0e Ci Ikmaadet' N.-HOLLANDSE r JAARGANG N° 1402 DINSDAG 7 DEC. 1948 Republiek versterkt haar buitenlandse betrekkingen Berlijnse soc.-dem. haalden 64,5 pCf" der siemmen Er waren „betreurenswaardige excessen" Truman is niet tevreden over Griekenland Binnenkort: auto met straalmotor Waterstaat Uitgave Stichting1- „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand.— ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., familieberich_ ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur, J. r. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 Na het „dode punt"; Niet-Republikeinse leiders wensen geraadpleegd te worden „Antara", het Republikeinse pers agentschap, meldt uit Djokja, dat Soekarno aan Nehroe heeft doen We ien, dat hij diens uitnodiging om In dia te bezoeken heeft aanvaard. De vertrekdatum is nog niet bekend. Nehroe nodigde indertijd Soekarno uit India te bezoeken voor verster king van de vriendschapsbanden tus- ten de Republiek en India. Reuter meldt nog, dat dit bezoek volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen het voorspel zou kunnen zijn van een kort bezoek aan andere Aziati sche landen om steunte verkrijgen voor de Republiek in haar verhouding tegenover Nederland. Deze waarne mers waren van mening, dat het be sluit van Soekarno om de uitnodiging van Nehroe te aanvaarden beïnvloed werd door het vastlopen van de be sprekingen" tussen de Republiek en de Nederlandse kabinetsmissie. Sedert de hervatting der onderhan delingen in de vorige maand hebben de Republikeinen hun betrekkingen met de naburige staten verstevigd. Een goodwill-missie uit Pakistan en een speciale gezant uit Birma hebben Djokja bezocht in verband met het Zes doden bij brand te Deventer Delecte schoorsteen oorzaak van de ramp? Gistermorgen heeft te Deventer een felle uitslaande brand ge woed, die zes slachtoffers heeft geëist. Twee volwassenen en vier kinderen zijn levend verbrand, Twee personen werden gewond. De brand had plaats in de zeer nauwe Asserstraat, in de woning van de reiziger A. S. de Lange, die enige logé's in huis had met kinderen. Deze sliepen op een zolderverdieping. Juist toen de brandweer arriveerde, viel de heer De Lange van een hoogte van 10 meter naar beneden. De man brak door de val beide benen. Men zag daarop een vrouw op de gevel- lijst, die in haar val van de dakgoot uit nog juist kon worden opgevangen in een springzeil. Zij was de echtge note van de heer Lodeweges, die met vrouw en kinderen b.d. fam. De Lange logeerde. Zij brak het rechterheup been. De brandweer slaagde er in met de mechanische ladder een drie jarig meisje te bereiken, dat in de dakgoot lag, Dat bleek later een doch tertje van de fam. De Lange te zijn. Met vee* materiaal bestreden de spuitgasten ondertussen het vuur, maar de zolderverdieping brandde geheel uit. Daar vond men later de verkool de resten van twee volwassenen en vier kinderen, nog in en bij de ledi kanten. De identificatie wees uit, dat de volgende personen zijn omgekomen; de derfig-jarige echtgenote en een anderhalf-jarig zoontje van de heer De Lange, de 44-jarige heer Lode weges uit Zaandam en diens zeven jarig dochtertje en vier-jarig zoontje, die bij de familie De Lange logeer den, en tenslotte het anderhalf-jarig zoontje var de familie T. uit Amster dam, dat bij de familie Lodeweges te Zaandam logeerde en door deze fami lie was meegenomen naar Deventer. Gered zijn de heer De Lange, mevr. Lodeweges en een drie-jarig dochter tje van de familie De Lange. De politie vermoedt, dat de brand misschien is veroorzaakt door een de fecte schoorsteen. VRIJ ZACHT Haif tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen nu en dan enige re gen. Krachtige, langs de kust tijde lijk harde wind tussen Zuid en Zuid- West. Ongeveer dezelfde of iets ho gere temperatuur. openen van consulaten, Binnenkort zal de Republiek de uit Celebes uit gewezen gouverneur, dr. G. S. Ra- toelangi, als hoofd van een goodwill- missie naar de Philippijnen zenden. Volgens een bericht uit Caïro zou binnenkort een missie uit Caïro naar Djokja worden gezonden. Boodschap aan Den Haag De tweede belangrijke reactie naar aanleiding van „het dode punt" in de onderhandelingen was de me dedeling uit gewoonlijk betrouwba re bronnen, dat de niet-Republi- keinse Indonesische leiders na hun ontmoeting met de Nederlandse ka binetsdelegatie een boodschap aan de Nederlandse regering hebben ge zonden, waarin zij te kennen gaven, dat 2ij geraadpleegd wensen te wor den, alvorens Nederland enige ac tie onderneemt tot het vormen van een interimregering zonder de Re publiek, aldus Reuter. Het Duitse nieuwsbureau Dena (Amerikaanse zóne) maakt bekend, dat de definitieve uitslag der Berlijn se verkiezingen aldus is: Sociaal-Democraten; 858 J00 stem men (64.5 procent); Christen-Demo cratische Unie: 258.496 stemmen (19.4 procent); Liberaal-Democraten: 214.224 stemmen (16.1 procent); Politieke waarnemers maken uit de uitslagen de gevolgtrekking, dat de Socialistische Eenheidspartij bijna de helft van haar aanhangers in de Wes telijke sectoren van Berlijn sinds de gemeenteraadsverkiezingen van Oeto- ber 1946 heeft verloren. De onder toezicht van de Sovjets staande Berlünse radio kenschetst de verkiezingen in West-Berlijn als „be drog". Zij verklaarde, dat de verkie zingen „onder terreur" waren gehou den en de uitslagen „vervalst" werden, „De New-York Herald Tribune" noemt de uitslag „misschien de grootste mo rele nederjaag, die de Sovjet-Unie ooit heeft geleden". bij actie op Zd -Celebes Zaak wordt strafrechtelijk vervolgd De heer Götzen,'minister van Over zeese Gebiedsdelen a.i, heeft °P vra gen van de heer Logemann in ver band met ongeregeldheden, welke op Zuid-Celebes door Nederlandse mili tairen zouden zijn bedreven, ter ver trouwelijke kennisneming door de le den van de Kamer een photocopie van het rapport van de .destijds inge stelde commissie van onderzoek ver strekt. Uit het rapport moge blijken, zo schrijft de minister, dat zoals door de commissie in haar conclusie ge resumeerd het begin der verzets acties in Zuid-Celebes te vinden is in de gedurende de Japanse bezetting ontstane anti-Nederlandse beweging. Later werd deze beweging van Java uit gestimuleerd en de actie nam een grote omvang aan. De kracht werd gezocht in intimidatie der bevolk'«cg door terreurdaden: bende-acties, brand stichting, moorden, ontvoeringen, sa botage", aldus wordt in het rapport geconstateerd. Een Chinees vliegtuig is in Noord- Formosa tegen een berg gevlogen en neergestort. 25 personen kwamén om het leven. Aangezien de gewone gezagsmidde- len voor de beteugeling van het kwaad ten enenmale onvoldoende waren bleek het noodzakelijk om tot afkondiging van de staat van oorlog pn tot ver sterking van het gezags-apparaat met de nodige troepen over te gaan. „Echter is gebleken, dat de vér strekkende bevoegdheden, door de nood der omstandigheden aan de ge zagsorganen van de overheid toege kend, aanleiding hebben gegeven-tot betreurenswaardige excessen, waaron der met name bepaalde gebeurtenis sen bij de acties bij Mandar en Pare- Pare, alsmede in de onderafdeling Rappang en in Koelo, De regering van Indonesië heeft dan ook, de procureur-generaal bij het Hooggerechtshof gehoord, de le gercommandant terecht opgedragen om de gedragingen in vorengenoemde acties aan een nader onderzoek in strafrechtelijke zin te doen onder werpen. Vermits aldus ten aanzien van vorengenoemde gevallen te zijner tijd een openbare behandeling zal kun nen worden tegemoet gezien, heeff de minister, mede lettende op de huidige omstandigheden en verhoudingen, ge meend .aan deze wijze van kennis geving aan de Kamer de voorkeur te moeten geven boven die van publi catie van het uitgebrachte rapport", aldus de verklaring van min Götzen. „Mooie kans om rebellen te verslaan, gemist" President Truman verklaarde gisteren in een overzicht voor hef Congres dat het Griekse leger, na gedurende de afgelopen zo mer een reeks van overwinningen te hebbgn behaald, er niet in was geslaagd de burgeroorlog in Grie kenland „definitief tot een goed einde te brengen". Hij voegde hier aan toe, dat hierdoor „een mooie kans om de rebellen te verslaan, niet was verwezenlijkt*'. Naar schatting trachtten ongeveer 20.000 man guerilla-troepen, aldus Tru man, nog steeds „vernieling en de moralisatie aan te richten in een po ging om de weg te bereiden voor een uiteindelijke communistische over heersing van Griekenalnd", De toenemende actie en kracht der rebellen betekende voor Griekenland, dat thans gedurende acht jaar onop houdelijk strijd had gekend, een bit tere teleurstelling. Het Griekse moreel had een ernstige slag gekregen. De Griekse regeringstroepen moesten zich thans eens te meer op oefening toe leggen en in alle gelederen proest zich een geest van verantwoordelijk lei derschap ontwikkelen, welke in toe komstige offensieve operaties tot uit drukking diende e worden gebracht. „De Amerikaanse autoriteiten zijn er echter van overtuigd, dat wat bS- treft het aantal manschappen, hun uit rusting en de beschikbare voorraden, de Griekse strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht in staat zijn hun huidige positie te verbeteren." De verbintenissen, welke t|e Ver. Staten thans voor de hulp aan de Griekse strijdkrachten hadden aange gaan, beliepen een bedrag van 239.754.826 dollar. Hiervan was voor een bedrag van 170.273.499 dollar be steed ter dekking van de kosten voor de leverantie van wapens en voorra den en voor bewezen diensten. Turkije een betere belegging.... In dezelfde periode werden door de Ver. Staten aan Turkije wapens - en voorraden tot een bedrag van 59.499.181 dollar geleverd. Er waren nieuwe or ders door Turkije geplaatst, waardoor dit bedag tot 88.289,771 dollar zou stijgen. In Truman's overzicht werd t.a.v. dit land verklaard, dat „aanzienlijke voor uitgang" was gemaakt met het ver hogen van de vuurkracht en van de doelmatige werking van het Turkse leger, waardoor dit in staat werd ge steld weerstand te blijven bieden aan de communistische druk. De president besloot zijn verklaring met de woorden: „het Turkse volk heeff de kans, welke hef werd gebo den, benut. Turkije werkt thans hard, teneinde het hoogst bereikbare voor deel te trekken uit het verstrekte Ame rikaanse materiaal en de gezonden instructeurs". Informele besprekingen Ie Kalioerang De Nederlandse minister van Overzeese Gebiedsdelen, Mr. E. M. J. A. Sassen, in gesprek met de republikeinse premier en vice-president, Drs. Moh. Hatta, in het bergplaatsje Kalioerang bij Djokjakaua. Volgens een artikel in de Engelse „Daily Herald', zijn proeven met straalmotoren voor rujomobielen ge nomen, welke zulke goede gevolgen hadden, dat een begin zal worden gemaakt met het ontwerpen van straal motoren voor kleinere auto's. De te genwoordige straalmotor is ontworpen voor vrachtauto's en autobussen en de proeven zijn in het geheim genomen. Volgens het artikel zal de nieuwe straalmotor gemakkelijk in hef ach terdeel van het chassis aangebracht kunnen worden. Het rijden zou ver gemakkelijkt worden daar slechts op rem, snelheid en stuur gelet zou be hoeven te worden. Een vei*,neiling zou niet nodig zijn. De nieuwe motor zal goedkoop te produceren zijn en de snelheid van de automobiel zal groter worden. Voor de verbranding zou bij na alle brandstof geschikt zijn. Als voorbeeld wordt het geval aangehaald van een vliegtuig, dat kolenstof als brandstof gebruikte. Het ministerie van bevoorrading steunt de experi menten, die worden verricht door drie jonge ingenieurs, CHARITE VERBETERDE EIGEN RECORD. Bij een te Tiel gehouden wedstrijd heeft onze Nederlandse kampioen zwaargewicht, Bram Charife, een uit muntende prestatie geleverd door met drukken een gewicht van 130 kg. te halen, dat is 2y2 kg, meer dan zijn eigen Nederlandse record, gevestigd tij dens de Olympische Spelen in Lon den, waar hij, zoals bekend, de bron zen medaille verwierf. Alhoewel te Tiel drie kamprechters aanwezig wa ren is het toch twijfelachtig of Cha- rite's jongste verrichting als record kan worden erkend: een recordpoging moet namelijk vooraf worden aange vraagd, en dit was niet geschied. „WELL DONE, OLD FELLOW". De Nederlandse bokser De Roode heeft zich in Londen uitstekend ge weerd tegen de Engelsman Thomas. Hij moest uiteindelijk op medisch advies wegens een bloedige verwon ding in het gezicht het gevecht staken, maar toen hij de ring verliet werd van alle kanten naar de verliezer ge roepen: „well done, old fellow". Hét gevecht van die avond, de ont moeting Woodcock—Savold, werd door Woodcock, de Britse zwaargewicht kampioen, gewonnen. NAUWERE CULTURELE BANDEN MET ENGELAND. Christopher Mayhew, de Britse on derstaatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat al het mogelijke wordt ge daan „om de culturele betrekkingen tussen Nederland en Engeland te ver stevigen". De minister van Onderwijs, Geor- ge Tomlinson, zou een uitwisseling van. onderwijzers tussen de beide lan den ten zeerste toejuichen, aldus May hew. N.V.V.-VOORZITTER DIENT AAN KLACHT IN TEGEN „DE „WAARHEID". De heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V., heeft een aanklacht inge diend bij 6t: Officier van Justitie te Amsterdam tegen „De Waarheid" we gens belediging, zowel hem als het N.V.V. aangedaan. „*De Waarheid" had in het verslag van de rechtzitting inzake H. J. Wou denberg onder grote koppen het be richt gebracht: „Kupers leverde de cartotheek en de millioenen van het N.V.V. uit". In zijn aanklacht verklaart de heer Kupers daardoor ernstig in eer en goede naam tc zijn aangetast. BIJ TWIST MET DOLK GESTOKEN Zondagavond heeft de 32-jarige A. J K. in een woning te Apeldoorn de 41-jarige P. K. -van K, die hij enke le dagen geleden nog zijn a.s schoon moeder noemde, tijdens een hooglo pende twist met een dolk in de buik gestoken. He dader werd gearresteerd. De vrouw is in het Sint Liduinazieken- huis opgenomenHaar toestand is ernstig. LOU BANDY BRACHT f 12.000 VOOR KANfi 'i B-JE.N Lou Bandy heeft aan burgemeester d' Ailly van Amsterdam een bedrag van f 12.560.27 afgedragen ten bate van het „Kankerfonds". Dit bedrag is het resultaat van twee jubileum voorstellingen, nl. in Amsterdam en Rotterdam. Aischuwelijk ongeluk op spoorbrug bij Culemborg Gistermorgen is op de spoorbrug te Culemborg de 28-jarige gehuwde walser, J. de J. uit Alkmaar, die aan deze brug werkzaam was, het slacht offer geworden van een ongeluk. Bij het naderen van de militaire stoomtrein uit de richting Utrecht stapte de man uit deze spoorlijn in de andere, zonder te hebben opge merkt, dat de electrische voortrein, die om 8.20 uur Culemborg passeert, reeds op de brug was. Hoezeer de be stuurder van de trein ook remde, hij kon deze niet tijdig tot stilstand bren gen. De voorste wagen greep de man en wierp hem tussen de spijlen van de brugboog door ca 50 meter ver in het water. Na nog eenmaal even te zijn boven gekomen verdween het slachtoffer in de diepte. LOUISE SCHRÖDER TREEDT AF Louise Schröder, de 8l-jarige waar nemende burgemeester van Berlijn, heeft de wens te kenner^ gegeven van haar functie ontheven te worden Men verwacht, dat professor Ernst Reuter, de sociaal-democratische can- didaat voor de post van burgemees ter, wiens verkiezing tot burgemees ter in 1948 door het veto der Sovjets getroffen werd, binnenkort zijn ambt zal aanvaarden. Ons land is een land, dat voor een belangrijk deel aan het water ont worsteld is. In een lange reeks van jaren hebben we onze bodem moe ten beveiligen tegen de aanstormen de waterwolf. Hadden we dit niet ge daan en om in de termen van Water staat te blijven, Gods water maar over Gods akker laten' lopen, de provincies Noord Holland, Zuid Holland, Zee land, Friesland en grote delen van Gelderland, Utrecht en Noord Bra bant, zouden aan het water ten prooi zijn gevallen Het is dus geen wonder, dat er in ons land" een speciaal Ministerie van Waterstaat in het leven is geroepen. Als we niet altijd op onze hoede zijn, kunnen er rampen gebeuren, zoals we in '46 hebben beleefd. Het is de taak van Waterstaat om deze rampen zo veel als mogelijk is, te voorkomen. Het is ook haar taak, om, als er een maal een ramp is geschied al dan niet met medewerking van de mens zeli, de gevolgen van die ramp weer zo spoedig mogelijk op te heffen. Waterstaat, en niet alleen Water staat, maar allen die met Waterbouw kunde iets te maken hebben, is dat toevertrouwd. Van de polderjongen af tot de ingenieur aan toe. Dat heb ben Walcheren en de Wieringermeer bewezen Wij kunnen er trots op zijn. Waterstaat heeft nog meer taken. Ze verzorgt het wegen- en kanalennet En ook daar kunnen we trots op zijn. Ook daarmee is echter de taak van Waterstaat nog niet uitgeput. Er is nog een zeer belangrijk ding. De landaanwinning Wat Waterstaat op dat gebied ver richt heeft in de laatste jaren, trekt de aandacht tot ver buiten de gren zen. Misschien zult U zich afvragen of het wel zin heeft om al deze din gen in een artikel onder Uw aandacht te brengen. Dat zou wellicht niet het geval zijn, als er geen gevaar dreigde. Een gevaar dat we niet mogen onderschatten. Een gevaar, dat verband houdt met de slechte toestand, waarin de Rijks fi nanciën verkeren. Waterstaat dreigt hiervan het slachtoffer te worden. De wegenbouw wordt opgeschort Belangrijke kanalen zullen niet wor den gegraven. Het zo belangrijk» werk alE de verdere inpoldering van de voormalige Zuiderzee stagneert. Ir. Smeding heeft de noodklok ge luid. Vooral ten aanzien van dit laatr ste werk. Hij heeft aangedrongen op versnelde uitvoering, mede in ver band met de voedselpositie van onze, zich steeds uitbreidende bevolking. Maar ook, omdat, wanneer dit werk een tiental of meer jaren blijft lig gen de bekwame vakmensen, d?e zulk werk nu door en door kennen, er uit zullen zijn. Wij sluiten ons gaarne aan bij deze oproep van Ir. Smeding. Zo goed als er geld gevonden kan worden voor de opbouw van onze weermacht, zo goed moet er geld te vinden zijn voor de uitbreiding van onze cultuurgrond Ja, nog veel eerder. Want men kas de grootheid van een volk eerst recht beoordelen* naar de werken, die h»t in vredestijd verricht. v. X, onze kle:ne toven^-r

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1