en orgel; 13.45 Reger-Brucknercyclus; 14.30 On der ons; 15.00 Schoolradio; 18.00 De Zonnebloem; 16.30 Ziekenlof; 17 00 Voor de jeugd; 17.45 Collegium sicum; 18.30 RVU-lezing; 19.00 en ito.uO Nieuws; 19.15 Chansons; 20.12 „Tar- tuffe" van Molière, hoorspel; 23.00 Nieuws. Heden overleed onver wachts mijn lievé zus ter BAAFJE SMIT wed. van Jb. Ham, in de ouderdom van 73 Jaar. Namens de familie: E. van Giessen-Snrt Berkhout, 5 Dec. 1943. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 8 December te 2 uur op de Algem. Begraafplaats te Berk hout, vanuit A 98 te Berhout. Liever geen bezoek. SCHAAKCLUB JD.O.S. De wedstrijden van de onderlinge competitie luiden: Groep 1 W. Speetsv. Vliet 10 P.' OpdomA. Nijman Jr. 01 A. Burgert—A. Nijman Jr. ',2Vi R. Pranger—J. Slikker afgebr. J. Kooy—R. v Wezep 1—0 Groep II v. LeeuwenAppel 10 P. v. HovenW. Wouters. 10 J Nijman Sr—De Rooy 1 1—0 DIRECTEUR ANDERSON VERLAAT „EXCELSIOR" Naar wij vernemen heeft de heer G. Anderson in verband met zijn ge- zondheidstoestnad bedankt als diri gent va" de muziekvereniging „Excel sior", na ruim 22 jaar als leider van dit corps zijn beste krachten te heb ben gegeven. Voor bekwame Electro - Monteurs Is er interessant werk bij Eledrotechn. Bureau PEDROLI Langestr. 10, Alkmaar GELD verkrijgbaar zon. der borg, voor alle doelein den, door ons spaarcrediet- systeem. Vraagt inlichtingen. „SAMENWERKING* Verstolksfr 3). Leeuwarden Wasserij „DE VALK' Noorderkade 67—68 TeL 3776 ALKMAAR Mevr. Wagenaar, Emmastraat 27, vraagt MEISJE VOOR DE DAG. Terstond gevraagd: gevorderd eleciro-monteur Electrqrtechn. Bureau C. MEYER, Ruïnelaan 3 BERGEN. Noteer dit nummer: OOK ZONDAGS GEOPEND LuxeverhuurinrleHtlng - Nassauplein 1 Onze nieuwe wagens zijn verwArr-J et adres voor radio en Reparatie is De Speciaalzaak t« Alkmaar RADIO RUDER, Dijk 1 Telef. 3597 Enkele gebruikte haarden te koop Gazellehuis H. Plomp Ritsevoort 31 Tel. 28! 4 Alkmaar Vh HIKE BRE'IJE.*R MIENTI7 ALKMAAR TELÉF. 24I5 WWW/MW/VWWWWWWWWWVVVVt Handelsreizigers en Agenten Bezoekt a.s. Vrijdag 10 Dec. des avonds 8 uur de Vergadering in de bovenzaal van het Restaurant Koekenbier. Spreker; de heer KREULEN, alg. secretaris NH.R.V. Onderwerp: „Verkoopcursus en Propaganda" Dit is in het belang van Uw beroep en Uw gezin. Ned. Handelsreizigers Vereniging, afd. Alkmaa» 'vV

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4